Put za Makarsku

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5218
Joined: 15/03/2015 17:38

#126 Re: Put za Makarsku

Post by Ci-Nick »

ELMauro wrote:
Zgoljo wrote:
rekla-kazala wrote:Ne ideš uopšte na Sarajevo nego na Zenicu.
Od Zenice do Makarske preko Novog Travnika, Rostova, Tomislavgrada, Posušja, Vinjana Gornjih, kroz tunel do Makarske imaš 205 km.
Samo spremi 20 kuna za tunel.
Ovo je najbolji savjet.
S tim da ne ides na tunel uopste.Znaci Aržano,Cista Provo i spustis se na jadransku magistralu.
Ne moras ni preko Rostova nego Zenica,Travnik,Donji Vakuf,Bugojno,Kupres,Duvno,Aržano.
Ako bih se i odlučio na ovaj put izbjegao bih Rostovo, a koliko bi duže putovao ako bih išao na Mostar? koja mi je cesta bolja za vožnju?
Što bi izbjegavao Rostovo ? To ti je daleko bolja, kraća i sigurnija relacija nego preko Komara. Nema šta da brineš.
Zenica-Vjetrenice-Novi Travnik-Rostovo-Bugojno-Kupres-Šujica-Tomislavgrad-Aržano-Cista Provo-Šestanovac-Brela-,...Makarska.
To je mnogo kraći i sigurniji put nego preko Mostara.
Ja sam vozio uvijek tom relacijom čak i ranije, prije deset petnaest godina dok je bilo puno rupa.
Sad je kompletna relacija u dobrom stanju i bez oštećenja.
Zgoljo
Posts: 1208
Joined: 26/12/2015 22:22

#127 Re: Put za Makarsku

Post by Zgoljo »

ELMauro wrote:
Zgoljo wrote:
rekla-kazala wrote:Ne ideš uopšte na Sarajevo nego na Zenicu.
Od Zenice do Makarske preko Novog Travnika, Rostova, Tomislavgrada, Posušja, Vinjana Gornjih, kroz tunel do Makarske imaš 205 km.
Samo spremi 20 kuna za tunel.
Ovo je najbolji savjet.
S tim da ne ides na tunel uopste.Znaci Aržano,Cista Provo i spustis se na jadransku magistralu.
Ne moras ni preko Rostova nego Zenica,Travnik,Donji Vakuf,Bugojno,Kupres,Duvno,Aržano.
Ako bih se i odlučio na ovaj put izbjegao bih Rostovo, a koliko bi duže putovao ako bih išao na Mostar? koja mi je cesta bolja za vožnju?
Ono kilometara sto budes dobar od Tuzle do Mostara preko Sarajeva izgubit ces od Mostara do Makarske+sto ces se maltretirati u guzvama.
Ne mogu tacno reci ali mislim da je kilometraza priblizno ista,s tom razlikom da od Bugojna u Makarsku mozes doci za 2 sata,cesta je super,nema guzve i uglavnom nema policije osim na ulazu u Kupres.Ne vjerujem da iz Mostara mozes doci za to vrijeme.
Saberi se,Tuzla-Mostar preko Sarajeva ili Tuzla-Bugojno preko Zenice,da li preko Novog Travnika i Rostova ili preko Travnika i Komara odluci sam.Preko Rostova je blize za nekih 20 kilometara ali je veliki uspon i dugo,nenaseljeno planinsko podrucje.

Edit: Potrudio sam se malo :mrgreen:
Tuzla-Mostar-234 km,Tuzla-Bugojno-198 km.Ovdje si dobar 36 km.
Bugojno-Makarska-131 km,Mostar-Makarska-121 km

Znaci,dobar si ukupno 26 km i brze ces stici.
ELMauro
Posts: 138
Joined: 03/06/2011 22:27
Location: Somewhere in Middle-earth...

#128 Re: Put za Makarsku

Post by ELMauro »

Ako bih se i odlučio na ovaj put izbjegao bih Rostovo, a koliko bi duže putovao ako bih išao na Mostar? koja mi je cesta bolja za vožnju?[/quote]
Ono kilometara sto budes dobar od Tuzle do Mostara preko Sarajeva izgubit ces od Mostara do Makarske+sto ces se maltretirati u guzvama.
Ne mogu tacno reci ali mislim da je kilometraza priblizno ista,s tom razlikom da od Bugojna u Makarsku mozes doci za 2 sata,cesta je super,nema guzve i uglavnom nema policije osim na ulazu u Kupres.Ne vjerujem da iz Mostara mozes doci za to vrijeme.
Saberi se,Tuzla-Mostar preko Sarajeva ili Tuzla-Bugojno preko Zenice,da li preko Novog Travnika i Rostova ili preko Travnika i Komara odluci sam.Preko Rostova je blize za nekih 20 kilometara ali je veliki uspon i dugo,nenaseljeno planinsko podrucje.

