Računanje potrošnje vode

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#51 Re: Računanje potrošnje vode

Post by Humljanin »

sarajlija120 wrote:Vadim temu iz mrtvih. :-) :lol:

Ovako, podstanar sam i u kući imam vodomjer kojeg gazdarica svaki mjesec očita, dakle zapiše i izračuna koliko sam potrošio vode. Ne dolazi mi nikakav račun, a valjda bi trebao kad imam zaseban vodomjer. Konstantno mi dolazi preko 20 KM, a živim samo sa suprugom. Evo, za prošli mjesec mi dođe 26 maraka, a nije nas bilo kući 10 čitavih dana. To znači da sam dnevno trošio više od kubika, što je naprosto nemoguće. :-)

Kad se požalim gazdarici, govori da sam dobio koliko sam i potrošio i tu ne možeš ništa. Naravno, po mojoj računici potrošimo 6-7 kubika mjesečno, jer sam nakon sumnji sam počeo zapisivati i moj i njen račun se ne poklapa. Ne bi nam trebalo doći više od 10 maraka, eventualno malo preko toga.

Ima li neko pametan da objasni šta se dešava i kako reagovati? Ne želim biti grub i izazvati probleme, ali očito je da me pošteno zakida. :-)

Nema ti tu prijatelju prevelike pameti. Po opisanome, meni se čini da ti stvari stoje ovako:
Ako si podstanar u privatnoj kući gdje svaki stan (etaža) ima vlastiti vodomjer koji je od vodovoda prihvaćen kao mjerno mjesto, onda tebi gazdarica nema šta obračunavati, nego bi trebao dobiti račun od vodovoda i platiti koliko su ti oni obračunali.
Drugi slučaj može biti ako živiš u kući gdje ima više stanova, ali je samo jedan (GLAVNI) prijavljen u vodovodu, a ostali sporedni služe radi kontrole, onda račun dođe samo na taj jedan vodomjer a vi se porefate koliko je tko potrošio.
[Odmah da napomenem da mi je suludo ako netko ima privatnu kuću sa više stanova, i ako svaki stan ima svoj vodomjer, da ti ostali vodomjeri nisu prijavljeni u Vodovodu. Jer to nema smisla. Ljudi se podijele i u zgradama gdje je to daleko kompliciranije, a ne u kućama gdje je već sve zasebno i samo treba prijaviti vodomjer.]

Ako ti je ovaj drugi slučaj gdje ima više vodomjera ali račun dolazi samo na glavni, a ostali služe kao kontrolni. Onda nemaš ti šta vjerovat ili nevjerovat gazdarici. Uzmi papir i olovku i zapisuj stanje na vodomjeru.
Najbolje bi bilo zapisivati u iste dane kada i vodar dođe i popisuje vodu. Ako nemože tada, onda što češće zapisivati i svoje brojilo i to glavno. Tako da kada dođe vrijeme da se raskusurate, ti ćeš točno vidjeti koliki je tvoj udio potrošnje u toj zajedničkoj sumi.
Na taj iznos kubika eventualno možeš platit neki dio onih naknada koje pišu na računu...

A vodomjer ti je vrlo jednostavan za očitati. Kroz njega prolazi voda i on se okreće naprijed (ne bi trebao ići nazad). Vidiš npr današnju cifru i vidiš od prošlog mjeseca i te dvije cifre oduzmeš i one ti točno kažu koliko je metara kubnih vode prošlo kroz njega.

Napomena: Nisi točno opisao stanje u kući, koliko je vodomjera i koji prijavljeni. Nisi naveo ni točne potrošnje na svim vodomjerima, tako ne mora značiti da te gazdarica zakida.
Ovo sam ja gore pisao da ti malo pojasnim šta bi sve moglo biti, a to ne znači da je točno u tebe u taj problem.
Budi malo detaljniji.

I na kraju, u svakoga je drugačija potrošnja. Netko sam samcat za mjesec dana pusti da otekne 200 kubika, a imaš štedljivih četveročlanih obitelji koje potroše možda 15-ak kubika... Sve zavisi.
Post Reply