Radno pravo-hitno savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#76 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by milojicabrzi »

dystopia wrote: 16/05/2022 08:32 Pozdrav raja :)

Mislim da sam na pravoj temi, a ako ne, valjda nećete zamjeriti.

Naime, imam sledeću situaciju.
Na bolovanju sam od 29.12. do 19.05. zbog loma skočnog zgloba, poslije je uslijedila i operacija, oporavak i slično.
Međutim, ja imam još 8 dana svog godišnjeg odmora, neiskorištenog, kojeg bi ja htjela iskoristiti odmah poslije zaključivanja bolovanja, znači, već od 20.05. da mi počinje godišnji odmor.

Zanima me, ima li neka prepreka tome, imam li ja pravo na taj godišnji obzirom da sam svakako toliko dugo na odmoru?
Pa čekaj, limun mu žuti, ti nisi na poslu 5 mjeseci i sad ti zapelo za tih 8 dana, ako sam dobro shvatio...

Ne znam, imali smo na poslu koleginicu, koja je svake godine bila bar nekoliko puta na bolovanjima, jednom je bila baš u periodu mart-maj i kad je došla u upravu firme, pošteno su joj rekli-"na taj godišnji što ti je ostao od prošle godine, imaš pravo po zakonu, ali ne bi bilo fer, jer te nije bilo cca 2 mjeseca na poslu..." odustala je, nije uzela, pa je kasnije rondala, kako joj je propalo 7-8 dana godišnjeg.

Jednom se žalila što se na godišnjem prehladila, pa eto kao trebala je prekinuti godišnji i uzeti bolovanje, ali nije, kolika je dobrica :run:

Sve je do čovjekovog odnosa prema poslu i radnoj etici...Ja sam za 20 godina rada, bio na bolovanju 4 puta, kad se sve sabere, možda ukupno mjesec dana... Jednom zbog hiruške intervencije, jednom zbog Covid 19, cca 10-15 dana i još možda dva puta, sa punim opravdanjem i uvijek se vraćao ranije nego što bi doktor propisao, drugim riječima, mogao sam se svaki put "vući" još bar 10-ak dana.

Nisam na strani poslodavaca, ali stvarno i među radnicima ima svašta, ne znam sve okolnosti, ali meni takav odnos prema firmi u kojoj se zarađuje hljeb, nije u redu. Kad bih ti bio poslodavac, dao bih ti sve što ti pripada, a onda ti se lijepo zahvalio na saradnji :bih:

U bankama je to dobro riješeno, kod njih ima neki zagarantovani iznos plate, a ostatak plate je na bonusu, pa ako hoćeš na bolovanje, idi ti, ali te čeka tvojih 400-500 KM, pa ti budi koliko hoćeš...

Zbog toga u bankama možeš vidjeti ljude na poslu i ako im je noga u gipsu, kažu-šta fali, mogu ja, na štake pa polako.

Opet kažem, institut bolovanja treba poštovati kada je zaposlenik u realnom stanju spriječenosti za rad, ne treba zloupoterbljavati, i to je sva mudrost poštenog i korektnog odnosa. :bih:
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#77 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by teuta06 »

Imaš pravo...

imam susjedu koja radi u školi.....Kada je bila trudna, pred porodiljno otvorila je bolovanje, kad je rodila, uzela porodiljno, i nakon što je istekao porodiljni, msm da je uzela godisnji, tako da više od godine nije radila (ako sam dobro zapamtila, znam da je svasta-nešta iskombinirala)...to je u DRŽAVNOJ FIRMI, čisto sumnjam da tako privatnici dopuštaju, dobar dio njih uruči otkaz, kada žena kaže da je trudna..na našu žalost
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#78 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by dystopia »

milojicabrzi wrote: 17/05/2022 00:45
dystopia wrote: 16/05/2022 08:32 Pozdrav raja :)

Mislim da sam na pravoj temi, a ako ne, valjda nećete zamjeriti.

Naime, imam sledeću situaciju.
Na bolovanju sam od 29.12. do 19.05. zbog loma skočnog zgloba, poslije je uslijedila i operacija, oporavak i slično.
Međutim, ja imam još 8 dana svog godišnjeg odmora, neiskorištenog, kojeg bi ja htjela iskoristiti odmah poslije zaključivanja bolovanja, znači, već od 20.05. da mi počinje godišnji odmor.

Zanima me, ima li neka prepreka tome, imam li ja pravo na taj godišnji obzirom da sam svakako toliko dugo na odmoru?
Pa čekaj, limun mu žuti, ti nisi na poslu 5 mjeseci i sad ti zapelo za tih 8 dana, ako sam dobro shvatio...

Ne znam, imali smo na poslu koleginicu, koja je svake godine bila bar nekoliko puta na bolovanjima, jednom je bila baš u periodu mart-maj i kad je došla u upravu firme, pošteno su joj rekli-"na taj godišnji što ti je ostao od prošle godine, imaš pravo po zakonu, ali ne bi bilo fer, jer te nije bilo cca 2 mjeseca na poslu..." odustala je, nije uzela, pa je kasnije rondala, kako joj je propalo 7-8 dana godišnjeg.

Jednom se žalila što se na godišnjem prehladila, pa eto kao trebala je prekinuti godišnji i uzeti bolovanje, ali nije, kolika je dobrica :run:

Sve je do čovjekovog odnosa prema poslu i radnoj etici...Ja sam za 20 godina rada, bio na bolovanju 4 puta, kad se sve sabere, možda ukupno mjesec dana... Jednom zbog hiruške intervencije, jednom zbog Covid 19, cca 10-15 dana i još možda dva puta, sa punim opravdanjem i uvijek se vraćao ranije nego što bi doktor propisao, drugim riječima, mogao sam se svaki put "vući" još bar 10-ak dana.

