Quo Vadis, Aida?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Riddle
Posts: 8171
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#926 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Riddle »

Uspjeh je ogroman, bez obzira sto film nije pobijedio. I nominacije se broje, pa ce tako za 5 godina kad Jasmila pobijedi, reci... Ovo je druga nominacija i prvi Oskar za bosansku rediteljicu. :D
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#927 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by thekupus »

Razočarenje, ali ko je pratio predviđanja, znao je da će biti ovako. Kasno su "pokupljeni" za distribuciju u US, bez velikog budžeta za promociju. Na to dodatno ide činjenica da je protiv njih film sa velikom glumačkom zvijezdom i poznatim redateljem, kojem je uz to za vrijeme snimanja poginula kćerka, pa je još više bio u fokusu medija. Uz to, Quo vadis je težak film, a većina ljudi ne voli gledati teške filmove. Na kraju, najvažnija je činjenica da i sami članovi akademije priznaju da su glasali za neke filmove bez da su pogledali sve nominirane.

Neka ovo bude tek početak Jasmilinog uspona. Jedva čekam da vidim njen slijedeći veliki projekt, i nadam se da će tada dobiti veću novčanu podršku.
123leptirica
Posts: 45
Joined: 13/01/2021 13:57

#928 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by 123leptirica »

bersK wrote: 26/04/2021 02:30 Zapamtiti za vijek vijekova.

Bosnjacki narod ce lozenje ubiti.
bošnjački narod neće ništa ubiti, ali takve kao ti hoće pesimizam.

čestitke ekipi filma na svim dosadašnjim nagradama i cjelokupnom uspjehu. :thumbup:
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#929 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by bersK »

123leptirica wrote: 26/04/2021 02:37
bersK wrote: 26/04/2021 02:30 Zapamtiti za vijek vijekova.

Bosnjacki narod ce lozenje ubiti.
bošnjački narod neće ništa ubiti, ali takve kao ti hoće pesimizam.

čestitke ekipi filma na svim dosadašnjim nagradama i cjelokupnom uspjehu. :thumbup:
Ovdje je pobijedio glumac koji je za sobom vukao glasove, a ne film. Za film nas nisam rekao jednu rijec losu, vec kritikujem narod koji se lozi i sam sebe urekne.
User avatar
Analiticarr
Posts: 2005
Joined: 15/02/2019 23:24

#930 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Analiticarr »

Nikad ne prican o politici ali ipak moram napisati da je svijetu puno vazniji neki zapadnjacki pijandura od cijele BiH i Balkana zajedno. To je na zalost realnost i treba je tako prihvatiti da bi dozivljavali manje razocarenja.
User avatar
drag_gost
Posts: 5498
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#931 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by drag_gost »

Nema veze, ja sam zaista ocekivao Oskara do Bafte, onda sam smanjio ocekivanja. Cestitke ekipi, ovo je ogroman uspjeh. Jasmila ide u elitu.
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#932 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Osim_13 »

thekupus wrote: 26/04/2021 02:36
Neka ovo bude tek početak Jasmilinog uspona. Jedva čekam da vidim njen slijedeći veliki projekt, i nadam se da će tada dobiti veću novčanu podršku.
:thumbup:
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#933 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by spinel_ »

Pokenjam se na clanove akademije koji nisu gledali film vec samo glasali na osnovu jednog jedinog glumca.
Katastrofa da neka komedija bude najbolja. I to komedija o opijanju i alkoholicarima.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15872
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#934 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by sime_cipol »

Kako god, ponosan sam i sretno Jasmila :thumbup:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#935 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by GandalfSivi »

Osim_13 wrote: 26/04/2021 03:01
thekupus wrote: 26/04/2021 02:36
Neka ovo bude tek početak Jasmilinog uspona. Jedva čekam da vidim njen slijedeći veliki projekt, i nadam se da će tada dobiti veću novčanu podršku.
:thumbup:
Kakav crni pocetak uspona, zena Zlatnog medvjeda dobila za najbolji film. Jasmila je vec poodavno svjetska kvaliteta, ova nominacija je samo potvrda toga...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#936 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Chmoljo »

ne znam čemu malodušnost. film je dobar, kvalitet je prepoznat. često samo nijanse odlučuju.

ono što je promaklo da je Jasmila dobila sjajnu priliku:

https://www.klix.ba/magazin/film-tv/jas ... /210423173

ako pobere ovdje dobre kritike, onda je samo nebo granica.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#937 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by seln »

Srpstvo je oda'nulo.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#938 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by programerAnel »

Ljudi, ogroman uspjeh.
Ne zaboravite gdje živimo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65338
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#939 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by _BataZiv_0809 »

Ipak sam razocaran. Mislio sam da necu biti ali jutros kad sam se trznuo iza sna oko 5:45 odmah sam poletio da vidim klix i nisam vise mogao zaspati (ne bih doduse ni u suprotnom scenariju :D ). Iako sam svjestan da je i sama nominacija velika kao i Oskar, ipak nas ne Nicija Zemlja malo i razmazila i povecala nam ocekivanja.

