PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
187
40%
c/ danas je kisovit dan
58
13%
 
Total votes: 464

User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#851 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

To znaci ili da je pogresno postavljeno low-e staklo pa nemas od njeg onda nikakve koristi ........ili to nije low-e staklo...........nego nesto protiv prodora sunca unutra sto je pozeljno ljeti........zar ne znas sta si kupio.......stakla obicno dobijes obicna ili ona koja si narucio posebno.

Inace low-e staklo se pozicionira tako da premaz bude na unutrasnjem staklu sa spoljasnje strane,upravo zato je drugaciji drugi plamicak od unutra.
I low-e staklo sluzi da zaustavlja prodor toplote iznutra prema van a istovremeno dopusta suncu da prodire unutra i grije,sto je pozeljno zimi i u proljece-jesen
Armin2013
Posts: 427
Joined: 19/08/2013 15:37

#852 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Armin2013 »

rovac13 wrote:To znaci ili da je pogresno postavljeno low-e staklo pa nemas od njeg onda nikakve koristi ........ili to nije low-e staklo...........nego nesto protiv prodora sunca unutra sto je pozeljno ljeti........zar ne znas sta si kupio.......stakla obicno dobijes obicna ili ona koja si narucio posebno.

Inace low-e staklo se pozicionira tako da premaz bude na unutrasnjem staklu sa spoljasnje strane,upravo zato je drugaciji drugi plamicak od unutra.
I low-e staklo sluzi da zaustavlja prodor toplote iznutra prema van a istovremeno dopusta suncu da prodire unutra i grije,sto je pozeljno zimi i u proljece-jesen
Ja sam uzeo stolariju sa low-e staklom. Zato i hoću da provjerim koje staklo sam dobio.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#853 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Ja mislim da to nije ok onda.
Al nadjes strucnjaka da ti provjeri to na licu mjesta.

To sa upaljacem ako ti je treci iznutra druge boje ti govori da su stavili low-e premaz na vanjsko staklo sa unutrasnje strane.........a to je pogresno i od toga nemas nikave koristi...........ako su stvarno to uradili tako onda su majstori katastrofa.

Mozes provjerit i sa jakom halogenom lampom.

Upalis halogenu lampu od npr 150w kroz staklo ali iznutra prema van........mene su zeznuli tako sto u kupatilo nisu stavili low-e.........sa tako uperenom lampom na kupatilskom prozoru kad stavis izvana ruku na staklo to przi kroz staklo...........dok kroz sva ostala koja su low-e jedva se nazire kao malo mlako
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#854 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

A šta ako se uzima troslojno staklo sa dva low-e premaza?
Kakvi bi onda trebali biti ti plamenčići?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#855 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Image

Moje misljenje je da se plamenovi oslikavaju na osnovu kao ulaz i izlaz iz svakog stakla.
Na slici sam poredao brojeve crvenom bojom.

Posto se low e premaz uvijek postavlja da bude na unutrasnjem staklu ali prema van kao na slici.
Na slici se vidi gdje je tacno low e premaz.
Znaci da kod troslojnog stakla bi trebalo jasno da se vidi 6 plamicaka.I gledajuci iznutra prema van drugi i cetvrti bi trebao da bude drugacije boje zbog tog premaza.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#856 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by agent_zero »

channel10 wrote:Pitam ostale, ako neko ima profil salamander, kakav je, da li zuti itd?
Zasad ne žuti.
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#857 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

rovac13@
Zasto u ponudi za troslojno staklo svi navode ovako: LOW4-12-4-12-LOW4?
Ovo ispada da stavljaju LOW-e na unutrašnje i vanjsko staklo, a da srednje ide obično.
Jel to pogrešno?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#858 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Ne znam gdje navode tako.
Ja gdje god otvorim ide ovako :

Image
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#860 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Na stranici Ugarka, Ideala, a mislim da su i drugi u ponudi naveli isto.
http://ugarak.ba/web/bs/pvc-stolarija-p ... ra/synego/
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#861 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Mozda zele tako da sprijece prodor toplote sa obje strane.Ni vani ni unutra.
Najbolje da pitas njih zasto tako pozicioniraju.

