Računari - razni tehnički problemi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#151 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by shandrprcSA »

Doduse odavno nisam ispuhao prasinu i pastu mijenjao
User avatar
Politicarko
Posts: 130
Joined: 19/01/2022 23:29

#152 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Politicarko »

Kako vi održavate svoj PC. Mogu li neki savjeti?
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#153 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by suit_up »

Lenovo Thinkpad L580 već izvjestan period započne ali ne može da dovrši update softvera, zna li neko šta bi moglo biti u pitanju?
ITNet
Posts: 780
Joined: 30/09/2016 11:47

#154 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by ITNet »

suit_up wrote: 04/01/2024 14:24 Lenovo Thinkpad L580 već izvjestan period započne ali ne može da dovrši update softvera, zna li neko šta bi moglo biti u pitanju?
Predpostavljam Windows 10/11 update?
Probaj tamo na updejtima imas opciju da pauziras updejte na 1 sedmicu, pa opali koji restart racunara i poslije nekih 15/20 minuta idi opet check for updates. AKo to ne pomogne odradi ovo dole da pobrises to sto je skinuto iz kesa pa da opet to downloduje

https://wuinstall.com/index.php/blog-li ... 5CDownload.


Ne znam sta se misli ovo oko odrzavanja ali za racunar dosta da ga otvorite i odnesete kod vulkanizera i raspusete prasinu dobro jednom godisnje eventulano nekad pastu promjeniti na CPU
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#155 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by sedma_7 »

Dje kupit dobar polovan pc?
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#156 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by sedma_7 »

Kod mene pokazuje no signal na ekranu kada se upali.

sve je spojeno kako treba.

do cega bi mogli bit i kako rijesit?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#157 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Chmoljo »

sedma_7 wrote: 17/01/2024 14:42 Kod mene pokazuje no signal na ekranu kada se upali.

sve je spojeno kako treba.

do cega bi mogli bit i kako rijesit?
da li postoji grafička kartica? možda je kabal od monitora spojen na matičnu umjesto na grafičku?
DonieBrasco
Posts: 15555
Joined: 31/08/2016 16:09

#158 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by DonieBrasco »

Ako monitor ima vise imputa tipa, hdmi, displayport, ili ove starije VGA/DVI, moras na monitoru prebaciti na onaj koji koristis.

Nadam se da razumijes, pod uslovom da je sve pravilno spojeno.
DonieBrasco
Posts: 15555
Joined: 31/08/2016 16:09

#159 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by DonieBrasco »

Politicarko wrote: 03/01/2024 16:41 Kako vi održavate svoj PC. Mogu li neki savjeti?
Softverski da je Windows nadograđen redovno, kao i ostali programi koje korisits. Također izbjegavas bilo kakve besplatne antiviruse i gluposti tipa cleanera, neke nepotrbne gađet programe i slicno. Naravno vodis racuna sta otvara na internetu, preuzimas, ...itd.

Hardverski da je sve spojeno pravilno na maticnu plocu, Cooler na procesoru pravilno postavaljen radi temeratura - također prasina u kucistu, da ima prozrancosti u kucistu da nisu kablovi zbijeni.
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#160 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by sedma_7 »

DonieBrasco wrote: 18/01/2024 15:15 Ako monitor ima vise imputa tipa, hdmi, displayport, ili ove starije VGA/DVI, moras na monitoru prebaciti na onaj koji koristis.

Nadam se da razumijes, pod uslovom da je sve pravilno spojeno.

imaju tri utora za spajanje,.. dva visoko vertikalno i jedan nize horizontalno.

spaja se na taj horizontalni.


eh sad... dan prije nego je prestao radit me neko pitao da vidim kakvu graficku pc ima.... ja dok sam trazila to, cini mi se da sam nesto pipnula sto ne treba na grafickoj, tj da sam iz opadajuceg menija izabrala nesto sto nisam trebala, izvrsila sam neku promjenu, mislim?

comp je nakon toga normala radio, i ostavim ga preko noci da radi jer mi je app jedna bila u pozadini.

kad sam ustala, bio se "zaledio" pa sam restartovala ga i nakon toga se javlja "no signal".

probala sam druge kablove,. drugi monitor itd.

Ako sam nesto i cacnula sto ne treba, ne znam kako sad uopce uc, kad ni tastatura ni mis ne reagiraju.

samo je no signal na ekranu.
User avatar
Hiran
Posts: 417
Joined: 19/03/2010 22:06

#161 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Hiran »

sedma_7 wrote: 19/01/2024 01:19
DonieBrasco wrote: 18/01/2024 15:15 Ako monitor ima vise imputa tipa, hdmi, displayport, ili ove starije VGA/DVI, moras na monitoru prebaciti na onaj koji koristis.

