Putni nalozi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#1 Putni nalozi

Post by Utokkha »

Zanima me zašto osobe koje voze službena vozila (teretna, od firme), moraju nositi putne naloge, te predočiti iste policiji u slučaju zaustavljanja. Ako ih nemaju, bivaju kažnjeni.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#2 Re: Putni nalozi

Post by duboka_misao »

Pa vjerovatno da ne bi iste koristili u privatne svrhe.
sabanss
Posts: 4576
Joined: 13/08/2006 11:20

#3 Re: Putni nalozi

Post by sabanss »

Ne placas porez na njih?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#4 Re: Putni nalozi

Post by julisiz es grant »

Utokkha wrote:Zanima me zašto osobe koje voze službena vozila (teretna, od firme), moraju nositi putne naloge, te predočiti iste policiji u slučaju zaustavljanja. Ako ih nemaju, bivaju kažnjeni.
Zato da ne bi mogao službenim vozilom prevoziti koga i šta ti hoćeš, tj. zloupotrebljavati novce firme u vlastite svrhe.
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#5 Re: Putni nalozi

Post by sinus »

A šta ako sam ja vlasnik firme i moje je službeno auto i sad ja sam sebi moram pisati putni nalog ?
sabanss
Posts: 4576
Joined: 13/08/2006 11:20

#6 Re: Putni nalozi

Post by sabanss »

sinus wrote:A šta ako sam ja vlasnik firme i moje je službeno auto i sad ja sam sebi moram pisati putni nalog ?
Mislim da je fol u tome da je tebi auto sredstvo za rad i PDV placen za njega ti se refundira. Samim tim putnim nalogom se sprecava zloupotreba sluzbenog auta u privatne svrhe. Da li grijesim?
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#7 Re: Putni nalozi

Post by Eshek »

Ko će to spriječiti? Možeš otići bilo kud na odmor, a prije toga sebi napraviti putni nalog. Koliko ja znam, radi se o gluposti koja i nema pravu svrhu
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#8 Re: Putni nalozi

Post by julisiz es grant »

Eshek wrote:Ko će to spriječiti? Možeš otići bilo kud na odmor, a prije toga sebi napraviti putni nalog. Koliko ja znam, radi se o gluposti koja i nema pravu svrhu
Pa očito ne radiš nigdje, pa ne znaš. Putni nalog su PARE, vozaču se dnevnice obračunavaju na osnovu istog. Tu se lijepo upiše relacija, vrijeme putovanja i koga ili šta vozi. Da toga nema, vjerovatno bi mnogi došli u iskušenje da urade upravo to što ti kažeš.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#9 Re: Putni nalozi

Post by amrica »

julisiz es grant wrote:
Eshek wrote:Ko će to spriječiti? Možeš otići bilo kud na odmor, a prije toga sebi napraviti putni nalog. Koliko ja znam, radi se o gluposti koja i nema pravu svrhu
Pa očito ne radiš nigdje, pa ne znaš. Putni nalog su PARE, vozaču se dnevnice obračunavaju na osnovu istog. Tu se lijepo upiše relacija, vrijeme putovanja i koga ili šta vozi. Da toga nema, vjerovatno bi mnogi došli u iskušenje da urade upravo to što ti kažeš.
Osim dnevnica vozacu, na osnovu putnog naloga se placa benzin i skida amortizacija auta po predjenom km.

Ipak su direktori-vlasnici firmi u manjini kad se radi o pisanju putnih naloga. Za privatne firme, i nekako mogu shvatiti dilemu, ali za sluzbena vozila nasih 14 vlada, zamisli da svaki sofer, koji duzi auto, radi sa njim sta hoce? Ili ministar, ili neko ko je dobar sa ministrom?
Ili zaposlenik firme, zaduzen za sluzbeni auto, da taj auto rodjaku svoje kume ili daidzince, da prenese 50 m2 keramickih plocica, u neko selo bogu iza ledja po makadamu i rupama, i unisti amortizere, lafetu, kardan, itd... totalna steta.

Uostalom, auto registriran na pravno lice vise nije vlasnistvo vlasnika te firme, nego vlasnistvo firme, on u toj firmi ima status uposlenika, kao i svi ostali, samo sto moze sam sebi potpisati nalog :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#10 Re: Putni nalozi

Post by julisiz es grant »

Bravo amrice, odlično si to pojasnila ;-) . :thumbup:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#11 Re: Putni nalozi

Post by amrica »

I zaboravila sam dodati, ako sluzbeno vozilo, koje vozi vozac bez putnog naloga ucestvuje u saobracjnoj nesreci, ni kriv ni duzan, nema pravo na odstetu od strane krivca (naplatu osiguranja) jer nije zakonski korisnik auta.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#12 Re: Putni nalozi

Post by Utokkha »

Ovdje (skoro) niko nije skontao šta pitam.
I ptice znaju zašto se putni nalozi izdaju unutar firme.
Pitam, zašto je važno imati taj dokumenat u slučaju da saobraćajna policija zaustavi vozilo. Kao da je njima bitno koliko radnik troši goriva i sl.

