pusenje kao zlostavljanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
encian

pusenje kao zlostavljanje

Post by encian » 30/11/2011 12:13

flamansko anti-cancer drustvo pokrenulo je kampanju da se pusenje zabrani bilo gdje ako su tu prisutna djeca, ukljucujuci i vlastiti dom, bez obzira sto bi to bilo tesko kontrolisati.

zena na snimku kaze da u svom domu radi sta hoce i da je niko ne moze sprijeciti, cak ni njeno dijete. glas u pozadini upozorava da su ovakva djeca ranjiva na iznenadnu smrtu (SIDS), infekcije disnih puteva i meningitis.

predsjedik drustva kaze za kraj: "pusenje u prisustvu djece je zlostavljanje. to su jake rijece, ali ih koristimo jer je to (pusenje u prisustvu djece) toliko ozbiljno. ne mozete to nazvati nicim drugim. ako vec znate da pusenje vodi u smrt i bolest i pusite dobrovoljno, kako to onda drugacije nazvati?"

http://www.deredactie.be/cm/vrtnieuws.e ... /1.1165697

sta mislite ovome? ako vec drzava sprecava pusace da narusavaju zdravlje nepusaca u javnim prostorijama, imaju li pusaci pravo narusavati zdravlje svoje djece? ako se danas zlostavljanjem smatra udaranje djece, vikanje na djecu, zanemarivanje djece, ignorisanje njihovih fizickih i emocionalnih potreba i problema, zasto se i direktno narusavanje zdravlja ne bi tako zvalo? ako biste i vi uveli ovakve mjere, kako bi to kontrolisali?

ja sam strastveni protivnik pusenja i podrzavam kampanju.

agnostic_front
Has thanked: 41 times
Been thanked: 13 times

Re: pusenje kao zlostavljanje

Post by agnostic_front » 30/11/2011 12:59

Pusac sam, al' ovo je sasvim logicno i podrzavam ovo.

Filter
Has thanked: 2 times

Post by Filter » 30/11/2011 13:23

zabranite proizvodnju i prodaju cigareta... i mirna bosna 8-)

sandra01
Been thanked: 1 time

Post by sandra01 » 01/12/2011 00:42

E ja bez cigara ne mogu zivit' i gotovo!!!!

Shacii

Post by Shacii » 01/12/2011 01:00

Filter wrote:zabranite proizvodnju i prodaju cigareta... i mirna bosna 8-)
:thumbup:

vukojebina

Post by vukojebina » 01/12/2011 01:02

Prije se smjelo i zagalamit na dijete,i povuc za usi,bogami i kajs je znao radit bez da se to okarakterise kao zlostavljanje djece, i sva su djeca bila normalna i zdrava...danas nesmijes ni poprijeko pogledat vlastito dijete, sve u cilju zastite djeteta, a svake godine djeca sve debilnija, nenormalna, bolesna...nepusac sam,ali sta rade ovi fanaticni antipusaci mi bas idu na kurac...fakat ko. sto gore neko rece,pred fabriku duhana,razapni sator i strakuj gladju,a normalnu raju postedite usrane proce o ljudskim pravima,zlostavljanju i slicnim sranjima...

Tvrdokorna mrlja

Post by Tvrdokorna mrlja » 01/12/2011 03:22

vukojebina wrote:Prije se smjelo i zagalamit na dijete,i povuc za usi,bogami i kajs je znao radit bez da se to okarakterise kao zlostavljanje djece, i sva su djeca bila normalna i zdrava...danas nesmijes ni poprijeko pogledat vlastito dijete, sve u cilju zastite djeteta, a svake godine djeca sve debilnija, nenormalna, bolesna...nepusac sam,ali sta rade ovi fanaticni antipusaci mi bas idu na kurac...fakat ko. sto gore neko rece,pred fabriku duhana,razapni sator i strakuj gladju,a normalnu raju postedite usrane proce o ljudskim pravima,zlostavljanju i slicnim sranjima...
:D :thumbup:

immuno
Been thanked: 10 times

Post by immuno » 01/12/2011 04:25

ubiste vise sa tim pusenjem al jedno mogu reci da djeca koja imaju tako radikalne roditelje (bili pusaci ili ne) nislucajno se nemogu zvati sretna djeca i imati sretno djetinjstvo :x

poznanik

Post by poznanik » 01/12/2011 09:15

immuno wrote:ubiste vise sa tim pusenjem al jedno mogu reci da djeca koja imaju tako radikalne roditelje (bili pusaci ili ne) nislucajno se nemogu zvati sretna djeca i imati sretno djetinjstvo :x
Pušenje je neposredan atak na ljudsko zdravlje. Odrasle osobe, roditelji, imaju pravo uništavati sopstveno zdravlje, ali nemaju pravo da uništavaju zdravlje svoje ili druge djece.

