PUNJENJE KLIME

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
¨POP
Posts: 34
Joined: 16/01/2008 18:52
Location: bih

#1 PUNJENJE KLIME

Post by ¨POP »

Ljudi gdje ima u sarajevo dobar servis ili majstor za punjenje klime?
Al da nije neki divljak.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

¨POP wrote:Ljudi gdje ima u sarajevo dobar servis ili majstor za punjenje klime?
Al da nije neki divljak.
Jel ti treba samo punjenje ili...? Za punjenje ja znam Klima Centar u Butmiru, nisu divljaci a košta 80 KM. Ako ti treba servis (detekcija rupa u sistemu) oni su preskupi. Generalno, samo za punjenje možeš otići bilo gdje, imaš i u Savi na Stupu, btw. Cijene su 70 ili 80 KM, kako gdje.
Inače za servis auto-klime, Ajdin iz Zenice je na glasu kao najbolji, a mislim da je član i ovom foruma. Ako te zanima šta još, reci šta je problem (ako ga ima) pa da ti pokušam pomoći.
¨POP
Posts: 34
Joined: 16/01/2008 18:52
Location: bih

#3 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ¨POP »

ado-šampion wrote:
¨POP wrote:Ljudi gdje ima u sarajevo dobar servis ili majstor za punjenje klime?
Al da nije neki divljak.
Jel ti treba samo punjenje ili...? Za punjenje ja znam Klima Centar u Butmiru, nisu divljaci a košta 80 KM. Ako ti treba servis (detekcija rupa u sistemu) oni su preskupi. Generalno, samo za punjenje možeš otići bilo gdje, imaš i u Savi na Stupu, btw. Cijene su 70 ili 80 KM, kako gdje.
Inače za servis auto-klime, Ajdin iz Zenice je na glasu kao najbolji, a mislim da je član i ovom foruma. Ako te zanima šta još, reci šta je problem (ako ga ima) pa da ti pokušam pomoći.
Ma imam problem,Prestaje mi hladit klima.Jednostavno prekida.Pa neznam nekad radi nekad neradi.ludnica
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

Ako nekad radi (tj. hladi), sistem ti nije prazan. Meni izgleda da trebaš dobar servis za klimu. Ja bih ti preporučio da pošalješ pp članu "ajdin_ze" i izneseš mu svoj problem. Ako ti on ne pomogne, niko neće.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#5 Re: PUNJENJE KLIME

Post by karanana »

da se nadovezem jer imam pitanje: jednostavno osjecam da mi klima ne hladi kako bi trebala. nariktam je na cetvorku i hladi kao kod nekog drugog na kecu ili dvici. da li je ovo najvjerovatnije uslijed praznjenja freona i jeli mislite da bi punjenje rjesilo problem?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#6 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

karanana wrote:da se nadovezem jer imam pitanje: jednostavno osjecam da mi klima ne hladi kako bi trebala. nariktam je na cetvorku i hladi kao kod nekog drugog na kecu ili dvici. da li je ovo najvjerovatnije uslijed praznjenja freona i jeli mislite da bi punjenje rjesilo problem?
Jel ti nekad bolje hladilo? Ako hladi sve slabije i slabije, onda ti nestaje freona. Koliko imaš to auto kod sebe? Ako pravo dugo nisi servisirao klimu, najvjerovatnije samo trabaš dopuniti sistem, ali opet može biti da ima rupa u sistemu.
Svaki servis ima jednostavan instrument koji mjeri temperaturu zraka na otvorima ventilacije i ako je sve u redu, trebao bi postići temperaturu od manje od 15 stepeni, koliko sam ja upoznat. Elem, meni je na mom Daihatsuu kad sam napunio sistem najniže ohladila na 9 stepeni, na novom Passatu je najniže 14.
¨POP
Posts: 34
Joined: 16/01/2008 18:52
Location: bih

#7 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ¨POP »

ado-šampion wrote:Ako nekad radi (tj. hladi), sistem ti nije prazan. Meni izgleda da trebaš dobar servis za klimu. Ja bih ti preporučio da pošalješ pp članu "ajdin_ze" i izneseš mu svoj problem. Ako ti on ne pomogne, niko neće.
zahvaljujem brate
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#8 Re: PUNJENJE KLIME