Mozda zele sprijecit da toplota od sunca unutra prodire.
Ali u tom slucaju bi cijelo proljece i jesen mozda morao grijat kucu.
Godilo bi vjerovatno u augustu,ali cijeli ostatak godine nebi godilo :-D
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#862 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Moguće. Poslat cu im email pa da vidim sta kazu. Al nisu samo oni, nego svi koji su poslali ponudu naveli su isto.

Evo šta kažu iz Ugarka:
"Postovani,
Zbog bolje termićke izolacije I sigurnosti stakla LOW-e premaz se stavlja na 1. i 3. staklu.
U slucaju da se LOW-e premaz stavlja na 2. staklo dolazilo bi do pucanja stakla zbog velike apsorpicije toplote.
Ukoliko se insistira na LOWe premazu na 2. Staklu, u tom slućaju staklo se mora kaliti .
S poštovanjem"
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#863 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by channel10 »

rovac13 wrote:
Armin2013 wrote:Što se tiče stakla, uzeo sam fen za ljepljenje cerada i s vanjske strane stavio uz staklo, staklo s vanjske strane je vrelo a unutrašnje hladno, tako da pretpostavljam da je low-e staklo.
Upalis upaljac iznutra pored stakla i posmatras odraz u staklu.Od cetiri plamicka koja se ogledaju drugi od unutra prema van mora biti drugacije boje,najcesce sam vidjao roze ili ljubicaste boje odraz.

Image
Kod mene je drugi plamen plavicast i jedini je od 4 plamena druge boje. Ali i to tek kad odmaknem plamen od prozora nekih 20-30 cm. Sto je bliže plamen prozoru, to im je ista boja svima.
Fox_Fox
Posts: 274
Joined: 18/03/2014 18:39

#864 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Fox_Fox »

Ima li neko da je uzeo PVC stolariju od Aluplast iz Zivinica? Kakva su Vasa iskustva?

Dobio sam ponudu dosta jeftiniju u odnosu na firme iz Sarajeva a puno bolji prozor.. bar prema specifikacijama.

Salamander BluEvolution 92 sa 3 stakla, 2 low 2 stakla i 2 punjenja argonom.

Daju 5 godina garancije pa sad je samo pitanje da li rade dobro?
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#865 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by golfiista »

Nakon 15 godina, stakla mi magle unutra, dakle vjerovatno negdje ulazi malo zraka, isplati li se mijenjati stakla?
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#866 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by illbill »

Ljudi sta mi savjetujete 5komorne ili 6komorne..da li tu ima tolike razlike da se isplati zrtvovati za jos novca ?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#867 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Ja sam sebe i sa petokomornim ostavio bez zraka. Savjetujem petokomorne, razlika je vjerovatno neznatna.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#868 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

Da se i otvarac javi nakon 100 god. :D

Interesuje me, ima li u BiH neko one resetkaste profile sto dodju ispod gornjeg profila i sluze za ventilaciju?
Po potrebi se mogu zatvorit-otvoriti a nisu veci od profila.

Image

Ovako nesto kao na ovom tamnom prozoru.

Image

ili na ova dva bijela prozora.
Armin2013
Posts: 427
Joined: 19/08/2013 15:37

#869 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Armin2013 »

Maraschino wrote:Da se i otvarac javi nakon 100 god. :D

Interesuje me, ima li u BiH neko one resetkaste profile sto dodju ispod gornjeg profila i sluze za ventilaciju?
Po potrebi se mogu zatvorit-otvoriti a nisu veci od profila.

Image

Ovako nesto kao na ovom tamnom prozoru.

Image

ili na ova dva bijela prozora.
Kada sam se malo raspitivo o proizvođačima vidio sam da Gealan ima tu ventilaciju u ponudi, e sad imaju li u BiH u ponudi to nisam siguran.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#870 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

U bosni se mogu nabaviti prozrake za prozore.
Kod gealana se to zove gecco.