Roditelji su se djetetu, od rođenja pa sve do njegove 18. godine, obavezali Međunarodnom konvencijom o pravima djeteta, na pružanje zaštite i brige svake vrste potrebne za njegovu dobrobit, da mu omoguće normalan razvoj i zdravlje, da mu pruže životni standard u mjeru u kojoj to stvarno mogu,

Dijete ima pravo na zaštitu od duhana, kao i pravo na slobodu izražavanja. Kad je u nas neko pitao dijete da li mu smeta i da li je protiv pušenja u svojoj blizini?

Ova dječja prava priznala je i naša država, i ona je odgovorna za njihova nepoštivanja, u istoj mjeri kao i roditelji.

Samo djeca koja imaju svjesne i odgovorne roditelje mogu imati sretno djetinstvo i normalan razvoj.

Postoji li ikakva statistika, da li je moguće pročitati koliko djece u svom razvoju postane delikventno, ili ne pokaže dobre i potrebne rezultate tokom školovanja, kasnije u radu i društvenim aktivnostima, čiji su roditelji bili pušači koji su svoje zadovoljstvo uživali u njihovom prisustvu, za razliku od djece čiji su roditelji bili nepušači?

guy fawkes

Post by guy fawkes » 01/12/2011 09:37

najbolje neke konc-logore napraviti, smjestiti sve nas pusace i rijesiti se gamadi jednom zauvijek

ok, jedno vrijeme sam mogao razumjeti kampanju protiv pusenja, pa ste onda bili i simpaticni, pa ste poceli uzimati fursata, sto bi rekao nas narod, a sad se ne moze zivjeti od vas

u kuci vlastitoj hoce da mi zabrane pusenje, na ulici

budi sam na ulici, govorio milan iz ekv-a, dzaba moj milane sto sam sam na ulici kad necu smjeti zapalit cigaru

aj aj aj aj

zubi
Has thanked: 15 times
Been thanked: 5 times

Post by zubi » 01/12/2011 09:45

guy fawkes wrote:najbolje neke konc-logore napraviti, smjestiti sve nas pusace i rijesiti se gamadi jednom zauvijek

ok, jedno vrijeme sam mogao razumjeti kampanju protiv pusenja, pa ste onda bili i simpaticni, pa ste poceli uzimati fursata, sto bi rekao nas narod, a sad se ne moze zivjeti od vas

u kuci vlastitoj hoce da mi zabrane pusenje, na ulici

budi sam na ulici, govorio milan iz ekv-a, dzaba moj milane sto sam sam na ulici kad necu smjeti zapalit cigaru

aj aj aj aj
da.

petunija

Post by petunija » 01/12/2011 09:47

Slažem se sa naslovom, neka pušači puše, ali neka poštede nepušače svog smrada.
A pušenje u trudnoći i u prostoriji gdje su djeca, meni to jeste zlostavljanje. Dok se čovjek sam truje, briga me, ali ako drugog ugrožava, onda sam za sankcije.

atko

Post by atko » 01/12/2011 09:48

Slazem se da treba povesti racuna o zdravlju nepusaca ... nije fer da neko nekoga truje dimom mimo njegove volje ... ali ova "borba" protiov cigareta se u stvari pretvara u inkviziciju protiv pusaca ...

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 52 times
Been thanked: 46 times

Post by plain vanilla » 01/12/2011 09:52

Ne valja pretjerivati ni u cemu, pa ni u ovome. Jesam pusac, i smaraju me ovi novi zakoni (doduse, vise me smara poskupljenje cigareta), ali ok, hajmo zastiti djecu...A ko ce zastiti roditelje? Ko ce zastiti drugu djecu od ove zasticene djece koja nemaju vise granice ni u cemu..

Skoro moj sestogodisnji bratic, kad su mu zaprijetili batinama, kaze-ne smiju me tuci, ja imam prava. Pitaju ga kakva prava. kaze on djecija prava, citao ja.
Onda ga komsinica pita, a imaju li tvoji roditelji neka prava. kaze on-ne znam, to nisam procitao...

e mislim da je to slika danasnje zasticene djece

guy fawkes

Post by guy fawkes » 01/12/2011 09:59

plain vanilla wrote:Ne valja pretjerivati ni u cemu, pa ni u ovome. Jesam pusac, i smaraju me ovi novi zakoni (doduse, vise me smara poskupljenje cigareta), ali ok, hajmo zastiti djecu...A ko ce zastiti roditelje? Ko ce zastiti drugu djecu od ove zasticene djece koja nemaju vise granice ni u cemu..

