Radmanovića ću počastiti i ručkom i večerom

User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#1 Radmanovića ću počastiti i ručkom i večerom

Post by valterbranisarajevo »

http://www.pincom.info/bih/opsirnije.asp?ID=43618


Mislim da je posjeta predsjednika Mesića bila korisna, sve izjave umirujuće i daju makar malu nadu da će sve ovo napokon krenuti na bolje. :)
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#2

Post by hrusta »

da bog da, ali se ne nadam. sve krene dobro dok onaj krkan Dodik iz Republike Selendre se ne oglasi. njemu se ne ide u EU on bi da ostane i smrdi u RS-u. Mesic je pametan diplomata, covjek europski orijentiran, jos malo ce pa u EU. neka nam je nasramotu, da nas neko drugi treba gurati/vuci sa sobom prema EU intergracijama :x
vlado986
Posts: 40
Joined: 22/09/2006 11:51

#3

Post by vlado986 »

hrusta wrote:da bog da, ali se ne nadam. sve krene dobro dok onaj krkan Dodik iz Republike Selendre se ne oglasi. njemu se ne ide u EU on bi da ostane i smrdi u RS-u. Mesic je pametan diplomata, covjek europski orijentiran, jos malo ce pa u EU. neka nam je nasramotu, da nas neko drugi treba gurati/vuci sa sobom prema EU intergracijama :x
Ja, kao Hrvat iz Hrvatske, koji se zalažem da cjelovitu BIH (bez RS i bez FBiH) mogu reći da sam pomalo razočaran sa Mesićevim nastupom u Sarajevu. On je rekao da se ne želi mijenjati u unutrašnja pitanja BiH.

Hrvatska bi se aktivnije trebala uključiti u procese u BiH, a dva osnovna pitanja trebaju biti:

1. Kako "izbrisati" RS i sve što s njom nastaje (npr. policija)?
2. Kako osigurati ravnopravnost sva tri naroda u svim općinama?

Slažem se da se Hrvatska ne bi trebala miješati u unutranja pitanja BiH, kao što je npr. pitanje koja će biti stranka-lider Hrvata u BiH - HDZ BIH ili HDZ 1990.

Ako svi budu ravnopravni u svim općinama, onda će lakše ući u EU.

Bosna i Hercegovina nije država ni Muslimana, ni Srba, ni Hrvata već je to država i Muslimana i Srba i Hrvata. :bih:
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#4

Post by Jimmy_The_Saint »

Mesić je dobar, ali dobar fikus.

Ivo Kanader ima svoju priču.

A sad bi mog'o Glavaš, ako ne pandrkne, povući za sobom još ponekog.

Vesela zemlja, Hrvatska. Naročito iz daljine. K'o i mi njima, na priliku.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#5

Post by karanana »

Mesic je zaista ok covjek. Kad mu istice mandat jer ce mi stvarno biti zao? Samo mi se cini da je funkcija predsjednika u Hrvatskoj vise simbolicna nego egzekutna, nesto kao u Njemackoj ili Izraelu. Vijest o njegovoj posjeti Sarajevu je na svim medijima bila medju zadnjim. Cini mi se da je Sanader i(li) Sabor puno jaci i puno se vise pita, ali i oni su se znatno popravili u odnosu prema BiH u usporedbi sa Tudjmanovom erom.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#6

Post by addem »

Meske je legenda. :lol: :lol:
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#7

Post by Dezze »

vlado986 wrote:
hrusta wrote:da bog da, ali se ne nadam. sve krene dobro dok onaj krkan Dodik iz Republike Selendre se ne oglasi. njemu se ne ide u EU on bi da ostane i smrdi u RS-u. Mesic je pametan diplomata, covjek europski orijentiran, jos malo ce pa u EU. neka nam je nasramotu, da nas neko drugi treba gurati/vuci sa sobom prema EU intergracijama :x
Ja, kao Hrvat iz Hrvatske, koji se zalažem da cjelovitu BIH (bez RS i bez FBiH) mogu reći da sam pomalo razočaran sa Mesićevim nastupom u Sarajevu. On je rekao da se ne želi mijenjati u unutrašnja pitanja BiH.

Hrvatska bi se aktivnije trebala uključiti u procese u BiH, a dva osnovna pitanja trebaju biti:

1. Kako "izbrisati" RS i sve što s njom nastaje (npr. policija)?
2. Kako osigurati ravnopravnost sva tri naroda u svim općinama?

Slažem se da se Hrvatska ne bi trebala miješati u unutranja pitanja BiH, kao što je npr. pitanje koja će biti stranka-lider Hrvata u BiH - HDZ BIH ili HDZ 1990.

Ako svi budu ravnopravni u svim općinama, onda će lakše ući u EU.

Bosna i Hercegovina nije država ni Muslimana, ni Srba, ni Hrvata već je to država i Muslimana i Srba i Hrvata. :bih:
Ne mislim da politicari iz Hrvatske (i Srbije) imaju mogucnost izbora da li da se mijesaju u unutrasnja pitanja BiH ili ne. Svi su oni, silom prilika, vec umijesani. Pitanje je: Zele li se mijesati na pozitivan ili negativan nacin?

