Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Landerstorn
Posts: 12
Joined: 11/06/2018 20:54

#1 Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by Landerstorn »

Pozdrav svima,
pojavio mi se problem na racunaru, naime dok igram igrice ili bilo sta drugo dok radim, racunar mi recimo u igrici zamrzne na pola sekunde i promjeni sam pusku ili sam pocne da puca, stisne w da ide naprijed, a on sam nastavi ici naprijed 1 sekundu, drugi primjer je dok pretrazujem netom, racunar sam izadje iz stranice, steka mis po ekranu vrlo kratko u razmaku od 5-10 sec, msm to je jedva primjetno dok radim na radnoj povrsini, a dok igram igrice, to je izrazenije. Temperature su sve ok, jedino za napajanje ne znam jer vjerovatno napajanje nema ugradjen senzor koji mjeri toplotu, a nije da nije toplo.
Nikad se to nije desavalo, u sobi mi je temperatura 25 stepeni, gore dole, jos i racunar zagrije.

Ovo je moja konfiguracija:

GPU: RX560 4GB Temperatura dok je na 100% load-u: 45 stepeni max
CPU: FX 8350 4GHz na 100% load-u 58-61 max stepeni, nekad znam u power opcijama staviti da max moze raditi na 99-80% temperatura na load-u bude oko 52 stepena max, msm ovo nije overclock i nije povezano sa tim.

RAM: 20GB DDR3 1600Mhz stavio sam jedan kuler da hladi ram, ponekad mogu temperature od ram-a praviti problem pa sam to uradio.
Motherboard: M5A97 R2.0 normalna temperatura do 37 stepeni
PSU: 620W Seasonic, pa toplo je, nije vrelo
SSD: 250GB
HDD: 1TB
Windows 10 x64 1903 verzija

Zelim da kazem da sam sve komponente softverski testirao, i sve su ok, koristio sam starije drajvere ali opet isto, instaliravao sam nove sisteme ali opet isto, ne znam vise sta mogu da uradim, ne znam sta je problem, a stvarno me pocinje zivcirati, na pocetku sam mislio da mi je haker upao u racunar pa sam sa misom radi, ali to je bila glupost jer cvrsto drzim do sigurnosti racunara.
Nema sta nisam pokusao, vadio sam sve kablove, mjenjao termalnu pastu, vadio ram plocice da testiram...Jedino mi napajanje preostaje, kupio sam ga prije pola godine, imam garanciju na sve komponente racunara (skoro), sam sam svoj servis tako da nikad ne nosim ljudima da mi popravljaju ali me jako interesuje ovaj problem i ocekujem odgovor, znam da i do procesora moze biti ali on bude na 40-50% u load-u dok igram igru i ok temperaturi, u pitanju je pubg mobile na emulatoru, i ne vidim razloga da je zbog toga, znam da ram i cpu kad je problem sa njima, moze biti problem zamrzavanje kao i psu, ma iskreno moze svasta biti.

Prije neki dan pojavio mi se plavi ekran na Win 10 i bila je poruka da nesto nije u redu sa fizickom memorijom, testirao sam ram nakon toga, ali sve je bez problema proslo, pojacao sam virtuelnu memoriju na 10 GB iako je bila automatski postavljena tj. racunar uzima kad mu treba.

Ne znam sta bi vise dodao, ako se sjetim, pisem.



Ako neko ima iskustva sa popravkom racunara, molio bi vas da podijelite nesto znanja sa mnom i nekih savjeta sta bi mogao biti problem, hvala!
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#2 Re: Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by diablobih »

Probaj formatirati racunar.
Landerstorn
Posts: 12
Joined: 11/06/2018 20:54

#3 Re: Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by Landerstorn »

Nisam to pokusavao na cijelom ssd-u ali pokusavao sam podijeliti ssd na dve particije i na jednoj praznoj instalirati drugi windows i problem opet nije bio rijesen, mrzi me da prebacujem sve bitne stvari na drugi hdd, imam ih previse :roll:
Isto tako nstalirao sam linux na hdd-u ali pomocu njega ne mogu primjetiti poboljsanja jer sistem nije bas za igre, msm rijetko se desava da mi racunar steka dok nisam u igrici, ali zna se desiti.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#4 Re: Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by diablobih »

Jesi li probao testirati HDD ako su ti na njemu igre?
Landerstorn
Posts: 12
Joined: 11/06/2018 20:54

#5 Re: Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by Landerstorn »

Imam igre na HDD-u koje igram, HDD-ovi su obicno uvjek zakljucani bitlockerom dok sam na ssd-u i dok ne igram igrice sa hdd-a, ali i na igrama sa hdd-a i ssd-a imam isti problem, znaci nije do diskova, trenutno sam skeptican da nije do procesora jer mi se nekako najvise i zagrijava, a na nekom sajtu sam procitao da je za ovaj procesor max temp od 61 stepen sto skoro i postize dok igram igre, ali igre stekaju i na 52 stepena sto mi nikako ne ide u glavu jer je to skroz ok temperatura, i racunar bi se trebao ugasiti sam od sebe ako mu je prevelika temperatura procesora. Preostaje mi da ubacujem ram memoriju jednu po jednu pa da testiram, to sam radio sa jednom plocicom ali ostale 2 nisam testirao na taj nacin, ok je pokusati jer ipak plavi ekran mi se pojavio za fizicku memoriju, a ne za procesor ili sta ja znam.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#6 Re: Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by diablobih »

Ne znam gdje si mogao to procitati, temperature su super. Pa mozes pokrenuti memtest i provjeri RAM.

