Računari - razni tehnički problemi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#101 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by laserShow »

shalla wrote: 12/11/2023 22:43 Pitanje:

U Telemachov router dolazi internet kabal. Međutim, prekida i nervira me. Pitanje je, da li mogu drugi router (TP LINK Archer, bolji je 3x) bez spajanja mrežnim kablom sa ovim Telemachovim (teško provući kabal kroz zid bez ozbiljnijeg bušenja), setovati da imam internet preko njega?
jbga vise puta citam i ne kontam. Da li imas problem s kablom, ili routerom?

Ako je kabal i imas problem s provlacenjem, sigurno ima neka firma koja ce to brzo, jednostavno i estetski uraditi. Samo platiti.
Ako imas problem s routerom, zovi telemach da taj njihov modem stave u bridge mode. Onda iz telemach router ide kabal u tvoj routeri radis sta hoces. Bukvalno mozes staviti jedan kraj drugog routere i nema komplikacija?
adsubzero
Posts: 3006
Joined: 08/02/2013 15:52

#102 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by adsubzero »

holowey wrote: 15/11/2023 14:14
adsubzero wrote: 15/11/2023 13:39
holowey wrote: 13/11/2023 20:25

bbs, ali kosta masno, ne znam koliko ti se isplati...
Zvao ove, kazu ne bave se time
moja firma je preko njih spasavala podatke sa hdd...slali su nekom svom partneru u srbiju, naplata isla po megabajtu...mozda je pukla tikva pa vise ne saradjuju
Kazu ne rade... Pitao sam ih znaju li nekoga, kazu bila je neka firma ali ne zna tacno, nego da proguglam :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32198
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#103 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Bobi »

Šta da radim sa ispravnim crt monitorom 17 " punim prašine ne korištenim jedno 17 godina :D ?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#104 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by BarbaDue »

Obriši prašinu i stavi ga na OLX
obzirom da je ispravan i da nije korišten 17 godina otići će k'o halva :mrgreen:
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20582
Joined: 12/08/2013 12:51

#105 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by insaneinthebrain »

Bobi wrote: 23/11/2023 15:40 Šta da radim sa ispravnim crt monitorom 17 " punim prašine ne korištenim jedno 17 godina :D ?
lagano u gepek i na reciklazno odlagaliste otpada

https://rad.com.ba/usluge/reciklazna-dvorista
Bobi
Forum administrator
Posts: 32198
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#106 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Bobi »

insaneinthebrain wrote: 23/11/2023 17:46
Bobi wrote: 23/11/2023 15:40 Šta da radim sa ispravnim crt monitorom 17 " punim prašine ne korištenim jedno 17 godina :D ?
lagano u gepek i na reciklazno odlagaliste otpada

https://rad.com.ba/usluge/reciklazna-dvorista
Image
Lele imamo mi to ovdje, daleko mi Sarajevo, da nisi rekao ne bi ni znao a ja to frknem u kontejner sta god da je :D. Hvala :thumbup: .
User avatar
Filter
Posts: 8053
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#107 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Filter »

:thumbup: nisam ni ja znao za ovo
muki_muky
Posts: 413
Joined: 13/01/2022 18:07

#108 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by muki_muky »

Sinoc u pola kopiranja fajla na USB Kingston DT50 3.0 mi je izbacilo gresku u windows exploreru. Onda mi je izbacilo da moram skenirat i popravit USB, kad to probam izbaci mi da je disk “write protected” a ako probam formatirati particiju ili uradit “clean” komandu u disk partu izbaci mi da nije mogao izvrsit “because of an I/O device error”. Na USB je instaliran ventoy i prebaciovao sam normalno iso file sa desktopa na USB kad se desila ta greska. Da napomenem da bez problema citam fajlove i bootujem sa ovog jednog isoa koji imam na USB-u ali mi nista ne da sad da radim.

Probao sam sve sa googla: razliciti partition wizardi, brisanje usb drivera iz device managera, brisanje usb-a iz device menagera, restart obicni, 2.0/3.0 portovi, dodavanje vrijednosti u registry, itd … nista nije pomoglo.

Pokusaj clean komande u diskpart:
Spoiler
Show
Pokusaj formatiranja particije u diskpart:
Spoiler
Show
Pokusaj mjenjanja drive lettera, formatiranja, brisanja particije u disk managmentu
Spoiler
Show
User avatar
Filter
Posts: 8053
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#109 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Filter »

mozes pokusati sa linuxom. gparted da pokrenes sa drugog stika ili skini neku live usb varijantu na drugi stik. podigni sistem sa tog usb-a i probaj sa gnome disk utility. btw, gledaj da potrefis format koji i windows moze citati
muki_muky
Posts: 413
Joined: 13/01/2022 18:07

#110 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by muki_muky »

Filter wrote: 28/11/2023 18:46 mozes pokusati sa linuxom. gparted da pokrenes sa drugog stika ili skini neku live usb varijantu na drugi stik. podigni sistem sa tog usb-a i probaj sa gnome disk utility. btw, gledaj da potrefis format koji i windows moze citati
Nema mu pomoci izgleda … cak sam nasao i probao Hiren’s Boot CD koji sam sprzio davne 2013/14 godine na CD i bootao na PartedMagic i svaki program/alat kaze da je read only.
Spoiler
Show
Image
Spoiler
Show
Image
Spoiler
Show
Image
Spoiler
Show
Image
Spoiler
Show
Image

