Rad u Luksemburgu?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#1 Rad u Luksemburgu?

Post by Frutek »

Pozdrav raja! Interesuje me da li ima neko iskustva sa ovom drzavom, šta nudi, kakve su šanse za zaposlenje tamo? Fakultet sam završio u Americi (business informacione tehnologije), imam i radnog iskustva dosta. Naravno najveći problem predstavlja taj bosanski pasoš i trenutna kriza u Europi, pa gdje god da se prijaviš, imaš i jedno 200 grka i španaca (a njima ne treba radna dozvola) na istom konkursu. Zanima me konkretno Luxemburg, hvala unaprijed na korisnim informacijama!

Samo da napomenem da nigdje u EU nemam nekih rodjaka ili tako nekog ko je voljan pomoći, tako da na tu vrstu pomoći ne mogu računat.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#2 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Anchius »

I mene isto zanima. Imam hrvatski pasos i poznajem njemacki. Struka mi je informaticka.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#3 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by uglavnomja »

Anchius wrote:I mene isto zanima. Imam hrvatski pasos i poznajem njemacki. Struka mi je informaticka.
:-?

nista cro putovnica, do daljnjeg ...

"Nakon Njemačke, i Francuska će vjerojatno, kao i većina članica Europske unije, prve dvije godine nakon ulaska Hrvatske u EU ostaviti na snazi postojeći režim.

Nakon Njemačke, i Francuska će vjerojatno, kao i većina članica Europske unije, prve dvije godine nakon ulaska Hrvatske u EU uvesti restrikcije za ulazak na tržište rada hrvatskim građanima, odnosno ostaviti na snazi postojeći režim po kojem će građani trebati i nadalje tražiti radne dozvole – piše poslovni.hr.

Njemačka je, kao prva zemlja članica EU, donijela odluku o zatvaranju tržišta rada na dvije godine za hrvatske građane. Iz te odluke su izuzeti akademski građani, znanstvenici i sezonski radnici, a ostali će morati tražiti i dalje radne dozvole. Austrija još nema poziciju i zasad nema plan kada će donijeti odluku, a očekuje se da će i Velika Britanija uvesti restrikcije hrvatskim građanima za svoje tržište rada, barem na prve dvije godine, zbog velikog priljeva strane radne snage nakon što je pri najvećem proširenju 2004. bila jedna od zemalja koje nisu zatvorile tržište rada.

Zemlje članice EU imaju zakonsko pravo da na najviše sedam godina, a po modelu dvije plus tri plus dvije godine uvedu ograničenja i zaštite svoje tržište rada od priljeva većeg broja radnika. Za zatvaranje prve dvije godine zemlja ne mora navesti razlog, dok nakon toga, ako želi i dalje na snazi ostaviti restrikcije, mora svoju odluku argumentirati.

Hrvatska ima mogućnost uvesti recipročne mjere zemljama koje zatvore svoja tržišta rada, odnosno koje održe na snazi postojeći režim po kojem hrvatski građani trebaju tražiti radne dozvole za rad u zemljama Europske unije.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#4 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Keiko »

uglavnomja wrote:
Anchius wrote:I mene isto zanima. Imam hrvatski pasos i poznajem njemacki. Struka mi je informaticka.
:-?

nista cro putovnica, do daljnjeg ...

"Nakon Njemačke, i Francuska će vjerojatno, kao i većina članica Europske unije, prve dvije godine nakon ulaska Hrvatske u EU ostaviti na snazi postojeći režim.

Nakon Njemačke, i Francuska će vjerojatno, kao i većina članica Europske unije, prve dvije godine nakon ulaska Hrvatske u EU uvesti restrikcije za ulazak na tržište rada hrvatskim građanima, odnosno ostaviti na snazi postojeći režim po kojem će građani trebati i nadalje tražiti radne dozvole – piše poslovni.hr.

Njemačka je, kao prva zemlja članica EU, donijela odluku o zatvaranju tržišta rada na dvije godine za hrvatske građane. Iz te odluke su izuzeti akademski građani, znanstvenici i sezonski radnici, a ostali će morati tražiti i dalje radne dozvole. Austrija još nema poziciju i zasad nema plan kada će donijeti odluku, a očekuje se da će i Velika Britanija uvesti restrikcije hrvatskim građanima za svoje tržište rada, barem na prve dvije godine, zbog velikog priljeva strane radne snage nakon što je pri najvećem proširenju 2004. bila jedna od zemalja koje nisu zatvorile tržište rada.

