Ramazan, opet ;)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#17026 Re: Ramazan, opet ;)

Post by MOSALJOZE »

:drndavi: :komi: :licka: :hmpf:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17027 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mali jomu »

MOSALJOZE wrote: :drndavi: :komi: :licka: :hmpf:


:drndavi: :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18644
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#17028 Re: Ramazan, opet ;)

Post by SmokingMan »

Razmišljam,trebao bi i ja kakvu tekiju osnovati,i okupiti muride oko mog učenja. :mastakazes:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17029 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mali jomu »

SmokingMan wrote: Trebao bii i ja kakvu tekiju osnovati,i okupiti muride oko mog učenja. :mastakazes:

Nemoj ba nista osnivat kad ima tekija koliko hoces, bolje da otmes jednu, upadnes samo..... :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18644
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#17030 Re: Ramazan, opet ;)

Post by SmokingMan »

mali jomu wrote:
SmokingMan wrote: Trebao bii i ja kakvu tekiju osnovati,i okupiti muride oko mog učenja. :mastakazes:

Nemoj ba nista osnivat kad ima tekija koliko hoces, bolje da otmes jednu, upadnes samo..... :lol:
Ma,potrebna je reforma,kakva novotarija u vjeri,čisto da se narod malo zabavi.Ljudi idu na Ajvatovicu,mogao bi osmilsiti nešto konkretno,da ljudi idu malo pješke do svetišta,dovišta,ovaj organizovani prevoz ljude čini nemarnim i lijenim. :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17031 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mali jomu »

SmokingMan wrote: Ma,potrebna je reforma,kakva novotarija u vjeri,čisto da se narod malo zabavi.Ljudi idu na Ajvatovicu,mogao bi osmilsiti nešto konkretno,da ljudi idu malo pješke do svetišta,dovišta,ovaj organizovani prevoz ljude čini nemarnim i lijenim. :D

... u tome i jeste dobar problem, svi hoce neke reforme, pa reforme na reforme, pa reformiranje reforme u reformu.....

nema se tekijama sta reformirat, to je tako vazda bilo, od davnina.......

treba sebe reformirat u ucenje i poznavanje proslosti..... :mrgreen:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18644
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#17032 Re: Ramazan, opet ;)

Post by SmokingMan »

Ne bi rekao da je baš tako,al hajde,da se ne otegne ova besjeda oko tekija,potrajalo bi danima.A valja bit' taj neki poslušnik šejhu,pitam se da li se murid smije suprostaviti s vome šejhu. :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17033 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mali jomu »

SmokingMan wrote: Ne bi rekao da je baš tako,al hajde,da se ne otegne ova besjeda oko tekija,potrajalo bi danima.A valja bit' taj neki poslušnik šejhu,pitam se da li se murid smije suprostaviti s vome šejhu. :D

To ti stoji ovako.....

niti te je iko prisilio da dodjes u tekiju, niti ce te neko prisilit da odes ili ne odes iz tekije.....

svaka tekija ima svoj red koji trebas da postujes i odrzavas,

tamo vamo neke nesuglasice sa bilo iskim ne dozvoljavaju remetenje i postivanje tekijskog reda.....

ne svidja ti se..... samo pogledas kuda si usao pa tuda lijepo i fino i izadjes :mrgreen:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18644
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#17034 Re: Ramazan, opet ;)

Post by SmokingMan »

Nedao Bog biti nečiji potrčko,pa da te svako malo ispravlja,voda za sobom kao slugu i dovodi tvoj digniet u pitanje.Ima ljudi koji to neizmjerno vole zbog nekog svog uvjerenja,ali to je opet stvar karaktera,treba poštovati ljude koji znaju,ali ima i onih čija je oholost veća od njihovog znanja.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17035 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mali jomu »

SmokingMan wrote: Nedao Bog biti nečiji potrčko,pa da te svako malo ispravlja,voda za sobom kao slugu i dovodi tvoj digniet u pitanje.Ima ljudi koji to neizmjerno vole zbog nekog svog uvjerenja,ali to je opet stvar karaktera,treba poštovati ljude koji znaju,ali ima i onih čija je oholost veća od njihovog znanja.

Tu si u pravu...... sa tvoje strane,

dok je u stvari svako u pravu sa svoje strane....... pa i ti su u pravu o kojima govoris,

zato se i kaze da svako pronadje svoju tekiju.... ako je trazi :mrgreen:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18644
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#17036 Re: Ramazan, opet ;)

Post by SmokingMan »

mali jomu wrote:
SmokingMan wrote: Nedao Bog biti nečiji potrčko,pa da te svako malo ispravlja,voda za sobom kao slugu i dovodi tvoj digniet u pitanje.Ima ljudi koji to neizmjerno vole zbog nekog svog uvjerenja,ali to je opet stvar karaktera,treba poštovati ljude koji znaju,ali ima i onih čija je oholost veća od njihovog znanja.

Tu si u pravu...... sa tvoje strane,

dok je u stvari svako u pravu sa svoje strane....... pa i ti su u pravu o kojima govoris,

zato se i kaze da svako pronadje svoju tekiju.... ako je trazi :mrgreen:
Mnogo sam pronicljiv i sumnjičav,sa razlogom,tako da pazim sa kim ću sjediti i o čemu ću razgovarati.

Teško i pomalo zbunjujuć vakat,a i nepredivi ljudi. :D

Da nam Allah olakša.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17037 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mali jomu »

SmokingMan wrote: Mnogo sam pronicljiv i sumnjičav,sa razlogom,tako da pazim sa kim ću sjediti i o čemu ću razgovarati.

Teško i pomalo zbunjujuć vakat,a i nepredivi ljudi. :D

Da nam Allah olakša.

