Radioamateri

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Radioamateri

Post by _BosanaC »

Interesuje me cisto sjeca li se vise iko tih ljudi? Ne vjerujem da je bilo i jedne kuce, i jedne glave, da nije znala za njih tokom rata. Manji radioklubovi su za vrijeme rata, kao recimo T91CMN (ex YU4CMN) iz Zavidovica, uradili preko 80.000 humanitarnih veza... Zatim radioamateri Gorazda... Srebrenice... Maglaja... Bihaca... Sarajeva...

Ne znam sjeca li ih se vise iko... A vjerovali ili ne, postoje i danas...
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#2

Post by ja_cura_ »

jednom sam gledala na tv-u reportazu na dnevniku sa sastanka udruzenja radioamatera iz hadzica, drago im sto im se mladi svijet polako sve vise ukljucuje u udruzenje i interesuje za takvo nesto uopste, kad veli sad svi nesto preko kopjutera i mobitela cackaju... :D
svaka cast mladima na uclanjivanju!


samo kad s sjetim rata, i tih poziva svojima preko radio amatera....
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#3

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 10/02/2009 15:21, edited 1 time in total.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#4

Post by burekodsira »

koliko se sjecam gorazdanski radioamateri pretprosle godine osvojili prva 3 mjesta na svjetskom prvenstvu... ali u medijima skoro nikako nije propraceno!
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#5

Post by _BosanaC »

burekodsira wrote:koliko se sjecam gorazdanski radioamateri pretprosle godine osvojili prva 3 mjesta na svjetskom prvenstvu... ali u medijima skoro nikako nije propraceno!
Ima raznih svjetskih prvenstava... I svake godine BH radioamateri pravo visoko kotiraju... Redovno je neko prvi u nekoj od kategorija...

Pretprosle godine reprezentacija BiH na svjetskom takmicenju asocijacija radioamatera osvojila osmo mjesto, medju 60+ ucesnica...

Ali nejse... brzo se zaboravilo, sto govori i broj komentara na ovoj temi.
borat
Posts: 48
Joined: 03/01/2007 02:24
Location: kazahstan

#6

Post by borat »

_BosanaC wrote:
burekodsira wrote:koliko se sjecam gorazdanski radioamateri pretprosle godine osvojili prva 3 mjesta na svjetskom prvenstvu... ali u medijima skoro nikako nije propraceno!
Ima raznih svjetskih prvenstava... I svake godine BH radioamateri pravo visoko kotiraju... Redovno je neko prvi u nekoj od kategorija...

Pretprosle godine reprezentacija BiH na svjetskom takmicenju asocijacija radioamatera osvojila osmo mjesto, medju 60+ ucesnica...

Ali nejse... brzo se zaboravilo, sto govori i broj komentara na ovoj temi.
Nije bolan,barem ja nisam.Jos uvijek se sjecam tipa koji je spajao ljude u ratu po nadimku Muki,pomogao mi je i to ne zaboravljam.Tip je visio satima na stanici ponekad danima da bi spojio ljude,zaista pravi humanitarac.Pozivni znak sam mu zaboravio ali ja mislim da je jos aktivan.Ja sam i sam bio kao neki pocetnik u radio amaterizmu pred sami rat,kasnije me vojska "prekrstila" na t-kodove,RU,Prc i ostala sranja na ledjima,pa mi se malo tada veza zgadila.Steta sto sadasnja omladina pokazuje veoma mali ili nikakav interes prema radio amaterizmu a nemaju pojma da ti sa stanicom nikad nije dosadno i u bilo koja doba nisi sam.

Bosanceros,za koliko se moze nabaviti neki kenwoodov polovnjak u paketu sa dipolkom?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by _BosanaC »

borat wrote:
_BosanaC wrote:
burekodsira wrote:koliko se sjecam gorazdanski radioamateri pretprosle godine osvojili prva 3 mjesta na svjetskom prvenstvu... ali u medijima skoro nikako nije propraceno!
Ima raznih svjetskih prvenstava... I svake godine BH radioamateri pravo visoko kotiraju... Redovno je neko prvi u nekoj od kategorija...

Pretprosle godine reprezentacija BiH na svjetskom takmicenju asocijacija radioamatera osvojila osmo mjesto, medju 60+ ucesnica...