Jedina predpostavka mi je da memorijski cip u njemu dosegao odredjeni broj pisanja / da mu je palo zdravlje na kriticni nivo i da se zakljucao kako se ne bi izgubili podatci, a da se to bas dogodilo u sred kopiranja fajla na taj USB ostaje velika slucajnost. Sve u svemu ne predstavlja mi toliki problem nisam nista bitno imao na njemu a i da jesam mogao bi prekopirat to, a evo vidim Kingstonovi novi od 64 GB idu za 9 maraka po OLX radnjama.
Babbuka
Posts: 136
Joined: 18/08/2014 17:46

#111 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Babbuka »

Zna li ko kako GDrive folder prebaciti sa C na D particiju?

Pokušao sam se snaći sa online uputama, ali neuspješno
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#112 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Laplace »

muki_muky wrote: 28/11/2023 18:18 Sinoc u pola kopiranja fajla na USB Kingston DT50 3.0 mi je izbacilo gresku u windows exploreru. Onda mi je izbacilo da moram skenirat i popravit USB, kad to probam izbaci mi da je disk “write protected” a ako probam formatirati particiju ili uradit “clean” komandu u disk partu izbaci mi da nije mogao izvrsit “because of an I/O device error”. Na USB je instaliran ventoy i prebaciovao sam normalno iso file sa desktopa na USB kad se desila ta greska. Da napomenem da bez problema citam fajlove i bootujem sa ovog jednog isoa koji imam na USB-u ali mi nista ne da sad da radim.

Probao sam sve sa googla: razliciti partition wizardi, brisanje usb drivera iz device managera, brisanje usb-a iz device menagera, restart obicni, 2.0/3.0 portovi, dodavanje vrijednosti u registry, itd … nista nije pomoglo.

Pokusaj clean komande u diskpart:
Spoiler
Show
Pokusaj formatiranja particije u diskpart:
Spoiler
Show
Pokusaj mjenjanja drive lettera, formatiranja, brisanja particije u disk managmentu
Spoiler
Show
Meni je Easeus Partition Master uspio formatirati USB stick od kojeg sam već odustao, nije uspijevalo ni iz Disk Managera ni drugim metodama. Možda da probaš.
User avatar
Tananarive
Posts: 902
Joined: 22/04/2021 14:45

#113 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Tananarive »

muki_muky wrote: 28/11/2023 18:18 Sinoc u pola kopiranja fajla na USB Kingston DT50 3.0 mi je izbacilo gresku u windows exploreru. Onda mi je izbacilo da moram skenirat i popravit USB, kad to probam izbaci mi da je disk “write protected” a ako probam formatirati particiju ili uradit “clean” komandu u disk partu izbaci mi da nije mogao izvrsit “because of an I/O device error”. Na USB je instaliran ventoy i prebaciovao sam normalno iso file sa desktopa na USB kad se desila ta greska. Da napomenem da bez problema citam fajlove i bootujem sa ovog jednog isoa koji imam na USB-u ali mi nista ne da sad da radim.

Probao sam sve sa googla: razliciti partition wizardi, brisanje usb drivera iz device managera, brisanje usb-a iz device menagera, restart obicni, 2.0/3.0 portovi, dodavanje vrijednosti u registry, itd … nista nije pomoglo.

Pokusaj clean komande u diskpart:
Spoiler
Show
Pokusaj formatiranja particije u diskpart:
Spoiler
Show
Pokusaj mjenjanja drive lettera, formatiranja, brisanja particije u disk managmentu
Spoiler
Show
Isto ventoy isto kingston usb 3.0, probao sve zivo i linux. Piši kući propalo. Nije ni kingston sto je nekad bio.
muki_muky
Posts: 413
Joined: 13/01/2022 18:07

#114 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by muki_muky »

Tananarive wrote: 29/11/2023 16:00
muki_muky wrote: 28/11/2023 18:18 Sinoc u pola kopiranja fajla na USB Kingston DT50 3.0 mi je izbacilo gresku u windows exploreru. Onda mi je izbacilo da moram skenirat i popravit USB, kad to probam izbaci mi da je disk “write protected” a ako probam formatirati particiju ili uradit “clean” komandu u disk partu izbaci mi da nije mogao izvrsit “because of an I/O device error”. Na USB je instaliran ventoy i prebaciovao sam normalno iso file sa desktopa na USB kad se desila ta greska. Da napomenem da bez problema citam fajlove i bootujem sa ovog jednog isoa koji imam na USB-u ali mi nista ne da sad da radim.

Probao sam sve sa googla: razliciti partition wizardi, brisanje usb drivera iz device managera, brisanje usb-a iz device menagera, restart obicni, 2.0/3.0 portovi, dodavanje vrijednosti u registry, itd … nista nije pomoglo.

