Radnja za pse,mace itd ?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#26 Re: Radnja za pse,mace itd ?

Post by Pasiflora »

Vanja Udiljak wrote:Procitala sam vase postove i vidim da je neko spomenuo cetku Furminator, ta se cetka moze kupiti u Zenici, ja sam je danas kupila jer imam sijamskog macka Felix-a kojem dosta opada dlaka i moram reci da bolju cetku nisam nikada u zivotu vidjela, extra je skida sve s krzna, a macu ne cupa :-D cetka se moze kupiti u prodavnici Pet shop koja je na Staroj pijaci ili bolje,preko puta RMK zgrade i kosta 35 KM. u toj prodavnici imaju i sljedece vrste hrane: Royal, Hills, i mnoge druge pa ako neko bude dolazio u Ze moze si kupiti :o Pozdrav
ZEZAS?????????? Ja je narucilaiz US i sramota me je reci koliko sam platila :sad:
Ljetos sam ih trazila u Hrvatskoj i one najvece su kostale 550kn. Katastrofa.
Bez obzira na cijenu - preporucila bih furminator svima, pogotovo vlasnicima dugodlakih pasmina. Cetkam psa svakih 15 dana po 10-tak minuta (tako pise u uputstvu - sve drugo moze biti previse, pas moze ostati bez dlake). Zaista je istina - opadanje se smanjilo preko 90%. Sve preporuke za furminator!
User avatar
hator
Posts: 6
Joined: 28/10/2009 17:39

#27 Re: Radnja za pse,mace itd ?

Post by hator »

Furminator nije za dugodlake pse nego za pse sa kracom dlakom i podlakom.Ako ga grubo koristite na psu moze doci do iritacije koze.Ima ga i kod nas kupiti u nekim prodavnicama ali nije neke kvalitete u biti posluzice svrsi.Sto se tice hrane,svaki pas nije isti kao ni covjhek,nekom pase ovo nekom ono odgovara.Skupu hranu kad kupujete i podjelite u obroke np.15 kg Rojala medijum adult na jednom psu od 23 kg vam vreca ta moze trajati 2 mjeseca,sto kad se iskalkulise cijena te vrece sa obrocima izadje da jedan takav pas pojede dnevno 2 km i nek mi neko kaze da je to skupo ,nego smo mi jedni snobovi pa nam pas ispadne najmodernija kanta za smece.Niko mi nemoze reci da mu je jeftinije kupovati i kuhati posebno za psa ako se misli pritom da pas bude zdrav i sve ok(da dobije dnevno dovoljnu kolicinu vitamina i minerala).Jeftina hrana je ok ali kad se sabere koliko ona dnevno kosta pa se sabere na mjesec ispadne najskuplja,i sa takvom hranom pas bude lijep i zdrav dok je mlad a vec kasnije se pocnu javljati problemi,gdje se vise potrosi na veterinara nego na ista drugo.Radnje za kucne ljucimce imas u svakom dijelu grada,sve su uglavnom snadbjevene isto,razliku u kvaliteti nemas -sve je jednako.
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#28 Re: Radnja za pse,mace itd ?

Post by Friesian »

sto se tice toga da nekom psu odgovara ova ili ona hrana zavisi od toga na sta se navikne od malena... svaka cast izuzecima koji mozda boluju od neke bolesti, alergije, i sl. pa moraju posebnu hranu jesti...
hator wrote:Skupu hranu kad kupujete i podjelite u obroke np.15 kg Rojala medijum adult na jednom psu od 23 kg vam vreca ta moze trajati 2 mjeseca,sto kad se iskalkulise cijena te vrece sa obrocima izadje da jedan takav pas pojede dnevno 2 km i nek mi neko kaze da je to skupo
molio bih da mi se ovo malo pojasni jer mi stvarno nije jasno... mislim na kalkulisanje... koliko puta dnevno se taj pas hrani? da li se hrana mjesa sa drugom hranom?
ja svom psu kupujem vrece od 20kg hrane i nikad mi nije moglo to trajati 2 mjeseca bez obzira sto mjesam sa ostalom hranom i sto u neki od obroka ubacim nesto drugo osim dehidrirane hrane...
(20kg Canillou hrane=28KM)+(1kg pilecih vratova=2KM x 2)+(otprilike 5 tunjevina mjesecno=5KM) = 37KM mjesecno
pa izracunaj koliko to sve kosta... jede dva puta dnevno i kao sto rekoh ova kolicina mi traje oko 1 mjesec pa mozda malo i vise...
sto se tice i samog zdravlja kod ovog "nekvalitetnog" hranjenja evo i dokaza:
Image

vecina ljudi koji je ranije nisu upoznali misle da ima godinu dana iako ima 4... izabr'o sam ovu sliku jer se najbolje vidi dlaka... a pored svega ovoga ima i toliko kondicije da moze sa konjima pretrcati nekih 10-ak kilometara ili samnom otici sa Dobrinje do Misevica pjeske sto je udaljenosti 18km...


dakle niko ne kaze da je onaj ko ulaze u psa maksimalno jednostavno snob vec da to nije prijeko potrebno... to je vise luksuz iako je i samo drzanje psa luksuz... prema tome ja svoje pare za koje bi mogao kupovati tu preskupu hranu vise volim ostaviti na rezervi za "ne daj Boze"...

jedini razlog zasto sve ovo pisem je netacan navod da jeftina hrana ustvari kasnije dovodi do problema... moja kuja nije jedini dokaz jer ih imam jos... kao npr. jednu kuju dobermana koja je uginula sa 12 godina starosti (i to zbog prejedanja) a na sebi nije imala niti jednu jedinu sijedu dlaku... hrana je bila veoma slicne recepture...
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#29 Re: Radnja za pse,mace itd ?

