PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
189
41%
c/ danas je kisovit dan
58
12%
 
Total votes: 466

User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#1126 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by -Chesterfield- »

Optimist wrote: 08/08/2023 19:05 Kolege forumasi, imam problem sa PVC stolarijom.
Za vrijeme jace kise, pojavi se voda u coskovima a da se ne vidi kuda ulazi.
I sa vanjske i sa unutrasnje strane su postavljene klupice.

Zna li neko do cega bi moglo biti i kako sanirati da vise ne propusta?

Image
Image
Provjeri nagib vanjske klupice. Možda je pad prema prozoru.
User avatar
Optimist
Posts: 13659
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1127 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Optimist »

Generalno nema problema sa curenjem.
Samo kad je neki ekstrem u pitanju, kao sto je bila jucerasnja kisa koja je bas intenzivno padala i udarala o prozor. Zato i jeste procurilo.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#1128 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by -Chesterfield- »

Optimist wrote: 08/08/2023 21:19 Generalno nema problema sa curenjem.
Samo kad je neki ekstrem u pitanju, kao sto je bila jucerasnja kisa koja je bas intenzivno padala i udarala o prozor. Zato i jeste procurilo.
Kod mene je vanjska klupica bila problem.
Uzmi vaser vagu i provjeri.

Image
User avatar
Optimist
Posts: 13659
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1129 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Optimist »

Vani su kamene klupice obradjene silikonom.
Pogledat cu svakako nagib sa vagom. :thumbup:
DebelinJoe
Posts: 1623
Joined: 03/03/2021 20:06

#1130 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by DebelinJoe »

Yavuz stolarija? Valja li to bilo sta?

Stolarija iz Pennija? Iskustva?

Ne trazim najjeftiniju PVC stolariju, nego nesto sto je "budget friendly" stolarija. Help pliz
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#1131 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by -Chesterfield- »

DebelinJoe wrote: 08/08/2023 22:23 Yavuz stolarija? Valja li to bilo sta?

Stolarija iz Pennija? Iskustva?

Ne trazim najjeftiniju PVC stolariju, nego nesto sto je "budget friendly" stolarija. Help pliz
Možda da pogledaš ovu na fb
Mislim da je to neka sredina
Ima ojačanje od 1.5 mm

Image
MAha
Posts: 326
Joined: 26/12/2002 00:00

#1132 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by MAha »

Da se oglasim na temi. Iskustvo upravo prozivljeno. Upravo prikupljam ponude od nekoliko firmi za pvc stolariju za kucu. Uzeo mjere, napravio slike, poslao. Sve firme, odnosno ljude sa kojima sam pricao sam zamolio da mi navedu i katakteristike koje se ticu toplotne i zvucne izolacije date ponude. Tako sqm uradio i sa firmom Duo mont Zenica, razgovarao sa gdjom Edinom ( poslije cu saznati direktorica, a cini se da joj je muz vlasnik), provjerio jel sve jasno kod dostavljenih podataka, ljubazno saslusala, dobicete ponudu itd. . dobijem ponudu ubrzo, ali pogresnu ( pogresne dimenzije, broj otvora, nema ponude zq roletne, nema karakteristika). Zovem da kazem da su pogrijesili, dadne mi Edina broj gospodje koja radi ponude. Nazovem ja i zaista ljubazno gospodja saslusa i zapisa koje su dimenzije i koliko otvora, da hocu i roletne itd (nije joj izgleda prenijela ispravno). Zamolim da mi se u ponudi navede toplotna i zvucna izolacija. Tu gdja zamuca, evo moram provjeriti u komp, ne radi mi program trenutno itd. Rekoh nije problem sutra prekosutra ne morate mi sada. Sutra me zove direktorica Edina, eto dobicete ukupnu cijenu, pa da idemo dalje. Prilicno temperamentno. Rekoh ali nisam dobio ispravnu ni potpunu ponudu, pa dobicete sad ukupnu cijenu, imate u staroj ponudi ostalo ( sad vec malo ljutito Edina). Ali nema ( izmedju ostalog) navedena karakterisyika toplotne i zvucne izolacije ( ja se jadan pravdam, potpuno nerealna situacija), kaze pa ne mozemo mi toliko vremena trosit na svaku ponudu, nasi su ljudi na terenu, rade, ne mozrmo mi cekat, veli Edina (wtf, kakve to veze ima sa ponudom), nego treba odmah reagovat, ide avans,izlazak na teren mjerenje, izrada. Ali nemam ponudu gospodjo (sad vec malo vidim dq je " gospodja" presla mjeru). Pa sad vam kazem, dobicete cijenu. Sad vec "ocajnicki" kazem molim vas i toplotnu i zvucnu izolaciju. Kaze "gdja" to vam zavisi kakva je kuca, imal fasadu, stiropor. Ja slusam i ne mogu da vjerujem. Pa zena ne zna o cemu prica, ili me pravi totalnom budalom ( za ovo drugo nema razloga, trazio potpuno normalnu, uobicajenu za taj proizvod informaciju). Rekoh, nije tako, ovo se odnosi na sam prozor ( Uf, U frame okvir, Ug, U glass staklo, Uw window ukupna toplotna izolacija cijelog prozora), i dobio sam taj, podatak i od drugih ponudjaca. E tu Edina puce skroz, ma nek vam drugi salju ponude, od nas jr necete dobiti, i prekide poziv.
Prvo u blagom soku, potom skontam nije jadna kriva sto ne zna al sto ne pita u firmi ko zna (ako iko zna, ne zna ova sto pravi ponude, ne zna dirrktorica, mozda neki tehnicar, ako ga imaju uopce). Uglavnom, neprijatno iskustvo, ali opet bolje da je tu zapelo, nego ne daj Boze sa sam prihvatio ponudu, a ne znam sta dobijam. Ako je direktorica tako "strucna" ( i u prodaji i u tehnologiji) onda je logicno se zapitati, sta je sa ostalim i na sta bi to na kraju licilo.
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#1134 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by laik1981 »