Poslusajte savjet i ne bacajte pare na to.
Ako sam ja dzaba to platio bar mogu vama prenijet da cete dzaba bacit pare.

Ostavis stare prozore koji ne dihtuju predobro i imaces to sto pravis sa skupim prozorima plus prozrakama :D

Ili otvoris steku prozora malo (pod 45 stepeni prema kip) taman da se duhtung malo odvoji i eto isto kao da si kupio prozrake.
Uradis samo to kad ti je potrebno.

Ko god misli da ce mu prozrake pomoci kod kondenza na staklima vara se.
Na kondenz utice citav niz razloga koje treba dobro prostudirat.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#871 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sabanss »

Ovo pomaze kod kondensa koji se javlja radi viska vlage u zraku tj. susenja vesa u stanu, kuhanja bez upotrebe nape ili jednostavno kad domacin nije otvorio prozor dva dana jer ce ga "ubiti promaha"

rovac13 govori o situaciji kad prostorija nije temperirana kako treba i povecanju vlaznosti radi temperaturnih oscilacija gdje ovaj sistem sigurno nece pomoci. Kao sto rece uvijek mozes malo odskrinuti prozor i imati bolju ventilaciju nego to sto je na slici.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#872 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Uglavnom kondenz na staklima nastaje usljed viska vlage u zraku,zbogvisoke relativne vlaznosti.
Sad da li je to malo ili puno nisma ulazio u to.

Ali znam da su ozrake na prozorima toliko slabe da nisam primijetio nikakve razlike sa njima ili bez.
Ako se ispuni uslov za kondenz on ce se pojaviti i prozraka tu nista nije pomogla.

Ali zato pomazu druge stvari.

-grijanje na visu temperaturu,cesto ljudi zele da pristede na grijanju pa manje griju
-kad iams konstantnu temp sprecavas kondenz,jer gasenjem grijanja preko noci pada temp i raste rel vlaznost jer se zrak brze zasiti sto mu je temp niza
-sto cesce prozracivanje....zasiceni zrak van....svjezi unutra,jer je vanjski zrak u pravilu puno suhlji od unutarnjeg
-na kraju ko ima velike probleme sa vlagom uzme odvlazivac 100-150 € i on jednostavno cupa vodu iz zraka i izlivas ju van :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#873 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

sabanss wrote:Ovo pomaze kod kondensa koji se javlja radi viska vlage u zraku tj. susenja vesa u stanu, kuhanja bez upotrebe nape ili jednostavno kad domacin nije otvorio prozor dva dana jer ce ga "ubiti promaha"

rovac13 govori o situaciji kad prostorija nije temperirana kako treba i povecanju vlaznosti radi temperaturnih oscilacija gdje ovaj sistem sigurno nece pomoci. Kao sto rece uvijek mozes malo odskrinuti prozor i imati bolju ventilaciju nego to sto je na slici.
Slazem se.
Ovo je dobro za prostorije i stanove gdje se ne zivi pa ces kroz ove resetke imati ventilaciju(izmjenu zraka).
Takvo mi nesto treba.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#874 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Najbolje bi bilo da mogu poskidat svoje pa vam prodat,posto vidim da bas zelite to :lol:
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#875 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sabanss »

rovac13 wrote: -sto cesce prozracivanje....zasiceni zrak van....svjezi unutra,jer je vanjski zrak u pravilu puno suhlji od unutarnjeg
-na kraju ko ima velike probleme sa vlagom uzme odvlazivac 100-150 € i on jednostavno cupa vodu iz zraka i izlivas ju van :D
Prvo je zakon za zdrav zivotni prostor. Doduse kako ces prozraciti stan u Sarajevu od Decembra do Marta ostaje jako upitno :D

Drugo je nesto sto nisam bas vidio da djeluje u praksi. Barem ovi mali sistemi, pretpostavljam da gradjevinari imaju i neke masine koje zaista rade.
Post Reply