Racunarstvo na ETF-u

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#101 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by hidr4 »

Pryda wrote:Da ne otvaram novu temu može ovdje

Čuo sam da se na pmfu otvara novi odsjek za programiranje, otišao u studentsku kažu i oni čuli ali ništa još oficijelno. Neko sa foruma upućen malo vise?
Tako su rekli iz BitAlijanse, otvara se novi smjer na PMF-u ali i na ETF-u. Ukratko, pošto sam cuo više razlicitih prica, uglavnom one sve imaju zajednicku jednu stvar: Ti novi smjerovi nose puno više prakticnih predmeta (dakle konkrento programiranja, i svega vezanog za CS) a puno manje Matematike, Fizike, i svih tih "okolišanja".

S obzirom da sam vec par puta rekao kako nije bez razloga to što se uci tolika matematika, necu više na tu temu, Tko god zeli da upiše te nove smjerove, nek izvoli, ali ja licno smatram da ce uvijek zaostajat za programerima sa ETFA ili PMF-a (tj. njihovog racunarstva TKN).
Ako su neki od najvecih ljudi u CS-u koji su pravili plan i program za Stanford, rekli da treba matematika , tko smo mi da govorimo drugacije ?

Što se tice nekog od prijašnjih postova i prolaznosti na programiranju sa FIT-a, to je vrlo jednostavno analizitari.
Kod nas FIT PRETEŽNO upisuju studenti koji su slabi sa matematikom ali bi zeljelji programirat, a kako je sam standard za upis na FIT nizak da niži ne moze biti, onda jednostavno bilo tko moze upisati, zato i jest takva prolaznost, a ne zato što je to programiranje nešto preteško.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#102 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by mirsek »

hidr4 wrote:
Pryda wrote:Da ne otvaram novu temu može ovdje

Čuo sam da se na pmfu otvara novi odsjek za programiranje, otišao u studentsku kažu i oni čuli ali ništa još oficijelno. Neko sa foruma upućen malo vise?
Tako su rekli iz BitAlijanse, otvara se novi smjer na PMF-u ali i na ETF-u. Ukratko, pošto sam cuo više razlicitih prica, uglavnom one sve imaju zajednicku jednu stvar: Ti novi smjerovi nose puno više prakticnih predmeta (dakle konkrento programiranja, i svega vezanog za CS) a puno manje Matematike, Fizike, i svih tih "okolišanja".

S obzirom da sam vec par puta rekao kako nije bez razloga to što se uci tolika matematika, necu više na tu temu, Tko god zeli da upiše te nove smjerove, nek izvoli, ali ja licno smatram da ce uvijek zaostajat za programerima sa ETFA ili PMF-a (tj. njihovog racunarstva TKN).
Ako su neki od najvecih ljudi u CS-u koji su pravili plan i program za Stanford, rekli da treba matematika , tko smo mi da govorimo drugacije ?

Što se tice nekog od prijašnjih postova i prolaznosti na programiranju sa FIT-a, to je vrlo jednostavno analizitari.
Kod nas FIT PRETEŽNO upisuju studenti koji su slabi sa matematikom ali bi zeljelji programirat, a kako je sam standard za upis na FIT nizak da niži ne moze biti, onda jednostavno bilo tko moze upisati, zato i jest takva prolaznost, a ne zato što je to programiranje nešto preteško.
I opet imaju diskretnu i inzenjersku matematiku. Dovoljno da nauce ili poloze c++, nadju posao i zive od toga u velikom procentu.
Koliko PROSJECNIH studenata ETF RI od svega onoga sto su ucili na svojim matematikama i fizikama konkretno koristi na trzistu rada.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#103 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by KIseljak12 »

Vidim da se ovdje povlaci teza da ima matematika na Computer Science na Stanfordu, pa sto ne bi i kod nas?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Moze, cim fakulteti pocnu odbijati da upisu studente koji ne poloze prijemni iz matematike, odnosno kada predmeti matematike prestanu biti filteri, jedini filteri smiju biti na upisu - ako si me pustio da upisem, to valjda znaci da smatras da sam prosao filter?
Onda kada se kvalitet nastave iz Inzenjerskih matematika primakne za 10% kvalitetu nastave na Stanfordu, kada ideja o accountability-u profesora zazivi, e onda mozemo pricati o Stanfordu.
Do tada nam su i FER I FESB predaleko.

