Radovan Karadžić u Haagu!

nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#4401 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by nihadns »

Ommadawn wrote: 06/08/2020 22:40 Pa nisu im htjeli bosanski Srbi pomoći ni kad je bio Bljesak u maju 1995. A zna se zašto - Karadžiću trebalo gorivo, dobio ga od Tuđmana uz uslov da se ne petlja.
Odjednom krajiški Srbi ispadoše krivi što se desila Srebrenica. Nabijem tog Dačića na kurac.
Kolega , u pravu ste. Srbija 1994 u 8om mesecu uvodi sankcije prema tzv republici srpskoj i karadzic se okrece zagrebu radi nafte, pristajcui da bude pasivan kada hv krene na tzv krajinu.

PITANJE ZA DACICA JE TREBALO BITI: "KADA VEC POMINJETE TO PITANJE , ZAŠTO JE SRBIJA UVELA SANKCIJE PREMA TZV REPUBLICI SRPSKOJ? ZAR PREMA SVOJOJ "BRAĆI"?


Da da.. Ono sto niko nije ocekivao od naivnog naroda se i desilo kada je doslo do ozbiljnog ljuljanja miloševiceve vlasti u srbiji, koja se pod sankcijama i nemastinom, hiperinflacijom, lopovlukom, svercom, ozbiljno usijala milosevic u dogovoru sa holbruzkom pred kraj 1994 uvodi sankcije karadzicu a ZARAD PADA SPOLJNJEG ZIDA SANKCIJA (deo sankcija, ostale nisu uklonjene do njegovog pada) .Tim delimicnim padom sankcija kolko tolko ce se olaksati zivot u srbiji i on ce pokupiti poene pred IZBORE KOJI SU NA PRAGU.
Kada je vlast u pitanju milosevic prodaje i rođenu majku, makar ta vlast bila i na avali.

U toj igrariji karadzic se okrece zagrebu. Prakticno se dejton dogovara pred kraj 1994 i 1995 krecu ostvarivanja scenarija.
Moramo priznati da je podobro isplivao genocid u srebrenici i da takav udarac samom sebi (osuda srpskog naroda za genocid) moze da uradi samo idiot ili placenici i izdajnici. Ocito je da je genocid organizovan u beogradu, preko DB, koja je svoju kriminalnu ekipu koja je cuvala naftu "skorpione" poslala da odradi uzasan genocid SA SVE SNIMCIMA.
Tako dobro organizovana zlocinacka akcija, ne pada na takvoj "gluposti". Ocito je neko zeleo taj genocid i te kasete. Ne zaboravite da vodja db tada stanisic je imao mutne poslove sa CIA, toboz bilateralne i poslovne odnose mejdunarodne saradnje.
Isto i sa hladnjacama. Mislite da su srbi toliko glupi ili toliko izdajnika imaju da ponavljaju greske?
Ne. Ocito je da su srbijom vladali izdajnici i zaostavstina jugoslovenske udbe.
Milosevic ,seselj, draskovic.
A danas seseljov ucenik i milosevicev potrcko.

Dok su naivne budale u seselju videle toboz "patriotu" i "četnika" , toliko su bili slepi kodociju i glupi moramo reci, da im je taj deebeloguzi licemer i izdajnik, zagorcavao zivot na svakom koraku. Tako je ucinio da se povede prica o "proterivanju hrvata iz vojvodine" , sto je trebalo da olaksa tudjmana da se ne nadje sam na optuzbama za etnicko ciscenje vec da se kaze eto i u vojvodini proteruju hrvate.
Ubijen je valjda jedan hrvat u hrtkovcima a napravljena je pompa i optuzba jednaka onim 500 000 proterahnih srba u oluji, da ne napominjemo brojke pre oluje.

Potom isplivava srebrenica, pa hladnjace, i na kraju seselj se sklanja u hag neposredno pred ubistvo pokojnog prmeijera gospodina djindjica.
Djindjic je takodje likvidiran preko tog DB kriminalnog klana, preko kojeg je recimo radovan stojicic badza, 1991 ubacivao "srpske garde" u hrvatsku na cijem celu ce se naci KRIMINALCI OKORELI I UBICE, tako da gardu SPO , gardu vuka draskovica predvodi kriminalac GIŠKA, srpske tigrove, udbin ubica iz kriminalnog podzemlja ARKAN koji je sa giskom za DB JUGOSLAVIJE osamdesetih smaknuo direktora HINE koji je prebegao u nemacku.
Giškin politicki vodja je bio VUK DRASKOVIC .Upamtite da su četnički pokret krajem osamdesetih osnovali skupa ŠEŠELJ DRAŠKOVIĆ I JOVIC. DA BI SE RASPARCALI I 1991 NAPRAVILI TRI GARDE, DRASKOVIC SVOJU I SPO , ŠEŠELJ SRS I SVOJE RADIKALCE DOBROVOLJCE, A JOVIĆ BELE ORLOVE.

