Quo Vadis, Aida?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
palermo
Posts: 22353
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1026 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by palermo »

Manual wrote: 19/12/2021 08:20
Chmoljo wrote: 19/12/2021 03:11 Meni je remake mnogo tanak.

Al eto...
Isto, pogotovo kraj..(kad se vratio u Sarajevo u rat i ratuje po zlatištu)
ne bih rekao da je tanak, ali bogami nije ni nešto. U suštini, od tog filma je stvoren mit....iz nekih meni nepoznatih razloga (dobro, mogao bih ja i naći razloge, ali da ne ulazim u to).

Kod amidže Idriza je krasan fim, ne govori o ratu, a zapravo govori o ratu....

Inače, ovdje se zaista moglo pročitati par "bisera"....gluho bilo
harry825
Posts: 80
Joined: 04/05/2018 21:40

#1027 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by harry825 »

thekupus wrote: 19/12/2021 13:25
harry825 wrote: 19/12/2021 12:47

Zbanicka i Hemon su vec pisali zajedno scenarij za jedan film, Otok ljubavi, koji je blago receno katastrofalan, tako da oni bas i nisu najbolji tandem

Inace Hemon ima dobre konekcije jer je americko-bosanski jevrej tako da uvijek ima prolaz, ali kao pisac, a pogotovo kao scenarista, definitivno nije nista posebno
kakav debilan komentar

uzeli ga da piše matrix 4 jer je jevrej :-) :-)

kakav debil moraš biti da ovo napišeš
...
Last edited by harry825 on 19/12/2021 17:31, edited 1 time in total.
harry825
Posts: 80
Joined: 04/05/2018 21:40

#1028 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by harry825 »

palermo wrote: 19/12/2021 13:30
Manual wrote: 19/12/2021 08:20

Isto, pogotovo kraj..(kad se vratio u Sarajevo u rat i ratuje po zlatištu)
ne bih rekao da je tanak, ali bogami nije ni nešto. U suštini, od tog filma je stvoren mit....iz nekih meni nepoznatih razloga (dobro, mogao bih ja i naći razloge, ali da ne ulazim u to).

Kod amidže Idriza je krasan fim, ne govori o ratu, a zapravo govori o ratu....

Inače, ovdje se zaista moglo pročitati par "bisera"....gluho bilo
...
Last edited by harry825 on 19/12/2021 17:32, edited 1 time in total.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1029 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Nierika »

harry825 wrote: 19/12/2021 12:47
Zbanicka i Hemon su vec pisali zajedno scenarij za jedan film, Otok ljubavi, koji je blago receno katastrofalan, tako da oni bas i nisu najbolji tandem

Inace Hemon ima dobre konekcije jer je americko-bosanski jevrej tako da uvijek ima prolaz, ali kao pisac, a pogotovo kao scenarista, definitivno nije nista posebno
Na kraju Hemonove knjige "Kako su nastali Ratovi zombija" su (između ostaloga) pomenute Lana i Lilly Wachowski, mislim da su i ranije surađivali, ili su prijatelji, nisam sigurna. Da je loš pisac, porijeklo/religija sami po sebi mu ne bi bile od neke pomoći u svijetu filma, mada ne bih išla u drugu krajnost i tvrdila da nemaju nikakve veze. Ali ako to mislim, onda istom logikom moram promatrati i uspjehe/neuspjehe svih ljudi na svijetu, a i svoje. U biti ne znam koliko ima istine u stereotipima o Jevrejima u Americi, i u stereotipima općenito.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1030 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Chmoljo »

harry825 wrote: 19/12/2021 12:42
Chmoljo wrote: 19/12/2021 03:11 Meni je remake mnogo tanak.

Al eto...
Remake mnogo tanak? Mora da se salis, ne znam koji ti je film onda dobar jer je to daleko najbolji film bh. kinematografije (i ne mislim samo ja tako, 90% ljudi ce ti to reci)
Kako rekoh, Savrseni krug.

Bravo mi je izrazito neuvjerljiv. To onda kvari mnogo toga.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1031 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Chmoljo »

palermo wrote: 19/12/2021 13:30

Kod amidže Idriza je krasan fim, ne govori o ratu, a zapravo govori o ratu....
Govori o onome sta rat ostavlja iza sebe. Suptilno i nenametljivo. Zaista prekrasan film.