Ja mislim da je svojom izjavom Mesic htio reci da on ne zeli da se mijesa (sto je uvijek imalo neku negativnu konotaciju). Ja sam to barem tako percipirao.

Eh, kad bi svi susjedni politicari bili kao on, ova nasa zemlja ne bi bila u "zmijskom zagrljaju". :roll:
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#8

Post by Dezze »

karanana wrote:Mesic je zaista ok covjek. Kad mu istice mandat jer ce mi stvarno biti zao? Samo mi se cini da je funkcija predsjednika u Hrvatskoj vise simbolicna nego egzekutna, nesto kao u Njemackoj ili Izraelu. Vijest o njegovoj posjeti Sarajevu je na svim medijima bila medju zadnjim. Cini mi se da je Sanader i(li) Sabor puno jaci i puno se vise pita, ali i oni su se znatno popravili u odnosu prema BiH u usporedbi sa Tudjmanovom erom.
Dobro ti se cini.

Inace, predsjednik jedne drzave je danas u vecini zemalja vise nesto kao moralna kicma vlasti. Nema puno stvarnih izvrsnih ovlastenja.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#9

Post by MuaDib »

hrusta wrote:da bog da, ali se ne nadam. sve krene dobro dok onaj krkan Dodik iz Republike Selendre se ne oglasi. njemu se ne ide u EU on bi da ostane i smrdi u RS-u. Mesic je pametan diplomata, covjek europski orijentiran, jos malo ce pa u EU. neka nam je nasramotu, da nas neko drugi treba gurati/vuci sa sobom prema EU intergracijama :x
Na negiranjima se ne gradi BiH. Dodik je političar, koji svima kaže u lice šta misli, slagali se mi sa tim ili ne. RS postoji i dok postoji treba se prema njoj odnositi u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine. :)
Što se tice BiH na putu ka EU bolje je da ovakvi kakvi smo ne ulazimo u nju, postati ce mo evropsko odlagalište. :x
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#10

Post by zavrzlama »

MuaDib wrote:
hrusta wrote:da bog da, ali se ne nadam. sve krene dobro dok onaj krkan Dodik iz Republike Selendre se ne oglasi. njemu se ne ide u EU on bi da ostane i smrdi u RS-u. Mesic je pametan diplomata, covjek europski orijentiran, jos malo ce pa u EU. neka nam je nasramotu, da nas neko drugi treba gurati/vuci sa sobom prema EU intergracijama :x
Na negiranjima se ne gradi BiH. Dodik je političar, koji svima kaže u lice šta misli, slagali se mi sa tim ili ne. RS postoji i dok postoji treba se prema njoj odnositi u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine. :)
Što se tice BiH na putu ka EU bolje je da ovakvi kakvi smo ne ulazimo u nju, postati ce mo evropsko odlagalište. :x
Puno se ti nesto sekiras za BIH :D ..
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#11

Post by Republic of Bosnia »

[quote="vlado986"

Bosna i Hercegovina nije država ni Muslimana, ni Srba, ni Hrvata već je to država i Muslimana i Srba i Hrvata. :bih:[/quote]

Dragi moj komsijo, nije BiH drzava nikakvih Srba, Hrvata i Muslimana(???). :x :x :x
Bosna i Hercegovina je drzava Bosanaca(Bosnjaka) i naravno otvorena za sve dobre ljude svijeta...

Mesicu svaka cast za njegov odnos prema Bosni. On o Bosni govori, i istu brani, bolje od ovih domacih politicara.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#12

Post by Grom iz vedra neba »

Republic of Bosnia wrote:
vlado986 wrote:
Bosna i Hercegovina nije država ni Muslimana, ni Srba, ni Hrvata već je to država i Muslimana i Srba i Hrvata. :bih:
Dragi moj komsijo, nije BiH drzava nikakvih Srba, Hrvata i Muslimana(???). :x :x :x
Bosna i Hercegovina je drzava Bosanaca(Bosnjaka) i naravno otvorena za sve dobre ljude svijeta...

Mesicu svaka cast za njegov odnos prema Bosni. On o Bosni govori, i istu brani, bolje od ovih domacih politicara.
Mislim da @Vlado nije imao namjeru da poentira provokacijom nego jednom pozitivnom frazom koja je 1943. bila progresivna, ne primjenjujući je na današnje prilike.

Imamo mi dovoljno neprijatelja da bismo napadali komšije koji korektno razmišljaju, a oni su manjina i zaslužuju svaku pohvalu.

Mesiću svaka čast, kao i ljudima koji su se borili protiv hrvatske agresije na Bosnu i zbog toga bivali žigosani. Mogli su se priključiti Tuđmanovim suludima zamislima i uživati u blagodatima tog pohoda, a oni su izabrali da budu napadani i da kontriraju diktatoru koji je poljubio peglu, a znamo kako se on odnosio prema neistomišljenicima.
Titov_pionir
Posts: 142
Joined: 19/01/2005 01:42

#13

Post by Titov_pionir »

Republic of Bosnia wrote:
vlado986 wrote:
Bosna i Hercegovina nije država ni Muslimana, ni Srba, ni Hrvata već je to država i Muslimana i Srba i Hrvata. :bih:
Dragi moj komsijo, nije BiH drzava nikakvih Srba, Hrvata i Muslimana(???). :x :x :x
Bosna i Hercegovina je drzava Bosanaca(Bosnjaka) i naravno otvorena za sve dobre ljude svijeta...

