Raja iz Njemacke

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Truba
Posts: 81181
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#51 Re: Raja iz Njemacke

Post by Truba »

iamia wrote:
Black swan wrote:eh kako vam zavidim... jedina zemlja u kojoj sam htio boraviti pa makar ko turist ali sam uvijek propuštao priliku...
ti si htio boraviti cini mi se u bilo kojoj zemlji na zapadu,, ali si sve propustio :D
izvrćeš misli ili se nisam dobro izrazio
boraviti sam mislio do mjesec dana max imao sam i prilike ko đak džabe i kasnije poslovno

jedina u kojoj sam htio boraviti ali su me uvijek slali u neke druge okolokole koje nisam želio a kad sam tri puta mogao ići u hambugr keln i berlin
zeznuli su me ili pasoš ili fakultet ili godišnji
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#52 Re: Raja iz Njemacke

Post by iamia »

negdje tamo si rekao kako su ovi sto su vani u svakom pogledu bolji od domorodaca.
i da bi ti volio da si otisao.
pa u tom kontekstu ..

mozda sam ja razumio pogresno.?

peace.
zodi36
Posts: 391
Joined: 21/08/2012 12:48

#53 Re: Raja iz Njemacke

Post by zodi36 »

Black swan wrote:
iamia wrote:
Black swan wrote:eh kako vam zavidim... jedina zemlja u kojoj sam htio boraviti pa makar ko turist ali sam uvijek propuštao priliku...
ti si htio boraviti cini mi se u bilo kojoj zemlji na zapadu,, ali si sve propustio :D
izvrćeš misli ili se nisam dobro izrazio
boraviti sam mislio do mjesec dana max imao sam i prilike ko đak džabe i kasnije poslovno

jedina u kojoj sam htio boraviti ali su me uvijek slali u neke druge okolokole koje nisam želio a kad sam tri puta mogao ići u hambugr keln i berlin
zeznuli su me ili pasoš ili fakultet ili godišnji
drzi se bosne,mani se ovih nabrojanih gradova.keln pun pedera i prljav grad cim padne mrak,u berlinu se ima sta vidjeti kao i u hamburgu ali bi se ti brzo bosne zazelio.stekaj kes i pravac dominikana,karibi,ima sad fini aranzmana ne puno skupih i odmoris dusu i tijelo.mani se ove civilizacije i ovih hladnih svaba.pozdrav
skaut_83
Posts: 100
Joined: 12/09/2011 22:42

#54 Re: Raja iz Njemacke

Post by skaut_83 »

zodi36 wrote:
skaut_83 wrote:Pozdrav za raju u Njemackoj.

Imam ponudu za posao u DE i dobio sam upit za koliku platu pristajem raditi. (inzenjer elektrotehnike, 5 god. iskustva).
Zanima me koliko treba love za stan u Stuttgartu, neki normalan za samca...i koliko se krecu neto plate inzenjera ETFa?

Hvala unaprijed. :wink:
stuttgart je jedan od skupljih gradova u njemackoj ali su i plate ,odnosno satnice takodje iznad prosjeka.plata oko 2500,posto cete oderati sto si samac(stojer klasa 1)...moj ti je savjet da odmah pocnes traziti nekog za stan,jer je jako tesko doci do stana u vecim gradovima.moras se pripremiti i da odmah unaprijed uplatis tri kirije jer je to skoro kao obaveza,koje ti se nekad poslije vrate kad se budes selio,naravno ako stan predas u istom onom stanju u kakvom si usao u njega(ovde su pravo stipse i vazda ti nadje neku manu,tipa prljava lajsna ili fleka na zidu i uzme ti od te tri kirije par stoja)...znam da mi kolega placa stan 81 kvadrat,1000 eura sa svim rezijama.puno srece
Hvala puno na odgovoru :wink:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#55 Re: Raja iz Njemacke

Post by vjesticanametli »

zodi36 wrote:
vjesticanametli wrote:zodi jel se rodio :) nista ne obavjestavas :twisted: kad ces doci na babine :lol:
sta ba jel se rodio :lol: :lol: .momcina vec velika,toliko o tome koliko se cesto cujes sa drugom :P ...ja cu za bosnu negdje u avgustu a ti ces na babine,i posto mi je skromnom vrlina,odmah da ti kazem da neprimam nista ispod 100-je :P
ponesi janje :lol:
zodi36
Posts: 391
Joined: 21/08/2012 12:48