Na kraju krajeva, na ETF nije Computer Science, a onaj "Computer Science" na PMF-u je jos gori, oni se cak u potpunosti ne bave onim cime se nominalno bave.
User avatar
hrasno38
Posts: 31478
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#104 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by hrasno38 »

hidr4 wrote:
Pryda wrote:Da ne otvaram novu temu može ovdje

Čuo sam da se na pmfu otvara novi odsjek za programiranje, otišao u studentsku kažu i oni čuli ali ništa još oficijelno. Neko sa foruma upućen malo vise?
Tako su rekli iz BitAlijanse, otvara se novi smjer na PMF-u ali i na ETF-u. Ukratko, pošto sam cuo više razlicitih prica, uglavnom one sve imaju zajednicku jednu stvar: Ti novi smjerovi nose puno više prakticnih predmeta (dakle konkrento programiranja, i svega vezanog za CS) a puno manje Matematike, Fizike, i svih tih "okolišanja".

S obzirom da sam vec par puta rekao kako nije bez razloga to što se uci tolika matematika, necu više na tu temu, Tko god zeli da upiše te nove smjerove, nek izvoli, ali ja licno smatram da ce uvijek zaostajat za programerima sa ETFA ili PMF-a (tj. njihovog racunarstva TKN).
Ako su neki od najvecih ljudi u CS-u koji su pravili plan i program za Stanford, rekli da treba matematika , tko smo mi da govorimo drugacije ?

Što se tice nekog od prijašnjih postova i prolaznosti na programiranju sa FIT-a, to je vrlo jednostavno analizitari.
Kod nas FIT PRETEŽNO upisuju studenti koji su slabi sa matematikom ali bi zeljelji programirat, a kako je sam standard za upis na FIT nizak da niži ne moze biti, onda jednostavno bilo tko moze upisati, zato i jest takva prolaznost, a ne zato što je to programiranje nešto preteško.
Koliko god da je nizak ima za razliku od ETF-a prijemni ispit!
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#105 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by DaShip »

KIseljak12 wrote: Na kraju krajeva, na ETF nije Computer Science, a onaj "Computer Science" na PMF-u je jos gori, oni se cak u potpunosti ne bave onim cime se nominalno bave.
Nego šta je?
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#106 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by KIseljak12 »

DaShip wrote:
KIseljak12 wrote: Na kraju krajeva, na ETF nije Computer Science, a onaj "Computer Science" na PMF-u je jos gori, oni se cak u potpunosti ne bave onim cime se nominalno bave.
Nego šta je?
Computer Science and Informatics. Pri cemu ima osnova electrical engineeringa (sa zadnjom reforomom svedeni na minimum), te dosta predmeta vezanih za softver inzenjering (Pouzdanost i kontrola kvalitete softvera, Objektno orjentisana analiza i dizajn, Razvoj programskih rjesenja, Softver Inzenjering, Web tehnologije, nastavi niz...)
Da ne govorim o predmetima koji bi trebali biti Computer Science ali zbog svojih profesora nisu ni CS i Software Engingeering nego vid uhljebljivanja profesora bez ikakve teoretske ili prakticne primjene (Vjestacka inteligencija - privatna nauka Zikrije Avdagica, Racunarska grafika Selme Rizvic gdje se prave 3d modeli i filmovi i slicni kvazi-predmeti[odnosni koji su postali kvazi-predmeti zahvaljujuci svojim kvazi-profesorima) .

