Rad na racuanru - naocale ?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#1 Rad na racuanru - naocale ?

Post by skafiskafsnjak »

Dioptriju nemam ... ali dosta vremena provodim na racunaru i imam nekad problema (dupli vid i slicno). Pretpostavljam da imaju kupiti i naocale za rad na racunaru (bez dioptrije).... Ako ima, gdje ? i koje su cijene otprilike ....

hvala
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#2 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by xamp »

Nisam siguran da ti to treba jer LCD/LED tehnologija nema nikakvo zracenje... Druga prica su bili CRT - katodni monitori gdje je zracenje isijavalo...
Ako nemas nikakvu dioptriju, onda ti se oci ne umaraju pa da ti trebaju naocale.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#3 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by skafiskafsnjak »

xamp wrote:Nisam siguran da ti to treba jer LCD/LED tehnologija nema nikakvo zracenje... Druga prica su bili CRT - katodni monitori gdje je zracenje isijavalo...
Ako nemas nikakvu dioptriju, onda ti se oci ne umaraju pa da ti trebaju naocale.
Nemam dioptriju ..ali javlja mi se "dupli vid" ...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#4 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by VladaFBiH »

skafiskafsnjak wrote:
xamp wrote:Nisam siguran da ti to treba jer LCD/LED tehnologija nema nikakvo zracenje... Druga prica su bili CRT - katodni monitori gdje je zracenje isijavalo...
Ako nemas nikakvu dioptriju, onda ti se oci ne umaraju pa da ti trebaju naocale.
Nemam dioptriju ..ali javlja mi se "dupli vid" ...
1. Opet provjeri dioptriju i cilindre ovaj put sa sirenjem zjenica a ne na onom aparaticu :)
2. Odmaraj svakih 10-15 min barem po 1 min - gledaj negdje drugo, ne fiksiraj pogled, trepci (ovo nesvjesno ne radis dok radis na kompu),...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#5 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by skafiskafsnjak »

VladaFBiH wrote:

1. Opet provjeri dioptriju i cilindre ovaj put sa sirenjem zjenica a ne na onom aparaticu :)
2. Odmaraj svakih 10-15 min barem po 1 min - gledaj negdje drugo, ne fiksiraj pogled, trepci (ovo nesvjesno ne radis dok radis na kompu),...
Radio to sve i receno da su oci okej haha.

Ostaje da odmorim onda od racunara ....
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#6 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by VladaFBiH »

skafiskafsnjak wrote:
VladaFBiH wrote:

1. Opet provjeri dioptriju i cilindre ovaj put sa sirenjem zjenica a ne na onom aparaticu :)
2. Odmaraj svakih 10-15 min barem po 1 min - gledaj negdje drugo, ne fiksiraj pogled, trepci (ovo nesvjesno ne radis dok radis na kompu),...
Radio to sve i receno da su oci okej haha.

Ostaje da odmorim onda od racunara ....
upravo... pravi pauze - to je glavno a svi ih zaboravimo praviti
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#7 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by xamp »

Eventualno uzmi vjestacke suze u apoteci pa koju kap ubaci u oci kad se umoris puno.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#8 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by skafiskafsnjak »

Ja na kraju zavrsi s naocalama i terminom za OP 24.06 :skoljka:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#9 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by problemnatravunu »

skafiskafsnjak wrote: 30/04/2021 03:44 Ja na kraju zavrsi s naocalama i terminom za OP 24.06 :skoljka:
5 godina je prošlo, eto, zamisli, čak i ti stariš, :mrgreen: dakle sve je to OK :thumbup:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#10 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by skafiskafsnjak »

problemnatravunu wrote: 30/04/2021 06:30
skafiskafsnjak wrote: 30/04/2021 03:44 Ja na kraju zavrsi s naocalama i terminom za OP 24.06 :skoljka:
5 godina je prošlo, eto, zamisli, čak i ti stariš, :mrgreen: dakle sve je to OK :thumbup:
Eh da je do starenja... :lol: nije dioptrija nego nesto drugo...

Isao po nasim klinikama, sve ok. Nesposobnjakovici !
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#11 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by problemnatravunu »

E jbga, a šta je ?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#12 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by skafiskafsnjak »

problemnatravunu wrote: 30/04/2021 06:42 E jbga, a šta je ?
Ma ne znam strucan naziv... Zamor nakvog misica...
Dioptriju neku nemam... Bez naocala bolje vidim , ali ih moram nositi.

