Raiffeisen banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3301 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

jesi li skenirao sa ovim :
https://ibb.co/6FMSLMW

odličan i besplatan alat btw
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3302 Re: Raiffeisen banka

Post by holowey »

Filadendron96 wrote: 25/09/2020 00:12
un1ted wrote: 24/09/2020 15:25 Neka stavi stranice gdje je placao i kazemo moguce slucajeve a to su

- stranica nepouzdana
- banka imala propust
- tvoj računar zaražen

Ne može biti nešto treće.
www.cjs-cdkeys.com - Product key za windows 10 pro
www.amazon.de - Samsung ssd
www.amazon.es - Jakna
www.amazon.co.uk - Zimska kapa
www.computeruniverse.net/en/ - Procesor za racunar
https://play.google.com/store/music - Pjesme
https://aliexpress.com - razne stvari, cooler za laptop, baterijska lampa, audio kabal, usb itd.

Eto, na ovim sam direktno platio karticom i nisam mjesecima imao problema, a realno mogao je biti breach na bilo kojoj, mada eto sumnjam najvise na cjs-cdkeys i mozda na aliexpress.
vrlo lako moguce da je cdkeys krivac ali ukucaj u google bilo koje zvucno ime, npr amazon, i breach, i bice jasno da fula moze biti svaka online kupovina ali jbg ako nekoga plasi elektronsko placanje, neka odustane od kartica i interneta...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3303 Re: Raiffeisen banka

Post by un1ted »

Nije mi jasno kako neko moze reci za amazon ili aliexpress da to moze biti problem? Na koji način očekujete da neko kompromituje takve ogromne sisteme a da se o tome ne zna?

Što se tiče cjdcds oni su dugo tu a imaju i anti fraud mehanizme i čine mi se ozbiljni https://cjscdkeys.zendesk.com/hc/en-gb/ ... this-mean-
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#3304 Re: Raiffeisen banka

Post by rizibizi »

Google Play :D ozbiljno, ja sam prosle godine "platio" subscription na YT Music za sve para sto sam imao na kartici, uplacene pare nazad poslije cini mi se nakon 2 mjeseca toliko je rok za rjesavanje.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3305 Re: Raiffeisen banka

Post by un1ted »

Velika vecina slučajeva zloupotrebe kartice nastane zbog zaraženog uređaja s kojeg se plaća.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3306 Re: Raiffeisen banka

Post by channel10 »

Znate li koliko dugo budu rezervisana sredstva na racunu, s obzirom da je narudzba ponistena od strane prodavca koji se obavezao da ce vratiti sredstva( ukoliko su uopste bila povucena, a rezervisana su sigurno) u roku od 7 radnih dana( proslo i to)?

Ovi u RB slabo prate te rokove i cesto se desi da bezveze sredstva drze rezervisana i da ih ne vracaju kad bi ih trebalo vratiti..
User avatar
stachu
Posts: 4039
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#3307 Re: Raiffeisen banka

Post by stachu »

channel10 wrote: 25/09/2020 13:36 Znate li koliko dugo budu rezervisana sredstva na racunu, s obzirom da je narudzba ponistena od strane prodavca koji se obavezao da ce vratiti sredstva( ukoliko su uopste bila povucena, a rezervisana su sigurno) u roku od 7 radnih dana( proslo i to)?

Ovi u RB slabo prate te rokove i cesto se desi da bezveze sredstva drze rezervisana i da ih ne vracaju kad bi ih trebalo vratiti..
Znao sam cekati i po 10 radnih dana... :-)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3308 Re: Raiffeisen banka

Post by channel10 »

stachu wrote: 25/09/2020 16:25
channel10 wrote: 25/09/2020 13:36 Znate li koliko dugo budu rezervisana sredstva na racunu, s obzirom da je narudzba ponistena od strane prodavca koji se obavezao da ce vratiti sredstva( ukoliko su uopste bila povucena, a rezervisana su sigurno) u roku od 7 radnih dana( proslo i to)?

