Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

feferon
Posts: 101
Joined: 20/02/2014 22:38

#1 Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by feferon »

Pozdrav svima!
Odlučih ove godine ljetovanje provesti u BiH :bih: te obići što više prirodnih bogatstava kojih imamo napretek.
Imam par pitanja prije nego što se uputim na put pa reko sigurno ima forumaša koji su tu već bili i znaju šta se može, a šta ne.

Prvi na popisu je Prokoško jezero.
Kontao sam doći cestom R438 do skretanja za Prokoško pa auto parkirati na lokaciji sa linka (ispod)
https://goo.gl/maps/kwxmnLYp9Fb16fT36
Onda dalje pješke do jezera. Je li sigurno auto ostaviti tu usred ničeg?

Slap Kozice
Dokle se može autom doći? Vidim da blizu ima ski centar Pridolci i puno vikendica pa kontam da ljudi tu prolaze autima, ali nije mi problem pješačiti par kilometara.

Zelengora
Kontao sam cestom M18 Sarajevo - Trnovo pa skrenuti na R433 pa R444.
Pretpostavljam da je M18 u dobrom stanju, ali kakve su ove druge? Destinacija bi mi bila Orlovačko jezero, a otplaninario bih i do Štirinskog i Kotlaničkog jezera. Na Zelengoru bih vjerojatno išao sam pa ne znam je li to pametna ideja?

Prenj
Je li postoji neka agencija da organizuje izlete na Prenj?

Čvrsnica
Isto pitanje kao i za Prenj. Je li se nude organizovani izleti na Prenj.
Na netu naiđem tu i tamo da nude, ali ako imate neku za preporučiti radije bih po preporuci išao.

Usput da pitam i za Titin bunker u Konjicu.
Je li se ulaznice mogu kupiti na ulazu u bunker ili moraju u nekoj agenciji u gradu?
Je li možemo samostalno obići bunker ili se mora u pratnji vodiča?

Hvala!
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#2 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by high_volume »

feferon wrote: 01/08/2021 10:40
Odlučih ove godine ljetovanje provesti u BiH :bih: te obići što više prirodnih bogatstava kojih imamo napretek.
Samo kratko - :thumbup:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7192
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#3 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by Rockefeller »

Slap Kozice
Dokle se može autom doći? Vidim da blizu ima ski centar Pridolci i puno vikendica pa kontam da ljudi tu prolaze autima, ali nije mi problem pješačiti par kilometara.
Mozes ti do Slapova sa autom ali samo je do Vladića Vrh-a put asfaltiran. Ostavi tu auto i onda komotno do slapova. A ako ti nije mrsko pješačit, ostavi auto kod Reumala ili negdje u gradu na parkingu auto i lagano. Za 2-3 sata si gore. Dobar put, nije da moras kroz uske puteve prolazit‘.
feferon
Posts: 101
Joined: 20/02/2014 22:38

#4 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by feferon »

Rockefeller wrote: 02/08/2021 06:59 Mozes ti do Slapova sa autom ali samo je do Vladića Vrh-a put asfaltiran. Ostavi tu auto i onda komotno do slapova. A ako ti nije mrsko pješačit, ostavi auto kod Reumala ili negdje u gradu na parkingu auto i lagano. Za 2-3 sata si gore. Dobar put, nije da moras kroz uske puteve prolazit‘.
Taj put nisam ni vidio, hvala na preporuci. Onda idem tuda :-D
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#5 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by Gray »

feferon wrote: 01/08/2021 10:40 Pozdrav svima!
Odlučih ove godine ljetovanje provesti u BiH :bih: te obići što više prirodnih bogatstava kojih imamo napretek.
Imam par pitanja prije nego što se uputim na put pa reko sigurno ima forumaša koji su tu već bili i znaju šta se može, a šta ne.

Prvi na popisu je Prokoško jezero.
Kontao sam doći cestom R438 do skretanja za Prokoško pa auto parkirati na lokaciji sa linka (ispod)
https://goo.gl/maps/kwxmnLYp9Fb16fT36
Onda dalje pješke do jezera. Je li sigurno auto ostaviti tu usred ničeg?