Kompajler bi ti znalo implementirati (ili bar objasniti implementaciju) top 1% svrsenih studenata, sto je poprilicno porazavajuce za jedan studij koji za sebe tvrdi da je CS.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#107 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by DaShip »

KIseljak12 wrote:
Computer Science and Informatics. Pri cemu ima osnova electrical engineeringa (sa zadnjom reforomom svedeni na minimum), te dosta predmeta vezanih za softver inzenjering (Pouzdanost i kontrola kvalitete softvera, Objektno orjentisana analiza i dizajn, Razvoj programskih rjesenja, Softver Inzenjering, Web tehnologije, nastavi niz...)
Da ne govorim o predmetima koji bi trebali biti Computer Science ali zbog svojih profesora nisu ni CS i Software Engingeering nego vid uhljebljivanja profesora bez ikakve teoretske ili prakticne primjene (Vjestacka inteligencija - privatna nauka Zikrije Avdagica, Racunarska grafika Selme Rizvic gdje se prave 3d modeli i filmovi i slicni kvazi-predmeti[odnosni koji su postali kvazi-predmeti zahvaljujuci svojim kvazi-profesorima) .

Kompajler bi ti znalo implementirati (ili bar objasniti implementaciju) top 1% svrsenih studenata, sto je poprilicno porazavajuce za jedan studij koji za sebe tvrdi da je CS.
Može li se pravi CS igdje studirati u nekoj kvalitetnoj ustanovi u BiH?
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#108 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by KIseljak12 »

DaShip wrote:
KIseljak12 wrote:
Computer Science and Informatics. Pri cemu ima osnova electrical engineeringa (sa zadnjom reforomom svedeni na minimum), te dosta predmeta vezanih za softver inzenjering (Pouzdanost i kontrola kvalitete softvera, Objektno orjentisana analiza i dizajn, Razvoj programskih rjesenja, Softver Inzenjering, Web tehnologije, nastavi niz...)
Da ne govorim o predmetima koji bi trebali biti Computer Science ali zbog svojih profesora nisu ni CS i Software Engingeering nego vid uhljebljivanja profesora bez ikakve teoretske ili prakticne primjene (Vjestacka inteligencija - privatna nauka Zikrije Avdagica, Racunarska grafika Selme Rizvic gdje se prave 3d modeli i filmovi i slicni kvazi-predmeti[odnosni koji su postali kvazi-predmeti zahvaljujuci svojim kvazi-profesorima) .

Kompajler bi ti znalo implementirati (ili bar objasniti implementaciju) top 1% svrsenih studenata, sto je poprilicno porazavajuce za jedan studij koji za sebe tvrdi da je CS.
Može li se pravi CS igdje studirati u nekoj kvalitetnoj ustanovi u BiH?
Kvalitetno i u BiH, tesko, mozda na IUS ili SSST, al i tamo je to tanko.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#109 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by madner »

Ne mozete porediti USA i BiH.
Mi uvijek prepisujemo od Njemaca sistem, sa svojim plusevima i manama. Jedna od odlika tog sistema jeste da se ocekivalo obnavljanje semestara.
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#110 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by DaShip »

KIseljak12 wrote:
Kvalitetno i u BiH, tesko, mozda na IUS ili SSST, al i tamo je to tanko.
Jesi siguran da bi BS CS-ovac trebao znati implementirati kompajler?Pogledao sam plan i program IUS-a, i oni imaju fiziku (na koju su se neki žalili ovdje kod državnih fakulteta), imaju čak i elektroniku te predmete vezane za električna kola.Usput, zar je moguće da na SSST-u ne izučavaju kriptografiju i sigurnost? :shock:
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#111 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by she+ »

nivla wrote:evo pa rastabiri sta ima
hvala, ali ništa se od ovog što su studenti postavljali ne može otvoriti
od ranije imam jurićeva predavanja za c++
ne znam da ima šta bolje na tu temu na našem jeziku
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#112 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by mirsek »

she+ wrote:
nivla wrote:evo pa rastabiri sta ima
hvala, ali ništa se od ovog što su studenti postavljali ne može otvoriti
od ranije imam jurićeva predavanja za c++
ne znam da ima šta bolje na tu temu na našem jeziku
Demistificirani C++, ako je uspijes pronaci.
Svi preporucuju tu knjigu.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#113 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by she+ »