Post by karanana »

ado-šampion wrote:
karanana wrote:da se nadovezem jer imam pitanje: jednostavno osjecam da mi klima ne hladi kako bi trebala. nariktam je na cetvorku i hladi kao kod nekog drugog na kecu ili dvici. da li je ovo najvjerovatnije uslijed praznjenja freona i jeli mislite da bi punjenje rjesilo problem?
Jel ti nekad bolje hladilo? Ako hladi sve slabije i slabije, onda ti nestaje freona. Koliko imaš to auto kod sebe? Ako pravo dugo nisi servisirao klimu, najvjerovatnije samo trabaš dopuniti sistem, ali opet može biti da ima rupa u sistemu.
Svaki servis ima jednostavan instrument koji mjeri temperaturu zraka na otvorima ventilacije i ako je sve u redu, trebao bi postići temperaturu od manje od 15 stepeni, koliko sam ja upoznat. Elem, meni je na mom Daihatsuu kad sam napunio sistem najniže ohladila na 9 stepeni, na novom Passatu je najniže 14.
jeste bolje hladilo ranije. auto je 2003. godiste a imam ga kod sebe od 2004. i nikad nisam servisirao klimu :-)
znaci vjerovatno mi je potrebno punjnje ili eventualno zacepljenje rupe? i sava na stupu to radi, taj pregled i punjenje freona? oni mi odgovoaraju sto se blizine tice. hvala.
User avatar
templar31
Posts: 81
Joined: 14/08/2008 12:49

#9 Re: PUNJENJE KLIME

Post by templar31 »

Jedno pitanje, posto ranije nisam imao auta sa klimom.
Koliko, kad se upali auto, koje je bilo na suncu, treba klimi da ohladi.

Ja imam klimu koja zaista ohladi auto, ali za 4-5 minuta i rodjak kad sjedne u moje auto me ubjedjuje da bi to moralo ranije rashladiti...
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#10 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

Kod tebe je onda definitivno problem manjak freona u sistemu. Još malo će ti hladiti i onda će prestati. Kad nema dovoljno freona, ni kompresor se ne pali, tako da ne brineš za to. Ali, pošto je auto 2003. godište, čisto sumnjam da je za 5 godina tek tako ostalo bez freona. Vjerovatno imaš neku manju rupu u sistemu. Kod mene je auto '97. godište i ja isto nikad nisam servisirao klimu dok prije 1-2 godine nije prestala radit, s istim simptomima kao kod tebe. Ja sam vozio kod jednog poznanika i mašina za punjenje je uspješno odradila vakum-test (što znači da nema većih rupa) i onda sam jednostavno napunio sistem. Tebi ne preporučujem da radiš isto, jer ako ima rupa, sve ćeš džaba radit, odnosno bićeš miran samo neko vrijeme. Kod mene je sreća zasad sve u redu, redovno provjeravam po motornom prostoru pušta li klima gdje :-) i izgleda da ne pušta.
Inače, jedan od načina da se sazna gdje klima pušta je i da se pusti UV tečnost u sistem i da voziš tako 10-ak dana. Meni su za to u Klima Centru tražili 80 KM, s tim da ne plaćam punjenje sistema freonom ako se odlučim da saniram kvar kod njih. To je puno. Ako ti se ne isplati puniti (ako je veći kvar), onda si bacio 80 KM.
Kako pomenuti Ajdin meni reče, kod njega ispitivanje sistema ne košta ništa, ako ćeš odmah kod njega pravit, a ako nećeš košta 20 KM. On ti na licu mjesta nađe šta je i ti odlučuješ šta ćeš i kako ćeš. U najboljem slučaju možeš platiti punjenje 70 KM, ako nema rupa u sistemu. A, po mom mišljenju, ako ima neki problem kod tebe, to je rupica na nekom crijevu najvjerovatnije. Samo je problem što je Ajdin u Zenici. Ne znam koliko ti se isplati ali znam da je masa raje po forumima hodala po servisima i na kraju su otišli njemu.

