raiffeisen shopping kartica

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

betametazon

#26 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by betametazon » 18/02/2012 22:26

Ambrozija wrote:
betametazon wrote:meni samo nije jasno sad sljedeće, na stranici piše da su kupovine bez kamata i naknada, ali da je kamata na dugovno stanje 13,99% godišnje. šta je dugovno stanje? ako imam 1000 KM i potrosim odmah na neku stvar da li na tih 1000 prvi mjesec plaćam kamatu, pa onda na 900 drugi mjesec (onako kako vraćam dug)? ako jeste kako je onda kupovina "bez kamata"? to je onda klasični kredit sa kamatama? :/
To je samo ako kupis, odnosno iskoristis karticu za kupovinu robe na mjestima koji nisu oznaceni da primaju karticu. Na mjestima koja primaju karticu je po principu potrosis 1000KM vratis 1000KM
aha, ok...to doduse i proizilazi iz opisa kartice, nije eksplicitno navedeno ali pise da je kupovina bez kamata na mjestima koji primaju te kartice pa automatski proizilazi suprotno na mjestima koja neprimaju...i jos 1o% popusta...to nije lose :)

Ambrozija

#27 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by Ambrozija » 18/02/2012 22:29

betametazon wrote:
Ambrozija wrote:
betametazon wrote:meni samo nije jasno sad sljedeće, na stranici piše da su kupovine bez kamata i naknada, ali da je kamata na dugovno stanje 13,99% godišnje. šta je dugovno stanje? ako imam 1000 KM i potrosim odmah na neku stvar da li na tih 1000 prvi mjesec plaćam kamatu, pa onda na 900 drugi mjesec (onako kako vraćam dug)? ako jeste kako je onda kupovina "bez kamata"? to je onda klasični kredit sa kamatama? :/
To je samo ako kupis, odnosno iskoristis karticu za kupovinu robe na mjestima koji nisu oznaceni da primaju karticu. Na mjestima koja primaju karticu je po principu potrosis 1000KM vratis 1000KM
aha, ok...to doduse i proizilazi iz opisa kartice, nije eksplicitno navedeno ali pise da je kupovina bez kamata na mjestima koji primaju te kartice pa automatski proizilazi suprotno na mjestima koja neprimaju...i jos 1o% popusta...to nije lose :)
Upravo tako....

strong69

#28 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by strong69 » 19/02/2012 22:10

hermina od pozorista wrote:Ej raja, samo da pitam,

zna li neko tacan datum partyja koji organizuje reiffeisen banka u domu mladih iduce sedmice?

Jos nisam dobila ulaznicu, pa ne znam datum... :-?

p.s. Ako znate i tacno vrijeme, bilo bi super :-D

thx in advance
23.02.2012. u 19.30 h ali nisam 100% siguran za satnicu :D Latino party, Cubismo :)

A sto se tice ovih kartica... Imam Unicredit Visa Classic karticu. Kada kupujem nesto ovom karticu banka cijeli iznos placa prodavcu a od mene dug naplacuje na rate. Da budem konkretan, imam limit u iznosu od 3000 KM. Kupio sam TV koji je kostao oko 1.000 KM. Odlucio sam uzeti ga na 12 rata. 1.000 KM/12 mjeseci = 83 KM mjesecno. Ovih 83 KM mi uredno odbiju svaki mjesec.

Nije mi jasan smisao Raiffeisen shopping kartice.

