racunanje dana u zemljama Sengena

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#26 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by victom »

ke_ma wrote:
victom wrote:
TDK-90 wrote: ...

3 mj. Schengen + 3 mj. BiH +3 mj. Schengen ( nije legalno ... par dana ima pravo biti svega)
...
pa de mi onda pojasni, koliko dugo moram čekati u BiH da bi otišao na novi 3 mjesečni boravak , nakon što sam se vratio sa prethodnog 3 mjesečnog boravak

3 mjeseca schengen, X mjeseci u BiH, 3 mjeseca schengen

Koliko treba biti X, da bi sve bilo legalno ?
x je 3,kako je i muha odgovorio
kod mene poznanica tako radi i nikada nije imala problema
@TDK-90 tvrdi da nije, pa me interesuje njegova računica.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:01, edited 2 times in total.
ke_ma
Posts: 236
Joined: 04/12/2016 21:01

#27 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by ke_ma »

@TDK-90 tvrdi da nije, pa me interesuje njegova računica.
Ne znam,samo ne poznajem nikog da je ušao u šengen npr.u aprilu nakon što je prvi put ušao 1.januara
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#28 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by Mentha_Piperita »

ke_ma wrote:
uglavnomja wrote:gradjanin bh u 180 dana moze biti u eu 90 dana, tacno u sat vremena :D

ako te uhvate da si u tih 180 dana usla u 91. dan - ide kazna i zabrana ulaska x godina u eu, mislim da je obicno 5 godina.
Znamo to,slijedeće je problem
Uđeš u šengen 1.1.2018..180 dana ističe 30 juna
Da li u tom vremenu možeš ulaziti u šengen više puta,normalno pazeći da ne budeš više od 90 dana ili to mora biti 3 mjeseca šengen,3 mjeseca bosna
U tom vremenu mozes ulaziti i izlaziti iz Sengena koliko hoces puta, svaki dan ulaska i izlaska se racuna kao dan boravka, vodeci racuna da u 180 dana ne predjes 90 dana.
ke_ma
Posts: 236
Joined: 04/12/2016 21:01

#29 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by ke_ma »

Mentha_Piperita wrote:
ke_ma wrote:
uglavnomja wrote:gradjanin bh u 180 dana moze biti u eu 90 dana, tacno u sat vremena :D

ako te uhvate da si u tih 180 dana usla u 91. dan - ide kazna i zabrana ulaska x godina u eu, mislim da je obicno 5 godina.
Znamo to,slijedeće je problem
Uđeš u šengen 1.1.2018..180 dana ističe 30 juna
Da li u tom vremenu možeš ulaziti u šengen više puta,normalno pazeći da ne budeš više od 90 dana ili to mora biti 3 mjeseca šengen,3 mjeseca bosna
U tom vremenu mozes ulaziti i izlaziti iz Sengena koliko hoces puta, svaki dan ulaska i izlaska se racuna kao dan boravka, vodeci racuna da u 180 dana ne predjes 90 dana.
U pravu si,sad sam malo čitao i vidio da se 2013 promjenilo to pravilo
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#30 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by Mentha_Piperita »

Pravilo se jeste promijenilo sigurno, problem je sto ni ljudi koji bi trebali znali o ovome - ne znaju, a nije to juce bilo.
TDK je upravu, sve sto je napisao je tako.
Ja sam juce poslala mail Evropskoj komisiji BIH, nadajuci se da od njih tacan odgovor dobijem, danas su mi poslali pravilo sestomjesecnih obracuna koje je vazilo 2010 - 2013., ovo pravilo je i na stranici Ministarstva sigurnosti BIH, jedna od Ambasada BIH mi rekla: tri mjeseca tamo - tri ovamo, nevjerovatno je koliko se malo zna o ovome i svako ima svoje tumacenje. :-)
Sreca je pa jos nije skroz u primjeni, inace "svega bi bilo".
ke_ma
Posts: 236
Joined: 04/12/2016 21:01

#31 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by ke_ma »