Da li neko ima iskustva sa soho wintech pvc stolarijom? Valja li to sta?
challmander
Posts: 352
Joined: 09/01/2022 11:42

#1135 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by challmander »

Nije odavno tema bila aktivna ali da pitam ako neko ima iskustva sa firmama. Dobio sam 3 ponude za PVC stolariju, s tim da je u Saplastu akcija jos par dana tako da se trebam brzo odlucit ako cu s njima ici.

1. Saplast stolarija, Veka profili
2. Dom-a, Aluplast profili
3. Senam, Kommerling profili

Sve 3 ponude su sa troslojnim staklom i profilima s 5 komora. Dom-a su dali najskuplju ponudu, Saplas i Senam slicnu ali Senam mi daje dodatnih 3% ukoliko sve platim avansno. Koliko sam istrazivao, Veka i Kommerling su stvarno kvalitetni i po mnogima u top 3 sistema po kvalitetu dok o Aluplastu nemam toliko informacija ali ne zale se ljudi uglavnom.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#1136 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by alica.k »

Ljudi, Sarix, iskustva?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#1137 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Haris.ba »

alica.k wrote: 06/03/2024 22:57 Ljudi, Sarix, iskustva?
Imam jedan prozor njihov, 3 krila u komadu, cca 1. godinu star. Ok je.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#1138 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by alica.k »

Haris.ba wrote: 06/03/2024 22:59
alica.k wrote: 06/03/2024 22:57 Ljudi, Sarix, iskustva?
Imam jedan prozor njihov, 3 krila u komadu, cca 1. godinu star. Ok je.
Samo ok? Ponudili su mi neke Deceuninck Elegant profile, 6 komora, poprilicno je OK ponuda. Jesu li dobro odradili ugradnju?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#1139 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Haris.ba »

alica.k wrote: 07/03/2024 12:12 Samo ok? Ponudili su mi neke Deceuninck Elegant profile, 6 komora, poprilicno je OK ponuda. Jesu li dobro odradili ugradnju?
Pa ok. Usporedjujem laicki sa herceg prozorima koje sam isto ugradio.

Pa nema tu sta pameti oko ugradnje. Uzmes nivelu i vidis je li pravo, ukoso sta. Svakako niko od njih ne radi zavrsnu obradu. Svi oni okolo popune pur pjenom ako ostanu rupe. Pa se to naknadno odradi.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#1140 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by alica.k »

Haris.ba wrote: 07/03/2024 20:29
alica.k wrote: 07/03/2024 12:12 Samo ok? Ponudili su mi neke Deceuninck Elegant profile, 6 komora, poprilicno je OK ponuda. Jesu li dobro odradili ugradnju?
Pa ok. Usporedjujem laicki sa herceg prozorima koje sam isto ugradio.