Kada Idriz ulazi da Fuketu da jabuku pred spavanje pa ga zatekne u sinovom dzemperu... I njegovo: "He, vidi sto ti fino stoji!"... Scena jednostavno razara.
lewis194
Posts: 4
Joined: 04/05/2018 21:41

#1032 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by lewis194 »

Nierika wrote: 19/12/2021 15:07
harry825 wrote: 19/12/2021 12:47
Zbanicka i Hemon su vec pisali zajedno scenarij za jedan film, Otok ljubavi, koji je blago receno katastrofalan, tako da oni bas i nisu najbolji tandem

Inace Hemon ima dobre konekcije jer je americko-bosanski jevrej tako da uvijek ima prolaz, ali kao pisac, a pogotovo kao scenarista, definitivno nije nista posebno
Na kraju Hemonove knjige "Kako su nastali Ratovi zombija" su (između ostaloga) pomenute Lana i Lilly Wachowski, mislim da su i ranije surađivali, ili su prijatelji, nisam sigurna. Da je loš pisac, porijeklo/religija sami po sebi mu ne bi bile od neke pomoći u svijetu filma, mada ne bih išla u drugu krajnost i tvrdila da nemaju nikakve veze. Ali ako to mislim, onda istom logikom moram promatrati i uspjehe/neuspjehe svih ljudi na svijetu, a i svoje. U biti ne znam koliko ima istine u stereotipima o Jevrejima u Americi, i u stereotipima općenito.
Pa jesu prijatelji i spominje ih u knjizi, i zahvaljujuci njima je i angazovan na ovakvom projektu, nisam ni ja shvatio da covjek rece ista negativno o Hemonu niti da je los pisac (daleko od tog), a nije mu sigurno mana sto je americki jevrej da se ne lazemo, a sto se tice filma vjerujem da se ovaj gore komentar odnosio na njegovo prijasnje iskustvo rada na filmu kojeg objektivno nema (osim filma Otok ljubavi kojeg mozda bolje da nije radio)

Elem odosmo daleko od teme, nije Hemon tema
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1033 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Bloo »

lewis194 wrote: 19/12/2021 16:59
Nierika wrote: 19/12/2021 15:07

Na kraju Hemonove knjige "Kako su nastali Ratovi zombija" su (između ostaloga) pomenute Lana i Lilly Wachowski, mislim da su i ranije surađivali, ili su prijatelji, nisam sigurna. Da je loš pisac, porijeklo/religija sami po sebi mu ne bi bile od neke pomoći u svijetu filma, mada ne bih išla u drugu krajnost i tvrdila da nemaju nikakve veze. Ali ako to mislim, onda istom logikom moram promatrati i uspjehe/neuspjehe svih ljudi na svijetu, a i svoje. U biti ne znam koliko ima istine u stereotipima o Jevrejima u Americi, i u stereotipima općenito.
Pa jesu prijatelji i spominje ih u knjizi, i zahvaljujuci njima je i angazovan na ovakvom projektu, nisam ni ja shvatio da covjek rece ista negativno o Hemonu niti da je los pisac (daleko od tog), a nije mu sigurno mana sto je americki jevrej da se ne lazemo, a sto se tice filma vjerujem da se ovaj gore komentar odnosio na njegovo prijasnje iskustvo rada na filmu kojeg objektivno nema (osim filma Otok ljubavi kojeg mozda bolje da nije radio)

Elem odosmo daleko od teme, nije Hemon tema
A i nije zdravo pricati sam sa sobom...
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#1034 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by thekupus »

hahhaha to globalna šefica ima uvid u ip adrese :lol: :lol: :lol:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1035 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Nierika »

