Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#26 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by mali_balon »

JCecotto wrote: 19/05/2021 09:09
seoBIH wrote: 19/05/2021 09:07
JCecotto wrote: 19/05/2021 09:04 Suština je da nekvalifikovani radnici tipa vozač ili portir zaradjuju + 2000 ili puno više
Sta je problem u tome ako poslodavac ovo placa?
Nije uopste problem.
Ali je licemjerno zaliti se onda na to, jer si bolje placen od bilo kojeg portira i vozaca u BiH.
Sto je licemjerni...on ima po zakonuodredjena prava i sada eto posto je preplaceni portir treba da se odrekne svojih prava...sto...
Licemjerno je tvoje razmisljanje, jebes tudja ptava dok se moja ne diraju.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#27 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by drndalo »

I ja tipujem na Arape, a ako jeste, nema sanse da ima 2 milje na ruke...

Ali, nije to tema. Jedini nacin je da oni sami pomisle da bi bilo potrebno to da uplacuju. S druge strane, mozda bi se sta tuzbom s dobrim advokatom moglo izburgijati, ali retroaktivno zbog manjeg talasanja. Ovako uzivo nista. Tuzices poslodavca kod kojeg radis? Moze, samo onda vise ne radis...

Bisera ce nesto poduzeti...? Aha, jasta ce...
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#28 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by teuta06 »

ma joj lako je ovako pametovati... što si pristao na takve uslove..ako je u pitanju neko radno mjesto na koje je radnik lako zamijenjiv (portir, vozač, spremačica), uvijek će biti"ajd ti kuci, ima ljudi koji ce radit bez osiguranja"... a naravno da ima

jedino ako je u pitanju poznavanje npr. jezika gdje imas 5 osoba u Sa da znaju taj jezik, pa mozes se dogovarati, pregovoarati, jer si potreban/a..ovako teško

generalno i kod nas i u ambasadama, po meni treba pristat na manju placu da budes osiguran ili da te poslodavac prijavi na vecu platu, a ne minimalac.. jer valja zaraditi mirovinu, a nemas staza jer si "u mladosti" radio na crno ili na minimalac prijavljen, pa minimalna mirovina
JCecotto
Posts: 246
Joined: 29/12/2020 23:35

#29 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by JCecotto »

Pa niko ti ne brani da sam sebi uplatis, ako vec imas visoku platu.
Ili da platis neko osiguranje.

Ja bih iskreno volio da postoji mogucnost izbora, pa da od poslodavca umjesto uplate ZZO-u, dobijem 50% od svog zdravstvenog osiguranja na ruke i usmjerim ih na privatno osiguranje.
Kad vidim koliko firma uplacuje za mene, bude mi muka, jer nemam nista od toga.

Lijecis se privatno, sve i jedan CT u zivotu sam sam platio, ovo s testovima ne smijem ni sabirati...

Do sada je za mene za 26 godina staza uplaceno brdo para, a kad nesto zapne, Sebija kaze No Pasaran.
BiBi911
Posts: 2889
Joined: 09/12/2018 17:47

#30 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by BiBi911 »

NediM17 wrote: 18/05/2021 21:42 Ovaj što se žali sigurno radi u nekoj od ambasada "bratskih islamskih" zemalja, samo oni se mogu ovako ponašati. I još možda poneka ambasada fukarskih zemalja.


Drug mi radi za tu bratsku ambasadu, rinta po 20h al mu kaze dobro radi sa bracom. Plata oko 2000 sve u koverti. 9 godina kod njih dana staza nema. Svakih nekoliko dana nake tablete tuši iz dubaia poslo mu seik...
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#31 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by Billy The Pljuc »

Munja nebeska wrote: 18/05/2021 14:21 Zdravo svima;

Imam pitanje vezano za prava bh radnika u stranim ambasadama u BiH. Naime zaposlenik sam jedne ambasade u Sarajevu i nisam prijavljen, nemam skoro pa nikakva prava. Platu dobivam na ruke u stranoj valuti. Kome se mogu obratiti u vezi ove situacije, a da ne izgubim posao. I ostali radnici u ambasadi nisu prijavljeni, pa cak i u dosta drugih ambasada je ista situacija. Znam da ima i onih kojima je sve regularno i redovno. Trebaju mi konkretni odgovori kome se mogu obratiti, a da nece narusiti moja prava. Hvala
Druže, ti si klasičan djelatnik oliti radnik po ugovoru i ono što ti stoji u istom nakon potpisivanja obje strane treba biti ispoštovano. Ukoliko imaš primjedbi na eventualno kršenje pojedinih stavki navedenih u ugovoru od strane poslodavca jedini smjer djelovanja ti je HR Office istog. Sve mimo toga je samo gubljenje vremena a vjerovatno i posla i iluzorno je očekivati da ti država BiH može i hoće pomoći.

