Putni nalozi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#26 Re: Putni nalozi

Post by semmy »

zgembo_sa wrote:
ja_cura_ wrote:
zgembo_sa wrote:Zasto te kazne kad vozis tudje auto, bez punomoci? Isti odgovor ti je i zasto moras imati putni nalog.
mene policija nikad nije kaznila u bih, jer nemam punomoc za auto, koje je registrovano na sestru. kad krenem na more, izvadim punomoc i sve ok!
Za blizu rodbinu se tolerise, probaj uzet auto od prijateljice pa ces vidjet...
pa i za prijateljicu mozes reci da ti je sestra...kazes to joj udato prezime a i ovo moje udato i rijesen problem....
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#27 Re: Putni nalozi

Post by zgembo_sa »

semmy wrote:
zgembo_sa wrote:
ja_cura_ wrote:mene policija nikad nije kaznila u bih, jer nemam punomoc za auto, koje je registrovano na sestru. kad krenem na more, izvadim punomoc i sve ok!
Za blizu rodbinu se tolerise, probaj uzet auto od prijateljice pa ces vidjet...
pa i za prijateljicu mozes reci da ti je sestra...kazes to joj udato prezime a i ovo moje udato i rijesen problem....
Pa eto probaj. Ja radije ne bih rizikovao da me sumnjice za kradju vozila... A kako imamo CIPS podaci o "sestri" se mogu lako provjeriti, a onda te mogu jos optuziti za laganje sluzbenoj osobi. Kome to treba?
User avatar
jazz001
Posts: 90
Joined: 11/08/2008 15:13

#28 Re: Putni nalozi

Post by jazz001 »

Covjek je u pravu,,,u svim javnim institucijama dnevnice za vozace sa putnim nalozima se isplaćuju na konto istih,,,ako su proveli na putu vise od 12 sati,,,toliko o tome,,, pametnjakovici :lol:
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#29 Re: Putni nalozi

Post by semmy »

jazz001 wrote:Covjek je u pravu,,,u svim javnim institucijama dnevnice za vozace sa putnim nalozima se isplaćuju na konto istih,,,ako su proveli na putu vise od 12 sati,,,toliko o tome,,, pametnjakovici :lol:
e hajd sad ti pametnjakovicu nadji mi stavku u putnom nalogu za sluzbeno vozilo na kojoj stoji isplata dnevnice
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#30 Re: Putni nalozi

Post by semmy »

nalog za sluzbena putovanja preko kojih se isplacuju dnevnice....

Image
Image

putni nalog za sluzbena vozila

Image

Image

ako ides sa sluzbenim vozilom na put, moras oba ispuniti, jedno zbog sluzbenog auta a drugo zbog dnevnice...radila sam u 3 firme i u svakoj od je isti princip rada za naloge...a i po prijateljima koji voze sluzbena vozila je isti slucaj kao sto navedoh
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#31 Re: Putni nalozi

Post by zlatan01 »

zgembo_sa wrote:Zasto te kazne kad vozis tudje auto, bez punomoci? Isti odgovor ti je i zasto moras imati putni nalog.
BiH je puno bolje zakonski uredjena od Svedske. To zakljucujem jer nikad nisam jos dobio neki putni nalog niti ga je ko trazio. Jedino sto uradim je da na intranetu rezerviram firmino auto. Takodjer sam se navozao auta registrovanih na druge (na sebi ni dan danas nemam registrovano auto), a da nikad nisam ni pomislio da mi treba punomoc. A vidis kako zakonodavac u BiH na sve misli i kako uvjek uspije da uredi sve kako treba...
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#32 Re: Putni nalozi

Post by Eshek »

julisiz es grant wrote:
Eshek wrote:Ko će to spriječiti? Možeš otići bilo kud na odmor, a prije toga sebi napraviti putni nalog. Koliko ja znam, radi se o gluposti koja i nema pravu svrhu
Pa očito ne radiš nigdje, pa ne znaš. Putni nalog su PARE, vozaču se dnevnice obračunavaju na osnovu istog. Tu se lijepo upiše relacija, vrijeme putovanja i koga ili šta vozi. Da toga nema, vjerovatno bi mnogi došli u iskušenje da urade upravo to što ti kažeš.
Prije svega, mislim da nisi shvatio na šta je postavljač teme ciljao...