Slap Kozice
Dokle se može autom doći? Vidim da blizu ima ski centar Pridolci i puno vikendica pa kontam da ljudi tu prolaze autima, ali nije mi problem pješačiti par kilometara.

Zelengora
Kontao sam cestom M18 Sarajevo - Trnovo pa skrenuti na R433 pa R444.
Pretpostavljam da je M18 u dobrom stanju, ali kakve su ove druge? Destinacija bi mi bila Orlovačko jezero, a otplaninario bih i do Štirinskog i Kotlaničkog jezera. Na Zelengoru bih vjerojatno išao sam pa ne znam je li to pametna ideja?

Prenj
Je li postoji neka agencija da organizuje izlete na Prenj?

Čvrsnica
Isto pitanje kao i za Prenj. Je li se nude organizovani izleti na Prenj.
Na netu naiđem tu i tamo da nude, ali ako imate neku za preporučiti radije bih po preporuci išao.

Usput da pitam i za Titin bunker u Konjicu.
Je li se ulaznice mogu kupiti na ulazu u bunker ili moraju u nekoj agenciji u gradu?
Je li možemo samostalno obići bunker ili se mora u pratnji vodiča?

Hvala!
Pratim, I ja svake godine govorim da hoću da obiđem malo vise BiH i onda opet nikako da se nakanim.

Mislim da je Rasko jezero također jako lijepo za posjetiti.

Sto se tice Titovog bunkera, mislim da moze samo sa vodičem, mi smo išli prošle godine.
Seyfo
Posts: 4318
Joined: 23/08/2011 14:12

#7 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by Seyfo »

Volio bih da oni koji imaju dobra iskustva sa etno selima iznesu.
Pogotovo sa noćenjima.

Recimo Stanišići su veoma bogati sadržajima, vrijedi posjetiti, doduše ako je usput kao što je meni bilo,po povratku iz BG. Tamo se prilično ističe taj nacionalistički srpski izričaj, pa ko misli ići tamo, nek računa na to.
Još sam bio u Čardaklije kod Bosanskog Petrovca-odlični su, zaista vrijedi navratiti. Za noćenje baš ne znam, ali ako ste na nekom proputovanju pa treba samo zanoćiti, vjerujem da je ok.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#8 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by Dope_Man »

feferon wrote: 01/08/2021 10:40 Slap Kozice

Zelengora

Usput da pitam i za Titin bunker u Konjicu.
Kozice mozes do samog kraja, mada su zadnji kilometri makadam pa je do tebe hoces li ih prosetati ili autom. Nije pretjerano los put, pred sami kraj ima je malo losiji. Ako se dobro sjecam na ovoj raskrsnici pocinje makadam: https://www.google.com/maps/@44.0017602 ... a=!3m1!1e3

Zelengora - asfaltni put prestaje u zadnjem selu, nakon toga je 20 km sumskog puta. Nije nemoguce za auto, pogotovo ljeti se moze ici i sa obicnim autom, ali ako imas opciju bicikla ne bi bila losa ideja za taj dio, priroda, voznja i ti fazoni. Put prestaje otprilike tu: https://www.google.com/maps/place/Orlov ... 18.5490993

Bunker - Koliko znam samo sa rezervacijom sad, imas na njihovoj stranici kontakt podatke i cijene.

Moje preporuke:
Jezero Radovan - Izmedju Gornjeg Vakufa i Novog Travnika, nije neka ljepota al suma, priroda, malo zabaceno.. ima lokalaca koliko hoces vikendom pa ici radnim danom.

Vodopad Crni Vir - u Dzajicima kod Konjica, jako lijep mali vodopad, pogotovo ako naletis kad nema rajer jer nije bas da je za vise od 5-6 ljudi.

Pecina Vjetrenica
feferon
Posts: 101
Joined: 20/02/2014 22:38

#9 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by feferon »

Gray wrote: 02/08/2021 22:56 Pratim, I ja svake godine govorim da hoću da obiđem malo vise BiH i onda opet nikako da se nakanim.

Mislim da je Rasko jezero također jako lijepo za posjetiti.

