Radna snaga u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 19229
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#151 Re: Radna snaga u BiH

Post by mk ultra »

krofnaa* wrote:1. Poslodavci obicno traze previse od radnika. Neki cak i do 3 godine radnog iskustva. Niko nije rodjen sa znanjem, mozda da razmislite da pruzite sansu nekome ko je ambiciozan, zeli da radi i nauci ali nema radnog isustva? Mozda ako ulozite vrijeme i trud u takvog radnika ce i da vam se isplati investicija, jer svaki posao se moze za 1-2 mjeseca (manje-vise) savladati.

2. Ponudite platu malo vecu od 600KM i neke beneficije tipa bonus za godisnji odmor, bajram, bozic itd

3. Prekovremeni rad placati 50% vise od obicne satnice

4. Pokusajte postaviti oglas na posao.ba ili negdje drugo. Ljudi na birou su odavno vec izgubili nadu da ce ih biro zaista i zaposliti a poziv s biroa za razgovor za posao tesko ko smatra ozbiljnom ponudom.

5. Ako je neko promjenio 5 poslova, ne mora znacit da ta osoba nevalja. Mi nismo baš zemlja gdje se radnička prava poštuju. Na poslu obično dominiraju kojekakve šefice i direktori koji su se preko noći dokopali do pozicije i glume autoritet nad ljudima više nego što bi trebali te jako često prelaze granicu onoga što se smatra pristojnim i pravednim u svakodnevnom odnosu sa radnicima.

Mislim da ćete mnogo lakše pronaći radnike. Sretno!
posao.ba je skup ublehaša, a oglasi na portalu su više reklama za firmu...

za tu platu je isključivo DRŽAVA kriva, jer dozvoljava ublehantima da rade. ublehaši koji dobijaju poslove ispod svake cijene na tenderu ili negdje drugo, sklepaju nešto da se zadovolji forma, uzmu pare - bukvalno minimalac, sjebu normalnu firmu koja je to trebala da dobije po realnoj cijeni, a država to sve gleda i ne reaguje jer inspektor ili je potplaćen ili mu je stranka naredila šta će
tako da začarani krug

"merhametli" bošnjaci :lol:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#152 Re: Radna snaga u BiH

Post by VladaFBiH »

mk ultra wrote:
krofnaa* wrote:1. Poslodavci obicno traze previse od radnika. Neki cak i do 3 godine radnog iskustva. Niko nije rodjen sa znanjem, mozda da razmislite da pruzite sansu nekome ko je ambiciozan, zeli da radi i nauci ali nema radnog isustva? Mozda ako ulozite vrijeme i trud u takvog radnika ce i da vam se isplati investicija, jer svaki posao se moze za 1-2 mjeseca (manje-vise) savladati.

2. Ponudite platu malo vecu od 600KM i neke beneficije tipa bonus za godisnji odmor, bajram, bozic itd

3. Prekovremeni rad placati 50% vise od obicne satnice

4. Pokusajte postaviti oglas na posao.ba ili negdje drugo. Ljudi na birou su odavno vec izgubili nadu da ce ih biro zaista i zaposliti a poziv s biroa za razgovor za posao tesko ko smatra ozbiljnom ponudom.

5. Ako je neko promjenio 5 poslova, ne mora znacit da ta osoba nevalja. Mi nismo baš zemlja gdje se radnička prava poštuju. Na poslu obično dominiraju kojekakve šefice i direktori koji su se preko noći dokopali do pozicije i glume autoritet nad ljudima više nego što bi trebali te jako često prelaze granicu onoga što se smatra pristojnim i pravednim u svakodnevnom odnosu sa radnicima.

Mislim da ćete mnogo lakše pronaći radnike. Sretno!
posao.ba je skup ublehaša, a oglasi na portalu su više reklama za firmu...

za tu platu je isključivo DRŽAVA kriva, jer dozvoljava ublehantima da rade. ublehaši koji dobijaju poslove ispod svake cijene na tenderu ili negdje drugo, sklepaju nešto da se zadovolji forma, uzmu pare - bukvalno minimalac, sjebu normalnu firmu koja je to trebala da dobije po realnoj cijeni, a država to sve gleda i ne reaguje jer inspektor ili je potplaćen ili mu je stranka naredila šta će
tako da začarani krug

"merhametli" bošnjaci :lol:
obično ne branim nikoga ali ovo nije tačno - bio sam na bruku razgovora preko njih i trenutni posao na kojem sam su me oni kontaktirali i pitali da li sam zainteresovan pa čak i ubjeđivali neko vrijeme da dođem na razgovor... ljudi rade svoj posao kako treba sad je pitanje šta očekuješ i u čemu si dobar tj. da li im takav kada treba + nije dovoljno da imaš samo kvalifikacije da bi dobio posao...
User avatar
krofnaa*
Posts: 189
Joined: 30/04/2013 00:50

#153 Re: Radna snaga u BiH

Post by krofnaa* »

mk ultra wrote:
krofnaa* wrote:1. Poslodavci obicno traze previse od radnika. Neki cak i do 3 godine radnog iskustva. Niko nije rodjen sa znanjem, mozda da razmislite da pruzite sansu nekome ko je ambiciozan, zeli da radi i nauci ali nema radnog isustva? Mozda ako ulozite vrijeme i trud u takvog radnika ce i da vam se isplati investicija, jer svaki posao se moze za 1-2 mjeseca (manje-vise) savladati.