Igrom slučaja imam firmu i mislim da je idiotluk da sam sebi trebam pisati putne naloge svaki put kada idem na put službenim autom. Baj D vej, službenicima se dnevnice obračunavaju bez obzira na sredstvo prevoza, jedina je razlika pravdanje troškova goriva računima (u nalog se upisuje putovanje putničkim automobilom).

Neko je pomenuo i povrat PDV-a plaćenog za automobil. Nema povrata PDV-a kod putničkih vozila.
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#33 Re: Putni nalozi

Post by cheguevara_k1 »

Neko je pomenuo i povrat PDV-a plaćenog za automobil. Nema povrata PDV-a kod putničkih vozila.
Ukoliko je putnicko vozilo registrovano na firmu kao sredstvo rada ( mi imamo gomilu takvih u firmi ) onda se PDV refundira ( vraca )
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#34 Re: Putni nalozi

Post by zgembo_sa »

zlatan01 wrote:
zgembo_sa wrote:Zasto te kazne kad vozis tudje auto, bez punomoci? Isti odgovor ti je i zasto moras imati putni nalog.
BiH je puno bolje zakonski uredjena od Svedske. To zakljucujem jer nikad nisam jos dobio neki putni nalog niti ga je ko trazio. Jedino sto uradim je da na intranetu rezerviram firmino auto. Takodjer sam se navozao auta registrovanih na druge (na sebi ni dan danas nemam registrovano auto), a da nikad nisam ni pomislio da mi treba punomoc. A vidis kako zakonodavac u BiH na sve misli i kako uvjek uspije da uredi sve kako treba...
U Svedskoj nemate crnu rupu zvanu PC u kojoj nestaju auta kao da ih nikad nije bilo. Koji je tvoj dokaz da auto koje vozis (od firme) nisi ukrao od te firme? Jedini nacin je da imas nekakav dokument da ti se ono daje na koristenje.
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#35 Re: Putni nalozi

Post by zlatan01 »

zgembo_sa wrote: U Svedskoj nemate crnu rupu zvanu PC u kojoj nestaju auta kao da ih nikad nije bilo. Koji je tvoj dokaz da auto koje vozis (od firme) nisi ukrao od te firme? Jedini nacin je da imas nekakav dokument da ti se ono daje na koristenje.
A zasto ja trebam dokazivati da moje auto nije ukradeno tj. da mi je dato na koristenje? Tipican balkanski nacin razmisljanja, u ovom slucaju ugradjen u zakon. Znaci kriv sam u startu i svoju nevinost moram dokazivati nekakvim putnim nalogom (koji se uzgred vrlo lahko moze falsifikovati). Traziti dokaze ima smisla jedino ako je slicno auto prijavljeno kao ukradeno.
User avatar
templar31
Posts: 81
Joined: 14/08/2008 12:49

#36 Re: Putni nalozi

Post by templar31 »

Moras imati, jer je takav zakon. U slucaju da prouzrocis nesrecu ili sudjelujes u nesreci, ako je auto sluzbeno, nema sporazumnog dogovora, vec se mora cekati policija i praviti uvidjaj.
Ako sudjelujes sa sluzbenim vozilom, moras imati nalog otkud ti sa vozilom na cesti.

Ako si sam vlasnik firme, registriraj sebi privatno vozilo, ali ne, ti hoces da izbjegnes porez pa registriras na firmu...e za to majstore, svako jutro po jedan nalog.

Drzavi niko nije ostao duzan, zapamti.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#37 Re: Putni nalozi

Post by julisiz es grant »

templar31 wrote:Moras imati, jer je takav zakon. U slucaju da prouzrocis nesrecu ili sudjelujes u nesreci, ako je auto sluzbeno, nema sporazumnog dogovora, vec se mora cekati policija i praviti uvidjaj.
Ako sudjelujes sa sluzbenim vozilom, moras imati nalog otkud ti sa vozilom na cesti.

