Radno pravo-hitno savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Vanne5
Posts: 4
Joined: 29/05/2017 09:59

#1 Radno pravo-hitno savjet

Post by Vanne5 »

Pozdrav.
Nadam se da cete mi pomoci savjetima.
Radila sam u firmi i imala ugovor na odredjeno do marta 2017.godine. U 11 mjesecu 2016.-te odlazim na bolovanje zbog cuvanja trudnoce...u medjuvremenu prije isteka ugovora poslodavac mi obecava da ce me nakon isteka ugovora.ostaviti prijavljenu na ppreznoj uplacivati doprinose i placu a kako bih ostvarila pravo na porodiljnu naknadu...ja pristajem jer u ovoj drzavu bolje i tako ostati prijavljen i imati placu a kasnije i naknadu nego ici na biro...medjutim kako je vrijeme odmicalo par dana prjje ostvaranja porodiljnog pocinjem prikupljati dokumentaciju potrebnh za porodiljno i kako saznajem da mi treba ugovor zovem.sefa da vidim sto cu na sto on govori da ce me u ponedjeljak odjaviti i da je ucinio dovolnno za mene...
Tsko je i napravljeno rjesenje onotkazu nikada nisam.dobila.osim.pisanog podneska...posto sam.samo lezala i nisam smjela ustajat zbog rizicne trudnoce nista njsam poduzela...ostvarila naknadu nisam...
Koje su moje mogucnosti sada? Da li imam izglede za tuzbu? Koji je bio moj status radnipravni? Naknada place? Nikada nisam primala 100%placu.
Hvala.
User avatar
SpiritCrusher
Posts: 309
Joined: 01/03/2011 16:33
Location: Stick a dick in it, it'll go away..

#2 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by SpiritCrusher »

Sestro, ja ne znam ništa o pravu al iz iskustva znam da ko nije tužio nije ni dobio. Bukvalno. Znači advokat ti mora retardiran bit da ih ne uzmeš plus da te moraju vratit na poso ako hoćeš. Kažem opet, ovo je iz ličnog iskustva, sa firmom i sa rajom koju znam. Možda će ispast da se ne družim dovoljno i da ne znam neke paćenike ovdje, al ti se isplati probat na sud ih odvest sigurno. Samo oštro.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Bloo »

Vanne5 wrote:Pozdrav.
Nadam se da cete mi pomoci savjetima.
Radila sam u firmi i imala ugovor na odredjeno do marta 2017.godine. U 11 mjesecu 2016.-te odlazim na bolovanje zbog cuvanja trudnoce...u medjuvremenu prije isteka ugovora poslodavac mi obecava da ce me nakon isteka ugovora.ostaviti prijavljenu na ppreznoj uplacivati doprinose i placu a kako bih ostvarila pravo na porodiljnu naknadu...ja pristajem jer u ovoj drzavu bolje i tako ostati prijavljen i imati placu a kasnije i naknadu nego ici na biro...medjutim kako je vrijeme odmicalo par dana prjje ostvaranja porodiljnog pocinjem prikupljati dokumentaciju potrebnh za porodiljno i kako saznajem da mi treba ugovor zovem.sefa da vidim sto cu na sto on govori da ce me u ponedjeljak odjaviti i da je ucinio dovolnno za mene...
Tsko je i napravljeno rjesenje onotkazu nikada nisam.dobila.osim.pisanog podneska...posto sam.samo lezala i nisam smjela ustajat zbog rizicne trudnoce nista njsam poduzela...ostvarila naknadu nisam...
Koje su moje mogucnosti sada? Da li imam izglede za tuzbu? Koji je bio moj status radnipravni? Naknada place? Nikada nisam primala 100%placu.
Hvala.
Pokušaj sa njima
https://zbpp.ks.gov.ba/
User avatar
wickerman
Posts: 1680
Joined: 23/05/2010 21:57
Location: Dobrinja

#4 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by wickerman »