Nisam na strani poslodavaca, ali stvarno i među radnicima ima svašta, ne znam sve okolnosti, ali meni takav odnos prema firmi u kojoj se zarađuje hljeb, nije u redu. Kad bih ti bio poslodavac, dao bih ti sve što ti pripada, a onda ti se lijepo zahvalio na saradnji :bih:

U bankama je to dobro riješeno, kod njih ima neki zagarantovani iznos plate, a ostatak plate je na bonusu, pa ako hoćeš na bolovanje, idi ti, ali te čeka tvojih 400-500 KM, pa ti budi koliko hoćeš...

Zbog toga u bankama možeš vidjeti ljude na poslu i ako im je noga u gipsu, kažu-šta fali, mogu ja, na štake pa polako.

Opet kažem, institut bolovanja treba poštovati kada je zaposlenik u realnom stanju spriječenosti za rad, ne treba zloupoterbljavati, i to je sva mudrost poštenog i korektnog odnosa. :bih:
Joj Bože, Bože, aferim, jest :lol:
Last edited by dystopia on 17/05/2022 20:06, edited 1 time in total.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#79 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by dystopia »

Chmoljo wrote: 16/05/2022 11:27
dystopia wrote: 16/05/2022 11:00

Ako zakon kaže da imam, onda ću istjerat.
samo da budem do kraja jasan, ti imaš pravo, odnosno nema zakonska prepreka, ali radnik korištenje godišnjeg dogovara sa poslodavcem. tih 8 dana ti moraš iskoristiti, ako se drži zakona. ali ti može uvjetovati da ne ideš baš odmah, odnosno da ne spajaš pod izgovorom da bi organizacija rada mogla trpiti.

ali ti svakako tih 8 dana moraš iskoristiti do 30.06. tako da...
Ma rješili smo jednostavnim dogovorom.
Mene je samo interesovalo imam li ja uopšte pravo da ga iskoristim ili ne, da ga ni ne tražim ako nemam.
User avatar
Tatjana75
Posts: 68
Joined: 19/10/2012 12:47

#80 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Tatjana75 »

Treba mi hitno advokat koji je dobar za radno pravo. Koji bi mi mogao sutra eventualno u ponedjeljak dat pravni savjet i sastaviti pismeno izjavu
Znate li koga ???
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#81 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by bumerangss »

teuta06 wrote: 17/05/2022 10:01 Imaš pravo...

imam susjedu koja radi u školi.....Kada je bila trudna, pred porodiljno otvorila je bolovanje, kad je rodila, uzela porodiljno, i nakon što je istekao porodiljni, msm da je uzela godisnji, tako da više od godine nije radila (ako sam dobro zapamtila, znam da je svasta-nešta iskombinirala)...to je u DRŽAVNOJ FIRMI, čisto sumnjam da tako privatnici dopuštaju, dobar dio njih uruči otkaz, kada žena kaže da je trudna..na našu žalost
E zbog takvog odnosa i jeste nam u državi tako kako jeste jer gledamo je li firma privatna ili državna! Ako je zakonom sljeduje pravo na go a sljeduje onda ne treba da razmišlja hoce li to pravo iskoristiti ili ne. Naravno ne treba biti fakon ali u konsultaciji sa nadređenim da dogovori termin godišnjeg tj da možda odradi jednu dvije sedmice ali da insistira na tome da tih 8 dana iskoristi do 30.6 na sta ima pravo po zakonu!
Bila je na opravdanom bolovanju tj operaciji sve pokriveno papirima, dakle nije "izmislila" bol kao sto mnogi dođu doktoru i kažu boli me glava ili leđa ili trne mi ruke... pa dr otvori bolovanje, uključi terapiju i pošalje specijalisti i sve to se otegne 7 10 15 dana da bi specijalista ustanovio da je sve ok ali bol je subjektivan simptom i na tu foru mnogi otvore bolovanje par puta godišnje. Nekažem da baš nikog nisu bolila leđa ali...
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#82 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by teuta06 »

treba li poslodavcu kopija lične karte zaposlenika pri zaposlenju? vidim da neki uzimaju, čemu, osim jmbg, a jbmg se moze dokazati i drugim dokumentima.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#83 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by liaar »

teuta06 wrote: 24/10/2023 15:44 treba li poslodavcu kopija lične karte zaposlenika pri zaposlenju? vidim da neki uzimaju, čemu, osim jmbg, a jbmg se moze dokazati i drugim dokumentima.
Lična karta/vozačka dozvola/pasoš su jedini validni službeni dokumenti koji potvrđuju identitet.

samim time i kopija lične karte potvrđuje tvoj identitet, JMBG, mjesto izdavanja, datum važenja itd.
Proposition Joe
Posts: 286
Joined: 10/03/2012 09:26

#84 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Proposition Joe »

teuta06 wrote: 24/10/2023 15:44 treba li poslodavcu kopija lične karte zaposlenika pri zaposlenju? vidim da neki uzimaju, čemu, osim jmbg, a jbmg se moze dokazati i drugim dokumentima.
Ne treba.

Poslodavcu može trebati CIPS prijava radi službene adrese koja mora biti uvrštena u ugovor o radu, ljekarsko uvjerenje, eventualno listing iz pio/mio, rodne listove djece ako imaš dodatke po tom osnovu, ovisno od poslodavca, diploma...
Post Reply