Raiffeisen banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#2201 Re: Raiffeisen banka

Post by phillie »

Ovo "koristenje kartice u inozemstvu" je kradja. Znaci ako je kartica povezana za nekim payment procesorom, ili placas nesto na ebayu, to smatraju koristenjem u inozemstvu? Bezobrazluk.

Izvini, mozda sam naporan, samo da vidim jesam li te skontao. Npr, RBB ti obracuna 100$ po 1.8 i uzima na to 1% a druga banka samo obracuna 100$ po 1.8 i u to je uracunata konverzija?

Licno, kad sam koristio povlacenje $ na karticu, nisam bas primjecivao neku kradju (dobro to zavisi i od iznosa). Vec neko vrijeme koristim € povlacenje na devizni, pa mi je kurs fiksan.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2202 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Pa to ti i govorim sve vrijeme, ne zivim u iluziji da na meni svi ne zaradjuju, ali vrhunac je bio kada sam dobio uplatu, i uredno mi skinuto pored kursne razlike i 1% za "Koristenje kartice u inostranstvu"...

Nekad davno, kada je tek krenuo RZB sa debitnim karticama, gurali su Maestro i Visu Electron,i kao bile su jedne za domaci promet, a druge koje su se mogle koristiti i u inostranstvu... I tada je ovaj "roaming" bio 2%... Bilo je to prije 15 god... Unazad nekoliko godina, to je skinuto na 1%, ali potpuno je isto kada bih s njom platio hotel u Briselu, fasungu u supermarketu u Mancesteru, rent-a-car u Grckoj, sve na POS-ovima, dakle putem procesora placanja, tj. Maestra, Vise, Dinersa preko neke od tamosnjih banaka, kao i kada bih placao Wizz-air kartu iz Tuzle, ali je procesor izvana... Imao sam i takav slucaj, E-kupon kad je krenuo, e-pay mu je isao preko nekog inostranog procesora kartica... I bio je dodatak na izvodu za to... Unicredit suprugin to nije imao u ta doba... AKo je nesto bilo na kuponu 10 KM, to je bilo 10 KM u Unicreditu, a u RZB je bilo 10.10 KM na izvodu...

Ali istu stvar su mi uradili i za prijem uplate izvana, jer mi je zamisli uplaceno u inostranstvu, posto PayPal zaista jeste izvan BiH...

Nisam gledao tacne kurseve $ tih dana, posto ovi variraju sa 6 dec. mjesta, i to znam, i ne sekiram se zbog toga. Mozda je nekada ovdje kurs i sam malo losiji da vise zarade na meni, pa je npr. 1.794829 umjesto 1.795965 kod RZB, ali da, na tu sumu KM, koju dobiju konverzijom $, uzmu jos 1% jer sam je koristio vani, da mi se plati...
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#2203 Re: Raiffeisen banka

Post by phillie »

A neces vjerovati sta se meni desavalo sa njihovom konverzijom (tamo prije nekih 7-8 godina). Meni kada su dolazile uplate u stranoj valuti na debitnu karticu, banka mi je obracunavala pozitivnu konverziju, a kada sam ja placao u stranoj valuti negativnu (kako i trebaju) konverziju. I tako je to to trajalo, dok jednom se ja ne napravim pametan i nazovem kontakt centar, "cisto da mi pojasne zbog cega je to"...teta u supportu naravno nije imala pojma sta joj govorim, ali nedugo zatim poce meni negativna konverzija se obracunavati i za dolazak i za odlazak valute :D

A kad si vec spomenuo kositenje kartice u inostranstvu, naknada za tu uslugu je 10KM plus neki procenat od iznosa. Bilo da dizes pare na atm ili kupujes fasung u Manchesteru :D

Nego, na koju banku predje, da razmotrim opciju :D
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2204 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

RF radi to perfidno. Tako što ne naplati ODMAH 1%, neko tek kasnije ili na kraju mjeseca.