Mesicu svaka cast za njegov odnos prema Bosni. On o Bosni govori, i istu brani, bolje od ovih domacih politicara.
Bosna jeste drzava i Srba i Hrvata iz BiH, i sve dok to neko bude osporavao, postojace republika Srpska, a i Hrvati ce traziti svoj Entitet. Moramo prestati ignorantski se ponasati. Mi jesmo svi Bosanci, ali mnogim Srbima i Hrvatima (kao, uostalom i Bosnjacima) je vazna njihova etnicka pripadnost, i ako im je budemo uskracivali, nikad necemo biti prava gradjanska drzava.
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#14

Post by Maksim »

Da, kao sto to Tunjo tvrdi. On naime tvrdi da do 19. stoljeca u BiH nije bilo Hrvata. Ivan Lovrenovic je u svojoj kniizi Bosanski Hrvati lijepo napisao da nema pisanih dokaza da su se bosanski katolici do 19. stoljeca izjasnjavali kao Hrvati, pa cak ni od tadam nego je to tek krenulo sa Stadlerom s pocetkom 20. stoljeca. No, to je drugo pitanje. Tunjo je skoro htio reci da bosanski katolici u BiH nisu postojali. Preporocujem Tunji da se informise o faktu koji govori da su bosanski katolici tijekom Osmanskog carstva izvornije reprezentirali bosnjacki identitet nego tadasnji Bosnjaci islamske vjeroispovijesti. A Bosnjaci i danas slabo reprezentiraju bosnjacku kulturu i izvornu povijest. Vrijeme je bosanske katolike gurnulo u Hrvatstvo i oni su danas Hrvati i jedan od konstitutivnih naroda BiH. To je danas tako i to se mora postovati. BiH je drzava tri naroda a i njenin nacionalnih manjina i ako ne uspijemo tavu BiH izgraditi, onda ocekujte za najmanje 10 godina nestanak BiH. To se nece desiti ratom, nego u prirodnom tijeku. Vidjet cemo kako cemo se svi osjecati kad ne budemo vise imali domovine kao sto je nemaju Palestinci ili Kurdi, jer smo sami krivi. Zavlacimo se u nase smijesne etnicko-klanske grupice, brbljamo o ugrozenosti i radije se grade dzamije i crkve nego gradjanska punopravnost, socijalna sigurnost i mogucnost pristupa skolovanju svih gradjana BiH.

Prestanite razmisljati stereotipno.
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#15

Post by Republic of Bosnia »

Grom iz vedra neba wrote:
Republic of Bosnia wrote:
vlado986 wrote:
Bosna i Hercegovina nije država ni Muslimana, ni Srba, ni Hrvata već je to država i Muslimana i Srba i Hrvata. :bih:
Dragi moj komsijo, nije BiH drzava nikakvih Srba, Hrvata i Muslimana(???). :x :x :x
Bosna i Hercegovina je drzava Bosanaca(Bosnjaka) i naravno otvorena za sve dobre ljude svijeta...

Mesicu svaka cast za njegov odnos prema Bosni. On o Bosni govori, i istu brani, bolje od ovih domacih politicara.
Mislim da @Vlado nije imao namjeru da poentira provokacijom nego jednom pozitivnom frazom koja je 1943. bila progresivna, ne primjenjujući je na današnje prilike.

Imamo mi dovoljno neprijatelja da bismo napadali komšije koji korektno razmišljaju, a oni su manjina i zaslužuju svaku pohvalu.

Problem je u tome sto to nije korektno razmisljanje.
Mi smo navikli da nas "tuku" pa onda kad neko kaze da je za opstanak Bosne i Hercegovine i poslije doda sta njemu padne na pamet(u ovom slucaju da je to zemlja Hrvata, Srba i muslimana) mi to sa odusevljenjem prihvatamo. :x :x :x
Mi imamo puno neprijatelja jer neznamo odgovoriti na napade(pa i ovo je jedna vrsta napada).
I pazi molim te jos i Muslimana??? :? Pa to je cisto negiranje ove drzave. Znaci postoje Srbi, Hrvati i neki Muslimani. I to dalje znaci da Bosna nepostoji.
Kad cemo mi doci pameti?????
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#16

Post by Republic of Bosnia »

Titov_pionir wrote:
Republic of Bosnia wrote:
vlado986 wrote:
Bosna i Hercegovina nije država ni Muslimana, ni Srba, ni Hrvata već je to država i Muslimana i Srba i Hrvata. :bih:
Dragi moj komsijo, nije BiH drzava nikakvih Srba, Hrvata i Muslimana(???). :x :x :x
Bosna i Hercegovina je drzava Bosanaca(Bosnjaka) i naravno otvorena za sve dobre ljude svijeta...

