Punomoc za najavu vjencanja

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
ko_sam_ja
Posts: 26
Joined: 11/01/2013 20:45

#1 Punomoc za najavu vjencanja

Post by ko_sam_ja »

Zdravo.
Planiram vjencanje sa stranim drzavljaninom i izmedju ostalog potrebna mi je punomoc da u njegovo ime mogu zakazati termin i predati dokumente, jer on ne moze doci na mjesec dana prije da zakazemo. Kakvu formu takva punomoc mora da ima ?
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#2 Re: Punomoc za najavu vjencanja

Post by kica »

ko_sam_ja wrote:Zdravo.
Planiram vjencanje sa stranim drzavljaninom i izmedju ostalog potrebna mi je punomoc da u njegovo ime mogu zakazati termin i predati dokumente, jer on ne moze doci na mjesec dana prije da zakazemo. Kakvu formu takva punomoc mora da ima ?

Pitaj tamo kod od tebe trazi.
hfaruk10
Posts: 45
Joined: 20/11/2015 15:08

#3 Re: Punomoc za najavu vjencanja

Post by hfaruk10 »

Nisam ima sličnu situaciju, ali pretpostavljam da općina - matični ured prima isti obrazac punomoći kao i ostali organi uprave.

Stoga, potrebno je da tekst punomoći sadrži u čije ime i za čiji račun se poduzimaju radnje zakazivanja vjenčanja kod matičnog ureda zajedno sa informacijama koje su dovoljne kako bi se idnetifikovali stranke u punomoći (JMBG, prebivalište i sl), ovlasti stranaka, opoziv ili otkaz punomoći i sl, da se tekst punomoći koji je na bosanskom pošalje toj osobi u inostranstvo koja će odnijeti notaru u toj državi i ovjeriti svoj potpis. Takvu punomoć će on sa appostille ovjerom (ako je propisana) poslatiu BiH na prevod notarske ovjere kod sud. tumača i nadovjerit će je u BiH.

Drugi način - lakši, je da obrazac punomoći ispuni sa neophodnim gore navedenim podacima i da ovjeri svoj potpis u Konzulatu BiH u toj stranoj državi. Potrebno je platiti i taksu vjerovatno.

Ne pada mi napamet nijedan drugi način osim da on lično dođe i zakaže vjenčanje.
Post Reply