Put za EU (Njemačka)?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
Lacsto

Put za EU (Njemačka)?

Post by Lacsto » 12/03/2011 20:22

Namjeravam putovati u Njemačku. Zanima me šta je potrebno od dokumenatacije i opreme? (Putujem s tuđim autom) Zahvaljujem...

sLLayer

Re: Put za EU (Njemačka)?

Post by sLLayer » 14/03/2011 11:08

prvo sto ti treba je zeleni karton i punomoc od onoga cije je auto 8-) i jos sam za gorivo siguran da ce trebati, ostalo ne znam :D

Qler

Post by Qler » 14/03/2011 11:12

Medjunarodna punomoc, medjunarodna vozacka, gorivo, pasos, sve sto ti padne na pamet od opreme :D jer bolje da imas viska nego da svabo skonta da ti nesto fali :D i sretan put.

orangina

Post by orangina » 14/03/2011 11:19

Pare za putarinu i kojekakve tunele... nema u EU nista free :-D

Zux

Post by Zux » 14/03/2011 11:23

Treba ti vozacka, koju imas naravno :) Zeleni karton obavezno, naravno i saobracajna. Mozda nije lose imati ni "evropsko izvjesce o nezgodi", ja sam ga dobio prilikom registracije u BSO. Ne znam da li je obavezno, ali ne moze biti viska svakako. Ta punomoc takodje treba. Za gorivo vodi racuna da natocis pun rezervoar prije nego izadjes iz BiH, pa dopuni u Sloveniji jer u Austriji i Njemackoj (posebno) je gorivo puno skuplje. Za zimsku opremu su ti dovoljne M+S gume. Vinjetu ces moci kupiti u Sloveniji na ulazu, a trebalo bi biti i Austrijskih na istom mjestu.

uvijek dobar post

Post by uvijek dobar post » 14/03/2011 11:32

naša vozačka važi tako da ne treba međunarodna ali ti treba međunarodna punomoć.
zeleni karton, regularna oprema za auto (prva pomoć, prsluk, sijalice itd...) zimske gume ako ides zimi.
vinjeta za sloveniju i austriju.
u mačkanje i austriji gorivo sipaj izvan autoputa, dakle, bolje ući u neki grad i nasuti gorivo nego na autoputu.
pasoš i nešto love...

Lacsto

Post by Lacsto » 14/03/2011 21:16

Imam sve osim zimskih guma (naprijed su mi ljeto-zima). Nisam ovdje kod nas htio kupovati gume. Kontao sam u Germaniji zbavit kakve dobre alu felge i gume, nadam se da me neće murja prije toga peglat. Idem na sami sjever do mora pa šta Bog da. Zeleni imam, međunarodnu punomoć imam (neki bijeli karton na bos, eng, i fra jeziku, to je zar ta punomoć), pasoš imam...imam sve...Para fala Bogu ne fali. Hvala raja... :bih:

Desert Wind

Post by Desert Wind » 14/03/2011 21:34

Lacsto wrote:Imam sve osim zimskih guma (naprijed su mi ljeto-zima). Nisam ovdje kod nas htio kupovati gume. Kontao sam u Germaniji zbavit kakve dobre alu felge i gume, nadam se da me neće murja prije toga peglat. Idem na sami sjever do mora pa šta Bog da. Zeleni imam, međunarodnu punomoć imam (neki bijeli karton na bos, eng, i fra jeziku, to je zar ta punomoć), pasoš imam...imam sve...Para fala Bogu ne fali. Hvala raja... :bih:

pamet u glavu i hladne glave vozi... nemoj slucajno da vozis umoran ravnim dijelovima autoceste k'o sto se meni znalo desit da otkazem od umora pa glumio terminatora - na kraju se spametov'o i zalego na prosirenju. mene nerviraju losi brisaci pa ako vec ides gore na sjever provjeri brisace znaju pravo na nerve ic ako ne rade kako treba. provjeri tekucine u autu prije nego krenes nabavi si dobre muzike i to je to. sretan put...

Lacsto

Post by Lacsto » 14/03/2011 22:42

Desert Wind wrote:
Lacsto wrote:Imam sve osim zimskih guma (naprijed su mi ljeto-zima). Nisam ovdje kod nas htio kupovati gume. Kontao sam u Germaniji zbavit kakve dobre alu felge i gume, nadam se da me neće murja prije toga peglat. Idem na sami sjever do mora pa šta Bog da. Zeleni imam, međunarodnu punomoć imam (neki bijeli karton na bos, eng, i fra jeziku, to je zar ta punomoć), pasoš imam...imam sve...Para fala Bogu ne fali. Hvala raja... :bih:

pamet u glavu i hladne glave vozi... nemoj slucajno da vozis umoran ravnim dijelovima autoceste k'o sto se meni znalo desit da otkazem od umora pa glumio terminatora - na kraju se spametov'o i zalego na prosirenju. mene nerviraju losi brisaci pa ako vec ides gore na sjever provjeri brisace znaju pravo na nerve ic ako ne rade kako treba. provjeri tekucine u autu prije nego krenes nabavi si dobre muzike i to je to. sretan put...

Ok...idem preko Izačića u srijedu rano. Zanima me koliko treba vremena da stignem do Bremerhavena?

Zux

Post by Zux » 14/03/2011 23:51

Lacsto wrote:
Desert Wind wrote:

Ok...idem preko Izačića u srijedu rano. Zanima me koliko treba vremena da stignem do Bremerhavena?

Gdje ces preko Izacica?? Najbolje ti je idi na Bos. Brod, za tri sata si na granici, a onda auto-put do kraja. Via michelin (http://www.viamichelin.com) kaze da ti treba oko 17 sati: preko Zagreba-Maribora-Regensburga-Nurnberga... Ne mislis valjda sve u cugu jednom voziti? Napatices se, posebno ako nemas iskustva sa takvim duzim putovanjima. A za gume se nemoj zezati, mogu te vratiti na granici, to su radili nekim nasim ljudima. Uzmi barem lance pa ih stavi u gepek, jer moras ili imati sve cetiri M+S gume s dubokom sharom ili ljetne gume sa lancima. Kroz Austriju postuj ogranicenja (10-15 km/h je tolerantno), zajebani su im drotovi, a kazne uzasne, jos ako ti vide gume...

Post Reply