Radna snaga u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#126 Re: Radna snaga u BiH

Post by triconja »

Bobi wrote:Još jedan mali dodatak sa klix.ba,

Zvizdić čestitao 1. maj: Svi moramo raditi više u interesu države

:stolica1: :stolica1: :stolica1:
:lol: :lol: :lol:
Jebo alan forda za ovo :lol: :lol: :lol:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#127 Re: Radna snaga u BiH

Post by madner »

Inace, ako drzava ne suzbija ilegalnu konkurenciju, poslodavac nema izbora nego da prati uslove.
Njemu bi bilo isto placati i puni iznos, na manju prijavu.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#128 Re: Radna snaga u BiH

Post by PRO165 »

Ja sam davno postao sličnu temu i razapeli me kao da sam gonič robova. Ima tome 10 godina i bila ista priča. U BiH je stvarna nezaposlenost puno niža nego što statistike govore. Ako nećeš da radiš za 350 maraka onda je i to nezaposlenost tzv. dobrovoljna nezaposlenost ali ona po nekim metodama ulazi a po nekim ne ulazi u statistiku.
Kao i uvijek na temama koje bi trebale da malo otvore diskusiju jave se trolovi koji bez imalo argumenata lamentiraju iste stvari.
Pa da krenemo redom ali sa argumentima.
Prosječna plata u FBiH za 2017 godinu vam je 875KM. Prosječna plata u ZeDo kantonu vam je 735KM, dakle nije čovjek slagao!
Prosjećna plaća u Općini Visoko (ne mislim na instituciju) vam je 606KM.
Ja sam davno primjetio da mi Sarajlije držimo glavu u pijesku i da ona opaska da nije BiH do Marin dvora zaista stoji.
I da dodam prije nego se zgrozite da je plata tako mala da vas podsjetim da je domaća roba u Visokom 20-50% jeftinija. Nama na pijaci Ciglane naplati mladi sir 4KM, za Visoko ne znam, ali u Olovu je 2-2,5KM. Jaja koja valja po blatu i govori da su domaća naplati 10KM a kod njih fakat domaća jaja budu 5-6 KM. Tako meso, tako zelen, tako voće. Čak i regularne prodavnice odjeće i obuče iako obično imaju istu cijenu kod redovne cijene kad dođe vrijeme "popusta" recimo u Zenici (Džananović) budu veći popusti i više artikala bude na popustima.Puno odoh off topic ali poenta je da bi ekvivalent plati od 750KM u Visokom bila recimo 900-1000 KM plata u Sarajevu. A sad i ja se apsolutno slažem da je ovaj rang plata više nego nizak za dostojanstven život ali to bi bila skroz druga tema.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#129 Re: Radna snaga u BiH

Post by zrakomlat »

PRO165 wrote:Ja sam davno postao sličnu temu i razapeli me kao da sam gonič robova. Ima tome 10 godina i bila ista priča. U BiH je stvarna nezaposlenost puno niža nego što statistike govore. Ako nećeš da radiš za 350 maraka onda je i to nezaposlenost tzv. dobrovoljna nezaposlenost ali ona po nekim metodama ulazi a po nekim ne ulazi u statistiku.
Kao i uvijek na temama koje bi trebale da malo otvore diskusiju jave se trolovi koji bez imalo argumenata lamentiraju iste stvari.
Pa da krenemo redom ali sa argumentima.
Prosječna plata u FBiH za 2017 godinu vam je 875KM. Prosječna plata u ZeDo kantonu vam je 735KM, dakle nije čovjek slagao!
Prosjećna plaća u Općini Visoko (ne mislim na instituciju) vam je 606KM.
Ja sam davno primjetio da mi Sarajlije držimo glavu u pijesku i da ona opaska da nije BiH do Marin dvora zaista stoji.
I da dodam prije nego se zgrozite da je plata tako mala da vas podsjetim da je domaća roba u Visokom 20-50% jeftinija. Nama na pijaci Ciglane naplati mladi sir 4KM, za Visoko ne znam, ali u Olovu je 2-2,5KM. Jaja koja valja po blatu i govori da su domaća naplati 10KM a kod njih fakat domaća jaja budu 5-6 KM. Tako meso, tako zelen, tako voće. Čak i regularne prodavnice odjeće i obuče iako obično imaju istu cijenu kod redovne cijene kad dođe vrijeme "popusta" recimo u Zenici (Džananović) budu veći popusti i više artikala bude na popustima.Puno odoh off topic ali poenta je da bi ekvivalent plati od 750KM u Visokom bila recimo 900-1000 KM plata u Sarajevu. A sad i ja se apsolutno slažem da je ovaj rang plata više nego nizak za dostojanstven život ali to bi bila skroz druga tema.
:thumbup:
dozadnjekapi
Posts: 118
Joined: 13/03/2018 12:49