lewis194 wrote: 19/12/2021 16:59
Nierika wrote: 19/12/2021 15:07

Na kraju Hemonove knjige "Kako su nastali Ratovi zombija" su (između ostaloga) pomenute Lana i Lilly Wachowski, mislim da su i ranije surađivali, ili su prijatelji, nisam sigurna. Da je loš pisac, porijeklo/religija sami po sebi mu ne bi bile od neke pomoći u svijetu filma, mada ne bih išla u drugu krajnost i tvrdila da nemaju nikakve veze. Ali ako to mislim, onda istom logikom moram promatrati i uspjehe/neuspjehe svih ljudi na svijetu, a i svoje. U biti ne znam koliko ima istine u stereotipima o Jevrejima u Americi, i u stereotipima općenito.
Pa jesu prijatelji i spominje ih u knjizi, i zahvaljujuci njima je i angazovan na ovakvom projektu, nisam ni ja shvatio da covjek rece ista negativno o Hemonu niti da je los pisac (daleko od tog), a nije mu sigurno mana sto je americki jevrej da se ne lazemo, a sto se tice filma vjerujem da se ovaj gore komentar odnosio na njegovo prijasnje iskustvo rada na filmu kojeg objektivno nema (osim filma Otok ljubavi kojeg mozda bolje da nije radio)

Elem odosmo daleko od teme, nije Hemon tema

Nije Hemon tema, istina. Pominje se i Jasmila na kraju iste knjige btw. :D
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1036 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Nierika »

thekupus wrote: 19/12/2021 17:11 hahhaha to globalna šefica ima uvid u ip adrese :lol: :lol: :lol:
Ako se ovaj komentar o ip adresi odnosi na mene - na svu sreću da ima uvid u ip adrese, jer koristim samo ovaj profil. :D
no_sikiriki
Posts: 17243
Joined: 11/12/2012 13:21

#1037 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by no_sikiriki »

Chmoljo wrote: 19/12/2021 16:10
palermo wrote: 19/12/2021 13:30

Kod amidže Idriza je krasan fim, ne govori o ratu, a zapravo govori o ratu....
Govori o onome sta rat ostavlja iza sebe. Suptilno i nenametljivo. Zaista prekrasan film.

Kada Idriz ulazi da Fuketu da jabuku pred spavanje pa ga zatekne u sinovom dzemperu... I njegovo: "He, vidi sto ti fino stoji!"... Scena jednostavno razara.
Da, ovaj film što kažeš razara. Prvi put sam ga gledala kao tinejdžer i bio mi je ubitačno dosadan, apsolutno nisam ni obratila pažnju na priču. U dvadesetim kad sam ga opet pogledala ostala sam "paf" koliko je dobar film. Stvarno neke filmove treba gledati kad si dovoljno zreo da shvatiš neke stvari.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1038 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by _BataZiv_0809 »

Mnoge filmove treba tako gledati.

A najbolji su oni koji su ti podjednako dobri kad ih gledas i zelen i zreo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1039 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Bloo »

Nierika wrote: 19/12/2021 17:58
thekupus wrote: 19/12/2021 17:11 hahhaha to globalna šefica ima uvid u ip adrese :lol: :lol: :lol:
Ako se ovaj komentar o ip adresi odnosi na mene - na svu sreću da ima uvid u ip adrese, jer koristim samo ovaj profil. :D
Ma ne na tebe...nego kad quotam 3 posta izbrise prvi..i jbg.. :mrgreen: excuse moi
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1040 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Nierika »

Bloo wrote: 19/12/2021 18:33
Nierika wrote: 19/12/2021 17:58

Ako se ovaj komentar o ip adresi odnosi na mene - na svu sreću da ima uvid u ip adrese, jer koristim samo ovaj profil. :D
Ma ne na tebe...nego kad quotam 3 posta izbrise prvi..i jbg.. :mrgreen: excuse moi
Šta reći nego okej. :D Generalno se slažem da nije zdravo pričati sam sa sobom.
Škobo Habu
Posts: 9022
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1041 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Škobo Habu »

palermo wrote: 19/12/2021 13:30
Manual wrote: 19/12/2021 08:20

Isto, pogotovo kraj..(kad se vratio u Sarajevo u rat i ratuje po zlatištu)
ne bih rekao da je tanak, ali bogami nije ni nešto. U suštini, od tog filma je stvoren mit....iz nekih meni nepoznatih razloga (dobro, mogao bih ja i naći razloge, ali da ne ulazim u to).

Kod amidže Idriza je krasan fim, ne govori o ratu, a zapravo govori o ratu....

