radijatori

Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#1 radijatori

Post by Kapri »

Koji su najjaci radijatori (gusani) za centralno grijanje i koliko je dovoljno rebara za vecu sobu(stan je pohladan) i da li je moguce promjeniti radijatore dok je jos sezona grijanja ili se to radi poslije?
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: radijatori

Post by Truba »

za rodjakinju? i njezin stan?

ne znam mislim da sve ovisi od toga jel mozes iskljuciti ghrijanje samo sebi ili mora cijela zgrada


predlazem duzinu koliki je prozor
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#3 Re: radijatori

Post by seldzuk »

Radijatori se rade po kvadraturi. Broj rebara na odredjeno kvadrata.

Poslano sa mog Coolpad R108 koristeći Tapatalk
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#4 Re: radijatori

Post by Matijevic_Vlado »

E zajeba se rodica sto u prizemlju kupi stan. Puse joj iz podruma bezbeli
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#5 Re: radijatori

Post by Kapri »

Ovo je za moj stan molim one koji su "normalni" da mi kazu.Na gluposti se ne osvrcem vise jer mnohima je u cilju da pisu a sta nije ni bitno
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#6 Re: radijatori

Post by nedims »

Koliko rebara: onoliko koliko moze stati(duzina prozora je dobra mjera) sto vise to bolje...s tim da je prozor veliki. Ako je mali prozor, onda treba staviti onoliko rebara koliko moze duzinski nesmetano da se postavi.
Visina: od patosa do prozora zajedno sa nosacima...
Montaza u periodu kada se neisporucuje toplotna energija...Ode se u najblizu kotlovnicu i sa zaposlenicima se privatno dogovori da ti sve to montiraju. Tako sam ja uradio...
Definitivno, sa gusanim radijatorima sam trajno rijesio problem zagrijavanja i sada uzivam ...
Sve savjete tipa kvadratura i broj rebara zanemari, iako su ti savjeti ispravni...ali...usreci sebe i svoju porodicu pa stavi sto veci broj rebara,ako ima prostora. To je jednokratna investicija sa trajnim i kvalitetnim rezultatima.
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#7 Re: radijatori

Post by nedims »

Jesan dodatak...
Obavezno ugradi na svaki radijator po dva ventila...dolazni i odlazni, kako bi obezbjedila da u slucaju pucanja radijatora mozes iskljuciti radijator ...
Ja sam prije nekoliko godina trazio i nisam nasao automatske ventile za ispustanje zraka. Vidio sam da ih ima u Srbiji...da li ih ima sada i kod nas ne znam ali bi volio da znam i da ih kupim. Zaboravim da ih potrazim...ako ih nadjes dojavi mi na PP. Kada god nocu iskljuce grijanje te ga u jutro ukljuce, u moje radijatore udje zrak i ne griju...moram ispustiti zrak da bi radijator bio u funkciji. Puno se patim sa ovim obicnim ventilima i zato ti predlazem da se potrudis i nadjes automatske ventile za ispustanje zraka.
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#8 Re: radijatori

Post by Kapri »

nedims wrote:Koliko rebara: onoliko koliko moze stati(duzina prozora je dobra mjera) sto vise to bolje...s tim da je prozor veliki. Ako je mali prozor, onda treba staviti onoliko rebara koliko moze duzinski nesmetano da se postavi.
Visina: od patosa do prozora zajedno sa nosacima...
Montaza u periodu kada se neisporucuje toplotna energija...Ode se u najblizu kotlovnicu i sa zaposlenicima se privatno dogovori da ti sve to montiraju. Tako sam ja uradio...
Definitivno, sa gusanim radijatorima sam trajno rijesio problem zagrijavanja i sada uzivam ...
Sve savjete tipa kvadratura i broj rebara zanemari, iako su ti savjeti ispravni...ali...usreci sebe i svoju porodicu pa stavi sto veci broj rebara,ako ima prostora. To je jednokratna investicija sa trajnim i kvalitetnim rezultatima.
Covjek koji prodaje radijatore je rekao da ima dva majstora iz Toplana koji to rade i sad u sezoni grijanja.Sta mislis da li je to pametno?
A to za sto vise rebara mislim da je ovaj od 30 sasvim solidan(sada je tu 15 rebara)
User avatar
Ljakan
Posts: 4684
Joined: 07/01/2014 09:48
Location: tuspas mene i sviju nas

#9 Re: radijatori

Post by Ljakan »

Skupo je grijanje,ja nalozim vatru na sred sobe kad mi je zima,probaj i ti,osim sto je ekonomicno romanticno je.
Kad su mogli nasi predci mozemo i mi.
Zakalwe
Posts: 411
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#10 Re: radijatori

Post by Zakalwe »

Cisto teoretski, sto veca povrsina radijatora to bolje. Velika povrsina radijatora znaci da ti treba manji delta-T i da mozes iskoristiti vise energije iz centralne toplane. Ako je "centralno" jadno kao recimo u Zenici, onda je voda i najboljem slucaju mlaka tako da mali radijatori nece puno od toga iskoristiti.