Post by Cholina_Lokica »

apsolutno netacno da jeftinija hrana dovodi do problema, mom psu je trnutno malo jace od 15 godina. jede chappy konzerve zadnjih 5-6 godina, uz dodatak hrane koju i ja jedem, voce povrce, riba...
rodjen u ratu, kad apsolutno nije bilo izbora sta da se jede, i kad mu je najpotrebija kvalitetna hrana bila, toga u sarajevu nije bilo :D tako da je jadan jeo sta je stigao... bolestan je rijetko kad... sa svojih 15 godina trci, skace, igra se, savrseno vitalan i zdrav pas, mrene nema, cuje...

i ne baljezgaj bludalastine da se mora skupa hrana kupovati....
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#30 Re: Radnja za pse,mace itd ?

Post by Pasiflora »

hator wrote:Furminator nije za dugodlake pse
Ne bih se slozila sa tobom. Vidi ovo:

http://www.furminator.com/

Svakako se slazem da je najbolji za pse sa podlakom.
User avatar
LilBear
Posts: 112
Joined: 12/02/2007 21:45

#31 Re: Radnja za pse,mace itd ?

Post by LilBear »

@Friesian, :thumbup: za savrsen dokaz..

molila bih upucenije da mi objasne kako royal canin i slicne hrane mogu biti najbolji izbor za psa kad im je ovakav sastav: kukuruz, dehidrirati pileceg mesa, kukuruzno brasno, kukuruzni gluten, zivotinjska mast, zivotinjski proteini, repina pulpa, sojino ulje, kvasac, riblje ulje, mineralne tvari, suho jaje itd. (redoslijed sastojaka u royal canin hrani)?! hvala unparijed.

a sto se tice veterinara, do sad najbolja iskustva imam s mustafom mrkulicem.
User avatar
hator
Posts: 6
Joined: 28/10/2009 17:39

#32 Re: Radnja za pse,mace itd ?

Post by hator »

sitno wrote:
hator wrote:Furminator nije za dugodlake pse
Ne bih se slozila sa tobom. Vidi ovo:

http://www.furminator.com/

Svakako se slazem da je najbolji za pse sa podlakom.
Na ovom linku ako su ovo dugodlaki psi onda je mlijeko crno,ali nema veze.
Vizavi hrane ja sam i napomenula da svaki pas nije isti.Kakica kod psa treba da je kompaktna a ne mekana a kamoli proljevasta i niko mi nemoze reci da pas koji jede nasu hranu i jeftiniju dehidriranu hranu da je to ok.Svako ima svoje misljenje,ja sam iznijela svoje i postujem svacije.U biti svi mi volimo nase ljubimce pa kako god da ih hranimo :D
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#33 Re: Radnja za pse,mace itd ?

Post by Friesian »

slazem se sa ovom posljednjom recenicom... ali ove prethodne me tjeraju da uslikam i kakicu uzrokovanu tom jeftinom hranom... :D pa ako hocete radocu i to uraditi... kako bi na Pedigreu rekli: "Imam cvrst dokaz za to..." :-D
i da, kliknuo sam na link i samo sam na kratko pregledao i s obzirom da sam vidio zlatnog retrivera a on spada u dugodlake pasmine onda to sve govori... na kraju krajeva moze se koristiti i za jedne i za druge...

@Lil Bear hvala... :D
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#34 Re: Radnja za pse,mace itd ?

Post by sedma_7 »

hator wrote:Furminator nije za dugodlake pse nego za pse sa kracom dlakom i podlakom.Ako ga grubo koristite na psu moze doci do iritacije koze.Ima ga i kod nas kupiti u nekim prodavnicama ali nije neke kvalitete u biti posluzice svrsi.Sto se tice hrane,svaki pas nije isti kao ni covjhek,nekom pase ovo nekom ono odgovara.Skupu hranu kad kupujete i podjelite u obroke np.15 kg Rojala medijum adult na jednom psu od 23 kg vam vreca ta moze trajati 2 mjeseca,sto kad se iskalkulise cijena te vrece sa obrocima izadje da jedan takav pas pojede dnevno 2 km i nek mi neko kaze da je to skupo ,nego smo mi jedni snobovi pa nam pas ispadne najmodernija kanta za smece.Niko mi nemoze reci da mu je jeftinije kupovati i kuhati posebno za psa ako se misli pritom da pas bude zdrav i sve ok(da dobije dnevno dovoljnu kolicinu vitamina i minerala).Jeftina hrana je ok ali kad se sabere koliko ona dnevno kosta pa se sabere na mjesec ispadne najskuplja,i sa takvom hranom pas bude lijep i zdrav dok je mlad a vec kasnije se pocnu javljati problemi,gdje se vise potrosi na veterinara nego na ista drugo.Radnje za kucne ljucimce imas u svakom dijelu grada,sve su uglavnom snadbjevene isto,razliku u kvaliteti nemas -sve je jednako.
Podapisujem :D
Post Reply