Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
agnostic_front
Posts: 6324
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#26 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by agnostic_front »

maliq53 wrote: 17/03/2022 10:59 Ne znam za vas ali meni je put za Zelengoru tj. od sela Jelasca do Orlovackog jezera los. Sa obicnim autom, ili ako bas cuvate auto onda ne idite. Ispocetka je to dobro, ali kasnije kako zalazi u sumu, postaje losiji, jednom sam potrefio da je šticar zablokirao skroz put jer natovaravaju drva, pa vi cekajte kad ce se pomaknut. Inace taj dio gdje im je kao ona kucica od drvosjeca, tu je uzrovljeno svakako. Kasnije ima i par prelazaka preko presusenih potocica nekih, gdje su sve veliki oblaci a vi gledajte kako cete na manjim gumama preci :D
Iskreno, vecina tamo koji dolaze autom, dotjeraju auto do samog jezera i unistavaju prelijepu prirodu,a ostali javasluk koji donesu sa sobom da i ne spominjem.
Tako da, Zelengoru je najbolje obici biciklom, ostavite auto kao sto sam ja u selu Jelasca i dalje bajkom, imate 20km do tamo lijepe ture kroz sumu. Uzivate u prirodi, okupate se u jezeru, malo odmoris i nazad. To je meni jedan od nacina uzivanja u prirodi,a ne dotjera auto skroz do jezera i on kao nesta ondje rostilja, pusta glasnu muziku, unistava zelene povrsine itd itd...
Ako nemate biciklo, onda mozete auto ostaviti na pola dionice, ima ondje neka kucica gdje vecina ostavlja , poslije one duge doline prije nego put krene padat' desno (konjske vode). Dalje, za nekih mozda sat i po setnje ste kod jezera... Ne mora se vala sva oprema nosit', odete uzivat u netaknutoj prirodi...
Jer ako se iole put osposobi imacete Prokosko broj 2, tako da ovaj put ne treba dirat'...
I od mene preporuka za biciklisticku turu do jezera na Zelengori. Fantazija prava.
Pale Rider
Posts: 174
Joined: 11/12/2017 19:17

#27 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by Pale Rider »

Možete li mi navesti par lijepih lokacija za obići, a da se ne mora puno pješačit, da se može što bliže autom doći, ili bar električnim romobilom. . Tata mi ima problem sa hodanjem a voli prirodu. Volio bi ga malo provesti nekuda. Cijela BiH dolazi u obzir
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#28 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by banjaluka078 »

Pale Rider wrote: 03/05/2022 17:51 Možete li mi navesti par lijepih lokacija za obići, a da se ne mora puno pješačit, da se može što bliže autom doći, ili bar električnim romobilom. . Tata mi ima problem sa hodanjem a voli prirodu. Volio bi ga malo provesti nekuda. Cijela BiH dolazi u obzir
Većina Nacionalnog parka Una, od Martin Broda do Bihaća i dalje do Bosanske Krupe. Po Hercegovini takođe. Jajce - jezera i mlinčići, sve je predivna priroda, a glavna cesta prolazi pored i ima dovoljno parkinga.
To mi nešto na prvu pada na um.
putnik387
Posts: 24
Joined: 16/12/2020 23:07

#29 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by putnik387 »

Topla preporuka je Vrelo Bosne. Parking je blizu ulaza.
[youtube]https://youtu.be/nzuL8JuWDZ0[/youtube]
User avatar
EmirTr
Posts: 192
Joined: 19/09/2020 09:16

#30 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by EmirTr »

Pale Rider wrote: 03/05/2022 17:51 Možete li mi navesti par lijepih lokacija za obići, a da se ne mora puno pješačit, da se može što bliže autom doći, ili bar električnim romobilom. . Tata mi ima problem sa hodanjem a voli prirodu. Volio bi ga malo provesti nekuda. Cijela BiH dolazi u obzir
Vlašić... Autom možeš do planinarskih domova Galica i Devečani pa čak skroz na Opaljenik...


Vodopadi Kravica i Koćuša ... Na Kravici ima vozić od ulaza do vodopada a do Koćuše skroz možeš autom...




Semešnica - Donji Vakuf, autom ideš do samog ulaza


Bistrovo u Kruščici kod Viteza:
splinter
Posts: 7443
Joined: 08/10/2011 12:28

#31 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by splinter »

EmirTr wrote: 08/06/2022 00:20
Pale Rider wrote: 03/05/2022 17:51 Možete li mi navesti par lijepih lokacija za obići, a da se ne mora puno pješačit, da se može što bliže autom doći, ili bar električnim romobilom. . Tata mi ima problem sa hodanjem a voli prirodu. Volio bi ga malo provesti nekuda. Cijela BiH dolazi u obzir
Spoiler
Show
Vlašić... Autom možeš do planinarskih domova Galica i Devečani pa čak skroz na Opaljenik...