SaMaster

#29 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by SaMaster » 19/02/2012 22:21

Ambrozija wrote:
betametazon wrote:dakle prema logici ove sto je objasnila nacin skidanja iznosa (odjednom cijeli iznos) trebalo bi biti suprotno - da mozes recimo uzeti 7 stvari od po 700 KM na 7 rata odjednom = ukupna vrijednost prodaje 4900 KM a limit na kartici 700,00 KM i pretpostavljena plata 700 KM? nidje veze, u tom slucaju bi ti kompletan iznos plate otpadao na rate, sto je i zakonski nemoguce.

mislim da grijese ovi kriticari, fakticki je iznos limita = iznos odobrenog kredita, a ti biraj na sta ces ga potrositi.
ovo nema nikakve logike, ali nikakve...ne shvatam sta tu nije jasno i kako ne shvatate. ja sam shvatila nacin na koji kartica funkcionise i na reklami a kasnije su mi to potvrdili i u samoj banci...
kartica je super stvar...banke jesu cudo, da se razumijemo, ali ovo je pozitivna stvar, ja sam do sada kupila tonu stvari zahvaljujuci istoj...ko voli nek izvoli, ko ne, niko ga ne tjera da uzme, ali pljuvanje po kartici na osnovu gotovo nicega ne razumijem....
Ti ocigledno nne razumijes sta je poenta ove kartice ali ipak zelis drugima "podvaliti" kako su u stavri oni ti koji ne razumiju. Poenta je u tome, kao sto je covjek rekao, banka raspolaze sa tvojim novcem. Oni sa tvoje kratice skinu cijeli iznos a prodavacu daju na kapaljku odnosno u ratama. Ostatak tvog novca oni obrcu.

Isti je slucaj i ako palcas racune. Evo recimo palti racun telefonski u uni credit banci. Vidjet ces da ti krizaju racun bh telekoma i stavljaju svoj. Zasto? Pa zato sto pare idu na njihov racun, zadrze taj novac 2-3 dana kod sebe, i tek onda proslijede telekomu. Na taj nacin su postigli da beskamatno koriste tudji novac i time su priustili sebi korist.

Jos uvijek vrijedi "Nije zlato sve sto sja..."

charrrmed

#30 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by charrrmed » 19/02/2012 22:23

strong69 wrote:
hermina od pozorista wrote:Ej raja, samo da pitam,

zna li neko tacan datum partyja koji organizuje reiffeisen banka u domu mladih iduce sedmice?

Jos nisam dobila ulaznicu, pa ne znam datum... :-?

p.s. Ako znate i tacno vrijeme, bilo bi super :-D

thx in advance
23.02.2012. u 19.30 h ali nisam 100% siguran za satnicu :D Latino party, Cubismo :)

A sto se tice ovih kartica... Imam Unicredit Visa Classic karticu. Kada kupujem nesto ovom karticu banka cijeli iznos placa prodavcu a od mene dug naplacuje na rate. Da budem konkretan, imam limit u iznosu od 3000 KM. Kupio sam TV koji je kostao oko 1.000 KM. Odlucio sam uzeti ga na 12 rata. 1.000 KM/12 mjeseci = 83 KM mjesecno. Ovih 83 KM mi uredno odbiju svaki mjesec.

Nije mi jasan smisao Raiffeisen shopping kartice.
Pa na identican nacin djeluje i ova kartica. Banka prodavaocu plati cijeli iznos a ti placas rate...

strong69

#31 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by strong69 » 19/02/2012 22:28

charrrmed wrote:
Pa na identican nacin djeluje i ova kartica. Banka prodavaocu plati cijeli iznos a ti placas rate...
Pa neko rece da ti "zalede" kompletan iznos. Ako kupujes nesto od 1.000 KM zalede kompletan iznos? Unicredit mi omogucava da raspolazem ostatkom sredstava na mom racunu...

charrrmed

#32 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by charrrmed » 19/02/2012 22:30

SaMaster wrote:
Ambrozija wrote:
betametazon wrote:dakle prema logici ove sto je objasnila nacin skidanja iznosa (odjednom cijeli iznos) trebalo bi biti suprotno - da mozes recimo uzeti 7 stvari od po 700 KM na 7 rata odjednom = ukupna vrijednost prodaje 4900 KM a limit na kartici 700,00 KM i pretpostavljena plata 700 KM? nidje veze, u tom slucaju bi ti kompletan iznos plate otpadao na rate, sto je i zakonski nemoguce.

