Računari - razni softverski problemi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
gentoo
Posts: 3314
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#201 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by gentoo »

Ok shefe izvini.. :roll:

Kad budes htio da se bavis IT-om na malo vecem nivou od serviserskog javi se da popijemo kafu :mrgreen: :lol:

I da.. trenutno u kuci imam 3 laptopa + 2x Mini PC svi sa OS-om ali ni jedan nije Windows.. avaj :-?
GaRGa
Posts: 2762
Joined: 25/02/2009 15:00

#202 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by GaRGa »

na zalost 7-ica jeste bila zadnji dobar windows ovo poslije je vise spyware nego OS
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#203 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Laplace »

ITNet wrote: 19/04/2024 09:35
gentoo wrote: 18/04/2024 12:31
suad-sarajevo wrote: 18/04/2024 12:06 Sve to uradiš sa Rufusom u dva klika.
Za Rufus mi treba Windows jel tako ? :-) . Sva poenta i jest u tome..
Pa kad kupis laptop bez OS-a valjda si spreman da uradis sam instalaciju zar nije to poenta kupovine laptopa bez OS? :-) I znas sta trebas da uradis i da ce ti trebati to sve sto si rekao (komsija/drugi windows uredzaj itd...) Ako si nesposoban za takve stvari kupis laptop sa OS-om i rijesen problem, ali svi bi jeftinije da prodju a da ne moraju nista.

Sve sto si napisao nije nista komplikovano toliko koliko ti predstavljas, Rufus par klikova i image se napravi i to je to, da treba da bude UEFI jer su neke tehnologije malo napredovale od windowsa 7 to sto si ti zapeo u nekom proslom vrmenu jbg. I ne znam o cemu pricas kad je Linux i danas teze instalirati i podesiti sve konfiguracije u nekim slucajevima, da ne pricamo kad nema drivera za neke stvari pa ih moras nakuckavati, o igranju nekih novijih igrica da ne pricam. Ne znaju ljudi na user friendly windowsu da rade kako treba bas bi im Linux bio laksi za snimiti na stick pa instalirati i konfigurisati :-)

Za taj Welcome screen se slazem da je to sranje sto traze konekciju na intrenet u startu ali eto moze se i to zaobici, mada zavisi i koju vezriju image-a imas jer na nekim verzijama ima opcija continue with limited setup u startu da se izabere i zaobidje ta nebuloza.
Ako se ne varam, u Rufusu imaš opciju da kreiraš lokalni račun pri izradi instalacionog USB medija.
nekome
Posts: 2961
Joined: 17/05/2011 10:41

#204 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by nekome »

Linux valja radi CLIja za servere, gui je katastrofa
Windows je nuzno zlo, mozes ga mrziti voliti ali ti treba radi posla (i igranja), svaki drugi windows se preskace
A mac je cijeli paket u jednom, ono sto radi radi odlicno i kvalitetan je ali zato ti treba debeo dzep

Ne mozes biti potpuno zadovoljan ni sa jednim
ITNet
Posts: 780
Joined: 30/09/2016 11:47

#205 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by ITNet »

Linux ima svoju svrhu i idelano je rijesenje u nekim okruzenjima, ja ga i koristim kao server za neke servise itd...ali jednostavno Windows je rasprostranjeniji i laksi za koristiti za obicnog korisnika, podrzava sve zivo i tako ce uvijek biti.

Ne kazem ja da je Windows sad nesto bolji ili sta vec, nego ne mogu ovih pacijenata/strucnjaka/injzenjera sto su popili svu pamet svijeta na Macu i Linuxu gdje moraju kucati more kodova i sranja za neke jednostave stvari kad dodju i pametuju nesto, a sreo sam ih toliko u zivotu i svi istu pricu pricaju.

Zamisli moras napraviti USB stick da instaliras WIndows na laptop koji si kupio bez OS-a da prodjes jeftinije :lol:
Kao treba da neki MS misli za tebe kako ces ti to uraditi :lol:
Pa sta bi da si otisao i kupio Windows Licencu u radnji, dobio bi dvd a 95% novih laptopa nema opticki uredzaj pa sta bi onda? :lol:

Zamisli moras snimiti taj stick sa 2 klika i pokrenuti neku instalaciju i zavrsiti sve sa 5klikova, i to kao problematicno nesto u odnosu na Linux i MacOs :lol:

Zamisli dodjes ti kao strucnjak neki za nesto a ne znas windowsa da instaliras pa se kao nesto bunis jao jao sta su napravili morao sam da malo googlam, a ovi vamo tvoji jos gori za instalirati, bilo bi me stid pricati da sam kao nesto nesto, a ustvari se brukam da ne znam windows da instaliram :lol:

Zamisli ti znas sta neki covjek na forumu radi kao svoj posao citav zivot :lol:

Samo volim realne ljude sa kojima se moze razgovarati i razmjenivati misljenja bez nekog pametovanja :-)

Image

Mac-ovi inace nepozeljni u pravoj biznis industriji :lol:

Image
nekome
Posts: 2961
Joined: 17/05/2011 10:41

#206 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by nekome »

Macbook pro je nesto sto nema konkurenciju ni iz bliza ali je skup… vazda i bio… haj nek ti ispadne, u velikom si belaju :D
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#207 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Laplace »

ITNet wrote: 24/04/2024 14:18 Linux ima svoju svrhu i idelano je rijesenje u nekim okruzenjima, ja ga i koristim kao server za neke servise itd...ali jednostavno Windows je rasprostranjeniji i laksi za koristiti za obicnog korisnika, podrzava sve zivo i tako ce uvijek biti.