Mentha_Piperita wrote:Pravilo se jeste promijenilo sigurno, problem je sto ni ljudi koji bi trebali znali o ovome - ne znaju, a nije to juce bilo.
TDK je upravu, sve sto je napisao je tako.
Ja sam juce poslala mail Evropskoj komisiji BIH, nadajuci se da od njih tacan odgovor dobijem, danas su mi poslali pravilo sestomjesecnih obracuna koje je vazilo 2010 - 2013., ovo pravilo je i na stranici Ministarstva sigurnosti BIH, jedna od Ambasada BIH mi rekla: tri mjeseca tamo - tri ovamo, nevjerovatno je koliko se malo zna o ovome i svako ima svoje tumacenje. :-)
Sreca je pa jos nije skroz u primjeni, inace "svega bi bilo".
Nemaju oni šta tumačiti..26 juna.2013 je uvedeno to pravilo..dosad su valjda trebali skontat
Ovo mi kod tog pravila nije baš jasno:
Uđem u šengen 1.1.2018..180 dana ističe 30 juna
E sad,ja sam do recimo 25 juna iskoristio manje od 90 dana,i ja ti fino odem 25 juna i budem do 28 juna
Sad me interesuje kada opet imam pravo ulaska u šengen..
Po ovom pravilu,mogu odmah prvog ili 2 jula i onda opet 90 dana do januara 2019
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#32 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by Mentha_Piperita »

ke_ma
Nemaju oni šta tumačiti..26 juna.2013 je uvedeno to pravilo..dosad su valjda trebali skontat
Ovo mi kod tog pravila nije baš jasno:
Uđem u šengen 1.1.2018..180 dana ističe 30 juna
E sad,ja sam do recimo 25 juna iskoristio manje od 90 dana,i ja ti fino odem 25 juna i budem do 28 juna
Sad me interesuje kada opet imam pravo ulaska u šengen..
Po ovom pravilu,mogu odmah prvog ili 2 jula i onda opet 90 dana do januara 2019
Ja sam isto ovo ovako bila shvatila kao ti, ali nije, upravo 2013 su promijenili pravilo, iscitaj molim te sta je TDK-90 pisao od pocetka, on je to fino pojasnio, meni jos treba da se sve slegne, jer i ja tumacih ovako kao ti.

Ti mozes uci prvog i drugog jula, ali onda ces tog npr. 1 jula - vratiti se unazad 6 mjeseci i izracunati koliko si tacno dana bio u tom periodu, kad se vratis od 1. jula unazad 6 mjeseci ako si ispucao 90 dana - ne mozes tog dana uci, moras praviti pauzu onoliko dana koliko mislis da ostanes tamo, npr. ako ti treba da budes 10 dana, pomjeris ulazak na 10. juli. Ja ovo ovako shvatih...
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#33 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by Mentha_Piperita »

uglavnomja

kakva viza? :?:

ovo je pravilo za bezvizni rezim, ovaj dio sa vizom nema veze sa ovim o cemu svi pisemo


po tvojoj racunici, tebi pocinje novi period od 180 dana 25.septembra i imas 90 dana da ih rasporedis kako hoces. bez vize!

a sa vizom nemam pojma, to je samo uk :?:
Vizu do 90 dana u zemljama Šengena možeš dobiti iz opravdanih razloga, kada ti istekne period od 90 dana u periodu 180 dana, a imaš opravdan razlog da se produži.
InaravnoDzej
Posts: 137
Joined: 10/06/2011 15:21

#34 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by InaravnoDzej »

https://ec.europa.eu/assets/home/visa-c ... tm?lang=en

Evo vam kalkulator za računanje šengena
ke_ma
Posts: 236
Joined: 04/12/2016 21:01

#35 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by ke_ma »

Mentha_Piperita wrote:
ke_ma
Nemaju oni šta tumačiti..26 juna.2013 je uvedeno to pravilo..dosad su valjda trebali skontat
Ovo mi kod tog pravila nije baš jasno:
Uđem u šengen 1.1.2018..180 dana ističe 30 juna
E sad,ja sam do recimo 25 juna iskoristio manje od 90 dana,i ja ti fino odem 25 juna i budem do 28 juna
Sad me interesuje kada opet imam pravo ulaska u šengen..
Po ovom pravilu,mogu odmah prvog ili 2 jula i onda opet 90 dana do januara 2019
Ja sam isto ovo ovako bila shvatila kao ti, ali nije, upravo 2013 su promijenili pravilo, iscitaj molim te sta je TDK-90 pisao od pocetka, on je to fino pojasnio, meni jos treba da se sve slegne, jer i ja tumacih ovako kao ti.