Pa nema tu sta pameti oko ugradnje. Uzmes nivelu i vidis je li pravo, ukoso sta. Svakako niko od njih ne radi zavrsnu obradu. Svi oni okolo popune pur pjenom ako ostanu rupe. Pa se to naknadno odradi.
Prozori koje sad imam bukvalno imaju luft ispod klupice, iznad okvira itd. Kad primaknem ruku, bukvalno hladan vjetar puse ispod 😂. I malo su cak i nakoso postavljeni.

Zato pitam.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1141 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by holowey »

alica.k wrote: 07/03/2024 20:52
Haris.ba wrote: 07/03/2024 20:29
alica.k wrote: 07/03/2024 12:12 Samo ok? Ponudili su mi neke Deceuninck Elegant profile, 6 komora, poprilicno je OK ponuda. Jesu li dobro odradili ugradnju?
Pa ok. Usporedjujem laicki sa herceg prozorima koje sam isto ugradio.

Pa nema tu sta pameti oko ugradnje. Uzmes nivelu i vidis je li pravo, ukoso sta. Svakako niko od njih ne radi zavrsnu obradu. Svi oni okolo popune pur pjenom ako ostanu rupe. Pa se to naknadno odradi.
Prozori koje sad imam bukvalno imaju luft ispod klupice, iznad okvira itd. Kad primaknem ruku, bukvalno hladan vjetar puse ispod 😂. I malo su cak i nakoso postavljeni.

Zato pitam.
puse ispod klupice i sta ti radis? pod hitno zatvori rupu! purpen i naspricaj, kad se osusi odrezi visak... kroz tu rupu ti mnogo para odleti vani...
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#1142 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by alica.k »

holowey wrote: 08/03/2024 09:30
alica.k wrote: 07/03/2024 20:52
Haris.ba wrote: 07/03/2024 20:29

Pa ok. Usporedjujem laicki sa herceg prozorima koje sam isto ugradio.

Pa nema tu sta pameti oko ugradnje. Uzmes nivelu i vidis je li pravo, ukoso sta. Svakako niko od njih ne radi zavrsnu obradu. Svi oni okolo popune pur pjenom ako ostanu rupe. Pa se to naknadno odradi.
Prozori koje sad imam bukvalno imaju luft ispod klupice, iznad okvira itd. Kad primaknem ruku, bukvalno hladan vjetar puse ispod 😂. I malo su cak i nakoso postavljeni.

Zato pitam.
puse ispod klupice i sta ti radis? pod hitno zatvori rupu! purpen i naspricaj, kad se osusi odrezi visak... kroz tu rupu ti mnogo para odleti vani...
Ma zacepila sam nekakvom masom ko plastelin i funkcionise to, al svakako si u pravu i mijenjam prozore jer su 15 godina stari, u stanu niko nije zivio ni odrzavao i propali su u tih 15 godina, pa ih svakako treba zamijeniti. Sada mi racun za plin iznosi oko 200KM, nadam se kad zamijenim da ce biti oko 180 :)
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1143 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by zippoo87 »

Da postavim ovdje pitanje.
Planiram na spratu kuce mijenjati vanjsku stolariju (prozore) i trazio sam ponudu za petokomorne profile i sestokomorne profile.
Petokomorni su jeftiniji nekih 600 KM od sestokomornih,pa me zanima da li u praksi ima nekih vidljivih benefita ova sestokomorna?
Rekose mi da sestokomorna ima deblje profile 83mm i troslojno staklo ako sam dobro cuo. Profili su Salamander.

Da napomenem,prije 2 godine su mi ugradjeni isti ti prozori,petokmorni na donjem spratu i stavljene su odmah i roletne na to i jako sam zadovoljan i sa ovim petokomornim.Kuca ima izolaciju i sve je utopljeno...kuca ima i razvedeno grijanje na oba sprata ali opcija je i da se sprat grije klimom kasnije. Da li bi tu bilo ustede i da li se isplati odmah dati vise ovih 600 KM.
Mislim,nije mi problem u 600 KM,ali ako u praksi nema neke razlike,bolje da ih prebacim za opremanje sprata.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#1144 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by -Chesterfield- »

zippoo87 wrote: 25/03/2024 19:24 Da postavim ovdje pitanje.
Planiram na spratu kuce mijenjati vanjsku stolariju (prozore) i trazio sam ponudu za petokomorne profile i sestokomorne profile.
Petokomorni su jeftiniji nekih 600 KM od sestokomornih,pa me zanima da li u praksi ima nekih vidljivih benefita ova sestokomorna?
Rekose mi da sestokomorna ima deblje profile 83mm i troslojno staklo ako sam dobro cuo. Profili su Salamander.