Ne kazem ja da je Windows sad nesto bolji ili sta vec, nego ne mogu ovih pacijenata/strucnjaka/injzenjera sto su popili svu pamet svijeta na Macu i Linuxu gdje moraju kucati more kodova i sranja za neke jednostave stvari kad dodju i pametuju nesto, a sreo sam ih toliko u zivotu i svi istu pricu pricaju.

Zamisli moras napraviti USB stick da instaliras WIndows na laptop koji si kupio bez OS-a da prodjes jeftinije :lol:
Kao treba da neki MS misli za tebe kako ces ti to uraditi :lol:
Pa sta bi da si otisao i kupio Windows Licencu u radnji, dobio bi dvd a 95% novih laptopa nema opticki uredzaj pa sta bi onda? :lol:

Zamisli moras snimiti taj stick sa 2 klika i pokrenuti neku instalaciju i zavrsiti sve sa 5klikova, i to kao problematicno nesto u odnosu na Linux i MacOs :lol:

Zamisli dodjes ti kao strucnjak neki za nesto a ne znas windowsa da instaliras pa se kao nesto bunis jao jao sta su napravili morao sam da malo googlam, a ovi vamo tvoji jos gori za instalirati, bilo bi me stid pricati da sam kao nesto nesto, a ustvari se brukam da ne znam windows da instaliram :lol:

Zamisli ti znas sta neki covjek na forumu radi kao svoj posao citav zivot :lol:

Samo volim realne ljude sa kojima se moze razgovarati i razmjenivati misljenja bez nekog pametovanja :-)

Image

Mac-ovi inace nepozeljni u pravoj biznis industriji :lol:

Image
Tako ja formatiram stick iz command prompta da k'o fol djelujem kao neki informatičar. :D
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#208 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Laplace »

nekome wrote: 24/04/2024 14:54 Macbook pro je nesto sto nema konkurenciju ni iz bliza ali je skup… vazda i bio… haj nek ti ispadne, u velikom si belaju :D
"Daj, Bože, da sam slomio kičmu" situacija?
emmirr1
Posts: 94
Joined: 26/09/2020 20:43

#209 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by emmirr1 »

Pozdrav,
Prijatelj mi planira da proda laptop pa bi htio da pobrise sve nepotrebne podatke sa hdd a da pri tom ne ostane trag. Na koji nacin bi najbolje to riješio.
Kaže da je pokusao da formatira hdd ali obrirom da mu je na C disku sistem ne ide
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3053
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#210 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by suad-sarajevo »

Pa najbolji način i jeste format i clean install.
GaRGa
Posts: 2762
Joined: 25/02/2009 15:00

#211 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by GaRGa »

Format ih ne "obrise" samo dovoli da se preko njih novi podaci spase, ako neko zeli moze lako vratit podatke sa formatiranog diska
nekome
Posts: 2961
Joined: 17/05/2011 10:41

#212 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by nekome »

dd :D
emmirr1
Posts: 94
Joined: 26/09/2020 20:43

#213 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by emmirr1 »

GaRGa wrote: 27/04/2024 21:25 Format ih ne "obrise" samo dovoli da se preko njih novi podaci spase, ako neko zeli moze lako vratit podatke sa formatiranog diska
Imaš li neko rješenje?
User avatar
Filter
Posts: 8063
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#214 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Filter »

emmirr1 wrote: 28/04/2024 10:41
GaRGa wrote: 27/04/2024 21:25 Format ih ne "obrise" samo dovoli da se preko njih novi podaci spase, ako neko zeli moze lako vratit podatke sa formatiranog diska
Imaš li neko rješenje?
naravno. zamijeni disk. ubacis novi, dodas na cijenu i rahat si
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#215 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Praetorious »

Postoje programi za sigurno uklanjanje podataka sa diska. Čak i CCleaner ima tu opciju, Disk Wiper koja omogućava do 35 prepisivanja postojećih podataka drugim. Nakon toga nema više povrata podataka, čak ni profesionalnim alatima.
S druge strane, uobičajena je praksa da se pri prodaji računara stavi novi disk ili mašina proda bez diska, a da se stari ostavi za ličnu upotrebu ili se sigurno ukloni (mikrovalka+kamera=Big Boom @ TicToc :D )
tap3ah75
Posts: 6004
Joined: 07/09/2009 14:14

#216 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by tap3ah75 »

Šta ba komplikujete
Ko to vadi disk pri prodaji ili čuj prodaja bez diska.
Prije prodaje vratiš na fabričke postavke ... ima win 10 to pravo jednostavno
+ Odradiš format doska d i gotovo.
User avatar
Praetorious
Posts: 1540
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#217 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Praetorious »

To je uobičajen postupak, druga je stvar što nije kod nas uobičajen.
A vraćanje Windowsa na orig. postavke ne uklanja ništa sa diska, samo ti podaci više nisu vidljivi, pa nas to vraća na početnu stvar.
Format, ako je puni - ne brzi - može ukloniti podatke, ali su još 'povrativi' ako se nekome ćefne. Višestruko preprisivanje komplet diska sa random podacima i kasniji format uklanjaju sadržaj trajno.
Sad je pitanje, ko kakve podatke drži na disku i kome taj disk kasnije ide u ruke? Neko će se slomiti da pokuša povratiti nečije podatke sa diska - iz raznoraznih razloga, nekome to neće pasti ni na pamet. U svakom slučaju, pametno je uraditi sigurnosno brisanje podataka prije ustupanja diska drugoj osobi, ukoliko već stavljanje novog diska nije opcija.
Post Reply