Radno pravo-hitno savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#26 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Bloo »

Filter wrote:@Haris.ba
poslan zahtjev, nikad nije odgovoreno

@wewa & Bloo
islo se i preko protokola... opet bez odgovora

@gidra
ima radno mjesto mjesto predvidjeno sistematizacijom, na tom mjestu i radi... ali bez pripadajuce plate


sad je dobio prijedlog da ide preko sindikata tj. pravnika sindikata

ps. u pitanju je meni bliska osoba, koja se zeza sa ovim vec jako dugo
Onda pravnik :)
Ako je on nakav mutav, neka unajmi "vanjskog" advokata. Ako ništa mali dopis - diskriminacija, za ista radna mjesta (horizontalno) pripada isti koeficijent blabla (nznace sta treba izvuci iz PRavilnika o radu i Sistematizacije radnih mjesta) itd..

Sretno :)
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#27 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Filter »

wewa wrote: onda tuzba, ili dopis direktoru na ruke kojim se izrazava namjera koristenja pravnih lijekova
dopis direktoru je corsokak, tuzba je jedino rjesenje. ali mene buni da mora ici prvo preko pravnika sindikata, podnijeti zahtjev kadrovskoj i onda sa njihovim odgovorom (ako ga dobije) se uputiti prema advokatu... mahhh, opet ce godine proci dok/ako nesto izganja

hvala ljudstvo :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#28 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Bloo »

Filter wrote:
wewa wrote: onda tuzba, ili dopis direktoru na ruke kojim se izrazava namjera koristenja pravnih lijekova
dopis direktoru je corsokak, tuzba je jedino rjesenje. ali mene buni da mora ici prvo preko pravnika sindikata, podnijeti zahtjev kadrovskoj i onda sa njihovim odgovorom (ako ga dobije) se uputiti prema advokatu... mahhh, opet ce godine proci dok/ako nesto izganja

hvala ljudstvo :)
Mora?
Mislim da može paralelno. Ali, možda je nešto drugačije u toj firmi. Kako god, sretno.
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#29 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Filter »

Bloo wrote:
Onda pravnik :)
Ako je on nakav mutav, neka unajmi "vanjskog" advokata. Ako ništa mali dopis - diskriminacija, za ista radna mjesta (horizontalno) pripada isti koeficijent blabla (nznace sta treba izvuci iz PRavilnika o radu i Sistematizacije radnih mjesta) itd..

Sretno :)

nije on toliko mutav koliko je direktor jak, pa je poprilicno tesko naci osobu koja bi se petljala sa njim

hvala :)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#30 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by wewa »

ja nemam iskustva sa sindikatom i procedurom u tom slucaju, ali bih u svakom slucaju potrazila pravni savjet

drzim fige da ishod bude pozitivan i brz!
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#31 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by nKrkan »

Da ne otvaram novu temu , ovako

Kod mog poslodavca je preko programa Biroa rada prijavljeno/osigurano oko nas 15ak na ugovore od godinu dana. Program je takav da biro 6 isplacuje osnovicu plate te PIO i zdravstveno.Drugih sest mjeseci samo pio i zdravstveno dok poslodavac pokriva cijelu placu

Mene sad zanima u dva slucaja what if

1)Ako bih ja svojevoljno prekinuo ugovor da li bi bilo zatezanja na birou kada se pokusam privremeno vratit?

2) obzirom na program i sufinansiranje biroa rada , moze li meni poslodavac uruciti otkaz bez obzira sto bi u tome slucaju "investicija" propala ,ili me poslodavac mora "trpiti" do kraja koliko ugovor veže
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#32 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by DaffyDuck »

nKrkan wrote:Da ne otvaram novu temu , ovako

Kod mog poslodavca je preko programa Biroa rada prijavljeno/osigurano oko nas 15ak na ugovore od godinu dana. Program je takav da biro 6 isplacuje osnovicu plate te PIO i zdravstveno.Drugih sest mjeseci samo pio i zdravstveno dok poslodavac pokriva cijelu placu

Mene sad zanima u dva slucaja what if

1)Ako bih ja svojevoljno prekinuo ugovor da li bi bilo zatezanja na birou kada se pokusam privremeno vratit?