2. Ponudite platu malo vecu od 600KM i neke beneficije tipa bonus za godisnji odmor, bajram, bozic itd

3. Prekovremeni rad placati 50% vise od obicne satnice

4. Pokusajte postaviti oglas na posao.ba ili negdje drugo. Ljudi na birou su odavno vec izgubili nadu da ce ih biro zaista i zaposliti a poziv s biroa za razgovor za posao tesko ko smatra ozbiljnom ponudom.

5. Ako je neko promjenio 5 poslova, ne mora znacit da ta osoba nevalja. Mi nismo baš zemlja gdje se radnička prava poštuju. Na poslu obično dominiraju kojekakve šefice i direktori koji su se preko noći dokopali do pozicije i glume autoritet nad ljudima više nego što bi trebali te jako često prelaze granicu onoga što se smatra pristojnim i pravednim u svakodnevnom odnosu sa radnicima.

Mislim da ćete mnogo lakše pronaći radnike. Sretno!
posao.ba je skup ublehaša, a oglasi na portalu su više reklama za firmu...

za tu platu je isključivo DRŽAVA kriva, jer dozvoljava ublehantima da rade. ublehaši koji dobijaju poslove ispod svake cijene na tenderu ili negdje drugo, sklepaju nešto da se zadovolji forma, uzmu pare - bukvalno minimalac, sjebu normalnu firmu koja je to trebala da dobije po realnoj cijeni, a država to sve gleda i ne reaguje jer inspektor ili je potplaćen ili mu je stranka naredila šta će
tako da začarani krug

"merhametli" bošnjaci :lol:
Država je kriva ali ako budemo čekali da država nešto promjeni načekat ćemo se. Takođe sami građani neće zadugo ništa promjeniti jer na svakim izborima su manje više isti rezultati.

Smatram da su i mnogi poslodavci krivi za ovakvu situaciju. Imate bezbroj firmi gdje se milioni zarađuju a radnicima plata 600KM (minimalac+topli obrok). Drago mi je da čujem da je ljudima teže postalo pronaći radnike i nadam se da će se neko od njih sjetiti da pokuša ponuditi malo bolju platu i bolje radne uslove da bi privukao ljude na tu poziciju.

Što se tiče posao.ba - da, neke firme tu platformu zloupotrebljavaju za reklamiranje i pojedine firme ne skidaju nikad oglas sa te stranice, što je opet do administratora te web stranice i takve bi trebali klijente trebali sankcionisati, ali jbg plaćaju im za oglas.
Ja sam lično pronalazio poslove preko posao.ba a i drugi ljudi koje poznajem. Bio sam takođe pozvan na bezbroj razgovora, tako da ne mislim da su oni baš "ublehaši".
User avatar
mk ultra
Posts: 19229
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#154 Re: Radna snaga u BiH

Post by mk ultra »

VladaFBiH wrote: obično ne branim nikoga ali ovo nije tačno - bio sam na bruku razgovora preko njih i trenutni posao na kojem sam su me oni kontaktirali i pitali da li sam zainteresovan pa čak i ubjeđivali neko vrijeme da dođem na razgovor... ljudi rade svoj posao kako treba sad je pitanje šta očekuješ i u čemu si dobar tj. da li im takav kada treba + nije dovoljno da imaš samo kvalifikacije da bi dobio posao...
bio sam i ja, bili su i ljudi koje znam dobro, ali evo još nikog nisam upoznao da je regularno dobio posao preko te platforme

nikad nikog
od kako postoji posao.ba

razgovori, zna se desiti, posebno sa ovima što su non stop tamo, tipa infobip, alarmautomatika, veritas, prije oni alfa energy i tako to
a upitaj ih koliko košta objava oglasa na portalu :mrgreen:

i kad god otvoriš, uvijek iste firme, iste pozicije, ili se oglasi zatvore pa za 2mj otvore opet...
Last edited by mk ultra on 19/11/2018 09:47, edited 1 time in total.
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#155 Re: Radna snaga u BiH

Post by lajkujMe »