Skoro moj sestogodisnji bratic, kad su mu zaprijetili batinama, kaze-ne smiju me tuci, ja imam prava. Pitaju ga kakva prava. kaze on djecija prava, citao ja.
Onda ga komsinica pita, a imaju li tvoji roditelji neka prava. kaze on-ne znam, to nisam procitao...

moram priznati da danasnja djeca, polako ali sigurno izrastaju u prave degenerike, upravo zbog silnih zastita i ostalih gluposti

blufonka

Post by blufonka » 01/12/2011 10:01

Roditelj sam i nikome ne dam za zapali cigaretu u prisustvu mog djeteta cak ni muzu! Mnogi me razumiju, opet mnogi osudjuju ali ja sam istrajna u tome! Smatram da je to jedan vid zlostavljanja jer nepusacima cigarete zaista smetaju a djeci pogotovo. Mnogo je svima jasnih razloga zasto je to tako. Nedavno sam gledala slike na fb, okupilo se povece drustvo "na babinama" i u prisustvu novorodjenceta njih 6-7 istovremeno pusi u prostoriji gdje je beba, to je za mene ZLOCIN! Zadatak svakog roditelja je da zastiti svoje dijete jer "pusacka netolerancija" je svima poznata a oni roditelji koji su i sami konzumenti duhana mogu pusiti vani ili u stanu i kuci odrediti prostoriju za to. Kod mene to odlicno funkcionise a obje strane zadovoljne :-D

Filter
Has thanked: 2 times

Post by Filter » 01/12/2011 10:03

plain vanilla wrote:Ne valja pretjerivati ni u cemu, pa ni u ovome. Jesam pusac, i smaraju me ovi novi zakoni (doduse, vise me smara poskupljenje cigareta), ali ok, hajmo zastiti djecu...A ko ce zastiti roditelje? Ko ce zastiti drugu djecu od ove zasticene djece koja nemaju vise granice ni u cemu..

dzaba ti sve to njima pricas...

male_okice

Post by male_okice » 01/12/2011 10:24

sinoc smo bili kod prijatelja, strasni pusaci: ona 2 kutije na dan on do 3, prije neke 2 godine prestali oboje pusiti, malo zbog zdravlja a i zbog novca. Imaju troje djece koja su sad vec skolarci svi, ali krenula je tema neka oko pusenja i kaze muska osoba: ja ne mogu da vjerujem da sam ja svoju djecu onoliko trovao, i da nisam obracao uopste paznju na to. Jer sad kao nepusac strasno mu smrde cigarete i smeta mu dim, a kaze sta sam ja onda svojoj jadnoj djeci radio. Tako da mislim ok ne treba pretjerivati u svim tim pravima djece, moraju djeca znati i granice ponasanje i sve, ali kao nepusac stvarno sam rigorozna prema pusacima i niko apsolutno ne smije kod mene kuci zapaliti taman crko odmah, jer mi je dosta i pusaca koji se ponasaju kao da oni imaju univerzalno pravo na taj prokleti smrdljivi dim, pa cak mi se znalo desiti ja doruckujem a lik sjedne kraj mene i zapali u sred fast food-a picerije, nista se ne obazire da li bi to nekome mozda moglo smetati. Tako da pusaci dragi kako ste se vi ponasali prema nepusacima tako ste sad dozivjeli (i neka ste) da se i mi prema vama tako ponasamo!

guy fawkes

Post by guy fawkes » 01/12/2011 10:28

male_okice wrote:sinoc smo bili kod prijatelja, strasni pusaci: ona 2 kutije na dan on do 3, prije neke 2 godine prestali oboje pusiti, malo zbog zdravlja a i zbog novca. Imaju troje djece koja su sad vec skolarci svi, ali krenula je tema neka oko pusenja i kaze muska osoba: ja ne mogu da vjerujem da sam ja svoju djecu onoliko trovao, i da nisam obracao uopste paznju na to. Jer sad kao nepusac strasno mu smrde cigarete i smeta mu dim, a kaze sta sam ja onda svojoj jadnoj djeci radio. Tako da mislim ok ne treba pretjerivati u svim tim pravima djece, moraju djeca znati i granice ponasanje i sve, ali kao nepusac stvarno sam rigorozna prema pusacima i niko apsolutno ne smije kod mene kuci zapaliti taman crko odmah, jer mi je dosta i pusaca koji se ponasaju kao da oni imaju univerzalno pravo na taj prokleti smrdljivi dim, pa cak mi se znalo desiti ja doruckujem a lik sjedne kraj mene i zapali u sred fast food-a picerije, nista se ne obazire da li bi to nekome mozda moglo smetati. Tako da pusaci dragi kako ste se vi ponasali prema nepusacima tako ste sad dozivjeli (i neka ste) da se i mi prema vama tako ponasamo!
povrsno