Btw. nema bitlocker nista sa zdravljem diskova. To je totalno nesto drugo sto ja govorim.
Landerstorn
Posts: 12
Joined: 11/06/2018 20:54

#7 Re: Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by Landerstorn »

diablobih wrote:Ne znam gdje si mogao to procitati, temperature su super. Pa mozes pokrenuti memtest i provjeri RAM.

Btw. nema bitlocker nista sa zdravljem diskova. To je totalno nesto drugo sto ja govorim.
Znam, zanemari taj bitlocker :D
Evo ovo je pravi video koji moze pokazati stanje mog racunara kad ne radis nista zahtjevno:
https://www.youtube.com/watch?v=qBtwHudKwDA
Tako je i u igrama samo jace i duze.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#8 Re: Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by diablobih »

Jesi li probao ovo?

Settings > System > Power & Sleep > Additional Power Settings > Change Plan Settings > Change Advanced Power Settings > PCI Express > Link State Power Management:Setting = "Off"

Ovo se desava takodjer kada su driveri problem, udji u device manager i updateuj sve.
Landerstorn
Posts: 12
Joined: 11/06/2018 20:54

#9 Re: Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by Landerstorn »

diablobih wrote:Jesi li probao ovo?

Settings > System > Power & Sleep > Additional Power Settings > Change Plan Settings > Change Advanced Power Settings > PCI Express > Link State Power Management:Setting = "Off"

Ovo se desava takodjer kada su driveri problem, udji u device manager i updateuj sve.
Evo bas citam komentare i forume da vidim sta su ljudi sve pokusavali i upravo sam uradio to sto si napisao, javim ako bude bilo kakvih promjena.
Landerstorn
Posts: 12
Joined: 11/06/2018 20:54

#10 Re: Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by Landerstorn »

U redu, shvatio sam do cega je bila sva ova frka, to je bila ram memorija kao sto je i sam sistem naglasio kada se pojavio plavi ekran.
Stavljao sam plocicu po plocicu i izgleda da je jedna plocica od 8 GB istrosena, moram je odvadit ako zelim da bez problema radim na racunaru, druga plocica od 8GB takodjer je istrosena ali manje i ne pravi velike probleme u igrama, jos uvjek nisam dodao ovu plocicu od 4 GB pa ne znam da li je ok, nadam se da jeste, sad ne mogu raditi u dual kanalu.

Ovo sto sam radio u Power Opcijama, to ubrza malo komp. ali ne rjesava probleme.

Smjesno mi je to jer kad god se desi neki problem sa racunarom, uvjek kazem, mora da je do previse rama, uvjek iz sale i tako vec dve godine, izgleda da me ta sala dosla glave nakon toliko vremena i bukvalno sam odvadio cak i previse ram memorije sto nije za salu xD :D

Naravno, ram memorija je kupljena polovna jer nova je 3x skuplja.

Pouka:
Sala nekad moze postati stvarnost, ne treba se mnogo saliti. xD :mrgreen: :thumbup: :thumbup:

Usput ako neko ima ram koji ne radi, evo kako da ga isprzite u rerni, vrijedi probati jer kad moze raditi za graficke kartice, sto ne bi moglo i za ram memoriju.

https://www.deskdecode.com/how-to-repai ... ory-stick/
Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#11 Re: Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by Nermin_BH »

Prije ce biti da je zbog toga sto si izmjesao svakakvih razlicitih ram plocica, pa ne mogu da rade zajedno kako treba.
Mozda si izmjesao 1rx i 2rx plocice, miksanje svakakvih ram plocica nije pametno. Nadji dvije 2rx ram plocice i njih uprari u dual channel.
Pokusaj te od 8GB jednu po jednu testiraj ali samo po jednu stavi. Izvadis sve plocice pa jednu po jednu, a ne logikom da redom izbacujes jednu po jednu.
Ako ti je jedna plocica od 8GB 1rx a druga 2rx tesko da mogu raditi bez problema u dual channelu.
Najbolje za dual channel da su ram plocice identicne.

Kad se radi upgrade ram memorije nije to samo odoh kupiti jos 8GB bilo koju ili najjeftiniju, ne gledajuci specifikacije i rank memorije postojece i te koje kupujes.
Landerstorn
Posts: 12
Joined: 11/06/2018 20:54

#12 Re: Racunar mi poceo zamrzavati na 0.5s, a temperature su ok?

Post by Landerstorn »

Nermin_BH wrote:Prije ce biti da je zbog toga sto si izmjesao svakakvih razlicitih ram plocica, pa ne mogu da rade zajedno kako treba.
Mozda si izmjesao 1rx i 2rx plocice, miksanje svakakvih ram plocica nije pametno. Nadji dvije 2rx ram plocice i njih uprari u dual channel.
Pokusaj te od 8GB jednu po jednu testiraj ali samo po jednu stavi. Izvadis sve plocice pa jednu po jednu, a ne logikom da redom izbacujes jednu po jednu.
Najbolje za dual channel da su ram plocice identicne.
Mislim da se nismo bas najbolje razumjeli, tako sam i radio, ubacivao jednu po jednu, plocice od 8 GB su potpuno istih specifikacija i od istog proizvodjaca jer tako sam i gledao da budu u dual kanalu kad sam ih kupovao, ali to sad nije vazno, vazno je da jedna od njih ne funkcionise bas najbolje nakon duzeg perioda koristenja. Moze se ta plocica jos koristiti ali jednostavno kad taj ram stavis sam u racunar, racunar ti steka povremeno sto zna iritirati. Ja sam pisao o tome da sam odvadio tu plocicu nakon testa tj. tih 8GB jer ne funkcionise bas najbolje. Normalno da nije pametno miksati ram memorije razlicitih specifikacija da rade u dual kanalu, u single vec bi moglo. Pozz
Post Reply