Vanne5 wrote:Pozdrav.
Nadam se da cete mi pomoci savjetima.
Radila sam u firmi i imala ugovor na odredjeno do marta 2017.godine. U 11 mjesecu 2016.-te odlazim na bolovanje zbog cuvanja trudnoce...u medjuvremenu prije isteka ugovora poslodavac mi obecava da ce me nakon isteka ugovora.ostaviti prijavljenu na ppreznoj uplacivati doprinose i placu a kako bih ostvarila pravo na porodiljnu naknadu...ja pristajem jer u ovoj drzavu bolje i tako ostati prijavljen i imati placu a kasnije i naknadu nego ici na biro...medjutim kako je vrijeme odmicalo par dana prjje ostvaranja porodiljnog pocinjem prikupljati dokumentaciju potrebnh za porodiljno i kako saznajem da mi treba ugovor zovem.sefa da vidim sto cu na sto on govori da ce me u ponedjeljak odjaviti i da je ucinio dovolnno za mene...
Tsko je i napravljeno rjesenje onotkazu nikada nisam.dobila.osim.pisanog podneska...posto sam.samo lezala i nisam smjela ustajat zbog rizicne trudnoce nista njsam poduzela...ostvarila naknadu nisam...
Koje su moje mogucnosti sada? Da li imam izglede za tuzbu? Koji je bio moj status radnipravni? Naknada place? Nikada nisam primala 100%placu.
Hvala.
Ako ti je ugovor istekao i poslodavac te odjavio onda tu ne mozes nista po pitanju povratka na posao. Jedino ga mozes tuziti za novcana potrazivanja koja zastarijevaju nakon 3 godine, tj za doprinose, platu, topli obrok, kartu, regres ako si ostavarila pravo na njega.
Ako si dobila otkaz zbog povrede radne obaveze ili kao tehnoloski visak onda si imala rok od 30 dana da se zalis poslodavcu, i naknadno 3 mjeseca pred sudom. Novcana potrazivanja naravno zastarijevaju nakon 3 godine.
Sto se tice biroa, bila si duzna nakon rjesenja o otkazu prijaviti se na biro(mislim 30 dana),tj. odes i dobijes termin kada trebas dostaviti dokumente koje od tebe traze. Oni utvrde da li si ostavarila pravo na naknadu i oni podnose zahtjev umjesto tebe, i dobijas rjesenje o naknadi u roku od cca 2 mjeseca. Zbog cuvanja trudnoce mislim da je postojala mogucnost da te neko prijavi na biro.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#5 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by wewa »

ako ti je ugovor na odredjeno istekao prije poroda, onda se bojim da nikakvih mogucnosti pravne zastite nemas.
koliko znam, poslodavac je duzan produziti trajanje ugovora na odredjeno dok traje bolovanje, a u tvom slucaju ono prestaje porodom. zavisi sve da li ti je bolovanje u trudnoci vodjeno kao bolovanje zbog komplikacija do kraja ili je prekinuto kako bi otpocelo obavezno porodiljsko odsustvo koje za trudnice s komplikacijama pocinje 40 dana prije termina (ako se dobro sjecam, meni je bar tako trebalo biti 2014.).

tuzno je da zakon ostavlja puno prostora za manipulacije...
Vanne5
Posts: 4
Joined: 29/05/2017 09:59

#6 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Vanne5 »

Ugovor je bio na odredjeno do marta i tada nisan dobika raskid ugovora nego je to ucinjeno u sedmom mjesecu kada sam otvorila porodiljno..sve do tada je on meni placao platu i doprinose...moze li to biti precutno produzenje ugovora...nadalje rjesenje o raskidu nikad nisam dobila tako da sam se jedva prijavila na biro i ostvarila naknadu s biroa jer nisam imala.dokaz o raskidu ugovora...a o porodiljnoj naknadi nije bilo ni govora...nadalje na moje radno mjesto je po mom.odlasku na bolovanje dosla zenska i ostala i dan danas...a bolovanje je vodjeno kao rizicna trudnoca...
kapljica kise
Posts: 66
Joined: 24/04/2017 19:38

#7 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by kapljica kise »

Da ne otvaram novu temu, radi se o radnom pravu, tacnije o ZAKONU O RADU

Osoba je podnijela zalbu 2000. godine u vezi sa regulisanjem prava temeljena cl. 143. Zakon o radu i jutros je stigao odgovor, znaci nakon PUNIH 18 GODINA!!!!!!

Pise da je uvidom u dokumentaciju utvrdjeno da nedostaje neka dokumentacija.
Osoba je u medjuvremenu umrla, i oko 15 - ak godina bila penzioner.

Zanima me jel ovo normalna procedura, nakon 18 godina dobiti odgovor na zalbu od strane: Ministarstva zdravstva rada i socijalne zastite
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#8 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by muminovic »

kapljica kise wrote:Da ne otvaram novu temu, radi se o radnom pravu, tacnije o ZAKONU O RADU

Osoba je podnijela zalbu 2000. godine u vezi sa regulisanjem prava temeljena cl. 143. Zakon o radu i jutros je stigao odgovor, znaci nakon PUNIH 18 GODINA!!!!!!

Pise da je uvidom u dokumentaciju utvrdjeno da nedostaje neka dokumentacija.
Osoba je u medjuvremenu umrla, i oko 15 - ak godina bila penzioner.