Ti mozes uci prvog i drugog jula, ali onda ces tog npr. 1 jula - vratiti se unazad 6 mjeseci i izracunati koliko si tacno dana bio u tom periodu, kad se vratis od 1. jula unazad 6 mjeseci ako si ispucao 90 dana - ne mozes tog dana uci, moras praviti pauzu onoliko dana koliko mislis da ostanes tamo, npr. ako ti treba da budes 10 dana, pomjeris ulazak na 10. juli. Ja ovo ovako shvatih...
Ne mogu vjerovati da je ovako,a ako jest onda je totalna budalaština gdje ti treba dobra sveska i olovka pa da to sve bilježiš/računaš
Ovakvu glupost ne bi smislili ni naši ublehaši.
Ako već mogu boraviti u šengenu 180 dana tokom godine,ne vidim razlog zašto da se vraćam unazad,da znam koliko tačno ću ostati,kad ću se tačno vratiti,itd
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#36 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by Mentha_Piperita »

@ke_ma,

ukucaj u pretrazivac: USER MANUAL FOR THE SHORT-STAY "SCHENGEN" CALCULATOR, pogledaj dokument i dobro iscitaj boldirano na prvoj stranici...
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#37 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by ovo_mi_je_nick »

Pa da ima i jedno pitanje a da se na to odgovori jednim postom i sve objašnjeno.

Svi dijele znanje i savjete a oni prvi ne znaju. Drugi opet pobijaju druge a ni oni ne znaju.

Nemoj pisat ako ne znaš tačno.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#38 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by Ci-Nick »

To je čista matematika,
TDK je objasnio.
Možda ovako još. Ni u jednom trenutku ne smiješ kršiti pravilo 90 dana u zadnjih 180 dana.
To što kažete tri mjeseca tamo, tri mjeseca ovamo je dobro kao primjer.
Bio si tri mjeseca tamo i od izlaska računaš 180 dana.
Dakle potrošio si svoje pravo. Treba proteći 3 mjeseca da bi stigao 181 dan i da ponovo možeš ući a onda ti se poništava tamo jedan dan.
Jednostavno uzmeš kalendar i križaš.
U svakom trenutku ne smije biti više od 90 dana boravka u zadnjih 180 dana.
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#39 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by celava_dlaka »

Eh ovako usao sam u eu zemlju tu sam skoro 60 dana ali nisam uopste dobio nikakav pecat na pasosu da li mi to igra neku olaksicu ? :)
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#40 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by celava_dlaka »

Eh ovako usao sam u eu zemlju tu sam skoro 60 dana ali nisam uopste dobio nikakav pecat na pasosu da li mi to igra neku olaksicu ? :)
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#41 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by alipasijaner »

Zavisi u kojoj valuti racunas u EUR i GBP :)

http://www.msb.gov.ba/vijesti/saopstenj ... gTag=bs-BA


Šta znači da bezvizni režim važi samo za kratkoročna putovanja?

Bezvizni režim omogućava vam da u zemljama Šengena provedete najviše 90 dana tokom 6 mjeseci.

Šestomjesečni periodi računaju se od dana prvog ulaska u zemlje Šengena. Naprimjer, ukoliko je vaš prvi ulazak bio 1. februara, onda možete, tokom narednih 6 mjeseci, sve do 31. jula, provesti ukupno 90 dana u zemljama Šengena.

Ovih 90 dana možete iskoristiti tokom jedne posjete ili u sklopu više putovanja, ali je bitno da vodite računa o broju dana koje ste proveli u zemljama Šengena. Važno je da nakon 90 dana boravka obavezno napustite zonu Šengena sve dok ne prođe period od 6 mjeseci od vašeg prvog ulaska. Kada tih 6 mjeseci prođe, tada za vas počinje naredni šestomjesečni ciklus u kojem ponovo možete provesti 90 dana u zemljama Šengena.

Šta ukoliko trebam boraviti u nekoj od zemalja duže od 90 dana?

Boravak bez vize duži od 90 dana ilegalan je i može rezultirati trajnom zabranom ulaska u zemlje Šengena. Samo uz odgovarajuću dugoročnu vizu, boravišnu ili radnu dozvolu moguće je trajno boraviti u nekoj od zemalja Šengena.

Dakle, ako želite da boravite u zemljama Šengena duže od 90 dana u periodu od 6 mjeseci, obratite se ambasadi ili konzularnom predstavništvu države u kojoj želite boraviti kako biste dobili informacije o mogućnostima produženog boravka.
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#42 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by celava_dlaka »

alipasijaner wrote:Zavisi u kojoj valuti racunas u EUR i GBP :)

http://www.msb.gov.ba/vijesti/saopstenj ... gTag=bs-BA


Šta znači da bezvizni režim važi samo za kratkoročna putovanja?

Bezvizni režim omogućava vam da u zemljama Šengena provedete najviše 90 dana tokom 6 mjeseci.