Ali nejse... brzo se zaboravilo, sto govori i broj komentara na ovoj temi.
Nije bolan,barem ja nisam.Jos uvijek se sjecam tipa koji je spajao ljude u ratu po nadimku Muki,pomogao mi je i to ne zaboravljam.Tip je visio satima na stanici ponekad danima da bi spojio ljude,zaista pravi humanitarac.Pozivni znak sam mu zaboravio ali ja mislim da je jos aktivan.Ja sam i sam bio kao neki pocetnik u radio amaterizmu pred sami rat,kasnije me vojska "prekrstila" na t-kodove,RU,Prc i ostala sranja na ledjima,pa mi se malo tada veza zgadila.Steta sto sadasnja omladina pokazuje veoma mali ili nikakav interes prema radio amaterizmu a nemaju pojma da ti sa stanicom nikad nije dosadno i u bilo koja doba nisi sam.

Bosanceros,za koliko se moze nabaviti neki kenwoodov polovnjak u paketu sa dipolkom?
Gledam neki dan, polovan icom recimo mozes uzeti za 500$ da ima sve bandove, od 1.8 do UHF... A dipol ti napravim kad god hoces :) Neces valjda i to placati :)
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#8

Post by iceman ze »

svaka im cast, radili su pravi posao, i naravno da ih se sjecamo.......
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#9

Post by Prozor »

Joooj kad se sjetim tih ljudi :) Nema rijeci kol´ko su mi pomogli kad bi preko njih se cuo sa nekim od svojih u Srebrenici :)
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#10

Post by seiko22 »

tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#11

Post by tempora »

Oni su zasluzni, da se po prvi puta nakon godinu dana cujem sa majkom za koju nisam znala da li je ziva ili mrtva.Pa sam po uspostavljanju veze bila nijema i nisam mogla izustiti niti jednu rijec osim nekakvog jecanja.Zahvalna sam im do groba! :(
I ova me tema podsjeti na prokleta pisma Crvenog Krsta koja su putovala vise od sest mjeseci i bila velikim dijelom cenzurisana. :oops:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#12

Post by _BosanaC »

Image

Kad se samo sjetim kako me je antena s vrha ovog stuba zveknula u celenku zadnji put kad smo je dizali gore :-) :-)
IMME
Posts: 2900
Joined: 19/05/2007 12:23

#13

Post by IMME »

@ _BosanaC

Nek si ti nama dugo zdrav i sretan, kako ti tako i svi radioamateri koji su mi u toku rata pomogli uspostaviti kontakt sa familijom.

I i nace, a i sto si se dosjetio otvoriti jednu ovakvu temu na kojoj ne bi smjelo biti ironicnih tragova pojedinih clanova koji znaju zasmrditi kao javni klozet.
Znam , razumijes sta hocu da kazem.

Vjeruj, stid me da se vise i ne sjecam kad zadnji put pricah o njima ili ih se sjetih.
Bas nek me je sram.
Al eto, priznam, mucno mi je i zbog toga sad... i naravno, jedan spomen njima u cast, vrijedan paznje, bi svakako trebalo da se ima u planu u sto kracem roku.
Ne smije biti zaboravljena nicija dobrota. Ne smije i tacka.
User avatar
janje_
Posts: 2240
Joined: 05/04/2007 14:05

#14

Post by janje_ »

radio-amateri su postojali davno prije rata, i u ratu, a postoje, fala bogu, jos uvijek.. i dok je pojedinih entuzijasta, opstace i u ova dekadentna vremena.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#15

Post by burekodsira »

Magistralni pravac M17 od Ivan Sedla do Metkovića i Neuma pod nadzorom radioamatera

Technology Nakon niza uspješnih akcija osobito pokazne vježbe ''Radio mreža za opasnost'' radio amateri su pokrenuli novu akciju solidarnosti pod nazivom ''Sa radio amaterima sigurno do cilja''. Humana akcija je potekla od ...

... članova radio kluba T91CBC iz Mostara.kojoj su se pridružili i radio amateri Jablanice i Konjica. U vrijeme godišnjih odmora radio amateri su odlučili radio vezom i dežurstvima pokriti magistralni pravac M17 od Ivan Sedla do Metkovića i Neuma.

Tako će radio amateri u proputovanju u slučaju potrebe moći zatražiti svekoliku pomoć u slučaju kvara, prometne nezgode,stanja na cesti i drugih obavijesti. Dežurna frekvencija je 145.725 tj. odašiljač R5.

U slučaju potrebe osiguran je servis i vučna služba 24 sata neprekidno. Akcija počinje 20.06. i traje do 20.08.2007.godine.

