Radno iskustvo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#1 Radno iskustvo

Post by Zvek »

Na konkursu traze radno iskustvo. Zanima me kako se ono dokazuje, ima li kakva potvrda na birou?
Ne bih da trazim potvrdu od firme, jer nisam siguran kako bi na to poslodavci gledali. :sad:
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#2 Re: Radno iskustvo

Post by Zvek »

Ima li ko kakvu informaciju?
User avatar
daddy_cool
Posts: 175
Joined: 05/03/2008 15:33

#3 Re: Radno iskustvo

Post by daddy_cool »

Potvrda iz PIO (uvjerenje o radnom stažu) - tzv. listing, gdje se nalaze podaci o prethodnim radnim mjestima. Ako se ne varam koštala je 20 KM i bude gotova za dan. Ispravite me ako se šta promijenilo...
Last edited by daddy_cool on 12/08/2011 15:03, edited 1 time in total.
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#4 Re: Radno iskustvo

Post by Zvek »

Hvala probacu.
User avatar
Better Man
Posts: 16764
Joined: 01/10/2006 20:10

#5 Re: Radno iskustvo

Post by Better Man »

Zvek wrote:Na konkursu traze radno iskustvo. Zanima me kako se ono dokazuje, ima li kakva potvrda na birou?
Ne bih da trazim potvrdu od firme, jer nisam siguran kako bi na to poslodavci gledali. :sad:

Pa od koga češ nego od firme gdje si prije radio! To ti je najednostavnije i ništa te ne košta. što bi đaba davao pare Pio-u.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#6 Re: Radno iskustvo

Post by Gray »

Better Man wrote:
Zvek wrote:Na konkursu traze radno iskustvo. Zanima me kako se ono dokazuje, ima li kakva potvrda na birou?
Ne bih da trazim potvrdu od firme, jer nisam siguran kako bi na to poslodavci gledali. :sad:

Pa od koga češ nego od firme gdje si prije radio! To ti je najednostavnije i ništa te ne košta. što bi đaba davao pare Pio-u.

Vjerovatno još radi u toj firmi pa ne želi da vide da traži drugi posao.
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#7 Re: Radno iskustvo

Post by SaMaster »

Better Man wrote:
Zvek wrote:Na konkursu traze radno iskustvo. Zanima me kako se ono dokazuje, ima li kakva potvrda na birou?
Ne bih da trazim potvrdu od firme, jer nisam siguran kako bi na to poslodavci gledali. :sad:

Pa od koga češ nego od firme gdje si prije radio! To ti je najednostavnije i ništa te ne košta. što bi đaba davao pare Pio-u.
Nemoj biti smijesan, ovo ti ne üpije vode i nema nikakav pravni osnov. To ti mogu i ja napisati i udariti tamoneki lijevi pecat.

Covjek te je dobro uputio. PIO, ali ona zgrada na Malti, ne na socijalnom. Neboder pored INA poslovnice i kosta 10KM.
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#8 Re: Radno iskustvo

Post by Zvek »

OK hvala svima. Radim jos u firmi, ali bih se rado prebacio negdje drugo.
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#9 Re: Radno iskustvo

Post by SaMaster »

Zvek wrote:OK hvala svima. Radim jos u firmi, ali bih se rado prebacio negdje drugo.
Nema to veze gdje ti trenutno radis i sta. Na listingu svakako pisu samo sifre i nije vidljivo(bar ne laiku) o kojim firmama se radi. No to ne treba da te brine. Poslodavac(trenutni) ne mora niti zna da si ti vadio taj listing osim ako mu ti licno ne kazes.

Samo polako, otidji tamo, trazi potvrdu o radnom stazu, platis 10KM i sutra dodjes po isto. ;-)
User avatar
Better Man
Posts: 16764
Joined: 01/10/2006 20:10

#10 Re: Radno iskustvo

Post by Better Man »

SaMaster wrote:
Better Man wrote:
Zvek wrote:Na konkursu traze radno iskustvo. Zanima me kako se ono dokazuje, ima li kakva potvrda na birou?
Ne bih da trazim potvrdu od firme, jer nisam siguran kako bi na to poslodavci gledali. :sad:

Pa od koga češ nego od firme gdje si prije radio! To ti je najednostavnije i ništa te ne košta. što bi đaba davao pare Pio-u.
Nemoj biti smijesan, ovo ti ne üpije vode i nema nikakav pravni osnov. To ti mogu i ja napisati i udariti tamoneki lijevi pecat.

Covjek te je dobro uputio. PIO, ali ona zgrada na Malti, ne na socijalnom. Neboder pored INA poslovnice i kosta 10KM.
Nisam smijesan! Da sad organizacija gdje ja radim raspise konkurs i da se Ti prijavis validan dokaz o tvom radnom stazu bi bio onaj od tvog biviseg ili jos uvijek aktuelnog poslodavca.
User avatar
Duhovni Vođa
Posts: 758
Joined: 16/08/2008 08:35
Location: I shall release you all!