Ovi u RB slabo prate te rokove i cesto se desi da bezveze sredstva drze rezervisana i da ih ne vracaju kad bi ih trebalo vratiti..
Znao sam cekati i po 10 radnih dana... :-)
Ja sam ih nazvao danas i rijesio u roku od nekih pola sata. Necu da cekam da se neko smiluje pa to uradi. Navodno su pare vracene na racun jer nisam isao da provjerim.
kazo
Posts: 1519
Joined: 08/03/2012 19:57

#3309 Re: Raiffeisen banka

Post by kazo »

Je li ovo 100% sigurno da dobijes 100 KM poklon bon https://raiffeisenbank.ba/stanovnistvo/ ... bankarstvo? Ovakva je reklama bila u sparkasse, ako prenes platu dobijes 30 KM na racunu. Naravno, nisam nikada dobio. Nisam se htio s njima peglati radi 30 KM, jer su im ostale usluge bile OK. Za 100 KM se vec isplati svadjati :D
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#3310 Re: Raiffeisen banka

Post by anex »

Kako god, RFB će ti tih, ako ti i dadnu 100KM, uzeti s kamatom....tokom prve godine....
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3311 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

bonusi su obično vezani za neke skrivene uslove pisane mikroskopskim slovima na dnu ponude
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3312 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

Od banke koja uduruženju za djecu oboljelu od raka donira 1700 KM, i to reklamira na portalima i youtube-u, kao da su donirali 1.000.000, ne možeš očekivati puno.

Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#3313 Re: Raiffeisen banka

Post by boshniak »

Sve nabrojane stranice su pouzdane. CJSCDKeys ima 59,518 reviewa i 4.0 ocjenu na trustpilotu. Znači ne nasjedati na priču ti si kriv što ne čuvaš podatke. A njima ako je sigurnostna zaštita poziv telefonom da ti odobre plaćanje u 2020. godini onda nek prestanu izdavati kartice. Šta treba da zovem u pola noći da mi odobrava plaćanje karticom. Koristim Sberbank karticu i SMS potvrda je odličan način zaštite zasad.
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#3314 Re: Raiffeisen banka

Post by sale07 »

Znal neko koja je procedura uplate iznosa od 25 000KM na račun.
Novac nema porijeklo,tj stvar je o ustedjevini
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#3315 Re: Raiffeisen banka

Post by nivla »

odi na bankomat i polozi sebi 5000 na racun cini mi se da je to dnevni limit
za sedmicu ces uplatiti komplet iznos
ili odi na salter i reci da je rijec o ustedjevini koju te strah drzati u kuci
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3316 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

sale07 wrote: 28/09/2020 21:06 Znal neko koja je procedura uplate iznosa od 25 000KM na račun.
Novac nema porijeklo,tj stvar je o ustedjevini
a hoćel to ostati na računu, il će ići dalje na nečiji drugi račun ?
zašto ih želiš držati na banci, sigurniji ti je keš.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 3 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3317 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

nivla wrote: 28/09/2020 21:30 odi na bankomat i polozi sebi 5000 na racun cini mi se da je to dnevni limit
za sedmicu ces uplatiti komplet iznos
ili odi na salter i reci da je rijec o ustedjevini koju te strah drzati u kuci
nema šanse da odradi to u 5 dana po 5000, odmah će je zvat na telefon i peglat...
bolje da ide direktno sa komplet iznosom, i objasni da je ušteđevina.. ako ima par godina radnog iskustva ništa lakše od toga....
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#3318 Re: Raiffeisen banka

Post by Dzontra_Volta »

Federalni parlament sutra o ograničenju naknada za transakcije debitnim i kreditnim karticama

Izmjene i dopune Zakona o zaštiti korisnika financijskih usluga trebale bi se donijeti kako bi se poboljšalo unutrašnje tržište bankovnih usluga, te zbog jačanja tržišnog natjecanja u sektoru bankovnih usluga stanovništvu.

