PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
187
40%
c/ danas je kisovit dan
58
13%
 
Total votes: 464

User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#926 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Almir_93 »

Kako se vama ovo čini:

Image
Image
Image
Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#927 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

Malo se sta moze reci pogledom na sliku.
Na prvu ne izgleda lose. Ja kada sam kupovao stolariju trazio sam komad profila(presjek) gdje se vidi ojacanje(najbitnije, komore, dihtunzi).
Trazi se okov ne ugradjen pa se vizuelno razgleda, ko je proizvodjac i usput ako ima kakve ateste.
Na kraju se dogovaraju stakla.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18498
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#928 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by SmokingMan »

Njemačka roba (licenca) pod velom Turske.

Opet sam rahat sa PVC.om za ralizliku od drveene stolarije.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#929 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Almir_93 wrote:Kako se vama ovo čini:
Iskreno meni se ne čini dobro. spojevi u kutovima su po meni katastrofa. baš su ružno zavareni.
ne znam da li to ima kakve veze ali pogledaj kako to kod mene izgleda.

Image
Aris1000
Posts: 2
Joined: 07/01/2014 00:01

#930 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Aris1000 »

pozdrav svima

planiram kupiti PVC stolariju za stan i jedna od ponuda je i od firme IDEAL iz Kaknja. Ako neko iam dobra ili loša iskustva s ovom firmom volio bih da se javi

hvala :)
User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#931 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Almir_93 »

[quote="Aris1000"]pozdrav svima

planiram kupiti PVC stolariju za stan i jedna od ponuda je i od firme IDEAL iz Kaknja. Ako neko iam dobra ili loša iskustva s ovom firmom volio bih da se javi

Meni su radili prije 10 dana i prezadovoljan sam!
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#932 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Almir_93 wrote:Kako se vama ovo čini:
Ja kad god sam kupio nesto sa takvom reklamom "german tehnology" uglavnom sam se zahebao :lol:

Prozore je pametno uzimat njemacke,to uzimas jednom u desetke godina.
Ne zbog broja komora,neko zbog kvaliteta generalno,da ti traje dugo.

Kome je bitno da li je 5 ili 6 komora.
To je samo mala razlika u koef prolaska topline npr 1,3 ili 1,2 W/m2K.

Bitnije ti je izabrat staklo.
Obicno dvoslojno ima koef oko 2,9
Dvoslojno low-e ima koef 1,4
Dvoslojno low-e sa argonom koef 1,1 ....itd

Nisi nista napravio ako uzmes pvc profile i sa 12 komora......kad je stakla najvise a ti uzeo ona koja gube najvise :D

Bitno je da firma koja to radi nije salabajzerska,jer mogu podvalit svasta.
Ojacanje treba da je sto deblje,i ne bi smjelo trpat komade,nego iz jednog dijela ......a i to sam cuo da se radi :D

Kod pvc profila klasu odredjuje debljina vanjske stjenke.

Image

Vidis koliko je debel vanjski zid sa obje strane i onaj sredisnji......dok su komore puno tanji zidovi.
Kad profil ima vanjsku stjenku debelu 2,8mm ili vise to spada u prvu klasu profila.
Ako ima 2,5mm to je druga klasa,sve ispod toga treca klasa.

Ovo na slici je Gealan profil koje je meni ugradjen prije 6-7 godina ima vanjsku stjenku debelu 3mm

Vidim okolo da puno firmi radi salamander profile sa GU okovima izuzetno povoljno.
Mislim da se radi o starom profilu sa 5 komora koji je u EU vjerovatno izbacen zbog rigoriznih zakona o stednji energije.
Pa je mozda zato povoljan za nabavit.
To je ona razlika u koef 0,1 ili tako nesto sitno.
Ti prozori se dobiju po cijeni slicnoj kao turski,a razlika u kvalitetu je ogromna.
Gledao sam u jednoj firmi taj prozor zavrsen,i on izgleda dobro,jako tezak,kad ga zatvaras djeluje mocno.