Odgovori:

- da bi se utvrdilo vlasništvo.

Nelogično, jer kao da na putnom nalogu piše jasno ime i prezime osobe koja upravlja vozilom. Uostalom, to otvara nebrojene mogućnosti malverzacija.

Ovako nešto bi mi bilo OK:

Mislim da je fol u tome da je tebi auto sredstvo za rad i PDV placen za njega ti se refundira. Samim tim putnim nalogom se sprecava zloupotreba sluzbenog auta u privatne svrhe.
User avatar
hepok
Posts: 113
Joined: 13/02/2006 16:12

#13 Re: Putni nalozi

Post by hepok »

Pa očito ne radiš nigdje, pa ne znaš. Putni nalog su PARE, vozaču se dnevnice obračunavaju na osnovu istog. Tu se lijepo upiše relacija, vrijeme putovanja i koga ili šta vozi. Da toga nema, vjerovatno bi mnogi došli u iskušenje da urade upravo to što ti kažeš.
a ako imas nalog a nemas dnevnicu, jel to po zakonu :)
suljke
Posts: 175
Joined: 06/02/2008 21:39
Location: sarajevo

#14 Re: Putni nalozi

Post by suljke »

Malo se raspitaj putni nalozi su obuhvaceni Zakonom o drumskom saobracaju.
Putni nalozi za putnicka vozila registrovana na pravno lice nisu potrebni. Ima nesto i za teretna ako se kreceu na podruciju sjedista firme ( neznam sta podrazumjevaju podrucije opcina, kanton ili sire)
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#15 Re: Putni nalozi

Post by zgembo_sa »

Zasto te kazne kad vozis tudje auto, bez punomoci? Isti odgovor ti je i zasto moras imati putni nalog.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#16 Re: Putni nalozi

Post by Utokkha »

Hvala!
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#17 Re: Putni nalozi

Post by semmy »

julisiz es grant wrote:Pa očito ne radiš nigdje, pa ne znaš. Putni nalog su PARE, vozaču se dnevnice obračunavaju na osnovu istog. Tu se lijepo upiše relacija, vrijeme putovanja i koga ili šta vozi. Da toga nema, vjerovatno bi mnogi došli u iskušenje da urade upravo to što ti kažeš.
koje ti nebuloze napisa...cuj pare i dnevnice preko putnog naloga za auto... :lol: :lol: :lol:
ja vozim sluzbeno auto ( nije teretno ) i za njega mi ne treba putni nalog...van kantona mi treba putni nalog ( ni sama ne znam zasto, valjda sto napustam maticni kanton firme :? ) i na osnovu njega nikad jos nisam dobila dnevnice niti ih zakonski mogu dobiti preko ovog naloga...za dnevnice se ispunjava drugi putni nalog koji je za svrhe dnevnica...

mislim da je cista glupost nalog za auto....i malteriranje da ga ispunjavas svako jutro
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#18 Re: Putni nalozi

Post by julisiz es grant »

semmy wrote:
julisiz es grant wrote:Pa očito ne radiš nigdje, pa ne znaš. Putni nalog su PARE, vozaču se dnevnice obračunavaju na osnovu istog. Tu se lijepo upiše relacija, vrijeme putovanja i koga ili šta vozi. Da toga nema, vjerovatno bi mnogi došli u iskušenje da urade upravo to što ti kažeš.
koje ti nebuloze napisa...cuj pare i dnevnice preko putnog naloga za auto... :lol: :lol: :lol:
ja vozim sluzbeno auto ( nije teretno ) i za njega mi ne treba putni nalog...van kantona mi treba putni nalog ( ni sama ne znam zasto, valjda sto napustam maticni kanton firme :? ) i na osnovu njega nikad jos nisam dobila dnevnice niti ih zakonski mogu dobiti preko ovog naloga...za dnevnice se ispunjava drugi putni nalog koji je za svrhe dnevnica...

mislim da je cista glupost nalog za auto....i malteriranje da ga ispunjavas svako jutro
Vozdra trgovački putnik, nisam te prepozno! :D Putni nalozi služe da vozači ne bi koristili službeni auto u privatne svrhe, koliko puta treba ponoviti? Auto firme je samo auto firme, a ne vozačevo ni ičije drugo. E onda uz to još ide i sve ono što je amrica tako lijepo napisala...troškovi za goriva, amortizacija i sl...
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#19 Re: Putni nalozi

Post by homo_sapiens »

Gdje je moj post - odgovor na @sinus, od sinoc ?
mirzasila
Posts: 140
Joined: 03/05/2007 17:00