Postoji doduše eventualni pokušaj djelovanja prema HR Office tvog poslodavca gdje bi svi lokalni uposlenici nastupili zajedno kao jedan i preko svog predstavnika ili nekoliko njih pokušali "izboriti" nekakve povoljnije uslove isključivo predlaganjem, nikako ucjenom ili pokušajem nekog štrajka jer će vas sve u vrlo kratkom roku pošutati.

Znači, ugovor koji si potpisao sadrži određena prava koje imaš, ukoliko je došlo do "breach of contract" narušavanjem nekih od njih, isključivi pravac djelovanja je HR Office, sve ostalo je pogrešno. Zaboravi da ćeš nekim eventualnim podizanjem tužbi postići nešto, niti su naši sudovi mjerodavni da se bave istim niti si ti vjerujem spreman podizati tužbu u zemlji koju ta ambasada predstavlja, pa tamo u nekom procesu možda uspjeti dokazati nešto.

Ovo ti pišem na osnovu ličnog iskustva, ugovor i samo ugovor, isti ti definiše prava koja imaš ili nemaš, sve mimo toga je mlaćenje prazne slame.

Primjer: Neću navoditi ime ambasade ali su lokalni uposlenici (uključujući i moju malenkost) imali pritužbe na masu stvari i kroz nekoliko sastanaka sa HR Office pripadajuće ambasade nam je pojašnjeno da nismo u pravu i da nemamo osnove za žalbe, taksativno, tačku po tačku, pri tome su se držali samo ugovora koji smo svako ponaosob potpisali.

Da ne duljim jer sam već i previše napisao, od prekovremenih sati, troškova prevoza, nemogućnosti korištenja zagarantovanog godišnjeg odmora u full-u, "lokalnog/domaćeg" osiguranja i "staža" itd.itd.

Sve i jednu stavku su pobili jer su negdje u ugovoru nevedene mogućnosti za određene stvari koje nam jelte nisu bile po volji, ovo zadnje a što je tebi možda i najbitnije, rečeno nam je da nam niko ne brani da se sami prijavimo i plaćamo doprinose i porez na plate koje su btw bile iznad prosjeka kod nas, kod pojedinaca daleko iznad s obzirom na godine provedene na tom poslu.

Konkretno ja lično, nakon pune tri godine provedene u toj ambasadi, na čuđenje svih, od poslodavca i kolega podjednako, sam dao otkaz i nafaku potražio na drugom mjestu.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#32 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by mali_balon »

Ovdje svega....laka predaja i suti i trpi...
U tim svim ugovorima ima stavka u opisu poslova i zaduzenja a obicno je zadnja a ide......i sve ostalo po naredbi poslodavca.....znaci ako poslodavac kaze skoci sa zgrade na glavi ti hop.....svako jutro sekretarica da oralno zadovolji sefa....cupkati na jednoj nozi.....opljackati banku i donijeti pare sefu....sta, pa to pise u ugovoru ako se ne ispostuje ugovor sljedi otkaz......da ima HR ima i pravna sluzba ali te sluzbe su tu da sluze prije svega poslodavcu i njegovim interesima pa tek onda radniku, ako mu se interesi ne kose sa poslodavcevim........
Samo angazovati advokata i te kako ima materijala za tuzbe
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#33 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by Billy The Pljuc »

Pa eto neka pokuša ako ništa potražiti pravni savjet kod nekog od lokalnih advokata i vjerujem da će dobiti odgovor može li se i kako se može poslodavac tužiti. Čak i da se pronađe način za tužbu a u što čisto sumnjam prosto ne vjerujem, jedna stvar je gotovo pa sigurna, onog momenta kad poslodavac postane svjestan takvog načina djelovanja jednog ili više uposlenika slijede procedure i postupci da se isti riješe nezadovoljnika.