Nadam se da razumijes, pod uslovom da je sve pravilno spojeno.

imaju tri utora za spajanje,.. dva visoko vertikalno i jedan nize horizontalno.

spaja se na taj horizontalni.


eh sad... dan prije nego je prestao radit me neko pitao da vidim kakvu graficku pc ima.... ja dok sam trazila to, cini mi se da sam nesto pipnula sto ne treba na grafickoj, tj da sam iz opadajuceg menija izabrala nesto sto nisam trebala, izvrsila sam neku promjenu, mislim?

comp je nakon toga normala radio, i ostavim ga preko noci da radi jer mi je app jedna bila u pozadini.

kad sam ustala, bio se "zaledio" pa sam restartovala ga i nakon toga se javlja "no signal".

probala sam druge kablove,. drugi monitor itd.

Ako sam nesto i cacnula sto ne treba, ne znam kako sad uopce uc, kad ni tastatura ni mis ne reagiraju.

samo je no signal na ekranu.
Ako ti se ni miš ni tastatura ne uključe to znači da PC nije prošao p.o.s.t.
Čuješ li ikakav beep code kad upališ PC? Pišti li šta?
User avatar
Hiran
Posts: 417
Joined: 19/03/2010 22:06

#162 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Hiran »

sedma_7 wrote: 19/01/2024 01:19
eh sad... dan prije nego je prestao radit me neko pitao da vidim kakvu graficku pc ima.... ja dok sam trazila to, cini mi se da sam nesto pipnula sto ne treba na grafickoj, tj da sam iz opadajuceg menija izabrala nesto sto nisam trebala, izvrsila sam neku promjenu, mislim?

Je li taj padajući meni bio u BIOSu? Da nisi prebacila na integrisanu grafičku u BIOSu, a monitor i dalje kačiš na ovu dodatnu grafičku?
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#163 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Laplace »

sedma_7 wrote: 19/01/2024 01:19
DonieBrasco wrote: 18/01/2024 15:15 Ako monitor ima vise imputa tipa, hdmi, displayport, ili ove starije VGA/DVI, moras na monitoru prebaciti na onaj koji koristis.

Nadam se da razumijes, pod uslovom da je sve pravilno spojeno.

imaju tri utora za spajanje,.. dva visoko vertikalno i jedan nize horizontalno.

spaja se na taj horizontalni.


eh sad... dan prije nego je prestao radit me neko pitao da vidim kakvu graficku pc ima.... ja dok sam trazila to, cini mi se da sam nesto pipnula sto ne treba na grafickoj, tj da sam iz opadajuceg menija izabrala nesto sto nisam trebala, izvrsila sam neku promjenu, mislim?

comp je nakon toga normala radio, i ostavim ga preko noci da radi jer mi je app jedna bila u pozadini.

kad sam ustala, bio se "zaledio" pa sam restartovala ga i nakon toga se javlja "no signal".

probala sam druge kablove,. drugi monitor itd.

Ako sam nesto i cacnula sto ne treba, ne znam kako sad uopce uc, kad ni tastatura ni mis ne reagiraju.

samo je no signal na ekranu.
Da nisi pritisnula ovo?

Image
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#164 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by sedma_7 »

Laplace wrote: 19/01/2024 09:59
sedma_7 wrote: 19/01/2024 01:19
DonieBrasco wrote: 18/01/2024 15:15 Ako monitor ima vise imputa tipa, hdmi, displayport, ili ove starije VGA/DVI, moras na monitoru prebaciti na onaj koji koristis.

Nadam se da razumijes, pod uslovom da je sve pravilno spojeno.

imaju tri utora za spajanje,.. dva visoko vertikalno i jedan nize horizontalno.

spaja se na taj horizontalni.


eh sad... dan prije nego je prestao radit me neko pitao da vidim kakvu graficku pc ima.... ja dok sam trazila to, cini mi se da sam nesto pipnula sto ne treba na grafickoj, tj da sam iz opadajuceg menija izabrala nesto sto nisam trebala, izvrsila sam neku promjenu, mislim?

comp je nakon toga normala radio, i ostavim ga preko noci da radi jer mi je app jedna bila u pozadini.

kad sam ustala, bio se "zaledio" pa sam restartovala ga i nakon toga se javlja "no signal".

probala sam druge kablove,. drugi monitor itd.

Ako sam nesto i cacnula sto ne treba, ne znam kako sad uopce uc, kad ni tastatura ni mis ne reagiraju.

samo je no signal na ekranu.
Da nisi pritisnula ovo?

