PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
187
40%
c/ danas je kisovit dan
58
13%
 
Total votes: 464

User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#1001 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by MehmedPasaMoric »

Nema tu nikakve filozofije, kome nije zao da plati 40-50% vecu cijenu neka uzme drvo, kome je ogranicen budzet neka se drzi plastike i to je to... Kao i u svemu drugome dubina dzepa diktira konacnu odluku, a valjda svako zna da je drvo 100 puta bolje od plastike
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#1002 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by kurty »

MehmedPasaMoric wrote:Nema tu nikakve filozofije, kome nije zao da plati 40-50% vecu cijenu neka uzme drvo, kome je ogranicen budzet neka se drzi plastike i to je to... Kao i u svemu drugome dubina dzepa diktira konacnu odluku, a valjda svako zna da je drvo 100 puta bolje od plastike
100 puta nije..
Bolje dobra pvc, nego losa drvena..
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#1003 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sabanss »

To niko nije ni tvrdio.

Dobro drvo - dobar PVC -> PVC nema šansi
Loše drvo - dobar PVC -> PVC u svakom slučaju
Loše drvo - loš PVC -> nek' mu je Bog na pomoći ko uzme bilo šta od ovoga
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1004 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

sabanss wrote:To niko nije ni tvrdio.

Dobro drvo - dobar PVC -> PVC nema šansi
Loše drvo - dobar PVC -> PVC u svakom slučaju
Loše drvo - loš PVC -> nek' mu je Bog na pomoći ko uzme bilo šta od ovoga
:thumbup:
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#1005 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by aktivacija »

Htio sam zamijeniti drvenu stolariju plasticnom. Da sad ne citam 300 postova unazad...ako moze mala pomoc.
Za pocetak sam planirao prvo balkonska vrata sa dva prozora u dnevnoj sobi. Dimenzije cca. 225x290. Od ovih 292 su vrata oko 72cm.
Kad nazovem neku od ovih poznatih firmi, sta trebam traziti???
Od sve price oko pvc stolarije ja samo znam da treba traziti da bude neki unutrasnji premaz stakla, da drzi toplotu. :)
Pa ako moze samo u par kratkih crtica ostale bitne stvari...kolko komora, koji profil i tako to.....ono sto je bitno, a bilo bi steta izostaviti.
Finansije su naravno glavni faktor, ali ne zelim smece, a ni nesto bez cega se u sustini moze. Zlatna sredina. Kakogod, vjerujem da ce biti bolje od trenutne kroz koju fura na sve strane. :) Fala
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#1006 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by bunk »

aktivacija wrote:Htio sam zamijeniti drvenu stolariju plasticnom. Da sad ne citam 300 postova unazad...ako moze mala pomoc.
Za pocetak sam planirao prvo balkonska vrata sa dva prozora u dnevnoj sobi. Dimenzije cca. 225x290. Od ovih 292 su vrata oko 72cm.
Kad nazovem neku od ovih poznatih firmi, sta trebam traziti???
Od sve price oko pvc stolarije ja samo znam da treba traziti da bude neki unutrasnji premaz stakla, da drzi toplotu. :)
Pa ako moze samo u par kratkih crtica ostale bitne stvari...kolko komora, koji profil i tako to.....ono sto je bitno, a bilo bi steta izostaviti.
Finansije su naravno glavni faktor, ali ne zelim smece, a ni nesto bez cega se u sustini moze. Zlatna sredina. Kakogod, vjerujem da ce biti bolje od trenutne kroz koju fura na sve strane. :) Fala
Za kucu se isplati uzeti najbolje i platiti skuplje,vikendica ili tako to moze i turska stolarija.Ako si sa Tk preporucujem Herceg stolariju.
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#1007 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by aktivacija »