#11 Re: Radno iskustvo

Post by Duhovni Vođa »

better man ohani malo. ne može tvoj poslodavac biti relevantniji od institucije koja se time bavi.

evo moj babo ima firmu koja proizvodi hemijske proizvode, a ja završio DIF. i on mi napiše potvrdu da kod njega zadnjih pet godina radim na proizvodnji hemijskih proizvoda.....

a u piu nula.

znači, poslodavac može da škraba šta mu je drago, ali ti se vodiš u piu na određenom radnom mjestu i to je jedini relevantan dokument.

sasvim druga stvar je preporuka poslodavca, to je sasvim drugi par rukava.
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#12 Re: Radno iskustvo

Post by swirl »

Ako je uslov konkursa rad na istim ili slicnim poslovima, moras donijeti potvrde od prijasnjih poslodavaca kako bi dokazao da imas radno iskustvo koje se trazi, kao i da ispunjavas uslove konkursa - rad na istim ili slicnim poslovima. Takdjer, da se zna, i volonterski rad se priznaje kao radno iskustvo. Potvrda od PIO je potvrda o radnom stazu, a ne o radnom iskustvu. Pozdrav.
User avatar
skahu
Posts: 225
Joined: 14/03/2007 18:12
Location: Rajvosa

#13 Re: Radno iskustvo

Post by skahu »

Zvek wrote:OK hvala svima. Radim jos u firmi, ali bih se rado prebacio negdje drugo.
Tako ujedno možeš provjeriti da li je sadašnji poslodavac redovno uplaćivao svoje obaveze po osnovu PIO
User avatar
Duhovni Vođa
Posts: 758
Joined: 16/08/2008 08:35
Location: I shall release you all!

#14 Re: Radno iskustvo

Post by Duhovni Vođa »

swirl wrote:Ako je uslov konkursa rad na istim ili slicnim poslovima, moras donijeti potvrde od prijasnjih poslodavaca kako bi dokazao da imas radno iskustvo koje se trazi, kao i da ispunjavas uslove konkursa - rad na istim ili slicnim poslovima. Takdjer, da se zna, i volonterski rad se priznaje kao radno iskustvo. Potvrda od PIO je potvrda o radnom stazu, a ne o radnom iskustvu. Pozdrav.
kod potvrde iz pia meni stoji radno mjesto i radni zadaci koje sam obavljao. samo sto ta potvrda kosta 20 KM, dakle za taj listing treba doplatiti još 10 KM.
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#15 Re: Radno iskustvo

Post by medvjed23 »

mislim da je potvrda poslodavca dovoljna... i besplatna...
Zvek wrote:Na konkursu traze radno iskustvo. Zanima me kako se ono dokazuje, ima li kakva potvrda na birou?
Ne bih da trazim potvrdu od firme, jer nisam siguran kako bi na to poslodavci gledali. :sad:
http://www.adsfbih.gov.ba/index.php?lan ... 3&view=240

predaj zahtjev za izdavanje potvrde zajedno sa otkazom... ili zamoli referenta za kadrovske poslove da ti je otkuca i da je odnese direktoru radi potpisa...
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#16 Re: Radno iskustvo

Post by Zvek »

Ako njih budem trebao da molim donji sam :) Odmah će reći kupi papire što si ovamo dolazio. U firmi sam 3 mjeseca a nije neka sreća, pa bih ako šta naleti potražio nešto bolje. Raspisan je jedan konkurs pa sam mislio da pokušam, a ako ne uspije da nastavim u sadašnjoj firmi.
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#17 Re: Radno iskustvo

Post by medvjed23 »

Zvek wrote:Ako njih budem trebao da molim donji sam :) Odmah će reći kupi papire što si ovamo dolazio. U firmi sam 3 mjeseca a nije neka sreća, pa bih ako šta naleti potražio nešto bolje. Raspisan je jedan konkurs pa sam mislio da pokušam, a ako ne uspije da nastavim u sadašnjoj firmi.
nazovi firmu koja je raspisala konkurs... valjda znaju šta traže... :) meni su, primjera radi, u ministarstvu odbrane tražili ovjerenu kopiju radne knjižice...valjda možeš izmisliti neki razlog da uzmeš knjižicu na revers...

neke firme/institucije traže potvrdu od poslodavca... to za tebe nije baš najsretnija opcija...

nikad nisam čuo da neko traži listing PIO-a... al eto... to je pouzdan dokaz o radnom iskustvu pa će najvjerovatnije imati prođu...

uglavnom, nazoveš i riješiš nedoumice...
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#18 Re: Radno iskustvo

Post by SaMaster »

Better Man wrote:
SaMaster wrote:
Better Man wrote:
Pa od koga češ nego od firme gdje si prije radio! To ti je najednostavnije i ništa te ne košta. što bi đaba davao pare Pio-u.
Nemoj biti smijesan, ovo ti ne üpije vode i nema nikakav pravni osnov. To ti mogu i ja napisati i udariti tamoneki lijevi pecat.