Posao.ba mene malo smara, jednom se iz znatizelje prijavio na neki posao u inostranstvo prosao cak sve interviewe na kraju odbio posao jer malo placaju.
Problem je od tada me zovu vazda za neke druge poslove :run:
Vec tri zasebna posla nudili vazda ih odbijem a neugodno mi sta ako fkt zatreba a ja na ignore listi :skoljka:

Na posao.ba se vecinom oglasavaju malo jace firme.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#156 Re: Radna snaga u BiH

Post by baja »

mk ultra wrote:
VladaFBiH wrote: obično ne branim nikoga ali ovo nije tačno - bio sam na bruku razgovora preko njih i trenutni posao na kojem sam su me oni kontaktirali i pitali da li sam zainteresovan pa čak i ubjeđivali neko vrijeme da dođem na razgovor... ljudi rade svoj posao kako treba sad je pitanje šta očekuješ i u čemu si dobar tj. da li im takav kada treba + nije dovoljno da imaš samo kvalifikacije da bi dobio posao...
bio sam i ja, bili su i ljudi koje znam dobro, ali evo još nikog nisam upoznao da je regularno dobio posao preko te platforme

nikad nikog
od kako postoji posao.ba

razgovori, zna se desiti, posebno sa ovima što su non stop tamo, tipa infobip, alarmautomatika, veritas, prije oni alfa energy i tako to
a upitaj ih koliko košta objava oglasa na portalu :mrgreen:

i kad god otvoriš, uvijek iste firme, iste pozicije, ili se oglasi zatvore pa za 2mj otvore opet...
ja znam 2 da su se zaposlili preko posao ba...jedan comtrade plata 800 tehnicar, drugi ne znam detalje. Oba rade najmanje godinu vec
User avatar
ferratilis
Posts: 7224
Joined: 25/11/2013 16:48

#157 Re: Radna snaga u BiH

Post by ferratilis »

Da ne otvaram novu temu, zna li neko sta znaci skidanje s evidencije FZZ-a, osim gubitka zdravstvenog? Da li se osoba koja je skinuta s evidencije moze nekad kasnije ponovo prijaviti ili je to trajno? Hvala.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#158 Re: Radna snaga u BiH

Post by Lajavikrelac »

Slažem se za posao.ba da je prodaja magle. Tu sam konkurisao mali milion puta, ili nema odgovora ili pozovu na kao neki prvi krug razgovora (zadnjima sam rekao da sam došao na razgovor za posao a ne na karting :-) ) ili ako te i zovnu da ti nude posao u pitanju je nešto sa božesačuvaj uslovima :run: Uglavnom se firme reklamiraju na taj način, npr Motorex ima stalno na posao.ba i na radiju konkurs za prijem radnika a nikad nisam čuo da je neko dobio posao tamo ili da se šire objektima :? Bez štele i dovođenja za ruku nema posla da iole na nešto liči....
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#159 Re: Radna snaga u BiH

Post by madner »

Firme gdje sam radio su primile vise radnika preko posao.ba.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#160 Re: Radna snaga u BiH

Post by Lajavikrelac »

Iz svog ličnog iskustva u mojoj mahali je malkice drugačije...Vrlo je rijetko da je neko preko njih našao posao da nije arbait macht frei sistem :skoljka:
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#161 Re: Radna snaga u BiH

Post by medvjed23 »

jedan posao nađoh preko njih i to u firmi koja inače tako traži radnike.. probali preko biroa, nisu bili zadovoljni kandidatima, pa se fokusirali na posao.ba..
MMM1977
Posts: 4418
Joined: 15/07/2009 12:56

#162 Re: Radna snaga u BiH

Post by MMM1977 »

ferratilis wrote:Da ne otvaram novu temu, zna li neko sta znaci skidanje s evidencije FZZ-a, osim gubitka zdravstvenog? Da li se osoba koja je skinuta s evidencije moze nekad kasnije ponovo prijaviti ili je to trajno? Hvala.
Skidanje sa evidencije FZZ nema drugih posljedica osim gubitka zdravstvenog osiguranja. Za ponovnu prijavu osoba se mora zaposliti te raditi makar mjesec dana mislim.
User avatar
krofnaa*
Posts: 189
Joined: 30/04/2013 00:50

#163 Re: Radna snaga u BiH

Post by krofnaa* »

Jedine beneficije kad si na birou su zdravstveno osiguranje i mjesecna karta za gradski prevoz koja za nezaposlene kosta 12km (prije je bilo 53)

Na biro se mozes prijaviti ali ako si izgubio zdravstvo ne mozes ga povratiti dok ponovo ne nadjes posao.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#164 Re: Radna snaga u BiH

Post by Lajavikrelac »

Image

:evil:
Post Reply