Radio amateri radio kluba T91CBC su dana 3.5.2007.godine, u akciji ''Radio mreža za opasnost'' pokazali kako mogu u slučaju opasnosti katastrofe kad prestaju raditi telefoni, mobiteli, televizija… povezati sve gradove u BiH i na kratkom valu čitav svijet, akciju je prenijela Televizija Mostar.

Iz Kluba su izrazili i spremnost da dragovoljno pomažu i pravovremeno dojavljuju pojavu požara ako to prihvate vatrogasna društva.

Sve troškove tih aktivnosti amateri snose sami, a namjeravaju provesti obuku mladih u vidu tečajeva za radio amatere-operatere, tehničare i konstruktore u okviru akcije ''Borba protiv droge i ovisnosti''. Ovom humanom akcijom je želja educiranja mladih da se sklone ulice i kafića u nedostatku brige socijalnih i drugih ustanova za mlade naraštaje.

Adresa kluba je u mjesnoj zajednici Vrapčići a informacije se mogu dobiti od Sejo Bajrektarević Gnojnice bb. Mostar, ili na [email protected].

(Bljesak.info)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16

Post by PipiDugaDevetka »

Ima da se ono E (.)u novom prefiksu (E7) ne čuje dobro na telegrafiji,...Sve skupa, bljutavo,...degutantno,...iščlanio sam se iz svega,...
http://www.avaz.ba wrote:Nakon što je zamijenjen simbol BiH u radioprometu

Stvoreni uvjeti za ponovno ujedinjavanje radioamatera

Štete su minorne spram vrijednosti uspostave zajedničkog koda i udruženja, kažu u Ministarstvu * Zašto je Asocijacija radioamatera u BiH protiv


Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU) udovoljila je zahtjevu Ministarstva komunikacija i prometa BiH, te je 8. avgusta zamijenila znak identifikacije naše zemlje u radioprometu T9 u E7.
U Ministarstvu ističu kako su ovim činom stvoreni uvjeti da se nakon 15 godina ova oblast komunikacija dovede u normalno stanje i ponovo ustanovi jedinstvena organizacija radioamatera BiH.

Tri udruženja

Dosadašnji znak identifikacije T9 je 1993. dodijeljen RBiH, koja je tada primljena u članstvo ITU-a. Ali taj kod nikad nije zaživio u cijeloj BiH jer su paljanske vlasti tada zadržale simbol bivše Jugoslavije, a tzv. "Herceg-Bosna" simbol Hrvatske. Ni, nakon rata radioamateri s tih područja nisu prihvatili kod T9.
Prema riječima Božidara Škravana, savjetnika ministra komunikacija i prometa BiH, svi ti simboli su u ratu izgubili predznak "amaterski", jer su radioamateri bili uključeni u vojne formacije, učestvovali u ratnim operacijama u svojstvu vojnih vezista. Tada se raspalo jedinstveno i oformljena su tri udruženja: Asocijacija radioamatera u BiH, Savez radioamatera RS i Zajednica radioamatera "Herceg-Bosne".
- Savez iz RS s 3.600 i Zajednica s 1.550 članova spremni su za formiranje zajedničkog udruženja na nivou BiH, s novim jedinstvenim znakom, dok ih Asocijacija pokušava prisiliti da prihvate njihov simbol kao zajednički, što predstavlja promišljenu destrukciju i onemogućivanje ustanovljavanja državne radioamaterske organizacije - tvrdi Škravan.
Nakon izmjene koda anonimni "Legalni korisnici koda T9" su na adrese OHR-a te brojnih državnih funkcionera... uputili dopis u kojem traže pokretanje krivičnog postupka protiv ministra Bože Ljubića "zbog prekoračenja ovlaštenja i pričinjene štete". Čelnik Asocijacije Abdulah Gutić je kazao da se šteta ovom udruženju procjenjuje na više od 150.000 KM.
- Taj kod moramo zamijeniti na svim oznakama, pečatima... Čeka i zamjena QSL kartica te RAK-ovih licenci koje će nas, iako su besplatne, s obzirom na troškove na raznu papirologiju koštati 20.000 KM - rekao je Gutić.

Novčane štete

Škravan ističe kako će te iste troškove imati i članovi druga dva udruženja, koja se uopće ne žale.
- U ovoj priči je suvišno govoriti o "novčanim štetama" jer su one minorne spram vrijednosti onoga šta dobivamo - jedinstven kod i jedinstveno udruženje. Uostalom, od potpisivanja Dejtonskog sporazuma do danas su promijenjeni grb, zastava, himna, pasoš, saobraćajna i vozačka dozvola, registarske tablice... Da se na svaku tu izmjenu pisala po krivična prijava gdje bi nam bio kraj - zaključio je Škravan.