Moj savjet je u svakom slučaju da dobro prostudira ugovor i eventualne anekse istog ili neke druge akte koji su mu stavljeni na znanje pa tek onda pokuša djelovati. Najispravniji način u očima poslodavca je djelovanje prema HR Office i eventualnom uredu za žalbe koji bi isti trebao imati.

Sve mimo toga je čisti avanturizam koji će 99% rezultovati gubitkom posla.
Munja nebeska
Posts: 17
Joined: 21/07/2018 17:12

#34 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by Munja nebeska »

teuta06 wrote: 19/05/2021 11:57 ma joj lako je ovako pametovati... što si pristao na takve uslove..ako je u pitanju neko radno mjesto na koje je radnik lako zamijenjiv (portir, vozač, spremačica), uvijek će biti"ajd ti kuci, ima ljudi koji ce radit bez osiguranja"... a naravno da ima

jedino ako je u pitanju poznavanje npr. jezika gdje imas 5 osoba u Sa da znaju taj jezik, pa mozes se dogovarati, pregovoarati, jer si potreban/a..ovako teško

generalno i kod nas i u ambasadama, po meni treba pristat na manju placu da budes osiguran ili da te poslodavac prijavi na vecu platu, a ne minimalac.. jer valja zaraditi mirovinu, a nemas staza jer si "u mladosti" radio na crno ili na minimalac prijavljen, pa minimalna mirovina
Pristao sam na uslove, zato sto nemam drugog posla. Mene niko ne dira, ali plata od 12 stoja i 20 dana godisenjeg je sve sto imas u 21 vijeku. Pa ja necu da pristanem da budem rob. Izgirat cu ovo jer nije uredu da nas muzu a kao prave se fini ovde...
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#35 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by Project Ashe »

Munja nebeska wrote: 19/05/2021 15:04
teuta06 wrote: 19/05/2021 11:57 ma joj lako je ovako pametovati... što si pristao na takve uslove..ako je u pitanju neko radno mjesto na koje je radnik lako zamijenjiv (portir, vozač, spremačica), uvijek će biti"ajd ti kuci, ima ljudi koji ce radit bez osiguranja"... a naravno da ima

jedino ako je u pitanju poznavanje npr. jezika gdje imas 5 osoba u Sa da znaju taj jezik, pa mozes se dogovarati, pregovoarati, jer si potreban/a..ovako teško

generalno i kod nas i u ambasadama, po meni treba pristat na manju placu da budes osiguran ili da te poslodavac prijavi na vecu platu, a ne minimalac.. jer valja zaraditi mirovinu, a nemas staza jer si "u mladosti" radio na crno ili na minimalac prijavljen, pa minimalna mirovina
Pristao sam na uslove, zato sto nemam drugog posla. Mene niko ne dira, ali plata od 12 stoja i 20 dana godisenjeg je sve sto imas u 21 vijeku. Pa ja necu da pristanem da budem rob. Izgirat cu ovo jer nije uredu da nas muzu a kao prave se fini ovde...
A jesil ti potpisao kakav ugovor kolega? Jer ako nisi ti si obični radnik na crno i nemaš nikakvih prava, nažalost. Ako jesi, koji je to ugovor u pitanju moraš nam reći. Ako nije problem i da nam postaviš taj ugovor ovdje pa da pogledamo.
Last edited by Project Ashe on 19/05/2021 15:37, edited 1 time in total.
Munja nebeska
Posts: 17
Joined: 21/07/2018 17:12

#36 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by Munja nebeska »

Billy The Pljuc wrote: 19/05/2021 12:46
Munja nebeska wrote: 18/05/2021 14:21 Zdravo svima;

Imam pitanje vezano za prava bh radnika u stranim ambasadama u BiH. Naime zaposlenik sam jedne ambasade u Sarajevu i nisam prijavljen, nemam skoro pa nikakva prava. Platu dobivam na ruke u stranoj valuti. Kome se mogu obratiti u vezi ove situacije, a da ne izgubim posao. I ostali radnici u ambasadi nisu prijavljeni, pa cak i u dosta drugih ambasada je ista situacija. Znam da ima i onih kojima je sve regularno i redovno. Trebaju mi konkretni odgovori kome se mogu obratiti, a da nece narusiti moja prava. Hvala
Druže, ti si klasičan djelatnik oliti radnik po ugovoru i ono što ti stoji u istom nakon potpisivanja obje strane treba biti ispoštovano. Ukoliko imaš primjedbi na eventualno kršenje pojedinih stavki navedenih u ugovoru od strane poslodavca jedini smjer djelovanja ti je HR Office istog. Sve mimo toga je samo gubljenje vremena a vjerovatno i posla i iluzorno je očekivati da ti država BiH može i hoće pomoći.