Mesicu svaka cast za njegov odnos prema Bosni. On o Bosni govori, i istu brani, bolje od ovih domacih politicara.
Bosna jeste drzava i Srba i Hrvata iz BiH, i sve dok to neko bude osporavao, postojace republika Srpska, a i Hrvati ce traziti svoj Entitet. Moramo prestati ignorantski se ponasati. Mi jesmo svi Bosanci, ali mnogim Srbima i Hrvatima (kao, uostalom i Bosnjacima) je vazna njihova etnicka pripadnost, i ako im je budemo uskracivali, nikad necemo biti prava gradjanska drzava.
To sto neki ljudi u ovoj zemlji sebe nazivaju Hrvatima i Srbima(iako su ustvari samo Bosanci), neznaci da je ovo zemlja i Hrvata i Srba.
Sta bi sad naprimjer bilo da u Bosnu dodju Francuzi i nametnu ovom jadnom narodu da se nazivaju Francuzima? I tako bi za 20-30 godina(koliko neobrazovanom i naivnom narodu treba da zaboravi koje i sta je)
BiH bila i zemlja Francuza.
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#17

Post by Maksim »

Republic of Bosnia (???), ocito nisi upucen u tijek stvari. Nisi upoznat u politicka desavanja a kamoli historijska. Pogotovo u vrijeme kada se radi o egzistenciji BiH kao drzavne cjeline je opasno stvari jos vise potpaljivati s negiranjem nacionalnog deklariranja bosanskih Hrvata i Srba. BiH nije drzava bez problema koja ima vremena io mogucnosti da se bavi takvim pitanjima. Ponasas se kao da Bosnjaci cine 90 & bh. stanovnistva. Iako si veoma tvroglav i neozbiljan za bilo kakvu diskusiju, ja te pak priznajem kao individualno bice koje moze razmisljati, samo mora znati kako.

Neka su Srbi Srbi i neka su Hrvati Hrvati. To je nesto sto ih ne cini manje Bosancima ako se oni sami tako osjecaju. Ako je netko Hrvat ili Srbin, to ne mora znaciti da se mora odreci svog Bosanstva. Ako ti negiras Hrvatstvo i Srpstvo i sebe smatras zagovaracem Bosanstva, onda moras negirati i Bosnjastvo, jer to je zapravo isto etnicko ogranicenje i povlacenje u svoju "avliju" unutar BiH sto daje doprinos drustvenoj podjeli BiH i rezultira geografskom podjelom.

Ja sam za BOSANSTVO, jer u kakvoj se situaciji nalazimo to ce biti jedini spas da ostane neko jedinstvo medju nama. Tko misli da je za BiH, onda se mora odluciti za Bosanstvo a ne iskljucivo za Bosnjastvo, Srpstvo ili Hrvatstvo. Ako mislite da prioritet ima "vas" narod ili vasa vjera, onda ne razumijem vase zalaganje za cjelovitu BiH. Vase zalaganje bazira na recenici "jedno govore, druge cine, trece misle".
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#18

Post by Republic of Bosnia »

Maksim wrote:Republic of Bosnia (???), ocito nisi upucen u tijek stvari. Nisi upoznat u politicka desavanja a kamoli historijska. Pogotovo u vrijeme kada se radi o egzistenciji BiH kao drzavne cjeline je opasno stvari jos vise potpaljivati s negiranjem nacionalnog deklariranja bosanskih Hrvata i Srba. BiH nije drzava bez problema koja ima vremena io mogucnosti da se bavi takvim pitanjima. Ponasas se kao da Bosnjaci cine 90 & bh. stanovnistva. Iako si veoma tvroglav i neozbiljan za bilo kakvu diskusiju, ja te pak priznajem kao individualno bice koje moze razmisljati, samo mora znati kako.

Neka su Srbi Srbi i neka su Hrvati Hrvati. To je nesto sto ih ne cini manje Bosancima ako se oni sami tako osjecaju. Ako je netko Hrvat ili Srbin, to ne mora znaciti da se mora odreci svog Bosanstva. Ako ti negiras Hrvatstvo i Srpstvo i sebe smatras zagovaracem Bosanstva, onda moras negirati i Bosnjastvo, jer to je zapravo isto etnicko ogranicenje i povlacenje u svoju "avliju" unutar BiH sto daje doprinos drustvenoj podjeli BiH i rezultira geografskom podjelom.