Cijena ovog prozora u dimenzijama 1800x1200mm se krece od 230 do 270 KM na tk.
Mislim da je ta cijena slicna kao i yavuz .
Ali salamander je provjereno dobar njemacki proizvodjac.

Ove ganjam roditeljima,da im izbacimo stare drvene prozore :D
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#933 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Evo upravo gledam po netu te salamander prozore.

Image

Na pitanje koliko kosta prozor 1,8m x 1,2m oni odgovaraju 230 KM.
Mislim da je doplata za low-e stakla sa argonom oko 10 KM po krilu ili tako nesto.
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#934 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Rugafet »

rovac objasnio za stakla i komore :thumbup:
ottmar
Posts: 64
Joined: 02/05/2010 00:10

#935 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by ottmar »

Pozdrav, doslo vrijeme da se i ja obratim za pomoć.
Pročitao sam svih 38 stranica, i fakat je bilo mega giga ultra korisno :thumbup:

Nakon iscitavanja ovdje, na jos par foruma, guglanja i posjeta preko 50 web sajtova firmi koje se bave stolarijama, rijesio sam da idem sa PVC stolarijom.

Izbor je suzen na sljedeće firme:
- Saplast
- Ugarak
- Trocal (Senam, a onaj drugi internesto moram provjeriti da li postoji :D )
- Sarix

Otrpilike sam upratio da sem par likova koji su promicali vlastite interese, niko se nije zalio na ove firme. Osim onog sekretara prije 10 godina :D On je bio ostecen od Trocala iz Hadzica, a to je valjda Senam.

Odlucio sam se za sljedce karakteristike prozora:
- 5 komora
- čelično ojačanje
- klasa A
- dvostruko staklo sa LOW-e premazom i punjeno argonom
- regularno otvaranje i otvaranje na kant

Tražit ću da mi naprave ponude sa 2 i sa 3 brtve, te sa laminiranim staklom i bez laminiranog.
Zgrada je uz glavnu saobraćajnicu tako da mi je jako važno da postoji i dobra zvučna izolacija. Po mogućnosti jača od onih standardnih 33 dB.
Kontam da varijanta stakla 4/16/6 može dodatno poboljšati zvučnu izolaciju.

Mene zanimaju sljedece stvari, pa ko je prosao, neka pomogne neiskusnom forumasu :mrgreen:
- kako ide proces za ponudu ?
Da li ja njih nazovem i onda oni izadju i izmjere, pa mi posalju ponudu - ili ja sve moram izmjeriti i njima poslati podatke?
- Ako ja mjerim, sta se mjeri ? :mrgreen: Mozda vam djeluje kao glupo pitanje, ali ako imam 6 uzih prozora u nizu, jel mjerim samo povrsinu stakla, ili mjerim od pocetka do kraja krila, ili bukvalno od zida do zida, fakat nemam blage i iskreno se nadam ovoj prvoj opciji - tj. da oni dodju i izmjere pa posalju ponudu.
- Da li se placa njihov izlazak i mjerenje i koliko?
- Da li je moguća kombinacija laminiranog stakla, LOW-e premaza i argona? Meni je realna.
- Da li ijedna od ovih firmi radi i obradu zidova nakon montaže prozora, uz doplatu naravno ? Dakle, da ne moram zvati zidara ili molera poslije... Ili ti samo ostave onako zakeljano sa pur pjenom i sl.?
- Ima li smisla ugrađivati LOW-E stakla na sjevernu stranu ?