S. ŠKULETIĆ



Noviteti i za letjelice

U prijavi koja je upućena na niz adresa stoji kako se izuzev u radioamaterstvu kod BiH koristi u avijaciji, plovnim sredstvima koja imaju radiosredstva, repetitorima...
- Vlasnici letjelica, njih 70, moraju pribaviti nove dozvole od RAK-a, preregistrovati letjelice, prefarbati oznake na njima, izmijeniti dokumentaciju i uputstva u njima, preregistrovati ih u međunarodnoj agenciji ICAO - stoji u pismu, ali se ne navodi procjena koliko bi to moglo koštati.
BH DANI, broj 438 wrote:Interese SRRS-a je zastupao Hrane Milošević, predsjednik Saveza radioamatera SiCG. Tom liku uopšte nije bilo mrsko izjaviti da je za Srbe u Bosni i Hercegovini neprihvatljivo da koriste prefiks T9 jer ih to podsjeća na Tursku imperiju!!! O nesretni Hrane! Bolan ne bio, pa na konferenciji u istom tom Davosu radioamaterska organizacija iz Turske (TRAC) je dala punomoć za zastupanje i glasanje nikome drugome nego predstavnicima Grčke (RAAG). Ali Hrane to ili ne zna ili, što je vjerovatnije, ne želi da zna. Čovjek voli da bez ikakva smisla gudi po svom, i tome u medicini lijeka nema. Za razliku od njega, Petar Miličić, predsjednik Hrvatskog radioamaterskog saveza (HRS), po ovome pitanju bio je vrlo korektan, navodeći interes HRS-a da se što prije prestane sa upotrebom prefiksa-koda države Hrvatske sa teritorije BiH. Iako je radioamaterizam hobi koji ne bi trebao biti opterećen politikom, kod nas, nažalost, i u daleko bezazlenije pojave dnevna politika miješa svoje prste. U prilog činjenici da nije nacionalno obojena niti orijentisana, ARA BiH navodi podatak da preko 40 posto njenih članova su nebošnjaci. Ali, džaba je pričati ako te samo Hrane sluša.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#17

Post by _BosanaC »

A koji je tip konektora u pitanju, da pogledam u spajzu?

PDD - jesi li ti fakat ocekivao drugaciji rasplet? :?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#18

Post by _BosanaC »

PL259 :D

Mislim da imam negdje 50 Omskog RG213 kabla, iako ti je dobar i onaj tanji RG58 cini mi se...

Ja sam to narucivao od 4N1EA, donosio po bagatelnim cijenama iz nekakve tvornice toga iz YU.

Javim ti se sutra, ako nemam ovdje mislim da znam gdje ima kupiti, ali u glavnom provjerim ti pa javim :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#19

Post by PipiDugaDevetka »

_BosanaC wrote:A koji je tip konektora u pitanju, da pogledam u spajzu?

PDD - jesi li ti fakat ocekivao drugaciji rasplet? :?
Šta misliš da Adi kaže da nas ovo E7 podsjeća na katoličku Irsku (EI), pa nećemo E7. :D
Semiramida
Posts: 311
Joined: 15/09/2005 14:03
Location: Sarajevo

#20

Post by Semiramida »

Imaš i naš radioamaterski časopis "Radio T9".
Tu ćeš naći sve o radioamaterskim dešavanjima u BiH, takmičenjima, sajmovima itd., pored ostalih stručnih članaka.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#21

Post by _BosanaC »

PipiDugaDevetka wrote:
_BosanaC wrote:A koji je tip konektora u pitanju, da pogledam u spajzu?

PDD - jesi li ti fakat ocekivao drugaciji rasplet? :?
Šta misliš da Adi kaže da nas ovo E7 podsjeća na katoličku Irsku (EI), pa nećemo E7. :D
Ma meni je prvo pala Etiopija na pamet (ET) al' reko' bice to onda prevelika provokacija :lol: :lol: :lol:
User avatar
BihYankee
Posts: 152
Joined: 02/04/2007 11:18
Location: Sarajevo
Contact:

#22

Post by BihYankee »