Inače, ovdje se zaista moglo pročitati par "bisera"....gluho bilo

Žalicin "Kod amidže Idriza" je most underrated movie u povijesti moderne BH kinematografije. I sam Žalica, kao reditelj.

Čovjek je u mnogo čemu udario temelje ovdašnjoj kinematografiji. Od značaja same muzike, jer sama muzika je asocijacija na njegove filmove i neodvojivi su - od "Iznad Tešnja zora sviće", "Malo je malo dana..."
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1042 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Nierika »

Meni su dobri isto kratki filmovi te generacije režisera. Prvo smrtno iskustvo, Palio sam noge, Godot Sarajevo, Rediteljski dnevnik, Čekajući paket, Provokator itd. Što se J. Žbanić tiče - Poslije, poslije, Slike sa ugla, Noć je, mi svijetlimo. Ima sigurno još. Mislim da sam negdje na nekom DVDju ovo gledala, ili ima na yt, ne znam.
jjww
Posts: 119
Joined: 07/02/2021 17:59

#1043 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by jjww »

Jedan od razloga postojanja filma je konstantna, sistemska, agresivna "nesvest" vecinskog Beograda i vecinske Srbije o tome sta je ta ista vecinska Srbija napravila tokom ratova. Po presudi, nije napravila dovoljno (a mogla je) da sprijeci zlocine u BiH, medjutim, to danasnjoj Srbiji ne znaci nista.

Nojevsko zabijanje glave u pijesak, kad se pominje srebrenicki genocid, vecinsku Srbiju predstavlja, razotkriva u pravom svjetlu (mraku).

Uz sve sistemske i nesistemske napore Srbije da umanji vrijednost "Aide", da negira genicid, da iskrivi, izvrne istinu, "Aida" pobjedjuje.

I, zanimljivo, izgleda da je za (prilicnu vecinu Srba, pogotovo u RS-u) u "osnovna ljudska prava" za koja se toliko bore, spada i negiranje genocida. Jer, sve sto se dogadja nakon uspostavljanja "Inzkovog" zakona, pokazuje upravo potrebu da se vrati, ponovo uspostavi pravo na negiranje pravosnazno presudjenog, dokumentovanog, dokazanog genocida.

Pa, ima li ista "ljepse, prirodnije, ljudskije" na svijetu od negiranja i relativizovanja genocida? Za vecinske Srbe (pogotovo u RS-u), nema.

Ovakav Beograd i Srbija (u vecini) predstavljaju sve ono sto je i dovelo do tragedije o kojoj "Aida" govori.

Ocekivati da se film pojavi na RTS-u (pogotovo nakon "obrazlozenja RTS-a od prije nekoliko dana"), je neutemeljeno i nerealno.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1044 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by kiligonzales »

Bayone wrote: 19/12/2021 11:08
kiligonzales wrote: 19/12/2021 00:53

Odlican film,a Mustafa izvanredan.

Ipak po meni najbolji film o ratu je REMAKE. Nenadjebiva scena je kad Mario Drmac pjeva o Ibrahim begu.
Da, u toj sceni je reditelj proročanski predvidio da će Bošnjaci pobjeđivati Srbe u zvezdama granda i time pokazati svoju superiornost, što Srbi neće moći podnijeti i krenuće svim silama da unište BiH. Što nas dovodi u sadašnjost
Care moj, nasem narodu treba odu napisati, kao i Bosni i nasem opstanku. Mozemo mi pricati sta god hocemo, ali BiH nebi ni bilo da su nas ostavili jos 50 godina u miru, mi bi se sami izgubili u svojoj nesvjesti. Mnogi muslimani ili Muslimani, danas i nekada prije toga Muslimani znani Bosnjaci, bi se jednostavno izgubili u trci da se ulizu Srbima i Hrvatima bili sve samo ne ono sto jesu kako bi u njihovom supku bili. Liku ime Miralem, nadimak Miro i u raji svi ga zovu tako, Sabahudin postane Sasa i tako redom.

Sva ova teskoca je istkala nasu svijest i ljubav prema BiH. Mozemo mi pricati kako smo mi najgori u svemu, ali na nasem prostoru se desilo ono sto i sama Evropa naziva najvecim zlocinom od kraja drugog svijetskog rata. Nijedna zemlja regije nije pretrpila toliku kolicinu pljacke i razaranja te ubijanja i opet nam standardom ne bjeze. Svi negativni trendovi koji obuhvataju BiH, obuhvataju sve zemlje regiona.