Unaprijed zahvaljujem na izdvojenom vremenu i odgovorima.
Ako imate još kakvih prijedloga, sugestija i savjeta - samo pišite. Sve dobro dođe.
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#936 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Oxygenn »

ottmar wrote: Mene zanimaju sljedece stvari, pa ko je prosao, neka pomogne neiskusnom forumasu :mrgreen:
- kako ide proces za ponudu ?
Da li ja njih nazovem i onda oni izadju i izmjere, pa mi posalju ponudu - ili ja sve moram izmjeriti i njima poslati podatke?
Ako imas vremena odes do salona da vidis uzivo kako sta izgleda i das ljudima mjere da ti orijentaciono daju ponudu
- Ako ja mjerim, sta se mjeri ? :mrgreen: Mozda vam djeluje kao glupo pitanje, ali ako imam 6 uzih prozora u nizu, jel mjerim samo povrsinu stakla, ili mjerim od pocetka do kraja krila, ili bukvalno od zida do zida, fakat nemam blage i iskreno se nadam ovoj prvoj opciji - tj. da oni dodju i izmjere pa posalju ponudu.
Izmjeris 'rupu' od prozora od zida do zida i sirinu i duzinu vanjske i unutrasnje klupice
- Da li se placa njihov izlazak i mjerenje i koliko?
Ne placa se
- Da li je moguća kombinacija laminiranog stakla, LOW-e premaza i argona? Meni je realna.
Znas li sta je laminirano staklo ???
- Da li ijedna od ovih firmi radi i obradu zidova nakon montaže prozora, uz doplatu naravno ? Dakle, da ne moram zvati zidara ili molera poslije... Ili ti samo ostave onako zakeljano sa pur pjenom i sl.?
Moras zvati zidara :)
- Ima li smisla ugrađivati LOW-E stakla na sjevernu stranu ?

Unaprijed zahvaljujem na izdvojenom vremenu i odgovorima.
Ako imate još kakvih prijedloga, sugestija i savjeta - samo pišite. Sve dobro dođe.
Od mene toliko :-D
ottmar
Posts: 64
Joined: 02/05/2010 00:10

#937 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by ottmar »

Oxygenn wrote:
- Da li je moguća kombinacija laminiranog stakla, LOW-e premaza i argona? Meni je realna.
Znas li sta je laminirano staklo ???
Znam, to su dva spojena stakla, u slucaju koji sam napisao to je ovo od 6 = 3+3. I izmedju njih jos nesto dodje, a to sve skupa poboljsava zvucnu izolaciju, vjerovatno zbog debljine.
Sigurno i toplotnu izolaciju poboljsava, al ja sam vidio da je za buku dobro.

E sad, posto se na cijelom prozoru to tretira kao jedno staklo - mogu li ova dalja poboljsanja (LOW-E i argon) ici u toj kombinaciji 4/16/6.

Hvala na odgovorima, nazalost nisi me puno obradovao :sad:
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#938 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Ako je laminirano staklo ono izvana onda ne vidim razlog da ne moze posto se low-e premaz nanosi na unutrasnje staklo sa spoljnje strane.

Low-e ima smisla uvijek.Ono sluzi da neda toploti bjezat prema van.Ne vidim razliku u odnosu na strane svijeta :)
ottmar
Posts: 64
Joined: 02/05/2010 00:10

#939 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by ottmar »

rovac13 wrote:Ako je laminirano staklo ono izvana onda ne vidim razlog da ne moze posto se low-e premaz nanosi na unutrasnje staklo sa spoljnje strane.

Low-e ima smisla uvijek.Ono sluzi da neda toploti bjezat prema van.Ne vidim razliku u odnosu na strane svijeta :)
Odlicno, znaci dobro sam mislio :thumbup: :thumbup:
Ahaa, kontam, stiti obostrano. Valjda mi se od silnog citanja vise sve pomijesalo, pa sam mislio da samo ljeti stiti od vrucina. :D
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#940 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Low-e ide na unutrasnje staklo sa vanjske strane.
Sprecava toplotu da izlazi van.
Ali ne sprecava toplotu od npr sunca da ulazi unutra.
Sunce normalno prodire unutra i grije sobu :)
ottmar
Posts: 64
Joined: 02/05/2010 00:10

#941 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by ottmar »

E jbg, ja citao da reflektuje i toplotu vanjsku a propusta svjetlost. :D
Znaci to sam pogresno skuzio. :-) thx
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#942 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Tako je kod mene kuci,i tako svi pisu.
Evo i ovdje tako kazu.