Postoji doduše eventualni pokušaj djelovanja prema HR Office tvog poslodavca gdje bi svi lokalni uposlenici nastupili zajedno kao jedan i preko svog predstavnika ili nekoliko njih pokušali "izboriti" nekakve povoljnije uslove isključivo predlaganjem, nikako ucjenom ili pokušajem nekog štrajka jer će vas sve u vrlo kratkom roku pošutati.

Znači, ugovor koji si potpisao sadrži određena prava koje imaš, ukoliko je došlo do "breach of contract" narušavanjem nekih od njih, isključivi pravac djelovanja je HR Office, sve ostalo je pogrešno. Zaboravi da ćeš nekim eventualnim podizanjem tužbi postići nešto, niti su naši sudovi mjerodavni da se bave istim niti si ti vjerujem spreman podizati tužbu u zemlji koju ta ambasada predstavlja, pa tamo u nekom procesu možda uspjeti dokazati nešto.

Ovo ti pišem na osnovu ličnog iskustva, ugovor i samo ugovor, isti ti definiše prava koja imaš ili nemaš, sve mimo toga je mlaćenje prazne slame.

Primjer: Neću navoditi ime ambasade ali su lokalni uposlenici (uključujući i moju malenkost) imali pritužbe na masu stvari i kroz nekoliko sastanaka sa HR Office pripadajuće ambasade nam je pojašnjeno da nismo u pravu i da nemamo osnove za žalbe, taksativno, tačku po tačku, pri tome su se držali samo ugovora koji smo svako ponaosob potpisali.

Da ne duljim jer sam već i previše napisao, od prekovremenih sati, troškova prevoza, nemogućnosti korištenja zagarantovanog godišnjeg odmora u full-u, "lokalnog/domaćeg" osiguranja i "staža" itd.itd.

Sve i jednu stavku su pobili jer su negdje u ugovoru nevedene mogućnosti za određene stvari koje nam jelte nisu bile po volji, ovo zadnje a što je tebi možda i najbitnije, rečeno nam je da nam niko ne brani da se sami prijavimo i plaćamo doprinose i porez na plate koje su btw bile iznad prosjeka kod nas, kod pojedinaca daleko iznad s obzirom na godine provedene na tom poslu.

Konkretno ja lično, nakon pune tri godine provedene u toj ambasadi, na čuđenje svih, od poslodavca i kolega podjednako, sam dao otkaz i nafaku potražio na drugom mjestu.
Sve si upravu u potpunosti. Ovo je izivljavanje nad ljudima. Realno nikakva prava i ocigledno je da cu dati otkaz. Bolje picu dostavljat nego u ambasadi radit realno..ovde penzije nikad zaradit necu..
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#37 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by Project Ashe »

Ne znam da li znate ali recimo i svi domaći uposlenici UNDP-ja, OHR-a i drugih međunarodnih organizacija također nemaju penziono osiguranje niti im se uplaćuje, zdravstveno im je pokriveno preko nekih privatnih osiguravajućih kuća. Tako da nije samo u ambasadama loša situacija.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#38 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by mali_balon »

Project Ashe wrote: 19/05/2021 15:40 Ne znam da li znate ali recimo i svi domaći uposlenici UNDP-ja, OHR-a i drugih međunarodnih organizacija također nemaju penziono osiguranje niti im se uplaćuje, zdravstveno im je pokriveno preko nekih privatnih osiguravajućih kuća. Tako da nije samo u ambasadama loša situacija.
Eufor i nato sve obaveze izmiruju po zakonu plus vanbreba...
Poceli uplacivati 2004 a do tad nista. Bivsi uposlenici ih tuzili i nkaon godina opstrukcija pristali na dogovor da, ko hoce, oni ce uplatiti dio doprinosa a korisnik drugi dio.
Ima raje koja je odbila tu ponudu i idu dalje u strazbur.
I tamo je u ugovorima pisalo da poslodavac nije nista duzan uplacivati, uposlenik moze sam ako hoce i bilo 2 dana godisnjeg za mjesec 24 dana plus praznici...
Sto se pocinje sa uplatama 2004, sto se doslo do ponude da ce platiti dio doprinosa, ako , kako vi kazete nema nista od toga i mislite da su ugovori sveto pismo uklesano u kamenu
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#39 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by foxlife »