Zemlje članice EU imaju zakonsko pravo da na najviše sedam godina, a po modelu dvije plus tri plus dvije godine uvedu ograničenja i zaštite svoje tržište rada od priljeva većeg broja radnika. Za zatvaranje prve dvije godine zemlja ne mora navesti razlog, dok nakon toga, ako želi i dalje na snazi ostaviti restrikcije, mora svoju odluku argumentirati.

Hrvatska ima mogućnost uvesti recipročne mjere zemljama koje zatvore svoja tržišta rada, odnosno koje održe na snazi postojeći režim po kojem hrvatski građani trebaju tražiti radne dozvole za rad u zemljama Europske unije.
Istina ALI u slucaju Bugara i Rumuna je bilo da moraju trazit' radne dozvole ali sve jedno imaju prednost u odnosu na non-EU. Nije puno ali ipak bolje nego nista. Isto tako, u dosta slucajeva poslodavac dokazuje zasto zaposljava bas tu osobu i recimo u Irskoj su nalazili koga hoce pa onda pisali oglase specificne za bas tu osobu (recimo poznavanje Hrvatskog jezika i onda neke sitnice iz iskustva te osobe). Onda ako ih ovi sto izdaju radne dozvole pitaju sto nisu zaposlili tamo nekog Irca, Grka ili koga vec, oni kazu da svi ti kandidati ne govore hrvatski! :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#5 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by uglavnomja »

englezi traze 7 godina zabrane za hrvate :roll:
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#6 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Frutek »

Anchius wrote:I mene isto zanima. Imam hrvatski pasos i poznajem njemacki. Struka mi je informaticka.
Tebi neće bit problem sa hrvatskim pasošem. Ako se pročita bolje ta izjava, akademski gradjani, naučnici i sl. će biti oslobodjeni te zabrane. Što se jezika tiče, koliko sam ja vidio, u Luksemburgu preovladava francuski.

Al niko ne dade odgovor na samu temu. Jel moguće da nikog našeg nema u Luksemburgu?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#7 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by hrle1976 »

Jedno je u Luksemburgu raditi a drugo je ziviti.

Vecina ljudi (bankara) inace dolazi na posao iz susjednih drzava (Belgije, Francuske i Njemacke)...

Skupo je biti postanar ili nesto imati svoje... imam prijateljucu koja je rodom iz Luxemburga i kaze ako hoces nesto jeftinije onda uz Njemacku granciu inace za 60km2 za 1.000 do 1.500€ mjesecno nije izuzetak bez potrosnje a ona je cca. mjesecno nekih 150 - 200€.

Kaze sto se jezika tice 1. jezik je njihiov vlastiti koji vuce malo na Njemacki i Francuski. Vecina domaceg stanovnistva prica vlasiti jezik ali vecinom novine, policija i javne usluge itd. se koriste njemacki ili francuski.

Kaze po zakonu.

Oficielni jezik je luksemburgski
Svi zakoni su pisani na farncuskom
U parlament se koriste luksemburgski, francuski i njemacki
A u administrativnim slucajevima moras znast se obratiti gradjaninu na sva tri jezika.

Sto se medija tice. Novine su vecinski pisane na njemackom (ponekad francuski) Radio i TV je vecisnki na njihovom.

Ako radis u javnom sketoru onda je luxemburgski alfa-omega
Ako radis u privatno onda je na pola sa francuskim

Vecina firmi trazi znjane jezika.
baloo
Posts: 1
Joined: 07/02/2013 12:39

#8 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by baloo »

Evo na brzaka par informacija

Jezici : Francuski i Njemacki moras znati. Luxemburski je vise za drzavne ustanove tj za drzavne sluzbenike. Za IT nije toliko bitan, ali ova dva prva moras znati perfektno uz engleski sto se podrazumjeva.



Sa tvojom kvalifikacijom bi te sljedovalo nekih 2700 do 3200€ neto na pocetku
Kirija u Luxemburg-gradu je oko 1200€ za 60m2 , nekih 20tak km van grada 900€ za isti
Godisnje osiguranje za auto ( neko normalno ) 650€ + cestarina 90€ godisnje
Ugovor za Iphone ili neki drugi pametni mobitel je 50€ mjesecno "flatrate" tj koristi internet i zovi unutar drzave bez Ugovor potpisujes na dvije godine

Dizel : 1,23€
Super 98 : 1,40€

Pizza u centru grada od 11 do 15€

Javi ako te jos nesto zanima ?