Šestomjesečni periodi računaju se od dana prvog ulaska u zemlje Šengena. Naprimjer, ukoliko je vaš prvi ulazak bio 1. februara, onda možete, tokom narednih 6 mjeseci, sve do 31. jula, provesti ukupno 90 dana u zemljama Šengena.

Ovih 90 dana možete iskoristiti tokom jedne posjete ili u sklopu više putovanja, ali je bitno da vodite računa o broju dana koje ste proveli u zemljama Šengena. Važno je da nakon 90 dana boravka obavezno napustite zonu Šengena sve dok ne prođe period od 6 mjeseci od vašeg prvog ulaska. Kada tih 6 mjeseci prođe, tada za vas počinje naredni šestomjesečni ciklus u kojem ponovo možete provesti 90 dana u zemljama Šengena.

Šta ukoliko trebam boraviti u nekoj od zemalja duže od 90 dana?

Boravak bez vize duži od 90 dana ilegalan je i može rezultirati trajnom zabranom ulaska u zemlje Šengena. Samo uz odgovarajuću dugoročnu vizu, boravišnu ili radnu dozvolu moguće je trajno boraviti u nekoj od zemalja Šengena.

Dakle, ako želite da boravite u zemljama Šengena duže od 90 dana u periodu od 6 mjeseci, obratite se ambasadi ili konzularnom predstavništvu države u kojoj želite boraviti kako biste dobili informacije o mogućnostima produženog boravka.
Jel ovo vazi i za hrvatsku
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#43 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by alipasijaner »

Pa Hrvatska jos nije u Sch..

A sto se tice boravka u Hrvatskoj
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inform ... hrvatskoj/
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#44 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by celava_dlaka »

alipasijaner wrote:Pa Hrvatska jos nije u Sch..

A sto se tice boravka u Hrvatskoj
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inform ... hrvatskoj/
Odnosi se na 90 dana od 180 i njihobo racunanje..
Ako sam usao u hr 14.08.17 izasao 16.08 odatle mi se racuna tih 180dana.. usao sam opet 04.11.17 tu sam skoro 2 mjesea znaci 180 dana mi istice 14.02.18 e sad iza 14.02 dobijam novu kotu od 90 dana boravka u novih 180 dana?
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#45 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by Ci-Nick »

celava_dlaka wrote:
alipasijaner wrote:Pa Hrvatska jos nije u Sch..

A sto se tice boravka u Hrvatskoj
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inform ... hrvatskoj/
Odnosi se na 90 dana od 180 i njihobo racunanje..
Ako sam usao u hr 14.08.17 izasao 16.08 odatle mi se racuna tih 180dana.. usao sam opet 04.11.17 tu sam skoro 2 mjesea znaci 180 dana mi istice 14.02.18 e sad iza 14.02 dobijam novu kotu od 90 dana boravka u novih 180 dana?
Ne,.. jer bi onda po toj logici i matematici mogla boraviti neprekidno 180 dana.
"Kratkotrajni boravak je boravak stranog državljanina do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana na temelju vize ili bez vize."

Dakle ni u jednom trenutku od dana računanja prema nazad ne smiješ imati više od 90 dana boravka u proteklih 180 dana,..
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#46 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by celava_dlaka »

Zahvaljujem :bih:
User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#47 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by navedeni »

Zanima me sad po ovom pravilu sta to za mene znaci:

Ja sam bio u njemacku 1.6. otisao, stavili pecat da sam usao, bio sam tamo 2 mjeseca, i onda se vratio u BIH preko Beca jer sam druga isao vidjeti. I opet sam mjesec kasnije otisao mjesec u austriju ali preko Beca i otisao do druga u Graz mjesec dana...? Jesam li fakd?
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: bijeljina

#48 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by chockad »

Da li ce, prilikom povratka, pravit problem zbog dva dana prekoracenja preko 90 dana...
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#49 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by Mentha_Piperita »

chockad wrote:Da li ce, prilikom povratka, pravit problem zbog dva dana prekoracenja preko 90 dana...
Sve zavisi od osobe na pašoskoj kontroli i gledanju boravka... SRETNO, to ti jedino možemo tačno reći.
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: bijeljina

#50 Re: racunanje dana u zemljama Sengena

Post by chockad »

Racuna li se boravak u Hrvatskoj, odmor npr, kao boravak u EU? Pitam jer koliko znam oni jos uvijek nisu u Semgen zoni, zato ima granica na ulasku u Sloveniju ili Madjarsku
Post Reply