put u njemačku

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
jajasmin

put u njemačku

Post by jajasmin » 06/03/2011 17:50

putuje li netko u njemačku u sljedeća 3 dana. moram se nekako prebacit. učestvovat ću u troškovima prevoza. al mi brate puno da plaćam 220 KM centrotransu do frankfurta.

vozač

Re: put u njemačku

Post by vozač » 07/03/2011 12:33

jajasmin wrote:putuje li netko u njemačku u sljedeća 3 dana. moram se nekako prebacit. učestvovat ću u troškovima prevoza. al mi brate puno da plaćam 220 KM centrotransu do frankfurta.

bogami jarane, na 1400 KM puta, ako ti auto troši 7 na otvorenom, a trošiće sigurno po autoputu i više (>10) kad se stisne gas, to ti je najmanje 100 - 120 litara goriva, znači tvoje je 50 l (MINIMALNO), a to je 110 - 130 KM, 10 eura od broda do zagreba, znači tvojih je 10 KM, to je 120 - 140KM, vinjeta u sloveniji, vinjeta u austriji, pitanje je šta kome odgovara od putnika u vozilu, al minimum ti je i to 10 eura ili 20 KM po glavi, ako ste dvoje u autu, znači to je već 160 KM, a obzirom da u sred ljeta ne možeš do frankfurta bez 15 sati vožnje (ako imaš namjeru brže onda računaj i na mogućnost plaćanja kazne), + vremenski uslovi, + uslovi na cesti, + kakav je taj s kim ćeš se voziti, ne može te doći, maksimalno 50 KM jeftinije, ako se tebi isplati za te pare se zajebavati onda traži, ovako sjedneš u bus i libo te, nek se vozač zajebava

Suzie Q

Post by Suzie Q » 08/03/2011 11:10

često putujem Globtourom iz Mostara do Ulma, cijena povratne karte je 80-ak eura, u jednom pravcu četrdesetak. ali ovo isključivo ako polaziš iz Mostara, sve dalje je skuplje. do Frakfurta je možda malo više pa ako ti se da, imaš na internetu broj poslovnice u Mostaru, provjeri i kupi kartu.

Erzsebet

Post by Erzsebet » 08/03/2011 11:35

Vozač, ja sam otišao u Amsterdam i vratio se za ukupno 190€.

Prešao sam 2.000 km u jednom smjeru, auto mi troši vrlo malo, oko 4 litra (Polo SDI), što ti dođe 80 litara u jednom smjeru. Cijena dizela je bila oko 1€ u to vrijeme, išao sam preko Mađarske, i tako zaobišao putarinu u Hrvatskoj, slovensku vinjetu i austrijske tunele, što izađe 100€ u oba smjera. Dakle, nasuo u Sarajevu i naredni put u Subenu (granica Austrije i Slovenije), a tako i nazad :).

vozač

Post by vozač » 08/03/2011 12:15

Erzsebet wrote:Vozač, ja sam otišao u Amsterdam i vratio se za ukupno 190€.

Prešao sam 2.000 km u jednom smjeru, auto mi troši vrlo malo, oko 4 litra (Polo SDI), što ti dođe 80 litara u jednom smjeru. Cijena dizela je bila oko 1€ u to vrijeme, išao sam preko Mađarske, i tako zaobišao putarinu u Hrvatskoj, slovensku vinjetu i austrijske tunele, što izađe 100€ u oba smjera. Dakle, nasuo u Sarajevu i naredni put u Subenu (granica Austrije i Slovenije), a tako i nazad :).