Vazda i uvijek trebas da si pronicljiv...... i da dobro pazis skim sjedis i o cemu razgovaras.


Sumnjicavost je opravdana i ne vjeruj svakom..... dok se ne uvjeris u to o cemu ti neko prica.....


Vakat i teskoca su vazda takvi..... kad ti bude drugacije preispitaj se gdje si zglajzo..... jer bez tog ne moze.


Allah svakome olaksava, pa sto nebi i tebi i meni i svakome :thumbup:
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#17038 Re: Ramazan, opet ;)

Post by MOSALJOZE »

:meza: :sabur: :cekam:
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#17039 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

SmokingMan wrote:
mali jomu wrote:
SmokingMan wrote: Nedao Bog biti nečiji potrčko,pa da te svako malo ispravlja,voda za sobom kao slugu i dovodi tvoj digniet u pitanje.Ima ljudi koji to neizmjerno vole zbog nekog svog uvjerenja,ali to je opet stvar karaktera,treba poštovati ljude koji znaju,ali ima i onih čija je oholost veća od njihovog znanja.

Tu si u pravu...... sa tvoje strane,

dok je u stvari svako u pravu sa svoje strane....... pa i ti su u pravu o kojima govoris,

zato se i kaze da svako pronadje svoju tekiju.... ako je trazi :mrgreen:
Mnogo sam pronicljiv i sumnjičav,sa razlogom,tako da pazim sa kim ću sjediti i o čemu ću razgovarati.

Teško i pomalo zbunjujuć vakat,a i nepredivi ljudi. :D

Da nam Allah olakša.
Ja sam vise puta pitala ko je seih , sta je potrebno za sticanje tog zvanja ali mi niko ne odgovori...
Kao i seik, jel šeik zato sto je bogat i ima li to ikakvu vjersku ulogu ?
Nije me bas ni stid sto to ne znam :izet:
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#17040 Re: Ramazan, opet ;)

Post by vazi »

I jos jedno pitanjce : na bajram namaz isle komsije kućile, muz zena i djeca, tunizani... kazu kod njih takav adet.
Sto kod nas zene ne mogu klanjati bajram namaz ?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17041 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mali jomu »

vazi wrote:....
Nije me bas ni stid sto to ne znam :izet:

Onda ti to i ne trebas znat :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17042 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mali jomu »

vazi wrote: I jos jedno pitanjce : na bajram namaz isle komsije kućile, muz zena i djeca, tunizani... kazu kod njih takav adet.
Sto kod nas zene ne mogu klanjati bajram namaz ?

Kad dva litra vode uspes i flasu od litar, saznat ces sama zasto je negdje ovako a negdje onako.

Pa kad to svi skontamo..... mozda cemo nesto i promijenit, insAllah :thumbup:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#17043 Re: Ramazan, opet ;)

Post by skupljac_zeljeza »

vazi wrote:I jos jedno pitanjce : na bajram namaz isle komsije kućile, muz zena i djeca, tunizani... kazu kod njih takav adet.
Sto kod nas zene ne mogu klanjati bajram namaz ?
I u Indoneziji idu porodično na bajram namaz.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17044 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mali jomu »

Svugdje gdje ima prostora svi su dzematile zajedno..... i tako se i radi, i tako i treba, i tako i ide.

Kod nas se treba napravit prostor..... onako kako treba :thumbup:
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#17045 Re: Ramazan, opet ;)

Post by beautyfool »

vazi wrote:I jos jedno pitanjce : na bajram namaz isle komsije kućile, muz zena i djeca, tunizani... kazu kod njih takav adet.
Sto kod nas zene ne mogu klanjati bajram namaz ?
Mogu, u fahdovoj dzamiji uvijek ima dio za zene i za dzumu i bajram namaz.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17046 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mali jomu »

beautyfool wrote:
vazi wrote: I jos jedno pitanjce : na bajram namaz isle komsije kućile, muz zena i djeca, tunizani... kazu kod njih takav adet.
Sto kod nas zene ne mogu klanjati bajram namaz ?
Mogu, u fahdovoj dzamiji uvijek ima dio za zene i za dzumu i bajram namaz.


.... ali nema u vecini dzamija, male su napravljene, zato ima sokaka i ulica pa u saff :mrgreen:
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#17047 Re: Ramazan, opet ;)

Post by m_l »

Bile su nekada musale, danas ostali samo toponimi u mnogim gradovima.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#17048 Re: Ramazan, opet ;)

Post by MOSALJOZE »

:cekam: :sabur:
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#17049 Re: Ramazan, opet ;)

Post by beautyfool »

mali jomu wrote:
beautyfool wrote:
vazi wrote: I jos jedno pitanjce : na bajram namaz isle komsije kućile, muz zena i djeca, tunizani... kazu kod njih takav adet.
Sto kod nas zene ne mogu klanjati bajram namaz ?
Mogu, u fahdovoj dzamiji uvijek ima dio za zene i za dzumu i bajram namaz.


.... ali nema u vecini dzamija, male su napravljene, zato ima sokaka i ulica pa u saff :mrgreen:
Pa zato sto nema potrebe za istim, nase zene tradicionalno ne klanjaju niti Bajram niti Dzuma namaz a one koje klanjaju skupe se u fahdovu i rjesen problem.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17050 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mali jomu »

beautyfool wrote: Pa zato sto nema potrebe za istim, nase zene tradicionalno ne klanjaju niti Bajram niti Dzuma namaz a one koje klanjaju skupe se u fahdovu i rjesen problem.

..... ma jasta vec bi klanjale i dzumu i Bajram i sve zajedno u dzematu prije nego muskarci, ali nema se mjesta, radi toga zene ne idu,

u guzvi je nemoguce napravit red...... i sve kako treba, zato se sklanjaju, male dzamije.
Post Reply