Računari - razni softverski problemi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#176 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by zposao »

kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 20:17
zposao wrote: 14/04/2024 20:15
kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 19:30

kako misliš koliko ima načina spajanja , nisam nista dirao, prestao da radi, klikćem na njega, ne pomjera se kursor, priključim na laptop wired miš, on radi
Počesto bežični miševi imaju i wifi i bluetooth konekciju.
U mene radi preko wifi protokola sa kompjuterom a pritisnes jedno duge prebaci se na bluetooth da se spojis na npr TV.
Par puta sam mislio da je krepo pa ga poceo bacati, kad ono samo slucajno prebacio vezu.

Vidi ima li tvoj miš istu stvar da nisi slučajno prebacio vezu
ne znam ni kako bih to prpovjerio a mislim da nema jer tv ne gledam
Ako već nemaš uputstvo od tog miša onda malo proguglaj taj model i vidi šta piše u specifikacijama ima li više različitih vrsta veza ugrađenih.
Trebao bi imati.
I onda vidi kako se mijenjaju kojom tipkom ili kombinacijom tipki.
Nema mi smisla ako je nov miš i ako je odmah sam instalirao drajvere i ako je radio, da odjednom sam od sebe ne radi.

Ako hoces mozes deinstalirati drivere pa ih ponovo instalirati tu na tim slikama što si postavljao na svojstvima uređaja. Ali ne mislim da je do drivera. Mislim da je neka glupost.

Ili probaj samo promijeniti USB port. Nekad zna biti i to.
User avatar
Peacean
Posts: 2711
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#177 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Peacean »

Ako ne radi ni na jednom računaru onda je problem do miša.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58833
Joined: 03/08/2010 19:04

#178 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by kakavdanakneiskustvu »

zposao wrote: 14/04/2024 20:42
kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 20:17
zposao wrote: 14/04/2024 20:15

Počesto bežični miševi imaju i wifi i bluetooth konekciju.
U mene radi preko wifi protokola sa kompjuterom a pritisnes jedno duge prebaci se na bluetooth da se spojis na npr TV.
Par puta sam mislio da je krepo pa ga poceo bacati, kad ono samo slucajno prebacio vezu.

Vidi ima li tvoj miš istu stvar da nisi slučajno prebacio vezu
ne znam ni kako bih to prpovjerio a mislim da nema jer tv ne gledam
Ako već nemaš uputstvo od tog miša onda malo proguglaj taj model i vidi šta piše u specifikacijama ima li više različitih vrsta veza ugrađenih.
Trebao bi imati.
I onda vidi kako se mijenjaju kojom tipkom ili kombinacijom tipki.
Nema mi smisla ako je nov miš i ako je odmah sam instalirao drajvere i ako je radio, da odjednom sam od sebe ne radi.

Ako hoces mozes deinstalirati drivere pa ih ponovo instalirati tu na tim slikama što si postavljao na svojstvima uređaja. Ali ne mislim da je do drivera. Mislim da je neka glupost.

Ili probaj samo promijeniti USB port. Nekad zna biti i to.
Ako misliš na ovu sliku

Image
free image hosting

i kad kliknem desnim klikom nema opcije uninstall

smijem li ovo uraditi?

Image
User avatar
Peacean
Posts: 2711
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#179 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Peacean »

Idi dvoklik na tu stavku i otvoriće ti listu. Ne znam da li si probao ali ako nisi izvadi baterije i ponovo ih stavi, ko zna...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58833
Joined: 03/08/2010 19:04

#180 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by kakavdanakneiskustvu »

Peacean wrote: 14/04/2024 20:43 Ako ne radi ni na jednom računaru onda je problem do miša.
ne radi ni na drugom laptopu, a svijetli lampica,laički kontajući, baterija je ok
User avatar
Sanjarko
Posts: 23329
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#181 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Sanjarko »

Peacean wrote: 14/04/2024 20:51 Idi dvoklik na tu stavku i otvoriće ti listu. Ne znam da li si probao ali ako nisi izvadi baterije i ponovo ih stavi, ko zna...
Zamisli do baterija da je, a mi dumamo ovdje svasta nesto, ne znam nisam pametan po pitanju tehnike bas, cak suprotno.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58833
Joined: 03/08/2010 19:04