2) obzirom na program i sufinansiranje biroa rada , moze li meni poslodavac uruciti otkaz bez obzira sto bi u tome slucaju "investicija" propala ,ili me poslodavac mora "trpiti" do kraja koliko ugovor veže
1.Ako ti svojevoljno prekines ugovor, mislim da se ne mozes tek tako vratiti na biro. Mislim da mozes na webu naci uslove tog konkursa (ili mozda cak i u ugovoru koji si potpisao) jer pretpostavljam da si se i ti prijavio na taj konkurs.
2.Poslodavac te moze zamijeniti sa drugom osobom koja je na birou koju ce nastaviti finansirati umjesto tebe. Trpiti ne treba nikoga.

U svakom slucaju, trebao si dobro razmisliti prije prijavljivanja jer ovako i sebe i poslodavca dovodis u nezgodnu situaciju.
User avatar
diason
Posts: 487
Joined: 13/05/2008 12:08
Location: Na putu prema dole

#33 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by diason »

U firmi kojoj radim su zabranili uzimanje godisnjeg, radi se o tom da brane uzimanje recimo dva dana godisnjeg, moze se uzeti 12 dana do pola godine odjednom, i u drugoj polovici godine drugih 12.
Sad se desava problem kad zatreba dan, recimo dosao cumur, djetetu u skolu hoces na informacije, uzeti petak i sastaviti sa vikendom ne mozes dobiti jedan dan, vec kazu samo 12

Pozivaju se na neki zakon, da li je to istina, i da li postoji neki zakon za pozvati se?Uskoro ce mi trebati par dana za putovanja, ali nemam potrebe sav godisnji ispucat zbog tri dana.

Ako bi neko mogao objasniti da li je to neciji hir ili stvarno zakon tako kaze bio bih zahvalan.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#34 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by славянин »

diason wrote:U firmi kojoj radim su zabranili uzimanje godisnjeg, radi se o tom da brane uzimanje recimo dva dana godisnjeg, moze se uzeti 12 dana do pola godine odjednom, i u drugoj polovici godine drugih 12.
Sad se desava problem kad zatreba dan, recimo dosao cumur, djetetu u skolu hoces na informacije, uzeti petak i sastaviti sa vikendom ne mozes dobiti jedan dan, vec kazu samo 12

Pozivaju se na neki zakon, da li je to istina, i da li postoji neki zakon za pozvati se?Uskoro ce mi trebati par dana za putovanja, ali nemam potrebe sav godisnji ispucat zbog tri dana.

Ako bi neko mogao objasniti da li je to neciji hir ili stvarno zakon tako kaze bio bih zahvalan.
Cuj pa imas broj obaveznih slobodnih dana u godini i to ti moraju dati (ne racunajuci praznike i neradne naravno) a sta i kada moze poslodavac da odluci osim ako nisi definisao u ugovoru o radu.