Vodopadi Kravica i Koćuša ... Na Kravici ima vozić od ulaza do vodopada a do Koćuše skroz možeš autom...




Semešnica - Donji Vakuf, autom ideš do samog ulaza


Bistrovo u Kruščici kod Viteza:


Svaka čast na ovim klipovima. Dosta orginalno ali i informativno :thumbup:
User avatar
EmirTr
Posts: 192
Joined: 19/09/2020 09:16

#32 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by EmirTr »

splinter wrote: 08/06/2022 11:39 Svaka čast na ovim klipovima. Dosta orginalno ali i informativno :thumbup:
Hvala druže.
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#33 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by malasavjetnica »

U nedjelju bih na Blidinje, prvi put. Ništa ne znam, sve me zanima. Gdje parkirati, gdje se kupati, šta i kako vidjeti, gdje i šta jesti?
Konkretno i iscrpno, bila bih jako, jako zahvalna :-D
User avatar
Login77777
Posts: 8686
Joined: 18/05/2021 09:11

#34 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by Login77777 »

malasavjetnica wrote: 19/07/2022 08:08 U nedjelju bih na Blidinje, prvi put. Ništa ne znam, sve me zanima. Gdje parkirati, gdje se kupati, šta i kako vidjeti, gdje i šta jesti?
Konkretno i iscrpno, bila bih jako, jako zahvalna :-D
Pozari su tamo. Pitanje moze se ikako otici sada.
malasavjetnica
Posts: 67
Joined: 08/06/2021 13:48

#35 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by malasavjetnica »

I ja sam to pomislila, ali nigdje ne mogu da pronađem konkretne informacije gdje su požari. Bez obzira na to, zanima me sve o ovom izletu pa ako ne odem sad u nedjelju, biće neka naredna.
User avatar
EmirTr
Posts: 192
Joined: 19/09/2020 09:16

#36 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by EmirTr »

Put do slapova Kozice - cijela relacija sa svim detaljima:

Last edited by EmirTr on 15/11/2023 20:44, edited 1 time in total.
splinter
Posts: 7443
Joined: 08/10/2011 12:28

#37 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by splinter »

EmirTr wrote: 05/10/2023 13:12 Put do slapova Kozice - cijela relacija sa svim detaljima:

https://youtu.be/J09v-i_ITXo?si=cn3dzII6tktpqbSq
Kralj si :thumbup:
Samo moraš malo na dijetu jbg :-D
User avatar
EmirTr
Posts: 192
Joined: 19/09/2020 09:16

#38 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by EmirTr »

Hvala. A su pravu si, borba je sa kilama, lakše sam cigare bacio. :zid:
User avatar
EmirTr
Posts: 192
Joined: 19/09/2020 09:16

#39 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by EmirTr »

Evo i prikaz slapova Kozice. Slobodno uključite 4K rezoluciju:



Ne znam zašto više ne rade linkovi za YouTube da se odmah u forumu može pogledati. Ili ja nešto griješim.
Last edited by EmirTr on 15/11/2023 20:44, edited 1 time in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#40 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by Dope_Man »

EmirTr wrote: 07/10/2023 19:43 Evo i prikaz slapova Kozice. Slobodno uključite 4K rezoluciju:

https://youtu.be/OJeJsqky8CE?si=I1XJBx8pz0GCRN2x

Ne znam zašto više ne rade linkovi za YouTube da se odmah u forumu može pogledati. Ili ja nešto griješim.
Rade, ali izgleda bitno je koji tag i koji link koristis.

Ako koristis link iz browsera - https://www.youtube.com/watch?v=OJeJsqky8CE onda ga moras staviti izmedju ovih tagova [youtube][/youtube]
A ako koristis ovaj sa share dugmeta - https://youtu.be/OJeJsqky8CE?si=I1XJBx8pz0GCRN2x moras mu odsjeci "?" is sve sto dolazi iza, a onda ga staviti u ovaj tag [yt][/yt]

User avatar
EmirTr
Posts: 192
Joined: 19/09/2020 09:16

#41 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by EmirTr »

Dope_Man wrote: 21/10/2023 09:41
Rade, ali izgleda bitno je koji tag i koji link koristis.

Ako koristis link iz browsera - https://www.youtube.com/watch?v=OJeJsqky8CE onda ga moras staviti izmedju ovih tagova [youtube][/youtube]
A ako koristis ovaj sa share dugmeta - https://youtu.be/OJeJsqky8CE?si=I1XJBx8pz0GCRN2x moras mu odsjeci "?" is sve sto dolazi iza, a onda ga staviti u ovaj tag [yt][/yt]
Hvala.
Post Reply