Image

ne.
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#165 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by sedma_7 »

https://www.easeus.com/amp/computer-ins ... nitor.html

mislim da je ova treca stavka.... no nisam sigurna...


kad sam hiperaktivno poremeceno celjade

:lol:

nije u biosu, nisam cak ni 100 posto sigurna da li sam promijenila ista al' imam osjecaj da mi je prst skliznuo u tom nekom opadajucem meniju.

mislim da nema rjesenja osim odnijet comp neko strucnom da pogleda.


hvala na inputima.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3047
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#166 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by suad-sarajevo »

Image

Laptop ima samo jedan slot i to 4 GB. Ima li pločica od 8 GB eventualno jer ovo je već postalo prilično malo za normalan rad?

HP 15-r099sm Notebook
https://support.hp.com/hr-en/document/c04403283
User avatar
Filter
Posts: 8052
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#167 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Filter »

moze 8GB plocica u taj hp
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3047
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#168 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by suad-sarajevo »

Hvala. Koliko bi koštalo otprilike pločica od 8 GB i SSD disk i da li je generalno isplativo raditi?
User avatar
Filter
Posts: 8052
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#169 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Filter »

pa ako namjeravas koristiti laptop, tad je isplativo, jelte :mrgreen:

to je neka bayata celeroncina? ako ti sad vrti browser, word itd jos bolje ce sa 8GiGi i ssdom.
cijene? ja bi ram ganjao po piku a ssd u radnji, vjerovatno se moze sve zajedno ispod stoje naci.
da li je isplativo? jbga, fakat ne znam.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3047
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#170 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by suad-sarajevo »

Hvala na savjetu. Laptop se koristi za kućnu upotrebu i to striktno za web browsing, office (excel i word), malo slušanja muzike i to je to. Igrice nikada nisam ni igrao.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#171 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Laplace »

suad-sarajevo wrote: 25/01/2024 16:05 Image

Laptop ima samo jedan slot i to 4 GB. Ima li pločica od 8 GB eventualno jer ovo je već postalo prilično malo za normalan rad?

HP 15-r099sm Notebook
https://support.hp.com/hr-en/document/c04403283
Slično je meni na Aceru jedan slot sa 4 GB RAM-a. Ja sam mislio da su dva slota pa sam odnio u servis da mi dodaju još 4 GB, ali kad je završio rekao mi je da je jedan slot i da je u njega stavio pločicu od 8 GB. Vjerovatno će i tebi isto tako uraditi.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#172 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Laplace »

Filter wrote: 25/01/2024 17:35 pa ako namjeravas koristiti laptop, tad je isplativo, jelte :mrgreen:

to je neka bayata celeroncina? ako ti sad vrti browser, word itd jos bolje ce sa 8GiGi i ssdom.
cijene? ja bi ram ganjao po piku a ssd u radnji, vjerovatno se moze sve zajedno ispod stoje naci.
da li je isplativo? jbga, fakat ne znam.

Kod mene skoro ista stvar, Celeron i 4 GB u jedinom slotu. Prije toga HD zamijenio SSD-om (HD prebacio na mjesto optičkog drivea), pločicu od 4 GB zamijenio pločicom od 8 GB. Dosta mi je ubrzao rad laptopa. Naravno, ne očekujem sad da sam napravio zvijer od laptopa, samo uredski računar koji pristojno radi.
User avatar
Filter
Posts: 8052
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#173 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Filter »

Laplace wrote: 26/01/2024 10:18
Kod mene skoro ista stvar, Celeron i 4 GB u jedinom slotu. Prije toga HD zamijenio SSD-om (HD prebacio na mjesto optičkog drivea), pločicu od 4 GB zamijenio pločicom od 8 GB. Dosta mi je ubrzao rad laptopa. Naravno, ne očekujem sad da sam napravio zvijer od laptopa, samo uredski računar koji pristojno radi.
:thumbup: vjerovatno ce i sljedecih par godina biti dostatan za takav rad.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#174 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Laplace »

Filter wrote: 26/01/2024 16:21
Laplace wrote: 26/01/2024 10:18
Kod mene skoro ista stvar, Celeron i 4 GB u jedinom slotu. Prije toga HD zamijenio SSD-om (HD prebacio na mjesto optičkog drivea), pločicu od 4 GB zamijenio pločicom od 8 GB. Dosta mi je ubrzao rad laptopa. Naravno, ne očekujem sad da sam napravio zvijer od laptopa, samo uredski računar koji pristojno radi.
:thumbup: vjerovatno ce i sljedecih par godina biti dostatan za takav rad.
Otprilike toliko i radi kao uredski računar. Ne koristim ga često, češće koristim desktop računar na poslu. Kad bude prilike, možda kupim sebi laptop sa i5 procesorom.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3047
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#175 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by suad-sarajevo »

Gdje kupiti bateriju za laptop HP a da traje? Da li je generalno dovoljno samo kupiti novu bateriju i ubaciti je u laptop da bi sve bilo ok?
Post Reply