Draskovic je potom promenio pricu i od nadobudnog bradonje i cetnika postao moderni evropejac i toboz broac za demokratiju.
SVe je to kuhinja u kojoj je bio i dačić u svoje vreme, i kuhinja ukojoj se idan danas nalazi.
On da nekome postavi to pitanje?
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2702
Joined: 14/12/2005 21:21

#4402 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by jednonogi_Jack »

500 000 ијада Срба протерано у Олуји? Милион! Ја бројо. А прије тога 2 милиона.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#4403 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by visuljak »

jednonogi_Jack wrote: 14/01/2021 12:37 500 000 ијада Срба протерано у Олуји? Милион! Ја бројо. А прије тога 2 милиона.
Pa je li mislis da nece toliko biti u 2-oj generaciji?
Isto kao i Jasenovac.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2702
Joined: 14/12/2005 21:21

#4404 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by jednonogi_Jack »

visuljak wrote: 14/01/2021 12:46
jednonogi_Jack wrote: 14/01/2021 12:37 500 000 ијада Срба протерано у Олуји? Милион! Ја бројо. А прије тога 2 милиона.
Pa je li mislis da nece toliko biti u 2-oj generaciji?
Isto kao i Jasenovac.
Bez ikakve sumnje.
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#4405 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by nihadns »

visuljak wrote: 14/01/2021 12:46
jednonogi_Jack wrote: 14/01/2021 12:37 500 000 ијада Срба протерано у Олуји? Милион! Ја бројо. А прије тога 2 милиона.
Pa je li mislis da nece toliko biti u 2-oj generaciji?
Isto kao i Jasenovac.
Možda se nisam dobro izrazio 500 000 je proterano iz hr u poslednjem ratu , iz oluje oko 220 000 bez nestalih i ubijenih.

Nije ljudski podsmevati se oko broja zrtava i proteranih lica. Posle cuđenje oko negiranja srebrenice i broja zrtava koji je na pocetku brojio izedju 1500 - 2000 da bi godinama dosao preko 8 000 nesrecnih zrtava genocida.

Za mene zrtve nemaju nacionalnost. Što se tice jasenoovca , d uzmeo u obzir samo broj tudjman kako reče "svega 60 - 70 tisuća" , samo u jasenovcu i to je ogroman broj ljudi koji su na najgore moguce nacine klani i ubijani (nemci su zapisivali da su se gadili hrvatskih krovloka) to je posle holokausta najveci genocid u II sv ratu.


12 jul je dan kada u srbiji ne haju mnogo za srebrenicu. Prvo poput Vas govore da je broj PRENADUVAN (BROJ JE NEBITAN ZA GENOCID) , drugo jer su tu ubijeni oni koji su punoletni i muskog pola a koji su ucestvovali u zlocinima kod bratunca kravice. U srbiji je to pitanje ko nekog racuna sa kamatom?



I tako se ironicno šale oko brojke kao Vi.


Kazu :Bošnje se mnoze i mrtvi. Vickasto jel? Vi imate vidim smisla za humor pa sigurno to razumete.

Balkan - nebitne tudje zrtve.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#4406 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by visuljak »

Haj ne rise.
To sta vi mislite u Srbiji zna cio svijet i tako vam uzima mjeru.

U Jasenovcu da je jedno ubijeno, mnogo je ali zasto napuhavati cifre do 600-700 000?
Sami obezvrjedjujete stvarne zrtve podmecuci lazne brojke.

To sto nam porucujes sta misle u Srbiji pokusaj ostaviti tamo u mordoru.
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#4407 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by nihadns »

visuljak wrote: 14/01/2021 16:36 Haj ne rise.
To sta vi mislite u Srbiji zna cio svijet i tako vam uzima mjeru.

U Jasenovcu da je jedno ubijeno, mnogo je ali zasto napuhavati cifre do 600-700 000?
Sami obezvrjedjujete stvarne zrtve podmecuci lazne brojke.

To sto nam porucujes sta misle u Srbiji pokusaj ostaviti tamo u mordoru.
Nista ja ne obezvredjujem.

Ja samo govorim da nije ljudski, sa tim se nije podrugivati.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4111
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#4408 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

nihadns wrote: 14/01/2021 20:16
visuljak wrote: 14/01/2021 16:36 Haj ne rise.
To sta vi mislite u Srbiji zna cio svijet i tako vam uzima mjeru.

U Jasenovcu da je jedno ubijeno, mnogo je ali zasto napuhavati cifre do 600-700 000?
Sami obezvrjedjujete stvarne zrtve podmecuci lazne brojke.

To sto nam porucujes sta misle u Srbiji pokusaj ostaviti tamo u mordoru.
Nista ja ne obezvredjujem.

Ja samo govorim da nije ljudski, sa tim se nije podrugivati.

I ne moras. Vec su prije tebe to ucinili uvecavajuci brojke.

Licno sam pronasao na spisku zrtava Jasenovca imena tri muskarca iz mog rodnog mjesta koji nikada nisu bili tamo. Dvojica od njih su umrli prirodnom smrcu 70-tih, a jedno ime je potpuno nepoznato u mom rodnom mjestu. E, sada, ako se ima u vidu da su pobrojane desetine i destine hiljada mjesta sirom Jugoslavije sa brojem zrtava Jasenovca iz tih mjesta, moglo bi se naci takvih jos mnogo.

Da je samo i pet hiljada ubijenih osoba puno je, ali dodavati imena osoba na spiskove Jasenovca koji nikada nisu bili tamo je bolesno.

Jos da dodam da ta trojica nose bosnjacka (muslimanska) imena, a upisani su kao Srbi.