#182 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by kakavdanakneiskustvu »

Peacean wrote: 14/04/2024 20:51 Idi dvoklik na tu stavku i otvoriće ti listu. Ne znam da li si probao ali ako nisi izvadi baterije i ponovo ih stavi, ko zna...
smijem li na ovo ukloni uređaj?

izvadio sam bateriju, to je prvo što sam iuradio
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58833
Joined: 03/08/2010 19:04

#183 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by kakavdanakneiskustvu »

Sanjarko wrote: 14/04/2024 20:54
Peacean wrote: 14/04/2024 20:51 Idi dvoklik na tu stavku i otvoriće ti listu. Ne znam da li si probao ali ako nisi izvadi baterije i ponovo ih stavi, ko zna...
Zamisli do baterija da je, a mi dumamo ovdje svasta nesto, ne znam nisam pametan po pitanju tehnike bas, cak suprotno.
hahaha, da je do baterije ne bi mi trebap niko nikad više pomoći na foeumu
User avatar
Peacean
Posts: 2711
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#184 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Peacean »

kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 20:55
Peacean wrote: 14/04/2024 20:51 Idi dvoklik na tu stavku i otvoriće ti listu. Ne znam da li si probao ali ako nisi izvadi baterije i ponovo ih stavi, ko zna...
smijem li na ovo ukloni uređaj?

izvadio sam bateriju, to je prvo što sam iuradio
Ne znam da li će ti pomoći, ako ne radi na oba računara vjerovatno nešto nije u redu sa mišem a ne driverima.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58833
Joined: 03/08/2010 19:04

#185 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by kakavdanakneiskustvu »

Peacean wrote: 14/04/2024 21:07
kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 20:55
Peacean wrote: 14/04/2024 20:51 Idi dvoklik na tu stavku i otvoriće ti listu. Ne znam da li si probao ali ako nisi izvadi baterije i ponovo ih stavi, ko zna...
smijem li na ovo ukloni uređaj?

izvadio sam bateriju, to je prvo što sam iuradio
Ne znam da li će ti pomoći, ako ne radi na oba računara vjerovatno nešto nije u redu sa mišem a ne driverima.
ne radi na oba laptopa

odoh sutra u prodavnicu gdje sam kupio laptop i miš
User avatar
Sanjarko
Posts: 23329
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#186 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Sanjarko »

kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 20:55
Sanjarko wrote: 14/04/2024 20:54
Peacean wrote: 14/04/2024 20:51 Idi dvoklik na tu stavku i otvoriće ti listu. Ne znam da li si probao ali ako nisi izvadi baterije i ponovo ih stavi, ko zna...
Zamisli do baterija da je, a mi dumamo ovdje svasta nesto, ne znam nisam pametan po pitanju tehnike bas, cak suprotno.
hahaha, da je do baterije ne bi mi trebap niko nikad više pomoći na foeumu
Znam da nije, neki mu je dzavo. Evo ja ponukan s tvojim problemom spoji svoj dzojstik nakon pola godine ili vise prvi put bezicno, nisam ni znao da ovaj moze se bezicno na PC spojiti.

Sad sta me zanima, 600 mAh mu je baterija koliko mogu ga tako bezicno koristiti, a da se ne ugasi? Na koji punjac ga mogu napuniti, neki Xtrike Me je, GP 51 ako se ne varam?

Covjek uci dok je ziv.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23329
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#187 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Sanjarko »

kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 21:18
Peacean wrote: 14/04/2024 21:07
kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 20:55

smijem li na ovo ukloni uređaj?

izvadio sam bateriju, to je prvo što sam iuradio
Ne znam da li će ti pomoći, ako ne radi na oba računara vjerovatno nešto nije u redu sa mišem a ne driverima.
ne radi na oba laptopa

odoh sutra u prodavnicu gdje sam kupio laptop i miš
Reklamiraj mis, ostavi laptop. :mrgreen:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58833
Joined: 03/08/2010 19:04

#188 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by kakavdanakneiskustvu »

Sanjarko wrote: 14/04/2024 21:42
kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 21:18
Peacean wrote: 14/04/2024 21:07