7
Novim Zakonom utvrđeno je da radnik, za svaku kalendarsku godinu, ima pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje 20 radnih dana, a najduže 30 radnih dana.
36
Maloljetni radnik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od najmanje 24 radna dana.
37
Zakon je usklađen sa Revidiranom Evropskom socijalnom poveljom, koja svojim odredbama predviđa najmanje četiri sedmice plaćenog godišnjeg odmora, s tim da se u Zakonu govori o radnim danima (20 radnih dana), a ne sedmicama. Ovdje je došlo do izmjene u odnosu na ranije zakonsko uređenje ovog prava, u smislu da je povećan minimalan broj dana godišnjeg odmora sa ranijih 18 na sadašnjih 20 radnih dana.
38
Međutim, uvedeno je ograničenje maksimalne dužine trajanja godišnjeg odmora na 30 radnih dana, dok starim zakonom nije bilo postavljeno nikakvo ograničenje u tom smislu. „Upravo, ova odredba izazvala je brojna pitanja u praksi – da li se posebnim zakonom, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu može povećati gornja granica za korištenje godišnjeg odmora, tj. da godišnji odmor bude propisan duže od 30 dana, ili da se to odredi za određenu kategoriju radnika. Iznad 30 dana, što je Zakonom o radu predviđeno kao maksimum za dužinu godišnjeg odmora, ne može se ni u jednom slučaju produžavati. U tom smislu, trebalo bi da se usklade i posebni zakoni. Zakonom je decidirano navedeno – najduže 30 radnih dana.“
39
Također, novi Zakon ne predviđa više da radnik, koji radi na poslovima na kojima se, uz primjenu mjera zaštite na radu, nije moguće zaštiti od štetnih uticaja, ima pravo na godišnji odmor u trajanju od najmanje 30 radnih dana. Ovo pravo je bilo izričito propisano ranijim Zakonom uz navođenje da se poslovi i trajanje odmora u ovom slučaju uređuju zakonom, propisom kantona, kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.
40
Pravo na duži godišnji odmor od zakonom određenog najkraćeg trajanja godišnjeg odmora, imaju maloljetni radnici (24 radna dana), kao što je bilo propisano i ranijim Zakonom o radu.
41
„U praksi ima dosta slučajeva da se ne obezbjeđuje ni zakonom određeno najmanje trajanje godišnjeg odmora. Tako se određuje sedam ili deset dana godišnjeg odmora, iako je radnik ispunio uslov u pogledu neprekidnog rada (šest mjeseci) i ostvario pravo na „puni“ godišnji odmor (najmanje 20 radnih dana, plus dani određeni prema kriterijima za određivanje godišnjeg odmora). Ovo se najčešće dešava u ugostiteljstvu i trgovini.“
6.3. Utvrđivanje načina korištenja godišnjeg odmora
Prema važećem Zakonu trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćeg propisanog ovim zakonom, uređuje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.
47
U trajanje godišnjeg odmora ne uračunava se vrijeme privremene spriječenosti za rad, vrijeme praznika u koje se ne radi, kao i drugo vrijeme odsustvovanja sa rada koje se radniku priznaje u staž osiguranja.
48
Pri utvrđivanju trajanja godišnjeg odmora smatra se da je radno vrijeme raspoređeno na način kako je utvrđeno kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.
49
Kao i ranije, naznačeno je da se trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćeg propisanog ovim zakonom, uređuje kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Problem u praksi predstavlja utvrđivanje u kolektivnim ugovorima i pravilnicima o radu preciznih kriterija za određivanje dužine godišnjeg odmor
Novi Zakon predviđa da se godišnji odmor može koristiti u dva dijela.
51
Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, prvi dio koristi bez prekida u trajanju od najmanje 12 radnih dana u toku kalendarske godine, a drugi dio najkasnije do 30. juna naredne godine.
52
Radnik koji ne iskoristi dio godišnjeg odmora u smislu odredbi ovog Zakona, nema pravo prenošenja godišnjeg odmora u narednu godinu.
53
Radnik ima pravo koristiti jedan dan godišnjeg odmora kad on to želi, uz obavezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije njegovog korištenja.
54
6.6. Određivanje plana korištenja godišnjeg odmora
U skladu s odredbama novog Zakona plan korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac, uz prethodnu konsultaciju sa radnicima ili njihovim predstavnicima u skladu sa zakonom, uzimajući u obzir potrebe posla, kao i opravdane razloge radnika.
60
Poslodavac je dužan pisanom odlukom obavijestiti radnika o trajanju godišnjeg odmora i periodu njegovog korištenja najmanje sedam dana prije korištenja godišnjeg odmora.
61
Radnik za vrijeme korištenja godišnjeg odmora ima pravo na naknadu plaće, u visini plaće koju bi ostvario da je radio.
62
U slučaju prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio cijeli ili dio godišnjeg odmora isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora u iznosu koji bi primio da je koristio cijeli, odnosno preostali dio godišnjeg odmora, ako godišnji odmor ili njegov dio nije iskoristio krivicom poslodavca.
User avatar
the_hooligan_ec
Posts: 336
Joined: 05/04/2014 02:39

#35 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by the_hooligan_ec »

Pozdrav raja.
Nisam baš iskusan u ovom polju, pa me interesuje da li moj poslodavac može vezati ugovorom na 2 godine tj ako mi je radi potreba firme platio obuku tj 2x certifikata koja sam završio. Ali mi je prije tog direktor dao neki ugovor koji ja nisam pročitao ali mi on reče usmeno da ako napustim firmu u roku 2 godine kap da sam dužan vratiti pare te obuke. Osim naravno ako bi mi on otkaz dao u tom slučaju nemam obavezu. Da li kod nas postoji takav zakon ili vrsta ugovora kojim on mene spriječava da nađem drugi posao zbog tih para koje bi morao vratiti.
Unaprijed hvala
betametazon
Posts: 1603
Joined: 22/06/2011 23:56

#36 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by betametazon »

Pokusacu i ja ovdje da ne otvaram novu temu

Poslodavac je saznao da sam trazio posao kod drugog poslodavca i uskratio mi je pristup svim poslovnim servisima. Trenutno jos nisam dobio otkaz niti bilo kakvo drugo rjesenje ali me interesuje da li ja kao uposlenik, generalno mogu traziti posao kod drugog poslodavca za vrijeme dok radim kod postojeceg i mogu li oni meni dati npr jednostrani raskid/otkaz po tom osnovu? Ja nemam nista protiv da dolazim na posao i gledam kroz prozor ali ne bih prihvatao nikakve jednostrane otkaze pa cak ni sporazumne prekide dok eventualno ne zavrsim posao sa drugim potencijalnim poslodavcem...
betametazon
Posts: 1603
Joined: 22/06/2011 23:56