Da li je onda moguce da su na spiskove upisivali i zrtve nastradale od cetnika, da umanje njihove zlocine?

Ovakvi slucajevi ne dovode u sumnju velicinu zlocina, ali svakako dovode u sumnju broj nastradalih Srba u Jasenovcu.
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#4409 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by nihadns »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 28/02/2021 03:52
nihadns wrote: 14/01/2021 20:16
visuljak wrote: 14/01/2021 16:36 Haj ne rise.
To sta vi mislite u Srbiji zna cio svijet i tako vam uzima mjeru.

U Jasenovcu da je jedno ubijeno, mnogo je ali zasto napuhavati cifre do 600-700 000?
Sami obezvrjedjujete stvarne zrtve podmecuci lazne brojke.

To sto nam porucujes sta misle u Srbiji pokusaj ostaviti tamo u mordoru.
Nista ja ne obezvredjujem.

Ja samo govorim da nije ljudski, sa tim se nije podrugivati.

I ne moras. Vec su prije tebe to ucinili uvecavajuci brojke.

Licno sam pronasao na spisku zrtava Jasenovca imena tri muskarca iz mog rodnog mjesta koji nikada nisu bili tamo. Dvojica od njih su umrli prirodnom smrcu 70-tih, a jedno ime je potpuno nepoznato u mom rodnom mjestu. E, sada, ako se ima u vidu da su pobrojane desetine i destine hiljada mjesta sirom Jugoslavije sa brojem zrtava Jasenovca iz tih mjesta, moglo bi se naci takvih jos mnogo.

Da je samo i pet hiljada ubijenih osoba puno je, ali dodavati imena osoba na spiskove Jasenovca koji nikada nisu bili tamo je bolesno.

Jos da dodam da ta trojica nose bosnjacka (muslimanska) imena, a upisani su kao Srbi.

Da li je onda moguce da su na spiskove upisivali i zrtve nastradale od cetnika, da umanje njihove zlocine?

Ovakvi slucajevi ne dovode u sumnju velicinu zlocina, ali svakako dovode u sumnju broj nastradalih Srba u Jasenovcu.
ZRTVE NASTALE OD CETNIKA? cetnici su u ndh imali minornu ulogu po zabitim krsevima negde u bosanskoj krajini, gde bi se pridodvoravali Italijanima...

sto se umanjivanja tic i cifara ja se tu ne bih mesao, jer nisam strucnjak. znam da isto tako se u srbiji osporavaju broj zrtava u srebrenici a isto to cine i u hrvatskoj govoreci da szu bosnjaci krneuli od 1500 preko 3000 do 8000 zrtava i da je u tom broju bila podbacena i jedna beba koja nije streljana u srebrenici... takodje navodee i o ubacivnaju leseva sa strane...

tako da takvih tvojih prica o toboz tvojim komsijama koji umrli prirodnom smrcu naslusali smo se i sa srpske i hrvatske strane...
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#4410 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by Milenkov buraz »

Misim da je sva politika bosanskih Srba u ono vrijeme, pa i sada kroz Dodika i slične, očitovana u ovim transkriptima. Dobro je ljudi što ovo ima da se možemo prisjetiti zlotvora i uvijek imati na umu s kim živimo. Život je takav, nekad se zaboravi i zbog političke korektnosti ne govori o tome.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kako-iz ... /210228011
Prisjećajući se Lisabonskih pregovora iz 1992. godine Radovan Karadžić je na 49. sjednici 3. februara 1995. godine govorio o tome da Srbi nikad nisu htjeli prihvatiti prvi princip Kutiljerovog plana da je Bosna i Hercegovina država, osim u slučaju da ona bude konfederacija i da Srbi sami odluče da li će ustati unutar nje ili se pripojiti Srbiji.

"Niko nam ništa drugo nije nudio nego da nestanemo, da poništimo svoju državu, da prihvatimo zajedničku državu sa Izetbegovićem, odnosno sa muslimanima i Hrvatima i jasno su nam na koktelima i ručkovima rekli to je gospodo zato što mi nećemo da prihvatimo postojanje islamske države u Evropi, što će reći da smo mi žrtvovani da ne bi bilo te države nego da bi bila mješovita, što će reći da mi svoje živote i živote naših generacija potrošimo na neutralizaciju islama, a da Evropa bude zajednica srećnih hrišćanskih naroda dok joj mi čuvamo zidine kao neki opkop neke prlјave vode koji i ne postoji nizašta drugo nego da neutrališe islam. Mi to nismo prihvatili. Neko reče sami smo", rekao je tom prilikom Karadžić.

"Bosna je srpska od pamtivijeka"

Kuprešanin Vojo, poslanik Narodne skupštine RS-a na 24. sjednici, 8. januara 1993, pokazao je u par rečenica kakva atmosfera je vladala u tom hramu predrasuda i mržnje srpskog ratnog rukovodstva u BiH.