Imao sam primjer. Imam na kartici 500 KM. I sve potrosim online.Ostane mi 0 KM.
I cijelo vrijeme mi SMS izvod pokazuje 0 KM.
Kad na početku novog mjesec, stanje -9 KM.
Reko kako -9 KM ? Kaže vođenje računa 4 KM (što je ok) i 5 KM (1%) za "usluge konverzije strane valute", sad mislim imaju neko drugo ime.


UGlavnom RF je žera. sve banke uzme ponešto, ali RF baš se natovarala. 1% na SVE uplate i isplate.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:02, edited 2 times in total.
User avatar
spree
Posts: 7886
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#2205 Re: Raiffeisen banka

Post by spree »

Koja banka ne naplaćuje tih 1%? Ja sam prosle godine radi paypala presao kod njih i fakat za svaku transakciju su mi uzeli 1%. Rado bih presao u neku drugu banku koja nema tih 1% a moze se koristit za PayPal. Jos uvijek imam racun u adiko banci i oni ne uzimaju nista kada se dize cash u zemljama okruženja ili kada se kupuje u prodavnicama tih zemalja. Za neke strane zemlje imam diners koji takodjer ne uzima nista dodatno na potroseni iznos bilo gdje u svijetu.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#2206 Re: Raiffeisen banka

Post by Mehemed »

SVE banke naplačuju proviziju za konverziju valuta, SVE, BAŠ SVE! Da plačaš online u KM i da ti dolazi novac u KM nebi ti uzeli ni feninga provizije, ali pošto nije u KM, već u € ili u $ logično da će naplatiti 1% za konverziju. Možeš ti na paypalu uključiti da ti paypal vrši konverziju iz druge valute u KM i iz KM u drugu valutu, nije to nikakav problem. Jest da će paypal uzeti 2-3% više, ali nema veze, bitno je da ti banka neće uzimati proviziju.
Dzontra_Volta
Posts: 6499
Joined: 20/01/2011 11:10

#2207 Re: Raiffeisen banka

Post by Dzontra_Volta »

phillie wrote: A kad si vec spomenuo kositenje kartice u inostranstvu, naknada za tu uslugu je 10KM plus neki procenat od iznosa. Bilo da dizes pare na atm ili kupujes fasung u Manchesteru :D
Za uzimanje keša sa tuđih bankomata, bilo u zemlji i inostranstvu, naplaćuje se naknada od 10 KM + neki procenat. Za plaćanje fasunga u Manchesteru putem POS terminala plaćaš samo konverziju 1%.
Inače ova konverzija od 1% postoji od davnina, nije ništa novo, i plaća se u svim bankama. Samo što neke banke to odmah uključe u iznos koji se "prevede" iz strane valute u KM, a RF ti obračuna promjenu valute po srednjem kursu, pa ti naplati još 1% za konverziju.
I to 1% (bar meni) bude nekad isti dan (kad kupujem preko eBay), a nekad za par dana (nikad za mjesec dana, kako neko navodi).
User avatar
spree
Posts: 7886
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#2208 Re: Raiffeisen banka

Post by spree »

Mehemed wrote:SVE banke naplačuju proviziju za konverziju valuta, SVE, BAŠ SVE! Da plačaš online u KM i da ti dolazi novac u KM nebi ti uzeli ni feninga provizije, ali pošto nije u KM, već u € ili u $ logično da će naplatiti 1% za konverziju. Možeš ti na paypalu uključiti da ti paypal vrši konverziju iz druge valute u KM i iz KM u drugu valutu, nije to nikakav problem. Jest da će paypal uzeti 2-3% više, ali nema veze, bitno je da ti banka neće uzimati proviziju.
:thumbup:
I ja sam to negdje pročitao, ali vidim ljudi pisu da ima i bez toga, pa reko da pitam.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2209 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Evo bas nadjoh zadnju transu... 08.08 uplata proknjizena.

544$, leglo 893.36 KM... Ispada kurs po kojem mi to zamijenise 1.642206.