mislim da grijese ovi kriticari, fakticki je iznos limita = iznos odobrenog kredita, a ti biraj na sta ces ga potrositi.
ovo nema nikakve logike, ali nikakve...ne shvatam sta tu nije jasno i kako ne shvatate. ja sam shvatila nacin na koji kartica funkcionise i na reklami a kasnije su mi to potvrdili i u samoj banci...
kartica je super stvar...banke jesu cudo, da se razumijemo, ali ovo je pozitivna stvar, ja sam do sada kupila tonu stvari zahvaljujuci istoj...ko voli nek izvoli, ko ne, niko ga ne tjera da uzme, ali pljuvanje po kartici na osnovu gotovo nicega ne razumijem....
Ti ocigledno nne razumijes sta je poenta ove kartice ali ipak zelis drugima "podvaliti" kako su u stavri oni ti koji ne razumiju. Poenta je u tome, kao sto je covjek rekao, banka raspolaze sa tvojim novcem. Oni sa tvoje kratice skinu cijeli iznos a prodavacu daju na kapaljku odnosno u ratama. Ostatak tvog novca oni obrcu.

Isti je slucaj i ako palcas racune. Evo recimo palti racun telefonski u uni credit banci. Vidjet ces da ti krizaju racun bh telekoma i stavljaju svoj. Zasto? Pa zato sto pare idu na njihov racun, zadrze taj novac 2-3 dana kod sebe, i tek onda proslijede telekomu. Na taj nacin su postigli da beskamatno koriste tudji novac i time su priustili sebi korist.

Jos uvijek vrijedi "Nije zlato sve sto sja..."
Ne kontam u cemu je fazon. Pa djevojci se dopada ova kartica i preporucila ju je, meni je takodjer kartica sasvim uredu. Kome se ne dopada kao tebi ima 300 drugih koji nude 300 razlicitih kartica, pa izvoli, izaberi onu koja ti odgovara, logicno :-) a oni ce sigurno naci klijente koji ce izabrati upravo njihovu...

StrelacZE

#33 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by StrelacZE » 14/12/2012 22:51

Molim vas,imam jedno pitanje u vezi kupovine nekog artikla na 12 mjeseci(na rate),putem vissa klasik kreditne kartice,a posto nikada nisam tako kupovao,treba mi savjet bas od onih koji su to vec tako kupovali.
Znaci,imam vissa klasik kreditnu karticu na kojoj sam dobio 1000 km .limit,i to sam odmah podigao i potrosio.Sada svaki mjesec mi banka od place odbija minimalnu mjesecnu ratu,koja iznosi nekih 65.km ,i ja to odmah sutradan podignem i opet potrosim,tako da je ta kartica fakticki uvijek na nuli,posto svaki mjesec odbiju od place ratu,ja je sutra podignem(znate o cemu "pricam),i na kartici ne ostane nista,do slijedece moje plate,kada mi opet odbiju ratu.E,sada,ja sam htio da kupim jedan artikal koji kosta 220.km na 12 mjeseci,u radnji koja daje na rate na 12 mjeseci preko uni kredit visa kreditne kartice.Rekli su mi da moram imati na kartici iznos koliko kosta artikal,a to je 220.km,i da mi odmah odbiju prvu ratu,koja je nekih 18.km.
Sada glavno pitanje: Ja sam mislio,kada mi legne plata,kada banka odbije redovno minimalnu ratu (60.km),da uplatim jos na tu karticu 200.km.,i tako bih imao taj dan 260.km na kartici.Otisao bih u ovu radnju i kupio taj artikal koji kosta 220.km,sto znaci,da sada imam iznos na kartici koliko kosta i artikal,i prodavac bi mi odmah odbio prvu ratu(neka bude 20.km),i meni bi ostalo na kartici 240.km,nakon sto mi prodavac odbije prv u ratu u iznosu 20.km.Sada mene zanima,da li cu ja moci odmah raspolagati sa ostatkom novca na kartici,sa ovih 240.km,znaci,kada kupim taj artikal na rate,kada prodavac odbije prvu ratu,ja izadjem iz radnje,i odem do bankomata,da li cu moci podignuti ovaj svoj ostatak novca ili ne! U svakom slucaju,prodavac u radnji ce svaki mjesec imati svoju ratu za artikal koji mi je prodao,jer banka meni od place automatski odbija svaki mjesec minimalnu ratu za limit koji sam potrosio. Znaci,da li cu moci podignuti ovih 240.km sto mi je preostalo na kartici ili ne!?

