Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#51 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by valter.ba »

Pratim :mrgreen:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
Capajebo
Posts: 20755
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#52 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by Capajebo »

U vodu se stavlja hydro-x, radi omeksavanja vode, i niposto nemojte koristiti tu vodu za bilo sta :D
Konvektori normalno da slabije griju jer "manje vode" stane u njih, radijatori (gusani) su vjerovatno najbolji, al' svak ima svoje :)
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#53 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by moke_31 »

Trebam ovih dana promijeniti ventile na gusanim radijatorima i mali radijator u kupatilu zamijeniti rešetkastim. Stanujem na Dobrinji. Kakav radijator da uzmem i kakve su cijene i, naravno, gdje? Također kolike su cijene zamjene ventila po radijatoru i gdje naći majstora? Hvala na svim odgovorima unaprijed.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#54 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by valter.ba »

I mene interesuje:grin:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#55 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by Kio »

Je li ko mjenjao radijatore na Alipasinom. Planiram prije sezone grijanja da umjesto starih plocastih, stavim gusane. Ima li kupiti novih gusanih? Planirao sam radijatore sa onim automatskim ventilima, plus prije svakog radijatora ventil u slucaju curenja. Planirao sam oko 30 tak rebara, ali ne znam koliko ide rebara (gusanih)/m2. Neko rece 1:1, to mi nekako puno, jer bolje griju nego aluminijski.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#56 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by hrle1976 »

Alipasino u raspadnom sustavu :D
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#57 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by quarterback »

Kio wrote:Je li ko mjenjao radijatore na Alipasinom. Planiram prije sezone grijanja da umjesto starih plocastih, stavim gusane. Ima li kupiti novih gusanih? Planirao sam radijatore sa onim automatskim ventilima, plus prije svakog radijatora ventil u slucaju curenja. Planirao sam oko 30 tak rebara, ali ne znam koliko ide rebara (gusanih)/m2. Neko rece 1:1, to mi nekako puno, jer bolje griju nego aluminijski.
nisam na alipasinom

ja sam kupio polovne, novi su bili cini mi se preko 2000 / 3000 maraka prema cijenama iz LUKa (ne mogu se sada sjetiti tacnog iznosa, uglavnom znam da sam odustao od novih cim sam procitao cijenu)

prema rijecima majstora tesko da ce gusani ikada znacajnije procuriti, moguce je da se pojavi koja kapljica, tako je i kod mene bilo, medjutim prema rijecima majstora a i prema mom iskustvu takva curenja sama stanu, ja sam trazio da se taj radijator sanira odnosno da se rastavi i postavi novi duhtung na tom mjestu - izmedju 2 rebra (radilo se o pola radijatora) i majstor je to napravio iako prema njegovim rijecima to nisam ni morao raditi

gusani radijatori su kod mene iste sirine kakvi su bili i plocasti koji su bili ranije, otprilike po sjecanju isto je i grijanje
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#58 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by baja »

Kio wrote:Je li ko mjenjao radijatore na Alipasinom. Planiram prije sezone grijanja da umjesto starih plocastih, stavim gusane. Ima li kupiti novih gusanih? Planirao sam radijatore sa onim automatskim ventilima, plus prije svakog radijatora ventil u slucaju curenja. Planirao sam oko 30 tak rebara, ali ne znam koliko ide rebara (gusanih)/m2. Neko rece 1:1, to mi nekako puno, jer bolje griju nego aluminijski.
Roditelji su mijenjali na AP, majstor radio na ljeto i od njega smo uzeli direktno nove. Cijena 18KM/rebro. Dođu sivi pa se farbaju na licu mjesta.
Ne znam gdje je on uzeo. ide 1:1 otprilike
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#59 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by Kio »

Hvala ljudi na odgovorima :)
Super, isao bi varijantu novih ako je cijena tako povoljna :) Otprilike cu ove radove raditi krajem Septembra, pocetka Oktobra pa cu detaljnije opisati proceduru :D
Do tada ko god ima iskustva, bilo sta, nek pise :) Skupljam reference :thumbup: :sax:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#60 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by kokuz_sa »

prije je bilo da se najavi uu tooplane samo da ispuste vodu iz istema prilikom zamjene radijatora..ali bila je opcija da kad oni kontrolisu cijevi..da ispusti e tad voda pa da onda se ugrade radijatori..

nekad prije je bilo 40 ili 70KM ispustanje vode za zamjenu radijatora.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#61 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by baja »