#37 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by betametazon »

Mrtav pdf :(
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#38 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Euphoria »

betametazon wrote: 03/05/2020 12:50 Pokusacu i ja ovdje da ne otvaram novu temu

Poslodavac je saznao da sam trazio posao kod drugog poslodavca i uskratio mi je pristup svim poslovnim servisima. Trenutno jos nisam dobio otkaz niti bilo kakvo drugo rjesenje ali me interesuje da li ja kao uposlenik, generalno mogu traziti posao kod drugog poslodavca za vrijeme dok radim kod postojeceg i mogu li oni meni dati npr jednostrani raskid/otkaz po tom osnovu? Ja nemam nista protiv da dolazim na posao i gledam kroz prozor ali ne bih prihvatao nikakve jednostrane otkaze pa cak ni sporazumne prekide dok eventualno ne zavrsim posao sa drugim potencijalnim poslodavcem...
Pa mislim da nemaš pravo za vrijeme radnog vremena tražiti posao ili neke druge aktivnosti raditi. Mnoge firme blokiraju pristup društvenim mrežama itd, kako uposlenici ne bi u toku radnog vremena bavili se privatnim obavezama.
Posao možeš tražiti, ne mogu ti zbog toga dati otkaz, ako tražiš u slobodno vrijeme. Ako tražiš u toku radnog vremena, možeš dobiti disciplinsku eventualno otkaz, zavisi sve od pravilnika firme.
Malo je glupo što si dopustio da saznaju, sada će i oni tebi tražiti zamjenu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#39 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Haris.ba »

Treba još detalja, ali kada ti poslodavac "ne daje posao" to je "mobing praznog stola".
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#40 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by DaffyDuck »

Da nisi isao na razgovor kod konkurencije? Pa da si zato dobio takvu reakciju da ne bi prenosio informacije?
betametazon
Posts: 1603
Joined: 22/06/2011 23:56

#41 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by betametazon »

Da, bio je razgovor kod konkurencije. U medjuvremenu sam dogovorio sa novim poslodavcem uslove i potpisao sam ponudu za posao, sa prethodnim sam potpisao sporazumni raskid ugovora o radu.
Kako sam naknadno sticao informacije - nisu mi mogli po tom osnovu dati otkaz, imam pravo traziti drugi posao (u mom slucaju na razgovor sam isao za vrijeme godisnjeg odmora ali ako mi se odobri izlaz iz firme zbog privatnih razloga ja mogu i tada, kao sto masa ljudi o radi, otici na razgovor za posao), mogli su me eventualno rasporediti na neko drugo mjesto u cilju zastite interesa firme ali vrlo je upitno da li bi imali zakonsko pravo na to jer je to direktno uskracivanje radnog prava odnosno kako neko rece "mobing praznog stola".

Hvala svima na odgovorima mada sada imam drugo pitanje: "prisilno" sam, kao i druge kolege morao koristiti prvi dio godisnjeg odmora u maju tj u mom slucaju meni je to u sklopu otkaznog roka, novi ugovor mi se uvezuje sa istekom prethodnog, moje pitanje je da li i ako da kod kojeg poslodavca ostvarujem pravo na isplatu regresa (pod pretpostavkom da oba poslodavca odluce da isplate regres za ovu godinu), kod prethodnog ili kod novog? Dakle prvi dio godisnjeg odmora koristim u sklopu otlaznog roka kod prethodnog poslodavca (mada bih ga odlukom uprave svakako morao korisititi i da ne mojenjam posao tj da nisam u otkaznom roku) a drugi dio prenosim kod novog...
betametazon
Posts: 1603
Joined: 22/06/2011 23:56

#42 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by betametazon »

Miss Moonlight wrote: 11/05/2020 15:23
betametazon wrote: 03/05/2020 12:50 Pokusacu i ja ovdje da ne otvaram novu temu

Poslodavac je saznao da sam trazio posao kod drugog poslodavca i uskratio mi je pristup svim poslovnim servisima. Trenutno jos nisam dobio otkaz niti bilo kakvo drugo rjesenje ali me interesuje da li ja kao uposlenik, generalno mogu traziti posao kod drugog poslodavca za vrijeme dok radim kod postojeceg i mogu li oni meni dati npr jednostrani raskid/otkaz po tom osnovu? Ja nemam nista protiv da dolazim na posao i gledam kroz prozor ali ne bih prihvatao nikakve jednostrane otkaze pa cak ni sporazumne prekide dok eventualno ne zavrsim posao sa drugim potencijalnim poslodavcem...