Covjek te je dobro uputio. PIO, ali ona zgrada na Malti, ne na socijalnom. Neboder pored INA poslovnice i kosta 10KM.
Nisam smijesan! Da sad organizacija gdje ja radim raspise konkurs i da se Ti prijavis validan dokaz o tvom radnom stazu bi bio onaj od tvog biviseg ili jos uvijek aktuelnog poslodavca.

Dobro, hajde da vidimo:

Tvoja firma raspise konkurs za neku poziciju i trazi 5god radnog iskustva. Ja trenutno u ovoj firmi radim 2 godine, a od mog jarana stari ima firmu koja se bavi slicnim poslovima kao i tvoja firma. Odem covjeku i on mi napise da sam ja kod njega radio 4 godine i uadri pecat. Sve ok...

Jel tvoja firma i ovo priznaje? Da li bi ti to nekome priznavao? Zbog ovakvih manipulacija i postoji ta potvrda...
User avatar
Duhovni Vođa
Posts: 758
Joined: 16/08/2008 08:35
Location: I shall release you all!

#19 Re: Radno iskustvo

Post by Duhovni Vođa »

upravo tako Samaster. :thumbup:
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#20 Re: Radno iskustvo

Post by medvjed23 »

:roll: jbg... nisu ni poslodavci toliki klocevi...

tu je foru lahko provaliti uvidom u radnu knjižicu, listing PIO-a ili evidencije Porezne uprave...

poslodavac koji bi izdao takvu potvrdu sa netačnim podacima sebi bi stvorio probleme a ne bi pomogao radniku... pretpostavljam da se to ne radi... pretpostavljam da to pretpostavljaju :D i ljudi koji smatraju potvrde poslodavca relevantnim dokazom radnog iskustva.

elem, može dokaz biti i pregled prijava i odjava iz Porezne uprave... samo ne znam ko to može uzeti i plaća li se... referenti koji vrše prijave i odjave radnika mogu to dobiti besplatno... za ostale ne znam... vjerovatno mogu i radnici u pitanju...
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#21 Re: Radno iskustvo

Post by talić »

Ako ti treba za privatnu firmu zaboravi na takva uvjerenja. Niti su mi kad tražili niti bi ja kome tražio. Mora postojati povjerenje od prve minute između poslodavca i tebe. Dovoljno je da kažeš šta si radio i gdje a tvoje znanje, energija i zainteresovanost su glavni aduti na razgovoru. Samopouzdanje je također korisno ako ne prelazi u aroganciju.
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#22 Re: Radno iskustvo

Post by Zvek »

Posaljem ja oca da mi izvadi potvrdu u zavodu u Hrasnom, kad oni odselili u Envera Sehovica. Ode on tamo, kazu mu zahtjev se mora licno podnijeti ili drugi uz punomoc. Ovjerim punomoc i dam mu da im ponese, kad mu oni sad kazu da izdaju potvrde samo za proslu godinu i posalju ga u opštinu stanovanja. Oni naravno izdaju samo poreznu karticu, tako da od potvrde o zaposlenosti nema nista (makar za mene).
Za konkurs cu poslati ugovor o radu koji je kod mene i napisati da je godisnji u firmi pa potvrdu mogu donijeti naknadno.
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#23 Re: Radno iskustvo

Post by swirl »

Zvek wrote:Posaljem ja oca da mi izvadi potvrdu u zavodu u Hrasnom, kad oni odselili u Envera Sehovica. Ode on tamo, kazu mu zahtjev se mora licno podnijeti ili drugi uz punomoc. Ovjerim punomoc i dam mu da im ponese, kad mu oni sad kazu da izdaju potvrde samo za proslu godinu i posalju ga u opštinu stanovanja. Oni naravno izdaju samo poreznu karticu, tako da od potvrde o zaposlenosti nema nista (makar za mene).
Za konkurs cu poslati ugovor o radu koji je kod mene i napisati da je godisnji u firmi pa potvrdu mogu donijeti naknadno.
Ako apliciras na konkurs u drzavnoj sluzbi, nece ti to priznati, i bit ces odbijen na konkursu, samo da znas.
L@BuD
Posts: 347
Joined: 21/04/2010 00:44

#24 Re: Radno iskustvo

Post by L@BuD »

talić wrote:Ako ti treba za privatnu firmu zaboravi na takva uvjerenja. Niti su mi kad tražili niti bi ja kome tražio. Mora postojati povjerenje od prve minute između poslodavca i tebe. Dovoljno je da kažeš šta si radio i gdje a tvoje znanje, energija i zainteresovanost su glavni aduti na razgovoru. Samopouzdanje je također korisno ako ne prelazi u aroganciju.
Da naravno ljudi napucaju svoje CV-ovi to bi reko čovjek stručnjaci a nisu dana radili.Zato mnogi privatnici prave grešku što umjesto da traže konkretnost i činjenice obično padaju na uljepšane CV-ove i motivaciona pisma dok oni korektni koji pišu istinu ispadnu donji.
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#25 Re: Radno iskustvo

Post by Zvek »

Privatna je firma, valjda će mi uvažiti ovaj Ugovor a onda ću im na intervjuu objasniti o čemu se radi :)
Post Reply