Svaki Bosanac i Hercegovac, Bosnjak, Srbin, Hrvat ili neki drugi gradjanin ove nase napacene zemlje, treba provesti barem pola do godinu dana u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori i Kosovu, moze i Makedoniji, da vidi da svijest politicara ni stanje drzave nije mnogo bolje nego kod nas.

Srpska i hrvatska velikodrzavnicka klika ce nasrtati na BiH jer nikakvu plodonosnu unutrasnju politiku nemaju, cak i da porobe Balkan njihova lijena unutrasnja politika i pomankanje svijesti od toga napravice medenim samo zivot politicara, a narod ce ko i do sada zivjeti u kurcu.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1045 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by kiligonzales »

Thorgerson wrote: 19/12/2021 11:10 Ja sam i dalje misljenja da o ratu i agresiji koju smo prezivjeli sad zasad treba snimati DOKUMENTARNE filmove.

Zasto?

Zato jer imamo hrpu direktnih prezivjelih sudionika koji mogu reci istinu. Tu su, zivi. Jos.

Jebo igrane filmove. Za to ce biti vremena. I uvijek ce neko moci glumiti.

Ovdje si imao Hasana Nuhanovica koji je ovo sve prezivio. Sama njegova prica je nevjerovatna. Da se slucajno zadesi da radi u biblioteci, da pocne uciti engleski, da tako se onda zadesi u bazi kao prevodilac, da mora birati da ostane u bazi ili da ide s roditeljima u smrt itd itd.

Prezivjelog covjeka imas. Koji qrac ista imas sad izmisljati.

Zasto se ne snime dokumentarci o grobnicama kojih bi se i nacisti postidjeli?

Jebe mi se hoce l bit bafta il oskar. I hoce l bit na obaminoj listi. Nek vidi koliko vidi ljudi, al nek ostane zabiljezeno.

Uostalom. Moze se i to gurati, pa ganjati nat geo da emituju dokumentarce.

Za umjetnost ce biti vremena.

Al qrac redatelji kao lesinari znaju gdje je para. Zna i ova zbanicka da je snimila normalan neki igrani film nit bi ga pogledao, nit bi dobio kakvu nagradu. I to je cinjenica.

I onda moraju praviti kompromise i u tim filmovima i sakatiti istinu, jer znaju da nema prolaza ako se kaze 100% istina.

P.s. I ok evo ako se i mora snimiti igrani, pa moramo li uvijek biti prikazani kao.bijeda zadnja. Mi smo bili borci, od nicega smo napravili armiju, raja isla sa improvizanim oruzjem,hrabri ratnici zivote dali. Nista od toga niko nije prikazao. Ne mora se snimati Rambo, ali jbmu daj nemoj nas ni ponistavati sa nulom svaki put. Taj zrtva mentalitet mora prestati. A snimanjem ovakvih filmova nece nikad.
RTBIH nekada je nasnimala tovar dokumentarnih filmova, sto onih mucnih svjedocanstava logorasa koji su se emitirali pred ponoc nekada, do onih o masovnim grobnicama. Ponesto od toga materijala je dostupno na youtubeu. Pogotovo ovi o masovnim grobnicama.

Mnogo toga je dokumentovao i medjunarodni sud u Hagu ili ICTY.

Rijetki su dokumentarni filmovi, kao i filmovi koji su radili stranci, sjecam se serijala Smrt Jugoslavije kao BBC dokumentarca i knjige, kao i njihovog igranog serijala o Ahmicima koji je nastao prema svjedocanstvu britanskih vojnika koji su svjedocili tome zlocinu prije i kasnije.

Zbanickin film je dobar. Ne prodaje patetiku.Pogledaj Daru iz Jasenovca i vidjeces golemu razliku u docaravanju prilika na oba mjesta koja svjedoce ljudskome zlu.

Scena koja je tako istinita, a tako surova jeste ona kada sjedi pored kostiju svoje djece.

