Račun paragon blok

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Husein_Captain

Račun paragon blok

Post by Husein_Captain » 15/06/2011 08:24

Pozdrav,

Zanima me vrijedi li paragon blok sa pečatom i potpisom kao validan račun i mogu li se priznati troškovi na osnovu takvog računa?

enx

Re: Račun paragon blok

Post by enx » 15/06/2011 09:06

Vrijedi, ako je na manji iznos, ako je račun izdat od registrovane firme koja radi na terenu, obrtnik ili neko ko ne mora imati kasu.

Utokkha

Post by Utokkha » 15/06/2011 09:14

Da, ako je na njemu naznačen naziv kupca, adresa i ID broj. Riječ je o maloprodajnom računu koji se tretira kao krajnja potrošnja.

Za firmu u kojoj radite bilo bi poželjno da traži PDV fakturu, ukoliko je prodavač PDV obveznik.

Husein_Captain

Post by Husein_Captain » 15/06/2011 10:55

Jasan mi je ovaj dio oko PDV-a, jer postoje obavezni elementi, ali me interesuje ako onaj ko izdaje račun nije PDV obveznik a ja taj račun želim da pravdam kroz blagajnu i tretiram kao trošak u poreskom bilansu. Kao da sam čuo da paragon blok više ne vrijedi sa uvodjenjem kasa??

Utokkha

Post by Utokkha » 15/06/2011 11:33

Mali intro.
Zakon o trgovini FBiH (64/04) je dosta širi u članu u vezi s računom (navodi obavezne elemente), za razliku od onog iz 1995. koji eksplicitno spominje paragon blok.
Sa te strane ja ne vidim prepreku da ako su na paragon bloku uredno upisani svi elementi jednog običnog računa u elektronskoj formi, da isti ne prođe.

Dalje, pitanje je kojom se djelatnosti bavi dobavljač? Je li on pripada grupi subjekata koji su morali izvršiti fiskalizaciju (npr. restorani)? Tada ste u obavezi zatražiti od njega fiskalni račun.

Kako bih se ja postavio u svemu ovome, u Vašem slučaju? Ukoliko je djelatnost subjekta pripada prvoj ili drugoj grupi za fiskalizaciju, pismeno bih mu se obratio sa zahtjevom da dostavi fiskalni račun. Prema Zakonu o trgovini i MRS sve je regularno, samo je pitanje usklađenosti sa fiskalizacijom.

U mom slučaju? Proknjižio, bez razmišljanja. Ako se subjekat nije fiskalizirao to je njegova stvar, njegov problem i problem ove države i njenih organa. Uostalom, ti su računi najčešće zanemarive vrijednosti (do 100,00 KM), tako da ne utiču drastično na porezno nepriznate rashode u poreznom bilansu. Sa fiskalnim računom ili bez, riječ je o krajnjoj potrošnji i davali bi istu vrijednost u poreznom bilansu...

enx

Post by enx » 15/06/2011 12:31

Husein_Captain wrote:Jasan mi je ovaj dio oko PDV-a, jer postoje obavezni elementi, ali me interesuje ako onaj ko izdaje račun nije PDV obveznik a ja taj račun želim da pravdam kroz blagajnu i tretiram kao trošak u poreskom bilansu. Kao da sam čuo da paragon blok više ne vrijedi sa uvodjenjem kasa??

Vrijedi račun sasvim regularno, ima firmi koje nisu ni u PDV ni u fiskalnom sistemu. A postoje i fiskalni paragon blokovi koji se izdaju u određenim situacijama. Slobodno knjiži.

Husein_Captain

Post by Husein_Captain » 15/06/2011 14:54

hvala na odgovorima...

Post Reply