Isao kod 4-5 nasih klinika... Mjere dioptriju, i.kazu sve ok. :-)
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#13 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by Sydnor »

Od neki dan isto moram nosit naočale.

Lijevo oko 0, desno -0.75.
100 ljekarskih i niko nista od idiota nije skontao dok nisam otisao privatno kod oftamologa koji je primarijus.

Ona nakon 3 minute skontala da imam astigmatizam.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#14 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by skafiskafsnjak »

Ja sam isao na 3-4 adrese tu..
Svi rekli ok. Ja duplo.vidi i lijevo oko skiljavo... Na kraju me kod neurologa idioti slali. Vise se i pomirio bio s tim.

Sad sam u Deu...prvi mi doktor.rekao sta je...
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#15 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by arnes_king »

skafiskafsnjak wrote: 20/10/2016 11:24 Dioptriju nemam ... ali dosta vremena provodim na racunaru i imam nekad problema (dupli vid i slicno). Pretpostavljam da imaju kupiti i naocale za rad na racunaru (bez dioptrije).... Ako ima, gdje ? i koje su cijene otprilike ....

hvala
Imao iste probleme vec dugo, kad god odem ocnom na pregled kazu da imam dobar vid bez problema, a ja imao probleme. Na kraju mi zadnji doktor odmah utvrdio sta je problem i kupio sam naocale sa posebnim zastitnim staklom koji pomaze pri duzem gledanju u monitore. Takodjer pomazu i okulin kapi za oci, a obavezno redovne pauze i napolje.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#16 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by skafiskafsnjak »

arnes_king wrote: 30/04/2021 13:57
skafiskafsnjak wrote: 20/10/2016 11:24 Dioptriju nemam ... ali dosta vremena provodim na racunaru i imam nekad problema (dupli vid i slicno). Pretpostavljam da imaju kupiti i naocale za rad na racunaru (bez dioptrije).... Ako ima, gdje ? i koje su cijene otprilike ....

hvala
Imao iste probleme vec dugo, kad god odem ocnom na pregled kazu da imam dobar vid bez problema, a ja imao probleme. Na kraju mi zadnji doktor odmah utvrdio sta je problem i kupio sam naocale sa posebnim zastitnim staklom koji pomaze pri duzem gledanju u monitore. Takodjer pomazu i okulin kapi za oci, a obavezno redovne pauze i napolje.
Dupli vid i skiljenje oka imao?
Ovo drugo.sam zaboravio spomenuti... Lijevo oko mi prema unutra ide :mrgreen:
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#17 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by arnes_king »

skafiskafsnjak wrote: 30/04/2021 13:58
arnes_king wrote: 30/04/2021 13:57
skafiskafsnjak wrote: 20/10/2016 11:24 Dioptriju nemam ... ali dosta vremena provodim na racunaru i imam nekad problema (dupli vid i slicno). Pretpostavljam da imaju kupiti i naocale za rad na racunaru (bez dioptrije).... Ako ima, gdje ? i koje su cijene otprilike ....

hvala
Imao iste probleme vec dugo, kad god odem ocnom na pregled kazu da imam dobar vid bez problema, a ja imao probleme. Na kraju mi zadnji doktor odmah utvrdio sta je problem i kupio sam naocale sa posebnim zastitnim staklom koji pomaze pri duzem gledanju u monitore. Takodjer pomazu i okulin kapi za oci, a obavezno redovne pauze i napolje.
Dupli vid i skiljenje oka imao?
Ovo drugo.sam zaboravio spomenuti... Lijevo oko mi prema unutra ide :mrgreen:
Desavalo mi se cesto da izadjem napolje nakon posla i mutno mi, suze oci, bas problematicno, cak me znalo i nosati ono nesvjestica. Kako koristim kapi i nosim naocale desi se i sad nakon duge upotrebe racunara bez pauze ali u daleko manjoj mjeri.
User avatar
Hunter96
Posts: 35
Joined: 04/11/2016 17:15

#18 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by Hunter96 »

Cudno kako ti liječnici i nakon što završe specijalizaciju oftamologije, pogriješe sa dioptrijom i uniste vid.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#19 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by skafiskafsnjak »

@arnes_king meni je ocigledno nesto drugo. Ev rekao mi jos, da do OP probam s malo vecom dioptrijom. Nada se da ce se misic opustiti .... Ako i veca ne pomogne , onda samo OP.