"Mi se iz prošlosti spotičemo nekoliko puta oko pojmova. Gospodo, da li je muslimanski narod uopšte narod? Narod koji je proizveden i nastao Titovom koncepcijom 1974. godine, dobija takvu jednu poziciju kao Grci u najmanju ruku. Da li da mi taj narod izbacimo kao narod i da kažemo da je to srpski narod muslimanske vjeroispovijesti. Mi smo dobili jednu veliku podvalu. Ta podvala je tu i mi smo njena žrtva. Ili BiH. Ma čija je Bosna i Hercegovina? Ona je od pamtivijeka srpska zemlja. Tačno je da su tu Turci bili neko vrijeme – 500 godina. Mi smo istjerali Turke, istjerali smo Austrijance, istjerali smo Nijemce. I opet Bosna nije srpska, već je Bosna muslimanska, nacije ili naroda koji ne postoji. Pa zar opet to nisu srpske gluposti. Pa ako sada radimo tu glupost, mi elementarnu grešku pravimo. Kao u osnovnoj školi. A idući skup srpske općine kada bude ja predlažem da muslimanski narod izbacimo kao narod. Ni jedna evropska država, ni jedan narod u svijetu ih ne bi priznao. A Bosnu trebamo ili maksimalistički. To nije maksimalistički, to je realno, to je historijski, to je srpska zemlja."

Nema protiv, nema sudržanih

Predsjedavajući Narodne skupštine Momčilo Krajišnik na 24. sjednici. 8. januara 1993. o donošenju zaključaka u kojima se kaže da Bošnjaci nisu narod nego sekta.

"Dobro, gospodo, možemo sada da se opredijelimo i zauzmemo stav, da su Muslimani kao narod komunistička tvorevina. Mi ne prihvatamo tu vještačku naciju. Smatramo da su Muslimani sekta, grupacija ili skupina, turske provenijencije", otvorio je izlaganje Krajišnik, a onda tražio od poslanika da pristupe glasanju.

"Ima li još neko šta da doda? Nema. Stavlјam na glasanje sve ove zaklјučke. Ko je za? Ima li neko protiv? Suzdržan? Gospodo, hvala vam usvojili smo zaklјučke jednoglasno."

Ne kajem se

Tri mjeseca nakon pada Srebrenice, i provedenog genocida, Radovan Karadžić je na 54. sjednici, 15.-16. oktobra 1995. godine govorio da je on sve isplanirao, da je naredio "radikalan zadatak" i da se ne kaje. Zanimljivo tokom suđenja u Hagu je govorio da nije odgovoran.

"Ja sam kao vrhovni komandant stao iza plana za Žepu i Srebrenicu, za Srebrenicu uglavnom, Žepa se podrazumijevala. Gospodo, mi bismo izgubili rat da postoji Žepa sa 90 hilјada naoružanih muslimana, izgubili bismo rat. Lično sam nadgledao plan bez znanja GŠ, ni ne krijući nego slučajno nailazeći generala Krstića i savjetovao mu da pravo ide u grad i da proglasi pad Srebrenice, a poslije ćemo se juriti sa Turcima po šumama, odobrio sam i bliži zadatak i radikalni zadatak i ne kajem se za to. Nije tačno da smo mi zbog toga imali Krajinu, kao sve do tada Hrvatska nije namjeravala da napadne Krajinu i napala je zbog Srebrenice, ili zbog toga se svijet nije sažalio nad Srbima".

Turčin je Turčin

Tokom 55. sjednice Narodne skupštine RS-a, 22. i 23. oktobra 1995. godine poslanicima se obratio general Manojlo Milovanović. Govoreći o Fikretu Abdiću iznio je svoje viđenje Bošnjaka kao naroda.

"Kada pobjeđujete niste vi zaslužni, kada gubite vi ste krivi. Eto to je taj moj doprinos. Predsjednik Milošević koliko vidim skoro iz svih izlaganja vas je napadao za Abdića i za naš stav Turčin je Turčin. Gospodo, sigurno do sada niste znali, ja sam dva puta zahvaljujući ne politici u RS-u, nego izvan RS-a, gurnut, maltene u zagrljaj Fikretu Abdiću, 16. novembra prošle godine mi je namješten sastanak na Plitvicama o kome ja nisam imao pojma, izvijestio sam u pisanoj formi odmah i vrhovnog komandanta i komandanta GŠ drugi put mi je to napravljeno 14. februara na Petrovoj gori, kada sam pozvan radi koordinacije dejstava, tada Srpskom vojskom Krajine onda mi je jednostavno rečeno, kada smo završili taj sastanak, gospodine generale čeka vas jedan čovjek koji želi da vas vidi, ja sam mislio da je to neko od mojih ranijih kolega prijatelja oficira. Ušao sam u prostoriju u kojoj je sjedio Fikret Abdić, pošto sam se našao zatečen, nisam imao ovlaštenja ni od Vrhovne komande ni od GŠ, da razgovaram sa njim, popili smo po mlijeko, to je bio onaj početak, kada su oni imali one početne uspjehe oko Kladuše. Ja sam ga pitao, da bi se izvukao nekako, gospodine predsjedniče, autonomna pokrajina ne može ostati kao samostalna cjelina, vi se morate nekome prikloniti ili RSK, RS ili Hrvatskoj, on je meni tada doslovno rekao ovako. Generale, znate li vi da sam ja trgovac po prirodi, znači predsjedniče ideš tamo kao da više, odgovorio je, možda i tako. I kako tad tako i sad ja zastupam tezu, Turčin je Turčin pa makar bio i Fikret Abdić."
Ovaj zadnji dio otkriva svu bijedu Fikreta Abdića i ako je neko do sada imao sumnje u njegove namjere sada je otklonjena svaka sumnja da fikret nije bio ni uzdajnik u smislu političkih ideala već iz čisti švercer i kokošar, to je i sam rekao da je samo trgovac, mamu mu jebem.
User avatar
Leverage
Posts: 9416
Joined: 27/05/2018 16:32

#4411 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by Leverage »

Fakat. On je prešao na drugu stranu samo zato što mu se to učinilo unosnim poslom i tako povukao sa sobom hiljade ljudi, koji su mu vjerovali, da se ubijaju sa vlastitim očevima i braćom.

