PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
188
40%
c/ danas je kisovit dan
58
12%
 
Total votes: 465

Armin2013
Posts: 436
Joined: 19/08/2013 15:37

#876 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Armin2013 »

Pozz

Ima li ko preporuku za sekciona vrata (garažna), Tuzlanski kanton

lp,
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#877 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by channel10 »

rovac13 wrote:.
Maloprije pipam stakla sa unutrasnje strane i onako, topla su, dok su sa vanjske hladna, a sunce cijeli dan grije u njih.

Sad mi nije jasno. zar ne bi trebalo biti obrnuto, mada je napolju vjerovatno hladniji zrak pa ih hladi, mada opet :roll: ? Prozori su sa argonom i low-e.

Jel moguce da su okrenuti naopako?

edit: sad palio upaljac i kad udaljim upaljac od prozora nekih 10-ak cm i kad gledam samo malo ukoso u odnosu na upaljac, vidim da je drugi plamen plavicast. Cim gledam iskosa u odnosu na upaljac recimo nekih 30-ak cm, nema skoro nikakve razlike u ona cetiri plamena.
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#878 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sencci »

Trebam raditi zamjenu prozora - ugradnja pvc + vanjske roletne. Kontaktirao sam više izvođača pa imam slijedeće ponude:

1) DUOMONT ZENICA - Gealan S9000 - i opcija sa 3 stakla (4-12-4-12-4)
2) DOM-A - Aluplast Ideal 5000 - 2 stakla
3) ELOX - Aluplast Ideal 5000 - 2 stakla
4) PRIMACOMMERC - Veka SL 70 MD - 2 stakla
5) METALOTEHNIKA - Salamander 3D - 2 stakla

Što se tiče cijena one su približne, razlika nije velika.

Navedene profile sam uporedio pa tako prvi, Gealan S9000 ima najbolje specifikacije i koeficijente provodljivosti. Također, ima jednu komoru više (6) od svih ostalih, te je dubina ugradnje veća od ostalih (83mm). Jedino što ne ide u prilog njemu jeste da ima nešto manju debljinu stijenke profila tj. 27mm umjesto 30mm. Ne znam treba li to zanemariti s obzirom na većinu ostalih prednosti ili je bolje ipak izabrati nešto drugo?! Inače, svaki od navedenih profila ima 3 dihtunga. Također, kako rekoh za sličnu cijenu jedino kod prvog dobijem i kombinaciju sa 3 stakla, što je bitno i za toplotu i za zvuk zbog površine koju staklo zauzima.

Po svemu se prva varijanta izdvaja kao najlogičnije rješenje. Samo nemam nikakva iskustva sa firmom iz Zenice DUOMONT koja vrši ugradnju. Da li neko slučajno ima iskustva sa njima i kakve su preporuke za njih konkretno ?

Također, ako izuzmemo prvu ponudu - koja od ostalih ponuda bi bila najbolja prema firmi i profilu?
sencci
Posts: 113
Joined: 27/10/2006 15:05
Location: Sarajevo

#879 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sencci »

sencci wrote:Trebam raditi zamjenu prozora - ugradnja pvc + vanjske roletne. Kontaktirao sam više izvođača pa imam slijedeće ponude:

1) DUOMONT ZENICA - Gealan S9000 - i opcija sa 3 stakla (4-12-4-12-4)
2) DOM-A - Aluplast Ideal 5000 - 2 stakla
3) ELOX - Aluplast Ideal 5000 - 2 stakla
4) PRIMACOMMERC - Veka SL 70 MD - 2 stakla
5) METALOTEHNIKA - Salamander 3D - 2 stakla

Što se tiče cijena one su približne, razlika nije velika.