Mah...evo kad sam otvarao temu, isao.sam u BiH....svjetlost, pa jos kod nekog privatnika, pa u bolnicu... Ovaj iz svjetlosti mi rekao, ok ti je sve...ja mu rekao, pa vidis mi oko? Jos mi se dupla vid... Nije znao sta ce reci, eto haj neurologu otidji.

Cak sam na kraju i CT glave radio.... A sve je to debelo kostalo, da bih na kraju dobio NISTA...eto , nakon 5 godina od toga, u Deu odem , odmah nakon prvog puta mi kazu sta je prob.


Kad se sjetim, prije 6-7 godina zet mi imao tuberkulozu. 20 dana hodao.kasljao, nisu mu znali reci. Isao kod one nase poznate za pluca i tuberkulozu, ne znam kako se zove, stara je. Ona mu rrkla, ma nista .... Na kraju, u Ljubljanu otisao na pregled, dao im isti snimak pluca koje je ovdje pokazivao....cim su vidjeli, rekli Tuberkuloza.


I kad neko kaze, nasi doktori dobri...ma jesu k.
User avatar
dzeko1
Posts: 812
Joined: 18/09/2012 13:55

#20 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by dzeko1 »

Ja sam imao slucaj da odem u dom zdravlja na pregled kod oftamologa, i 'mucila' me doktorica koja je tek pocela raditi pola sata da odredi dioptriju (prije tog pregleda nisam nosio naocale nikako), i odredi mi po -1,50 na oba oka, sa cilindrima, jer imam astigmatizam. Vidim ja da mi nije to to, jasnija je slika, ali i dalje nije normalan vid. Kazem dobro, i odem kod privatnika, doktorica mi odredi -0,75 na oba oka sa drugacijim uglovima, i s tom dioptrijom idem vec tri godine. Sto se tice zamora ociju, meni pomaze vitamin A, uzimam ga kao suplement, a imam i ona stakla koja se na svjetlosti presijavaju na plavu boju, kao pojacano stite od UV zracenja i plave svjetlosti.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#21 Re: Rad na racuanru - naocale ?

Post by arnes_king »

skafiskafsnjak wrote: 30/04/2021 14:21 @arnes_king meni je ocigledno nesto drugo. Ev rekao mi jos, da do OP probam s malo vecom dioptrijom. Nada se da ce se misic opustiti .... Ako i veca ne pomogne , onda samo OP.

Mah...evo kad sam otvarao temu, isao.sam u BiH....svjetlost, pa jos kod nekog privatnika, pa u bolnicu... Ovaj iz svjetlosti mi rekao, ok ti je sve...ja mu rekao, pa vidis mi oko? Jos mi se dupla vid... Nije znao sta ce reci, eto haj neurologu otidji.

Cak sam na kraju i CT glave radio.... A sve je to debelo kostalo, da bih na kraju dobio NISTA...eto , nakon 5 godina od toga, u Deu odem , odmah nakon prvog puta mi kazu sta je prob.


Kad se sjetim, prije 6-7 godina zet mi imao tuberkulozu. 20 dana hodao.kasljao, nisu mu znali reci. Isao kod one nase poznate za pluca i tuberkulozu, ne znam kako se zove, stara je. Ona mu rrkla, ma nista .... Na kraju, u Ljubljanu otisao na pregled, dao im isti snimak pluca koje je ovdje pokazivao....cim su vidjeli, rekli Tuberkuloza.


I kad neko kaze, nasi doktori dobri...ma jesu k.
Da, znam to je zalosno kod nas. Imam ista iskustva tako kad imas neke zdravstvene probleme i obilazis doktore, pa odes cak i u privatne klinike jer kontas da ce se bolje potruditi i ljudi te opet ubjedjuju da je sve OK a te simptome sto imas i probleme nikom nista .... Nije problem ni u parama al de mi relevantno i kompetentno misljenje da znam sta je.
Post Reply