S ciljem poboljšanja transparentnosti i usporedivosti naknada pružatelja platnih usluga, uspostave Registra računa fizičkih osoba, te uvođenja instituta osnovnog računa razmatrat će se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutarnjem platnom prometu.

Novopredloženim rješenjem je ograničena visina međubankarske naknade kod transakcija platnim karticama, koja ne može biti viša od 0,5 posto vrijednosti transakcije izvršene debitnom karticom, a kod transakcija kreditnom karticom ne može biti viša od 0,6 posto vrijednosti transakcija, za prvih 12 mjeseci nakon stupanja na snagu odredbe koja propisuje visinu naknade. Nakon tog razdoblja međubankarske naknade ne mogu biti više od 0,2 posto vrijednosti transakcije kod transakcije izvršene debitnom karticom, te 0,3 više od transakcije izvršene kreditnom karticom.

Pružatelj platne usluge ne može naplatiti niti ponuditi međubankarsku naknadu suprotno ovim ograničenjima, obrazloženo je u zakonu.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/federal ... ook+status
Pretpostavljam da će se ovo ograničenje odnositi i na podizanje gotovine sa tuđih bankomata.
Dosta su nas više haračili.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3319 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

opa, evo krenuli su. Ovo je za Amira Hadzića obavijest (youtuber). Nebitno, da li ga volite ili ne (ostante pri temi) , radi se o tome, da su mu htjeli naplatiti porez na te youtuburske prihode, što je on kategorički odbio već davno. Navodno, hoće da oporezuju i novac koji je skupljao za humanitarne akcije. Plus, on njih javno proziva na kanalu, tako da je prvi na udaru.
A mislim da je RF banka bila pritisnuta od poreske, da mu zatvore račun i pozovu su na famzoni zakon.
Eh ako će ovako ići, onda treba lagano smišljati alternativne puteve novca.

Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 3 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3320 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

To ja govorim odavno... zakon protiv terorizma i pranja novca, nema aposlutne nikakve veze sa terorizmom i pranjem novca.
Radi se o čistoj kontroli toka novca, da vlast (a ne banka) u svakom trenu bilo može odrezati od finansijskih tokova.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#3321 Re: Raiffeisen banka

Post by pinkman »

Ne vidim u cemu je problem. Propisi nalazu bankama da identifikuju lica koja obavljaju transakcije, koji iznosi su u pitanju, itd. Svako ko ne zeli saradnju po tom ptanju, moze ocekivati isto. :D

Kad recimo imate uplatu sa PayPal, onda banka ne moze ispuniti svoje zakonom propisane obaveze jer pise da je uplata sa PayPal, a ne koje fizicko ili pravno lice konkretno uplacuje.

A PU odavno ima ovlasti da obracuna jer je sve regulisano. Druga je prica tipa "najgore zdravstvo", "losi putevi", itd.

U svakom slucaju, ko se ozbiljno bavi bilo kakvim biznisom, treba gledati da registruje firmu. Uzmite u obzir Baku Prase :D on je cak i u PDV usao jer ima tolike prihode. Jednostavno to je tako.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3322 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

pinkman wrote: 30/09/2020 00:40 Ne vidim u cemu je problem. Propisi nalazu bankama da identifikuju lica koja obavljaju transakcije, koji iznosi su u pitanju, itd. Svako ko ne zeli saradnju po tom ptanju, moze ocekivati isto. :D

Kad recimo imate uplatu sa PayPal, onda banka ne moze ispuniti svoje zakonom propisane obaveze jer pise da je uplata sa PayPal, a ne koje fizicko ili pravno lice konkretno uplacuje.

A PU odavno ima ovlasti da obracuna jer je sve regulisano. Druga je prica tipa "najgore zdravstvo", "losi putevi", itd.