Mislim da Nicija Zemlja nije bila nista manji underdog od ambicioznog (i pretencioznog) Amelie, nego sto je Quo Vadis naspram Another round.

Anothera sam gledao, ali nisam ostao paf kao sto cesto ostanem kad gledam osvajace nagrada za najbolji film na stranom jeziku, ali i kandidate. Kad se stvari slegnu dat cu mu jos jednu sansu pa da ga pokusam pogledati kroz objektivne naocale, a ne kao najljuceg Aidinog takmaca.

Ostaje žal, ali i spoznaja da nije rijedak slucaj da najbolji ne pobijedi, a Oskarima se to cesto desava, narocito u zadnjih 15 godina.

Znam da ce biti kolega sa adresom sa one strane Atlantika koji ce nam po ko zna koji put objasnjavati nevaznost Oskara, ali nama ovdje znace. Znaci nam Nicija Zemlja bezmalo 20 godina, znacio bi nam i sad. Probajte shvatiti.
elk
Posts: 2773
Joined: 14/08/2006 12:03

#940 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by elk »

Po meni, ameli je realno trebao dobiti oskara ispred nicije zemlje. Ali aida je trebala dobiti ispred anothera, jer je po meni bolji film. Zakljucak: svijet i zapad boli kurac za nas i nase tragedije vec odavno.

Nominacija jeste super, ali da je ovo 2000 godina, jasmila bi hladno dobila oskara. Sretno joj u nastavku karijere, do sada nije imala loseg filma.
tap3ah75
Posts: 5924
Joined: 07/09/2009 14:14

#941 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by tap3ah75 »

Sve na stranu ali Drunk nije film vrijedan oskara.
Srednja žalost je.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#942 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by spinel_ »

Nisam gledao ali kazu da je danska "Americka pita"
Bruka i sramota da takav film osvoji.
Ali tako je to nazalost.
Daj jednog jakog glumca i sve zivo ces osvojiti.
Koga briga za radnju?
Ta smijesna akademija nije ni gledala filmove.
K a t a s t r o f a
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#943 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Kikibombona »

Analiticarr wrote: 26/04/2021 02:53Nikad ne prican o politici ali ipak moram napisati da je svijetu puno vazniji neki zapadnjacki pijandura od cijele BiH i Balkana zajedno. To je na zalost realnost i treba je tako prihvatiti da bi dozivljavali manje razocarenja.
A ko je to svijet, Amerika, Kina, Rusija, Indija, Iran ili Njemacka?

Danis je dobio najvise priznanje. Ne mogu nasi filmovi uvijek dobiti, narocito ne uz minimalna ulaganja.

Nema potrebe za fatalizmom i samosazaljevanjem, svi dobiju onoliko koliko zasluze. Nije CEO SVET protiv nas nego mi radimo protiv sebe.

Jasmila je ostvarila dobar uspjeh sto je tesko postici kada dolazis iz lopovske zemlje.

A nama svima bi bolje bilo da licne neuspjehe ne kompenziramo kolektivnim uspjesima. Ljude u Danskoj nije briga hoce li neki njihov reziser dobiti nagradu, dok mi od takvih dogadjaja pravimo pitanje zivota ili smrti. Nismo normalni nikako.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#944 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Chmoljo »

SuperhikTNT wrote: 26/04/2021 08:33 Sasvim očekivano
Ovde zakonom treba zabranit portale koji pišaju uz vjetar
Tako je i kad su utakmice repke
Nema odrat ćemo ih a onda puki pukne i primimo gol u nezgodno vrijeme
Najčešća teleća izjava
E tako i sa oskarom
Naprotiv, očekivanja su bila sasvim realna i razumljivo navijačka. Od portala do komentara.

Ako si jedva čekao da ne dobije oskara da bi mogao crnjake prosipati, titati poštedi nas.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#945 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by spinel_ »

Doduse i ta ima mjesta.
Bolje i da nisu osvojili.
Da pogana sda banda i taj uspjeh sebi ne prisvoji.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#946 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by cyprus »

Čemu razočarenje... Jedna stvar je što su naši mediji pričali samo o ovom filmu, pa smo pomislili da postoji velika šansa za Oskara, ali u realnom svijetu danski film je cijelo vrijeme bio ogromni favorit i to je bilo vrlo jasno... Nisam gledao taj film, nemam pojma zbog čega je tako (i neću ni suditi dok ga jednom ne pogledam), ali je po svim dostupnim indicijama bilo jasno da nagrada 99% ide Dancima...