A ono dali su radijatori napravljeni od gusa ili ne nije u stvari bitno, bitno je so vise rebara i sto veci. Ako je pretoplo, lako je zavrnuti. Ali ako je hladno i otvoren ventil do daske, onda ne mozes nista napraviti.

Radijaori se itekako mogu promjeniti u toku sezone. Nacin promjene zavisi od standarda gradjevine. U najgorem slucaju ces morat zavrnuti protok sustanarima. Bolje firme umaju aparat koji zaledi "cep" na pritoku radijatora tako da ne moras iskljucivati protok sustanarima.
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#11 Re: radijatori

Post by Kapri »

Ovi kazu da se ne mora zavrnuti sustanarima vec u mom stanu se zavrne neki ventil .Ja sam mislila 30 rabara katu da vise i ne moze bar ovaj sto sam ga ja zvala.Kaze s njim rade majstori iz toplana e sad koliko je to sigurno da s iz toplana?
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#12 Re: radijatori

Post by radiša »

Ventil ima svaki radijator,to ti je ono na cijevi sto se zavrce-odvrce,kad ga zavrnes nema vode u cjevi od ventila ka radijatoru te nema potrebe zatvarat svima grijanje,jedino ako on nije ispravan tad se svima zavrne.Ako ti je ok ventil briga te ko dolazi moze i iz mesare.Ako je jedna soba u pitanju 30 rebara vi ce te goli po njoj morat hodat od vrucine.
Zakalwe
Posts: 411
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#13 Re: radijatori

Post by Zakalwe »

radiša wrote:Ako je jedna soba u pitanju 30 rebara vi ce te goli po njoj morat hodat od vrucine.
Postoji jedna fantasticna stvar zvana "ventil sa termostatom". Zavrnes ga, i gle cuda, postane hladnije bez obzira koliko "rebara" ima ;)
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#14 Re: radijatori

Post by nedims »

Kapri wrote:Ovi kazu da se ne mora zavrnuti sustanarima vec u mom stanu se zavrne neki ventil .Ja sam mislila 30 rabara katu da vise i ne moze bar ovaj sto sam ga ja zvala.Kaze s njim rade majstori iz toplana e sad koliko je to sigurno da s iz toplana?
Ako radijator ima dva ventila...za dolaznu vodu i za odlaznu vodu...onda se zamjena radijatora moze obaviti a da se ne mora iskljuciti grijanje u cijeloj zgradi. Ponovicu...ta dva ventila su ti garant da u slucaju pucanja radijatora mozes iskljuciti dovod i odvod vode i steta je ukupno mala.
Majstori iz Toplana su dobri majstori...naravno, ako su iz Toplana.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#15 Re: radijatori

Post by Maraschino »

u ovom konkretnom slucaju ja mislim da je nekih 27 sasvim dovoljno...nekada sam to racunao sa 1/3 od visine plafona pa se oduzme parapet a doda sirina kuhinjske nise...sve to dok se ne pocne placati utrosak toplotne energije po kalorimetru.
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#16 Re: radijatori

Post by Kapri »

Kazu mi da nema mjesta za 30 rebara sem da se sjeku cijevi. Mozda 25 najvise. Iskreno bojim se da ce0jos 10 rebara nece puno uticati.

Poslano sa mog HTC 10 koristeći Tapatalk
macchiato
Posts: 612
Joined: 31/05/2013 21:39

#17 Re: radijatori

Post by macchiato »

koliko bi to sve otprilike kostalo, majstori + novi radijator od cca desetak cijevi?


kod nas u jednoj sobi vec dugo ne radi, nekad prije par godina pukla cijev i napravila rusvaj po sobi i od tad ga se niko ne usudi dirati, ono kao sto bezveze pare bacati :mrgreen: a dobro bi dosao makar omanji radijator.
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#18 Re: radijatori

Post by Kapri »

To stvarno ne znam


Sent from my iPad using Tapatalk
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#19 Re: radijatori

Post by Kapri »

Jedno rebro je 11km


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#20 Re: radijatori

Post by radiša »

Ljudsko jel?
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#21 Re: radijatori

Post by radiša »

sherbett wrote:
radiša wrote:Ljudsko jel?
Ne trolaj
fali ti !

Image
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#22 Re: radijatori

Post by Kapri »

Znate li koji su rafijatori najjaci bar,tacno e znam koje da ugradim.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#23 Re: radijatori

Post by agent_zero »

Kapri wrote:Znate li koji su rafijatori najjaci bar,tacno e znam koje da ugradim.
Gledaj one prijeratne željezare zenica. Imaju oznaku ZZ na sebi.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#24 Re: radijatori

Post by sumirprimus »

:lol: :lol:
pretpostavljam sve masinci :lol:
User avatar
Logovan
Posts: 94160
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#25 Re: radijatori

Post by Logovan »

Pratim.
Post Reply