Navedene profile sam uporedio pa tako prvi, Gealan S9000 ima najbolje specifikacije i koeficijente provodljivosti. Također, ima jednu komoru više (6) od svih ostalih, te je dubina ugradnje veća od ostalih (83mm). Jedino što ne ide u prilog njemu jeste da ima nešto manju debljinu stijenke profila tj. 27mm umjesto 30mm. Ne znam treba li to zanemariti s obzirom na većinu ostalih prednosti ili je bolje ipak izabrati nešto drugo?! Inače, svaki od navedenih profila ima 3 dihtunga. Također, kako rekoh za sličnu cijenu jedino kod prvog dobijem i kombinaciju sa 3 stakla, što je bitno i za toplotu i za zvuk zbog površine koju staklo zauzima.

Po svemu se prva varijanta izdvaja kao najlogičnije rješenje. Samo nemam nikakva iskustva sa firmom iz Zenice DUOMONT koja vrši ugradnju. Da li neko slučajno ima iskustva sa njima i kakve su preporuke za njih konkretno ?

Također, ako izuzmemo prvu ponudu - koja od ostalih ponuda bi bila najbolja prema firmi i profilu?
Na ovo bih dodao još ponudu firme IDEAL iz Kaknja. Prema kalkulatoru na njihovoj stranici za slicnu cijenu kao kod gore navedenih, kod njih mogu dobiti Aluplast IDEAL 8000 i to sa staklom LUW4 arg*12*4*12*LUW4 arg. Ne znam da li se dodato obracunava demontaža i ugradnja, klupice.. ali cini se dobra ponuda. Kakva su iskustva sa ovom firmom?
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#880 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Pitarrr82 »

Moje licno iskustvo Ideal odlican, DOM-A nikako a za ostale ne znam :)
User avatar
BarbaDue
Posts: 63351
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#881 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Takođe za mene KBE profil vrlo dobar. Istina tek je jedna godina iskustva :)

Image
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#882 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

1. Ideal Kakanj - Aluplast 8000 + Siegenia okovi = 12.700 KM
2. Selecta Zenica - Salamander 3D + GU ili Roto okovi = 12.650 KM
3. Ugarak Visoko - Rehau Synego + GU okovi = 15.000 KM
Sve ponude su sa troslojnim staklom, 2 low-e premaza i argon.
Sta bi vi izabrali?
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#883 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

U međuvremenu su mi Ideal i Ugarak na ime nekih poznanika odobrili dodatni popust nakon cega sam suzio izbor na ove dvije ponude:
Ideal - 12.300 KM
Ugarak - 13.500 KM
Obzirom da sljedeće sedmice trebam odlučiti volio bih čuti i druga mišljenja.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63351
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#884 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Ja kako sam čuo obje opcije su kvalitetom u 5 deka. Tu će ti najveću ulogu odigrati ugradnja, prilikom nje se može dobiti neki promašaj.
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#885 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Legao Rehau Synego sa 3 stakla. Sto se tiče kvaliteta stolarije vrijeme će pokazati al moram da pohvalim firmu koja je radila (Ugarak Visoko). Veoma profesionalno, od samog početka, prvi odgovorili na upit, u najkraćem roku odgovorili na sva moja pitanja a bilo ih je poprilično, pravili više ponuda sa raznim kombinacijama, prilikom mjerenja dali nekoliko korisnih savjeta, momci koji su ugradjivali veoma profesionalni i uljudni. Čak su na kraju nazvali iz firme da pitaju da li sam zadovoljan.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1598
Joined: 11/06/2011 07:36

#886 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Kiki_Musampa »