pa svejedno, kako god skontaš, on ne može proći jeftinije više od 50 KM, da se na glavu nasadi, a o potrebi za snom da i ne pričamo, nemoj mi samo reći da si u cugu, bez da si makar prižmirio na pumpi, stigao do amsterdama i to preko mađarske

to koliko ti auto troši je diskutabilno, u principu troši onoliko koliko ga gaziš i onoliko koliko mu treba, nije valjda da to tvoje troši isto i na 90 i na 150 km/h,

cifra od 190 Eura, ako je gorivo 1 euro, a ti potrošio 160 litara u oba smjera kako te je onda koštalo 190 eura, ja kolko se razumijem u matematiku 160 x 1 je 160, a ne 190, a gorivo je već dugo, dugo ... više od 1 eura tako da te cifre koje iznosiš i nisu baš relevantne, otprilike su kao oni pokazatelji koje ti auto kuće prezentiraju kad trebaju prodati auto pa ti u katalogu daju potrošnju u "laboratorijskim uslovima",
osim toga ako si išao preko mađarske, kako si onda sipao gorivo na granici austrije i slovenije, ne kontam tu tvoju priču, do amsterdama 2000 kilometara, a ti sipao gorivo poslije nekih 600 ili 650 km (nema više do granice austrije i slovenije,) pa onda ispada nisi sipao narednih 1300 (i više) do amsterdama, pa onda nasuo u amsterdamu i nisi sipao nekih 1300 kilometara nazad, pa opet u povratku nasuo samo na austrijsko-slovenačkoj granici, a vraćao se preko mađarske, daj ba smanji ribu

shvatam ja da ti hoćeš reći kako ti auto malo troši, al nije to poenta priče, malo više realnosti nije naodmet 8)

Erzsebet

Post by Erzsebet » 08/03/2011 12:33

vozač wrote:
Erzsebet wrote:Vozač, ja sam otišao u Amsterdam i vratio se za ukupno 190€.

pa svejedno, kako god skontaš, on ne može proći jeftinije više od 50 KM, da se na glavu nasadi, a o potrebi za snom da i ne pričamo, nemoj mi samo reći da si u cugu, bez da si makar prižmirio na pumpi, stigao do amsterdama i to preko mađarske

to koliko ti auto troši je diskutabilno, u principu troši onoliko koliko ga gaziš i onoliko koliko mu treba, nije valjda da to tvoje troši isto i na 90 i na 150 km/h,

cifra od 190 Eura, ako je gorivo 1 euro, a ti potrošio 160 litara u oba smjera kako te je onda koštalo 190 eura, ja kolko se razumijem u matematiku 160 x 1 je 160, a ne 190, a gorivo je već dugo, dugo ... više od 1 eura tako da te cifre koje iznosiš i nisu baš relevantne, otprilike su kao oni pokazatelji koje ti auto kuće prezentiraju kad trebaju prodati auto pa ti u katalogu daju potrošnju u "laboratorijskim uslovima",
osim toga ako si išao preko mađarske, kako si onda sipao gorivo na granici austrije i slovenije, ne kontam tu tvoju priču, do amsterdama 2000 kilometara, a ti sipao gorivo poslije nekih 600 ili 650 km (nema više do granice austrije i slovenije,) pa onda ispada nisi sipao narednih 1300 (i više) do amsterdama, pa onda nasuo u amsterdamu i nisi sipao nekih 1300 kilometara nazad, pa opet u povratku nasuo samo na austrijsko-slovenačkoj granici, a vraćao se preko mađarske, daj ba smanji ribu

shvatam ja da ti hoćeš reći kako ti auto malo troši, al nije to poenta priče, malo više realnosti nije naodmet 8)

Sorry, ne između Austrije i Slovenije, nego između Austrije i Njemačke. Pogledaj mjesto Suben gdje se nalazi. 160 litara sam potrošio otprilike, a ostalo na austrijsku i mađarsku vinjetu, što iznosi oko 30 € (austrijska je 7,70 koliko se sjećam, a mađarska oko 6 €). Izađe vrlo blizu 190 €, a auto toliko troši, kunem se, ako ne ideš preko 130 na sat, a ja sam uglavnom vozio između 110 i 130 km/h. Odspavao sam na pumpi u Subenu od ponoći do šest ujutro.