Ne znam da li će ti pomoći, ako ne radi na oba računara vjerovatno nešto nije u redu sa mišem a ne driverima.
ne radi na oba laptopa

odoh sutra u prodavnicu gdje sam kupio laptop i miš
Reklamiraj mis, ostavi laptop. :mrgreen:
riješio sam problem, drug mi riješio


hvala svima
User avatar
Sanjarko
Posts: 23329
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#189 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Sanjarko »

kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 21:44
Sanjarko wrote: 14/04/2024 21:42
kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 21:18

ne radi na oba laptopa

odoh sutra u prodavnicu gdje sam kupio laptop i miš
Reklamiraj mis, ostavi laptop. :mrgreen:
riješio sam problem, drug mi riješio
👍 Eto i ja ponukan ovim svim isproba da spojim dzojstik bezicno na PC i hoce jbte da se spoji, nisam znao da moze. Sad samo ne znam na koji punjac da ga punim preko noci ili kako provjeriti koliko mu je baterije u procentima ostalo i sl.

Jb nas duduke za IT. 😐
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58833
Joined: 03/08/2010 19:04

#190 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by kakavdanakneiskustvu »

Sanjarko wrote: 14/04/2024 21:49
kakavdanakneiskustvu wrote: 14/04/2024 21:44
Sanjarko wrote: 14/04/2024 21:42

Reklamiraj mis, ostavi laptop. :mrgreen:
riješio sam problem, drug mi riješio
👍 Eto i ja ponukan ovim svim isproba da spojim dzojstik bezicno na PC i hoce jbte da se spoji, nisam znao da moze. Sad samo ne znam na koji punjac da ga punim preko noci ili kako provjeriti koliko mu je baterije u procentima ostalo i sl.

Jb nas duduke za IT. 😐
vidis koliko dobrih ljudi ima na forumu koji pomažu,hvala im i tebi isto
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#191 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by Laplace »

Peacean wrote: 14/04/2024 20:51 Idi dvoklik na tu stavku i otvoriće ti listu. Ne znam da li si probao ali ako nisi izvadi baterije i ponovo ih stavi, ko zna...
Meni je upravo ovo sa vađenjem i vraćanjem baterija pomagalo kod nekih bežičnih miševa. Na tu ideju sam došao zbog problema sa miševima sa žicama, a koje sam rješavao tako da iz USB porta izvučem kablo miša i vratim ga.
tap3ah75
Posts: 6004
Joined: 07/09/2009 14:14

#192 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by tap3ah75 »

Imam dosta pdf skeniranih fajlova
Ali baš dosta
Sad su pod imenima
Fajl001
Fajl002...
Ima li ikakav fol da mogu pogledati (otvoriti) fajl, vidjeti šta je i preimenovati ga kako meni treba.
Da ne idem pojedinačno
- open
- vidim šta je
- close
- rename
User avatar
gentoo
Posts: 3314
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#194 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by gentoo »

Nije pitanje a nije ni odgovor.. Ali danas sam prvi put Windows (11) instalirao mozda nakon XP, eventualno neka 7-ca da je bila.

Samo mogu reci:




Neko da me natjera sad da koristim ovo ja bih se hladno ubio. Bootabilni ISO je predvidjeno da napravis samo sa Windows Media Creator (ili kako se vec zove) a ako kupis laptop bez OS-a ocekuje se da trazis komsiju ili rodjaka sa Windowsom :lol: .Dakle nije fazon napraviti bootabili ISO nego je fazon napraviti EFI bootabilni ISO. Sreca Linux spasava i tu. Onda kad konacno instaliras dodjes do koraka kad ti trazi da se konektujes na Wifi ali nema drivera pa tu zaglavi i ne mozes dalje uopste :lol: . Moras kucati neke OOB\BYPASSNRO gluposti pa onda skidati drivere, instalirati.