Malo je glupo što si dopustio da saznaju, sada će i oni tebi tražiti zamjenu.
Pa glupo jeste ali nisam ja nista dopustio, dovoljno je da te vidi neko i prenese nekom i taj neko tvom nadredjenom i eto neugodne situacije...
Ako se razumijes u radno pravo znas li mi slucajno odgovor na ovo gore postavljeno pitanje...? :)
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#43 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Euphoria »

betametazon wrote: 24/05/2020 08:33
Miss Moonlight wrote: 11/05/2020 15:23
betametazon wrote: 03/05/2020 12:50 Pokusacu i ja ovdje da ne otvaram novu temu

Poslodavac je saznao da sam trazio posao kod drugog poslodavca i uskratio mi je pristup svim poslovnim servisima. Trenutno jos nisam dobio otkaz niti bilo kakvo drugo rjesenje ali me interesuje da li ja kao uposlenik, generalno mogu traziti posao kod drugog poslodavca za vrijeme dok radim kod postojeceg i mogu li oni meni dati npr jednostrani raskid/otkaz po tom osnovu? Ja nemam nista protiv da dolazim na posao i gledam kroz prozor ali ne bih prihvatao nikakve jednostrane otkaze pa cak ni sporazumne prekide dok eventualno ne zavrsim posao sa drugim potencijalnim poslodavcem...

Malo je glupo što si dopustio da saznaju, sada će i oni tebi tražiti zamjenu.
Pa glupo jeste ali nisam ja nista dopustio, dovoljno je da te vidi neko i prenese nekom i taj neko tvom nadredjenom i eto neugodne situacije...
Ako se razumijes u radno pravo znas li mi slucajno odgovor na ovo gore postavljeno pitanje...? :)
Kao što rekoh iznad, ne može te otpustiti zbog toga, ali ti uvijek može naći nešto da te otpusti, kao npr što radiš privatne stvari u vrijeme radnog vremena. Sve zavisi od pravilnika i statuta firme...Isčitaj pa vidi ima li osnova.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#44 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by moonca »

Ako si dobar i 'nezamjenjiv' moguce da ti ponudi' vecu platu, da ostanes --ako si 'nakav' - treba te odmah otkazati- ili, te drzi dok ti ne nadje zamjenu... ;-)
betametazon
Posts: 1603
Joined: 22/06/2011 23:56

#45 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by betametazon »

moonca wrote: 25/05/2020 00:37 Ako si dobar i 'nezamjenjiv' moguce da ti ponudi' vecu platu, da ostanes --ako si 'nakav' - treba te odmah otkazati- ili, te drzi dok ti ne nadje zamjenu... ;-)
Pa ja sam sa novim poslodavcem vec zavrsio sve i prelazim (kod ovog prethodnog nema dobrih radnika - svi su "onako" i zamjenjivi su ili su zemljaci iz iste rodne grude), mene sada interesuje da li ostvarujem pravo na regres kod prethodnog ili kod novog poslodava buduci da sam prvi dio godisnjeg "prisilno" koristio kod prethodnog a drugi dio cu prenijeti kod novog...?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#46 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by high_volume »

betametazon wrote: 26/05/2020 00:28Poslodavac je saznao da sam trazio posao kod drugog poslodavca i uskratio mi je pristup svim poslovnim servisima. Trenutno jos nisam dobio otkaz niti bilo kakvo drugo rjesenje ali me interesuje da li ja kao uposlenik, generalno mogu traziti posao kod drugog poslodavca za vrijeme dok radim kod postojeceg i mogu li oni meni dati npr jednostrani raskid/otkaz po tom osnovu? Ja nemam nista protiv da dolazim na posao i gledam kroz prozor ali ne bih prihvatao nikakve jednostrane otkaze pa cak ni sporazumne prekide dok eventualno ne zavrsim posao sa drugim potencijalnim poslodavcem...
betametazon wrote: 26/05/2020 00:28
moonca wrote: 25/05/2020 00:37 Ako si dobar i 'nezamjenjiv' moguce da ti ponudi' vecu platu, da ostanes --ako si 'nakav' - treba te odmah otkazati- ili, te drzi dok ti ne nadje zamjenu... ;-)
Pa ja sam sa novim poslodavcem vec zavrsio sve i prelazim (kod ovog prethodnog nema dobrih radnika - svi su "onako" i zamjenjivi su ili su zemljaci iz iste rodne grude), mene sada interesuje da li ostvarujem pravo na regres kod prethodnog ili kod novog poslodava buduci da sam prvi dio godisnjeg "prisilno" koristio kod prethodnog a drugi dio cu prenijeti kod novog...?
Morao si imati ugovor o radu, i znati da li su tvoja prava radnika normirana tim ugovorom, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu. Odgovore ćeš dobiti u obje firme, ne ovdje.