Sto se tice Titovog bunkera, mislim da moze samo sa vodičem, mi smo išli prošle godine.
Misliš na Ramskoj jezero?
To mi je na popisu već. Zapravo na popisu imam 20ak destinacija, plan je "u cugu" sve obići kroz nekih 10ak dana

Kontaktirao sam TZ HNK vezano za Titin bunker pa evo da podijelim ovogodišnje informacije, možda nekome još posluže:
Ulaznice za bunker se kupuju u uredu blizu Kamene ćuprije u Konjicu. Bunker možemo i samostalno obići, a ponedjeljkom, srijedom i petkom u terminima 10h, 12h i 14h imaju i ture s vodičem.
Također imaju ture s vodičem i subotom i nedjeljom u 10h i 12h.
feferon
Posts: 101
Joined: 20/02/2014 22:38

#10 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by feferon »

Dope_Man wrote: 03/08/2021 17:57
feferon wrote: 01/08/2021 10:40 Slap Kozice

Zelengora

Usput da pitam i za Titin bunker u Konjicu.
Kozice mozes do samog kraja, mada su zadnji kilometri makadam pa je do tebe hoces li ih prosetati ili autom. Nije pretjerano los put, pred sami kraj ima je malo losiji. Ako se dobro sjecam na ovoj raskrsnici pocinje makadam: https://www.google.com/maps/@44.0017602 ... a=!3m1!1e3

Zelengora - asfaltni put prestaje u zadnjem selu, nakon toga je 20 km sumskog puta. Nije nemoguce za auto, pogotovo ljeti se moze ici i sa obicnim autom, ali ako imas opciju bicikla ne bi bila losa ideja za taj dio, priroda, voznja i ti fazoni. Put prestaje otprilike tu: https://www.google.com/maps/place/Orlov ... 18.5490993

Bunker - Koliko znam samo sa rezervacijom sad, imas na njihovoj stranici kontakt podatke i cijene.

Moje preporuke:
Jezero Radovan - Izmedju Gornjeg Vakufa i Novog Travnika, nije neka ljepota al suma, priroda, malo zabaceno.. ima lokalaca koliko hoces vikendom pa ici radnim danom.

Vodopad Crni Vir - u Dzajicima kod Konjica, jako lijep mali vodopad, pogotovo ako naletis kad nema rajer jer nije bas da je za vise od 5-6 ljudi.

Pecina Vjetrenica
Hvala na preporukama. Tih zadnjih 5-6 kilometara do Kozica od Vladića vrha ćemo odpješačiti. Ne želimo autom zagađivati onako lijepu prirodu :-D
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#11 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by Gray »

feferon wrote: 04/08/2021 14:50
Gray wrote: 02/08/2021 22:56 Pratim, I ja svake godine govorim da hoću da obiđem malo vise BiH i onda opet nikako da se nakanim.

Mislim da je Rasko jezero također jako lijepo za posjetiti.

Sto se tice Titovog bunkera, mislim da moze samo sa vodičem, mi smo išli prošle godine.
Misliš na Ramskoj jezero?
To mi je na popisu već. Zapravo na popisu imam 20ak destinacija, plan je "u cugu" sve obići kroz nekih 10ak dana

Kontaktirao sam TZ HNK vezano za Titin bunker pa evo da podijelim ovogodišnje informacije, možda nekome još posluže:
Ulaznice za bunker se kupuju u uredu blizu Kamene ćuprije u Konjicu. Bunker možemo i samostalno obići, a ponedjeljkom, srijedom i petkom u terminima 10h, 12h i 14h imaju i ture s vodičem.
Također imaju ture s vodičem i subotom i nedjeljom u 10h i 12h.
Da, Ramsko jezero, telefon mi promijenio :D
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#12 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by stubrijez »

Prokosko bih zaobisao... ciganluk. Zelenogora super, samo izbjegavaj kamp kod Orlovackog preko vikenda, bude drekavaca i agregata. Do kampa od Jelasca imas preko 15 Km makadama, nije bas za one sto paze na auto. Ova dva jezera koja si pomenuo mozes obici samostalno za dan ako nisi planinar pripazi ceka te dosta pjesacenja i uspona, nije za svakoga bez dobre opreme. Prenj i Cvrsnica vazi isto, nije bas za rekreativce, trebas dobru opremu, dosta iskustva u prirodi ili vodica ako nisi vjest. Ramsko super samo provjeri ja sam prosle godine naletio kad je bilo ispusteno.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1329
Joined: 20/11/2018 16:45