to je izvorno na engleskom, i bolje je tako čitati
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#114 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by mirsek »

she+ wrote:to je izvorno na engleskom, i bolje je tako čitati
Jesi li siguran, mislim da su nasi autori ?
Znam samo da se knjiga godinama po internetu preporucuje kao jedna od najboljih za C++ na nasem jeziku?
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#115 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by she+ »

hmh, nisam više.. znam za ovu al sad vidim da ima i od nekih hrvata

hvala!
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#116 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by hekaton »

she+ wrote:hmh, nisam više.. znam za ovu al sad vidim da ima i od nekih hrvata

hvala!
Evo ti gomila knjiga sa etf-a u elektronskoj formi: https://mega.nz/#F!6VAhELyC!CulienxtWu85mSBf-lbdlA

A ovdje je Demistificirani C++ (Boris Motik i Julijan Sribar) na hrvatskom jeziku doduse iz 1997
http://personal.oss.unist.hr/~jvrlic/do ... ni_c++.pdf

imao sam negdje i novije izdanje ali ga ne mogu sad naci...

Kapiram da bi ti se visestruko isplatilo ukoliko bi kupio i neko novije izdanje:
https://element.hr/artikli/602/demistificirani-c
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#117 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by hidr4 »

KIseljak12 wrote:Vidim da se ovdje povlaci teza da ima matematika na Computer Science na Stanfordu, pa sto ne bi i kod nas?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Moze, cim fakulteti pocnu odbijati da upisu studente koji ne poloze prijemni iz matematike, odnosno kada predmeti matematike prestanu biti filteri, jedini filteri smiju biti na upisu - ako si me pustio da upisem, to valjda znaci da smatras da sam prosao filter?
Onda kada se kvalitet nastave iz Inzenjerskih matematika primakne za 10% kvalitetu nastave na Stanfordu, kada ideja o accountability-u profesora zazivi, e onda mozemo pricati o Stanfordu.
Do tada nam su i FER I FESB predaleko.

Na kraju krajeva, na ETF nije Computer Science, a onaj "Computer Science" na PMF-u je jos gori, oni se cak u potpunosti ne bave onim cime se nominalno bave.
To što vi pricate, uz svo duzno poštovanje, nema smisla.
Kao prvo, mozda ima smisla da prijemni bude filter, ali postoji par DOBRIH razloga zašto to nije tako nigdje, pa ni kod nas:
a) Mnoge su studije pokazale,a i bez njih se zna, prijemni NIJE relevantan pokazatelj znanja zbog velikog pritiska na same studente.
b)Upis na fakultet kao takav (pogotovo u BIH,koja nema relevantnu rang tabelu za srednje škole) je toliko nerelean, da je to smiješno. Bitne su iskljucivo ocjene iz srednje, a to kakva je srednja u pitanju apsolutno ne igra ulogu. To dovodi do toga da (uz svo poštovanje) ucenici iz manjih sredina dodju sa svim ocjenama na odlican (5) iza kojih stoje vrlo diskutabilne profesorske odluke (da se ne lazemo, znamo svi kako to ide) ,dok sa druge strane ucenici koji se zaista namuce za neku realnu 3,4 u priznatim srednjim školama kaskaju za bodovima u odnosu na te ucenike, a u znanju (ono što je jedino relevantno) ova 3 iz priznate srednje škole, puno jaca nego bilo koja 5 iz manjih sredina (naravno, postoje izuzeci).
c)Prijemni ispit ima formu jednog ispita. Zar stvarno mislite da se necije znanje, kompetentnost ili bilo šta drugo može procijeniti na osnovu jednog ispita ? Apsolutno svima se može desiti slabo uradjen ispit, i zar mislite da bi trebalo tek tako filtrirati ucenike na osnovu jednog jedinog ispita ?