Zanima me jel ovo normalna procedura, nakon 18 godina dobiti odgovor na zalbu od strane: Ministarstva zdravstva rada i socijalne zastite
U BIH je slabo sta normalno, ocigledno da su bili zagubili spis.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#9 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by L u c i f e r »

Drago mi je da vidim da konacno postajemo pravna drzava i da se poboljsava efikasnost rada nasih uhljebasa...
kapljica kise
Posts: 66
Joined: 24/04/2017 19:38

#10 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by kapljica kise »

muminovic wrote:
kapljica kise wrote:Da ne otvaram novu temu, radi se o radnom pravu, tacnije o ZAKONU O RADU

Osoba je podnijela zalbu 2000. godine u vezi sa regulisanjem prava temeljena cl. 143. Zakon o radu i jutros je stigao odgovor, znaci nakon PUNIH 18 GODINA!!!!!!

Pise da je uvidom u dokumentaciju utvrdjeno da nedostaje neka dokumentacija.
Osoba je u medjuvremenu umrla, i oko 15 - ak godina bila penzioner.

Zanima me jel ovo normalna procedura, nakon 18 godina dobiti odgovor na zalbu od strane: Ministarstva zdravstva rada i socijalne zastite
U BIH je slabo sta normalno, ocigledno da su bili zagubili spis.
Slazem se, naravno, malo sta je normalno kod nas, ali 18 GODINA!!!!!!!!!
Bukvalno sam sokirana
Gdje mi zivimo.... :-)
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#11 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by muminovic »

kapljica kise wrote:
muminovic wrote:
kapljica kise wrote:Da ne otvaram novu temu, radi se o radnom pravu, tacnije o ZAKONU O RADU

Osoba je podnijela zalbu 2000. godine u vezi sa regulisanjem prava temeljena cl. 143. Zakon o radu i jutros je stigao odgovor, znaci nakon PUNIH 18 GODINA!!!!!!

Pise da je uvidom u dokumentaciju utvrdjeno da nedostaje neka dokumentacija.
Osoba je u medjuvremenu umrla, i oko 15 - ak godina bila penzioner.

Zanima me jel ovo normalna procedura, nakon 18 godina dobiti odgovor na zalbu od strane: Ministarstva zdravstva rada i socijalne zastite
U BIH je slabo sta normalno, ocigledno da su bili zagubili spis.
Slazem se, naravno, malo sta je normalno kod nas, ali 18 GODINA!!!!!!!!!
Bukvalno sam sokirana
Gdje mi zivimo.... :-)
Na sudu imas desetine hiljada predmeta starijih od 20 godina :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

A samo 2.2 miliona neresenih.

Kantonalni sud Sarajevo na danasnji dan rijeseva predmete iz 2011 godine.
kapljica kise
Posts: 66
Joined: 24/04/2017 19:38

#12 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by kapljica kise »

muminovic wrote:
Na sudu imas desetine hiljada predmeta starijih od 20 godina :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

A samo 2.2 miliona neresenih.

Kantonalni sud Sarajevo na danasnji dan rijeseva predmete iz 2011 godine.

Aaaaaaa sad si mi pokvario momenat :mrgreen:

Mogao si me pustiti da se ibretim jos malo :mrgreen:
Questio
Posts: 46
Joined: 04/07/2012 12:12

#13 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Questio »

.
Last edited by Questio on 06/04/2019 18:27, edited 1 time in total.
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#14 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by liaar »

Znam da se kod nas u firmi praktikovalo da se da otkazni rok i onda ispuca godišnji na čitav period tog otkaznog roka, dok nije direktoru dodijalo pa napravio izmjene.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#15 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Bloo »

Questio wrote:Da ne otvaram novu temu, zna li neko sta se desava u situaciji kada se za vrijeme otkaznog roka ode na bolovanje!? Da li otkazni rok "miruje" dok se ne vrati sa bolovanja ili "teče" dalje?
Hvala
Otkazni miruje u slucaju bolovanja, ali ne i u slucaju godisnjeg.
User avatar
Atena
Posts: 137
Joined: 15/09/2012 14:35

#16 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Atena »

Ako se neko upoznao sa novim zakonom o PIO:
Radnik je u starosnoj penziji i bio je na određeno angažovan u firmi do 15.06.2018.godine i osiguran regularno. E sad po novom zakonu ne može penzija i posao zajedno, ili jedno ili drugo, pa je već sada za mjesec mart dobio rješenje o obustavljanju penzije jer je u radnom odnusu. Ii to je O.K. Naveli su da će javiti u RH da ovustave i njihov dio penzije. I to je O.K. Međutim u rješenju stoji da ne može penziju pokrenuti ponovo najmanje 6 mjseci od rješenja. Pitanje: odakle im ova ideja, ima li to u zakonu(pravilnik kanda još nije donešen) , da li je to regularno obzirom da će radnik 15.0.6 da prekine radni odnos? U rješenju stoji mogućnost žalbe.
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#17 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by human01d »