Hvala vam unaprijed na odgovoru,nisam nikada ovako kupovao,pa me bas znaima,jer ne bih da se zaletim,da uplatim od place jos 200.km na karticu,pa da kupim taj artikal na rate,i kada odem do bankomata,da uopste ne mognem podignuti ni marke,da mi na primjer zalede cijeli iznos koliko kosta artikal.
To za mene tada uopce nije kupovina na rate!

StrelacZE

#34 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by StrelacZE » 15/12/2012 09:02

................ ?
Lijep pozdrav,snaci cu se i bez vaseg odgovora!

drndalo

#35 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by drndalo » 15/12/2012 16:32

Super, javi kako ide... :mrgreen:

Ja bih ti npr. savjetovao da sto prije izadjes iz minusa, ali ti volis da im stalno dugujes 1000 KM, i da im placas masnu kamatu...

StrelacZE

#36 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by StrelacZE » 15/12/2012 18:26

drndalo wrote:Super, javi kako ide... :mrgreen:

Ja bih ti npr. savjetovao da sto prije izadjes iz minusa, ali ti volis da im stalno dugujes 1000 KM, i da im placas masnu kamatu...

Naravno,to je jedina ispravna stvar koju bih trebao uciniti,ali,moram to napisati,"glup sam",po pitanju tih kartica,itd,jednostavno,"ne da mi se",da rijesim taj limit,koji sam dobio na 12 mjeseci,1000.km,jos sam to dobio prije 3 godine,i 3 godine ja njima svaki mjesec uplacujem ratu,naravno sa kamatama,jer ,stvar je u tome,sto do 15 u mjesecu ako uplatis,ne racunaju se kamate,(posebno jos mi,koji koristimo net bankarstvo,YES paket),tu kao ima i nekih povlastica,ali ja uvijek uplatim,poslije 15 u mjesecu-i tu grijesim-i sto je najgore,i ono sto uplatim,sutradan ili nakon 5-6 dana,ponovo podignem i potrosim,tako da sam uvijek na 0,odnosno u minusu,uvijek mi je limit -1000!

A po pitanju pitanja za ovo gore,za ovaj artikal,zaista bih volio,kada bi mi neko napisao svoje iskustvo ko je kupovao iskljucivo sa Unikredit Visa Clasic kreditnom karticom,da mi napise,da li ostaje na raspolaganju novac,kada oduzmu u trgovini prvu ratu,jer ja sam mislio to uraditi na nacin,da uplatim na karticu 250.km,koliko i kosta artikal,i da odem u tu radnju,da oduzmu prvu ratu(20.km),i da se vratim do bankomata i podignem preostalih 230.km . Naravno,slijedecu ratu ce oni dobiti,tako sto banka automatski meni skida redovnu ratu za limit sa platne liste,pa me bas zanima,da li je to tako kako sam ovde citao u ovoj temi,da neko pise da jeste tako,da ostaje novac na raspolaganju,a neko pise,da zalede novac,znam za Raiffasen banke,kartice da zalede,ali nisam siguran za ove Unikredit? Ajde ljudi,napisite mi to da bezzze ne zopvem banku,itd....Hvala unaprijed.