Bez obzira na to, sama nominacija za Oskara je ogroman uspjeh i sjajna stvar, i uopšte nema mjesta razočarenju... Al jok, sad ćemo par dana guslat o tome kako nas svijet (Zapad) mrzi i sprema novi genocid :oops:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#947 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Chmoljo »

Kikibombona wrote: 26/04/2021 08:48
A nama svima bi bolje bilo da licne neuspjehe ne kompenziramo kolektivnim uspjesima. Ljude u Danskoj nije briga hoce li neki njihov reziser dobiti nagradu, dok mi od takvih dogadjaja pravimo pitanje zivota ili smrti. Nismo normalni nikako.
Promašen fudbal u potpunosti.

Jasmila nije pravila film o krizi srednjih godina, niti o zaljubljenoj introvertnoj ženi u tijelu djevojke koja upoznaje srodnu dušu.

Film je o svima nama, o nečemu što nas je obilježilo i što će ostati dio identiteta kroz mnoge generacije. Srebrenica nije lokalna tema, već finalna potvrda prirode rata kojeg smo svi osjetili. Također je i svjedok brutalne činjenice da žrtve gledaju zločince kako negiranjem svega svaki put iznova ubijaju njihove najmilije.


Zato ne smije biti čudno što svi želimo da kroz osvajanje nagrade što veći dio svijeta prepozna ono šta smo prošli i sa čim se još uvijek suočavamo.

Ne bismo bili normalni da nas nije briga.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#948 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by Kikibombona »

Chmoljo wrote: 26/04/2021 08:54
Kikibombona wrote: 26/04/2021 08:48
A nama svima bi bolje bilo da licne neuspjehe ne kompenziramo kolektivnim uspjesima. Ljude u Danskoj nije briga hoce li neki njihov reziser dobiti nagradu, dok mi od takvih dogadjaja pravimo pitanje zivota ili smrti. Nismo normalni nikako.
Promašen fudbal u potpunosti.

Jasmila nije pravila film o krizi srednjih godina, niti o zaljubljenoj introvertnoj ženi u tijelu djevojke koja upoznaje srodnu dušu.

Film je o svima nama, o nečemu što nas je obilježilo i što će ostati dio identiteta kroz mnoge generacije. Srebrenica nije lokalna tema, već finalna potvrda prirode rata kojeg smo svi osjetili. Također je i svjedok brutalne činjenice da žrtve gledaju zločince kako negiranjem svega svaki put iznova ubijaju njihove najmilije.


Zato ne smije biti čudno što svi želimo da kroz osvajanje nagrade što veći dio svijeta prepozna ono šta smo prošli i sa čim se još uvijek suočavamo.

Ne bismo bili normalni da nas nije briga.
Ja sam se na taj način prestao loziti u periodu izmedju 25-28 godina. Umalo da crknem kada smo profuckali sansu na Kosevu protiv Danaca. Onda sam shvatio da je idiotski trositi nerve na stvari na koje ne mogu direktno utjecati. Bice sto biti mora.

Jedne prilike mi je psiholog, porodicni prijatelj, objasnio da kolektivne pobjede i poraze izrazito emotivno dozivljavaju siromasni narodi koji su duboko nezadovoljni situacijom u drzavi pa uspjehe u sportu koriste da popune duboku prazninu i nezadovoljstvo. Jedne prilike smo sa Nijemcima u zenickim objektu gledali utakmicu. Ljudima bilo cudno zasto tako emotivno reagujemo. Kaze mi Svabo, sta vam je, ovo je samo igra. :D

Jasmila je ostvarila dobar rezultat. Film je dobar. Nema potrebe za razocarenje. Da vlast radi kao Jasmila, da su priznati na medjunarodnom planu, gdje bi nam kraj bio...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#949 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by hadzinicasa »

meni opet nekako intimno... krivo.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#950 Re: Quo Vadis, Aida?

Post by zijancer »

thekupus wrote: 26/04/2021 02:36 Razočarenje, ali ko je pratio predviđanja, znao je da će biti ovako. Kasno su "pokupljeni" za distribuciju u US, bez velikog budžeta za promociju. Na to dodatno ide činjenica da je protiv njih film sa velikom glumačkom zvijezdom i poznatim redateljem, kojem je uz to za vrijeme snimanja poginula kćerka, pa je još više bio u fokusu medija. Uz to, Quo vadis je težak film, a većina ljudi ne voli gledati teške filmove. Na kraju, najvažnija je činjenica da i sami članovi akademije priznaju da su glasali za neke filmove bez da su pogledali sve nominirane.

Neka ovo bude tek početak Jasmilinog uspona. Jedva čekam da vidim njen slijedeći veliki projekt, i nadam se da će tada dobiti veću novčanu podršku.
obje priče govore o istom, samo je odstojanje različito
Post Reply