Ja sam za BOSANSTVO, jer u kakvoj se situaciji nalazimo to ce biti jedini spas da ostane neko jedinstvo medju nama. Tko misli da je za BiH, onda se mora odluciti za Bosanstvo a ne iskljucivo za Bosnjastvo, Srpstvo ili Hrvatstvo. Ako mislite da prioritet ima "vas" narod ili vasa vjera, onda ne razumijem vase zalaganje za cjelovitu BiH. Vase zalaganje bazira na recenici "jedno govore, druge cine, trece misle".
A sa kojom si to ti historijom upoznat? Sa ovom nametnutom? A to Bosanstvo koje lici na Jugoslavenstvo je najveca podvala.
Za mene je Bosnjak i Bosanac isto. Dakle, covjek koji zivi i/ili vuce korijene iz Bosne a pri tome je katolik, pravoslavac, musliman, ateist ili pripadnik neke druge vjere.
Vjeruj mi, briga mene ko sebe svrstava u koju naciju.
Ali problem je sto ovi koji se svrstavaju u neke druge nacije uvijek prave probleme ovoj naivnoj zemlji.
Slazem se da je ovako nesto tesko ostvarivo(vjerovatno i nemoguce) u trenutnoj situaciji, ali ja na to ukazujem jer je jedino to ispravno.
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#19

Post by Fratris »

Republic of Bosnia wrote:A sa kojom si to ti historijom upoznat? Sa ovom nametnutom? A to Bosanstvo koje lici na Jugoslavenstvo je najveca podvala.
Za mene je Bosnjak i Bosanac isto. Dakle, covjek koji zivi i/ili vuce korijene iz Bosne a pri tome je katolik, pravoslavac, musliman, ateist ili pripadnik neke druge vjere.
Vjeruj mi, briga mene ko sebe svrstava u koju naciju.
Ali problem je sto ovi koji se svrstavaju u neke druge nacije uvijek prave probleme ovoj naivnoj zemlji.
Slazem se da je ovako nesto tesko ostvarivo(vjerovatno i nemoguce) u trenutnoj situaciji, ali ja na to ukazujem jer je jedino to ispravno.
Vidju logike u ovog. Znaci, ljudima u Bosni silom nametnut Srpski i Hrvatski indenitit, i sad kad su ga oni lijepo prihvatili, rjesenje je da ti njima silom nameces neki drugi identitet. I oni to samo tako prihvacanju. Kao sto su recimo Muslimani iz Velike Kladuse fino prihvatili Bosnjacki identitet.

I zasto stati ovdje. Zasto ne nametati vjeru ljudima u Bosni? Kad se vec ne mozemo slozit oko ove 3, hajmo silom Protestantizam uvest? Ili recimo da ja mojoj sisatoj komsinici nametnem identitet moje cure. Ono, lezerno?

Ili najbolje jos, ako Srbi i Hrvati ne zele prihvatiti svoj novi identitet, skupit oruzje i opalit lijepo jedan genocid. Pa kad je bal, nek je maskenbal.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#20

Post by chuchumbamayumbe »

Republic of Bosnia wrote:
Maksim wrote:Republic of Bosnia (???), ocito nisi upucen u tijek stvari. Nisi upoznat u politicka desavanja a kamoli historijska. Pogotovo u vrijeme kada se radi o egzistenciji BiH kao drzavne cjeline je opasno stvari jos vise potpaljivati s negiranjem nacionalnog deklariranja bosanskih Hrvata i Srba. BiH nije drzava bez problema koja ima vremena io mogucnosti da se bavi takvim pitanjima. Ponasas se kao da Bosnjaci cine 90 & bh. stanovnistva. Iako si veoma tvroglav i neozbiljan za bilo kakvu diskusiju, ja te pak priznajem kao individualno bice koje moze razmisljati, samo mora znati kako.

Neka su Srbi Srbi i neka su Hrvati Hrvati. To je nesto sto ih ne cini manje Bosancima ako se oni sami tako osjecaju. Ako je netko Hrvat ili Srbin, to ne mora znaciti da se mora odreci svog Bosanstva. Ako ti negiras Hrvatstvo i Srpstvo i sebe smatras zagovaracem Bosanstva, onda moras negirati i Bosnjastvo, jer to je zapravo isto etnicko ogranicenje i povlacenje u svoju "avliju" unutar BiH sto daje doprinos drustvenoj podjeli BiH i rezultira geografskom podjelom.