Ako si sam vlasnik firme, registriraj sebi privatno vozilo, ali ne, ti hoces da izbjegnes porez pa registriras na firmu...e za to majstore, svako jutro po jedan nalog.

Drzavi niko nije ostao duzan, zapamti.
:thumbup:
3fko
Posts: 4
Joined: 25/05/2009 11:33

#38 Re: Putni nalozi

Post by 3fko »

Dali neko zna tačano koji se stav zakona o saobraćajua u BiH se odnosi na Putne naloge.
User avatar
HaHaHa2
Posts: 933
Joined: 03/04/2008 00:21
Location: Sarajevo

#39 Re: Putni nalozi

Post by HaHaHa2 »

zgembo_sa wrote:
ja_cura_ wrote:
zgembo_sa wrote:Zasto te kazne kad vozis tudje auto, bez punomoci? Isti odgovor ti je i zasto moras imati putni nalog.
mene policija nikad nije kaznila u bih, jer nemam punomoc za auto, koje je registrovano na sestru. kad krenem na more, izvadim punomoc i sve ok!
Za blizu rodbinu se tolerise, probaj uzet auto od prijateljice pa ces vidjet...
Za clanove uze obitelji (otac/majka,muz/zena,dijete) ti ne treba punomoc a ako ti je auto od brata/sestre onda ti treba punomoc ;)
User avatar
anonimus19
Posts: 94
Joined: 16/04/2009 09:56
Location: Zenica
Contact:

#40 Re: Putni nalozi

Post by anonimus19 »

sinus wrote:A šta ako sam ja vlasnik firme i moje je službeno auto i sad ja sam sebi moram pisati putni nalog ?
Ako si ti vlasnik firme, a imas sluzbeno auto, onda to nije tvoje, nego vlasnistvo firme. Na papiru tako stoji.

Inace putni nalozi slluze da bi se evidentiralo putovanje radnika, na osnovu kojih ce se istom isplatiti dnevnica, na koju po zakonu ima pravo.
Putni nalog je opravdanje i za koristenje automobila u poslovne, a ne u privatne svrhe, jer se u njemu navode relacije, trajanje putovanja, ostali troskovi...
Da nema putnog naloga, hajd dokazi policiji da nisi ukrao auto, npr.
3fko
Posts: 4
Joined: 25/05/2009 11:33

#41 Re: Putni nalozi

Post by 3fko »

anonimus19 wrote: Ako si ti vlasnik firme, a imas sluzbeno auto, onda to nije tvoje, nego vlasnistvo firme. Na papiru tako stoji.

Inace putni nalozi slluze da bi se evidentiralo putovanje radnika, na osnovu kojih ce se istom isplatiti dnevnica, na koju po zakonu ima pravo.
Putni nalog je opravdanje i za koristenje automobila u poslovne, a ne u privatne svrhe, jer se u njemu navode relacije, trajanje putovanja, ostali troskovi...
Da nema putnog naloga, hajd dokazi policiji da nisi ukrao auto, npr.
Kako će oni dokazati da sam ukrao auto, znači odma sam kriv čim sam sjeo u auto, svugdje u svjetu te smatraju nevinim dok ti ne dokažu da si kriv dok je kod nas sve obrnuto. (Balkan Rules)
I na kraju otkud mi saobraćajna ako sam ukrao auto.
User avatar
anonimus19
Posts: 94
Joined: 16/04/2009 09:56
Location: Zenica
Contact:

#42 Re: Putni nalozi

Post by anonimus19 »

3fko wrote:
anonimus19 wrote: Ako si ti vlasnik firme, a imas sluzbeno auto, onda to nije tvoje, nego vlasnistvo firme. Na papiru tako stoji.