U svakom slucaju, ko se ozbiljno bavi bilo kakvim biznisom, treba gledati da registruje firmu. Uzmite u obzir Baku Prase :D on je cak i u PDV usao jer ima tolike prihode. Jednostavno to je tako.
problem je da je čovjek surađivao sa bankom, i dostavio im sve traženo.
problem je da vlast naplaćue izmišljeni porez na humanitarne akcije
problem je da se banka pozvala na famozni zakon o terorizmu, umjesto da su rekli, poreska nam je naredila da zatvorimo račun, jer im nisi platio šta su tražili od tebe.

kontaš ? Neko plaća , neko ne plaća... Ti što plaćaš, imaš svoje principe i argumente, oni što ne plaćaju, imaju svoje principe i argumente,
ALI pozvati se na zakon o terorizmu i pranju nova, jer nije plaćen porez je NISKO. Reci pošteno: zatvaramo te, jer nisi platio porez.
Ima registar FIRMI u BiH sa blokiranim računima, ali tamo je fino navedeno da su dužni porez. Zašto ovdje nisu naveli da je čovjek dužan porez ?
U tome je problem.. neprincipijelnosti, selektivnosti.
A on im 100% neće platiti, niti ja, i mnogi drugi. A vi što plaćate, vama hvala. Mali dio tog novca sigurno nađe put i do onih kojim je potrebno, posebno jer niste morali platiti porez in first place. Dođe kao donacija.

p.s.: btw, ne postoji zakon o porezu na inostrane uplate fizičkim licima :)
Hvataju strašljive ljude na foru da izbiju koju paru, a na nekolicini buntovnika prakticiraju strogoću u nadi da će zaplašiti nekoga
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#3323 Re: Raiffeisen banka

Post by pinkman »

victom wrote: 30/09/2020 12:48
pinkman wrote: 30/09/2020 00:40 Ne vidim u cemu je problem. Propisi nalazu bankama da identifikuju lica koja obavljaju transakcije, koji iznosi su u pitanju, itd. Svako ko ne zeli saradnju po tom ptanju, moze ocekivati isto. :D

Kad recimo imate uplatu sa PayPal, onda banka ne moze ispuniti svoje zakonom propisane obaveze jer pise da je uplata sa PayPal, a ne koje fizicko ili pravno lice konkretno uplacuje.

A PU odavno ima ovlasti da obracuna jer je sve regulisano. Druga je prica tipa "najgore zdravstvo", "losi putevi", itd.

U svakom slucaju, ko se ozbiljno bavi bilo kakvim biznisom, treba gledati da registruje firmu. Uzmite u obzir Baku Prase :D on je cak i u PDV usao jer ima tolike prihode. Jednostavno to je tako.
problem je da je čovjek surađivao sa bankom, i dostavio im sve traženo.
problem je da vlast naplaćue izmišljeni porez na humanitarne akcije
problem je da se banka pozvala na famozni zakon o terorizmu, umjesto da su rekli, poreska nam je naredila da zatvorimo račun, jer im nisi platio šta su tražili od tebe.

kontaš ? Neko plaća , neko ne plaća... Ti što plaćaš, imaš svoje principe i argumente, mi što ne plaćamo, imamo svoje principe i argumente,
ALI pozvati se na zakon o terorizmu i pranju nova, jer nije plaćen porez je NISKO.
Ima registar FIRMI u BiH sa blokiranim računima, ali tamo je fino navedeno da su dužni porez. Zašto ovdje nisu naveli da je čovjek dužan porez ?
U tome je problem.. neprincipijelnosti, selektivnosti.
A on im 100% neće platiti, niti ja, i mnogi drugi. A vi što plaćate, vama hvala. Mali dio tog novca sigurno naće put i do onih kojim je to potrebnih.

Nisam stekao dojam da je u potpunosti saradjivao sa bankom. Dosta freelancera se buni i nece da da svoje podatke, a ne shvataju da su banke prisiljene pratiti kompletan lanac transakcija i da mogu biti kaznjene ako ne postupe kako im se nalaze.

