PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
189
41%
c/ danas je kisovit dan
58
12%
 
Total votes: 466

User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#901 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Ja ne bih kupovao samo zbog toga gumeni čekić, posudi u nekoga ili stavi krpu previjenu nekoliko puta (svakako moraš staklo zaštititi) na taj dio i probaj da vratiš lajsnu u ležišta.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#902 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

nagibSA wrote: E hvala na savjetu za gumeni cekic. Njega cu nabaviti/kupiti pa probati. Pokusao sam obicnim cekicem preko komada drveta, medjutim ne ide, a ne smijem jako bas udarati. Gumeni ce dobro doci, s' obzirom da se ne moze ostetiti.
:thumbup:
BarbaDue wrote:ja kako vidim lajsna je ispala, samo je treba vratiti u ležište.
Jeste.

Je l' se desavalo jos nekome slicno. Cudi me da usled promjena temperatura moze ovako da 'ispadne'.
Ja bi to drugacije. Kada se vec lajsna odvojila, ja bi je izvadio i sktario za par milimetara(turpijom) pa tek onda vratio. Tada ce ici mnogo lakse.
Ona je mnogo naspanovana i svaka promjena temperature ona ''zine''.

Ona da je po mjeri odsjecena nema sanse da bi ispala a ako i ispadne malo jace rukom da je udaris ona bi se vratila.
User avatar
nagibSA
Posts: 896
Joined: 19/10/2017 01:21

#903 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by nagibSA »

Nisam uspio. Zalijepio neki tvrdi silikon na cekic da zastitim, improvizacija gumenog. :) Ne smijem jako da udaram, nece, nema sanse. Ne vrijedi ni zapinjati ko sivonja bez tehnike i znanja.
Sacekat' cu starog kad navrati, iskusniji je svakako. Ako uspije u sta ne sumnjam, da vidim kako ide i misljenje. :)
Armin2013
Posts: 440
Joined: 19/08/2013 15:37

#904 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Armin2013 »

Pozdrav, Kada su meni stavljali prozore prvo stave dvije lajsne sa strane i onda donju i gornju, i kada stave gornju i donju obje su kao malo duže i naprave manji luk i par laganih udaraca čekićem lajsna ulegne. Možda da izvadiš lajsnu pa vidiš da se nije deformisala ili nešto i onda je pokušaš vratiti.

lp,
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#905 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by holowey »

nagibSA wrote:Nisam uspio. Zalijepio neki tvrdi silikon na cekic da zastitim, improvizacija gumenog. :) Ne smijem jako da udaram, nece, nema sanse. Ne vrijedi ni zapinjati ko sivonja bez tehnike i znanja.
Sacekat' cu starog kad navrati, iskusniji je svakako. Ako uspije u sta ne sumnjam, da vidim kako ide i misljenje. :)
a da probas ugrijati fenom pa onda udariti?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#906 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

Ni slucajno grijati.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#907 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by holowey »

Maraschino wrote:Ni slucajno grijati.
ako se od sunca izvitoperilo, what could go wrong?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#908 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

holowey wrote:
Maraschino wrote:Ni slucajno grijati.
ako se od sunca izvitoperilo, what could go wrong?
Ja i dalje mislim da tu lajsnu treba izvaditi pa pregledati zasto nece da se vrati na svoje mjesto. Te lajsne u principu idu na malo veci pritisak i bez cekica.
Jednom kada se ta lajsna deformise kroz nekontrolisanu toplotu, nikada je vise ne mozes vratiti u prvobitno stanje...

...na kraju, nema sta izgubiti. skini lajsnu, pregledaj sve i ako je treba maloskrati a ako ni to ne pomogne, uvijek se moze nova lajsna naruciti kod istog proizvodjaca.
User avatar
nagibSA
Posts: 896
Joined: 19/10/2017 01:21

#909 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by nagibSA »

.
Last edited by nagibSA on 30/01/2018 01:39, edited 1 time in total.
User avatar
nagibSA
Posts: 896
Joined: 19/10/2017 01:21

#910 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by nagibSA »

Rijesio problem za par minuta. Oglagija neka /letva/ kao poluga i odozdo cekicem. Uklopilo. :thumbup:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#911 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

nagibSA wrote:Rijesio problem za par minuta. Oglagija neka /letva/ kao poluga i odozdo cekicem. Uklopilo. :thumbup:
:thumbup:
User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#912 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Almir_93 »

Planiram ove sedmice poručiti da mi se rade prozori pa me interesuje ko je pouzdan. Dobio sam neke ponude od firme iz podlugova, Doma-e, Prima i IDEAL Kakanj
Šta je bitno da se gleda ?
Odlučio sam se za PVC
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#913 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