Dady

#37 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by Dady » 15/12/2012 21:20

StrelacZE wrote:
drndalo wrote:Super, javi kako ide... :mrgreen:

Naravno,to je jedina ispravna stvar koju bih trebao uciniti,ali,moram to napisati,"glup sam",po pitanju tih kartica,itd,jednostavno,"ne da mi se",da rijesim taj limit,koji sam dobio na 12 mjeseci,1000.km,jos sam to dobio prije 3 godine,i 3 godine ja njima svaki mjesec uplacujem ratu,naravno sa kamatama,jer ,stvar je u tome,sto do 15 u mjesecu ako uplatis,ne racunaju se kamate,(posebno jos mi,koji koristimo net bankarstvo,YES paket),tu kao ima i nekih povlastica,ali ja uvijek uplatim,poslije 15 u mjesecu-i tu grijesim-i sto je najgore,i ono sto uplatim,sutradan ili nakon 5-6 dana,ponovo podignem i potrosim,tako da sam uvijek na 0,odnosno u minusu,uvijek mi je limit -1000!

A po pitanju pitanja za ovo gore,za ovaj artikal,zaista bih volio,kada bi mi neko napisao svoje iskustvo ko je kupovao iskljucivo sa Unikredit Visa Clasic kreditnom karticom,da mi napise,da li ostaje na raspolaganju novac,kada oduzmu u trgovini prvu ratu,jer ja sam mislio to uraditi na nacin,da uplatim na karticu 250.km,koliko i kosta artikal,i da odem u tu radnju,da oduzmu prvu ratu(20.km),i da se vratim do bankomata i podignem preostalih 230.km . Naravno,slijedecu ratu ce oni dobiti,tako sto banka automatski meni skida redovnu ratu za limit sa platne liste,pa me bas zanima,da li je to tako kako sam ovde citao u ovoj temi,da neko pise da jeste tako,da ostaje novac na raspolaganju,a neko pise,da zalede novac,znam za Raiffasen banke,kartice da zalede,ali nisam siguran za ove Unikredit? Ajde ljudi,napisite mi to da bezzze ne zopvem banku,itd....Hvala unaprijed.
Banka će ti odmah rezervisati iznos od 250 KM koliko je vrijednost te kupovine na rate. Teretiće te samo za prvu ratu. Ostatak od 230 KM nećeš moći podići na bankomatu jer si opet u minusu 1000 KM.

Kao što ti ljudi savjetuju riješi se tih dugova, a i svih kartica. Za banku si najbolji klijent
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

StrelacZE

#38 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by StrelacZE » 15/12/2012 23:46

Ne razumijem zaista-ovde neki pisu da unikredit banka ne rezervise ostatak novca koji imam na kartici,jer kada ja uplatim sebi 250.km,tada necu biti 1000.km u limitu,vec 750.km, i na primjer,da ja nista ne kupim nigde na rate,vec samo da uplatim 250.km cisto reda radi na karticu,sutradan odmah bih mogao ponovo podici 240.km jer onih 10.km oduzmu kamate. Zato ja ovo i pitam,kada uplatim 250.km na karticu,tada necu biti 1000.km u limitu,kupujem artikal na rate,na 12 mjeseci,1 ratu u toj radnji odmah skinu sa kartice(20.km),i tada mi na kartici ostaje 230.km ,sto znaci da ce mi stanje biti 770.km limita,i trebao bih po nekim ovde textovima ,da mogu raspolagati sa tim novcem! ???
A,evo sta banka kaze u vezi ovog mog pitanja,mislim,ovako pise na njihovoj stranici,pa ako moze neko da mi objasni je li to to,da li ja mogu podici tih 230.km,kada mi u radnji odbiju ratu od 20.km.

text sa stranice unikredit banke:

Obročna otplata bez kamata i naknada

UniCreditCard VISA revolving nudi i mogućnost obročne otplate bez kamata i naknada – kupovine roba i usluga do 12 rata (max. 12 rata, ovisno o Ugovoru sklopljenom između Banke i trgovca), bez kamata i naknada putem EFT POS terminala na posebno označenim prodajnim mjestima u BiH;
Kupovinu na rate bez kamata i naknada otplaćujete na način da se u min. iznos koji otplaćujete do 15-og u mjesecu uračunava i iznos rate svake neotplaćene kupovine na rate bez kamata i naknada.(meni ovaj iznos banka automatski skida sa place svaki mjesec,a to je nekih 60.km za limit,mjesecna rata).
Banka za vas vodi brigu o otplati troškova