P.S. Volio bih vas vidjeti da vam netko kaze kako vam citav zivotni poziv ovisi o tih 2 sata i 10 zadataka iz matematike, garantujem da ne bi bili u stanju sabrati dva razlomka.

Kao drugo, apsolutno nije bilo govoora o kvaliteti studija, ona nigddje u BIH nije na nivou kakvom bi trebala bit, tako da ,opet pogrešno tumacite.
Razlog zašto sam naveo Stanford je taj što je on jedan od prvi u svijetu uveo studij CS kao takvog, i mnogi su ga studiji drugih univerziteta preuzeli, onda vjerovatno postoji razlog ZAŠTO JE POTREBNA matematika, a ni u kojem slucaju kakva je kvaliteta iste.

Kao trece, i posljednje, na ETF-u i PMF-u nije klasicni CS, to nije nikakva tajna, lako se zakljuci po planu i programu. Medjutim, vrlo je bitno naglasiti da oba fakulteta imaju dovoljno predmeta koji mogu bar uvesti studenta u tematiku (na nekom zadovoljavajucem nivou) da se moze zaposlit i nastaviti samostalan razvoj.
Što se tice samog profesorskog kadra, na UNSA, (necu komentarisati vlastite profesore, ali mislim da se svi mozemo sloziti da postoji nekoliko profesora koji stvarno znaju,razumije to što pricaju i predaju , te koji nekako uspijevaju to prenijeti studentima,uostalom ne moze Dennis Ritchie (tvorac C) svima drzat programiranje).
I da, kakvi god da su profesori na ETF-u i PMF-u, definitivno su najbolji što BIH ima trenutno unutar oblasti racunarstva.
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#118 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by hidr4 »

hidr4 wrote:
KIseljak12 wrote:Vidim da se ovdje povlaci teza da ima matematika na Computer Science na Stanfordu, pa sto ne bi i kod nas?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Moze, cim fakulteti pocnu odbijati da upisu studente koji ne poloze prijemni iz matematike, odnosno kada predmeti matematike prestanu biti filteri, jedini filteri smiju biti na upisu - ako si me pustio da upisem, to valjda znaci da smatras da sam prosao filter?
Onda kada se kvalitet nastave iz Inzenjerskih matematika primakne za 10% kvalitetu nastave na Stanfordu, kada ideja o accountability-u profesora zazivi, e onda mozemo pricati o Stanfordu.
Do tada nam su i FER I FESB predaleko.

Na kraju krajeva, na ETF nije Computer Science, a onaj "Computer Science" na PMF-u je jos gori, oni se cak u potpunosti ne bave onim cime se nominalno bave.
To što vi pricate, uz svo duzno poštovanje, nema smisla.
Kao prvo, mozda ima smisla da prijemni bude filter, ali postoji par DOBRIH razloga zašto to nije tako nigdje, pa ni kod nas:
a) Mnoge su studije pokazale,a i bez njih se zna, prijemni NIJE relevantan pokazatelj znanja zbog velikog pritiska na same studente.
b)Upis na fakultet kao takav (pogotovo u BIH,koja nema relevantnu rang tabelu za srednje škole) je toliko nerelean, da je to smiješno. Bitne su iskljucivo ocjene iz srednje, a to kakva je srednja u pitanju apsolutno ne igra ulogu. To dovodi do toga da (uz svo poštovanje) ucenici iz manjih sredina dodju sa svim ocjenama na odlican (5) iza kojih stoje vrlo diskutabilne profesorske odluke (da se ne lazemo, znamo svi kako to ide) ,dok sa druge strane ucenici koji se zaista namuce za neku realnu 3,4 u priznatim srednjim školama kaskaju za bodovima u odnosu na te ucenike, a u znanju (ono što je jedino relevantno) ova 3 iz priznate srednje škole, puno jaca nego bilo koja 5 iz manjih sredina (naravno, postoje izuzeci).
c)Prijemni ispit ima formu jednog ispita. Zar stvarno mislite da se necije znanje, kompetentnost ili bilo šta drugo može procijeniti na osnovu jednog ispita ? Apsolutno svima se može desiti slabo uradjen ispit, i zar mislite da bi trebalo tek tako filtrirati ucenike na osnovu jednog jedinog ispita ?