vozač

Post by vozač » 08/03/2011 12:57

:lol: :lol: :lol:
ma ne moraš se kleti, nije problem, samo ti hoću reći, nije ti to baš tako idealno kad je hića, ti si to vjerovatno razvuko, laganini, pa malo razgledanje okoliša, pa ravnica, pa blaga uzbrdica, kako to već ide kroz mađarsku, pa onda imaš i tu vinjete, nije baš da nemaš, jel tako

ja mislim da si ti uživao u vožnji, malo se i odspavalo, normalno, a našem frendu se žuri, to je bitna razlika
mislim da mu je najpametnije potražiti jeftinijeg oficijelnog prevoznika, e sad da li će ga pronaći

btw tako i ja vozim 110 - 130, bez srkleta :thumbup:

Erzsebet

Post by Erzsebet » 12/03/2011 13:55

vozač wrote::lol: :lol: :lol:
ma ne moraš se kleti, nije problem, samo ti hoću reći, nije ti to baš tako idealno kad je hića, ti si to vjerovatno razvuko, laganini, pa malo razgledanje okoliša, pa ravnica, pa blaga uzbrdica, kako to već ide kroz mađarsku, pa onda imaš i tu vinjete, nije baš da nemaš, jel tako

ja mislim da si ti uživao u vožnji, malo se i odspavalo, normalno, a našem frendu se žuri, to je bitna razlika
mislim da mu je najpametnije potražiti jeftinijeg oficijelnog prevoznika, e sad da li će ga pronaći

btw tako i ja vozim 110 - 130, bez srkleta :thumbup:

Imaš vinjetu od 5,5€ u Mađarskoj, te onu od 7,70€ u Austriji, ali zaobiđeš tunele, slovenske vinjete i hrvatski autoput od 15€, tako da tamo i nazad uštediš oko 90€. Vidiš da može laganini, a opet se stigne za 20ak sati bez spavanja.

loudness

Post by loudness » 12/03/2011 15:54

Ima jedna zlatna riječ, ako si mlad do 26 (25) godina, penzioiner, kokuz, žuri ti se, a hoćeš i komociju, a to je zlatna ŽELJEZNICA :-D .

Ali sam se moraš raspitati za Interrail karte, relacije via ovo, via ono, ...., samo sve to tek kada se dokopaš teritorija zapadno od Zagreba i Dobove (granični kolodvor na ulasku u Sloveniju). Mislim da čak možeš i iz Sarajeva kupiti kartu za krajnju destinaciju putovanja željeznicom, a za rezervacije nisam već siguran.

Evropa "se ubila" za putovanje željeznicama, to naravno ne važi za Balkan, izuzev ako nisi baš pripadnik endemične vrste živih bića zvanih railfanovi u šta pripada moja malenkost 8) .

Sretno Ti bilo kako god odlučiš !

alica.k
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by alica.k » 12/03/2011 22:51

loudnes, ima i balkan pass...tak da nije bas da je balkan van tog "ubijanja za putovanje zeljeznicom"

Erzsebet

Post by Erzsebet » 13/03/2011 00:31

DinoZe wrote:Brat, bratu ti si vise izgubio nego dobio, neka si se vozio 20 sati u jednom pravcu to je dva dana ciste voznje, dosao si slomljen znaci trebao ti je jos jedan dan da se odmoris.
Pratkticno si izgubio 4 dana da bi ustedio 50-60EUR?

Pa vise bi zaradio da si ta dva dana radio :D Ili si npr izgubio dva dana godsinjeg odmora. :D
A na to jos dodze vise kilometara na autu, potrosnja materijala na autu.

Ako ideš preko Slovenije, do Amsterdama imaš 1900 km. Preko Mađarske imaš 1950, a uglavnom je autoput svugdje. Ima samo oko 70 km puta kroz Mađarsku koji nije autoput, a Hrvatsku pređeš za manje od sat vremena. 20 sati vožnje ti ne gine bilo kuda da ideš, možeš možda uštediti sat - dva preko Slovenije, ali i to je vrlo upitno.

Uštedio sam u dva pravca 90€, a to nije malo, vremenski sam išao potpuno isto.

Post Reply