#130 Re: Radna snaga u BiH

Post by dozadnjekapi »

Na forumu izgleda svako ima firmu. :lol:
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#131 Re: Radna snaga u BiH

Post by zrakomlat »

Nemam ja :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#132 Re: Radna snaga u BiH

Post by O'zone »

A šta ćemo mi koji živimo u Sarajevu, nismo pomoćni radnici u proizvodnji i imamo 750 maraka platu? Ima i niže jbga

Normala da je na birou raja više zbog zdravstvenog osiguranja nego zato što traže posao. Na birou zanatlije, šoferi, kuhari, trgovci? Kako majku mu? Haj razumijem ove što su završili gimanziju pa ništa od njih ili recimo socijalni rad i pravnika ima ko gov..a al opet se uvale negdje nisu na birou...

Baš nedavno bio članak...
"Insistiramo na tome da Služba zapošljvanja nije socijalna služba već da se koristi za pronalazak posla. Na evidenciji je više od 950 vozača, a mi mjesecima tražimo vozno osoblje i ne možemo dobiti nijednog vozača. U Službi se nalaze osobe koje i ne traže posao, a možda odavno rade negdje, dok mi porezni obveznici izdvajamo novac za njihovu brigu", kazao je Čengić.
Ovo je za Sarajevo. Nedavno poznanik iz Hrvatske dolazio u BIH regrutovati vozače...njihovi bježe dalje u EU naši idu prvo do Hrvatske pa dalje...al još uvijek su na birou.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#133 Re: Radna snaga u BiH

Post by insomnia78 »

Pa imas pun kurac ljudi koji su zavrsili saobracajnu a nisu nikad za volan kamiona sjeli sta mislis kolika je njihova vrijednost na trzistu rada?
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#134 Re: Radna snaga u BiH

Post by lajkujMe »

Nije tajna da se sve renomirane strane agencije za ekonomiju ne vode statistickim podacima iz BIH jer im ne vjeruju tako vecina tih firma predvidja nezaposenost izmedju 18.5 do 20.5%. Istina je da se mnogo ljudi nalazi ilegale na birou zaposleni a nisu prijavljeni, mnogi su tu samo zbog zdravstvenog a ima i onih kojih su otisli van BiH pa zaboravili javiti birou :)

Uglavnom potrebna je reforma u tom sektoru ka i reforma rada na crno cudi me da drzava dopusta takvu kolicinu rada na crno.

Uglavnom trenutno se desava da mnogo bransi ima manjak radne snage a mnoge imaju visak i svi stoje ukopano tako umjesto da se ulaze u obuku i prekvalifikaciju radne snage da bi se izjednacilo sve fino.
I da bude dovoljno svega.

Ja dobivam podatke od kolega sirom BIH o manjku radnika pogotovo da valja. Samo iz moje firme 3 otislo u inostranstvo, imamo problem s zamjenom istih ili dodju neki balavci neozbiljni ili dodju pa odu vrlo brzom malo i do firme a i malo do situacije da radnici imaju luksuz izbora idu na po sebi bolja mjesta.