Pozdrav
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#9 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Frutek »

baloo wrote:Evo na brzaka par informacija

Jezici : Francuski i Njemacki moras znati. Luxemburski je vise za drzavne ustanove tj za drzavne sluzbenike. Za IT nije toliko bitan, ali ova dva prva moras znati perfektno uz engleski sto se podrazumjeva.



Sa tvojom kvalifikacijom bi te sljedovalo nekih 2700 do 3200€ neto na pocetku
Kirija u Luxemburg-gradu je oko 1200€ za 60m2 , nekih 20tak km van grada 900€ za isti
Godisnje osiguranje za auto ( neko normalno ) 650€ + cestarina 90€ godisnje
Ugovor za Iphone ili neki drugi pametni mobitel je 50€ mjesecno "flatrate" tj koristi internet i zovi unutar drzave bez Ugovor potpisujes na dvije godine

Dizel : 1,23€
Super 98 : 1,40€

Pizza u centru grada od 11 do 15€

Javi ako te jos nesto zanima ?

Pozdrav
Hvala ti puno na informaciji iz prve ruke, al nema od tog ništa. Ovaj francuski me diskvalifikuje automatski :x Engleski znam perfektno, završio fax na engleskom, njemački bi se dalo ponovit, tj. učit opet, al francuski nema šanse. Hvala i može lock teme što se mene tiče.
User avatar
covjekizsjene
Posts: 229
Joined: 04/01/2013 15:12

#10 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by covjekizsjene »

Kad znas 2 strana jezika 3ci nije problem tj. ako vec znas eng. i njem. trebat ce ti pola godine da savladas francuski.
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#11 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Frutek »

Engleski znam perfektno, a njemački sam učio intenzivno 3 godine i onda napravio pauzu par godina jer mi nije trebao. Malo je reć da sam dosta toga zaboravio i morao bi skoro iz početka. A francuski i japanski mi je isto :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#12 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by uglavnomja »

Frutek wrote:Engleski znam perfektno, a njemački sam učio intenzivno 3 godine i onda napravio pauzu par godina jer mi nije trebao. Malo je reć da sam dosta toga zaboravio i morao bi skoro iz početka. A francuski i japanski mi je isto :D
nije, vjeruj mi :D

japanski nema ni roda ni broja, a pridjevi imaju vremena :-)


francuski je prilicno prevodljiv na nas :D sto se tice konstrukcije recenice
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#13 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Frutek »

uglavnomja wrote:
Frutek wrote:Engleski znam perfektno, a njemački sam učio intenzivno 3 godine i onda napravio pauzu par godina jer mi nije trebao. Malo je reć da sam dosta toga zaboravio i morao bi skoro iz početka. A francuski i japanski mi je isto :D
nije, vjeruj mi :D

japanski nema ni roda ni broja, a pridjevi imaju vremena :-)


francuski je prilicno prevodljiv na nas :D sto se tice konstrukcije recenice
Super, zapamtiću ako ikad budem na "Milijunašu" :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#14 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by hrle1976 »

Vidi se da ovdje niko nema pojma oko francuskog. Jezik znam od mladjih dana i komotno mogu reci da vam engleski nece puno pomoci. Ima slicnih rijeci ali nista dublje.

Pa necete zar vako fancuski pricati :D

http://youtu.be/OWb7FM0BzFM?t=7m30s
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#15 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by uglavnomja »

hrle1976 wrote:Vidi se da ovdje niko nema pojma oko francuskog. Jezik znam od mladjih dana i komotno mogu reci da vam engleski nece puno pomoci. Ima slicnih rijeci ali nista dublje.
nevjerovatno :cry: da se i ja slozim s tobom :-) ovo plavo


a crveno :roll:
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#16 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Nebitan32 »

hrle1976 wrote:Vidi se da ovdje niko nema pojma oko francuskog. Jezik znam od mladjih dana i komotno mogu reci da vam engleski nece puno pomoci. Ima slicnih rijeci ali nista dublje.