Nadam se da će ti ljudi, koji i dalje glasaju za njega, konačno progledati nakon ovih informacija. Prevareni ste, mršnite ga.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#4412 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by Milenkov buraz »

Leverage wrote: 01/03/2021 13:28 Fakat. On je prešao na drugu stranu samo zato što mu se to učinilo unosnim poslom i tako povukao sa sobom hiljade ljudi, koji su mu vjerovali, da se ubijaju sa vlastitim očevima i braćom.

Nadam se da će ti ljudi, koji i dalje glasaju za njega, konačno progledati nakon ovih informacija. Prevareni ste, mršnite ga.
To ti kažem, ima ljudi koji izdaju iz uvjerenja i iako ne razumijem ni takve ipak ih više cijenim. Jebiga, vjeruješ u nešto, neki ideal za šta daješ sebe i svoj život ali ovaj je običan kokošar i švercer koji je igrao prema onome ko nudi više. U biti on je gradio svoju kariejru upravo na tom principu, ko da više.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#4413 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by Milenkov buraz »

https://radiosarajevo.ba/metromahala/ja ... ske/408543
Ja mislim / Dragan Bursać: Genocid je dokazan korijen i temelj postojanja Republike Srpske!
01. 03. 2021. u 16:51:00Radiosarajevo.ba
Uvod: O toj “nižoj ljudskoj kategoriji“, u toj “sekti“ kako se tada izražavaju poslanici srpske skupštine, izgleda je već donesena odluka. Pošto, po njima Bošnjaci nisu narod, a ni vjera im nije čak dosljedna muhamedanska, taj “niževrijedan genetski materijal“ treba da bude kolektivno uništen. Ništa manje od toga!

Memorijalni centar Srebrenica predstavio je rezultate ogromnog i neviđeno važnog istraživanja pod radnim naslovom ‘Transkripti genocida / Genocide papers’.

I šta nam oni govore?

Zašto smo slijepi na genocid?

Piše: Dragan Bursać

Pa kazuju nam dvije vrlo bitne stvari: Prvo, genocid je sistematski pripreman od 1991. godine, organizovan i po horizontali i po vertikali od strane srpskih paravlasti u Bosni i Hercegovini, koje ne samo da cijepaju zemlju, nego se baš pripremaju na organizovano, gotovo industrijsko ništenje jednog cijelog naroda. Drugo, svi ili velika većina transkripata bila je sve vrijeme dostupna i javnosti, ali još više vlastima naše zemlje. Pa je pravo pitanje, zašto se do sad čekalo, preciznije zašto je Memorijalni centar morao sam da radi stvari, koje je odavno trebala raditi država? Na žalost, nećemo dobiti odgovor na ovo pitanje.

Dakle, ono što znamo jeste da se čitavim nizom dokumenata genocid itekako pripremao i da je bio utkan u ustav RS-a.

Najsignifikantniji primjer, a možda i najpoznatiji kaže:

“Lјudi i narodi nisu pilјci niti klјučevi u džepu pa ćemo ih premjestiti tamo amo. To je lako reći a teško ostvariti...Prema tome mi ne možemo očistiti niti možemo imati rešeto da prosijemo samo da ostanu Srbi ili propadnu Srbi a ostali da odu. Pa to je, to neće, ja ne znam kako će gospodin Krajišnik i gospodin Karadžić objasniti svijetu. To je lјudi genocid“.

Ove riječi ne izgovara bilo ko, niti bilo kada. Iza njih stoji Ratko Mladić direktno, a vezane su za odluke o strateškim ciljevima srpskog naroda u Bosni i Hercegovini, koje su donesene na 16. sjednici, održanoj 12. maja 1992. godine. Dakle, komandant srpske (para)vojske vrlo dobro, odlično zna do kakvih reperkusija će dovesti odluke o tim “ciljevima“. Ne, Mladić niti jednog trenutka nije odbio da izvrši naređenja, što je na koncu kulminiralo i srebreničkim genocidom, samo ukazuje da je izvršavajući te direktive genocid bio svrha svega:

Odluke su, da podsjetimo:

1. državno razgraničenje sa druge dvije nacionalne zajednice;
2. koridor (povezanost teritorije) između Semberije i Krajine;
3. uspostavlјanje koridora u dolini rijeke Drine, eliminisanje Drine kao granice između srpskih država;
4. uspostavlјanje granica na rijekama Uni i Neretvi;
5. podjela grada Sarajeva na srpski i muslimanski dio i uspostavlјanje u svakom od dijelova efektivne državne vlasti;
6. izlaz Republike Srpske na more

Ciljevi Republike Srpske su identični kao i u vrijeme kreiranja genocida
Iz ovih ”strateški ciljeva“ isčitavaju se dvije jako bitne stvari: Prvo, RS, ili prije toga tzv. Srpska Republika Bosna i Hercegovina u svojoj unutrašnjoj strukturi i dijelektici imala je za cilj da bude etnički očišćena i drugo, možda bitnije, ta ista (para)država ima identične nakane i danas, tri decenije nakon sijanja sjemena zla, a aminovanja njenog postojanja.