Sta sam skontao da je najbitnije radnicima trenutno po rang listi:

1) radno vrijeme ne vise od 8 sati nema prekovremeno i po mogucnosti da je posao lagan i slobodni dani
2)prijava neki hoce da budu prijavljeni a neki ni pod razno. Poslodavac se zna naci u problemu zbog.ovih drugih.
3)plata ne smije biti ispod 700km ovdje pricamo o poslovima s SSS.
4)bez sefovskih pritisaka ako moguce vi se meni prilagodite ne ja vama :|
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#135 Re: Radna snaga u BiH

Post by El_comadante »

lajkujMe wrote:Nije tajna da se sve renomirane strane agencije za ekonomiju ne vode statistickim podacima iz BIH jer im ne vjeruju tako vecina tih firma predvidja nezaposenost izmedju 18.5 do 20.5%. Istina je da se mnogo ljudi nalazi ilegale na birou zaposleni a nisu prijavljeni, mnogi su tu samo zbog zdravstvenog a ima i onih kojih su otisli van BiH pa zaboravili javiti birou :)

Uglavnom potrebna je reforma u tom sektoru ka i reforma rada na crno cudi me da drzava dopusta takvu kolicinu rada na crno.

Uglavnom trenutno se desava da mnogo bransi ima manjak radne snage a mnoge imaju visak i svi stoje ukopano tako umjesto da se ulaze u obuku i prekvalifikaciju radne snage da bi se izjednacilo sve fino.
I da bude dovoljno svega.

Ja dobivam podatke od kolega sirom BIH o manjku radnika pogotovo da valja. Samo iz moje firme 3 otislo u inostranstvo, imamo problem s zamjenom istih ili dodju neki balavci neozbiljni ili dodju pa odu vrlo brzom malo i do firme a i malo do situacije da radnici imaju luksuz izbora idu na po sebi bolja mjesta.

Sta sam skontao da je najbitnije radnicima trenutno po rang listi:

1) radno vrijeme ne vise od 8 sati nema prekovremeno i po mogucnosti da je posao lagan i slobodni dani
2)prijava neki hoce da budu prijavljeni a neki ni pod razno. Poslodavac se zna naci u problemu zbog.ovih drugih.
3)plata ne smije biti ispod 700km ovdje pricamo o poslovima s SSS.
4)bez sefovskih pritisaka ako moguce vi se meni prilagodite ne ja vama :|
tačka 1 i 3 i jesu problem što si nabrojao. gazda hoče da mu se radi 10-12 sati po mogučnosti i subota a plata ne veča od 500 KM. nevalja ni tako. ono načelno dogovor 8h kad kreneš raditi nema kući dok se posao ne završi a nebih gazda da ti plati prekovremeno.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#136 Re: Radna snaga u BiH

Post by nKrkan »

Nikada ovdje neće faliti radne snage, ni za 10 ,ni za 15 , ni za 50 godina
nemamo radni mentalitet hrvata , da se lako otrgnemo od doma i idemo za boljim
srednji mentalitet se vodi onom tanko,a jednako, i zadovoljimo se tako kako je
uvijek će se ovdje lako zamjeniti radnik koji napusti radno mjesto
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#137 Re: Radna snaga u BiH

Post by nKrkan »

El_comadante wrote:
1) radno vrijeme ne vise od 8 sati nema prekovremeno i po mogucnosti da je posao lagan i slobodni dani
2)prijava neki hoce da budu prijavljeni a neki ni pod razno. Poslodavac se zna naci u problemu zbog.ovih drugih.
3)plata ne smije biti ispod 700km ovdje pricamo o poslovima s SSS.
4)bez sefovskih pritisaka ako moguce vi se meni prilagodite ne ja vama :|
[/quote]


pa ovo valjda i jesu neki normalni zahtjevi
čak i ako izgleda bahato, nije ni blizu kakva prava imaju ljudi vani :lol:

ovdje čak i da se ovo ispuni , nije i dalje dovoljno , ono 500 maraka plate što dobijaju ,može pokriti samo dva sata od onih 8 svaki dan :lol:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#138 Re: Radna snaga u BiH

Post by Bluemore »

wickerman wrote:Ova tema je predizborna kampanija, znam radio slicno.
Nije cilj trazenja radnika, nego nesto drugo. Vremenom ce i autor na kraju otkriti karte sta je smisao teme.
Da je htjeo traziti radnike, napisao bi na onoj temi "forumasi zapsljavaju", eno onaj jedan forumas vapi za pomoc. Cisto sumnjam da bas on nebi prihvatio da radi za 750 KM.
:thumbup:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#139 Re: Radna snaga u BiH