logme

Post by logme » 01/12/2011 10:31

male_okice wrote:sinoc smo bili kod prijatelja, strasni pusaci: ona 2 kutije na dan on do 3, prije neke 2 godine prestali oboje pusiti, malo zbog zdravlja a i zbog novca. Imaju troje djece koja su sad vec skolarci svi, ali krenula je tema neka oko pusenja i kaze muska osoba: ja ne mogu da vjerujem da sam ja svoju djecu onoliko trovao, i da nisam obracao uopste paznju na to. Jer sad kao nepusac strasno mu smrde cigarete i smeta mu dim, a kaze sta sam ja onda svojoj jadnoj djeci radio. Tako da mislim ok ne treba pretjerivati u svim tim pravima djece, moraju djeca znati i granice ponasanje i sve, ali kao nepusac stvarno sam rigorozna prema pusacima i niko apsolutno ne smije kod mene kuci zapaliti taman crko odmah, jer mi je dosta i pusaca koji se ponasaju kao da oni imaju univerzalno pravo na taj prokleti smrdljivi dim, pa cak mi se znalo desiti ja doruckujem a lik sjedne kraj mene i zapali u sred fast food-a picerije, nista se ne obazire da li bi to nekome mozda moglo smetati. Tako da pusaci dragi kako ste se vi ponasali prema nepusacima tako ste sad dozivjeli (i neka ste) da se i mi prema vama tako ponasamo!
Ne vidim šta je pogriješio. Kod nas pušenje još uvijek nije zabranjeno. I meni hiljadu stvari smeta pa šutim i trpim.
Odlična tema za istresanje frustracija :-)
Srećom svjestan sam da živim u zemlji u kojoj su svi spremni samo da pričaju, niko neće učiniti ništa konkretno da se nešto promjeni.
Pa eto..... pričajte

sumirprimus
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Post by sumirprimus » 01/12/2011 10:34

sad iza nove godine kad dignu cijene cigara,pusice samo oni koji imaju...
ovi drugi ce se napinjat,od usta odvajat i na kraju odustat...
neki nece nikad odustat,ima tu ba raznih slucajeva...
suti i trpi...

madnessa

Post by madnessa » 01/12/2011 10:39

Jašta je nego zlostavljanje... Da je samo dim bilo bi super... Pušači su nemilosrdni kada se u daljini počne nazirati priča kontra cigareta...
Uh koji sam pakao proživljavala zbog cigareta kao dijete. Tata je strastveni pušač sa mantrom "kad bih umro neću prestati"... Ako bih se slučajno zakašljala pored njega kad bi me dim zagušio slijedile su batine, jer se kao ja nešto kofrčim, da dim nije ništa strašno. I sad, po stare dane i moje i njegove, kada se spomene cigareta on to prihvata kao loš komentar (čak i kad nije) i počnu sati nerviranja, svađanja i "predavanja" o tome. Pokušati smiriti situaciju je nemoguće, a davno smo odustali od skretanja teme... Srećem mnogo takvih strastvenih pušača, koji se i strastveno bore za svoju strast... Tuga...

guy fawkes

Post by guy fawkes » 01/12/2011 10:45

polako se skuplja inkvizicija na temi, lijepo lijepo

blufonka

Post by blufonka » 01/12/2011 10:50

madnessa wrote:Jašta je nego zlostavljanje... Da je samo dim bilo bi super... Pušači su nemilosrdni kada se u daljini počne nazirati priča kontra cigareta...
Uh koji sam pakao proživljavala zbog cigareta kao dijete. Tata je strastveni pušač sa mantrom "kad bih umro neću prestati"... Ako bih se slučajno zakašljala pored njega kad bi me dim zagušio slijedile su batine, jer se kao ja nešto kofrčim, da dim nije ništa strašno. I sad, po stare dane i moje i njegove, kada se spomene cigareta on to prihvata kao loš komentar (čak i kad nije) i počnu sati nerviranja, svađanja i "predavanja" o tome. Pokušati smiriti situaciju je nemoguće, a davno smo odustali od skretanja teme... Srećem mnogo takvih strastvenih pušača, koji se i strastveno bore za svoju strast... Tuga...
I moj stari je pusio mnogo kad sam bila mala (srecom prestao je), nana, dedo, amidza, svi su bili strastveni pusaci i naravno nas djecu nikada nisu stedili dima a narocito je bilo tesko u zimskim periodima kad je provjetravanje kuce bilo svedeno na minimum. Cak i danas sam ljuta na njih kad se raspravlja u vezi toga ali ponavljam pusacka netolerancija je zaista ogroman problem!

agnostic_front
Has thanked: 41 times
Been thanked: 13 times

Post by agnostic_front » 01/12/2011 10:54

guy fawkes wrote:polako se skuplja inkvizicija na temi, lijepo lijepo
kakva inkvizicija?
iznose se misljenja, ako je ono koje bi trebalo da bude normalno i zdravo inkvizitorsko, imam jednu novost za tebe:
sloboda govora. povrsna ili ne(?), ipak je sloboda govora.

Locked