Pokusaj clean komande u diskpart:
Spoiler
Show
Pokusaj formatiranja particije u diskpart:
Spoiler
Show
Pokusaj mjenjanja drive lettera, formatiranja, brisanja particije u disk managmentu
Spoiler
Show
Isto ventoy isto kingston usb 3.0, probao sve zivo i linux. Piši kući propalo. Nije ni kingston sto je nekad bio.
Vidio sam na redditu i YouTube-u da se par drugih zale na to, bas me zanima je li do Ventoya ili necega drugog.

Probat cu veceras ovo sto je predlozio @Laplace sa Easeus.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#115 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Laplace »

Ako ni to ne uspije, onda je vjerovatno stick rahmetli. Btw, ovaj moj je nov stick, samo je neko vrijeme bio u pakovanju (nekoliko mjeseci) pa kad je kolegica pokušala da ga upotrijebi nije se mogao otvoriti. Easeus ga je osposobio, sad se koristi.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#116 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by nivla »

Babbuka wrote: 28/11/2023 21:26 Zna li ko kako GDrive folder prebaciti sa C na D particiju?

Pokušao sam se snaći sa online uputama, ali neuspješno
ja sam na c drive-u u defaltni google drive folder dodavao simbolicki hard link na direktorij koji se nalazi na d,e,f ili drugoj lokaciji, i onda sve fajlove iz google drive move na tu simbolicku vezu,moze i softlink al eto ja izabrao hard link
ne znam sta ti tacno treba

ja sam na isti nacin i mrezne diskove(dijeljene direktorije sa drugih racunara) preko simbolickih linkova backup na google drive radio i sa google drive-a na mreznu lokaciju
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#117 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by tap3ah75 »

Asus X541N
Šta je ovo na matičnoj od laptopa, za šta služi
Jedan idiot je rastavljao laptop i izvukla mu se trakica (ribon) iz toga .... kao donijeli meni da pokušam vratiti.
:lol:
Ja i zato ne volim otvarati laptope ... Znači ovo je neka skroz tanka plastična trakica i nemam pojma je li izvađeno ili iščupano. I nemam pojma kako se vraća
Slike su sa netaImage
Image
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#118 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by tap3ah75 »

Evo otvorio sam (tačnije provirio) ... nemam pojma kako ovo vratiti.
Ovau plavu điđu treba u ono gore uštekati.

I je li odvaljeno ili treba biti ovako
Image
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#119 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by shandrprcSA »

pa gurni to plavo do linije i klikni onu bijelu plastiku na ploci
User avatar
TAFKAP
Posts: 10313
Joined: 30/09/2011 07:49

#120 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by TAFKAP »

Šta drugo može bit osim tastature il TouchPada :-)

Većinom su ta kabla već "savijena" tako da ti se samo ukaže gdje dolaze i kako da se prikopčaju.
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#121 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by tap3ah75 »

Hvala vam
Digao sam ono bijelo na ploči ... nekako uvalio ovo i poklopio bijelo.
Mislim da je od tastature kablić.

Izgleda da hard disk zeza na ovom laptopu .... ali ne čačkam ja tuđe laptope - baš iz razloga da šta ne sjebem.
Babbuka
Posts: 136
Joined: 18/08/2014 17:46

#122 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Babbuka »

nivla wrote: 29/11/2023 19:09
Babbuka wrote: 28/11/2023 21:26 Zna li ko kako GDrive folder prebaciti sa C na D particiju?

Pokušao sam se snaći sa online uputama, ali neuspješno
ja sam na c drive-u u defaltni google drive folder dodavao simbolicki hard link na direktorij koji se nalazi na d,e,f ili drugoj lokaciji, i onda sve fajlove iz google drive move na tu simbolicku vezu,moze i softlink al eto ja izabrao hard link
ne znam sta ti tacno treba

ja sam na isti nacin i mrezne diskove(dijeljene direktorije sa drugih racunara) preko simbolickih linkova backup na google drive radio i sa google drive-a na mreznu lokaciju
Fakat cijenim tvoju pomoć, ali se zbog tvog posta odjednom osjećam k'o đuturum (a tek mi je čet'res) :D

De malo taj soft link hard link pojasni đuturumu
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#123 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by nivla »

https://www.howtogeek.com/16226/complet ... -or-linux/
pucaj sa ovim grafickim dijelom i simbolickim linkom ako neces da ulazis u detalje
ja sam hardlink koristio jer sam htio na istoj particiji ali razlicitom direktoriju dropbox i onedrive sync radit
tebi ce symbolic pomoc
muki_muky
Posts: 413
Joined: 13/01/2022 18:07

#124 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by muki_muky »

@Laplace
Image

Znaci k*****a? :D
Evo nasao sam dole pod toolbox “remove write protection” i kaze “this device could be physically damaged”.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#125 Re: Računari - razni tehnički problemi

Post by Laplace »

muki_muky wrote: 01/12/2023 00:10 @Laplace
Image

Znaci k*****a? :D
Evo nasao sam dole pod toolbox “remove write protection” i kaze “this device could be physically damaged”.
Onda nema druge nego u elektronski otpad.
Post Reply