Post by Bluemore »

drunken tiger wrote:
MMM1977 wrote:
Beno wrote:Ako je na birou ne mora znaciti da ima zdravstveno osiguranje. Evo ja nisam prijavljen na biro a i da sam prijavljen ne bih imao zdravstveno. A taj sto radi na crno, mislis da on ne bi rado bio prijavljen i imao isti posao nego radio na crno.
Ja sam radio kao student kod gazde koji vozi auto od 160 000 KM, od ponedjeljka do subote od 8 do 17, s tim da nikad kraj nije bio u 17, za 600 KM mjesecno. Obzirom da si cijeli dan na poslu i svaki dan skontaj se koliko ces na hranu potrositi. Sa mnom su radili momci koji nisu bili studenti pod istim uslovima, bili su prijavljeni na minimalac, 450 KM na racun dobiju, ostatak na ruke.
I onda ti reci tim momcima nemojte raditi na crno i biti prijavljeni na birou jer ce vam MM placati zdravstveno ili nemojte ici vani 3 mjeseca da zaradite toliko koliko bi zaradili ovdje za 2 godine.
Ama nek ide vani ko hoće samo to treba uredno biti odjavljeno sa biroa. Kakva kurčeva nezaposlenost od 40%, nema kod nas ni 10% nezaposlenih koji bi stvarno radili.
Evo sad već mislim da si jedan od onih botova o kojima su juče pisali na Kixu a koje je angažovala SDA...
:thumbup: ko da je iz baketovog pera


Je li vas stid. NE nije me stid :bih: :run:
MMM1977
Posts: 4612
Joined: 15/07/2009 12:56

#140 Re: Radna snaga u BiH

Post by MMM1977 »

O čemu ti?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#141 Re: Radna snaga u BiH

Post by Lajavikrelac »

Da i ja izjavim nešto za dnevnik :licka:

Čitam ovaj topic pa kako kod se činilo nekome pravo ili krivo - poslodavci (čast izuzecima) seru ko foke! Iz mog iskustva (BL i okolina) najviše kukumaču gazde koji su jahali radnike do iznemoglosti za siću na crno ili su bili prijavljeni na minimalac+kovertu ili još gore na pun iznos na banku od čega su dio podizali i morali vratiti gazdi pa sve do onih smećara koji su prijavljivali radnike a nisu nikakve doprinose uplaćiveli jer su bliski sa vlašću pa eto....
Ima koliko hoćeš poslodavaca koji već ne mogu naći radnika i stalno imaju otvorene konkurse, posao im navodno trpi, ali kategorički ostaju pri platama od 500-600 KM i "fleksibilnom" radnom vremenu. Nema šanse da se baja odrekne svoga dijela zarade i trošenja 5000 mjesečno za ćeif pa taman propao! I ovo što se lafo nudi u konkursima i oglasima za posao su 99,9% lupači kičme i kidači živaca, sve što ičemu valja ide štela i poznanstvo, bez toga sve što dobiješ prisjedne ti samo tako, znam iz ličnog iskustva. Dosta će vode proteći našim rijekama dok gazde ne skapiraju da je ljudski resurs najvažnija stavka u firmi i da je zadovoljan radnik produktivan radnik. Toliko.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#142 Re: Radna snaga u BiH

Post by vazi »

Lajavikrelac wrote:Da i ja izjavim nešto za dnevnik :licka:

Čitam ovaj topic pa kako kod se činilo nekome pravo ili krivo - poslodavci (čast izuzecima) seru ko foke! Iz mog iskustva (BL i okolina) najviše kukumaču gazde koji su jahali radnike do iznemoglosti za siću na crno ili su bili prijavljeni na minimalac+kovertu ili još gore na pun iznos na banku od čega su dio podizali i morali vratiti gazdi pa sve do onih smećara koji su prijavljivali radnike a nisu nikakve doprinose uplaćiveli jer su bliski sa vlašću pa eto....
Ima koliko hoćeš poslodavaca koji već ne mogu naći radnika i stalno imaju otvorene konkurse, posao im navodno trpi, ali kategorički ostaju pri platama od 500-600 KM i "fleksibilnom" radnom vremenu. Nema šanse da se baja odrekne svoga dijela zarade i trošenja 5000 mjesečno za ćeif pa taman propao! I ovo što se lafo nudi u konkursima i oglasima za posao su 99,9% lupači kičme i kidači živaca, sve što ičemu valja ide štela i poznanstvo, bez toga sve što dobiješ prisjedne ti samo tako, znam iz ličnog iskustva. Dosta će vode proteći našim rijekama dok gazde ne skapiraju da je ljudski resurs najvažnija stavka u firmi i da je zadovoljan radnik produktivan radnik. Toliko.
Tako je to , samo, mene je strah dace doci tudi kapitaliqta i biti jos nemilosrdniji ..
Prosle hevte bila u eMgleskij, kupila gleznjerice, svidjele mi se iste sekunde :)

Kad tamo, dizajnirano u Njemackoj, proizvedeno u Bosni

Djeci ljetos kupili one kroksice, original, ne kineske, kad i one proizvedene u BiH.
Ne znam gdje su te fabrike u kojima se to proizvodi ali bih voljela uporediti njihove uslove rada sa uslovima kod nasih privatnika :?

Je li sjasi kurta da uzjase murta ? plasim se da jeste i nadam se da ce omladina shvatiti da je izlaz u dobroj diplomi , motivaciji i optimizmu... takvi uspiju i kod kuce i vani, gdje im volja..

Ja, kozne gleznjerice, 84£
Da su proizvedene u dojclandu kostale bi duplo ja troduplo..
Image

Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#143 Re: Radna snaga u BiH

Post by Ommadawn »

@vazi: garant pravljeno u Bema Banja Luka, nekadašnja Tvornica Obuće “Bosna”.
Oni su prije rata radili i za njemački Salamander, plate bile iste (ne nešto veće od jugoskovenskog prosjeka) a Švabo samo što ih nije kandžijao kada bi prolazio kroz pogon. Osamdesetih u SFRJ.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#144 Re: Radna snaga u BiH

Post by KB9 »

zrakomlat wrote:
PRO165 wrote:Ja sam davno postao sličnu temu i razapeli me kao da sam gonič robova. Ima tome 10 godina i bila ista priča. U BiH je stvarna nezaposlenost puno niža nego što statistike govore. Ako nećeš da radiš za 350 maraka onda je i to nezaposlenost tzv. dobrovoljna nezaposlenost ali ona po nekim metodama ulazi a po nekim ne ulazi u statistiku.
Kao i uvijek na temama koje bi trebale da malo otvore diskusiju jave se trolovi koji bez imalo argumenata lamentiraju iste stvari.
Pa da krenemo redom ali sa argumentima.
Prosječna plata u FBiH za 2017 godinu vam je 875KM. Prosječna plata u ZeDo kantonu vam je 735KM, dakle nije čovjek slagao!
Prosjećna plaća u Općini Visoko (ne mislim na instituciju) vam je 606KM.
Ja sam davno primjetio da mi Sarajlije držimo glavu u pijesku i da ona opaska da nije BiH do Marin dvora zaista stoji.
I da dodam prije nego se zgrozite da je plata tako mala da vas podsjetim da je domaća roba u Visokom 20-50% jeftinija. Nama na pijaci Ciglane naplati mladi sir 4KM, za Visoko ne znam, ali u Olovu je 2-2,5KM. Jaja koja valja po blatu i govori da su domaća naplati 10KM a kod njih fakat domaća jaja budu 5-6 KM. Tako meso, tako zelen, tako voće. Čak i regularne prodavnice odjeće i obuče iako obično imaju istu cijenu kod redovne cijene kad dođe vrijeme "popusta" recimo u Zenici (Džananović) budu veći popusti i više artikala bude na popustima.Puno odoh off topic ali poenta je da bi ekvivalent plati od 750KM u Visokom bila recimo 900-1000 KM plata u Sarajevu. A sad i ja se apsolutno slažem da je ovaj rang plata više nego nizak za dostojanstven život ali to bi bila skroz druga tema.
:thumbup:
:thumbup:
User avatar
medvjed23
Posts: 26833
Joined: 16/07/2010 13:49