Atena wrote:Ako se neko upoznao sa novim zakonom o PIO:
Radnik je u starosnoj penziji i bio je na određeno angažovan u firmi do 15.06.2018.godine i osiguran regularno. E sad po novom zakonu ne može penzija i posao zajedno, ili jedno ili drugo, pa je već sada za mjesec mart dobio rješenje o obustavljanju penzije jer je u radnom odnusu. Ii to je O.K. Naveli su da će javiti u RH da ovustave i njihov dio penzije. I to je O.K. Međutim u rješenju stoji da ne može penziju pokrenuti ponovo najmanje 6 mjseci od rješenja. Pitanje: odakle im ova ideja, ima li to u zakonu(pravilnik kanda još nije donešen) , da li je to regularno obzirom da će radnik 15.0.6 da prekine radni odnos? U rješenju stoji mogućnost žalbe.
Rok od šest mjeseci po Zakonu o PIO/MIO je u vezi sa pravom da nakon minimalno provedenih šest mjeseci u periodu obaveznog osiguranja (radni staž) ima pravo usklađivanja nove penzije na osnovu novog staža (ako bude bolja plata i veći doprinosi na platu, u nekom manjem procentu bi se i penzija povećala). Svakako, po završetku obaveznog osiguranja (radnog staža) osiguranik ima pravo podnijeti zahtjev za isplatu ranije priznate penzije (ako je radio manje od šest mjeseci)
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#18 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Filter »

da ne otvaram novu temu...

koji je pravni put da se ostvari priznavanje nivoa strucne spreme i koeficijenta.
situacije je da firma u kojoj je osoba zaposlena ima ugovor za 7. nivo strucne spreme (inzinjer)
po platnoj listi se vodi kao visi tehnicar tj. 6. stepen a u sustini osoba je magistar 8. stepen.
kadrovska sluzba ne zeli da sa izjasni o razlozima nepriznavanja strucne spreme i svaki upit i zahtjev je ostao bez odgovora
medjutim, to nije slucaj sa svim kolegama. nekima je priznata sprema, nekima nije.
svi su zavrsili isti fakultet, svi novi koji se zaposljavaju dobijaju koeficijent. drugi odjeli u istoj fimi koji imaju radnike te spreme i fakulteta imaju priznat nivo. problem je samo u jednoj jedinici. direktora to uopste ne interesuje. u pitanju je drzavna firma.

elem, kome se obratiti, koji je put?
hvala
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#19 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Haris.ba »

Pošalješ zahtjev za postupanje u skladu sa ugovorom o radu. Moraju ti pismeno odgovoriti u roku od 30 dana.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#20 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Bloo »

Preko protokola. :mrgreen:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#21 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by wewa »

Bloo wrote:Preko protokola. :mrgreen:
jos bolje preko preporucene poste, s povratnicom.

a ako se ne ocituju u roku od 30 dana, traziti pristup informacijama o predmetu na osnovu Zakona o slobodi pristupa informacijama.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#22 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Bloo »

wewa wrote:
Bloo wrote:Preko protokola. :mrgreen:
jos bolje preko preporucene poste, s povratnicom.

a ako se ne ocituju u roku od 30 dana, traziti pristup informacijama o predmetu na osnovu Zakona o slobodi pristupa informacijama.
:thumbup:
gidra
Posts: 3523
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#23 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by gidra »

Ključna je sistematizacija radnih mjesta u tvom sektoru, džaba ti i 10 fakulteta ako nema predviđeno radno mjesto sistematizacijom.
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#24 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by Filter »

@Haris.ba
poslan zahtjev, nikad nije odgovoreno

@wewa & Bloo
islo se i preko protokola... opet bez odgovora

@gidra
ima radno mjesto mjesto predvidjeno sistematizacijom, na tom mjestu i radi... ali bez pripadajuce plate


sad je dobio prijedlog da ide preko sindikata tj. pravnika sindikata

ps. u pitanju je meni bliska osoba, koja se zeza sa ovim vec jako dugo
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#25 Re: Radno pravo-hitno savjet

Post by wewa »

Filter wrote:@Haris.ba
poslan zahtjev, nikad nije odgovoreno

@wewa & Bloo
islo se i preko protokola... opet bez odgovora

@gidra
ima radno mjesto mjesto predvidjeno sistematizacijom, na tom mjestu i radi... ali bez pripadajuce plate


sad je dobio prijedlog da ide preko sindikata tj. pravnika sindikata

ps. u pitanju je meni bliska osoba, koja se zeza sa ovim vec jako dugo
onda tuzba, ili dopis direktoru na ruke kojim se izrazava namjera koristenja pravnih lijekova
Post Reply