Munja nebeska wrote: 19/05/2021 15:04
teuta06 wrote: 19/05/2021 11:57 ma joj lako je ovako pametovati... što si pristao na takve uslove..ako je u pitanju neko radno mjesto na koje je radnik lako zamijenjiv (portir, vozač, spremačica), uvijek će biti"ajd ti kuci, ima ljudi koji ce radit bez osiguranja"... a naravno da ima

jedino ako je u pitanju poznavanje npr. jezika gdje imas 5 osoba u Sa da znaju taj jezik, pa mozes se dogovarati, pregovoarati, jer si potreban/a..ovako teško

generalno i kod nas i u ambasadama, po meni treba pristat na manju placu da budes osiguran ili da te poslodavac prijavi na vecu platu, a ne minimalac.. jer valja zaraditi mirovinu, a nemas staza jer si "u mladosti" radio na crno ili na minimalac prijavljen, pa minimalna mirovina
Pristao sam na uslove, zato sto nemam drugog posla. Mene niko ne dira, ali plata od 12 stoja i 20 dana godisenjeg je sve sto imas u 21 vijeku. Pa ja necu da pristanem da budem rob. Izgirat cu ovo jer nije uredu da nas muzu a kao prave se fini ovde...
da ti nisi kontradiktoran
pristao si na uslove jer nema drugog posla al neces da pristanes da budes rob
zasto si onda pristao uopste kad su ti nudili posao i te uslove ako mislis da si rob?

naravno ne moras odgovoriti odgovorio si sam jer nemas drugog posla
to ti je i odgovor zasto si rob
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#40 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by Billy The Pljuc »

Project Ashe wrote: 19/05/2021 15:40 Ne znam da li znate ali recimo i svi domaći uposlenici UNDP-ja, OHR-a i drugih međunarodnih organizacija također nemaju penziono osiguranje niti im se uplaćuje, zdravstveno im je pokriveno preko nekih privatnih osiguravajućih kuća. Tako da nije samo u ambasadama loša situacija.
:lol: :lol: :lol:

Ovo se sebi smijem a ne tebi, sjetih se da sam mnogo godina poslije ovog svog iskustva u ambasadi sa UNDP potpisao neviđenu formu ugovora, "on call", znači radiš onda kad te pozovu, imaš dnevnicu za taj dan koji si radio i to je to. Da me se ne razumije pogrešno, super ljudi, super okruženje i ne toliko težak posao, u početku mi se činilo kao dobar deal ali vremenom se ispostavilo da nije, nakon šest mjeseci sam otišao jer sam pronašao nešto drugo.

Što se generalno "stranaca" tiče UN mi je bio priča za sebe, i pored toga što ni tamo tada nije bilo "socijalnog i penzionog" našeg tipa, ugovorima su nudili i pokrivali dosta toga, plaćen prekovremeni rad i rad za praznike, tzv. night differential vrlo osjetan, zagarantovan godišnji odmor, zdravstveno pokriveno s mogućnošću liječenja na destinaciji po želji, penzioni fond koji je omogućavao ili da jednom podigneš novac ili eventualno vremenom počneš primati penziju kao umirovljeni kadar, naravno kad se steknu uslovi. Po staroj narodnoj, sve što je lijepo kratko traje, u mom slučaju.

Ovo što mali_balon piše za EUFOR i NATO je moguće da je tako, iskreno ne znam, nisam radio za iste i nemam saznanja, ako je to tako kako on piše onda je to divota, ide staž i plus imaš Vanbreda osiguranje, tu se više ne može poželjeti realno.

Za tužbe i procese mislim da postavljaču teme ipak trebaju konkretne informacije, ko, šta, kako, gdje i sl.