Ali hajmo sad par mjeseci unaprijed, da vidimo kako se od strane tih vlasti Bošnjaci ne samo nacionalistički, nego i rasistički doživljavaju kao “niža vrsta“:

Tada, na sjednici Skupštine od 8. januara 1993. poslanik Savo Knežević poručuje:

“…mislim da je potpuno nepotrebno i besmisleno posrblјavati one koji su se rasrbili. I ako su nekada bili Srbi više nisu i nisu dostojni da se zovu ovim imenom… Oni su muhamedanci turske provenijencije i ništa drugo. Nisu čak ni pravi pripadnici islama, jer su eto više sekta nego pravi pripadnici islama. Oni su nekakva niža kategorija. Ipak je predsjednik Skupštine u pravu, oni su sekta. I nikako da ih posrblјavamo, molim vas“.

Na ovaj nacistički izliv misli u mozak, nadovezuje se Momčilo Krajišnik pa dodaje: „Hoćemo li onda sada da rasrbimo Muslimane za sva vremena. Dobro, gospodo, možemo sada da se opredijelimo i zauzmemo stav, da su Muslimani kao narod komunistička tvorevina. Mi ne prihvatamo tu vještačku naciju. Smatramo da su Muslimani sekta, grupacija ili skupina, turske provenijencije“.

O toj “nižoj kategoriji“, u toj “sekti“ kako se tada izražavaju poslanici “srpske skupštine“, izgleda je već donesena odluka. Pošto, po njima Bošnjaci nisu narod, a ni vjera im nije čak dosljedna islamska, taj “niževrijedan genetski materijal“ namijenjen je kolektivnom odstrelu. Ništa više i ništa manje od toga!

Genocid je izvršen, kajanja nema
Na koncu, ovog krokija smrti, izdvaja se umotvorina Radovana Karadžića, koji u oktobru 1995, dakle nakon izvedenog genocida potvrđuje svoju tapiju i daje konačni muhur na uništenje bošnjačkog naroda:

”Ja sam kao vrhovni komandant stao iza plana za Žepu i Srebrenicu, za Srebrenicu uglavnom, Žepa se podrazumijevala. Gospodo mi bismo izgubili rat da postoji Žepa sa 90 hilјada naoružanih muslimana, izgubili bismo rat. Lično sam nadgledao plana bez znanja General-štaba, ne ni krijući nego slučajno nailazeći generala Krstića i savjetovao mu da pravo ide u grad i da proglasi pad Srebrenice, a poslije ćemo se juriti sa Turcima po šumama, odobrio sam i biliži zadatak i radikalni zadatak i ne kajem se za to“.

E zato ”Transkripti genocida“! Zato što pokazuju (između ostalog) da genocid nije incident ili djelo “par ludih generala“ na samo jednoj, uskoj teritoriji. Transkripti su, ponavljam, dali uvid u genezu zla, u tesanje i oblikovanje genocida, kao “konačnog rješenja“ i to združeno-i od civilnih i od vojnih vlasti Republike Srpske, koje ne samo da su bile, kako se to lakonski govorilo “involvirane“, nego su kreirale, u najbukvalnijem smislu, radile arhitektoniku zla sa ciljem prvo dehumanizacije, pa onda fizičkog uništenja cijelog jednog naroda.

Onaj ko to ne vjeruje - ako ima takvih, neka dobro isčita Mladićevu konstataciju o genocidu, dakle nju nije je dao neki čovjek sa drugog kraja plente, nego izvršilac radova-jedan od glavnih, neka vidi i isčita genezu te dehumanizacije Bošnjaka i neka na koncu pročita Karadžićev nepokajnički iskaz o “svršenom poslu“.

A opet, kada se povuče crta - zašto je još važna - u formi prekucanih stenograma ovakva jedna opservacija?

Uputstvo za upotrebu genocida
Pa zato što nije samo Srebrenica bila u genocidu! Nije samo i jedino jedan toponim određen za “konačno rješenje“. Doslovno - od Prijedora i Bosanskog Novog, do Višegrada i Trebinja, Bošnjaci su na ovaj ili onaj način trebali nestati sa lica zemlje. Prvi način je tzv. humano preseljenje (čitaj etničko čišćenje), čiji je direktni pokrovitelj bila vlast RS-a (naći i pročitati oglase u tadašnjem Glasu Krajine u kojima se ne naslovnici reklamiraju agencije, koje preseljevaju-iseljavaju nesrbe iz tog dijela zemlje). Potom je uslijedilo rušenje bogomolja, otvaranje konncenrtracionih logora, uz masovna ubista, silovanja i paljenje ljudi na kućnim pragovima i onda se pristupilo drugoj fazi - odnosno ”rasijavanju ljudskog otpada” ili precinije GENOCIDU! Transkripti nam prezentuju na neki način-uputstvo za upotrebu genocida!