Ne mora ti se mnogo govoriti da bi se mnogo sto sta pametnog zakljucilo.

Film sa par psovki, nekoliko scena nasilja, pokazuje perifidnu stranu jednog zlocina.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1046 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by kiligonzales »

jjww wrote: 25/12/2021 17:46 Jedan od razloga postojanja filma je konstantna, sistemska, agresivna "nesvest" vecinskog Beograda i vecinske Srbije o tome sta je ta ista vecinska Srbija napravila tokom ratova. Po presudi, nije napravila dovoljno (a mogla je) da sprijeci zlocine u BiH, medjutim, to danasnjoj Srbiji ne znaci nista.

Nojevsko zabijanje glave u pijesak, kad se pominje srebrenicki genocid, vecinsku Srbiju predstavlja, razotkriva u pravom svjetlu (mraku).

Uz sve sistemske i nesistemske napore Srbije da umanji vrijednost "Aide", da negira genicid, da iskrivi, izvrne istinu, "Aida" pobjedjuje.

I, zanimljivo, izgleda da je za (prilicnu vecinu Srba, pogotovo u RS-u) u "osnovna ljudska prava" za koja se toliko bore, spada i negiranje genocida. Jer, sve sto se dogadja nakon uspostavljanja "Inzkovog" zakona, pokazuje upravo potrebu da se vrati, ponovo uspostavi pravo na negiranje pravosnazno presudjenog, dokumentovanog, dokazanog genocida.

Pa, ima li ista "ljepse, prirodnije, ljudskije" na svijetu od negiranja i relativizovanja genocida? Za vecinske Srbe (pogotovo u RS-u), nema.

Ovakav Beograd i Srbija (u vecini) predstavljaju sve ono sto je i dovelo do tragedije o kojoj "Aida" govori.

Ocekivati da se film pojavi na RTS-u (pogotovo nakon "obrazlozenja RTS-a od prije nekoliko dana"), je neutemeljeno i nerealno.
Srbijanska politika je rak sa metastazama, nazalost i gradjansku svijest u Srbiji je obuhvatila. Bice da se najvise zamjera Milosevicu i nasljednicima, sto nisu uspjeli u svome naumu porobljavanja Balkana i to vise nego sto su napravili sopstvenom narodu.

Tako i danas se na jednakim manipulativnim i destruktivnim idejama nastoji sacuvati vlast u Srbiji i homogenizirati srpski narod.

Zato i ne cudi negacija, dok prste ponosne poruke kako je treba ponoviti opet, prakticno mnogi Srebrenicu prizeljkuju iznova.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#1047 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by 90minut »

Svaka njoj čast sjecam se dobro kad se poceo snimati i nekih finansijskih problema pa nakon toga raja koja je u startu popljuvala.

Jebo me svak ako barem 80% nije takvih komentara bilo svuda pesimistickih pod broj 1 pa tek onda sve ostalo..
I na kraju ovo.
Piaty
Posts: 5723
Joined: 01/12/2020 00:58

#1048 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Piaty »

Thorgerson wrote: 19/12/2021 11:10 P.s. I ok evo ako se i mora snimiti igrani, pa moramo li uvijek biti prikazani kao.bijeda zadnja. Mi smo bili borci, od nicega smo napravili armiju, raja isla sa improvizanim oruzjem,hrabri ratnici zivote dali. Nista od toga niko nije prikazao. Ne mora se snimati Rambo, ali jbmu daj nemoj nas ni ponistavati sa nulom svaki put. Taj zrtva mentalitet mora prestati. A snimanjem ovakvih filmova nece nikad.
Jarane, ovo sto si napisao meni kao deja vu. Ja stalno ovo pricam. Evo 20 godina sam se naslusao nevjerovatnih ratnih prica i podviga, sto od svojih najblizih, sto od poznanika, televizije itd.
Pa i da bacis pola od toga, opet...

Zato ja ne gledam Aidu, Remake (taj sam gledao ali ne bih vise...) i slicno.
Stalno gledas pokrivene zene u dimijama i cini mi se da je nekome, ko ne zna situaciju, slika cetvorogodisnjeg ratovanja zapravo drzanje zena sa djecom u ogradjenoj zici. Jos malo pa cemo i mi koji smo bili tu 4 godine misliti da je to zaista onako kako je na filmu.