bunk wrote:
aktivacija wrote:Htio sam zamijeniti drvenu stolariju plasticnom. Da sad ne citam 300 postova unazad...ako moze mala pomoc.
Za pocetak sam planirao prvo balkonska vrata sa dva prozora u dnevnoj sobi. Dimenzije cca. 225x290. Od ovih 292 su vrata oko 72cm.
Kad nazovem neku od ovih poznatih firmi, sta trebam traziti???
Od sve price oko pvc stolarije ja samo znam da treba traziti da bude neki unutrasnji premaz stakla, da drzi toplotu. :)
Pa ako moze samo u par kratkih crtica ostale bitne stvari...kolko komora, koji profil i tako to.....ono sto je bitno, a bilo bi steta izostaviti.
Finansije su naravno glavni faktor, ali ne zelim smece, a ni nesto bez cega se u sustini moze. Zlatna sredina. Kakogod, vjerujem da ce biti bolje od trenutne kroz koju fura na sve strane. :) Fala
Za kucu se isplati uzeti najbolje i platiti skuplje,vikendica ili tako to moze i turska stolarija.Ako si sa Tk preporucujem Herceg stolariju.
Fala za komentar, ali to isto ko da pitam pada li kisa napolju i sta da obucem...a ti kazes lijepo je vrijeme bilo u ova doba prosle godine. Ni slova od onog sto sam pitao...
User avatar
stachu
Posts: 4033
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#1008 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by stachu »

aktivacija wrote:Htio sam zamijeniti drvenu stolariju plasticnom. Da sad ne citam 300 postova unazad...ako moze mala pomoc.
Za pocetak sam planirao prvo balkonska vrata sa dva prozora u dnevnoj sobi. Dimenzije cca. 225x290. Od ovih 292 su vrata oko 72cm.
Kad nazovem neku od ovih poznatih firmi, sta trebam traziti???
Od sve price oko pvc stolarije ja samo znam da treba traziti da bude neki unutrasnji premaz stakla, da drzi toplotu. :)
Pa ako moze samo u par kratkih crtica ostale bitne stvari...kolko komora, koji profil i tako to.....ono sto je bitno, a bilo bi steta izostaviti.
Finansije su naravno glavni faktor, ali ne zelim smece, a ni nesto bez cega se u sustini moze. Zlatna sredina. Kakogod, vjerujem da ce biti bolje od trenutne kroz koju fura na sve strane. :) Fala
Da probam pomoci...
Potrebno je da premjkeris okvire prozore sirinom i duzinom, i da premjeris i dimenzine krila. Bilo bi dobro da i uslikas mobitelom prozore i onda sve to posaljes na mail firmama koje rade stolariju, kako bi ti poslale ponudu. Ako nemas previse buke oko zgrade, mislim da bi ti bilo dovoljno 5 komora.
Sad licno, stolariju sam radio u BBI, Salamander profili, nisu jeftini, ali su top. Licno misljenje, bolji su i od saplasta.
Imas vise firmi sto rade stolariju, samo pazi da nisu turski profili, najcesce je to yavuz.
Eto nadam se da sam barem malo pomogao.
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#1009 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by aktivacija »

stachu wrote: Da probam pomoci...
Potrebno je da premjkeris okvire prozore sirinom i duzinom, i da premjeris i dimenzine krila. Bilo bi dobro da i uslikas mobitelom prozore i onda sve to posaljes na mail firmama koje rade stolariju, kako bi ti poslale ponudu. Ako nemas previse buke oko zgrade, mislim da bi ti bilo dovoljno 5 komora.
Sad licno, stolariju sam radio u BBI, Salamander profili, nisu jeftini, ali su top. Licno misljenje, bolji su i od saplasta.
Imas vise firmi sto rade stolariju, samo pazi da nisu turski profili, najcesce je to yavuz.
Eto nadam se da sam barem malo pomogao.
Jesi, itekako...pomakli smo se s mjesta. :)
Dakle, 5 komora i salamander profili... Zahvaljujem. Ako se jos cega bitnog sjetis, bujrum.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15466
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1010 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by problemnatravunu »