Prema Vašoj želji Banka će automatski s Vašeg tekućeg računa 15-og u mjesecu podmirivati %-ni iznos neotplaćenih transakcija

Kontrola troškova

Na početku svakog mjeseca, Banka Vam šalje izvod (prema Vašem izboru, putem e-maila ili pošte) kojim Vas informira o:
................
Ukupnom dugu po kartici
Odobrenom limitu potrošnje
Min. iznosu koji dospjeva na naplatu 15-og dana u mjesecu
Iznosu koji će automatski biti izmiren s Vašeg tekućeg računa 15-og u mjesecu ukoliko ste se odlučili za automatsku otplatu većeg %-nog iznosa od min. 5%
OVO ME ZANIMA-Preostalom neotplaćenom iznosu kupovine na rate

......

Znaci,da li mogu podignuti preostali iznos na bankomatu kada kupim artikal na kredit na 12 mjeseci,ili ne mogu? Citao sam da unikredit kartice moze,a da raiffasen kartice ne moze?

A u slucaju da zaista ne moze,ovako kako sam mislio i citao neke postove da moze,onda ne vidim kakva je svrha to sto vam daju na rate na karticu,kada vam odmah uzmu cijeli iznos,to tada nije na rate uopce-onda je meni bolje tih 250.km otici u radnju i kupiti za kes,jos dobijem 10% popusta za gotovinu!
Mislim,to onda nije na rate,ako ti banka zaledi cijeli iznos koliko i kosta artikal-mislim,bezveze!

Sta je istina?

jazmin

#39 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by jazmin » 17/12/2012 11:38

A dali imaju neki troškovi po toj kartice, tipa održavanje i sl. :? Po ovom što sam do sada procitala cini mi se kao dobra stvar :-D

jazmin

#40 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by jazmin » 17/12/2012 11:52

evo procita upravo da je naknada za vođenje računa 4,99 KM , pa i nije malo :-D

StrelacZE

#41 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by StrelacZE » 04/02/2013 19:54

jazmin wrote:evo procita upravo da je naknada za vođenje računa 4,99 KM , pa i nije malo :-D
Sada je,koliko znam,6 km,ako si mislila na yes paket,ako nisi,izvinjavam se,pozzzzic....

Sent from my PMP3270B using Tapatalk 2

tavustavus

#42 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by tavustavus » 21/09/2013 23:49

malo da podignem temu... ovoliku gomilu gluposti odavno nisam procitao ..ja ne znam sta ovi radnici rajfajzen banke misle da smo mi svi telad... kako sam ja skontao iz ovog svega..
1.rajfajzen soping kartica - ti kupis tv od 700KM plata ti je 700KM i hoces to na 7 mjeseci... i oni ti zalede cijelu platu a onda tom trgovcu placaju na rate 7 mjeseci x 100KM ,njima dobro obrcu tvojim parama
2.unikredit visa clasic kartica - ti kupis tv od 700KM plata ti je 700KM i hoces to na 7 mjeseci ...i oni ti svaki mjesec od plate uzmu 100KM na ime rate a TI RASPOLAZES SA OSTALIH 600KM

DISKUSIJA:
SLUCAJ 1. ti nemas 7 stoja nego su oni kao posrednici izmedju tebe i trgovca...pa kada ti oni zalede tih 700KM to ti je isto kao da si ih odmah dao - ti ne raspolazes njima,nemas ih.... podlo varanje klijenata
SLUCAJ 2. JASAN KO' DAN