Da napomenem,prije 2 godine su mi ugradjeni isti ti prozori,petokmorni na donjem spratu i stavljene su odmah i roletne na to i jako sam zadovoljan i sa ovim petokomornim.Kuca ima izolaciju i sve je utopljeno...kuca ima i razvedeno grijanje na oba sprata ali opcija je i da se sprat grije klimom kasnije. Da li bi tu bilo ustede i da li se isplati odmah dati vise ovih 600 KM.
Mislim,nije mi problem u 600 KM,ali ako u praksi nema neke razlike,bolje da ih prebacim za opremanje sprata.
I na petokomorne Salamander ide troslojno staklo.
Mene čudi da su toliko jeftiniji od nekih šestokomornih? Koji proizvođač je taj šestokomorni?
Da nije ovaj Brugmann? Ja sam kupio sa zelenim slovima i nije jeftin...
https://optimuslupus.hr/2019/11/23/sala ... i-zablude/
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1145 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by zippoo87 »

-Chesterfield- wrote: 25/03/2024 20:44
zippoo87 wrote: 25/03/2024 19:24 Da postavim ovdje pitanje.
Planiram na spratu kuce mijenjati vanjsku stolariju (prozore) i trazio sam ponudu za petokomorne profile i sestokomorne profile.
Petokomorni su jeftiniji nekih 600 KM od sestokomornih,pa me zanima da li u praksi ima nekih vidljivih benefita ova sestokomorna?
Rekose mi da sestokomorna ima deblje profile 83mm i troslojno staklo ako sam dobro cuo. Profili su Salamander.

Da napomenem,prije 2 godine su mi ugradjeni isti ti prozori,petokmorni na donjem spratu i stavljene su odmah i roletne na to i jako sam zadovoljan i sa ovim petokomornim.Kuca ima izolaciju i sve je utopljeno...kuca ima i razvedeno grijanje na oba sprata ali opcija je i da se sprat grije klimom kasnije. Da li bi tu bilo ustede i da li se isplati odmah dati vise ovih 600 KM.
Mislim,nije mi problem u 600 KM,ali ako u praksi nema neke razlike,bolje da ih prebacim za opremanje sprata.
I na petokomorne Salamander ide troslojno staklo.
Mene čudi da su toliko jeftiniji od nekih šestokomornih? Koji proizvođač je taj šestokomorni?
Da nije ovaj Brugmann? Ja sam kupio sa zelenim slovima i nije jeftin...
https://optimuslupus.hr/2019/11/23/sala ... i-zablude/
Pa Salamander i jedno i drugo,od iste firme dobio cijene i ponudu za 5 komora i 6 komora.
Nisam sada detalje zapitkivao ali kao da mi spomenu da u ove setokomorne ide plin argon ili tako nesto...a ja vec imam te iste petokomorne i zadovoljan sam sa njima.
Uglavnom petokomorne sa alu sivim roletnama su 2750 KM a sestokomorni isto sa alu roletnama 3350 KM.
Ta ista firma mi je radila i prije 2 godine na donjem spratu to isto,samo dole na spratu sam imao i jedan trokrilni prozor a gore su dva dvokrilna,kuhinjski i WC.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#1146 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by -Chesterfield- »

zippoo87 wrote: 25/03/2024 21:50
-Chesterfield- wrote: 25/03/2024 20:44
zippoo87 wrote: 25/03/2024 19:24 Da postavim ovdje pitanje.
Planiram na spratu kuce mijenjati vanjsku stolariju (prozore) i trazio sam ponudu za petokomorne profile i sestokomorne profile.
Petokomorni su jeftiniji nekih 600 KM od sestokomornih,pa me zanima da li u praksi ima nekih vidljivih benefita ova sestokomorna?
Rekose mi da sestokomorna ima deblje profile 83mm i troslojno staklo ako sam dobro cuo. Profili su Salamander.