Fina stanica, relativno novije generacije, proizvedena negdje iza 1990. Mksimalna snaga 50 vati a minimalno 5 vati. Vrlo je bitno da ne radis bez adekvatne antene jer se dio energije koji se zbog dimenzija ne "izrači" može pregrijati izlazni stepen i "spaliti" ga. Ako ništa barem radi samo kratko u režimu predaje. Što se tiče konektora za antenu možeš ga nači u prodavnici na Marijin dvoru kod tramvajske stanice prema Ilidži ( ne skuplji od 3-5 KM. Samo provjeri koji ti je koaksijalni kabl ako je tanji(oko 1 cm) onda moraš nbaviti verziju PL konektora za kabl RG58 po mogucnosti da je unutrašnji dio na navoj a ne na pritisak. U tom slučaju možeš ga koristiti kada nabaviš deblji kabl kao što je RG213. ( jer se unutrašnji srednji dio samo izvrne). Preporučujem da u svakom slučaju nabaviš ovaj ili sličan kabl (ali obavezno sa impedancijom od 50 OHM) obzirom na 50 W kojim raspolažeš a i gubitci u snazi su manji (u slučaju da ti je potreban kabl veće dužine) Konrktor ćeš sa sigurnošću naći u prodavnici koja je locirana blizu Aerodroma( kad ideš od pijace zadnje skretanje lijevo prije aerodroma i ravno do kraja ulice sa lijeve strane opet). U svakom slučaju sa 100% sigurnosti možeš ga kupiti (mada mislimm da se treba naručiti) u Konrad-ovoj radnji u krugu Robot Komerca na Otoci.(033 712391). Konektori izgledaju kao na ovom linku :


http://www.rigpix.com/yaesu/ft2400.htm
Image
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#23

Post by Yamahalac »

haj nabacite znakove ko ima cisto reda radi

moj je T92SSR

(srijedom serem redovno) :D
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#24

Post by rikardoreis »

moze brejk? :D :D

tango 91 - alfa, radio, sierra

zadnje godine rata sam malo, na crno, radio-amaterisao :D
znao sam samo upaliti kenwood, pojacati i naci frek. i verati se po drvecu postavljajuci antene :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#25

Post by _BosanaC »

digital wrote:
BihYankee wrote:Fina stanica, relativno novije generacije, proizvedena negdje iza 1990. Mksimalna snaga 50 vati a minimalno 5 vati. Vrlo je bitno da ne radis bez adekvatne antene jer se dio energije koji se zbog dimenzija ne "izrači" može pregrijati izlazni stepen i "spaliti" ga. Ako ništa barem radi samo kratko u režimu predaje. Što se tiče konektora za antenu možeš ga nači u prodavnici na Marijin dvoru kod tramvajske stanice prema Ilidži ( ne skuplji od 3-5 KM. Samo provjeri koji ti je koaksijalni kabl ako je tanji(oko 1 cm) onda moraš nbaviti verziju PL konektora za kabl RG58 po mogucnosti da je unutrašnji dio na navoj a ne na pritisak. U tom slučaju možeš ga koristiti kada nabaviš deblji kabl kao što je RG213. ( jer se unutrašnji srednji dio samo izvrne). Preporučujem da u svakom slučaju nabaviš ovaj ili sličan kabl (ali obavezno sa impedancijom od 50 OHM) obzirom na 50 W kojim raspolažeš a i gubitci u snazi su manji (u slučaju da ti je potreban kabl veće dužine) Konrktor ćeš sa sigurnošću naći u prodavnici koja je locirana blizu Aerodroma( kad ideš od pijace zadnje skretanje lijevo prije aerodroma i ravno do kraja ulice sa lijeve strane opet). U svakom slučaju sa 100% sigurnosti možeš ga kupiti (mada mislimm da se treba naručiti) u Konrad-ovoj radnji u krugu Robot Komerca na Otoci.(033 712391). Konektori izgledaju kao na ovom linku :
Hvala za info oko konektora.
Ipak mislim da necu biti u stanju pronaci tu radnju a Konrad i cekanje za isporuku nije opcija, tako da bi bilo najbolje da se ovo kupi kod nekog od forumasa, po mogucnosti i neka jaca antena za staviti na krov :)

hvala jos jednom
73

ps. nemam znak, ali evo neki od mojih kolega: T99Z, T99RZR...
usput, kaci li se neko na relej 145.750 (-)?
T99Z mi je bio u komisiji za B, skupa s T95A i T99W.

Uzecu ti ja konektor, u srijedu cu ici do te radnje na MDvor pa cemo se skontati kako da ti ga dostavim. Isao sam i danas ali sam ofulao sve termine i kasnio tamo gdje sam krenuo tako da nisam fakat stigao svratiti.

73, T94DJ
Post Reply