Ovakva najava radova toplanama je OBAVEZNA!!!
No obicno to majstori zznaju, pa to nisam ni spomenuo
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#62 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by sabanss »

baja wrote:Ovakva najava radova toplanama je OBAVEZNA!!!
No obicno to majstori zznaju, pa to nisam ni spomenuo
Pa obavezna je jer ce ti inace stan biti pod vodom :D Mozda na vojnickom i dijelovima Dobrinje bi se moglo odraditi bez najave jer postoje ventili kod kalorimetara...
User avatar
Bradafilozof
Posts: 834
Joined: 21/10/2014 07:42

#63 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by Bradafilozof »

Kio wrote:Je li ko mjenjao radijatore na Alipasinom. Planiram prije sezone grijanja da umjesto starih plocastih, stavim gusane. Ima li kupiti novih gusanih? Planirao sam radijatore sa onim automatskim ventilima, plus prije svakog radijatora ventil u slucaju curenja. Planirao sam oko 30 tak rebara, ali ne znam koliko ide rebara (gusanih)/m2. Neko rece 1:1, to mi nekako puno, jer bolje griju nego aluminijski.
Ko kaze da grije bolje od aluminijskih. Upravo suprotno. No gusani duze drze toplotu i podnose veci pritisak.
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#64 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by sabanss »

Bradafilozof wrote: Ko kaze da grije bolje od aluminijskih. Upravo suprotno. No gusani duze drze toplotu i podnose veci pritisak.
Snaga po clanku alu vs gusani pri istoj temperaturi vode? Znas li slucajno egzaktne podatke?
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#65 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by muha_sa »

Kio wrote:Je li ko mjenjao radijatore na Alipasinom. Planiram prije sezone grijanja da umjesto starih plocastih, stavim gusane. Ima li kupiti novih gusanih? Planirao sam radijatore sa onim automatskim ventilima, plus prije svakog radijatora ventil u slucaju curenja. Planirao sam oko 30 tak rebara, ali ne znam koliko ide rebara (gusanih)/m2. Neko rece 1:1, to mi nekako puno, jer bolje griju nego aluminijski.
moja preporuka--Lipovica :thumbup:

Image

posavjetuj se sa nekim majstorom--spratnost i ostalo sta utice na izbor radijatora

ako zelis mogu ti dat broj mog jarana koji je strucnjak za grijanje
User avatar
Bradafilozof
Posts: 834
Joined: 21/10/2014 07:42

#66 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by Bradafilozof »

sabanss wrote:
Bradafilozof wrote: Ko kaze da grije bolje od aluminijskih. Upravo suprotno. No gusani duze drze toplotu i podnose veci pritisak.
Snaga po clanku alu vs gusani pri istoj temperaturi vode? Znas li slucajno egzaktne podatke?
To moras vidjeti u prospektu za svaki model radijatora.
User avatar
Bradafilozof
Posts: 834
Joined: 21/10/2014 07:42

#67 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by Bradafilozof »

muha_sa wrote:
Kio wrote:Je li ko mjenjao radijatore na Alipasinom. Planiram prije sezone grijanja da umjesto starih plocastih, stavim gusane. Ima li kupiti novih gusanih? Planirao sam radijatore sa onim automatskim ventilima, plus prije svakog radijatora ventil u slucaju curenja. Planirao sam oko 30 tak rebara, ali ne znam koliko ide rebara (gusanih)/m2. Neko rece 1:1, to mi nekako puno, jer bolje griju nego aluminijski.
moja preporuka--Lipovica :thumbup:

Image

posavjetuj se sa nekim majstorom--spratnost i ostalo sta utice na izbor radijatora

ako zelis mogu ti dat broj mog jarana koji je strucnjak za grijanje
Koliko ja znam lipovica i al radijatori se NE smiju montirati na toplane. Takodjer im garancija ne vrijedi u tom slucaju jer ne trpe toliki pritisak. Ili gusani ili plocasti. Moj izbor bi bio gusani definitivno.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#68 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by muha_sa »

Bradafilozof wrote:
muha_sa wrote:
Kio wrote:Je li ko mjenjao radijatore na Alipasinom. Planiram prije sezone grijanja da umjesto starih plocastih, stavim gusane. Ima li kupiti novih gusanih? Planirao sam radijatore sa onim automatskim ventilima, plus prije svakog radijatora ventil u slucaju curenja. Planirao sam oko 30 tak rebara, ali ne znam koliko ide rebara (gusanih)/m2. Neko rece 1:1, to mi nekako puno, jer bolje griju nego aluminijski.
moja preporuka--Lipovica :thumbup:

Image

posavjetuj se sa nekim majstorom--spratnost i ostalo sta utice na izbor radijatora

ako zelis mogu ti dat broj mog jarana koji je strucnjak za grijanje
Koliko ja znam lipovica i al radijatori se NE smiju montirati na toplane. Takodjer im garancija ne vrijedi u tom slucaju jer ne trpe toliki pritisak. Ili gusani ili plocasti. Moj izbor bi bio gusani definitivno.
zavisi od spratnosti---zivim na trecem spratu, imam ove radijatore i do sad nikad problema imo nisam
User avatar
Bradafilozof
Posts: 834
Joined: 21/10/2014 07:42

#69 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by Bradafilozof »

muha_sa wrote:
Bradafilozof wrote:
muha_sa wrote:[

moja preporuka--Lipovica :thumbup:

Image

posavjetuj se sa nekim majstorom--spratnost i ostalo sta utice na izbor radijatora

ako zelis mogu ti dat broj mog jarana koji je strucnjak za grijanje
Koliko ja znam lipovica i al radijatori se NE smiju montirati na toplane. Takodjer im garancija ne vrijedi u tom slucaju jer ne trpe toliki pritisak. Ili gusani ili plocasti. Moj izbor bi bio gusani definitivno.
zavisi od spratnosti---zivim na trecem spratu, imam ove radijatore i do sad nikad problema imo nisam
da ali ne stana u kojem zivis nego cijelog objekta jer isti je pritisak u sistemu na zadnjem i prvom spratu. Mogu oni trpiti jedno vrijeme, a poslije ko zna...

to je ono sto ja mislim da znam pa nek uzme u obzir i nek se raspita.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#70 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by quarterback »

sve je to do jednom, kod mene su bili plocasti brugman, ugradjeni nakon reintegracije i radili bez problema do 2013 cini mi se,
jedno jutro, vikend, komsija lupa na vrata, ja onako bunovan iz kreveta - ko je? komsija, poplava!

otvorim vrata te sobe u kojoj nije bilo nista i onako bunovan vidim oblak pare iznutra prema meni... kontao sam da sanjam, ne znam ni zasto sam usao u sobu, okliznem se i padnem u vodu

soba - bazen, 2 centa vode u sobi

vidim voda siklja iz radijatora, para na sve strane, trci do radijatora, da zavrnem, kurko, ne mozes zavrnuti

komsija se dere ima ventil u haustoru, pa trazi ventil, pa koji je od 4 ventila... derem se curi da da peskire da bacimo po podu itd itd

elem nikome ne bih preporucio ovo sranje, plocasti radijatori nisu za nebodere, mogli su se koristiti godinama sve do jednom, ja to nisam znao jer sam prije zivio u stanu koji je imao plinsko etazno grijanje, mislio sam radijator - ko radijator, moze 100 godina raditi i svejedno koji je

iz toplana su mi poslije rekli da su to nekakvi lutajuci naponi po sistemu koji tako "udare" radijator i probiju ga, dovoljna je mala rupica, pritisak napravi ostalo

parket se naravno digao, poplavio dvoje komsija ispod, danima zivio u strahu od komsije pored posto je voda prosla kroz bocne zidove, digao mi se parket i u dnevnoj od toga, susio grijalicom, izbacivao onaj podignuti parket, danima zracio, poslije daj majstore da mijenjaju sve radijatore, parkete koji su se digli, kreci, zajebavaj se....

ne kalkulisite, uradite zamjenu, nije pitanje da li ce se desiti nego kada ce se desiti

skupo jeste ali je potencijalna steta veca a o zivcima i pizdarijama da i ne govorim
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3029
Joined: 25/06/2014 14:16

#71 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by kakotakonikako »

Jedan savjet za ove koji mijenjaju ili postavljaju nove radijatore. OBAVEZNO postaviti prije svakog radijatora ( na ulaznoj i izlaznoj cijevi ) kuglaste ventile - da se moze zatvori u slucaju pucanja a i ako treba zamjena.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#72 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by baja »

Vraćam sjećanje i tvrdim da su ovo sve korisne info (osim ove Lipovice što potvrđuje quaterback)

Kvalitetni ventili su ti vrlo bitni jer meni je jedan loš ventil (nakon 10g) uzrokovao da procuri 2-3 noći (kad ugase grijenje) i digne mi malo parketa.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#73 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by ranger »

ubacio gusane, coek iz toplana reko tacno kolko rebara za koju sobu, stavio ventile prije svakog radijatora... ljepota. sve ukupno s rukama 1400KM
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#74 Re: Pucanje radijatora na Alipasinom polju

Post by alipasijaner »

ranger wrote:ubacio gusane, coek iz toplana reko tacno kolko rebara za koju sobu, stavio ventile prije svakog radijatora... ljepota. sve ukupno s rukama 1400KM
Koliko m2 je stan i koliko radijatora si stavljao, a dobro bi mi dosao i broj majstora, moze i u pp. Hvala
Post Reply