Ja sam za BOSANSTVO, jer u kakvoj se situaciji nalazimo to ce biti jedini spas da ostane neko jedinstvo medju nama. Tko misli da je za BiH, onda se mora odluciti za Bosanstvo a ne iskljucivo za Bosnjastvo, Srpstvo ili Hrvatstvo. Ako mislite da prioritet ima "vas" narod ili vasa vjera, onda ne razumijem vase zalaganje za cjelovitu BiH. Vase zalaganje bazira na recenici "jedno govore, druge cine, trece misle".
A sa kojom si to ti historijom upoznat? Sa ovom nametnutom? A to Bosanstvo koje lici na Jugoslavenstvo je najveca podvala.
Za mene je Bosnjak i Bosanac isto. Dakle, covjek koji zivi i/ili vuce korijene iz Bosne a pri tome je katolik, pravoslavac, musliman, ateist ili pripadnik neke druge vjere.
Vjeruj mi, briga mene ko sebe svrstava u koju naciju.
Ali problem je sto ovi koji se svrstavaju u neke druge nacije uvijek prave probleme ovoj naivnoj zemlji.
Slazem se da je ovako nesto tesko ostvarivo(vjerovatno i nemoguce) u trenutnoj situaciji, ali ja na to ukazujem jer je jedino to ispravno.
Dodjem ja 1996-7, vadim licnu kartu u opstini Novi Grad, pisem vjeroispovjest - ateista, nacionalnost - Bosanac. Kaze ona meni na salteru, ne moze Bosanac, moze Bosnjak, Srbin, Hrvat, bla, bla, bla... E nisam nista od toga, nego sam Bosanac, svadjao se ja i na kraju popustila (a zena je ocito muslimanka). E sta sada?
Ako ti poistovjecujes Bosnjastvo i Bosanstvo, onda ja necu biti Bosanac, radije cu biti Srbin ili Hrvat, ili jos bolje pingvin. Zasto je to tako, pitaj one sa bosnjackog sabora, i bosnjacke politicare koji su bosnjastvo poistovjetili sa muslimanskom vjeroispovjescu. Bosnjak isto kao i Bosanac, nidje veze!
A jos jedno pitanje.
Sta da radimo sa Bosnjacima u Hrvatskoj, Srbiji? Po ovoj logici bi oni trebali da budu Hrvati i Srbi, ako vec zelis da ovdje Srbi i Hrvati budu Bosanci, je'l tako? Ja jesam Bosanac truhli, ali ne volim da me neko svrstava u torove, i da mi govori ti si ovo, a ti ono.
vlado986
Posts: 40
Joined: 22/09/2006 11:51

#21

Post by vlado986 »

Vidim da se neke moje izjave djelomično krivo tumače. Rečenica koju sam u predhodnom postu napisao: "BiH nije država ni Muslimana, ni Srba ni Hrvata, već je ona država i Muslimana i Srba i Hrvata", mislim da je takvu odluku donio ZAVNOBIH. Istu rečenicu sam pročitao prije par godina u knjizi "Eseji o Bosni", jednog bosanskog autora, mislim da se zvao Rusmir (oprostite, ne znam prezime, ali ćete vi to znati).
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#22

Post by Grom iz vedra neba »

Maksim wrote:Da, kao sto to Tunjo tvrdi. On naime tvrdi da do 19. stoljeca u BiH nije bilo Hrvata. Ivan Lovrenovic je u svojoj kniizi Bosanski Hrvati lijepo napisao da nema pisanih dokaza da su se bosanski katolici do 19. stoljeca izjasnjavali kao Hrvati, pa cak ni od tadam nego je to tek krenulo sa Stadlerom s pocetkom 20. stoljeca. No, to je drugo pitanje. Tunjo je skoro htio reci da bosanski katolici u BiH nisu postojali. Preporocujem Tunji da se informise o faktu koji govori da su bosanski katolici tijekom Osmanskog carstva izvornije reprezentirali bosnjacki identitet nego tadasnji Bosnjaci islamske vjeroispovijesti. A Bosnjaci i danas slabo reprezentiraju bosnjacku kulturu i izvornu povijest. Vrijeme je bosanske katolike gurnulo u Hrvatstvo i oni su danas Hrvati i jedan od konstitutivnih naroda BiH. To je danas tako i to se mora postovati. BiH je drzava tri naroda a i njenin nacionalnih manjina i ako ne uspijemo tavu BiH izgraditi, onda ocekujte za najmanje 10 godina nestanak BiH. To se nece desiti ratom, nego u prirodnom tijeku. Vidjet cemo kako cemo se svi osjecati kad ne budemo vise imali domovine kao sto je nemaju Palestinci ili Kurdi, jer smo sami krivi. Zavlacimo se u nase smijesne etnicko-klanske grupice, brbljamo o ugrozenosti i radije se grade dzamije i crkve nego gradjanska punopravnost, socijalna sigurnost i mogucnost pristupa skolovanju svih gradjana BiH.

Prestanite razmisljati stereotipno.
Tunjo je rekao da hrvatski identitet nije postoja do druge polovine 19. vijeka sto je apsolutno tacno, a ne narod, kako se gore zeli predstaviti odnosno bosanski katolici iz kojeg su kasnije krajem 19. vijeka postali danasnji Hrvati pod uticajem misionara poslanih od hrvatske vlade, raznih Radica itd.

Takodjer je ukazao na potpuno tacnu ali zdravom razumu nevjerovatnu cinjenicu a to je da se sada pravi antologija hrvatske knjizevnosti iz bih od 15. vijeka sto je nonsens, notorna glupost, medjutim Lovrenovic je u svom dobrom priguseno nacionalistickom stilu pokusao okrenuti to na ugrozavanje Hrvata, jeblo ga vise i to njegovo ugrozavanje...zar nije svjestan da samo pravi novi materijal za viceve?!
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#23

Post by Republic of Bosnia »