Da napomenem,prije 2 godine su mi ugradjeni isti ti prozori,petokmorni na donjem spratu i stavljene su odmah i roletne na to i jako sam zadovoljan i sa ovim petokomornim.Kuca ima izolaciju i sve je utopljeno...kuca ima i razvedeno grijanje na oba sprata ali opcija je i da se sprat grije klimom kasnije. Da li bi tu bilo ustede i da li se isplati odmah dati vise ovih 600 KM.
Mislim,nije mi problem u 600 KM,ali ako u praksi nema neke razlike,bolje da ih prebacim za opremanje sprata.
I na petokomorne Salamander ide troslojno staklo.
Mene čudi da su toliko jeftiniji od nekih šestokomornih? Koji proizvođač je taj šestokomorni?
Da nije ovaj Brugmann? Ja sam kupio sa zelenim slovima i nije jeftin...
https://optimuslupus.hr/2019/11/23/sala ... i-zablude/
Pa Salamander i jedno i drugo,od iste firme dobio cijene i ponudu za 5 komora i 6 komora.
Nisam sada detalje zapitkivao ali kao da mi spomenu da u ove setokomorne ide plin argon ili tako nesto...a ja vec imam te iste petokomorne i zadovoljan sam sa njima.
Uglavnom petokomorne sa alu sivim roletnama su 2750 KM a sestokomorni isto sa alu roletnama 3350 KM.
Ta ista firma mi je radila i prije 2 godine na donjem spratu to isto,samo dole na spratu sam imao i jedan trokrilni prozor a gore su dva dvokrilna,kuhinjski i WC.
Ja sam želio samo da te upozorim da ti ne uvale taj Brugmann pod izgovorom da je to Salamander.
Zato sam ti i postavio taj link gore.
To je isto da kupiš Tigar gume koje su u vlasništvu Mischelina.
Uglavnom malo Google pa vidi šta je u pitanju...
Nisam uspio izguglati taj profil od 83 mm.
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1147 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by zippoo87 »

-Chesterfield- wrote: 25/03/2024 22:32
zippoo87 wrote: 25/03/2024 21:50
-Chesterfield- wrote: 25/03/2024 20:44

I na petokomorne Salamander ide troslojno staklo.
Mene čudi da su toliko jeftiniji od nekih šestokomornih? Koji proizvođač je taj šestokomorni?
Da nije ovaj Brugmann? Ja sam kupio sa zelenim slovima i nije jeftin...
https://optimuslupus.hr/2019/11/23/sala ... i-zablude/
Pa Salamander i jedno i drugo,od iste firme dobio cijene i ponudu za 5 komora i 6 komora.
Nisam sada detalje zapitkivao ali kao da mi spomenu da u ove setokomorne ide plin argon ili tako nesto...a ja vec imam te iste petokomorne i zadovoljan sam sa njima.
Uglavnom petokomorne sa alu sivim roletnama su 2750 KM a sestokomorni isto sa alu roletnama 3350 KM.
Ta ista firma mi je radila i prije 2 godine na donjem spratu to isto,samo dole na spratu sam imao i jedan trokrilni prozor a gore su dva dvokrilna,kuhinjski i WC.
Ja sam želio samo da te upozorim da ti ne uvale taj Brugmann pod izgovorom da je to Salamander.
Zato sam ti i postavio taj link gore.
To je isto da kupiš Tigar gume koje su u vlasništvu Mischelina.
Uglavnom malo Google pa vidi šta je u pitanju...
Nisam uspio izguglati taj profil od 83 mm.
Prosli puta su dosle naljepnice na profilima,sve je bilo Salamander a ja nisam ni bio kuci kada su to instalirali. Sada cu biti,pa ako ne budu naljepnice Salamander,samo ih vratim kuci :D
Ali opet sam ostao bez odgovora,da li da idem na petokomorne i ostavim 600 KM ili da idem na sestokomorne,to su valjda najbolji koje imaju.
Iskreno,nikakve zamjerke nemam ni na ove petokomorne,i toplotna i zvucna izolacija su top...potrosnja energenata zimi je duplo manja a osjecaj u kuci duplo ljepsi,jer ne gubi temperaturu uopste...ravnomjerna temp u cijeloj kuci.
A gore na spratu kuce,jedina mi je briga ljeti,jer ce sunce udarati u prozore bukvalno odmah poslije podne,pa kontam da je bolje da imam vise tih stakala i izmedju plin,da mi sto manje ubacuje toplote u sobu...ako je to moguce...jer ne bi da spustam roletne skroz,one totalno zamrace.
Nekako se jedino zbog ovog dvoumim izmedju 5 i 6 komora i vise tog stakla,barem mi je tako rekla neka zenska iz firme,da imaju vise stakala.
Evo bas si me sada zadao i pretrazio sam slike i nasao slike sa naljepnicama na prozoru. Jesu li to ti profili o kojima ti pricas ?
Meni ova web stranica otvara sluzbenu Salamander stranicu.