To sto sam gledao ljude po linijama i bitke po gradu vlastitim ocima, valjda je to sve onako bezveze bilo. Njih nije bilo, samo je izgleda bilo mnogo nana sa sveznjevima koje neki vojnici nehdje sprovode.
Da su Amerikanci prosli ovo sto mi, smijem se zakleti da bi svaka 2 mjeseca izlazio jedan ratni film u kojem se rokaju borci ABiH sa JNA/VRS.
Jedno vrijeme sam svako malo na HRTu gledao dokumentarce njihovih bitki, a realno je smijesno sve to za ono sto se desavalo u Bosni.
jjww
Posts: 119
Joined: 07/02/2021 17:59

#1049 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by jjww »

Razumljivo u potpunosti.

Tokom WWII, postojale su neke slicnosti ali i mnoge razlike, primjer Vladimira Nazora (ne jedini i ne iskljuciv), koji je bio uz ratne jedinice. On je zivio, prozivljavao rat u ratnickoj sredini. Imao je takvu vrstu iskustva i njegova naracija je drugacija. U nedavnom ratu i ratovima nije bilo (dovoljno) pisaca medju ratnicima. Mnoge price nikada nisu ispricane.

Ovaj rat je bio rat dugotrajnog mucenja opsadama gradova i sela. Mucenja gladju, zedju, nedostatkom svega sto je potrebno za normalan zivot, struje, vode, grijanja, telefona, radija, televizije, svega.

I sve to tokom vise godina.

Pa, poznato je da je Karadzic prvo zauzeo releje Radio Televizije.

Ono sto "Aida" nije pokazala (ima jos toga, ovo je samo dio), su te cetiri godine koje su prethodile finalnom cinu genocida.

Narod (ne samo Srebrenice), je bio izgladnjivan, pothranjen, mrsav. To se ne vidi na filmu.

Perspektiva gledanja na najjednostavnije stvari u zivotu, koja je u nekoj normalnoj sredini podrazumijevana, tokom cetiri ratne godine je potpuno izgubljena, deformisana, zgazena.

Najjednostavnije stvari pocinju od jednostavnog pitanja, da li ce se docekati naredni dan.

Ta vrsta patnje je shvatljiva (kad se prozivljava) u prvom licu. Tesko ili gotovo nemoguce je to prikazati i objasniti u filmu.
Piaty
Posts: 5723
Joined: 01/12/2020 00:58

#1050 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Piaty »

jjww wrote: 30/12/2021 18:30 Razumljivo u potpunosti.

Tokom WWII, postojale su neke slicnosti ali i mnoge razlike, primjer Vladimira Nazora (ne jedini i ne iskljuciv), koji je bio uz ratne jedinice. On je zivio, prozivljavao rat u ratnickoj sredini. Imao je takvu vrstu iskustva i njegova naracija je drugacija. U nedavnom ratu i ratovima nije bilo (dovoljno) pisaca medju ratnicima. Mnoge price nikada nisu ispricane.

Ovaj rat je bio rat dugotrajnog mucenja opsadama gradova i sela. Mucenja gladju, zedju, nedostatkom svega sto je potrebno za normalan zivot, struje, vode, grijanja, telefona, radija, televizije, svega.

I sve to tokom vise godina.

Pa, poznato je da je Karadzic prvo zauzeo releje Radio Televizije.

Ono sto "Aida" nije pokazala (ima jos toga, ovo je samo dio), su te cetiri godine koje su prethodile finalnom cinu genocida.

Narod (ne samo Srebrenice), je bio izgladnjivan, pothranjen, mrsav. To se ne vidi na filmu.

Perspektiva gledanja na najjednostavnije stvari u zivotu, koja je u nekoj normalnoj sredini podrazumijevana, tokom cetiri ratne godine je potpuno izgubljena, deformisana, zgazena.

Najjednostavnije stvari pocinju od jednostavnog pitanja, da li ce se docekati naredni dan.

Ta vrsta patnje je shvatljiva (kad se prozivljava) u prvom licu. Tesko ili gotovo nemoguce je to prikazati i objasniti u filmu.
Uh!
Svaka cast!
Post Reply