A moj ti je savjet da odeš u neku od firmi koji to rade i tamo popričaš o svemu tome sa stručnjakom, kažeš šta ti je bitno kod stolarije,i šta oni nude od "dodatne opreme", čiji su profili itd, oni će te posavjetovati , čak ti mogu uraditi dvije tri ponude sa razlicitim komponentama za jedan prozor, čisto da vidiš šta otprilike dobijaš za koju cijenu...
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#1011 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by mali_balon »

Bjezi od yavuza to nije ni za cumeza......nece ti niko dati konkretnu ponudu na osnovu tvojih dimenzijajer se boje fule i price pa rekli ste tolikl.....uzmes 4 5 firmi i dodju ti njihovi ljudi izmjere premjere i daju ti ponudu i onda izaberes....nema tu nekog mudrovanja...najbitnije ti je cija je plastika i okovi.....ja bi birao izmedju salamder i rehau.....nema tu neke velike razlike u kvalitetu..sve je to u 5dkg......
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#1012 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by bunk »

aktivacija wrote:
bunk wrote:
aktivacija wrote:Htio sam zamijeniti drvenu stolariju plasticnom. Da sad ne citam 300 postova unazad...ako moze mala pomoc.
Za pocetak sam planirao prvo balkonska vrata sa dva prozora u dnevnoj sobi. Dimenzije cca. 225x290. Od ovih 292 su vrata oko 72cm.
Kad nazovem neku od ovih poznatih firmi, sta trebam traziti???
Od sve price oko pvc stolarije ja samo znam da treba traziti da bude neki unutrasnji premaz stakla, da drzi toplotu. :)
Pa ako moze samo u par kratkih crtica ostale bitne stvari...kolko komora, koji profil i tako to.....ono sto je bitno, a bilo bi steta izostaviti.
Finansije su naravno glavni faktor, ali ne zelim smece, a ni nesto bez cega se u sustini moze. Zlatna sredina. Kakogod, vjerujem da ce biti bolje od trenutne kroz koju fura na sve strane. :) Fala
Za kucu se isplati uzeti najbolje i platiti skuplje,vikendica ili tako to moze i turska stolarija.Ako si sa Tk preporucujem Herceg stolariju.
Fala za komentar, ali to isto ko da pitam pada li kisa napolju i sta da obucem...a ti kazes lijepo je vrijeme bilo u ova doba prosle godine. Ni slova od onog sto sam pitao...
Glavni savjet sam ti dao .
Zaobidji tursku stolariju.
Al hajd eto.Nek je na hajr :D
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#1013 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by aktivacija »

[quote="bunk”]
Glavni savjet sam ti dao .
Zaobidji tursku stolariju.
Al hajd eto.Nek je na hajr :D[/quote]

Fala :)
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1014 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by use your illusion »

Vezano je za stolariju ali za podove...koliko mi treba laminata za povrsinu kuhinje grubo 5×2.5 i sta treba jos od materijala za postavljanje
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1015 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

use your illusion wrote:Vezano je za stolariju ali za podove...koliko mi treba laminata za povrsinu kuhinje grubo 5×2.5 i sta treba jos od materijala za postavljanje
Sve ovo pitas u prodavnici i oni ti fino zapakuju, ti na kasu platis i kuci pa polazi.

Treba ti oko 13m² laminata, 12,5m² podloge ispod laminata, 15m' lajsne, sarafi i tiple za nosace lajsni. Otprilike to je to.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1016 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by use your illusion »

Maraschino wrote:
use your illusion wrote:Vezano je za stolariju ali za podove...koliko mi treba laminata za povrsinu kuhinje grubo 5×2.5 i sta treba jos od materijala za postavljanje
Sve ovo pitas u prodavnici i oni ti fino zapakuju, ti na kasu platis i kuci pa polazi.

Treba ti oko 13m² laminata, 12,5m² podloge ispod laminata, 15m' lajsne, sarafi i tiple za nosace lajsni. Otprilike to je to.