Sto se tice humanitarnih akcija, one u biti i jesu i nisu oporezive, ovisno o situaciji. Recimo kod pravnih lica do 3% ukupnog prihoda je porezno priznati rashod. Preko ne.

Kad su u pitanju fizicka lica, on je morao sastaviti sluzbeni dopis PU FBIH i traziti pravno misljenje. Tako se radi kad je u pitanju ozbiljno poslovanje. Konkretno Zakon o porezu na dohodak u clanu 5. kaze da se sljedece ne smatra dohotkom:
4) socijalne pomoći, primanja odnosno donacije koje fizička lica ostvaruju po osnovu darovanja pravnih i fizičkih lica za zdravstvene potrebe (operativne zahvate, liječenja, nabavka lijekova i ortopedskih pomagala), koja nisu plaćena osnovnim, dopunskim ili privatnim zdravstvenim osiguranjem,
I tu vec vidis prvi problem jer kaze "koja nisu placena osnovnim, dopunskim i privatnim zdravstvenim osiguranjem" sto otvara prostor za razne "kombinacije".

Zbog toga, uvijek treba zatraziti pravno misljenje i dokumentovati poslovanje jer kako bi PU FBIH znala da je u pitanju humanitarna akcija? On svakako treba uputiti zalbu na to prvostepeno rjesenje.

Licno smatram da je najbolja varijanta bilo osnovati humanitarno udruzenje.

p.s. postoji odavno... Samo ti ne zelis da to prihvatis. :)
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3324 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

pinkman wrote: 30/09/2020 13:25
mislim da nije ni došlo do suda... nego se pipaju međusobno
a što se tiče banaka, slažem se, najmanje što možeš uraditi je odnjeti CIPS i liču, o čemu sam pisao već u više navrata.
Ali u ovom konkretnom slučaju, mislim da nije do CIPSA, nego poreska preko banke vrši pritisak. Što mi taktički gledano također logično i bilo za očekivat.
Jedino što mi je zasmetalo je taj pojam teroriste, i pozivanje na taj zakon. Jer čovjek nit je terorista nit pere novac, vec odbija da plati ono što poreska od njega traži.
pinkman wrote: 30/09/2020 13:25 p.s. postoji odavno... Samo ti ne zelis da to prihvatis. :)
p.s. ne postoji. Postoji nešto nedorečeno. Da zakon postoji, banke bi automatski skidali 10% na svaku INO uplatu, pa kasnije bi ti dokazivo.
Također, provodili bi zakon od 2009. a ne od 2018. Također, sve što država ne može odmah uzeti, teško će uzeti naknadno. Čim apeliraju da platiš, nema tu zakonske osnove. :) čisti pokušaj da uzmu od freelancera, bez da diraju doznake od familija.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
User avatar
Adnan91ze
Posts: 39
Joined: 04/08/2012 23:47
Contact:

#3325 Re: Raiffeisen banka

Post by Adnan91ze »

Pozdrav raja,
Korisnik sam RB banke vec 10 godina i ranije nisam imao nekih problema do unazad mjesec dana kada su poceli blokirati placanja VISA karticom na ebay , preko paypala ili najbanalnijeg placanja Telemach racuna i slicno.
Morao bi nazvati pa bi poslije toga i radilo par transakcija međutim to vise nije slucaj.

Iz banke su me izvjestili da zbog sigurnosnih propusta moram nazvati svaki put kada zelim platit online da mi oni otvore periodcod pola sata da platim nesto na netu. Druga solucija je da dam neku izjavu kod notara da mi se skinu ti sigurnosni parametri u kojoj stoji da ako nestane novac s racuna banka ne odgovora sto nisam pristao.

Je li moguce da RB nije vise u korak s vremenom i da za verifikaciju transakcije moramo zvati banku. Meni je ovo van pameti, ne vidim logiku postojanja kartice a na svim medijima pricaju o tzv digitalnim servisima.
Post Reply