Edit: Potrudio sam se malo :mrgreen:
Tuzla-Mostar-234 km,Tuzla-Bugojno-198 km.Ovdje si dobar 36 km.
Bugojno-Makarska-131 km,Mostar-Makarska-121 km

Znaci,dobar si ukupno 26 km i brze ces stici.[/quote]


Idem iz Zenice ne iz Tuzle, a upravo radi tog uspona i moga auta ne bih preko Rostova jer preko planinskih sličnih prevoja nisam imao najbolje iskustvo, prokuhavalo auto i sl. ali to je vjerovatno do mog vozačkog neiskustva više nego do auta, i kada je neki spust stalno koristim kočnicu pa mi sviraju i pretiču me a to me nervira, šta ću nemam još toliko samopouzdanje da kao neki ulazim u krivine 80 na sat, a i ne želim riskirati draži mi je život od kurčenja pa taman i da poršea vozim, možda sam sve to umislio ali tako je kako je, a preko Komara nisam nikada prolazio pa ne znam da li je lakši uspon ili kako već. Normalno da ću tražiti i ekonomičnost i dobre ceste čisto radi svoje neke sigurnosti i saputnika pa zato i postavljam ovoliko pitanja posebno jer prvi put u životu ja vozim na more. I ja sam stalno kao suvozač išao preko ove linije travnik/kupres i dalje aržano, pa se sad lomim između Mostara i Aržana...možda i krenem preko kupresa, znam put skoro na pamet...a poslije granice je sve jednostavno, barem po sjećanju tako zaključujem.
Ci-Nick
Posts: 5218
Joined: 15/03/2015 17:38

#129 Re: Put za Makarsku

Post by Ci-Nick »

ELMauro wrote:
Idem iz Zenice ne iz Tuzle, a upravo radi tog uspona i moga auta ne bih preko Rostova jer preko planinskih sličnih prevoja nisam imao najbolje iskustvo, prokuhavalo auto i sl. ali to je vjerovatno do mog vozačkog neiskustva više nego do auta, i kada je neki spust stalno koristim kočnicu pa mi sviraju i pretiču me a to me nervira, šta ću nemam još toliko samopouzdanje da kao neki ulazim u krivine 80 na sat, a i ne želim riskirati draži mi je život od kurčenja pa taman i da poršea vozim, možda sam sve to umislio ali tako je kako je, a preko Komara nisam nikada prolazio pa ne znam da li je lakši uspon ili kako već. Normalno da ću tražiti i ekonomičnost i dobre ceste čisto radi svoje neke sigurnosti i saputnika pa zato i postavljam ovoliko pitanja posebno jer prvi put u životu ja vozim na more. I ja sam stalno kao suvozač išao preko ove linije travnik/kupres i dalje aržano, pa se sad lomim između Mostara i Aržana...možda i krenem preko kupresa, znam put skoro na pamet...a poslije granice je sve jednostavno, barem po sjećanju tako zaključujem.
Najviša tačka na putu preko Rostova 1125 m a preko Komara oko 850 metara a poslije toga Kupreška vrata oko 1400 m nadmorske.
Dakle zašto ti savjetujem da ideš ovom relacijom. Bez obzira na tvoj način vožnje nema mnogo saobraćaja i onaj ko te stigne taj će te bez problema preteći. Na tom putu se vrlo rijetko dešavaju saobraćajne nezgode. Ja sa mojim načinom vožnje od Zenice do mora preteknem dvadesetak automobila i mene pretekne do 5 automobila. Samo malo pažljivije ulaziti u krivine, poštuj saobraćajne znake i to je to.
Što se tiče vozila, bez obzira kakav je vozi između 2500 i 3000 obrtaja i neće nikad prokuhati osim ako termostat nije isparavan.
Sretno !
User avatar
Warashii
Posts: 4273
Joined: 13/09/2011 12:55

#130 Re: Put za Makarsku

Post by Warashii »