Banka pod slucajem 2. ima koristi na nacin:
- placas recimo joj godisnje 40-50KM na ime ove kartice,na ime toga sto ima ovako dobru karticu,jer se vecina ljudi ne moze ili nece da izuje odmah 700,800,1000KM
-iz toga prizilazi da ta banka ima veliki broj klijenata kojima ovo odgovara ..bubam cifru 5000 klijenata x 50KM =250 000,00 KM cistog profita sa tendencijom rasta broja klijenata
-sve druge moguce poslove dobija jer klijeneti joj vjeruju..dobijace klijente koji ce dizati kredite,koji ce stediti obavljati razne transakcije itd itd

PRODAVAC IMA KORIST:
-prodaje robu stalno i stalno obrce,tacnije roba mu ima dobar izlaz i ne skuplja prasinu
-prodavace i skuplju robu koju mu inace mozda ne bi isla pr. ako mogu na rate ja cu kupiti tv od 1200KM pa na godinu dana ali ako ne mogu ja cu kupiti onda neki od 500KM jer nemam i necu da dam odmah tolike pare
-banka mu je sigurnost u naplati ipak smo svi potpisali da nas banke mogu razapeti ali da ce svoje naplatiti
itd...itd...

PROBLEMATIKA
Odes u Imtec i uzmes taj isti je...ni tv od 700KM preko PIO kredita a penzija ti 310KM i ljudi ti svaki mjesec odbijaju recimo 100KM ---NE ZALEDE TI 2 i po penzije..TO JE KUPOVINA NA KREDIT BEZ KAMATA I VARANJA KLIJENATA.. Kako bi se rajfajzen banka ponasala ako bih ja kupio tv od 1500KM a plata mi 600KM?

A sad mi recite sta kad covjek prima platu preko ProCredit banke kako on moze kupiti nesto na rate bez kamata evo u Imtecu?Inace banka je dno dna jer mi prijatelj mora ''na googlu'' traziti imal gdje poslovnica a da nije zatvorena :thumbup: :sax: .... sva pojasnjenja dobro dosla...ali da budu bar malo logicna i korisna

Dady

#43 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by Dady » 23/09/2013 22:34

tavustavus wrote:
1.rajfajzen soping kartica - ti kupis tv od 700KM plata ti je 700KM i hoces to na 7 mjeseci... i oni ti zalede cijelu platu a onda tom trgovcu placaju na rate 7 mjeseci x 100KM ,njima dobro obrcu tvojim parama
2.unikredit visa clasic kartica - ti kupis tv od 700KM plata ti je 700KM i hoces to na 7 mjeseci ...i oni ti svaki mjesec od plate uzmu 100KM na ime rate a TI RASPOLAZES SA OSTALIH 600KM

DISKUSIJA:
SLUCAJ 1. ti nemas 7 stoja nego su oni kao posrednici izmedju tebe i trgovca...pa kada ti oni zalede tih 700KM to ti je isto kao da si ih odmah dao - ti ne raspolazes njima,nemas ih.... podlo varanje klijenata

sva pojasnjenja dobro dosla...ali da budu bar malo logicna i korisna
Pa sada mi nije jasno kakve veze ima plata sa kreditnom karticom.

Kreditna kartica valjda služi za kreditiranje klijenata. Ti nemaš svojih para na kartici, nego kreditni limit koji si potpisao, npr 5000 KM.
Debitna kartica služi za primanje plate, podizanje gotovine...
Kada bi ti dopustili npr da kupis 10 tv-a po 700 KM na rate, ukupna vrijednost tvoje kupovine bi presla taj limit koji si dogovorio i garantovao zirantima.
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

m.m

#44 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by m.m » 11/02/2014 10:08

Ja sam sad u januaru izvadio ovu shopping karticu, međutim nisam ništa kupovao do sada. Jučer mi stigao izvod iz banke i 4.99KM mjesečne provizije, što je puno. Sad ja kontam da je ipak ukinem. Još kad sam pročitao da u slučaju TV-a od 700 KM, i rate od 100KM mjesečno, ne možeš raspolagati sa ostalih 600KM još sam ubjeđeniji da bih je trebao ukinuti. Je li se može nakon mjesec dana prekinuti ugovor? Hoću li morati uplatiti 4.99 KM na račun prije ukidanja kartice? Ima li neko iskustva?

mirsek

#45 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by mirsek » 11/02/2014 18:20

Jedno pitanje.
Kolika je kamata na dizanje keša sa rajfajzen soping kartice i kako se obracunava? Znam da je neisplativo ali ako mi hitno zatreba da znam.