Inace putni nalozi slluze da bi se evidentiralo putovanje radnika, na osnovu kojih ce se istom isplatiti dnevnica, na koju po zakonu ima pravo.
Putni nalog je opravdanje i za koristenje automobila u poslovne, a ne u privatne svrhe, jer se u njemu navode relacije, trajanje putovanja, ostali troskovi...
Da nema putnog naloga, hajd dokazi policiji da nisi ukrao auto, npr.
Kako će oni dokazati da sam ukrao auto, znači odma sam kriv čim sam sjeo u auto, svugdje u svjetu te smatraju nevinim dok ti ne dokažu da si kriv dok je kod nas sve obrnuto. (Balkan Rules)
I na kraju otkud mi saobraćajna ako sam ukrao auto.
Ko kaze da neko nece saobracajnu ostaviti u autu, pa mu ga neko ne ukrade? Nije u pitanju da li je auto ukradeno ili ne, nego su putni nalozi dokaz da se sluzbeno vozilo koristi u te svrhe, dokaz da se onome ko ga koristi budu isplacene dnevnice, gorivo i sta sve ne jos...
pusti se ti te gluposti, nevin je dok se ne dokaze suprotno. Ako nemas dokaza o vlasnistvu auta, onda okaci macku o rep svoju nevinost i naravno da je sumnjivo da auto nije tvoje. Ako i autobusom putujes na sluzbenoi put, moras imati putni nalog, jer to dokazuje da si na sluzbenom putovanju i tad u putni nalog unosis sve troskove, naravno koje dokazujes s racunom.
HOMER_SA
Posts: 12
Joined: 16/05/2007 08:41

#43 Re: Putni nalozi

Post by HOMER_SA »

Imamo u firmi tri putnicka automobila koja su registrovana na istu, sva tri se koriste u privatne svrhe i jedini razlog zasto su na firmu je taj da bi lakse izvukli lovu sa racuna, i za kupovinu auta i za popravke. Inace na automobile je placen pdv i sve ostale potrebne i nepotrebne stvari, putne naloge nikada ne pisemo niti nam ih je ikada iko trazio. Sa jednim automobilom smo imali nezgodu, bez putnog naloga naravno, i nismo imali problema sa naplatom, posto je kasko osiguranje. Putni nalog mi je policija jednom trazila, nisam ga imao, ali nisu pravili probleme. Automobile na taj nacin koristimo od 2003 godine, vise puta smo putovali u inostranstvo sa njima, i do sada vezano za neimanje putnog naloga nismo imali ama bas nikakvih problema. Mislim da je putni nalog interna stvar firme na osnovu koje se vodi evidencija o sluzbenim automobilima (gorivo, amortizacija i sl).
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#44 Re: Putni nalozi

Post by Pera Trta »

HOMER_SA wrote:Imamo u firmi tri putnicka automobila koja su registrovana na istu, sva tri se koriste u privatne svrhe i jedini razlog zasto su na firmu je taj da bi lakse izvukli lovu sa racuna, i za kupovinu auta i za popravke. Inace na automobile je placen pdv i sve ostale potrebne i nepotrebne stvari, putne naloge nikada ne pisemo niti nam ih je ikada iko trazio. Sa jednim automobilom smo imali nezgodu, bez putnog naloga naravno, i nismo imali problema sa naplatom, posto je kasko osiguranje. Putni nalog mi je policija jednom trazila, nisam ga imao, ali nisu pravili probleme. Automobile na taj nacin koristimo od 2003 godine, vise puta smo putovali u inostranstvo sa njima, i do sada vezano za neimanje putnog naloga nismo imali ama bas nikakvih problema. Mislim da je putni nalog interna stvar firme na osnovu koje se vodi evidencija o sluzbenim automobilima (gorivo, amortizacija i sl).
Ako radite nezakonito, ne znači da ste u pravu i da je to dobro.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#45 Re: Putni nalozi

Post by KatarinaKosaca »

Nekad na granici traže putni nalog za službeno vozilo, već ako nema punomoći. Nije problem nositi putni nalog bez datuma.
3fko
Posts: 4
Joined: 25/05/2009 11:33