#145 Re: Radna snaga u BiH

Post by medvjed23 »

MMM1977 wrote: - 1 je došao na razgovor ali promjenio 5 firmi u 3 mjeseca, nigdje mu ne valja
moguće je promijeniti 5 firmi i ni u jednoj ne naći normalne uslove rada.. isto tako, moguće je zaposliti 5 radnika od kojih se nijedan neće potruditi da radi kako treba.. nisu ni poslodavci ni radnici pali sa marsa.. sve smo to mi i, ako ne valjamo, ne valjamo ni kad zapošljavamo ni kad se zapošljavamo..
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#146 Re: Radna snaga u BiH

Post by Lajavikrelac »

Zadnja firma u kojoj sam radio je na mom radnom mjestu izmijenjala 8 ljudi za manje od godinu dana. Pošto su uslovi rada nebulozni i suludi, a plata mala, ljudi napuštaju. Ali zato taj poslovođa kuka kako ljudi neće da rade.... :-)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#147 Re: Radna snaga u BiH

Post by HAVANA »

medvjed23 wrote:
MMM1977 wrote: - 1 je došao na razgovor ali promjenio 5 firmi u 3 mjeseca, nigdje mu ne valja
moguće je promijeniti 5 firmi i ni u jednoj ne naći normalne uslove rada.. isto tako, moguće je zaposliti 5 radnika od kojih se nijedan neće potruditi da radi kako treba.. nisu ni poslodavci ni radnici pali sa marsa.. sve smo to mi i, ako ne valjamo, ne valjamo ni kad zapošljavamo ni kad se zapošljavamo..
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#148 Re: Radna snaga u BiH

Post by nKrkan »

Na klixu piše 400 000 nezaposlenih
kolika li je baš stvarna brojka

Kapiram da ove koji rade sada u ovim divljim uslovima ,ima ko zamjeniti kada odu u sretnije zemlje. Pa ljudi, pune su kladionice i kafane tipova koji će kad tad morati nešto radit.
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#149 Re: Radna snaga u BiH

Post by Edin H. »

nKrkan wrote:
Kapiram da ove koji rade sada u ovim divljim uslovima ,ima ko zamjeniti kada odu u sretnije zemlje. Pa ljudi, pune su kladionice i kafane tipova koji će kad tad morati nešto radit.
A ako dobiju na kladionici? :D
User avatar
krofnaa*
Posts: 190
Joined: 30/04/2013 00:50

#150 Re: Radna snaga u BiH

Post by krofnaa* »

1. Poslodavci obicno traze previse od radnika. Neki cak i do 3 godine radnog iskustva. Niko nije rodjen sa znanjem, mozda da razmislite da pruzite sansu nekome ko je ambiciozan, zeli da radi i nauci ali nema radnog isustva? Mozda ako ulozite vrijeme i trud u takvog radnika ce i da vam se isplati investicija, jer svaki posao se moze za 1-2 mjeseca (manje-vise) savladati.

2. Ponudite platu malo vecu od 600KM i neke beneficije tipa bonus za godisnji odmor, bajram, bozic itd

3. Prekovremeni rad placati 50% vise od obicne satnice

4. Pokusajte postaviti oglas na posao.ba ili negdje drugo. Ljudi na birou su odavno vec izgubili nadu da ce ih biro zaista i zaposliti a poziv s biroa za razgovor za posao tesko ko smatra ozbiljnom ponudom.

5. Ako je neko promjenio 5 poslova, ne mora znacit da ta osoba nevalja. Mi nismo baš zemlja gdje se radnička prava poštuju. Na poslu obično dominiraju kojekakve šefice i direktori koji su se preko noći dokopali do pozicije i glume autoritet nad ljudima više nego što bi trebali te jako često prelaze granicu onoga što se smatra pristojnim i pravednim u svakodnevnom odnosu sa radnicima.

Mislim da ćete mnogo lakše pronaći radnike. Sretno!
Post Reply