P.S. Volio bih vas vidjeti da vam netko kaze kako vam citav zivotni poziv ovisi o tih 2 sata i 10 zadataka iz matematike, garantujem da ne bi bili u stanju sabrati dva razlomka.

Kao drugo, apsolutno nije bilo govoora o kvaliteti studija, ona nigddje u BIH nije na nivou kakvom bi trebala bit, tako da ,opet pogrešno tumacite.
Razlog zašto sam naveo Stanford je taj što je on jedan od prvi u svijetu uveo studij CS kao takvog, i mnogi su ga studiji drugih univerziteta preuzeli, onda vjerovatno postoji razlog ZAŠTO JE POTREBNA matematika, a ni u kojem slucaju kakva je kvaliteta iste.

Kao trece, i posljednje, na ETF-u i PMF-u nije klasicni CS, to nije nikakva tajna, lako se zakljuci po planu i programu. Medjutim, vrlo je bitno naglasiti da oba fakulteta imaju dovoljno predmeta koji mogu bar uvesti studenta u tematiku (na nekom zadovoljavajucem nivou) da se moze zaposlit i nastaviti samostalan razvoj.
Što se tice samog profesorskog kadra, na UNSA, (necu komentarisati vlastite profesore, ali mislim da se svi mozemo sloziti da postoji nekoliko profesora koji stvarno znaju,razumije to što pricaju i predaju , te koji nekako uspijevaju to prenijeti studentima,uostalom ne moze Dennis Ritchie (tvorac C) svima drzat programiranje).
I da, kakvi god da su profesori na ETF-u i PMF-u, definitivno su najbolji što BIH ima trenutno unutar oblasti racunarstva.

Jedina stvar u kojoj se mozemo sloziti je ta da smo miljama daleko iza FER-a ili FESB-a. Pozdrav :)
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#119 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by hidr4 »

KIseljak12 wrote:Vidim da se ovdje povlaci teza da ima matematika na Computer Science na Stanfordu, pa sto ne bi i kod nas?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Moze, cim fakulteti pocnu odbijati da upisu studente koji ne poloze prijemni iz matematike, odnosno kada predmeti matematike prestanu biti filteri, jedini filteri smiju biti na upisu - ako si me pustio da upisem, to valjda znaci da smatras da sam prosao filter?
Onda kada se kvalitet nastave iz Inzenjerskih matematika primakne za 10% kvalitetu nastave na Stanfordu, kada ideja o accountability-u profesora zazivi, e onda mozemo pricati o Stanfordu.
Do tada nam su i FER I FESB predaleko.

Na kraju krajeva, na ETF nije Computer Science, a onaj "Computer Science" na PMF-u je jos gori, oni se cak u potpunosti ne bave onim cime se nominalno bave.
To što vi pricate, uz svo duzno poštovanje, nema smisla.
Kao prvo, mozda ima smisla da prijemni bude filter, ali postoji par DOBRIH razloga zašto to nije tako nigdje, pa ni kod nas:
a) Mnoge su studije pokazale,a i bez njih se zna, prijemni NIJE relevantan pokazatelj znanja zbog velikog pritiska na same studente.
b)Upis na fakultet kao takav (pogotovo u BIH,koja nema relevantnu rang tabelu za srednje škole) je toliko nerelean, da je to smiješno. Bitne su iskljucivo ocjene iz srednje, a to kakva je srednja u pitanju apsolutno ne igra ulogu. To dovodi do toga da (uz svo poštovanje) ucenici iz manjih sredina dodju sa svim ocjenama na odlican (5) iza kojih stoje vrlo diskutabilne profesorske odluke (da se ne lazemo, znamo svi kako to ide) ,dok sa druge strane ucenici koji se zaista namuce za neku realnu 3,4 u priznatim srednjim školama kaskaju za bodovima u odnosu na te ucenike, a u znanju (ono što je jedino relevantno) ova 3 iz priznate srednje škole, puno jaca nego bilo koja 5 iz manjih sredina (naravno, postoje izuzeci).
c)Prijemni ispit ima formu jednog ispita. Zar stvarno mislite da se necije znanje, kompetentnost ili bilo šta drugo može procijeniti na osnovu jednog ispita ? Apsolutno svima se može desiti slabo uradjen ispit, i zar mislite da bi trebalo tek tako filtrirati ucenike na osnovu jednog jedinog ispita ?