Ajd mi reci je li dovoljan laminat 8mm za kuhinju posto imaju elektricni i vatreni sparet, znaci teske stvari...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1017 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Maraschino »

use your illusion wrote:
Maraschino wrote:
use your illusion wrote:Vezano je za stolariju ali za podove...koliko mi treba laminata za povrsinu kuhinje grubo 5×2.5 i sta treba jos od materijala za postavljanje
Sve ovo pitas u prodavnici i oni ti fino zapakuju, ti na kasu platis i kuci pa polazi.

Treba ti oko 13m² laminata, 12,5m² podloge ispod laminata, 15m' lajsne, sarafi i tiple za nosace lajsni. Otprilike to je to.

Ajd mi reci je li dovoljan laminat 8mm za kuhinju posto imaju elektricni i vatreni sparet, znaci teske stvari...
Polijepi ti tu neku jeftinu keramiku i ne razmisljaj.
Estrella
Posts: 21
Joined: 06/02/2012 15:09

#1018 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Estrella »

Pozdrav grupo :) Je li ima neko iskustva sa KOMMERLING stolarijom? Dobili smo relativno finu ponudu ali nisam sigurna da li je prihvatiti, obzirom da mi je samo ime ovih profila manje poznato od nekih drugih. PLS ako neko ima iskustva da se javi :-D Hvalaaaaa
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1019 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by mali Ninja »

Maraschino wrote:
use your illusion wrote:
Maraschino wrote:
Sve ovo pitas u prodavnici i oni ti fino zapakuju, ti na kasu platis i kuci pa polazi.

Treba ti oko 13m² laminata, 12,5m² podloge ispod laminata, 15m' lajsne, sarafi i tiple za nosace lajsni. Otprilike to je to.

Ajd mi reci je li dovoljan laminat 8mm za kuhinju posto imaju elektricni i vatreni sparet, znaci teske stvari...
Polijepi ti tu neku jeftinu keramiku i ne razmisljaj.
Svakako keramiku, u kuhinji laminat je bacena para jer takvi podovi nisu kompatibilni sa vodom, a kuhinja i banja mora prsnut tu i tamo, ponekad se nesto i izlije...
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1020 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by mali Ninja »

Ja imam pitanje vezano za stolariju, na vikend kuci mi trebaju prozori 160x140(5komada), dva mala i jedna dvokrilna vrata, gdje kupiti povoljno od ovih firmi...?
tomhagen
Posts: 351
Joined: 16/10/2017 14:43

#1021 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by tomhagen »

Razmatram neke ponude, pa mi treba savjet:

Ponuda 1 trocal senam
Sistem: PROFINE-GR 76-AD
Pogled: Pogled iznutra
Dimenzije: 2140 mm x 870 mm
Okvir: Blendrahmen 67 mm
Krilo: Flügel 78 mm
Boja: weiss
Ispuna: 2 * 4/16argon/4Low-e Guardian
ClimaGuard Premium
Okov: ROTO NT 2013
Garancija: okov 10god, staklo 2god, prozor bijeli 10 god, dolija u boji s vanjske strane 5 god.

Ponuda 2 sarix
PROFILI: INOUTIC ARCADE
ISPUNA: Staklo 4+16+4 low-e+argon
OKOV: Siegenia - drk [Bijelo
Garancija: okov 2god, stakla 2god, prozor bijeli 10god, folija u boji s vanjske strane 5god

5 komora su obje ponude.

Razlika u cijeni nezanemariva, pa me zanima kako su ove dvije ponude kvalitetom uporedive
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15466
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1022 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by problemnatravunu »

kolika je cijena, koliko krila
tomhagen
Posts: 351
Joined: 16/10/2017 14:43

#1023 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by tomhagen »

problemnatravunu wrote: 26/04/2020 08:33 kolika je cijena, koliko krila
Isti broj krila u obje ponude. Prva oko 8k, druga oko 6k maraka.
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#1024 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by nivla »

pogledaj i ugarak, taj trocal je bolji na papiru od tog sarixa, i garancija je duza
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15466
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1025 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by problemnatravunu »

ali i 33% skuplji
Post Reply