#56 Re: Raja iz Njemacke

Post by zodi36 »

vjesticanametli wrote:
zodi36 wrote:
vjesticanametli wrote:zodi jel se rodio :) nista ne obavjestavas :twisted: kad ces doci na babine :lol:
sta ba jel se rodio :lol: :lol: .momcina vec velika,toliko o tome koliko se cesto cujes sa drugom :P ...ja cu za bosnu negdje u avgustu a ti ces na babine,i posto mi je skromnom vrlina,odmah da ti kazem da neprimam nista ispod 100-je :P
ponesi janje :lol:
janje je kod gojka u jablanici,ali no sikiriki samo ti pripremi za cela :lol: :lol: ja nedam obraza :P
User avatar
Bosnian_vines
Posts: 46
Joined: 16/07/2013 04:01

#57 Re: Raja iz Njemacke

Post by Bosnian_vines »

Pozdrav :) :)

Da li mi neko od vas iz Njemačke može dati kakvu korisnu informaciju u vezi radne vize. Imam tamo rodbinu koja ima firmu koja me može tražiti preko te firme. U pitanju su građevinski poslovi.
Da li se može dobiti radna dozvola, a vremenom kako sam čuo da može i boravišna..
Pa eto ako mi može neko pomoći bio bih jako zahvalan :) :bih:

Lijep pozdrav
zodi36
Posts: 391
Joined: 21/08/2012 12:48

#58 Re: Raja iz Njemacke

Post by zodi36 »

Bez uvrede,ali ti poslovi iako su dobro placeni nisu na listi zelja odnosno nisu kadar za kojim vapi njemacka.u ovom slucaju jako tesko ces dobiti posao ispred nekog nijemca koji je na birou.moj ti je savjet da odes kao turista na tri mjeseca i da te taj tvoj rodjak drzi na crno i da sta zaradis i nazad za bosnu.znam sada da ce mnogi osuti paljbu ako te uhvati dobit ces izgon i ti fazoni ali uvjek mozes recida samo pomazes rodjaku samo taj dan.procenat da ce ti bahnut ta kontrola je ravna nuli.tako ces i najvise zaraditi.pored toga ti savjetujem da nadjes za to vrijeme neku nasu ovde sa papirima ili kavu svabicu i kad to sredis onda ti nece biti problem dobiti posao kod rodjaka.pozdrav i sretno
User avatar
Bosnian_vines
Posts: 46
Joined: 16/07/2013 04:01

#59 Re: Raja iz Njemacke

Post by Bosnian_vines »

zodi36 wrote:Bez uvrede,ali ti poslovi iako su dobro placeni nisu na listi zelja odnosno nisu kadar za kojim vapi njemacka.u ovom slucaju jako tesko ces dobiti posao ispred nekog nijemca koji je na birou.moj ti je savjet da odes kao turista na tri mjeseca i da te taj tvoj rodjak drzi na crno i da sta zaradis i nazad za bosnu.znam sada da ce mnogi osuti paljbu ako te uhvati dobit ces izgon i ti fazoni ali uvjek mozes recida samo pomazes rodjaku samo taj dan.procenat da ce ti bahnut ta kontrola je ravna nuli.tako ces i najvise zaraditi.pored toga ti savjetujem da nadjes za to vrijeme neku nasu ovde sa papirima ili kavu svabicu i kad to sredis onda ti nece biti problem dobiti posao kod rodjaka.pozdrav i sretno
Hvala puno,

Tako će i biti najvjerovatnije aBd, informacije su baš korisne :)

Lijep pozdrav :)
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#60 Re: Raja iz Njemacke

Post by miki.ba »

Idem za par dana u Minhen i planiram prijaviti boravak tamo, upisati djecu u školu itd... znaci ostajemo, ništa nije sigurno ali planiramo ostati.
Svi imamo HR papire... zanima me šta od dokumentacije izvaditi?
Cuo sam također da bi bilo poželjno izvadti neki internacionalni rodni list, da li je to potrebno ili se samo prevede?
Svaka informacija je dobrodošla. :)
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#61 Re: Raja iz Njemacke

Post by dedovic.almir »

miki.ba wrote:Idem za par dana u Minhen i planiram prijaviti boravak tamo, upisati djecu u školu itd... znaci ostajemo, ništa nije sigurno ali planiramo ostati.
Svi imamo HR papire... zanima me šta od dokumentacije izvaditi?
Cuo sam također da bi bilo poželjno izvadti neki internacionalni rodni list, da li je to potrebno ili se samo prevede?
Svaka informacija je dobrodošla. :)
Internacionalni rodni list se ne prevodi, on je vec preveden na 15 jezika - izvadi ga u vise primjera neka stoji.