Pa necete zar vako fancuski pricati :D

http://youtu.be/OWb7FM0BzFM?t=7m30s

Pricam francuski
Radim u Lux

Za pokretaca teme. Mozes raditi i samo s engleskim jezikom. Ja radim u multinacionalnoj kompaniji gdje je engleski sluzbeni jezik. Gdje radim ima preko 600 zaposlenih i niti jedan nije luksemburzanin. 85% Njemci a ostalo Belgijanci,Francuzi, Poljaci, itd.....i ja jedini iz Bosne. Regija je bila izrazito siromasna i razvila se tek u zanjih 30-tak godina s razvitkom bankarskog sektora u Lux.

Koliko sam shvatio nemas drzavljanstvo neke EU drzave vec samo bh. Onda ce ti biti mnogo teze jer u tvom slucaju firma koja zaposljava mora da da neke vrste "garancije" za tebe.

Inace ima puno nasih u Luxemburgu. Rekao bih 7-8.000 sto je puno ako znamo da drzava ima 500.000.
Najvise iz Sandzaka(Petnjica i Bijelo Polje), Zavidovici i Kalesija. Neznacajno iz drugih krajeva. Ima puno klubova, udruzenja itd. Prosle godine je birano i tijelo koje ce predstavljati islamsku zajednicu i od 15 clanova, njih 13 su Bosnjaci.

Najvise ima Portugalaca. Oko 70.000. U samom Luxemburgu gradu ima 75% stranaca.

Najbolje placeni poslovu su u bankarstvu( ne radim tu radi moralnih razloga) i IT.
Drzava ima 500.000 st a svaki dan dolazi 240.000 radnika iz Belgije, Njemacke i Francuske.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#17 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Entropio »

.
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#18 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Nebitan32 »

Plate medu najvecim na svijetu. Cijene nekretnina isto isto tako izuzetno visoke.
Primjer cijena stanova u gradu
http://www.immotop.lu/search.html

Godisnje se useli oko 17.000 a iseli oko 9.000 osoba. Samo prosle godine je doslo 5.000 Portugalaca.
Sam Luxemburg grad je prije par mjeseci "prebacio" 100.000 i to je najveci i rekao bih jedini grad. Imas Trier 40km dalje i Metz juznije. Ostalo su sve sela i veca naselja (do 20.000st). No sve se to razvija nevjerovatnom briznom jer je ogroman priliv stanovnistva iz drugih drzava. Gradi se na sve strane.


Inace je izuzetno sredena zemlja. Cista. Javni servis je izuzetan. Sredstva javnog prevoza nova. Pruzaju sve usluge useljenicima.Npr na zeljecnikoj stanici u Luxemburgu ces naci brosure na bezbroj jezika(i na bosanskom) gdje ces naci hrpu informacija ; info o zemlji, gdje imaju besplatni prevodioci,kakve su administrativne procedure ako hoces da radis, zivis, adrese ambasada, lokalnih udruzenja,skole za ucenje jezika itd....O necemu takvom samo mozes sanjati u Belgiji npr.

Sjecam se kad je bila nasa festa prosle godine. Administrativni radnici iz opcine su dolazili i dijelili letke kako da ucestvujemo na izborima jer stranci imaju pravo glasati ali je izlaznost minimalna kod istih.To ti govori na kojoj su oni razini kad idu ganjati strance da izadu na izbore.

Neka od nasih udruzenja:

Kulturno sportsko drustvo Bosna : Petange
FK Zavidovici - Wiltz
Bosnjacka demokratska zajednica Luxembourg
Bosnjacka kulturna zajednica Luxembourg
HO Nova Bosna Luxembourg - humanitarna organizacija
Bosnjacki Demokratski Fond - Luxemboug
Islamski Kulturni centar - Luxembourg
Unija Mladih Aktivista - Luxembourg
Literalni Klub Husein Basic - Luxembourg
+ dzamije itd....