Nekad je Linux bilo 'tesko' instalirati, sad je ovo nedajbozenikom :skoljka:
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3053
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#195 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by suad-sarajevo »

Sve to uradiš sa Rufusom u dva klika.
AdzijaFace
Posts: 149
Joined: 13/06/2021 12:42

#196 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by AdzijaFace »

I kako nema offline tj local account kreiranje?
User avatar
gentoo
Posts: 3314
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#197 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by gentoo »

suad-sarajevo wrote: 18/04/2024 12:06 Sve to uradiš sa Rufusom u dva klika.
Za Rufus mi treba Windows jel tako ? :-) . Sva poenta i jest u tome..
ITNet
Posts: 780
Joined: 30/09/2016 11:47

#198 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by ITNet »

gentoo wrote: 18/04/2024 12:31
suad-sarajevo wrote: 18/04/2024 12:06 Sve to uradiš sa Rufusom u dva klika.
Za Rufus mi treba Windows jel tako ? :-) . Sva poenta i jest u tome..
Pa kad kupis laptop bez OS-a valjda si spreman da uradis sam instalaciju zar nije to poenta kupovine laptopa bez OS? :-) I znas sta trebas da uradis i da ce ti trebati to sve sto si rekao (komsija/drugi windows uredzaj itd...) Ako si nesposoban za takve stvari kupis laptop sa OS-om i rijesen problem, ali svi bi jeftinije da prodju a da ne moraju nista.

Sve sto si napisao nije nista komplikovano toliko koliko ti predstavljas, Rufus par klikova i image se napravi i to je to, da treba da bude UEFI jer su neke tehnologije malo napredovale od windowsa 7 to sto si ti zapeo u nekom proslom vrmenu jbg. I ne znam o cemu pricas kad je Linux i danas teze instalirati i podesiti sve konfiguracije u nekim slucajevima, da ne pricamo kad nema drivera za neke stvari pa ih moras nakuckavati, o igranju nekih novijih igrica da ne pricam. Ne znaju ljudi na user friendly windowsu da rade kako treba bas bi im Linux bio laksi za snimiti na stick pa instalirati i konfigurisati :-)

Za taj Welcome screen se slazem da je to sranje sto traze konekciju na intrenet u startu ali eto moze se i to zaobici, mada zavisi i koju vezriju image-a imas jer na nekim verzijama ima opcija continue with limited setup u startu da se izabere i zaobidje ta nebuloza.
User avatar
gentoo
Posts: 3314
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#199 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by gentoo »

Brate ne znas sta pricas i skim pricas. Sve i jedan OS na svijetu i njegov ISO se pravi na isti nacin (bootabilni) jedino Windows predpostavlja da smo glupi i da trebamo koristiti njegov alat za pravljenje istog (ili eto Rufus ciji su developeri vjerovatno podjonili isti fazon).

Dakle morao sam uraditi ovo: https://nixaid.com/bootable-usb-windows-linux/ umjesto da sam to napravio sa

Code: Select all

dd if=Win.iso of=/dev/usbstick
ili sa Balena Etcher (sto je Mac ekvivalent tom Rufusu).

I eto na ovom nekom Ryzen Lenovo nisam imao drivere ni za Wifi ni Bluetooth i jos nesto i morao sam skidati i instalirati sa Lenovo stranice. U 4 miliona bilo koje valute se smijem kladiti da bi npr na Ubuntu ovo sve radilo out of box i bez glupih pitanja :)
ITNet
Posts: 780
Joined: 30/09/2016 11:47

#200 Re: Računari - razni softverski problemi

Post by ITNet »

Ma boli me kurac iskreno sa kim pricam :lol:

Ali znam vrlo dobro o cemu pricam jer radim u IT-u preko 25 godina tako da, rece mi covjek da ne znam sta pricam koji je zadnji put instalirao windows
xp i neku sedmicu :lol:

Sto ne kupi laptop sa OS-om? Pa neces imati tih strasnih problema, pa i da si htio instalirati Linux na tu masinu opet ti treba neki druga Win/Linux masina i pravljene boot sticka.

Jesi instalirao kad OS ma MAC-u? Znas li da se factory recovery na MAcu ne moze nikako uraditi ako nemas interneta?

I opet kazem, Isto se moraju i neki driveri instalirati na Linuxu tako da je sve to do masine koju kupis, Imam raje Linux sektasa pricas isto kao ti ali nije ni Linux tako out of the box pa tu suplju nekome trecem prosipaj, upali neku novu dobru igricu na Linuxu, ah ja ne mozes jer jbg :izet:
Post Reply