MOzes izvati i internacionalni vjencani list da imate.

Kao i svu ostalu dokumentaciju u vise primjera, kao sto je Domovnica, potvrda o prebivalistu u Hrvatskoj...

Neka se nadje u posjedu...
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#62 Re: Raja iz Njemacke

Post by miki.ba »

dedovic.almir wrote:
miki.ba wrote:Idem za par dana u Minhen i planiram prijaviti boravak tamo, upisati djecu u školu itd... znaci ostajemo, ništa nije sigurno ali planiramo ostati.
Svi imamo HR papire... zanima me šta od dokumentacije izvaditi?
Cuo sam također da bi bilo poželjno izvadti neki internacionalni rodni list, da li je to potrebno ili se samo prevede?
Svaka informacija je dobrodošla. :)
Internacionalni rodni list se ne prevodi, on je vec preveden na 15 jezika - izvadi ga u vise primjera neka stoji.

MOzes izvati i internacionalni vjencani list da imate.

Kao i svu ostalu dokumentaciju u vise primjera, kao sto je Domovnica, potvrda o prebivalistu u Hrvatskoj...

Neka se nadje u posjedu...
Shvatio sam da se inter. rodni list ne prevodi, nego pitam da li se obicni može prevesti?
Nemam pojma gdje sad da vadim taj internacionalni rodni i vjencani list, znaš li ti slucajno?

Što se tice prebivališta, nismo prijavljeni u HR nego regularno u Sarajevu, da li da vadim ovu našu potvrdu o prebivalištu?
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#63 Re: Raja iz Njemacke

Post by dedovic.almir »

miki.ba wrote:
dedovic.almir wrote:
miki.ba wrote:Idem za par dana u Minhen i planiram prijaviti boravak tamo, upisati djecu u školu itd... znaci ostajemo, ništa nije sigurno ali planiramo ostati.
Svi imamo HR papire... zanima me šta od dokumentacije izvaditi?
Cuo sam također da bi bilo poželjno izvadti neki internacionalni rodni list, da li je to potrebno ili se samo prevede?
Svaka informacija je dobrodošla. :)
Internacionalni rodni list se ne prevodi, on je vec preveden na 15 jezika - izvadi ga u vise primjera neka stoji.

MOzes izvati i internacionalni vjencani list da imate.

Kao i svu ostalu dokumentaciju u vise primjera, kao sto je Domovnica, potvrda o prebivalistu u Hrvatskoj...

Neka se nadje u posjedu...
Shvatio sam da se inter. rodni list ne prevodi, nego pitam da li se obicni može prevesti?
Nemam pojma gdje sad da vadim taj internacionalni rodni i vjencani list, znaš li ti slucajno?

Što se tice prebivališta, nismo prijavljeni u HR nego regularno u Sarajevu, da li da vadim ovu našu potvrdu o prebivalištu?
Ne mozes obicni prilagati u Njemackoj, moras izvaditi isklucivo internacionalni, on ti se vadi na istom mjestu gdje vadis i obicni, samo ti je taksa za njega nesto skuplja (2-3 puta).

Ako si iz BiH, izaadi i svu BIH dokumentaciju, neka ti se nadje, nastoji da sve bude na internacionalnom obrascu.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#64 Re: Raja iz Njemacke

Post by miki.ba »

Hvala :thumbup:
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#65 Re: Raja iz Njemacke

Post by dedovic.almir »

miki.ba wrote:Hvala :thumbup:
Nema na cemu, mnogo srece zelim u DE !
Zlajs
Posts: 136
Joined: 31/07/2005 13:27

#66 Re: Raja iz Njemacke

Post by Zlajs »

mjenjam finansijske probleme u BiH za drustvene probleme u Deutschlandu :-)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#67 Re: Raja iz Njemacke

Post by vjesticanametli »

Dolazi li neko iz DE u augustu u BiH? Trebam nesto iz SATURN-a a ne mogu cekati sept. ili oktobar dok ja odem u DE. Hvala :-D Nije nista glomazno i kosta 25 Eur
User avatar
avantgarde
Posts: 7938
Joined: 01/02/2010 22:02
Location: u masi svakojako sarenih profila..

