Radna knjižica - pitanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
W0rM
Posts: 2314
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1 Radna knjižica - pitanje

Post by W0rM »

Ne znam da li sam izabrao pravi podforum i ovim putem se izvinjavam ako nisam.

Da li uslučaju teže povrede radne dužnosti poslodavac navedEno upisuje u radnu knjižicu i općenito, ostaje li o tome ikakav trag.
Odgovore pokušajte potkrijepiti adekvatnim argumentima. Hvala
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#3 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by bosanka hercegovic »

Radna knjizica se ukida sredinom iduce godine
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#4 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by KIseljak12 »

bosanka hercegovic wrote:Radna knjizica se ukida sredinom iduce godine
Zanimljivo, mozes li molim te podijeliti s nama izvor ove informacije, te ako znas neke dodatne detalje, tipa: sta ce biti umjesto knjizice, ko je nadlezan za to, itd. Hvala
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#5 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by Danguba »

Pa i vrijeme je da se ukine. Sve se upisuje u centralnu bazu podataka i tamo treba sve da stoji(gdje si radio, koliko dugo, koliko ti treba do penzije, sta si do sada izgradio...).

p.s. za postavljaca, ne moze ti niko nista drugo dopisivati u radnu knjizicu ALI na ''zapadu'' postoji registar za takve stvari. cisto sumnjam da je to proradilo kod nas.
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#6 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by bosanka hercegovic »

KIseljak12 wrote:
bosanka hercegovic wrote:Radna knjizica se ukida sredinom iduce godine
Zanimljivo, mozes li molim te podijeliti s nama izvor ove informacije, te ako znas neke dodatne detalje, tipa: sta ce biti umjesto knjizice, ko je nadlezan za to, itd. Hvala
Pogledajte odredbe clana 176. novog ZOR-a F BIH(sl. No ine F BiH od 12.8.2015) . Sve ce ici preko Porezne uprave i jedinstvenog sistema. Poslodavci ce biti duzni radnu knjizicu vratiti radniku najkasnije do 31.08.2016.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#7 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by ibi »

Meni je poslodavac dao otkaz prije 9 mjeseci, kao tehnoloski visak. (cuo sam da je vec novog covjeka zaposlio 3 mjeseca nakon mog otkaza)

Otkaz nikad nisam primio, a za vrijeme kada ga je dao bio sam na bolovanju.

KOd posoodavca se nalazi moja radna knjizica vec 9 mjeseci jos mi nije vratio.

Federalna inspekcija mu je prije 7 mjeseci utvrdila te nepravilnosti, i zapretila mu prekrsajno da mi vrati radnu knjizicu dostavi otkaz ugovora o radu, medutim jos to nisam dobio.

Imal ko kakvih savjeta za zastupanje, sta mi je ciniti na glavnom sudskom rocistu, pripremno rociste je bilo juce 07.10.2015.g. ?

Posto zastupam sam sebe, a nisam pravnik, sutkinja mi je neformalno rekla, da postoji neka praksa vrhovnog suda fbih, koja bi mi u ovom slucaju 100% mogla ici u korist samo je moram naci, a ne smije mi reci koja tacno, jer mora biti neutralna, da li ko zna u cemu je rjec ???
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#8 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by Danguba »

Zna li mi neko odgovoriti na ovo pitanje:

Radio sam u jednoj sarajevskoj firmi do 1998.god. kada sam sa njima imao zadnji kontakt(primao neki iznos ''na cekanju'').
Otisao sam vani a da nikome nista nisam rekao(takvo bilo neko stanje, niko ni za koga ne pita).
Gdje bi mogla da bude moja radna knjizica?
Nisam zivio u Sarajevu samo je sjediste firme bilo tamo. Cuo sam da se ta firma reorganizovala u neku drugu-trecu firmu a radne kolege razbacane svuda.
Radi se o Sipadu ali oni su se vazda nesto reorganizovali.
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#9 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by holowey »

Danguba wrote:Zna li mi neko odgovoriti na ovo pitanje:

Radio sam u jednoj sarajevskoj firmi do 1998.god. kada sam sa njima imao zadnji kontakt(primao neki iznos ''na cekanju'').
Otisao sam vani a da nikome nista nisam rekao(takvo bilo neko stanje, niko ni za koga ne pita).
Gdje bi mogla da bude moja radna knjizica?
Nisam zivio u Sarajevu samo je sjediste firme bilo tamo. Cuo sam da se ta firma reorganizovala u neku drugu-trecu firmu a radne kolege razbacane svuda.
Radi se o Sipadu ali oni su se vazda nesto reorganizovali.
socijalno bi trebalo da bude prava adresa jer sta da si izgubio radnu knjizicu, ostecena, ukradena, bilo sta... oni imaju evidenciju...
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#10 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by Danguba »

Socijalno na Socijalnom znaci. :D
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#11 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by snake c3 »

Danguba wrote:Pa i vrijeme je da se ukine. Sve se upisuje u centralnu bazu podataka i tamo treba sve da stoji(gdje si radio, koliko dugo, koliko ti treba do penzije, sta si do sada izgradio...).

p.s. za postavljaca, ne moze ti niko nista drugo dopisivati u radnu knjizicu ALI na ''zapadu'' postoji registar za takve stvari. cisto sumnjam da je to proradilo kod nas.
Stara je tema, ali jel ovo tačno?
Znam momka kojem je bivši poslodavac upisao u bilješke dosta negativnih stvari, nakon što su raskinuli ugovor.
msnutella
Posts: 7
Joined: 15/07/2017 10:35

#12 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by msnutella »

Pozdrav,šta učiniti ako je radna knjižica ostala u firmi druge države 1991.godine.?
Firma je propala,nemaju nikakvu podaci da je i postojala,bar na netu ne mogu naći.
Gdje da tražim knjižicu,u kojoj ustanovi,pošto je sav staž ostao upisan u njoj,da li je moguće da knjižica još postoji,gdje god pitam svi kažu propala firma i još nisu uplaćivali penziono,a zdravstveno jesu.
akibhf
Posts: 117
Joined: 06/01/2012 23:00

#13 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by akibhf »

Odes u PIO po mjestu svog prebivalista i trazis uvjerenje iz maticke evidencije PIO-a. Ako te periode osiguranja imas evidentirane u maticnoj evidenciji, onda ti knjizica i ne treba. A trebali bi biti evidentirani. U suprotnom moras potraziti da li postoji stecajni upravnik ili pravni sljednik ili ovlasteno lice za tu firmu. Tu informaciju bi mogao zatraziti od suda u mjestu gdje se firma nalazi, jer se kod njih vodi registar o tome. Uglavnom neki dokaz o radu mora postojati, da bi se priznao staz.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by Sanjarko »

Ne znam postoji li knjizica ali moguce je da postoji izvod ili kako to vec zovu u PIO/MIO. Ko neka kopija knjizice ako se izgubi knjizica. Tako nekako. Ne sjecam se. Stari mi je vodzen u Sloveniji u njihovom PIO/MIO.
Ovo sam ti htjeo reci i napisati ali nisam zelio da se prospem jer se nesjecam kako ide. Mozda ne zovu to izvod nego listing ili tako nekako.
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#15 Re: Radna knjižica - pitanje

Post by human01d »

Vizionar 1985 wrote:
Ne znam postoji li knjizica ali moguce je da postoji izvod ili kako to vec zovu u PIO/MIO. Ko neka kopija knjizice ako se izgubi knjizica. Tako nekako. Ne sjecam se. Stari mi je vodzen u Sloveniji u njihovom PIO/MIO.
Ovo sam ti htjeo reci i napisati ali nisam zelio da se prospem jer se nesjecam kako ide. Mozda ne zovu to izvod nego listing ili tako nekako.
Da, dokument se zove listing staža i u njemu je upisan cijeli radni staž pojedinca. Sada je to uvezan sistem na relaciji, Poreska uprava-PIO/MIO, tako da prijave radnika unesene u nadležnoj PU automatski su dostupne i u tom listin stažu PIO/MIO. Listin staža se dobiva na pismeni zahtjev i potrebno je 24-48 sati da se dobije, zahtjev se naplaćuje u nekom minimalnom iznosu oko 10-tak KM.
Post Reply