radijatori

User avatar
Logovan
Posts: 94158
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#26 Re: radijatori

Post by Logovan »

Pratim.
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#27 Re: radijatori

Post by Kapri »

agent_zero wrote:
Kapri wrote:Znate li koji su rafijatori najjaci bar,tacno e znam koje da ugradim.
Gledaj one prijeratne željezare zenica. Imaju oznaku ZZ na sebi.
GusaniP?
sumirprimus
Posts: 80738
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#28 Re: radijatori

Post by sumirprimus »

:lol:
i dalje se smijem :lol:
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#29 Re: radijatori

Post by isx »

Može li mi neko objasniti proceduru skidanja radijatora bez ispuštanja sve vode iz sistema?

Dakle na desnoj strani radijatora na gornjem ulazu je termostatska glava i tu bi trebalo (nekako) zatvoriti prodor vode u radijator.

Na lijevoj strani dolje je izlaz iz radijatora i to pretpostavljam zatvaram onim inbusom kad skinem kapicu.

Mene zanima kako na termo ventilu zavrnuti da ne ide voda iz cijevi ka radijatoru, nema nikakvog imbusa tu?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#30 Re: radijatori

Post by triconja »

isx wrote:Može li mi neko objasniti proceduru skidanja radijatora bez ispuštanja sve vode iz sistema?

Dakle na desnoj strani radijatora na gornjem ulazu je termostatska glava i tu bi trebalo (nekako) zatvoriti prodor vode u radijator.

Na lijevoj strani dolje je izlaz iz radijatora i to pretpostavljam zatvaram onim inbusom kad skinem kapicu.

Mene zanima kako na termo ventilu zavrnuti da ne ide voda iz cijevi ka radijatoru, nema nikakvog imbusa tu?
To ti kosta oko trijes maraka samo da znas :lol:
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#31 Re: radijatori

Post by isx »

Vala ne košta mene ništa. Imam čitav vikend da ga skinem.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#32 Re: radijatori

Post by Edin H. »

1.Turn off your heating and isolate the radiator.
2.Put your washing up bowl under the radiator valve.
3.Open the radiator bleed nipple and loosen the connection between the radiator and the valve allowing water to feed into the bowl.
4.Lift your radiator and remove any remaining water from the radiator.
5.Remove the valve connectors and clean them.
6.Wrap the valve connectors with PTFE tape around 17 times.
7.Screw in the valve connectors and re-connect your radiator to the system.
8.Check that all connections are secure and there are no leaks or drips.
9.Turn your heating back on.
10.Get warm and toasty with your newly installed radiator.
:oops:
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#33 Re: radijatori

Post by isx »

Sve je to OK, mene zanima hoću li zavrtanjem termo glave na minimum, dakle iza one * (zvjezdice) spriječiti ulaz vode iz sistema ka radijatoru.
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#34 Re: radijatori

Post by bumerangss »

isx wrote:Sve je to OK, mene zanima hoću li zavrtanjem termo glave na minimum, dakle iza one * (zvjezdice) spriječiti ulaz vode iz sistema ka radijatoru.
Pokušaj :D

Ljeto je, ako bude poplave brzo ce se osušiti :run:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#35 Re: radijatori

Post by triconja »

bumerangss wrote:
isx wrote:Sve je to OK, mene zanima hoću li zavrtanjem termo glave na minimum, dakle iza one * (zvjezdice) spriječiti ulaz vode iz sistema ka radijatoru.
Pokušaj :D

Ljeto je, ako bude poplave brzo ce se osušiti :run:
:lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#36 Re: radijatori

Post by Maraschino »

isx wrote:Može li mi neko objasniti proceduru skidanja radijatora bez ispuštanja sve vode iz sistema?

Dakle na desnoj strani radijatora na gornjem ulazu je termostatska glava i tu bi trebalo (nekako) zatvoriti prodor vode u radijator.

Na lijevoj strani dolje je izlaz iz radijatora i to pretpostavljam zatvaram onim inbusom kad skinem kapicu.