I sad, kad se nakon tri decenije ovako poslože stvari, e ne mogu nikako nego ovako, pitamo se svi- barem oni sa malo svijesti ili savjesti, zašto prvo baš srpska strana nakon rata nije ustala i ogradila se od narečene ideologije zla, sve sa njenim protagonistima.

U odgovoru se krije zapravo najveća opasnost po državu Bosnu i Hercegovinu. Stavovi, ratni stavovi srpskog rukovodstva u uncu su isti sa stavovima ovdašnjeg i ovovremenog rukovodstva Srba u Bosni i Hercegovini.

Beskonačna privremenost kao uvertira za nove genocide
Ili da citiram Milorada Dodika, za njih je ”BIH beskonačna privremenost“, koje se nastoje riješiti kad-tad. U prošlosti je cijena bio genocid, naravno drugog naroda, a u budućnosti je to demoniziranje sopstvenog naroda, koji je i dalje na kolektivnom stubu srama, ali dobrovoljno to uvijek treba potcrtati, zarad veliksosrpskih interesa koji se generišu uvijek ili u Beogradu ili u Moskvi, a najčešće na obje adrese.

Budućnost?

Pa u najbližoj budućnosti, umjesto Dodikove sulude namjere da se štampa Dejtonski mirovni sporazum i dijeli domaćinstvima u RS-u, treba štampati, ili u PDF-u umnožavati do besvjesti ”Transkripte genocida“, treba ih staviti u udžbenike i one u RS-u, zapravo tamo najviše i treba krenuti, ne od nule, nego ispod nule, e da bi se u neko isprojektovano vrijeme došlo do početne tačke u kojoj će svako dijete znati za genezu genocida, za institucije i pojedince koji su ga kreirali, a još više za ideje koje su mu prethodile.

Tek tada - od Tomašice, do Potočara, moći ćemo govoriti da cijela zemlja zna, razumije i osjeća genocidno zlo koje se nije “nekako desilo“, nego je planski bilo izvedeno na njenoj suverenoj i nedjeljivoj teritoriji u ime velikosrpskog nacizma, fašizma, ksenofobije i rasizma.

Do tada, negiranje genocida prelazi, a to gledamo svaki dan, u trijumfalizam i zazivanje novog genocida. Jer, stari, onaj genocid od prije tri decenije ne da nije kako treba procesuiran, nego nije ni adekvatno kažnjen, a genocidno rukovodstvo RS-a je nagrađano entitetom koji u svojim korijenima, u svojim temeljima počiva na genocidu.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4111
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#4414 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

nihadns wrote: 01/03/2021 09:11
Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 28/02/2021 03:52
nihadns wrote: 14/01/2021 20:16
Nista ja ne obezvredjujem.

Ja samo govorim da nije ljudski, sa tim se nije podrugivati.

I ne moras. Vec su prije tebe to ucinili uvecavajuci brojke.

Licno sam pronasao na spisku zrtava Jasenovca imena tri muskarca iz mog rodnog mjesta koji nikada nisu bili tamo. Dvojica od njih su umrli prirodnom smrcu 70-tih, a jedno ime je potpuno nepoznato u mom rodnom mjestu. E, sada, ako se ima u vidu da su pobrojane desetine i destine hiljada mjesta sirom Jugoslavije sa brojem zrtava Jasenovca iz tih mjesta, moglo bi se naci takvih jos mnogo.

Da je samo i pet hiljada ubijenih osoba puno je, ali dodavati imena osoba na spiskove Jasenovca koji nikada nisu bili tamo je bolesno.

Jos da dodam da ta trojica nose bosnjacka (muslimanska) imena, a upisani su kao Srbi.

Da li je onda moguce da su na spiskove upisivali i zrtve nastradale od cetnika, da umanje njihove zlocine?

Ovakvi slucajevi ne dovode u sumnju velicinu zlocina, ali svakako dovode u sumnju broj nastradalih Srba u Jasenovcu.
ZRTVE NASTALE OD CETNIKA? cetnici su u ndh imali minornu ulogu po zabitim krsevima negde u bosanskoj krajini, gde bi se pridodvoravali Italijanima...

sto se umanjivanja tic i cifara ja se tu ne bih mesao, jer nisam strucnjak. znam da isto tako se u srbiji osporavaju broj zrtava u srebrenici a isto to cine i u hrvatskoj govoreci da szu bosnjaci krneuli od 1500 preko 3000 do 8000 zrtava i da je u tom broju bila podbacena i jedna beba koja nije streljana u srebrenici... takodje navodee i o ubacivnaju leseva sa strane...

tako da takvih tvojih prica o toboz tvojim komsijama koji umrli prirodnom smrcu naslusali smo se i sa srpske i hrvatske strane...
Ti se ne bi mijesao!?

Mjesas se ti u sve ko' vegeta u jela.

I te kako si strucnjak u guslanju SANU i veleikosrpskih lazi.