Almir_93 wrote:Planiram ove sedmice poručiti da mi se rade prozori pa me interesuje ko je pouzdan. Dobio sam neke ponude od firme iz podlugova, Doma-e, Prima i IDEAL Kakanj
Šta je bitno da se gleda ?
Odlučio sam se za PVC
Ukratko, kvalitet profila, okova i staklo.
User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#914 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Almir_93 »

Evo ovo

Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#915 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

Stolarija od ovih komponenti mislim da ne bi bila losa.
Nesto slicno je i kod mene. Ja zadovoljan...samo jos neka ti kazu ko je proizvodjac okova. To je jako bitno.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#916 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Pitarrr82 »

Almir_93 wrote:Planiram ove sedmice poručiti da mi se rade prozori pa me interesuje ko je pouzdan. Dobio sam neke ponude od firme iz podlugova, Doma-e, Prima i IDEAL Kakanj
Šta je bitno da se gleda ?
Odlučio sam se za PVC

Doma nikako, Ideal da jer sam imao s obje firme iskustva ne moze se porediti ni kvalitetom ni uslugom a Boga mi ni servisom :D

Za Primu ne znam...
AkumAone
Posts: 188
Joined: 08/04/2009 22:36

#917 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by AkumAone »

Moje iskustvo sa firmom Primus-Color d.o.o.iz Kaknja - Izbjegavati u sirokom luku.
Majka je htjela da promjeni prozore, i ja sam joj rekao da uzme najjeftinije u Saplastu i nema problema. Ona ih kontaktirala i dali su joj ponudu 6400KM, s tim sto su iz nekog razloga u ponudi stavili da se svi prozori otvaraju i "na kant" i da su profili smedje boje sto je puno veci trosak, pogotovo za ukupno 12 dijelova prozora i 1 vrata. Ja joj kazem kontaktiraj ih i trazi ponovo punudu - ako bude opet skupo, ima Ugarak, ima Trocal, imaju oni sa Salamander profilima... ona kaze ima ova jedna firma neko joj preorucio, povoljnija. Reko radi sta hoces, tvoje su pare. Kazem joj samo trazi njemacke profile - 3mm vanjski zid i kvalitetne okove. Ona pojma nema, da meni telefon da pricam sa sefom. Kaze on koriste njemacke Inoutic profile i G-U okove, kazem OK, jer mi se bilo mrsko vise petljati. Prva ponuda bila 2400KM, kad je dosao da mjeri kaze 3325KM - ona pristane. Dosli majstori, postavljaju i ja u po frke slucajno pogledam u okov na dnu prozora; onaj "zub" sto ulazi u okvir - izgleda ko da ga je majmun kamenom oblikovao. Pogledam pogledam prozore - Wintech - Made in Turkey, pogledam okove Accado - Made in Turkey - dobar dio od neke zink legure, a ne od celika. Kontaktiram majku, ona sefa, on dodje i pocne suplje. Wintech je njemacka firma, a proizvode u Turskoj pa su to "njemacki profili", a za ove okove nam se niko do sada nije zalio. Nije bitno kakvi su profili, vec ugradnja... it tako to. Majka kaze staces sada, plati i ja platim posto su njene pare.
A nije ni dobila ponudu u kojoj pise tacno koji su profili, okovi i ostalo; kao sto je to bilo kod Saplasta https://i.imgur.com/X09danJ.jpg I onda se ne mozes ni zaliti, ni tuziti. I kako se majka vraca kuci, sretne prijateljicu ciji je muz penzionisani gradjevinski radnik. Kaze joj zale mi se djeca, radnici sve pogresno uradili, sto su mogli. Kaze ona, je li to Primus. Kaze majka zna samo ime vlasnika. Kaze ona, 100% Primus. Pogledam ja na papiru nakon sto mi je to ispricala, kad ono Primus. Znaci da je lik notorna seoska varalica. Radnici su OK, jedino sto su homeopaticno "podmazali" prozore. Ovo je najbolje podmazano: https://i.imgur.com/FZTr509.jpg a jos iznad pise da se treba godisnje podmazivati. Sreca nije tesko podmazati...

Znaci, kad kupujete prozore, OBAVEZNO TRAZITE PONUDU NA KOJOJ PISU PROFIL I OKOVI. Ako ne dobijete, trazite drugu firmu. Ne mjenjate prozore svaki dan, to je dugorocna investicija. Ne kazu Svabe bezveze: Ko kupuje jeftino, kupuje dvaput. I ne budite kao Gorbacov i mi, trazite sve na papiru i ne dajte pare dok ne bude ispostovano sto je i dogovoreno.