Fratris wrote:
Republic of Bosnia wrote:A sa kojom si to ti historijom upoznat? Sa ovom nametnutom? A to Bosanstvo koje lici na Jugoslavenstvo je najveca podvala.
Za mene je Bosnjak i Bosanac isto. Dakle, covjek koji zivi i/ili vuce korijene iz Bosne a pri tome je katolik, pravoslavac, musliman, ateist ili pripadnik neke druge vjere.
Vjeruj mi, briga mene ko sebe svrstava u koju naciju.
Ali problem je sto ovi koji se svrstavaju u neke druge nacije uvijek prave probleme ovoj naivnoj zemlji.
Slazem se da je ovako nesto tesko ostvarivo(vjerovatno i nemoguce) u trenutnoj situaciji, ali ja na to ukazujem jer je jedino to ispravno.
Vidju logike u ovog. Znaci, ljudima u Bosni silom nametnut Srpski i Hrvatski indenitit, i sad kad su ga oni lijepo prihvatili, rjesenje je da ti njima silom nameces neki drugi identitet. I oni to samo tako prihvacanju. Kao sto su recimo Muslimani iz Velike Kladuse fino prihvatili Bosnjacki identitet.

I zasto stati ovdje. Zasto ne nametati vjeru ljudima u Bosni? Kad se vec ne mozemo slozit oko ove 3, hajmo silom Protestantizam uvest? Ili recimo da ja mojoj sisatoj komsinici nametnem identitet moje cure. Ono, lezerno?

Ili najbolje jos, ako Srbi i Hrvati ne zele prihvatiti svoj novi identitet, skupit oruzje i opalit lijepo jedan genocid. Pa kad je bal, nek je maskenbal.
Diskusija je skroz nevezana za temu ali nema veze.
Ok znaci slazes se da im je identitet silom nametnut? Ili, nemora biti silom. Kada su ljudi neobrazovani i siromasni lako ih je ubijediti u bilo sta. Pa tako i u to da su Srbi odnosno Hrvati. Ono sto ja zelim reci je da im je identitet definitivno nametnut i da to jednostavno nije uredu. Opet ponavljam, nebi to bilo od neke vaznosti za mene da takvi, sa nametnutim identitetom, konstantno nepokusavaju da naruse integritet ove zemlje. To sto oni rade je sasvim prirodno. Jer i ja da za sebe kazem da sam Hrvat bih navijao za Hrvatsku u svakom pogledu i naravno imao teznju da jednog dana dio Bosne u kojem ja zivim postane Hrvatska. E u tome je problem. A ovo oko vjere - naprotiv nase je bogatstvo u tome sto smo jedan narod sa tri i vise vjeroispovijesti.
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#24

Post by Republic of Bosnia »

chuchumbamayumbe wrote:
Republic of Bosnia wrote:
Maksim wrote:Republic of Bosnia (???), ocito nisi upucen u tijek stvari. Nisi upoznat u politicka desavanja a kamoli historijska. Pogotovo u vrijeme kada se radi o egzistenciji BiH kao drzavne cjeline je opasno stvari jos vise potpaljivati s negiranjem nacionalnog deklariranja bosanskih Hrvata i Srba. BiH nije drzava bez problema koja ima vremena io mogucnosti da se bavi takvim pitanjima. Ponasas se kao da Bosnjaci cine 90 & bh. stanovnistva. Iako si veoma tvroglav i neozbiljan za bilo kakvu diskusiju, ja te pak priznajem kao individualno bice koje moze razmisljati, samo mora znati kako.

Neka su Srbi Srbi i neka su Hrvati Hrvati. To je nesto sto ih ne cini manje Bosancima ako se oni sami tako osjecaju. Ako je netko Hrvat ili Srbin, to ne mora znaciti da se mora odreci svog Bosanstva. Ako ti negiras Hrvatstvo i Srpstvo i sebe smatras zagovaracem Bosanstva, onda moras negirati i Bosnjastvo, jer to je zapravo isto etnicko ogranicenje i povlacenje u svoju "avliju" unutar BiH sto daje doprinos drustvenoj podjeli BiH i rezultira geografskom podjelom.