Druze ti si od ovog napravio put koji se ne moze porediti sa voznjom rally Paris-Dakar.
Opleti kojim hoces putem, 200-tinjak kilometara je to.
Znam da si pocetnik al to nema veze, svi smo bili, svima je bio prvi put, to sto je 1,0 benzin nema veze gdje ces, isli su ljudi i sa 750 "kubika".
nikolamo
Posts: 22
Joined: 09/04/2008 23:02

#131 Re: Put za Makarsku

Post by nikolamo »

Zgoljo wrote:
Edit: Potrudio sam se malo :mrgreen:
Tuzla-Mostar-234 km,Tuzla-Bugojno-198 km.Ovdje si dobar 36 km.
Bugojno-Makarska-131 km,Mostar-Makarska-121 km
Mostar-Makarska, preko Gruda na Vinjane pa na Svetog Iliju kuda je i logično iz Mostara ići u Makarsku iznosi 92 km
User avatar
Distortion
Posts: 2860
Joined: 08/09/2007 19:56

#132 Re: Put za Makarsku

Post by Distortion »

Zadnja tri puta sam isao na Tomislavgrad - Posusje - Vinjani - Imotski - Zagvozd kroz tunel (20kuna). Odlican put :thumbup: nikad vise na Arzano.

Iz Zenice do Baskih voda 210 km.
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#133 Re: Put za Makarsku

Post by NeenaSa »

Warashii wrote:Druze ti si od ovog napravio put koji se ne moze porediti sa voznjom rally Paris-Dakar.
Opleti kojim hoces putem, 200-tinjak kilometara je to.
Znam da si pocetnik al to nema veze, svi smo bili, svima je bio prvi put, to sto je 1,0 benzin nema veze gdje ces, isli su ljudi i sa 750 "kubika".
:lol: :lol:
Mozhe komotno i disertacija. :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#134 Re: Put za Makarsku

Post by hrle1976 »

Distortion wrote:Zadnja tri puta sam isao na Tomislavgrad - Posusje - Vinjani - Imotski - Zagvozd kroz tunel (20kuna). Odlican put :thumbup: nikad vise na Arzano.

Iz Zenice do Baskih voda 210 km.


20-30km gore dole i polasata gore dole. :oops: trazite dlaku u jajetu. Fakat smjesno.
kakaljin
Posts: 11669
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#135 Re: Put za Makarsku

Post by kakaljin »

hrle1976 wrote:
Distortion wrote:Zadnja tri puta sam isao na Tomislavgrad - Posusje - Vinjani - Imotski - Zagvozd kroz tunel (20kuna). Odlican put :thumbup: nikad vise na Arzano.

Iz Zenice do Baskih voda 210 km.


20-30km gore dole i polasata gore dole. :oops: trazite dlaku u jajetu. Fakat smjesno.
Put iako je neki duži bolje je njime ići jer je pitomiji za voziti. Tako da ja ne gledam na kilometražu koliko kakav je put i više gledam vrijeme putovanja.
User avatar
madridist
Posts: 1043
Joined: 07/07/2012 22:34
Location: Middle Earth

#136 Re: Put za Makarsku

Post by madridist »

Upravo tako,pitomiji i meni puno znaci,jednom sam otisao i vratio se preko one vukojebi Svitave u i iz Neuma,nikad vise yebo to.
Uvijek cu izabrati Sarajevo-Mostar dionicu.
User avatar
Distortion
Posts: 2860
Joined: 08/09/2007 19:56

#137 Re: Put za Makarsku

Post by Distortion »

hrle1976 wrote:
Distortion wrote:Zadnja tri puta sam isao na Tomislavgrad - Posusje - Vinjani - Imotski - Zagvozd kroz tunel (20kuna). Odlican put :thumbup: nikad vise na Arzano.

Iz Zenice do Baskih voda 210 km.


20-30km gore dole i polasata gore dole. :oops: trazite dlaku u jajetu. Fakat smjesno.
Ma nije dlaka u jajetu. Sto bi isao na Arzano pa se penjao na Biokovo, pa spustao doagistrale kad ovako imas tunel i prodjes kroz Biokovo ;) ljepota!

Manje policije, ljepsi put, manje guzve na granici ;) sve su to argumenti...nije bas 20-30 km...
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#138 Re: Put za Makarsku

Post by hrle1976 »

kakaljin wrote:
hrle1976 wrote:
Distortion wrote:Zadnja tri puta sam isao na Tomislavgrad - Posusje - Vinjani - Imotski - Zagvozd kroz tunel (20kuna). Odlican put :thumbup: nikad vise na Arzano.

Iz Zenice do Baskih voda 210 km.