Ja bih da svakom pomognem,tako što bih im savjetovao da firmu "Termoplast" iz Tuzle/Gračanice zaobiđu u što većem luku.
Mislim da je barba njih preporučio,ali moje iskustvo je sasvim suprotno. Nikad u svom životu nisam vidjeo više amaterizma,fušeraja, i glupljeg direktora. Negdje imam i slike njihovih radova,za koje njihov direktor tvrdi da su ok, a 4 od 5 mjera nije znao potrefit. Na kraju smo se razišli , nakon što su jedan prozor ponovo pravili, a drugi nisu htjeli.Ja sam trebao ponovo fasadu raditi,jer debil nije znao metar koristiti.
Druga firma je došla i završila radove, i tek sam onda vidjeo koliko govno sam pojeo što sam htjeo da poguram "male"....
User avatar
BarbaDue
Posts: 63351
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#887 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Kiki_Musampa wrote:Ja bih da svakom pomognem,tako što bih im savjetovao da firmu "Termoplast" iz Tuzle/Gračanice zaobiđu u što većem luku.
Mislim da je barba njih preporučio,ali moje iskustvo je sasvim suprotno....
Šta ću prijatelju, ja sam samo prenio svoja iskustva. Po meni su uradili za 10. Ne znam kako su tebi uzeli mjere ali je meni direktor lično iz Tuzle u Goražde došao uzeti mjere. Kada pogledam kako su meni uradili i uporedim sa drugim radovima moram biti zadovoljan.
User avatar
Bole_Bolic
Posts: 10
Joined: 28/09/2016 15:52
Contact:

#888 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Bole_Bolic »

ja sam kupio kod megaplasta u beogradu, odlični su.https://megaplast.rs/pvc-stolarija/ ne znam imaju li poslovnice u bih
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#889 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Bojim se da sam prerano nahvalio izvođača. Sjetim se da sam citao o testu s upaljacem i hajd reko da probam. Kad s unutrašnje strane upalim upaljac samo 5. plamen je drugacije boje. Bojim se da sam umjesto 2 dobio 1 low-e staklo.
Prvo pitanje: Koliko je zaista ovaj test mjerodavan i kako zaista provjeriti sta je ugradjeno?
Drugo pitanje: Ako su stavili 1 low-e staklo kakva mu je svrha u mom slučaju ako se nalazi na vanjskom staklu s unutrašnje strane, odnosno da li sprečava grijanje prostorija ljeti ili hladjenje zimi?
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#890 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Ajmo reci da nije 100 % mjerodavan test sa upaljacem.
Ali zasto je onda odsjaj na tom vanjskom staklu druge boje.
Ne moze na jednom staklu pokazat drugaciji odsjaj a na drugom ne pokazat.

Na ovoj slici je detaljno prikazano kako se pozicionira low e staklo.
Kod troslojnog gledajuci iznutra prema vani prema ovoj slici 2. i 4. odsjaj bi trebali biti drugaciji

Image

Cini se da su kod tebe malo obrnuli situaciju :-D

Mozes probat i sa lampom da vidis ima li kakvog efekta.
Nesto ovako :

Image

Ja sam posudio ovakvu lampu 150w i krenuo redom.
Upalim lampu iznutra prema van kroz staklo,stavim ruku izvana na staklo,i jedva osjetim izdaleka nesto nalik kao na blago toplo.
Takva je situacija bila na svim prozorima dok nisam usao u kupatilo.
U kupatilu kad sam uperio lampu kroz staklo,izvana naslonio ruku na staklo umalo se nisam oprzio :-D
Na kupatilu su mi podvalili obicno staklo umejsto low e koje sma platio.
Razlika je drasticna sa ili bez low e.
Kod mene su sve dvoslojna stakla.

Najbolej bi bilo da imas neke primjere prema kojima se mozes ravnat.
Obicna low e dvoslojna troslojna pa da poredis jedno s drugim.

Jesi li zadovoljan staklima mimo tog testa.
Jel hladno staklo iznutra kad je vani zima.
Ima li kondenza.
Moj prijatelj u austriji ima troslojna sa dva low e i rezultat je fenomenalan.
Iznutra staklo izgleda odlicno na dodir a kod njih bas zna bit hladno.
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#891 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Kuca je tek u fazi izgradnje tako da u ovom momentu ne mogu reci da li sam zadovoljan, ali ako je vjerovati ovom testu umjesto 2 stavili su 1 low-e i to na pogresnu stranu. Da li bi mi neka firma koja se bavi staklima mogla dat svoje mišljenje na osnovu kojeg bi se ja obratio izvođaču vezano za reklamaciju?
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#892 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Ja nisam optimista sto se tice nekakvih garancija i reklamacija u ovoj drzavi,poslije slucaja da mi je jednom riknuo tv u garantnom roku i da nisam nista uspio izganjat povodom toga.
Da je drzava na strani kupca obicnog gradjanina onda nebi smjelo bit problema.
A ovako uvijek smo mi donji.