P.S. Volio bih vas vidjeti da vam netko kaze kako vam citav zivotni poziv ovisi o tih 2 sata i 10 zadataka iz matematike, garantujem da ne bi bili u stanju sabrati dva razlomka.

Kao drugo, apsolutno nije bilo govoora o kvaliteti studija, ona nigddje u BIH nije na nivou kakvom bi trebala bit, tako da ,opet pogrešno tumacite.
Razlog zašto sam naveo Stanford je taj što je on jedan od prvi u svijetu uveo studij CS kao takvog, i mnogi su ga studiji drugih univerziteta preuzeli, onda vjerovatno postoji razlog ZAŠTO JE POTREBNA matematika, a ni u kojem slucaju kakva je kvaliteta iste.

Kao trece, i posljednje, na ETF-u i PMF-u nije klasicni CS, to nije nikakva tajna, lako se zakljuci po planu i programu. Medjutim, vrlo je bitno naglasiti da oba fakulteta imaju dovoljno predmeta koji mogu bar uvesti studenta u tematiku (na nekom zadovoljavajucem nivou) da se moze zaposlit i nastaviti samostalan razvoj.
Što se tice samog profesorskog kadra, na UNSA, (necu komentarisati vlastite profesore, ali mislim da se svi mozemo sloziti da postoji nekoliko profesora koji stvarno znaju,razumije to što pricaju i predaju , te koji nekako uspijevaju to prenijeti studentima,uostalom ne moze Dennis Ritchie (tvorac C) svima drzat programiranje).
I da, kakvi god da su profesori na ETF-u i PMF-u, definitivno su najbolji što BIH ima trenutno unutar oblasti racunarstva.(Moje subjektivno mišljenje, proizašlo iz toga što par profesora CS-a na UNSI imaju zaista jake CV , u smislu gdje su radili i cime su se bavili )

Jedina stvar u kojoj se mozemo sloziti je ta da smo miljama daleko iza FER-a ili FESB-a. Pozdrav :)
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#120 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by mirsek »

Inzenjeru, pobjeze ti kod. :D
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#121 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by hidr4 »

mirsek wrote:Inzenjeru, pobjeze ti kod. :D
šta se desi :O
doc.dr.
Posts: 119
Joined: 27/03/2008 10:41

#122 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by doc.dr. »