#68 Re: Raja iz Njemacke

Post by avantgarde »

iamia wrote:amhh,, u bosni se ne radi kao u njemackoj.
da bi imao mecku u njemackoj , moras raditi. a kad kazem "raditi" onda i mislim 8 sati sa pognutom glavom.
zato dodjes u BiH da skines taj mrak sa ociju... nevezano koliko godina imas.. :D
drugar,ne generalizuj,ne radim ni tri saHata kako treba i svaki dan...ne radim po 4 mjeseca u godini ako ne i vise,ne pravim statistiku a vozam tu spravu koju si gore naveo,i to malo zescu verziju..nix ponuta glava ;)..ne mora bas uvijek pognuta glava... ;-) :lol:

ovdje Frankfurt i pozdrav svima u D! :bih:
User avatar
avantgarde
Posts: 7938
Joined: 01/02/2010 22:02
Location: u masi svakojako sarenih profila..

#69 Re: Raja iz Njemacke

Post by avantgarde »

Bosnian_vines wrote:
zodi36 wrote:Bez uvrede,ali ti poslovi iako su dobro placeni nisu na listi zelja odnosno nisu kadar za kojim vapi njemacka.u ovom slucaju jako tesko ces dobiti posao ispred nekog nijemca koji je na birou.moj ti je savjet da odes kao turista na tri mjeseca i da te taj tvoj rodjak drzi na crno i da sta zaradis i nazad za bosnu.znam sada da ce mnogi osuti paljbu ako te uhvati dobit ces izgon i ti fazoni ali uvjek mozes recida samo pomazes rodjaku samo taj dan.procenat da ce ti bahnut ta kontrola je ravna nuli.tako ces i najvise zaraditi.pored toga ti savjetujem da nadjes za to vrijeme neku nasu ovde sa papirima ili kavu svabicu i kad to sredis onda ti nece biti problem dobiti posao kod rodjaka.pozdrav i sretno
Hvala puno,

Tako će i biti najvjerovatnije aBd, informacije su baš korisne :)

Lijep pozdrav :)
idi druze i probaj i ne pitaj puno,punoljetan si nadam se,pamet u glavu i naprijed,kad dodjes ovamo naci ces vec neki put,ovdje se razmislja drugacije a drugacije je kad si dole..pridji malo blize vatri da bi se mogao makar malo ogrijati!...toliko..


zodi36@...uglavnom si u pravu sto se tice naseg drustva ovdje u Njemackoj,bar kod mene u Frankfurtu nema puno nase raje,a i ako ih ima onda oni rade puno i uglavnom nemaju mnogo vremna za druzenje,vikendom se odmaraju itd.,ili su neki na svoj nacin..prije dok je bilo izbjeglica bilo je ok,bilo druzenja do zore ali Njemacka je uglavnom izbacila najveci dio izbjeglica koji su otisli u "trece zemlje" pa je ovdje ostalo malo nasih ljudi...osim toga,ja nisam bas neki teski "dzamijas",jesam musliman i to apsolutno stoji ali ne idem u dzamiju,jaaako rijetko mozda...ima nekih 10-tak nasih ljudi koje znam i to je sve ali se i s njima ne druzim redovno,tek ponekad u kladionici(a i to ne cinim cesto,naprotiv) ili nakon tel. poziva,inace,mnogi nasi ljudi se promijene skroz nakon sto dodju ovamo,vise to nisu isti ljudi kao dole u Bosni,ili rade kao ludi i ne vide nista drugo,ili sparaju svaki cent-stisnu se do vraga,jebes takve ljude,ili pokusavaju ako ikako mogu da se ogrebu o tebe,ili ili...uglavnom nemam neko nase drustvo s kojim bih se cesto druzio kao nekad davno,ali i navikao sam se na to,ima to i svojih prednosti...a imam poznanika iz drugih nacija...da ne kazem prijatelja,nego poznanika jer prijatelj ovdje skoro da i ne postoji..pricam iz iskustva na mojoj kozi..
Švabo
Posts: 488
Joined: 14/09/2012 13:29
Location: Stuttgart, Njemacka