Walther

#46 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by Walther » 11/02/2014 18:54

charrrmed wrote:Pa na identican nacin djeluje i ova kartica. Banka prodavaocu plati cijeli iznos a ti placas rate...
De procitaj jos jednom... Ti platis (zamrzne ti se iznos), banka placa na kapaljke trgovcu i citavo trajanje kredita besplatno
okrece tvoj novac, posredno i novac trgovca. Jos ako tu "uslugu" naplati kakvom clanarinom ili stagod vec..... veselje 100% :lol:

Takve kartice se u (normalnom svijetu) koristi da se ubrza birokratski proces izdavanja kredita. Znaci dodjes na prodajno mjesto, dobijes ponudu, pa to ide u odobrenje, pa osiguranje i sve skupa traje 5 dana... Sam princip placanja je uvijek isti.
Uvijek se placa samo jedna rata tog kredita.

Ono gore opisano je :shock: :lol: :run:

Walther

#47 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by Walther » 11/02/2014 18:56

m.m wrote:Ja sam sad u januaru izvadio ovu shopping karticu, međutim nisam ništa kupovao do sada. Jučer mi stigao izvod iz banke i 4.99KM mjesečne provizije?
60KM godisnje :lol: u drzavi gdje penzioneri primaju 300KM mjesecno :run: Sa druge strane jos sigurno finasiraju trgovca ili mu citav iznos isplate odma minus provizija. Trgovace se haman sili u dizanje cijena.

Ljuska_u_BaklaFi

#48 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by Ljuska_u_BaklaFi » 11/02/2014 19:23

Ja ovdje nista ne kontam...imam shoping karticu Raiffeisen banke i meni je odlična. Kako i platu primam preko R.Banke napravila sam trajni nalog, kad god kupim nesto na rate svaki mjesec se uredno skida rata sa debitne.
Istina je da raspolazes sa onoliko koliko si vratio ali meni je dobro dosla. Imam limit 1000 KM. Kupila sam veš mašinu za 500 KM na 12 mjeseci. Svaki mjesec mi se sa debitne na shoping prebaci po 40 KM. Poslije sam kupila jos neke stvari i trenutno mi rata iznosi 80KM.
obzirom da sam sve upolovila sa ratama vec imam sredstava kojim raspolazem za novu kupovinu.

sokkia

#49 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by sokkia » 11/02/2014 19:58

Walther wrote:
m.m wrote:Ja sam sad u januaru izvadio ovu shopping karticu, međutim nisam ništa kupovao do sada. Jučer mi stigao izvod iz banke i 4.99KM mjesečne provizije?
60KM godisnje :lol: u drzavi gdje penzioneri primaju 300KM mjesecno :run: Sa druge strane jos sigurno finasiraju trgovca ili mu citav iznos isplate odma minus provizija. Trgovace se haman sili u dizanje cijena.
:-D
kada ti je nude nahvale ti je do nebesa a nikad nece reci da te košta godišnje 60KM :-?
par puta me vec zovu i nude je i rekao sam im da me za to prekriže sa dvije crvene :-?

Vjesticanametli2

#50 Re: raiffeisen shopping kartica

Post by Vjesticanametli2 » 11/02/2014 20:03

hahahha jos kad te zovu kazu da si izabran bas ti i nista te ne kosta a samo mjenica je 5 KM hahahah ali sute :D a mj. naknadu ne spominju ..........kod mene su memorisani u telefon kao zohari :D

Post Reply