Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#1 Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by brkox »

brojac = 1
while brojac:
print(brojac)
brojac=brojac + 1
if brojac==True:
print("ispis False")
if brojac == 0:
print("ispis 0")
if brojac==False:
print("ispis True")
elif brojac==(0 or False):
print("ispis")
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#2 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by Mate_Miso_Kovac »

Stavi par breakpointa pa ces vidjeti.
Uglavnom, nikad ne izadjes iz while petlje. Pretpostavljam da je samo druga linija indentirana, tako da ti vazda ispisuje "1". Ostatak koda se ne izvrsava?
inspiritsa
Posts: 16
Joined: 22/05/2019 10:48

#3 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by inspiritsa »

jesi li uvukao linije unutar while petlje kako treba?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#4 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by mousstapha »

Pazi ove fore :D

Hint: koristi code tagove za ljepsi prikaz koda. ;-)
brkox wrote: 24/06/2020 16:45

Code: Select all

brojac = 1 
while brojac:
    print(brojac) 
brojac=brojac + 1 
if brojac==True:
    print("ispis False") 
if brojac == 0:
    print("ispis 0") 
if brojac==False:
    print("ispis True") 
elif brojac==(0 or False):
    print("ispis")
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#5 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by mousstapha »

I da pokusam odgovoriti na pitanje. Mislim kao i kolege prije sto su navele, cijelo vrijeme si u petlji gdje je vrijednost uvijek 1.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#6 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by mirsek »

Mate_Miso_Kovac wrote: 25/06/2020 11:33 Stavi par breakpointa pa ces vidjeti.
Uglavnom, nikad ne izadjes iz while petlje. Pretpostavljam da je samo druga linija indentirana, tako da ti vazda ispisuje "1". Ostatak koda se ne izvrsava?
Ovo bez indentacije nepregledno a moze i tu biti greska.
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#7 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by Veigar »

Sad mi je jasno zašto ovaj python smatraju programskim jezikom za djecu. Smijurija. C++ je zakon. jest teži al brate, odradi šta ti treba i možeš se lagano snaći ako znaš kako i šta ide. :)

Bez ljutnje za pythonovce. :)
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#8 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by mirsek »

Veigar wrote: 25/06/2020 15:12 Sad mi je jasno zašto ovaj python smatraju programskim jezikom za djecu. Smijurija. C++ je zakon. jest teži al brate, odradi šta ti treba i možeš se lagano snaći ako znaš kako i šta ide. :)

Bez ljutnje za pythonovce. :)
Nije im ista namjena ali je cinjenica da je python treci najpopularniji jezik na svijetu.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#9 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by int21 »

mousstapha wrote: 25/06/2020 14:46 Pazi ove fore :D

Hint: koristi code tagove za ljepsi prikaz koda. ;-)
brkox wrote: 24/06/2020 16:45

Code: Select all

brojac = 1 
while brojac:
    print(brojac) 
brojac=brojac + 1 
if brojac==True:
    print("ispis False") 
if brojac == 0:
    print("ispis 0") 
if brojac==False:
    print("ispis True") 
elif brojac==(0 or False):
    print("ispis")
Ako je ovako identano, onda imas beskonacnu petlju koliko ja vidim.
Da ne spominjem if statemente....
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#10 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by Veigar »

mirsek wrote: 25/06/2020 15:25
Veigar wrote: 25/06/2020 15:12 Sad mi je jasno zašto ovaj python smatraju programskim jezikom za djecu. Smijurija. C++ je zakon. jest teži al brate, odradi šta ti treba i možeš se lagano snaći ako znaš kako i šta ide. :)

Bez ljutnje za pythonovce. :)
Nije im ista namjena ali je cinjenica da je python treci najpopularniji jezik na svijetu.
DA ti znam, ali tek sad vidjeh kako kod u pythonu izgleda, pa mi se neke stvari posložiše. :)
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#11 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by int21 »

Veigar wrote: 25/06/2020 15:12 Sad mi je jasno zašto ovaj python smatraju programskim jezikom za djecu. Smijurija. C++ je zakon. jest teži al brate, odradi šta ti treba i možeš se lagano snaći ako znaš kako i šta ide. :)

Bez ljutnje za pythonovce. :)
Svaki jezik ima svoje prednosti i mane. Da si napisao bilo sta ozbiljnije u python-u znao bi. :P :D
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#12 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by Veigar »

int21 wrote: 25/06/2020 15:42
Veigar wrote: 25/06/2020 15:12 Sad mi je jasno zašto ovaj python smatraju programskim jezikom za djecu. Smijurija. C++ je zakon. jest teži al brate, odradi šta ti treba i možeš se lagano snaći ako znaš kako i šta ide. :)

Bez ljutnje za pythonovce. :)
Svaki jezik ima svoje prednosti i mane. Da si napisao bilo sta ozbiljnije u python-u znao bi. :P :D
Zato rekoh bez ljutnje. :)
Nisam ja neki programer, učio sam C++ samo, nego onako od ovih hardcore programera sam iks puta čuo vezano za python da je kao za malu djecu. Pa kad vidjeh ovaj kod, malo mi bi jasnije zašto i takvi komentari.