#13 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by MarshalDodik »

Prokosko jezero se u većini slučajeva vodi kao top 3 lokacija za posjetiti a realno tu lokaciju bi trebalo zaobiciti u sirokom luku.
Ciganluk u punom smislu te rijeci.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#14 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by black_adrian »

Kompletan NP Una posjetiti obavezno.
Kockica1980
Posts: 26
Joined: 05/09/2021 17:56

#15 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by Kockica1980 »

Kako je Jajce na jesen?
User avatar
ala7
Posts: 1345
Joined: 04/03/2011 16:12
Location: 43°52′0″N 18°25′0″E

#16 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by ala7 »



Slapovi Kozice. Po meni bolje preći pješice od mjesta gdje prestaje asfalt pa do samog ulaza prema slapovima i sami slapovi. Imate i ostale klipove iz BiH, ideje za obilazak.
feferon
Posts: 101
Joined: 20/02/2014 22:38

#17 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by feferon »

Vratih se s BH roadtripa i malo je reći da je bilo bolje nego što se moglo zamisliti :-D
Hvala još jednom svima na informacijama, linkovima, videima. Od svih mjesta, najviše su me se dojmile naše predivne planine, naročito Prenj, Visočica i Zelengora. Preporučujem definitivno.

Ceste su manje više bile svugdje dobre, čak iznenađujuće dobre. Prema Zelengori kao što je Dope_Man rekao je šumski put. Ako baš netko želi autom, preporučio bih terencem da se ide, ili barem malo višim autom. Put od Sebešića prema Prokoškom jezeru je jako loš. Prošlo je par auta (tipa golf 6 i neki mali citroen) tako da nije da se ne može autom. Mi smo biciklima išli tako da nam nije bio problem, ali osobno ne bih takvim autom tamo išao.
zanovetalo
Posts: 39
Joined: 17/01/2022 17:06

#18 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by zanovetalo »

feferon wrote: 01/08/2021 10:40 Pozdrav svima!
Odlučih ove godine ljetovanje provesti u BiH :bih: te obići što više prirodnih bogatstava kojih imamo napretek.
Imam par pitanja prije nego što se uputim na put pa reko sigurno ima forumaša koji su tu već bili i znaju šta se može, a šta ne.

Prvi na popisu je Prokoško jezero.
Kontao sam doći cestom R438 do skretanja za Prokoško pa auto parkirati na lokaciji sa linka (ispod)
https://goo.gl/maps/kwxmnLYp9Fb16fT36
Onda dalje pješke do jezera. Je li sigurno auto ostaviti tu usred ničeg?

Slap Kozice
Dokle se može autom doći? Vidim da blizu ima ski centar Pridolci i puno vikendica pa kontam da ljudi tu prolaze autima, ali nije mi problem pješačiti par kilometara.

Zelengora
Kontao sam cestom M18 Sarajevo - Trnovo pa skrenuti na R433 pa R444.
Pretpostavljam da je M18 u dobrom stanju, ali kakve su ove druge? Destinacija bi mi bila Orlovačko jezero, a otplaninario bih i do Štirinskog i Kotlaničkog jezera. Na Zelengoru bih vjerojatno išao sam pa ne znam je li to pametna ideja?

Prenj
Je li postoji neka agencija da organizuje izlete na Prenj?

Čvrsnica
Isto pitanje kao i za Prenj. Je li se nude organizovani izleti na Prenj.
Na netu naiđem tu i tamo da nude, ali ako imate neku za preporučiti radije bih po preporuci išao.

Usput da pitam i za Titin bunker u Konjicu.
Je li se ulaznice mogu kupiti na ulazu u bunker ili moraju u nekoj agenciji u gradu?
Je li možemo samostalno obići bunker ili se mora u pratnji vodiča?