Image

S tim sto ovi tvrde da ako se pozicionira kontra,onda mu je i kontra svrha.
Neda toploti unutra ali iznutra prema vani bjezi toplota.
To je dobro za ljetne vrucine.
Ali za cijeli ostatak godine nije dobro.

Normalno pozicionirano low e staklo dozvoljava suncevoj toploti unutra sto je pozeljno,jer ti olaksava grijanje.
Inace bi u aprilu maju junu morao palit grijanje :D
peljto
Posts: 87
Joined: 12/12/2011 17:23

#943 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by peljto »

Pozdrav, da li je neko imao iskustva sa firmom Elox iz hrasnice famos u pitanju je pvc stolarija ?
photo&video
Posts: 832
Joined: 04/12/2007 17:26

#944 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by photo&video »

Pozdrav, da li neko ima iskustvo sa firmom Sara plast? Treba da ustaklim lodju, ali zelim da je koristim i kao prostoriju zimi. Da li imate neki savjet, totalni sam laik po ovom pitanju. Hvala na svim odgovorima :)
aldenh87
Posts: 5
Joined: 07/11/2012 03:51

#945 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by aldenh87 »

Pozdrav, ima li neko iskustva sa Yavuz stolarijom? Otac dobio neku ponudu koja je dosta povoljna, hoce da zamjeni 20 god staru drvenu stolariju na kuci.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#946 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

aldenh87 wrote:Pozdrav, ima li neko iskustva sa Yavuz stolarijom? Otac dobio neku ponudu koja je dosta povoljna, hoce da zamjeni 20 god staru drvenu stolariju na kuci.
Samo losa iskustva.
To sto bi dao Yavuzu neka uzme manje pozicija ali kvalitetnih proizvodjaca pa opet kada skupi, ostalo.

Ja ne znam da je ikada iko pohvalio Yavuz.
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#947 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by kazo »

Maraschino wrote:
aldenh87 wrote:Pozdrav, ima li neko iskustva sa Yavuz stolarijom? Otac dobio neku ponudu koja je dosta povoljna, hoce da zamjeni 20 god staru drvenu stolariju na kuci.
Samo losa iskustva.
To sto bi dao Yavuzu neka uzme manje pozicija ali kvalitetnih proizvodjaca pa opet kada skupi, ostalo.

Ja ne znam da je ikada iko pohvalio Yavuz.
Smece na kvadrat. Ja sam uzimao jedna ulazna vrata i jedva se zakljucaju, a da ne govorim o tome kako ih je bilo tesko postaviti. Sto rece kolega iznad, bolje malo po malo mijenjati nego smece ugraditi.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#948 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Jarane, nije to slučajno povoljno.Gledao sam na nekim mjestima stolariju koja je relativno friško postavljena ali vrata se jedva mogu zatvoriti.
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#949 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by kurty »

Punac hvali Yavuz... On zadovoljan... Od njih uzimao i vrata i prozora i za objekat na Nisickoj visoravni i za objekat na Jadranu... I zadovoljan i tamo i vamo...
Mada danas PVC stolarije na svakom cosku :-)
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#950 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by hrasno38 »

aldenh87 wrote:Pozdrav, ima li neko iskustva sa Yavuz stolarijom? Otac dobio neku ponudu koja je dosta povoljna, hoce da zamjeni 20 god staru drvenu stolariju na kuci.
Imam ja vrlo korektne cijene i kvalitet. Ne slusaj ove sto se furaju na "markice" jer kad hodza ima masla onda sa njim i guzicu maze. Ja ima par drugova sto su isto ugradili Yavuz i sve je bez problema.
Post Reply