Taj dan je bio 1.657905 srednji kurs za devize za US$ u ovoj banci...

U RZB je taj dan srednji za devize bio 1.651009.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#2210 Re: Raiffeisen banka

Post by iceman ze »

sta je bilo sto li ne zovu ove sa call centra?! Ili nemaju vise paketa niti pogodnosti... Taman sam im umemorisao onih 7-8 telefona ne prijavljenih kroz imenik.....jedno vrijeme stalno......doduse samo jos dok skontam da im sms ukinem....onog tipa spremna lova samo ponesi lk..... :izet: :-)
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2211 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

Mehemed wrote:SVE banke naplačuju proviziju za konverziju valuta, SVE, BAŠ SVE! Da plačaš online u KM i da ti dolazi novac u KM nebi ti uzeli ni feninga provizije, ali pošto nije u KM, već u € ili u $ logično da će naplatiti 1% za konverziju. Možeš ti na paypalu uključiti da ti paypal vrši konverziju iz druge valute u KM i iz KM u drugu valutu, nije to nikakav problem. Jest da će paypal uzeti 2-3% više, ali nema veze, bitno je da ti banka neće uzimati proviziju.
U Unicreditu ne uzimaju ništa. 0% provizije i na isplatu i uplatu sa VISA Elektron.
Sad sam gledao izvode, obračunavaju kurs po 1,955

Po meni, Unicredit najjača banka što se tiče naplate konverzije valute
Last edited by victom on 01/03/2021 06:02, edited 2 times in total.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#2212 Re: Raiffeisen banka

Post by Mehemed »

victom wrote: U Unicreditu ne uzimaju ništa. 0% provizije i na isplatu i uplatu sa VISA Elektron.
Sad sam gledao izvode, obračunavaju kurs po 1,955

Po meni, Unicredit najjača banka što se tiče naplate konverzije valute
PRVO SE INFORMIŠI, pa onda napiši. Očigledno je da se nisi informisao prije nego što si napisao, za minutu-dvije sam našao ovo. Napisao si bez da si potrošio tu minutu-dvije da provjeriš tu informaciju.
Vjerovatno ti ili neko od tvojih poznanika/prijatelja/članova porodice rade u Unicreditu pa je zato hvališ. SVE su iste, SVE uzimaju lopatom.

https://www.unicredit.ba/content/dam/ce ... l-2017.pdf

Image
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2213 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

Mehemed wrote: PRVO SE INFORMIŠI, pa onda napiši. Očigledno je da se nisi informisao prije nego što si napisao, za minutu-dvije sam našao ovo. Napisao si bez da si potrošio tu minutu-dvije da provjeriš tu informaciju.
Vjerovatno ti ili neko od tvojih poznanika/prijatelja/članova porodice rade u Unicreditu pa je zato hvališ. SVE su iste, SVE uzimaju lopatom.
Prijatelju, prije nego sam napisao post, extra sam ušao u Unicreditovo online bankarstvo, da provjerim još jednom.
Imao sam plaćanje na ebay, a imao sam i jedan refund, tako da je meni uplaćeno na karticu.
U oba slučaju, i na uplatu i isplatu, je kurs 1 € = 1,955 KM
Također sam otišau u mjesec avgust, da vidim da nisu posebno šta obračunali. Nisu. samo su naplatitili vođenje računa.
Napomenuću još da imam i Unicredit i RF karticu (obadvije) još od 2002 godine. Tako da sve to znam iz iskustva.