Hvala!
Upravo trwzin pozitivne teme o Bosni i Hercegovini a to su njene ljepote ,I vođen tom ideologijom napravim jedan youtube kanal gdje snimam ( amaterski ) bosanske ljepote , evo usput ko voli slične stvari nek podrži:d


https://youtube.com/channel/UCcJSQfat75JxpTUHd_cQBAA
zanovetalo
Posts: 39
Joined: 17/01/2022 17:06

#19 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by zanovetalo »

Rockefeller wrote: 02/08/2021 06:59
Slap Kozice
Dokle se može autom doći? Vidim da blizu ima ski centar Pridolci i puno vikendica pa kontam da ljudi tu prolaze autima, ali nije mi problem pješačiti par kilometara.
Mozes ti do Slapova sa autom ali samo je do Vladića Vrh-a put asfaltiran. Ostavi tu auto i onda komotno do slapova. A ako ti nije mrsko pješačit, ostavi auto kod Reumala ili negdje u gradu na parkingu auto i lagano. Za 2-3 sata si gore. Dobar put, nije da moras kroz uske puteve prolazit‘.

Evo sve u detalj i prelijepo je

https://youtu.be/BMUrq4-k5DE
epik
Posts: 1478
Joined: 10/05/2011 14:15

#20 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by epik »

Prosle godine sam bio na Kozicama Image
I na Strbackom buku kod Bihaca
Image
Na skakavcu
Image
Pecina Bijambare
Image

Obisao sam i Bjelasnici preko Birackog jezera, prethodno svratio u Titin bunker

Na Bunu kad idem obidjem i Bunske kanale tj. Usce Neretve i Bune

Na povratku iz Bihaca obavezno svratim u Jajce na slapove
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#21 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by banjaluka078 »

Dokle se prema Orlovačkom jezeru na Zelengori može ići autom i kakav je put?

Generalno, interesuju me preporuke za Sutjesku/Zelengoru, opcije su više šetnja i pecanje, nismo baš planinari, a razmatramo neku turneju na potezu Foča-Trebinje, nismo obišli taj dio. On je zainteresovan za pecanje, ja za razgledanje, stećci, pješčane piramide, Tjentište...po Hercegovini već znamo šta ćemo, ali gore u vrletima tek pokušavamo smisliti i isplanirati put.
Neke preporuke za smještaj?
hamush
Posts: 31
Joined: 24/01/2019 11:13

#22 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by hamush »

Zdravo Banjaluko :)

Do Orlovačkog se ne može doći sve do kasnog proljeća/ljeta.

Ljetos kada sam išao makadamski put je bio odličan. Od 20km makadama, problematično je bilo otprilike 2-3km (ali i to se može lagano preći s oprezom). Ostatak je dobro utabani izravnati šumski put. Najbolje je ići kada je period bez kiše (juli-avgust).

Na Sutjesci obavezno otići do spomenika :)

Što se tiče laganih planinarskih tura/šetnji, preporučujem:

1. Jezera Donje i Gornje Bare na Zelengori, te Uglješin vrh (loš makadam, poželjan terenac).
2. Prijevor - Trnovačko jezero (vrlo solidan makadam, lagane šetnje cca 2h u jednom pravcu, ljeti je jezero odlično za kupanje)
3. Zelengora - Orlovačko i Jugovo jezero (to dvoje je vrlo blizu jedno drugog, te je baš super za laganu šetnju/piknik, Orlovačko je super za kupanje)

Nadam se da sam barem malo pomogao :)
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#23 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by llull »

hamush wrote: 08/02/2022 09:36 Zdravo Banjaluko :)

Do Orlovačkog se ne može doći sve do kasnog proljeća/ljeta.

Ljetos kada sam išao makadamski put je bio odličan. Od 20km makadama, problematično je bilo otprilike 2-3km (ali i to se može lagano preći s oprezom). Ostatak je dobro utabani izravnati šumski put. Najbolje je ići kada je period bez kiše (juli-avgust).