#70 Re: Raja iz Njemacke

Post by Švabo »

avantgarde wrote:
Bosnian_vines wrote:
zodi36 wrote:Bez uvrede,ali ti poslovi iako su dobro placeni nisu na listi zelja odnosno nisu kadar za kojim vapi njemacka.u ovom slucaju jako tesko ces dobiti posao ispred nekog nijemca koji je na birou.moj ti je savjet da odes kao turista na tri mjeseca i da te taj tvoj rodjak drzi na crno i da sta zaradis i nazad za bosnu.znam sada da ce mnogi osuti paljbu ako te uhvati dobit ces izgon i ti fazoni ali uvjek mozes recida samo pomazes rodjaku samo taj dan.procenat da ce ti bahnut ta kontrola je ravna nuli.tako ces i najvise zaraditi.pored toga ti savjetujem da nadjes za to vrijeme neku nasu ovde sa papirima ili kavu svabicu i kad to sredis onda ti nece biti problem dobiti posao kod rodjaka.pozdrav i sretno
Hvala puno,

Tako će i biti najvjerovatnije aBd, informacije su baš korisne :)

Lijep pozdrav :)
idi druze i probaj i ne pitaj puno,punoljetan si nadam se,pamet u glavu i naprijed,kad dodjes ovamo naci ces vec neki put,ovdje se razmislja drugacije a drugacije je kad si dole..pridji malo blize vatri da bi se mogao makar malo ogrijati!...toliko..


zodi36@...uglavnom si u pravu sto se tice naseg drustva ovdje u Njemackoj,bar kod mene u Frankfurtu nema puno nase raje,a i ako ih ima onda oni rade puno i uglavnom nemaju mnogo vremna za druzenje,vikendom se odmaraju itd.,ili su neki na svoj nacin..prije dok je bilo izbjeglica bilo je ok,bilo druzenja do zore ali Njemacka je uglavnom izbacila najveci dio izbjeglica koji su otisli u "trece zemlje" pa je ovdje ostalo malo nasih ljudi...osim toga,ja nisam bas neki teski "dzamijas",jesam musliman i to apsolutno stoji ali ne idem u dzamiju,jaaako rijetko mozda...ima nekih 10-tak nasih ljudi koje znam i to je sve ali se i s njima ne druzim redovno,tek ponekad u kladionici(a i to ne cinim cesto,naprotiv) ili nakon tel. poziva,inace,mnogi nasi ljudi se promijene skroz nakon sto dodju ovamo,vise to nisu isti ljudi kao dole u Bosni,ili rade kao ludi i ne vide nista drugo,ili sparaju svaki cent-stisnu se do vraga,jebes takve ljude,ili pokusavaju ako ikako mogu da se ogrebu o tebe,ili ili...uglavnom nemam neko nase drustvo s kojim bih se cesto druzio kao nekad davno,ali i navikao sam se na to,ima to i svojih prednosti...a imam poznanika iz drugih nacija...da ne kazem prijatelja,nego poznanika jer prijatelj ovdje skoro da i ne postoji..pricam iz iskustva na mojoj kozi..
Podpisujem 100% :thumbup:
isto stanje u Stuttgartu
User avatar
SmokingMan
Posts: 18499
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#71 Re: Raja iz Njemacke

Post by SmokingMan »

Ima li ikakve šanse da se dobije Azil,ovde više ne vidim budućnost,niti mi daju da radim normalno,niti priliku da steknem radnu naviku,ja samo hoću da radim,ne želim da mi niko donosi pare na stol...
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#72 Re: Raja iz Njemacke

Post by miki.ba »

Ne znam, ja sam tek 15-ak dana u Minhenu i upoznao sam dosta nasih, ali ni ne pada mi na pamet da se nesto druzim, odnosno ne osjetim potrebu za druzbom.
Istina radi se mnogo i aktivno, nema zabusavanja...
Tacno se osjeti sistem, uredjenost drzave, grada, sve je pod konac, totalna suprotnost od Bosne.
Razrahatio sam se sto se tice djece, pustim ih vani, igraju se po vazdan, ne razmisljam hoce li ih lutalica ujesti ili im kakav klosar oduzeti mobitele.
aminchev2
Posts: 1849
Joined: 17/07/2007 16:08
Location: London, Engleska

#73 Re: Raja iz Njemacke

Post by aminchev2 »

Ima li koga u NRW?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#74 Re: Raja iz Njemacke

Post by Rockefeller »

Jok, samo Ostdojcland :mrgreen:
aminchev2
Posts: 1849
Joined: 17/07/2007 16:08
Location: London, Engleska

#75 Re: Raja iz Njemacke

Post by aminchev2 »

Rockefeller wrote: 22/06/2021 20:46 Jok, samo Ostdojcland :mrgreen:
Pa dobro. I to je za ljude.
Post Reply