@templar31

Kod mene je sistem "taze" napunjen, sam sistem je ekstra (hladi bolje od sistema na novijim autima viših klasa), i treba mu 3-4 minute da ohladi i kad nije previše toplo, kao recimo danas oko pola 12. Kod tebe je, znači, sve OK. Ako je vani 30 stepeni, kod tebe u autu koje je stajalo na suncu je minimum 35, a da bi ti pri takvim uslovima osjećao neko "olakšanje", treba da rashladi na nekih 25 stepeni i manje. Ne može klima u sekudni spustiti temperaturu za 10 stepeni.

@¨POP

Nema na čemu.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#11 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Skyfox »

@POP

imas Hyundai servis Bili iznad Zeljinog stadiona meni su na Fiatu napunili za 80KM prosle godine.
Pravo su profesionalni, narucis se, zakazu ti termin, nema cekanja dok se neko uliva preko reda. Dok ti rade auto,sjedis u rashladenoj prostoriji i pijuckas kafu. :thumbup:
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#12 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Ublehas »

karanana wrote:da se nadovezem jer imam pitanje: jednostavno osjecam da mi klima ne hladi kako bi trebala. nariktam je na cetvorku i hladi kao kod nekog drugog na kecu ili dvici. da li je ovo najvjerovatnije uslijed praznjenja freona i jeli mislite da bi punjenje rjesilo problem?
Stari po tvom opisu meni se cini da je tebi A/C filter (filter klime) pesinav i zacepljen, jer ipak ona hladi ali slabo puse koliko sam ja shvatio?! Prije bacanja para provjeri taj filter i zamjeni po potrebi pa onda vidi, nije on skup.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Qler »

ljudi klima je zatvoreni sistem, ako gubi freon znaci da je negdje cijev pukla. zamislite da na frizideru morate svako malo dopunjavati freon.

znaci po pravilo klima kad se napuni ne bi trebala vise da se dira, ako je OK, cim pocne pustati freon znaci da je negdje propisala da se to treba praviti.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#14 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

Qler wrote:ljudi klima je zatvoreni sistem, ako gubi freon znaci da je negdje cijev pukla. zamislite da na frizideru morate svako malo dopunjavati freon.

znaci po pravilo klima kad se napuni ne bi trebala vise da se dira, ako je OK, cim pocne pustati freon znaci da je negdje propisala da se to treba praviti.
Ja ne znam da je tako. Zapravo, čuo sam različita mišljenja o tome. Neki tvrde da freon može polako ispariti, ne znam koliko je to tačno. Uglavnom, ja sam ostao bez freona i kako sada stvari stoje nije nigdje propišala.

Detekcija kvara ne košta ništa, tako da savjetujem da ovi koji imaju problem ipak posjete neki servis u Sarajevu, da vide kakvo je stanje s freonom. Mada može biti i da slabije hladi zbog filtera, ali sumnjam.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#15 Re: PUNJENJE KLIME

Post by karanana »

Ublehas wrote:
karanana wrote:da se nadovezem jer imam pitanje: jednostavno osjecam da mi klima ne hladi kako bi trebala. nariktam je na cetvorku i hladi kao kod nekog drugog na kecu ili dvici. da li je ovo najvjerovatnije uslijed praznjenja freona i jeli mislite da bi punjenje rjesilo problem?
Stari po tvom opisu meni se cini da je tebi A/C filter (filter klime) pesinav i zacepljen, jer ipak ona hladi ali slabo puse koliko sam ja shvatio?! Prije bacanja para provjeri taj filter i zamjeni po potrebi pa onda vidi, nije on skup.
ovo mi je jos neko reko, tako da cu i ovo provjeriti.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#16 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Qler »

freon ne moze ispariti 100% ako je sve ispravno, a filter klime se mjenja bar dva puta godisnje.
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#17 Re: PUNJENJE KLIME

Post by JBL »

Nema dopunjavanja plina. Citav sistem se mora isprazniti, podmazati i ponovo napuniti. Treba paziti na vrstu plina koja se koristi. Nema besplatne detekcije kvara, barem ne u ozbiljne.
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#18 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Ublehas »

templar31 wrote:Jedno pitanje, posto ranije nisam imao auta sa klimom.
Koliko, kad se upali auto, koje je bilo na suncu, treba klimi da ohladi.