Jest da je malo off-topic, al da vam iz prve ruke kaže neko ko je pročitao više desetina što tankih što debelih (preko 1000 stranica) knjiga o C++, od korica do korica. Među njima je 80% loših, nažalost, tako da je dobru knjigu o C++-u teško naći, na ex-Yu jezicima pogotovo. Prvo, da se odmah zna, nijedna knjiga o C++ manja od 500 strana ne može valjati, i tačka. A sad konkretno."Demistificirani C++" od Juliana Šribara i Borisa Motika je zaista dobra i dobro napisana knjiga, ali ima jednu veeeeliku manu: zasnovana je na prahistorijskom dijalektu C++-a koji nije čak ni C++98, nego neka pre-98 radna verzija iz 1996. godine (a posljednji standard C++-a je C++17 iz 2017.). Ako zanemarimo to, knjiga je zaista dobra, ali već C++11 je doveo tako drastične novine, da je onome ko se upoznao sa C++11 gotovo nemoguće raditi bez novina koji je taj standard uveo. Koliko je meni poznato, čini mi se da nema knjiga na ex-Yu jezicima koje obrađuju C++11 (da ne govorimo o C++14 i C++17 za koje je teško naći literaturu i na engleskom jeziku), ako zanemarimo predavanja iz TP na ETF-u, koja nisu knjiga nego radni materijali za one koji već imaju predznanja u C-u (usput, sarajevski i tuzlanski ETF spadaju u rijetke fakultete čak u širem regionu koji su prešli na C++11, većina se drži prastarog C++98). Što se tiče pominjane Jurićeve skripte sa PMF-a nju nikome ne preporučujem. Pisana je vrlo davno, pati od istih problema kao i "Demistificirani C++" (prastari standard), a pored toga prepuna je grešaka koje nikad nisu ispravljene, jer je u pitanju bio samo radni materijal za studente za koji nikad nije bio planiran da ode dalje iz učionice, a druga je stvar što su ga studenti ilegalno razmnožili. Uglavnom, koliko god izgledali početniku dobri, tih materijala se Jurić danas stidi. Od knjiga na ex-Yu jezicima savjetujem da se svakako pročita knjiga "Efikasno programiranje na jeziku C++" od Andrewa Koeninga i Barbare Moo (prevod engleskog originala). Ta knjiga je zanimljiva što je jako brza i od samog početka uvodi prilično napredne elemente jezika C++ koje se u većini knjiga prvi put spomenu na 647. stranici...
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#123 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by she+ »

doc.dr. wrote:A sad konkretno."Demistificirani C++" od Juliana Šribara i Borisa Motika je zaista dobra i dobro napisana knjiga, ali ima jednu veeeeliku manu: zasnovana je na prahistorijskom dijalektu C++-a koji nije čak ni C++98, nego neka pre-98 radna verzija iz 1996. godine (a posljednji standard C++-a je C++17 iz 2017.). Ako zanemarimo to, knjiga je zaista dobra, ali već C++11 je doveo tako drastične novine, da je onome ko se upoznao sa C++11 gotovo nemoguće raditi bez novina koji je taj standard uveo. Koliko je meni poznato, čini mi se da nema knjiga na ex-Yu jezicima koje obrađuju C++11 (da ne govorimo o C++14 i C++17 za koje je teško naći literaturu i na engleskom jeziku)
hekaton wrote:Kapiram da bi ti se visestruko isplatilo ukoliko bi kupio i neko novije izdanje:
https://element.hr/artikli/602/demistificirani-c
Ovo izdanje u potpunosti je usklađeno je sa Standardom C++11 te djelomično opisuje novine koje donosi Standard C++14. U odnosu na prethodna izdanja napravljene su organizacijske preinake tako da su neke manje bitne cjeline pomaknute prema kraju knjige. Izbačeni su dijelovi koji su se autoru činili nebitnima, uključujući i priloge s opisima C-ovskih funkcija. Dodano je poglavlje o višenîtnom izvođenju koje je sada i službeno podržano u biblioteci jezika C++.
dobih i predračun jutros 44,40 + 19,87 eura da je dobace do Sa.. znači, 126 KM
kontam uzeti..
doc.dr.
Posts: 119
Joined: 27/03/2008 10:41

#124 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by doc.dr. »

Hvala kolegi hekatonu na informaciji, stvarno nisam znao za ovo novo izdanje (uglavnom pratim knjige na engleskom jeziku), i stvarno mi je drago da je ta stvarno dobra knjiga aktuelizirana. Potražiću je što prije!
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#125 Re: Racunarstvo na ETF-u

Post by nivla »

she+ wrote:
nivla wrote:evo pa rastabiri sta ima
hvala, ali ništa se od ovog što su studenti postavljali ne može otvoriti
od ranije imam jurićeva predavanja za c++
ne znam da ima šta bolje na tu temu na našem jeziku
trazio sam od profesora jurica primjerak ispita iz TPa evo ga

Code: Select all

http://www.mediafire.com/file/bt1hugwf1ztukxc/TP_Primjer_ispita.pdf
Post Reply