I nimalo nije nebitan proizvodjac profila. Ovaj turski kada pogledate presjek, vidite da neki unutrasnji zidovi iskrivljeni, a drugi dosta tanji na jednoj strani. Kad se bude sirio i skupljao profil zbog promjene temperature, deformisat ce se i nece dobro dihtovati, ili se nece moci zatvoriti.
A kvalitetni okovi su bitni zbog dugotrajnosti, lakoce i ugodnosti otvaranja, zbog sigurnosti i zbog mogucnosti kupovine zamjenskih dijelova na duzi vremenski period.

Off topic.
Nedavno kupim ventilacijsku cijev iz Ukrajine u Penny-u, ona umjesto 100mm, 102,5mm. Odem do Obi-ja i kupim iz Njemacke 100,5mm - sto je unutar tolerancije, duplo deblji zidovi i ne postane ovalna kada je ubacite u zid. Mozda nekome i nije toliko bitno, ali je meni zbog postavljanja centrifugalnog ventilatora koji treba da stvori dovoljno pritiska da izbaci zrak iz kupatila na krov zgrade, ta 2 milimetra nedopustiva.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#918 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Usput, čime vi podmazujete stolariju?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#919 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

BarbaDue wrote:Usput, čime vi podmazujete stolariju?
Mislis okove i mehanizme?
Nisam do sada podmazivao izuzev ulaznih vrata a ako i podmazujes najbolje je silikonskim sprejom ili ono ulje za finu mehaniku. Nista ne smije biti puno masno.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#920 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Maraschino wrote:
BarbaDue wrote:Usput, čime vi podmazujete stolariju?
Mislis okove i mehanizme?
Nisam do sada podmazivao izuzev ulaznih vrata a ako i podmazujes najbolje je silikonskim sprejom ili ono ulje za finu mehaniku. Nista ne smije biti puno masno.
da da...
meni su preporučili nakon ugradnje da podmazujem sa WD-40
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#921 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

moze ali ne puno. jednom godisnje je sasvim dovoljno.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#922 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

znači na proljeće :thumbup:
User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#923 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Almir_93 »

Po vama prozori kod Alenko komerca ?
U pitanju je Rehau
AkumAone
Posts: 188
Joined: 08/04/2009 22:36

#924 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by AkumAone »

BarbaDue wrote: meni su preporučili nakon ugradnje da podmazujem sa WD-40
WD-40 je 80% petroleter, otapalo. Jos je neftni derivat, pa ga ne bi trebalo koristiti na prozorima jer nagriza gumene dihtunge. A to malo ulja sto ima je penetrirajuce ulje jako niske viskoznosti, pa nece podmazati nista sa malo vecim opterecenjem. WD-40 zivi od reklame; od toga sto se predstavlja kao jednostavno rjesenje za kompleksan problem. Krmaca koja leze jaja i daje mlijeko.

Koliko ja znam treba koristiti sredstvo za podmazivanje na bazi silikonskog ulja, srednje viskoznosti. Mogu i neka na bazi sintetickih ulja, ali treba provjeriti na stranici proizvodjaca kompatibilnost sa plastikom i gumom. Npr: http://www.super-lube.com/files/pdfs/Su ... _Chart.pdf

Neko koristi samo ulje/sprej, a neko koristi i mast.
Evo primejra (nazalost na Njemackom, ali mozete skontati za koje elemente ide ulje/sprej a za koje mast)
https://www.youtube.com/watch?v=mlGL76_pWFQ
Jos jedan samo sa sprejem:
https://www.youtube.com/watch?v=AvA59AqNL0U
I jedan PDF, na 2. stranici mozete vidjeti gdje je kist treba staviti mast, gdje je bocica treba ulje:
http://www.rieder-zillertal.at/uploads/ ... esigno.pdf

Najbolje bi bilo provjeriti na stranici proizvodjaca okova, tacno sta trebate podmazati i sta korisiti.
User avatar
nagibSA
Posts: 896
Joined: 19/10/2017 01:21

#925 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by nagibSA »

BarbaDue wrote:Usput, čime vi podmazujete stolariju?
PVC vasnje prozore/vrata nisam nikad podmazivao. Inace sarke/brave po unutrasnjim vratima, neki spray za suvo podmazivanje. Vrijedi ga imati u kuci uz grafit. Masinska ulja, razne masti pa i WD40 (donekle) ne dolaze u obzir.
Post Reply