A ako ćeš iskreno, ja bih ti dao i regres i otkaz, i još marku preko, samo da što prije odeš...
betametazon
Posts: 1603
Joined: 22/06/2011 23:56

#47 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by betametazon »

high_volume wrote: 26/05/2020 11:13
betametazon wrote: 26/05/2020 00:28Poslodavac je saznao da sam trazio posao kod drugog poslodavca i uskratio mi je pristup svim poslovnim servisima. Trenutno jos nisam dobio otkaz niti bilo kakvo drugo rjesenje ali me interesuje da li ja kao uposlenik, generalno mogu traziti posao kod drugog poslodavca za vrijeme dok radim kod postojeceg i mogu li oni meni dati npr jednostrani raskid/otkaz po tom osnovu? Ja nemam nista protiv da dolazim na posao i gledam kroz prozor ali ne bih prihvatao nikakve jednostrane otkaze pa cak ni sporazumne prekide dok eventualno ne zavrsim posao sa drugim potencijalnim poslodavcem...
betametazon wrote: 26/05/2020 00:28
moonca wrote: 25/05/2020 00:37 Ako si dobar i 'nezamjenjiv' moguce da ti ponudi' vecu platu, da ostanes --ako si 'nakav' - treba te odmah otkazati- ili, te drzi dok ti ne nadje zamjenu... ;-)
Pa ja sam sa novim poslodavcem vec zavrsio sve i prelazim (kod ovog prethodnog nema dobrih radnika - svi su "onako" i zamjenjivi su ili su zemljaci iz iste rodne grude), mene sada interesuje da li ostvarujem pravo na regres kod prethodnog ili kod novog poslodava buduci da sam prvi dio godisnjeg "prisilno" koristio kod prethodnog a drugi dio cu prenijeti kod novog...?
Morao si imati ugovor o radu, i znati da li su tvoja prava radnika normirana tim ugovorom, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu. Odgovore ćeš dobiti u obje firme, ne ovdje.

A ako ćeš iskreno, ja bih ti dao i regres i otkaz, i još marku preko, samo da što prije odeš...
Hvala, platio bih ja njima, tj. u ovom slucaju tebi, da odem sto prije, kao sto su ucinili i mnogi prije mene :)
Ali to ne znaci da se odricem svojih, nije toliko bitno za pricu ali reci cu - teskom mukom stecenih, prava ;)
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#48 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by zenickaraja »

Jedno pitanje.

Dirkektor firme donio novi Pravilnik o radu. Nalazim se na bolovanju. Moje radno mjesto je izbrisano iz nove sistematizacije i ponude mi je otkaz sa ponudom novog ugovora o radu sa istim uslovima ali na drugom radnom mjestu. Moze li se to raditi ako sam na bolovanju. Znaci ne dobivam otkaz da ostajem bez posla.
moee
Posts: 1380
Joined: 07/06/2011 10:44

#49 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by moee »

Može li kontakt dobrog advokata iz radnog prava?
Radim otkazni rok (ja sam dao otkaz) zbog pronalaska drugog posla i nacuo sam da se vlasnik sadasnje firme raspituje kod advokata na koji nacin me može zadržati, tj. spriječiti da odem :-)
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#50 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by nKrkan »

moee wrote: 03/10/2021 01:05 Može li kontakt dobrog advokata iz radnog prava?
Radim otkazni rok (ja sam dao otkaz) zbog pronalaska drugog posla i nacuo sam da se vlasnik sadasnje firme raspituje kod advokata na koji nacin me može zadržati, tj. spriječiti da odem :-)
Jel realno ovo ba :? Robovlasničko društvo

Koliko je inače po našem zakonu iz 2016. traje otkazni rok ako ga radnik daje
Post Reply