I resse ko' grlica.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4415 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by GandalfSivi »

Zapade ga Britanija. Ja zadovoljan, gadni su im zatvori, brace k’o u prici. Strah me je bilo da ce ga zapasti Skandinavija, ovo je super...
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#4416 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by El_comadante »

kad se bunio, trebali su ga u Bangladeš u zatvor ili gdje u Afriku, pa eto ti kad se već buniš za Engelsku
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#4417 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by hillbill »

El_comadante wrote: 15/05/2021 13:40 kad se bunio, trebali su ga u Bangladeš u zatvor ili gdje u Afriku, pa eto ti kad se već buniš za Engelsku
da nam dugo pozivi u Engleskoj
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#4418 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by sandzokan »

Karadžić u tajnosti prebačen u Englesku; "Zagorčavaju mu život"

Informaciju je saopštio Darko Mladić, sin nekadašnjeg generala Vojske Republike Srpske Ratka Mladića, kome Hag inače izriče pravosnažnu presudu 8. juna.

Karadžić će verovatno kaznu služiti sa ozloglašenim kriminalcima, od kojih su mnogi i muslimanski fundamentalisti, a koji su podsećanja radi u zatvoru već pokušali da zakolju generala Radislava Krstića.

Istaknuti pravnici su osudili protivpravno izručenje Radovana Karadžića u Veliku Britaniju.

Toma Fila, Vojislav Šešelj, Dimitrije Ilić i mnogi drugi pravnici saglasni su da se radi o nepravičnoj i nepravednoj odluci.

U 14 časova juče Karadžić se javio ćerki Sonji iz Londona, i rekao da su ga prebacili u zatvor na jugu Britanije, 100 kilometara od Sautemptona.

"Iz Haga su mu dozvolili da se čuje sa upravnikom zatvora u kom će biti, a interesovalo ga je da li svoje knjige i spise može da prebaci iz Haga u zatvor u Engleskoj, gde će služiti doživotnu kaznu. Rečeno mu je da će biti smešten u novi deo zatvora, iz šezdesetih godina prošlog veka", kaže advokat Goran Petronijević.

Dodaje da Karadžić pregovara kako bi svoje hard-diskove prebacio iz jedinice u Sheveningenu.

"Karadžić je pregovarao da prebaci hard-diskove iz Sheveningena, jer piše reviziju postupka, ali još uvek ne zna da li će to moći da uradi. Tražio je da ima kompjuter, kako bi mogao da radi na reviziji postupka. Njemu je bezbednost primarna i jedino je može imati u samici, a pitanje je da li će imati uslove koje je tražio", rekao je za "Novosti" Goran Petronijević, pravni zastupnik Radovana Karadžića.

Sonja Karadžić Jovičević kaže da porodica opravdano sumnja u dobre namere prema Radovanu i da je njegovo naglo prebacivanje u Englesku samo dokaz da se sve radi kako bi mu se zagorčao život.

"Ne znamo ništa o njemu od juče. Čekamo da se opet javi. Neizvesnost nas uništava u čekanju Radovanovog poziva", kaže Sonja.

Ona kaže da sad ima već 15 meseci kako ga porodica nije posetila i videla i da je to najduži period od kada je u zatvoru da ga nisu videli.

"Sve što su mogli da nam zakomplikuju da ga vidimo to su i uradili. Prebacivanje u Englesku je potez kako bi ga dodatno odvojili od porodice jer je to zemlja za koju treba viza. Na to sve strane diplomate likuju po Tviteru jer je Radovan prebačen u Englesku što je sramota i skandalozno", kaže Sonja.

Ona ističe i da se onemogućavanjem da u Engelsku prebaci dokumenta i knjige na kojima radi jasno vidi da se sve čini da mu se zagorča život.

"Plašimo se da će samo biti gore po Radovana jer sve ukazuje na to", ističe Sonja.

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1864793
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4419 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by GandalfSivi »

Pascetu je odmor gotov, sada pocinje dernek. Da nam dugo dugo pozivi...
User avatar
muha_sa
Posts: 128458
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4420 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by muha_sa »

GandalfSivi wrote: 27/05/2021 21:02 Pascetu je odmor gotov, sada pocinje dernek. Da nam dugo dugo pozivi...
Nek izdrži bar još 20
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#4421 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by sandzokan »

Inšala, da dugo poživi i da se što češće tušira.
DonieBrasco
Posts: 15046
Joined: 31/08/2016 16:09

#4422 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by DonieBrasco »

sandzokan wrote: 27/05/2021 21:06 Inšala, da dugo poživi i da se što češće tušira.
Image
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#4423 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by hillbill »

muha_sa wrote: 27/05/2021 21:04
GandalfSivi wrote: 27/05/2021 21:02 Pascetu je odmor gotov, sada pocinje dernek. Da nam dugo dugo pozivi...
Nek izdrži bar još 20
nema sanse.................anglosaksonci ne vade........ Raso pempasa ponessi... jebes papire
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4424 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by spreca »

Sonja , koga boli kurac za ovim zlocincem, da je mjesto njega neki Hrvat ili Boanjak ,mogu misliti kako bi ti lajala i pljuvala ,zato Azbest je zakon.Mozemu ici u posjetu Peter Handke sa mo nek ponese Vazelina i Pampersa

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kcerka- ... /210528120
mzungu
Posts: 483
Joined: 17/04/2007 14:29

#4425 Re: Radovan Karadžić u Haagu!

Post by mzungu »

da ga bog pozivi
i onog drugog do drugostepene!
Post Reply