20-30km gore dole i polasata gore dole. :oops: trazite dlaku u jajetu. Fakat smjesno.
Put iako je neki duži bolje je njime ići jer je pitomiji za voziti. Tako da ja ne gledam na kilometražu koliko kakav je put i više gledam vrijeme putovanja.

Covjek bi pomislio kako neki jasu preko Afrike do Jadrana. Pa nije lansiranje Space Shuttla, ali nebitno opet neki otvore teze uzduz i poprijeko kuda je bolje ici, gdje ima rupa manje, krivina vise itd. :roll: A i ta Makarska rivijera ko stara K. Postala vise Varsavski pakt nego odmaraliste.

Kako se ide na more iz BiH. Fino u Istru niko ne ide jer je daleko a i skupa (tako se prica). Kvarner obicno posjecuju ovi iz Bihaca, jer je blize. Inace pravim Bosancima tu hladno more. Srednji jadran tj Zadar - Sibenik relacija je ruzan za prosjecnog Bosanca. Makarska rivijera to je ono "nase" more sto nam Tito nje dao. Tu se ide masovno. Dubrovacka rivijera je skupa a Otoci nisu nikada bili primamljivi, jer kosta trajekt a i nema se kome kurciti sa mobitelom dok hoda u vodi do koljena i vice ko megafon kako je guzijo ili ima neku propalu biznis ideju. Makarska rivijera = umor a ne odmor.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#139 Re: Put za Makarsku

Post by hrle1976 »

Distortion wrote:
hrle1976 wrote:
Distortion wrote:Zadnja tri puta sam isao na Tomislavgrad - Posusje - Vinjani - Imotski - Zagvozd kroz tunel (20kuna). Odlican put :thumbup: nikad vise na Arzano.

Iz Zenice do Baskih voda 210 km.


20-30km gore dole i polasata gore dole. :oops: trazite dlaku u jajetu. Fakat smjesno.
Ma nije dlaka u jajetu. Sto bi isao na Arzano pa se penjao na Biokovo, pa spustao doagistrale kad ovako imas tunel i prodjes kroz Biokovo ;) ljepota!

Manje policije, ljepsi put, manje guzve na granici ;) sve su to argumenti...nije bas 20-30 km...
Sto izbjegavas policiju, da nenosis mozda obareni kukuruz ? :D Ja se sjecam tamo negdje na samom pocetku 80ih - iz Sarajeva kresnes auto oko 5:30 i polako prema Metkovicima. U Makarskoj si bio najkasnije 11:00. Niti se trkas niti bilo sta drugo. Siguno i polako.
User avatar
Distortion
Posts: 2860
Joined: 08/09/2007 19:56

#140 Re: Put za Makarsku

Post by Distortion »

Nemam bas srece s njima :mrgreen: zadnja dva iskustva s policijom nisu dobro prosla. U HR na granici (Kamensko) hapsenje i sudjenje u Trilju (novcana kazna) :mrgreen: a u BIH uslovno + 200 KM novcana. Jbga desava se...
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#141 Re: Put za Makarsku

Post by avenija »

Zenica - Rostovo - Bugojno - Tomislavgrad - Arzano - Cista Provo - Makarska 210 km
3 minuta na granici malo brza voznja 2 sata i 44 minute . Put odlican ..
Kada sam se vracao nazad , iz Bosne na ulazak u HR je bila kolona od sigurno preko 200 auta sto znaci da je zadrzavanje bilo preko sat vremena ..
User avatar
Point.
Posts: 27904
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#142 Re: Put za Makarsku

Post by Point. »

Distortion wrote:Nemam bas srece s njima :mrgreen: zadnja dva iskustva s policijom nisu dobro prosla. U HR na granici (Kamensko) hapsenje i sudjenje u Trilju (novcana kazna) :mrgreen: a u BIH uslovno + 200 KM novcana. Jbga desava se...
Sta si uradio ako nije tajna? :)
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#143 Re: Put za Makarsku

Post by agent_zero »

palermo wrote:
kakaljin wrote:
ELMauro wrote:Evo 2016 je godina, koliko mogu da vidim posljednji komentar je prije 2 godine napisan. Može li danas neko napisati kvalitetnu, tačnu i ekonomičnu putanju do Makarske konkretno iz Zenice. Da li na Mostar ili Kupres... :?: i koji put bi imao više mogućnosti za pauzu, minimalno 3 pauze za kaficu :)
Ja sam iz Sarajeva i ako pravim pauzu to je nekada jedna ili nikako ne pravim pauzu do Makarske.