Nemam iskreno saznanja da je bilo gdje pokušano ići se sa tužbom protiv inostranog poslodavca na teritoriji BiH, da imam napisao bih sve poznatih detalja ili barem na pp dostavio ime i prezime postavljaču teme kome da se javi za više informacija, mislim da bi mu tako nešto konkretno pomoglo.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#41 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by stubrijez »

...nekako sam sve vise za lovu umjesto doprinosa. Sumnjam da ce mladja raja docekat ista od toga. Prijavis se na biro a radis tu, zdravstveno imas a staz ne znam... bolje pare vec usrana penzija koju mozda neces docekati. Ili uplacuj sebi zivotno osiguranje, siguran sam da od tih primanja mozes finu svotu da odvojis mjesecno. Ako kontas istjerivat pravdu tu onda nadji drugi posao.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#42 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by drndalo »

Project Ashe wrote: 19/05/2021 15:40 Ne znam da li znate ali recimo i svi domaći uposlenici UNDP-ja, OHR-a i drugih međunarodnih organizacija također nemaju penziono osiguranje niti im se uplaćuje, zdravstveno im je pokriveno preko nekih privatnih osiguravajućih kuća. Tako da nije samo u ambasadama loša situacija.
OHR je davno prijavio svoje zaposlene. I EUFOR/NATO. Ne zato sto ih je neko nas natjerao, nego zatonjer je neko kod njih i “gore” u Briselu rekao da moraju poceti s time zbog svoje opste politike, i kada su u budzetu predvidili XX para namijenjenih za te povecane troskove zaposlenih.

UN odavno ima dodatak na platu u iznosu obavezne mjesecne uplate Penzionom za mjesec staza, sto je trenutno oko 240 KM... I zaposleni moraju dokumentovati da placaju ili to ili neko privatno penziono, tipa Grawe...
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#43 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by NediM17 »

UN ima svoj penzioni fond.

https://www.unjspf.org/
User avatar
S@din
Posts: 137
Joined: 08/06/2009 23:52

#44 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by S@din »

Po zakonu plaća u ambasadama ne bi smjela biti niža od dvije prosijećne plaće FBiH na dan obračuna za SSS i 3 za vss :bih:
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#45 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by drndalo »

Po kojem Zakonu ?
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#46 Re: Radnici u stranim ambasadama u BiH(prava)

Post by B6Redhell »

Zakoni drzave BiH ne vaze u stranim ambasadama

Kao sto mnogi rekose. U ugovoru ima sve. Ako ga je doticni potpisao.

2019 je SAD ambasada primala radnika za odrzavanje elektricnih instalacija. Pumpi i Filtera za vodu i generatora i nesto Iz IT sektora. U njihovoj ambasadi i drugim objektima koje oni imaju u BiH..

Nisu definisali koje drzavljanstvo. Medjutim na elektronskoj aplikaciji od “state department-a” odnosilo se na lokalce. (Duplo drzavljanstvo imam) poznavanje NEC (US national electric code) je moranje..
Ja kao drzavljanin te drzave i koji vec radim za lokalnu drzavu ovdje u SAD. U tom sektoru. (Kvalifikovani elek.) Apliciram za poso. Reko da vidim dokle cu moci. I mada me privlacila ideja. Znao sam da ce plata biti puno manja. Ali i troskovi bi bili. I kako sam bio u kontaktu sa nekim iz ambasade u Saraj. (Vecinom ameri i njihov HR department) Razgovori itd. . Sve vise mi se dopadalo. A i njima. Jer im je odgovaralo, poznavao sam komplet materiju. Od jezika do najtanjih detalja struke.. Poceo sam bio traziti dijeci skolu itd. supruga je bila protiv.
Medjutim kad su neke stavke i ugovori stigli. Jer su bili napravljeni za lokalno stanovnistvo. Puno toga je bilo limitirano. I nije izgledalo kao npr radniku iz koje ambasada dolazi. Ja sam insistirao da me prime pod radni ugovor kao americkog drzavljanina, jer bih u slucaju radnog odnosa imao pravo za napredovanjem i drugim benificijama itd. . Medjutim time su znali da bih mi morali dati drugacije povlasti. I time se mjenja komplet “job structure ” Supruga se jako protivila. I morao sam stati da ih ne zavlacim vise. A posao mi je bio jako primamnjiv..

Ambasade uredjenih zemalja imaju definisane ugovore. Mada i tu su skloni minimalnoj odgovornosti i maksimalnoj eksplotaciji lokalnih radnika. Doticnom je jedini vid komunikacije Human Resources od te ambasade. Drugom se nemas kome obratiti..
Post Reply