Mene zanima kako na termo ventilu zavrnuti da ne ide voda iz cijevi ka radijatoru, nema nikakvog imbusa tu?
:D
Last edited by Maraschino on 24/06/2018 18:45, edited 1 time in total.
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#37 Re: radijatori

Post by isx »

Odrađeno bez problema kako sam gore naveo za 15 min (dok je voda istekla).

Zavrnuo termoglavu (gore lijevo) i spriječio ulaz vode u radijator. Zavrnuo ventil sa imbus br. 8 na izlazu iz radijatora (dolje desno). Odvrnuo čep na suprotnoj strani od izlaza iz radijatora (dolje lijevo) i ispustio vodu iz njega. Potom zavrnuo čep i odvrnuo holendere na termoglavi i izlazu dolje te skinuo radijator.

Pritisak ostao isti u sistemu, doduše opast će kada vratim prazan radijator i otvorim ventile te ću dopuniti vodu.

Hvala na odgovorima.
arhivasvega
Posts: 201
Joined: 27/05/2014 12:50

#38 Re: radijatori

Post by arhivasvega »

Ima li neko nekog dobrog majstora za popravak radijatora (malo mi je propisao pa da skine to rebro i opet sve sastavi) ?
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#39 Re: radijatori

Post by addy_sa »

Ima li neko preporuku za majstora da pogleda radijatore stare one na alipasinu (specificni su zato naglasavam koji i gdje jer ne zna svako oko njih)
Toplane i upravitelj su nadležni za sve osim sam radijator u stanu a pritom nisu dali preporuku ko je naredni nadlezan uz placanje naravno jer dirati po sistemu kakav je ovaj je uvertira za katastrofu, ko nije strucan.
DonieBrasco
Posts: 15178
Joined: 31/08/2016 16:09

#40 Re: radijatori

Post by DonieBrasco »

Mene znima gdje u Sarajevu ima kupiti takzovane "termostatske glave" ili samo termo glave zavisi kako ko zove, venitle za radijatore. Kod mene je grijanje na plin, radijatori su OK ali moram da mjenjam ove ventile/glave jer su dotrajale.

Pa ako se neko oko ovoga razumije da mi kaze na sta da obratim paznju, koja maraka ili proizvođac su provjereni, kako se krecu cijene.
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#41 Re: radijatori

Post by radiostar »

DonieBrasco wrote:Mene znima gdje u Sarajevu ima kupiti takzovane "termostatske glave" ili samo termo glave zavisi kako ko zove, venitle za radijatore. Kod mene je grijanje na plin, radijatori su OK ali moram da mjenjam ove ventile/glave jer su dotrajale.

Pa ako se neko oko ovoga razumije da mi kaze na sta da obratim paznju, koja maraka ili proizvođac su provjereni, kako se krecu cijene.
herz, danfoss
luk
User avatar
okanomalo
Posts: 911
Joined: 09/01/2015 16:10

#42 Re: radijatori

Post by okanomalo »

malo da dignem temu.

ima li neko preporuku za dobrog majstora koji ce ugraditi nove gusane radijatore? kod mene su konvektori (mislim da se tako zove) nista ne griju,dotrajalo.stan adaptiram pa da to uradim prije podova .Image
User avatar
Mirzareli
Posts: 1018
Joined: 18/03/2013 20:34

#43 Re: radijatori

Post by Mirzareli »

Zna li neko kako skinuti ventil-e sa radijatora pod pritiskom (Odvod-dovod) i staviti čepove... U mene u podstanici je zaglavio glavni ventil za nas haustor niti ga mogu zatvoriti ,niti otoviriti..A ovi iz preduzeca sto proizvode grijanje rekli da je isti narucen i bice zamjenjen za mjesec ili dva... Ja sam na trecem spratu od moguca 4.. Posto sam visoko na spratu da li ja mogu sam da izvucem vodu iz ventili i zablindiram radijatore
Post Reply