Što se tice puta najbolja ti je da ideš autoputem za Tarcin pa nastaviš za Mostar. I da ideš do Čapljine pa skreneš kroz Grad Čapljinu i ideš za Međugorje i opet na autoput za Bijaću. Pa autoputem skorz do izlaza za Zagvozd i pratiš znakove pa kroz Tunel i siđeš u Baško polje pa kružni tok za Makarsku.
Sve pet. Samo meni jedna stvar nije jasna. Zašto vi bosanci kada idete na Zagvozd (odnosno tunel) idete na Čapljinu tj kasnije Bijaču umjesto odmah pravo iz Mostara za Zagvozd.

Vrlo malo ćeš mostaraca naći koji će okolo za Zagvozd umjesto ravno :D .tj...Mostar-Široki-Grude-Vinjani-Zagvozd.....al more biti da ima neka caka
Zašto da gubi vrijeme na tim lokalnim putevima kad preko Bijače i autoputa iza početnog dijela makarske rivijere prije može doći do tunela, a i bolji put?

Nema ti logike to, mali milion puta sam išao tom rutom koji si napisao (dok nije bilo autoputa Bijača - HR) i nimalo mi se ne sviđa, a zna ispasti počesto i duže. A da ne pričamo kako lokalni đilkoši voze po tim rutama oko Širokog i Gruda do granice sa HR.
User avatar
karanana
Posts: 47315
Joined: 26/02/2004 00:00

#144 Re: Put za Makarsku

Post by karanana »

majke mi meni je smijesno, ima nekoliko slicnih tema, kako ljudi vole da se pohvale da su pola sata brzi od drugih.
pa ako ti se zuri i ako je fazon da stignes negdje ranije pola sata, onda kreni ranije pola sata.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8559
Joined: 15/04/2015 11:26

#145 Re: Put za Makarsku

Post by Thorgerson »

karanana wrote:majke mi meni je smijesno, ima nekoliko slicnih tema, kako ljudi vole da se pohvale da su pola sata brzi od drugih.
pa ako ti se zuri i ako je fazon da stignes negdje ranije pola sata, onda kreni ranije pola sata.
Nisam brz, al sam zato spor.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#146 Re: Put za Makarsku

Post by Tomahawk11 »

karanana wrote:majke mi meni je smijesno, ima nekoliko slicnih tema, kako ljudi vole da se pohvale da su pola sata brzi od drugih.
pa ako ti se zuri i ako je fazon da stignes negdje ranije pola sata, onda kreni ranije pola sata.
Mudro, da ne kazem alanfordovski :D

Kad smo naopak narod....gdje god treba stici na vrijeme, mi kasnimo bar pola sata...sat dodje ko standard :D sta je sat gore dole :P
A kad se ide na odmor, e onda se gleda sto prije, sto brze, da se ne zakasni....samo ne znam gdje :-)
palermo
Posts: 22419
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#147 Re: Put za Makarsku

Post by palermo »

agent_zero wrote:
Zašto da gubi vrijeme na tim lokalnim putevima kad preko Bijače i autoputa iza početnog dijela makarske rivijere prije može doći do tunela, a i bolji put?

Nema ti logike to, mali milion puta sam išao tom rutom koji si napisao (dok nije bilo autoputa Bijača - HR) i nimalo mi se ne sviđa, a zna ispasti počesto i duže. A da ne pričamo kako lokalni đilkoši voze po tim rutama oko Širokog i Gruda do granice sa HR.
Mostar-Široki tri trake, Široki-Grude tri trake......put kraći pedesetak kilometara.....al ne branim, svatko bira šta mu odgovara
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#148 Re: Put za Makarsku

Post by Nisrin »

.
Last edited by Nisrin on 19/07/2016 23:25, edited 1 time in total.
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#149 Re: Put za Makarsku

Post by titinho »

imal gdje soba u makarskoj za 10 do 15 eura ???

kako najlaske naci jeftine sobe ? olx,njuskalo, booking ?
User avatar
SmoLe
Posts: 4878
Joined: 16/01/2014 13:16

#150 Re: Put za Makarsku

Post by SmoLe »

titinho wrote:imal gdje soba u makarskoj za 10 do 15 eura ???

kako najlaske naci jeftine sobe ? olx,njuskalo, booking ?
najlakse ti je da se zaputis prema makarskoj i onda lagano od apartmana do apartmana se raspitivati i cjenkati , sretno
Post Reply