A što se tiče upustva koje si našao, gdje piše da uzimaju 1% za transakcije u inozemstvu, imaju tri mogućnosti:

1) Da to rade za ove nove Master Kartice. Ja imam još uvijek VISU
2) Da se to odnosi na dizanje gotovine u inozemstvu, a ne na online plaćanje
3) Da oni € ne smatraju stranom valutom

Jer, kako rekoh već, imam izvode gdje ništa nije obračunato. Vjeruj mi na riječ, bez da ne pravim screen shootove.
Također nikog nemam u Unicreditu. Ne volim banke :)

Tako da si bio malo ishitren kada si rekao da nisam potrošio ni 2 minute na istraživanje.
Drugi će ti također potvrditi da nema tih 1%.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:02, edited 2 times in total.
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#2214 Re: Raiffeisen banka

Post by probook »

iceman ze wrote:sta je bilo sto li ne zovu ove sa call centra?! Ili nemaju vise paketa niti pogodnosti... Taman sam im umemorisao onih 7-8 telefona ne prijavljenih kroz imenik.....jedno vrijeme stalno......doduse samo jos dok skontam da im sms ukinem....onog tipa spremna lova samo ponesi lk..... :izet: :-)
Od kako sam svim tim call centrima poceo neljubazno da spustam slusalicu niko me vise ne zove :D
zokislav
Posts: 122
Joined: 17/01/2011 23:19
Location: http://bit.ly/povrat_novca
Contact:

#2215 Re: Raiffeisen banka

Post by zokislav »

Image
Da li ovo vrijedi za uplate sa PayPal-a? :shock:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2216 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

zokislav wrote:Image
Da li ovo vrijedi za uplate sa PayPal-a? :shock:
da
Last edited by victom on 01/03/2021 06:02, edited 2 times in total.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#2217 Re: Raiffeisen banka

Post by perfect_guy »

zokislav wrote:Image
Da li ovo vrijedi za uplate sa PayPal-a? :shock:
samo 1%, stavka u redu iznad
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2218 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

perfect_guy wrote:
zokislav wrote:Image
Da li ovo vrijedi za uplate sa PayPal-a? :shock:
samo 1%
Primjer:
Znači pošalje ti neko 100 KM.
Paypal odmah uzme 3,4%
Ostane ti 96,6 KM
I nakon što to isplatiš na bankovnu karticu, banka ti uzme još 1%.
znači dobiješ oko 95,6 KM od 100 KM

paypal uzme 3.4%
i banka uzme 1%
Last edited by victom on 01/03/2021 06:02, edited 2 times in total.
zokislav
Posts: 122
Joined: 17/01/2011 23:19
Location: http://bit.ly/povrat_novca
Contact:

#2219 Re: Raiffeisen banka

Post by zokislav »

OK. Znači samo onih standardnih 1%. Ne znam na šta se onda odnosi ovih 10KM + 0,80%...
NLB me je derala sa 3KM/7KM po uplati sa PP, tako da je ovo banja.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2220 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

zokislav wrote:OK. Znači samo onih standardnih 1%. Ne znam na šta se onda odnosi ovih 10KM + 0,80%...
NLB me je derala sa 3KM/7KM po uplati sa PP, tako da je ovo banja.
svaka banka ima svoje metode :)
Last edited by victom on 01/03/2021 06:02, edited 2 times in total.
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#2221 Re: Raiffeisen banka

Post by Bavarac94 »

Zelim promijeniti Maestro debitnu karticu za MasterCard debitnu pa me zanima da li se ova stara moze ponistiti i uzeti nova i koliki su troskovi izdavanja nove.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2222 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

---
Last edited by victom on 01/03/2021 06:02, edited 3 times in total.
User avatar
Entropio
Posts: 7809
Joined: 21/11/2010 21:49

#2223 Re: Raiffeisen banka

Post by Entropio »

Zar nije 1%? Bilo je 1%. Nisu valjda povecali?
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#2224 Re: Raiffeisen banka

Post by perfect_guy »

Entropio wrote:Zar nije 1%? Bilo je 1%. Nisu valjda povecali?
dolari su još na 1%
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2225 Re: Raiffeisen banka

Post by victom »

perfect_guy wrote:
Entropio wrote:Zar nije 1%? Bilo je 1%. Nisu valjda povecali?
dolari su još na 1%
ipak je 1%.
pomjesao sam kolone EUR i KM.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:02, edited 2 times in total.
Post Reply