Image

Image

Image

Image
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#1148 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by -Chesterfield- »

zippoo87 wrote: 25/03/2024 23:07
-Chesterfield- wrote: 25/03/2024 22:32
zippoo87 wrote: 25/03/2024 21:50
Pa Salamander i jedno i drugo,od iste firme dobio cijene i ponudu za 5 komora i 6 komora.
Nisam sada detalje zapitkivao ali kao da mi spomenu da u ove setokomorne ide plin argon ili tako nesto...a ja vec imam te iste petokomorne i zadovoljan sam sa njima.
Uglavnom petokomorne sa alu sivim roletnama su 2750 KM a sestokomorni isto sa alu roletnama 3350 KM.
Ta ista firma mi je radila i prije 2 godine na donjem spratu to isto,samo dole na spratu sam imao i jedan trokrilni prozor a gore su dva dvokrilna,kuhinjski i WC.
Ja sam želio samo da te upozorim da ti ne uvale taj Brugmann pod izgovorom da je to Salamander.
Zato sam ti i postavio taj link gore.
To je isto da kupiš Tigar gume koje su u vlasništvu Mischelina.
Uglavnom malo Google pa vidi šta je u pitanju...
Nisam uspio izguglati taj profil od 83 mm.
Prosli puta su dosle naljepnice na profilima,sve je bilo Salamander a ja nisam ni bio kuci kada su to instalirali. Sada cu biti,pa ako ne budu naljepnice Salamander,samo ih vratim kuci :D
Ali opet sam ostao bez odgovora,da li da idem na petokomorne i ostavim 600 KM ili da idem na sestokomorne,to su valjda najbolji koje imaju.
Iskreno,nikakve zamjerke nemam ni na ove petokomorne,i toplotna i zvucna izolacija su top...potrosnja energenata zimi je duplo manja a osjecaj u kuci duplo ljepsi,jer ne gubi temperaturu uopste...ravnomjerna temp u cijeloj kuci.
A gore na spratu kuce,jedina mi je briga ljeti,jer ce sunce udarati u prozore bukvalno odmah poslije podne,pa kontam da je bolje da imam vise tih stakala i izmedju plin,da mi sto manje ubacuje toplote u sobu...ako je to moguce...jer ne bi da spustam roletne skroz,one totalno zamrace.
Nekako se jedino zbog ovog dvoumim izmedju 5 i 6 komora i vise tog stakla,barem mi je tako rekla neka zenska iz firme,da imaju vise stakala.
Evo bas si me sada zadao i pretrazio sam slike i nasao slike sa naljepnicama na prozoru. Jesu li to ti profili o kojima ti pricas ?
Meni ova web stranica otvara sluzbenu Salamander stranicu.

Image

Image

Image

Image
Mora pisati zelenim slovima Salamander ili plavim, koliko sam ja skontao - da je original.
Ako piše crnim slovima Salamander to je onda od ove firme što su kupili.

I traži troslojno staklo bez obzira što su petokomorni profili.
zippoo87
Posts: 15657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1149 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by zippoo87 »

Pa tako sam i ja procitao u ovom tekstu ali nema nikakve druge potvrde da je ovo taj najjeftiniji brend Salamandera a nisam ni ja za 2 godine primjetio nijedan nedostatak prozora.
I on je u tekstu napisao ove boje za tacno odredjeni model profila,nije rekao da je za sve to zelena,plava,crna...barem sam ja tako razumio.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#1150 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by -Chesterfield- »

zippoo87 wrote: 25/03/2024 23:36 Pa tako sam i ja procitao u ovom tekstu ali nema nikakve druge potvrde da je ovo taj najjeftiniji brend Salamandera a nisam ni ja za 2 godine primjetio nijedan nedostatak prozora.
I on je u tekstu napisao ove boje za tacno odredjeni model profila,nije rekao da je za sve to zelena,plava,crna...barem sam ja tako razumio.
viewtopic.php?t=159342&hilit=Pvc+stolarija&start=25

Prije dvije godine sam ugradio. Postavljao sam i ponudu i fotke prozora.
Uglavnom zelena su slova. :D

A ne mora značiti ni da je taj loš sa crnim slovima, naročito ako je povoljna cijena. Mada ja ne bih više eksperimentisao sa jeftinom stolarijom.
Ako Bog da, kada budem mijenjao još ova dva prozora koja su mi ostala, gledat ću da budu od najpoznatijih proizvođača profila.
Post Reply