Ja sam za BOSANSTVO, jer u kakvoj se situaciji nalazimo to ce biti jedini spas da ostane neko jedinstvo medju nama. Tko misli da je za BiH, onda se mora odluciti za Bosanstvo a ne iskljucivo za Bosnjastvo, Srpstvo ili Hrvatstvo. Ako mislite da prioritet ima "vas" narod ili vasa vjera, onda ne razumijem vase zalaganje za cjelovitu BiH. Vase zalaganje bazira na recenici "jedno govore, druge cine, trece misle".
A sa kojom si to ti historijom upoznat? Sa ovom nametnutom? A to Bosanstvo koje lici na Jugoslavenstvo je najveca podvala.
Za mene je Bosnjak i Bosanac isto. Dakle, covjek koji zivi i/ili vuce korijene iz Bosne a pri tome je katolik, pravoslavac, musliman, ateist ili pripadnik neke druge vjere.
Vjeruj mi, briga mene ko sebe svrstava u koju naciju.
Ali problem je sto ovi koji se svrstavaju u neke druge nacije uvijek prave probleme ovoj naivnoj zemlji.
Slazem se da je ovako nesto tesko ostvarivo(vjerovatno i nemoguce) u trenutnoj situaciji, ali ja na to ukazujem jer je jedino to ispravno.
Dodjem ja 1996-7, vadim licnu kartu u opstini Novi Grad, pisem vjeroispovjest - ateista, nacionalnost - Bosanac. Kaze ona meni na salteru, ne moze Bosanac, moze Bosnjak, Srbin, Hrvat, bla, bla, bla... E nisam nista od toga, nego sam Bosanac, svadjao se ja i na kraju popustila (a zena je ocito muslimanka). E sta sada?
Ako ti poistovjecujes Bosnjastvo i Bosanstvo, onda ja necu biti Bosanac, radije cu biti Srbin ili Hrvat, ili jos bolje pingvin. Zasto je to tako, pitaj one sa bosnjackog sabora, i bosnjacke politicare koji su bosnjastvo poistovjetili sa muslimanskom vjeroispovjescu. Bosnjak isto kao i Bosanac, nidje veze!A jos jedno pitanje.
Sta da radimo sa Bosnjacima u Hrvatskoj, Srbiji? Po ovoj logici bi oni trebali da budu Hrvati i Srbi, ako vec zelis da ovdje Srbi i Hrvati budu Bosanci, je'l tako? Ja jesam Bosanac truhli, ali ne volim da me neko svrstava u torove, i da mi govori ti si ovo, a ti ono.
Pogresno sam se izrazio. Naravno da se ja neslazem sa danasnjim Bosnjastvom, koje Bosnjaka vidi kao covjeka iz Bosne iskljucivo islamske vjere. Htio sam reci da je isto kako bi se ta nova/stara nacija zvala.

U BiH postoji odredjeni broj ljudi koji su zaista Hrvati odnosno Srbi. Tako je isto i sa Bosnjacima u drugim zemljama.
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#25

Post by Maksim »

Grom iz vedra neba wrote:
Maksim wrote:Da, kao sto to Tunjo tvrdi. On naime tvrdi da do 19. stoljeca u BiH nije bilo Hrvata. Ivan Lovrenovic je u svojoj kniizi Bosanski Hrvati lijepo napisao da nema pisanih dokaza da su se bosanski katolici do 19. stoljeca izjasnjavali kao Hrvati, pa cak ni od tadam nego je to tek krenulo sa Stadlerom s pocetkom 20. stoljeca. No, to je drugo pitanje. Tunjo je skoro htio reci da bosanski katolici u BiH nisu postojali. Preporocujem Tunji da se informise o faktu koji govori da su bosanski katolici tijekom Osmanskog carstva izvornije reprezentirali bosnjacki identitet nego tadasnji Bosnjaci islamske vjeroispovijesti. A Bosnjaci i danas slabo reprezentiraju bosnjacku kulturu i izvornu povijest. Vrijeme je bosanske katolike gurnulo u Hrvatstvo i oni su danas Hrvati i jedan od konstitutivnih naroda BiH. To je danas tako i to se mora postovati. BiH je drzava tri naroda a i njenin nacionalnih manjina i ako ne uspijemo tavu BiH izgraditi, onda ocekujte za najmanje 10 godina nestanak BiH. To se nece desiti ratom, nego u prirodnom tijeku. Vidjet cemo kako cemo se svi osjecati kad ne budemo vise imali domovine kao sto je nemaju Palestinci ili Kurdi, jer smo sami krivi. Zavlacimo se u nase smijesne etnicko-klanske grupice, brbljamo o ugrozenosti i radije se grade dzamije i crkve nego gradjanska punopravnost, socijalna sigurnost i mogucnost pristupa skolovanju svih gradjana BiH.

Prestanite razmisljati stereotipno.
.....medjutim Lovrenovic je u svom dobrom priguseno nacionalistickom stilu pokusao okrenuti to na ugrozavanje Hrvata, jeblo ga vise i to njegovo ugrozavanje...zar nije svjestan da samo pravi novi materijal za viceve?!
Znas li ti uopce tko je Ivan Lovrenovic? On je veci Bosnjak od tebe, jer upravo je on pisao o tome kako su se bosanski katolici do pocetka 20. stoljeca izjasnjavali kao Bosnjaci. Lovrenovic je pored Ive Kordica i Mile Stojica bio jedan od autora pisma koje je 1992. godine preko Vecernjeg lista bilo upuceno tadasnjem hrvatskom predsjedniku (ili kako mu tepaju nacional-romanticari: predsjedniku svih Hrvata) nakon sto se manje-vise saznalo da on zajedno sa Milosevicem planira podjelu BiH. U tom pismu su ga oni javno pozvali na iskaz o tome i javno su ga optuzili za njegovu licemjernu politiku prema BiH. Lovrenovic je uvijek bio covjek koji je sa svojom pamecu vodio borbu za cjelovitu BiH. Ne mozes ga nazivati nacionalistom. Mozda uopce ne znas nista o njemu sem da je Hrvat.

Neki dan sam bio na stranici sarajevske opcine Centar i bacio pogled na listu opcinskih vijecnika. Dvoje njih su se nacionalno izjasnili kao Bosanci na sto sam jako ponosan. Te dvije osobe po imenima nisu "Bosnjaci".
Post Reply