Na Sutjesci obavezno otići do spomenika :)

Što se tiče laganih planinarskih tura/šetnji, preporučujem:

1. Jezera Donje i Gornje Bare na Zelengori, te Uglješin vrh (loš makadam, poželjan terenac).
2. Prijevor - Trnovačko jezero (vrlo solidan makadam, lagane šetnje cca 2h u jednom pravcu, ljeti je jezero odlično za kupanje)
3. Zelengora - Orlovačko i Jugovo jezero (to dvoje je vrlo blizu jedno drugog, te je baš super za laganu šetnju/piknik, Orlovačko je super za kupanje)

Nadam se da sam barem malo pomogao :)
Ako ste iole u kondiciji ni Maglic od Trnovackog nije nedostizan ( od Prijevora ipak samo ako ste u kondiciji i ako imate planinarskog iskustva ) sve u svemu fenomenalan krajolik i stvarno sve preporuke.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#24 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by banjaluka078 »

hamush wrote: 08/02/2022 09:36 Zdravo Banjaluko :)

Do Orlovačkog se ne može doći sve do kasnog proljeća/ljeta.

Ljetos kada sam išao makadamski put je bio odličan. Od 20km makadama, problematično je bilo otprilike 2-3km (ali i to se može lagano preći s oprezom). Ostatak je dobro utabani izravnati šumski put. Najbolje je ići kada je period bez kiše (juli-avgust).

Na Sutjesci obavezno otići do spomenika :)

Što se tiče laganih planinarskih tura/šetnji, preporučujem:

1. Jezera Donje i Gornje Bare na Zelengori, te Uglješin vrh (loš makadam, poželjan terenac).
2. Prijevor - Trnovačko jezero (vrlo solidan makadam, lagane šetnje cca 2h u jednom pravcu, ljeti je jezero odlično za kupanje)
3. Zelengora - Orlovačko i Jugovo jezero (to dvoje je vrlo blizu jedno drugog, te je baš super za laganu šetnju/piknik, Orlovačko je super za kupanje)

Nadam se da sam barem malo pomogao :)
Super, hvala. :) Mi planiramo nekad oko sredine juna, imam dovoljno vremena da sve istražim i isplaniram. Ja volim hodanje i planinu, dragi baš i ne ako nema kakve vode za baciti štap, pa uvijek bude neki kompromis - brdo s vodom. :)
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#25 Re: Putovanje po BiH - obilazak prirodnih ljepota

Post by maliq53 »

Ne znam za vas ali meni je put za Zelengoru tj. od sela Jelasca do Orlovackog jezera los. Sa obicnim autom, ili ako bas cuvate auto onda ne idite. Ispocetka je to dobro, ali kasnije kako zalazi u sumu, postaje losiji, jednom sam potrefio da je šticar zablokirao skroz put jer natovaravaju drva, pa vi cekajte kad ce se pomaknut. Inace taj dio gdje im je kao ona kucica od drvosjeca, tu je uzrovljeno svakako. Kasnije ima i par prelazaka preko presusenih potocica nekih, gdje su sve veliki oblaci a vi gledajte kako cete na manjim gumama preci :D
Iskreno, vecina tamo koji dolaze autom, dotjeraju auto do samog jezera i unistavaju prelijepu prirodu,a ostali javasluk koji donesu sa sobom da i ne spominjem.
Tako da, Zelengoru je najbolje obici biciklom, ostavite auto kao sto sam ja u selu Jelasca i dalje bajkom, imate 20km do tamo lijepe ture kroz sumu. Uzivate u prirodi, okupate se u jezeru, malo odmoris i nazad. To je meni jedan od nacina uzivanja u prirodi,a ne dotjera auto skroz do jezera i on kao nesta ondje rostilja, pusta glasnu muziku, unistava zelene povrsine itd itd...
Ako nemate biciklo, onda mozete auto ostaviti na pola dionice, ima ondje neka kucica gdje vecina ostavlja , poslije one duge doline prije nego put krene padat' desno (konjske vode). Dalje, za nekih mozda sat i po setnje ste kod jezera... Ne mora se vala sva oprema nosit', odete uzivat u netaknutoj prirodi...
Jer ako se iole put osposobi imacete Prokosko broj 2, tako da ovaj put ne treba dirat'...
Post Reply