Pozzz i samo derite dalje, nije komentar imao namjeru da omalovaži Python.
:kiss:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#13 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by mousstapha »

Veigar wrote: 25/06/2020 15:12 Sad mi je jasno zašto ovaj python smatraju programskim jezikom za djecu. Smijurija. C++ je zakon. jest teži al brate, odradi šta ti treba i možeš se lagano snaći ako znaš kako i šta ide. :)

Bez ljutnje za pythonovce. :)
Dobar programer valjda koristi ono najbolje sto mu je ponudjeno za datu namjeru. Nema razloga uvijek slijepo ostati u samo jednom okruzenju.
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#14 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by Veigar »

mousstapha wrote: 25/06/2020 15:47
Veigar wrote: 25/06/2020 15:12 Sad mi je jasno zašto ovaj python smatraju programskim jezikom za djecu. Smijurija. C++ je zakon. jest teži al brate, odradi šta ti treba i možeš se lagano snaći ako znaš kako i šta ide. :)

Bez ljutnje za pythonovce. :)
Dobar programer valjda koristi ono najbolje sto mu je ponudjeno za datu namjeru. Nema razloga uvijek slijepo ostati u samo jednom okruzenju.
ego je čudo jarane, kako to zna utjecat na mišljenje pojedinih ljudi o stvarima koje ne žele prihvatiti je čudo. Inače su C++ programeri uvijek hardcore i najviše se C++ koristi za najkompleksnije aplikacije, mislim linux i windows su ako se ne varam programirani u C++, pa valjda i zato njihovo s visoka gledanje na ove druge jezike. Znam smiješno, al tako je. :)
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#15 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by mousstapha »

Veigar wrote: 25/06/2020 15:50
mousstapha wrote: 25/06/2020 15:47
Veigar wrote: 25/06/2020 15:12 Sad mi je jasno zašto ovaj python smatraju programskim jezikom za djecu. Smijurija. C++ je zakon. jest teži al brate, odradi šta ti treba i možeš se lagano snaći ako znaš kako i šta ide. :)

Bez ljutnje za pythonovce. :)
Dobar programer valjda koristi ono najbolje sto mu je ponudjeno za datu namjeru. Nema razloga uvijek slijepo ostati u samo jednom okruzenju.
ego je čudo jarane, kako to zna utjecat na mišljenje pojedinih ljudi o stvarima koje ne žele prihvatiti je čudo. Inače su C++ programeri uvijek hardcore i najviše se C++ koristi za najkompleksnije aplikacije, mislim linux i windows su ako se ne varam programirani u C++, pa valjda i zato njihovo s visoka gledanje na ove druge jezike. Znam smiješno, al tako je. :)
Operativni sistem je upravo dobar primjer namjene gdje je C++ odlican zbor, jer daje dosta mogucnosti upravljanja memorijom, a samim tim za puno optimizacije. Python je na skroz drugoj strani i uspjesno odgovara u namjerama gdje ces sa puno manje linija koda napraviti cuda. Postoje dobri razlozi zasto su popularni i jedan i drugi. I naravno nisu jedini.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#16 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by int21 »

Ma nema ljutnje zato sam stavio smajlije :)
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#17 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by Mate_Miso_Kovac »

Kernel Windowsa je napisan u C-u, ostatak u C++ i C#-u. Linux je haman komplet napisan u C - u. Oba koriste asembler u nekim dijelovima, po potrebi.
Što se ide blize hardveru, snaga C++ (i C-a, logicno) sve vise i vise raste. U trenucima kada je optimizacija ne samo pozeljna, nego i iznimno nuzna, blentavo je posegnuti za jezicima koji su upravljani i umotani i ucicani da budu što komforniji i lakši za korištenje. Isto tako, za neki web app ces uzeti c#/angular recimo, a ne C++ 8)
inspiritsa
Posts: 16
Joined: 22/05/2019 10:48

#18 Re: Python početničko pitanje, zašto ovdje imam izlaz 1 a ne tekst?

Post by inspiritsa »

Mate_Miso_Kovac wrote: 25/06/2020 16:55 Kernel Windowsa je napisan u C-u, ostatak u C++ i C#-u. Linux je haman komplet napisan u C - u. Oba koriste asembler u nekim dijelovima, po potrebi.
Što se ide blize hardveru, snaga C++ (i C-a, logicno) sve vise i vise raste. U trenucima kada je optimizacija ne samo pozeljna, nego i iznimno nuzna, blentavo je posegnuti za jezicima koji su upravljani i umotani i ucicani da budu što komforniji i lakši za korištenje. Isto tako, za neki web app ces uzeti c#/angular recimo, a ne C++ 8)
Tako je, sve zavisi za sta ti treba. Ako ces opimizaciju memorije, onda C++. U Pyhtonu je svaka varijabla par bajta cini mi se, jer je sve objekat: string objekat, intefer objekat itd... Ali ako koristis NumPy u Pythonu, mozes bez problema izabrati koliko ti memorije treba za bilo koju varijablu.
Post Reply