#46 Re: Putni nalozi

Post by 3fko »

anonimus19 wrote:Ko kaze da neko nece saobracajnu ostaviti u autu, pa mu ga neko ne ukrade? Nije u pitanju da li je auto ukradeno ili ne, nego su putni nalozi dokaz da se sluzbeno vozilo koristi u te svrhe, dokaz da se onome ko ga koristi budu isplacene dnevnice, gorivo i sta sve ne jos...
pusti se ti te gluposti, nevin je dok se ne dokaze suprotno. Ako nemas dokaza o vlasnistvu auta, onda okaci macku o rep svoju nevinost i naravno da je sumnjivo da auto nije tvoje. Ako i autobusom putujes na sluzbenoi put, moras imati putni nalog, jer to dokazuje da si na sluzbenom putovanju i tad u putni nalog unosis sve troskove, naravno koje dokazujes s racunom.
pa koji mi onda ku.... služi sabraćajna, samo z adikazivanje da je auto registrovano.
Imamo zakone ko nigdje.
HOMER_SA
Posts: 12
Joined: 16/05/2007 08:41

#47 Re: Putni nalozi

Post by HOMER_SA »

Pera Trta wrote:
HOMER_SA wrote:Imamo u firmi tri putnicka automobila koja su registrovana na istu, sva tri se koriste u privatne svrhe i jedini razlog zasto su na firmu je taj da bi lakse izvukli lovu sa racuna, i za kupovinu auta i za popravke. Inace na automobile je placen pdv i sve ostale potrebne i nepotrebne stvari, putne naloge nikada ne pisemo niti nam ih je ikada iko trazio. Sa jednim automobilom smo imali nezgodu, bez putnog naloga naravno, i nismo imali problema sa naplatom, posto je kasko osiguranje. Putni nalog mi je policija jednom trazila, nisam ga imao, ali nisu pravili probleme. Automobile na taj nacin koristimo od 2003 godine, vise puta smo putovali u inostranstvo sa njima, i do sada vezano za neimanje putnog naloga nismo imali ama bas nikakvih problema. Mislim da je putni nalog interna stvar firme na osnovu koje se vodi evidencija o sluzbenim automobilima (gorivo, amortizacija i sl).
Ako radite nezakonito, ne znači da ste u pravu i da je to dobro.

Moraces da mi objasnis sta je tu nezakonito, ne kontam....?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#48 Re: Putni nalozi

Post by KatarinaKosaca »

Kada vozoš auto koje nije na tvoje ime moraš imati ili punomoć ili putni nalog ako je auto na firmi. Na granici sa Hrvatskom to često traže.
User avatar
anonimus19
Posts: 94
Joined: 16/04/2009 09:56
Location: Zenica
Contact:

#49 Re: Putni nalozi

Post by anonimus19 »

3fko wrote:
anonimus19 wrote:Ko kaze da neko nece saobracajnu ostaviti u autu, pa mu ga neko ne ukrade? Nije u pitanju da li je auto ukradeno ili ne, nego su putni nalozi dokaz da se sluzbeno vozilo koristi u te svrhe, dokaz da se onome ko ga koristi budu isplacene dnevnice, gorivo i sta sve ne jos...
pusti se ti te gluposti, nevin je dok se ne dokaze suprotno. Ako nemas dokaza o vlasnistvu auta, onda okaci macku o rep svoju nevinost i naravno da je sumnjivo da auto nije tvoje. Ako i autobusom putujes na sluzbenoi put, moras imati putni nalog, jer to dokazuje da si na sluzbenom putovanju i tad u putni nalog unosis sve troskove, naravno koje dokazujes s racunom.
pa koji mi onda ku.... služi sabraćajna, samo z adikazivanje da je auto registrovano.
Imamo zakone ko nigdje.
saobracajna dokazuje na kome je auto, a ako je vlasnistvo firme, onda nije tvoje!
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#50 Re: Putni nalozi

Post by duboka_misao »

jel zna ko ovo ono ili mene zajepavaju da jedan putni nalog vazi samo jedan dan?

edit : mislim na teretno vozilo
Post Reply