Treba to jos ispitat.
Prvo oni nece priznat to sa upaljacem reci ce ti da to nema veze sa zivotom i da su oni odradili kako treba.

Pokusaj nekako uporediti sa drugim prozorima tom lampom.
Ako bude drasticne razlike onda ih napadnes da nisi zadovoljan i da ces im slozit losu reklamu ako to ne isprave.

Meni je firma napravila sve prozore od 5 komornog profila gealan,iako nisam ni spominjao to,samo sam trazio 6 komorne sa low e i sa argonom,i platio unaprijed.Kontali su da ja necu ni gledat kao ni 99 ,9 % kupaca.Medjutim ja sam provjerio i meni su ponovo ispocetka napravili sve druge prozore od profila koji sam i trazio :D
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#893 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Razmišljam da zovem neku firmu koja se isključivo bavi staklom da oni daju svoje mišljenje. Ma i nebi mi bio toliki problem ako ne budu stavili 2 iako sam ih platio, ali ako su i ovo jedno stavili na pogrešno staklo to je vec previše
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#894 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

rovac13 molim te pogledaj poruke
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#895 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Interesantno, s koje god strane upalim upaljac 5. plamicak je druge boje, sto bi moglo značiti da ipak imaju 2 low-e premaza?
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#896 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by nagibSA »

Bas danas primjetih ovo na slikama, dakle plastika se malo odvojila. Mogu li to ugurati da uklopi /kako i cime/, jeste da ce tesko ici, ovako na prvi pogled. Vjerovatno ovo ljeti se desilo /na onim vrucinama/ dok se plastika sirila. :-)

https://www.dropbox.com/sh/3d92rfyys6wo ... l7PRa?dl=0
REMB
Posts: 66
Joined: 25/01/2016 22:43

#897 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by REMB »

Ma pvc je u miljama ispred drveta. Nema odrzavanja (farbanje itd).
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#898 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

nagibSA wrote:Bas danas primjetih ovo na slikama, dakle plastika se malo odvojila. Mogu li to ugurati da uklopi /kako i cime/, jeste da ce tesko ici, ovako na prvi pogled. Vjerovatno ovo ljeti se desilo /na onim vrucinama/ dok se plastika sirila. :-)

https://www.dropbox.com/sh/3d92rfyys6wo ... l7PRa?dl=0
Gumenim čekićem, ako nemaš obloži neku letvu nečim mehkim i onda običnim čekićem po tome
User avatar
BarbaDue
Posts: 63351
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#899 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

ja kako vidim lajsna je ispala, samo je treba vratiti u ležište.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#900 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by nagibSA »

muxa wrote:
nagibSA wrote:Bas danas primjetih ovo na slikama, dakle plastika se malo odvojila. Mogu li to ugurati da uklopi /kako i cime/, jeste da ce tesko ici, ovako na prvi pogled. Vjerovatno ovo ljeti se desilo /na onim vrucinama/ dok se plastika sirila. :-)

https://www.dropbox.com/sh/3d92rfyys6wo ... l7PRa?dl=0
Gumenim čekićem, ako nemaš obloži neku letvu nečim mehkim i onda običnim čekićem po tome
E hvala na savjetu za gumeni cekic. Njega cu nabaviti/kupiti pa probati. Pokusao sam obicnim cekicem preko komada drveta, medjutim ne ide, a ne smijem jako bas udarati. Gumeni ce dobro doci, s' obzirom da se ne moze ostetiti.
:thumbup:
BarbaDue wrote:ja kako vidim lajsna je ispala, samo je treba vratiti u ležište.
Jeste.

Je l' se desavalo jos nekome slicno. Cudi me da usled promjena temperatura moze ovako da 'ispadne'.
Post Reply