#20 Re: Putni nalozi

Post by mirzasila »

semmy wrote:
julisiz es grant wrote:Pa očito ne radiš nigdje, pa ne znaš. Putni nalog su PARE, vozaču se dnevnice obračunavaju na osnovu istog. Tu se lijepo upiše relacija, vrijeme putovanja i koga ili šta vozi. Da toga nema, vjerovatno bi mnogi došli u iskušenje da urade upravo to što ti kažeš.
koje ti nebuloze napisa...cuj pare i dnevnice preko putnog naloga za auto... :lol: :lol: :lol:
ja vozim sluzbeno auto ( nije teretno ) i za njega mi ne treba putni nalog...van kantona mi treba putni nalog ( ni sama ne znam zasto, valjda sto napustam maticni kanton firme :? ) i na osnovu njega nikad jos nisam dobila dnevnice niti ih zakonski mogu dobiti preko ovog naloga...za dnevnice se ispunjava drugi putni nalog koji je za svrhe dnevnica...

mislim da je cista glupost nalog za auto....i malteriranje da ga ispunjavas svako jutro
Nisi u pravu. Preko putnog naloga se isplacuju dnevnice na osnovu podataka iz istoga. Izmedju ostalog u putnom nalogu stoji i naziv vozila sa reg oznakama. A za putni nalog za auto ja nisam cuo(mislim kao neki poseban dokument samo za auto). Osim toga svako sluzbeno vozilo po pravilu treba da ima knjigu u koju se upisuje svaki vozac prilikom preuzimanja vozila zajedno sa kilometrazom i vremenom polaska i dolaska.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#21 Re: Putni nalozi

Post by julisiz es grant »

mirzasila wrote:Nisi u pravu. Preko putnog naloga se isplacuju dnevnice na osnovu podataka iz istoga. Izmedju ostalog u putnom nalogu stoji i naziv vozila sa reg oznakama. A za putni nalog za auto ja nisam cuo(mislim kao neki poseban dokument samo za auto). Osim toga svako sluzbeno vozilo po pravilu treba da ima knjigu u koju se upisuje svaki vozac prilikom preuzimanja vozila zajedno sa kilometrazom i vremenom polaska i dolaska.
Upravo tako. Ali ne možeš ti nekim ljudima dokazati kad hoće nazor da su oni u pravu.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#22 Re: Putni nalozi

Post by semmy »

julisiz es grant wrote:
mirzasila wrote:Nisi u pravu. Preko putnog naloga se isplacuju dnevnice na osnovu podataka iz istoga. Izmedju ostalog u putnom nalogu stoji i naziv vozila sa reg oznakama. A za putni nalog za auto ja nisam cuo(mislim kao neki poseban dokument samo za auto). Osim toga svako sluzbeno vozilo po pravilu treba da ima knjigu u koju se upisuje svaki vozac prilikom preuzimanja vozila zajedno sa kilometrazom i vremenom polaska i dolaska.
Upravo tako. Ali ne možeš ti nekim ljudima dokazati kad hoće nazor da su oni u pravu.
mrsko mi sad slikati oba naloga...postoje dva naloga, jedan za sluzbeno vozilo, jedan nalog za sluzbeno putovanje preko kojeg nemoras ici autom, mozes i avionom, busom, helikopterom vala i pjeske ako hoces ili svojim privatnim autom...
ja ne znam da u ovih 9 godina mi iko isplati dnevnicu preko naloga za sluzbeno vozilo...

@julisiz es grant ne voze sluzbena vozila samo trgovacki putnici....i da sluzbeno vozim 24h i to bez naloga po kantonu
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#23 Re: Putni nalozi

Post by ja_cura_ »

zgembo_sa wrote:Zasto te kazne kad vozis tudje auto, bez punomoci? Isti odgovor ti je i zasto moras imati putni nalog.
mene policija nikad nije kaznila u bih, jer nemam punomoc za auto, koje je registrovano na sestru. kad krenem na more, izvadim punomoc i sve ok!
mirzasila
Posts: 140
Joined: 03/05/2007 17:00

#24 Re: Putni nalozi

Post by mirzasila »

hm... pa vjerovatno postoji razlika u zavisnoti od politike firme... Kao sto rekoh u mojoj firmi je jedan nalog na kome pise prevozno sredstvo (bilo da je to avion, autobus ili sluzbeno vozilo) i na osnovu toga se isplacuje dnevnica.

@semmy Kod vas je taj nalog vjerovatno razdvojen u dva dokumenta a u sustini je to sve isto...
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#25 Re: Putni nalozi

Post by zgembo_sa »

ja_cura_ wrote:
zgembo_sa wrote:Zasto te kazne kad vozis tudje auto, bez punomoci? Isti odgovor ti je i zasto moras imati putni nalog.
mene policija nikad nije kaznila u bih, jer nemam punomoc za auto, koje je registrovano na sestru. kad krenem na more, izvadim punomoc i sve ok!
Za blizu rodbinu se tolerise, probaj uzet auto od prijateljice pa ces vidjet...
Post Reply