Ja imam klimu koja zaista ohladi auto, ali za 4-5 minuta i rodjak kad sjedne u moje auto me ubjedjuje da bi to moralo ranije rashladiti...
Auto kad stoji na suncu je dzehenem pogotovo po ovim ljetnim danima. 4-5 minuta je vrlo dobro da ohladi auto na suncu, pusti ti svog rodjaka, a opet zavisi jesil klimu odvrnuo na 4 ili si na 1 ili 2 tj. na najjace ili slabije puhanje. Nesekiraj ta klima je super!
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#19 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

JBL wrote:Nema dopunjavanja plina. Citav sistem se mora isprazniti, podmazati i ponovo napuniti. Treba paziti na vrstu plina koja se koristi. Nema besplatne detekcije kvara, barem ne u ozbiljne.
Ja sam mislio na detekciju tipa "nema freona u sistemu" ...
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#20 Re: PUNJENJE KLIME

Post by shadow »

¨POP wrote:
ado-šampion wrote:
¨POP wrote:Ljudi gdje ima u sarajevo dobar servis ili majstor za punjenje klime?
Al da nije neki divljak.
Jel ti treba samo punjenje ili...? Za punjenje ja znam Klima Centar u Butmiru, nisu divljaci a košta 80 KM. Ako ti treba servis (detekcija rupa u sistemu) oni su preskupi. Generalno, samo za punjenje možeš otići bilo gdje, imaš i u Savi na Stupu, btw. Cijene su 70 ili 80 KM, kako gdje.
Inače za servis auto-klime, Ajdin iz Zenice je na glasu kao najbolji, a mislim da je član i ovom foruma. Ako te zanima šta još, reci šta je problem (ako ga ima) pa da ti pokušam pomoći.
Ma imam problem,Prestaje mi hladit klima.Jednostavno prekida.Pa neznam nekad radi nekad neradi.ludnica
U tvom slucaju moze biti i do kompresora odnosno lamele. Vjerovatno je razmak postao velik da ga magnet vise ne moze drzati, zato se lamela "zakljuca". Radi li bolje (konstantno) kad je vani manja temperatura?
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#21 Re: PUNJENJE KLIME

Post by VR6 »

Zna li neko kod koga se u Sa moze zavariti hladnjak klime - aluminijumski?
h2o
Posts: 25
Joined: 15/01/2008 22:26

#22 Re: PUNJENJE KLIME

Post by h2o »

Klima centar u Butmiru. Ja sam vario hladnjak od klime u subotu. Varenje sa punjenjem sistema 160 KM. Da li je to sada skupo ili ne vidi sam. Meni djeluju momci skroz OK.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#23 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

h2o wrote:Klima centar u Butmiru. Ja sam vario hladnjak od klime u subotu. Varenje sa punjenjem sistema 160 KM. Da li je to sada skupo ili ne vidi sam. Meni djeluju momci skroz OK.
Šta je to, varenje 80 KM, pita skuplja od tepsije. Elem, meni nisu pomenuli da vare hladnjak. Inače, bilo kakvo varenje je 15-20 KM maksimalno.
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#24 Re: PUNJENJE KLIME

Post by VR6 »

ado-šampion wrote:Šta je to, varenje 80 KM, pita skuplja od tepsije. Elem, meni nisu pomenuli da vare hladnjak. Inače, bilo kakvo varenje je 15-20 KM maksimalno.
Meni je novi hladnjak 700 KM, tako mi se isplati zavariti, posebno jer je rupica minimalna... :)

h2o hvala na odgovoru ;-)
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#25 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

VR6 wrote:
ado-šampion wrote:Šta je to, varenje 80 KM, pita skuplja od tepsije. Elem, meni nisu pomenuli da vare hladnjak. Inače, bilo kakvo varenje je 15-20 KM maksimalno.
Meni je novi hladnjak 700 KM, tako mi se isplati zavariti, posebno jer je rupica minimalna... :)

h2o hvala na odgovoru ;-)
Ma OK, naravno da se isplati, samo ne znam za šta uzimaju 80 KM.
Post Reply