U zadnje vrijeme je doslo puno puno srbijanskih cigana.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#19 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Anchius »

Frutek wrote:
Anchius wrote:I mene isto zanima. Imam hrvatski pasos i poznajem njemacki. Struka mi je informaticka.
Tebi neće bit problem sa hrvatskim pasošem. Ako se pročita bolje ta izjava, akademski gradjani, naučnici i sl. će biti oslobodjeni te zabrane. Što se jezika tiče, koliko sam ja vidio, u Luksemburgu preovladava francuski.
Samo sto ja nisam medju ove elite. Vazno je da se govori i njemacki.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#20 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by hrle1976 »

Kako pojedini opisase Luxembourg, ispade gola Ciganizacija :-)
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#21 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Anchius »

hrle1976 wrote:Kako pojedini opisase Luxembourg, ispade gola Ciganizacija :-)
A ja sam mislio da je Luksemburg postedjen od brojnih stranih imigranata, a posebno od ovih ciganina.
Soraya1402
Posts: 11
Joined: 09/10/2013 00:33

#22 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Soraya1402 »

Pozdrav,

da malo ozivimo temu... :)


Kakva je trenutno situacija sa NON EU u Luksemburgu? Ja sam u BiH, imam BiH pasos, zavrsen fakultet (Njemacki jezik i knjizevnost) i odlicno pricam
njemacki (maternji nivo) i engleski (mozda C1 nivo, otprilike). Francuski znam mozda A1, vise razumijem dok pricaju i dok citam, nego sto sama mogu pricati.

E sada... Kakve su sanse za mene (nemam nikoga od rodbine ili poznanika u Luksemburgu) da nadjem tu posao? Nisam izbirljiva, rado i na sjever drzave, prema Belgiji... Uopste ne mora biti blizu grada Luksemburga, naprotiv.

Kakvu garanciju potencijalni poslodavac mora dati za mene? I kako da uopste skrenem paznju na sebe, posto ne zivim tamo? Imam stvarno dosta radnog iskustva kao nastavnik, prevodilac, ali i virtualna asistentica - a radila bih i u butiku ili bilo gdje drugo, svejedno mi je, snalazljiva sam...

Ne znam ni kakva je procedura oko radne vize, koliko se placa, koliko ceka itd.

Ako neko zna da me malo usmjeri... Mnogo bi mi znacilo :trepp:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#23 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Bullet Tooth Tony »

Soraya1402 wrote:Pozdrav,

da malo ozivimo temu... :)


Kakva je trenutno situacija sa NON EU u Luksemburgu? Ja sam u BiH, imam BiH pasos, zavrsen fakultet (Njemacki jezik i knjizevnost) i odlicno pricam
njemacki (maternji nivo) i engleski (mozda C1 nivo, otprilike). Francuski znam mozda A1, vise razumijem dok pricaju i dok citam, nego sto sama mogu pricati.

E sada... Kakve su sanse za mene (nemam nikoga od rodbine ili poznanika u Luksemburgu) da nadjem tu posao? Nisam izbirljiva, rado i na sjever drzave, prema Belgiji... Uopste ne mora biti blizu grada Luksemburga, naprotiv.

Kakvu garanciju potencijalni poslodavac mora dati za mene? I kako da uopste skrenem paznju na sebe, posto ne zivim tamo? Imam stvarno dosta radnog iskustva kao nastavnik, prevodilac, ali i virtualna asistentica - a radila bih i u butiku ili bilo gdje drugo, svejedno mi je, snalazljiva sam...

Ne znam ni kakva je procedura oko radne vize, koliko se placa, koliko ceka itd.

Ako neko zna da me malo usmjeri... Mnogo bi mi znacilo :trepp:
Javi se meni na pp ako te nesto dodatno interesuje :)

Ali za bilo koji rad u usluznim aktivnostima , francuski je pod moranjem :( :( ... Kada bi naucila francuski , uz engleski mogla bi raditi i kao uciteljica ( sa ova tri jezika EN,GR,FR ... bas bi mogla dobro proci :thumbup: :thumbup: bas bas :D )

Pogledaj na jobs.lu ima li nesto za tebe ... Ja iskreno mislim da mozes naci nesto ... evo gledam ima poslova gdje traze samo EN i GR

Radna i boravisna viza ide preko poslodavca... Moras naci posao gdje poslodavac ima papir od ADEM-a, da ima pravo zaposljavati ljude izvan EU ... inace Lux ima super stranice za informacije :

http://adem.public.lu/en/index.html

https://guichet.public.lu/en.html
Last edited by Bullet Tooth Tony on 02/06/2019 19:57, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by insomnia78 »

E cuj uciteljica :lol:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#25 Re: Rad u Luksemburgu?

Post by Bullet Tooth Tony »

insomnia78 wrote:E cuj uciteljica :lol:
Sta se smijes ... postoje i internacionalne skole , ne treba maternje znanje Francuskog ... ali ce doci roditelji na informacije pa ce te nesto pitati na francuskom :) :)
Post Reply